PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : coil yayı

gökan
10-02-2012, 12:03
arkadaşlar bu coıl sprıngslerın kalıtesız yayı yerıne aynı boyutta oem yayı taksak olmazmı işe yaramazmı yed coıl alcam sadece aparatlarını kullanıcam ve oem yayları yedın yayı gıbı kesıp takıcam varmı bılgısı olan...

bLackModeL
10-02-2012, 12:10
aparata on yaylar olmaz sanırım oem yaylar daha genıs coil yaylardan ama daha stabil olabılır olursa güzel fikir

kadir jdm civic
10-02-2012, 12:14
daha önce yaptım iyi oluyor ama sunu yapıcaksın.

colinin yayından bir yada 1.5 bakla daha yuksek kesiceksın esnemeleri farklı cünkü birde yayların aparata gelen kısmını bir şekilde ısı kullanmadan daraltıcaksın ister mengeneye bagla sık ister presle sık ama ısıtma sakın kırılıyor sonra daralan kısımda traşlama yaparak düzleştirip tam oturmanısını saglayacaksın aparatın vida kısmına birde lastik koyarsan hiç bir sıkıntı kalmıyor

ah ah ah ne ugraştım o coillerle ben kaç defa söktum taktım amortisörleri allah kolaylık versın.

gökan
10-02-2012, 12:37
foto felan varmı hocam

Osman Bahadır
10-02-2012, 13:05
Oem yay uzundur. Ve spring rate'i yani sertliği düşüktür. Sen tutar da coil yayı boyunda kesersen aracı taşıyamaz. Uzun keseyim dersen de yayın başını, sonunu düzlemen gerekir.

Ayrıca coil yayının daire çapı daha geniştir. Çünkü ortasına aparat giriyor. Oem yay daha dardır. Aparat girmeyebilir.

Ben pek tavsiye etmem. Zaten yumuşak olan oem yayı bir de kısaltınca pek de iyi bir sürüş elde etmezsin. Spor yaylar ve coilover'larda genel amaç sertleştirmektir.

gökan
10-02-2012, 13:11
caresızlık ıcındeyım valla:D honda teche konu actık bakalım:D

civelek
10-02-2012, 13:21
Benimde tecrubeli birinden duydugum amortisorleri settlestir coillerin kilosuna gore kutusunda yaziyormus cogunda lbs birimi yazarmis. Daha basiti coillerle beraber civic ve integra icin yuzde yetmis sertlestirmek gerekiyormus ozmn cok iyi oluyormus.oyle yuzde 20 yada 50 gene ziplatiyormus %70 tam karari oluyormus