PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : motorsiklet vizesi sorunu

agresive
19-02-2012, 16:57
merhaba 2010'da mondial'den 0 motorsiklet aldım fakat 2008 model motoru aldıktan sonra bana vizeye sokman gerekiyor dediler 2008 model olduğu için sonra bir kaç motor kullanıcısı arkdaşım yaptırmana gerek yok dedi bende yaptırmadım perşembe günü çevirdi trafik ve vizeden çeza yazdı daha önce 2 tane kask cezası yedim hiç vize problemi çıkmamıştı şimdi vizeye giricem mecbur fakat 2 tane kask cezasını ödemem gerekiyormu yoksa cezaları yatırmadan vizeye girebilirmiyim birde arabalar gibi çok inceleniyormu motorlar yoksa farı sinyali kornası çalıyorsa geçermi vizeden bilgileriniz için şimdiden çok teşekkür ederim.

hazar
19-02-2012, 17:21
cezalarını ödemen gerekir.
ruhsatında "son muayane geçerlilik tarihi" gibi birşey yazmıyormu?

bora1311
19-02-2012, 17:26
cezalari odemeden muayeneye giremezsiniz.
muayene harci : 76,70tl

· Motosiklet kullanıcılarının özellikle dikkat etmesi gereken şeyler nelerdir?
Özellikle dikkat edilmesi gereken bir husus yoktur.
Aydınlatma sistemlerinin iyi çalışması, dayama ayağı açıkken motorun hareket etmemesi gerekmektedir.

· Motosiklet muayenelerinde nelere bakılmaktadır?
Motorsikletler, araç muayenesine benzer şekilde muayeneye tabi tutulmaktadırlar; araçlar gibi fren test cihazına sokulmamakta, muayene sahasında uygun bir alanda fren testi yapılmaktadır.

· Motosiklet, aksesuarları zengin bir araçtır, bu aksesuarlardan hangileri muayene de sorun çıkarır (niye çıkarır) ?
Motorsikletlerin bir kısmına sepet dediğimiz yan tarafa oturma aksesuarı takılmaktadır; bu istihap haddini, taşıyabileceği kişi sayısını ve aracın genişliğini değiştirdiği için proje gerektirmektedir. Genişlik, yükseklik ciddi bir şekilde değişmediği sürece boyutlar sorun yaratmamaktadır.

· Otomobillerde sağlık çantası gibi bulunması gereken ekstralar varken motosikletlerde bulunması ve bulunmaması gerekenler nelerdir ?
Zorunlu ekipman olarak kask aranmaktadır. Kask’a dahili bir gözlük sistemi yok ise harici olarak sürücünün bir gözlüğü olmak zorundadır.

agresive
19-02-2012, 17:37
çok teşekkür ederim bilgileriniz için çok yardımcı oldunuz sağ olun o zaman cezaları ödeyip vizeye gidicem mecbur çok sağ olun tekrar.

onursumer
19-02-2012, 18:19
2010 da 2008 model bir motormu aldınız tam burayı anlamadım ?

yani 2010 trafiğe çıkışlı ise sıfır araçta motorlardada aynımı bilmiyorum ilk 3 yıl muayene olmaması gerekmiyormu ?

agresive
19-02-2012, 19:15
evet 2010 da 2008 model motor aldım dükkan için mondial'in kampanyası vardı o zaman bizde sizin gibi düşünüyorduk 0 aldık nasılsa 3 yılı var diye fakat sanırım araçlarla aynı değil sonuçta trafiğe çıkış tarihi önemli diye biliyorduk bizde cezayı yazarken polise sorduk oda 2008 model motor dedi vizeye giricek dedi üsteleyemedik bizde

Meco
19-02-2012, 19:22
maalesef şöyle bi durum var ilk vize için çıkış tarihine bakılmıyor, araç hangi tarihte gümrükten çıktıysa o tarihten itibaren 3 yıl başlıyor
mecburen cezaların hepsini ödeyip vizeye girmeniz gerek

agresive
19-02-2012, 19:31
bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim çok sağ olun

PimPCaR
19-02-2012, 19:46
bende aynı sekilde mondial bir motosiklet var. 2006 model 2010 trafige cıkıslı. ruhsatı kendi üzerime çıkartırken dikkat ettim son muayene gcerlilik süresi olarak 2013 yazıyor. memurlara bunun neden 3 yıllık oldugunu sordugumda trafiğe ilk cıkısta 3 sene oldugunu 3 sene sonrasında her 2 senede 1 oldugunu söyledi. o yüzden bende şuan rahatım.

onursumer
19-02-2012, 20:43
bende aynı sekilde mondial bir motosiklet var. 2006 model 2010 trafige cıkıslı. ruhsatı kendi üzerime çıkartırken dikkat ettim son muayene gcerlilik süresi olarak 2013 yazıyor. memurlara bunun neden 3 yıllık oldugunu sordugumda trafiğe ilk cıkısta 3 sene oldugunu 3 sene sonrasında her 2 senede 1 oldugunu söyledi. o yüzden bende şuan rahatım.

evet muayene geçerlilik suresi yazması gerek ruhsatta benim bildiğimde trafiğe çıkış tarihi

sonuçta 4 yıl bayide yatan aracı ceza odeyerekmi muayene yaptırıcaz daha yola çıkarmadan :D

agresive
19-02-2012, 23:20
valla biz katakulleye geldik sanırım bizim ruhsatta 2011 yazıyor 2010 da trafiğe çıktı 2008 model var birşey bakalım yarın şu cezaları yatırayım da 23 ünde trafikten men oluyor çünkü