PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Şikayet: Mutluhan 30.000 Bakımına 480 TL İstiyor!!?!?!

BKaya35i
22-02-2012, 09:58
Aracım 2008 model Civic ve km'si 30.000'de.
Servis yetkilisi bana aracın 280 TL tutarındaki 30.000 bakımı paketinde;
Yağ Filtresi ve Yağ değişimi ve rutün bakımların olduğunu söylüyor ve buna ek olarak;
Hava Filtresi, polen filtresi, yağ kanalları bakımları, fren balatası temizliğinin bu fiyata dahil olmadığını ileterek, silecek lastiği değişimi ile bakım masrafının 480 lira olduğunu iletiyor.

Aracım şuan mutluhan serviste..

Fatura yanımda değil ancak geçen sene yağ filtresi, hava filtresi, polen filtresi değişimi ve yağ değişimine 260 lira verdiğimi söylediğimde sistemde geçen sene aynı işlemlere 480 lira ödedediğimin gözüktüğünü söylüyor..

Ben ise geçen sene eminimki 260 lira ödedim.Fatura şuan arabada olması lazım..
Akşam karıştırıcam o servisi..

Mutluhanda yakın zamanda bakım için servise gitmiş arkadaşlar 280 TL'lik bakım masrafının içerisine nelerin dahil olduğunu yazabilirler mi?

TaGo
22-02-2012, 10:02
Ben dün Özel bir honda servisinde.

filtre değişimleri, yağ değişimi, subap ayarı, arka fren balataları değişimi ve alt rotillerin değişimine 350 TL para ödedim. Araçta Accord. Bence arabanı dışasrda yaptır.

Brs_eg
22-02-2012, 10:05
Bostanci sanayi ikiler honda'dan fiyat alabilirsin.daha hesapli olacaktir.

SOMEONESPECIAL
22-02-2012, 10:06
Garantideyse garanti dışı kalmaz mı dışarıda yaptırırsa ?

battalgazi
22-02-2012, 10:08
silecek lastiklerini servis 65 liraya satıyor bilgine

TaGo
22-02-2012, 10:10
3 yıl üzeri garanti varsa evet.

Day Walker
22-02-2012, 10:11
Yapılan işçilikten dolayı arıza meydana gelirse garanti dışı olur.ayrıca aracın motor şanzıman vs. gibi ana parçalarında ileri zamanlarda meydan gelebilecek arızada honda türkiye şunu diyebilir sen bakımlarını yetkili serviste yaptırmamışsın garantiden işlem yapamayız bu deme hakkı var bilginiz olsun.

BKaya35i
22-02-2012, 10:14
Araç garantili ve yetkili servis haricinde farklı bir yerde yaptırmayı düşünmüyorum bakımını.
Benim öğrenmek istediğim yukardaki rakamların doğru olup olmadığı arkadaşlar.
Kazıklandığımı düşünüyorum açıkcası.

mechanic
22-02-2012, 10:15
açtırmayın kutuyu
servisi bilmeniz lazım, sıkışırsa , gelir azaldıysa sağlam geçirir.
opel serviste
lastik değiştirme ücreti alınıyor + buna bir de utanmadan işçilik istiyor.
ulan zaten lastik değiştirmek işçilik yapmak demektir.
---
adam sana gelirsen 480 tl geçircez demiş iyilik yapmış aslında.
bu arada renoda yağın litresini 35 tl den iteliyorlardı.. 4,5x35=157 TL. 2 katı yani.

poseidon
22-02-2012, 10:16
Mutluhan'a gitmek zorunda mısın?
Başka servislerden de fiyat al.
Ne bişeyim Damla olur, Ayışığı olur.
En azından fiyat doğru mu değil mi görmüş olursun.

kelalper
22-02-2012, 10:40
Ucuz yetkili servis ben hayatımda duymadım zaten.

rebelh
22-02-2012, 10:40
Aracım 2008 model Civic ve km'si 30.000'de.
Servis yetkilisi bana aracın 280 TL tutarındaki 30.000 bakımı paketinde;
Yağ Filtresi ve Yağ değişimi ve rutün bakımların olduğunu söylüyor ve buna ek olarak;
Hava Filtresi, polen filtresi, yağ kanalları bakımları, fren balatası temizliğinin bu fiyata dahil olmadığını ileterek, silecek lastiği değişimi ile bakım masrafının 480 lira olduğunu iletiyor.

Aracım şuan mutluhan serviste..
Fatura yanımda değil ancak geçen sene yağ filtresi, hava filtresi, polen filtresi değişimi ve yağ değişimine 260 lira verdiğimi söylediğimde sistemde geçen sene aynı işlemlere 480 lira ödedediğimin gözüktüğünü söylüyor..

Ben ise geçen sene eminimki 260 lira ödedim.Fatura şuan arabada olması lazım..
Akşam karıştırıcam o servisi..

Mutluhanda yakın zamanda bakım için servise gitmiş arkadaşlar 280 TL'lik bakım masrafının içerisine nelerin dahil olduğunu yazabilirler mi?

adam dioki arabayı bıraktım 280 tl ödicem die benden habersiz bi kaç işlem daa yapmışlar şimdi 480 istiolar dio yani ztn araba servise girmiş

poseidon
22-02-2012, 10:44
Servis araç sahibinin onayı dışında araca işlem yapabilir mi?
Mesela tampon çizik veya çatlak diye değişim yapabilir mi?

Day Walker
22-02-2012, 10:46
eğer onay almadılarsa istemiyorum dersin sökerler arabandan.

SkY
22-02-2012, 10:47
genelde telefon açıp sorarlar ama neden öyle yapmamışlar anlamadım bende.şu durumda kabul etmeme hakkınız olur sanırım

MeRtCaN
22-02-2012, 10:50
Motor yagı
yag fıltresı
hava fıltresı
Rutun degısen parcalardır
polen ıstege gore degısır bu ayda degısmesını onerırım
sılecek lastıgını sıze kalmıs

normal rutın bakım ortalama 280 tl cıvarı tutar
polen fıltresı 45 tl cıvarı
sılecek lastıgı 36 tl cıvarıdır
2008 cıvıc ın 30.000 km bakım ıscılık saatı 1 saat frt verır
ıscılık bedelı mutluhanda ne kadar bılmıyorum
ama sıze extra olarak fren balata temızlıgı ve dıger ıslemler ııcn extra ıscılık bedelı yazmıs olabılırler
bence bakım ıcretı YETKILI servıs ıcın normal bı deger..

d16y4
22-02-2012, 10:51
burada yapılan uygulamanın aynısını telefon ile başka yetkili servislerden fiyatını sorsanız daha uygun olur diye düşünüyorum

BKaya35i
22-02-2012, 10:51
Arabayı sabah servise babama bıraktırdım.
Aradılar ve fiyatları söylediler.
bende 480 lira ödemeyeceğimi söyleyip.Normal 280 TL olan periyodik bakımı yapmalarını istedim.
Araba şuan muhtemelen bitmiştir.Akşam gidip alıcam.Faturada yapılan işlemler yazıyor, ona göre değerlendirmemi orada yapacağım zaten.

Honda Türkiye'yi aradım, şikayetimi aktardım.Araştırıp dönecekelr bakalım bekliyorum.

Day Walker
22-02-2012, 10:59
Acaba babandan onay almış olmasınlar babana sor bakalım.

rebelh
22-02-2012, 11:00
Arabayı sabah servise babama bıraktırdım.
Aradılar ve fiyatları söylediler.
bende 480 lira ödemeyeceğimi söyleyip.Normal 280 TL olan periyodik bakımı yapmalarını istedim.
Araba şuan muhtemelen bitmiştir.Akşam gidip alıcam.Faturada yapılan işlemler yazıyor, ona göre değerlendirmemi orada yapacağım zaten.

Honda Türkiye'yi aradım, şikayetimi aktardım.Araştırıp dönecekelr bakalım bekliyorum.

ben yanlış anlamışım size haber verdiler ve siz yaptırmadıysanız şikayetiniz ne? mertcan abide honda servisi ve fiyatın normal olduğunu söylüyor..biz dacia için 30.000 bakımında 270 lira ödemiştik 2 sene önce ve normal bakımdı extra yoktu bence 280 tl fiyat normal..

MeRtCaN
22-02-2012, 11:01
Yetkı servıste yaklasık 2 sene servıs danısmanlıgı yapmıs bırısı olarak
Sız aracı servıse bıraktıgınızda sıze neler yapılacagını ve ne kadar ucret tutacagını soylemedılermı?

eger 280 tl olarak soyledıler ıse
extra bır sey cıktıgında sızı telefon ıle arayıp
extranız bu kadar dıye bıldırmedılermı ? eger bıldırdılerse sıkayet etmenınızın bır manası yok
ama bu soyledıgım ıslemler yapılmadıysa
oradakı servıs danısmanı buyuk bır hata yapmıstır..

GokhanRS
22-02-2012, 11:06
bu aracın sıfırı 20 milyarmı ki 480 tl böyle bir bakım pahalı olsun. bence hondanın araçlarının sıfır fiyatlarıyla kıyaslarsak bahsettiğiniz kalemleri içeren bakıma 480 tl geçirme ihtimalleri var.

ancak şunu unutmayın direk aracı bırakmışsınız bakımdan önce tek tek yapılmasını istediklerinizi söleyim 2-3 farklı servisten teklif alsaydınız şimdi çok daha uyguna yaptırabilirdiniz.

her ne kadar servisler aynı densede çoğu yetkili servis birbirinden bağımsız olarak kafalarına göre istedikleri kadar indirim yapabiliyorlar. özellikle işçilik ücretlerinde.

BKaya35i
22-02-2012, 11:11
Bakın tekrar yazıyorum.
Aracı babam bırakıyor ve arıyorlar bakım masraflarının 480 olduğunu söylüyorlar.

Bu fiyatlandırma şu şekilde oluyor;

Periyodik kontroller
Yağ değişimi
Yağ filtresi değişimi

Buraya kadar olan tutar 280 lira devamı ise şöyle;

Hava Filtresi Değişimi
Polen Filtresi Değişimi
Yağ kanalları Temizliği
Fren Balataları Temizliği
Silecek Lastiği Değişimi
Ön takımların kontrolü

ile beraber toplam tutar 480 TL oluyor.

Benim derdim ise şu;

Geçen sene silecek lastiği değişimi hariç, bütün filtrelerin değişimi genel kontroller vs. 260 lira gibi bir rakam tutmuştu.Faturası arabada.Arabayı almaya gittiğimde bakıcam.Şimdi ise aynı işlemlere bu kadar fahiş fiyat çıkarmaları, bunu servis danışmanıyla telefonda tartıştık ve akşam gelince geçen seneki faturaya bakacağımı ve geçen sene değişen filtrelerin arabanın bagajında olduğunu söyledim..

Bu tartışmanın üzerine ben servisteki danışmana araca 280 TL tutarındaki rutin bakımlar, yağ ve yağ filtresi değişimini yapmalarını söyledim.

İlk mesajımdada 30.000 bakımının neleri kapsadığını ve fiyatının ne olduğunu öğrenmek istedim.

Orhan
22-02-2012, 11:11
subaruda 10k lık periyodik bakımlarımı 130 lira civarına
Corsa dizelin opis yetkili serviste 10k lık periyodik bakımlarımı 150 lira civarına yaptırıyorum 480 lira çok abartı bi miktar bence

GokhanRS
22-02-2012, 11:13
evet normal dedim ama ben bişiler değişcek sanıyordum :D yağ filtre + polen filtresi gerisi sırf işçilik gibi 2 fıss balata spreyi başka bişi yok gibi.

keşke başka yerlerdende fiyat alaydın.

MeRtCaN
22-02-2012, 11:13
Gokhan a katılıyorm
Iscılık fıyatları servıslerden servıde degısıklık gosterıyor

acıkcası arkadasımın2009 model cıvıc aracını Ankara da yetkılı servısde 30.000 km bakımını 188 tl ye yaptırdım.
bırazda sıze kalmıs
yetkılı servısler sızlerı kandırmasın garantı ayagına :)

sunud belırtmek ısterım
yag
yag fıltresı
hava fıltresı
polen fıltresı
sılecek lastıgı ve cestılı kontroller ııcn 480 tl normal bır bakım ucretı
aracı yuksek rakamlardan alıyorsunuz
sıze yıllık 480 tl masrafı olması gayet normal

BKaya35i
22-02-2012, 11:15
"bu aracın sıfırı 20 milyarmı ki 480 tl böyle bir bakım pahalı olsun."

Bu mantıkla mı yaklaşalım şimdi bu olaya?

MeRtCaN
22-02-2012, 11:18
Bakın tekrar yazıyorum.
Aracı babam bırakıyor ve arıyorlar bakım masraflarının 480 olduğunu söylüyorlar.

Bu fiyatlandırma şu şekilde oluyor;

Periyodik kontroller
Yağ değişimi
Yağ filtresi değişimi

Buraya kadar olan tutar 280 lira devamı ise şöyle;

Hava Filtresi Değişimi
Polen Filtresi Değişimi
Yağ kanalları Temizliği
Fren Balataları Temizliği
Silecek Lastiği Değişimi
Ön takımların kontrolü

ile beraber toplam tutar 480 TL oluyor.

Benim derdim ise şu;

Geçen sene silecek lastiği değişimi hariç, bütün filtrelerin değişimi genel kontroller vs. 260 lira gibi bir rakam tutmuştu.Faturası arabada.Arabayı almaya gittiğimde bakıcam.Şimdi ise aynı işlemlere bu kadar fahiş fiyat çıkarmaları, bunu servis danışmanıyla telefonda tartıştık ve akşam gelince geçen seneki faturaya bakacağımı ve geçen sene değişen filtrelerin arabanın bagajında olduğunu söyledim..

Bu tartışmanın üzerine ben servisteki danışmana araca 280 TL tutarındaki rutin bakımlar, yağ ve yağ filtresi değişimini yapmalarını söyledim.

İlk mesajımdada 30.000 bakımının neleri kapsadığını ve fiyatının ne olduğunu öğrenmek istedim.

Az once Honda yetkılı servısını aradım
30.000 km bakım ıcın fıyat aldım
Motor yagı
yag fıltresı
hava fıltresı
Alt takım kontorlu
rutun kontroller
ıcın
280 tl dedıler

sız emınmısnız aracın 30.000 km de oldugu
egerkı bakım 40.000 km bakımı olursa ıscılık saatı 2 saat oldugu ıcın fıytta farklılık gosterebılır

onun harıcınde makyajlı kasa cıvıclerın sılecek lasgıtı 65 tl
polen fıltesı 45 tl

390 tl oldu fıyat
extra degısen neler var fren balata temızlıgı degılde balata degısıyor olmasın ?

Selman
22-02-2012, 11:21
30 milyarlık symbol'ün 20,000 lik bakımı da 420TL. Bence silecekle vs. fiyat çok uçuk değil.

BKaya35i
22-02-2012, 11:21
Az once Honda yetkılı servısını aradım
30.000 km bakım ıcın fıyat aldım
Motor yagı
yag fıltresı
hava fıltresı
Alt takım kontorlu
rutun kontroller
ıcın
280 tl dedıler

sız emınmısnız aracın 30.000 km de oldugu
egerkı bakım 40.000 km bakımı olursa ıscılık saatı 2 saat oldugu ıcın fıytta farklılık gosterebılır

onun harıcınde makyajlı kasa cıvıclerın sılecek lasgıtı 65 tl
polen fıltesı 45 tl

390 tl oldu fıyat
extra degısen neler var fren balata temızlıgı degılde balata degısıyor olmasın ?

Mertcan ilgine teşekkür ederim öncelikle.
Evet bak geçen sene 20.000 bakımındada senin yukarda yazdığın işlemleri yaptırdım.polen filtreside değişmişti hatta sanırım ve 260 TL gibi bir ücret ödedim, hatta arabanın bagajında bakımdan sonra 3 adet çıkma filtre vardı.Akşam bakacağım.
Araç 2008 model ve 30.000'de kardeşim.İstersen plakayıda veririm sorgulatabilirsin.

MeRtCaN
22-02-2012, 11:25
plaka benım ısıme yaramaz
ama bu ıste bır yanlıslık var fren balatası degısıyor olabılır..
onun harıcınde gecen bakım kampanya donemıne denk gelmıs olabılır ve buyuzden 260 tl odemıs olabılırsınız :)

BKaya35i
22-02-2012, 11:34
Kampanya olsa bas bağırıyorlar yer bulamıyorsun zaten, spontan götürmüştüm geçen sene, sanmıyorum o fiyatın kampanyalı olduğunu..Bu senede vardı kampanya, yoğunluk nedeniyle almadılar arabayı.
Fren balatası değişmiyor eminim buna.Sadece bakımı yapılıyor.
2 sene önce yıllık bakım 160 lira idi bu arada.

Ayışığını aradım, araç gelmeden fiyat vermiyorlar.
Yalnız geçen seneye kadar bir standardı vardı bu işin şimdi yok anladığım kadarıyla.

Tek öğrenmek istediğim şu benim.
Standart 30.000 bakımı extralar hariç neleri kapsıyor ve fiyatı nedir?

onursumer
22-02-2012, 11:37
Simdi honda da arkadasimi aradim o fiyata cikmasi mumkun degil diyor bazen model yilindan dolayi sistem fren hidroligi de ekliyormus oda eklense 400 olur en fazla diyor hava filitresi vs hersey dahil sekilde

Ranthor
22-02-2012, 11:49
kiaya 350 tl veriyorum 1.1 litre araba.. 480 normal bence

grkm
22-02-2012, 11:53
garanti kapsamındaki benzinli hyundai i10 için yetkili servislerin tümü 60bin bakımına 480-500tl fiyat çekiyordu. Neleri kapsadığını sorduğumda triger seti v kayış fln beklerken aynen şunları söylediler :

Yağ - filtreler, bujiler ve genel kontrol.

Bakımda ön disk ve balatalarında bittiğini söylediler, 60bin bakımın bana faturası 1.050tl gibi birşey oldu.

Yarı yarıya dışarıda da yaptırırdım ancak bozulan 5.000tllik direksiyon kutusunu 2 günde hazır ettikleri için gözüm garantiyi bozmayı yemiyor ..

rebelh
22-02-2012, 12:04
daciada 30.000de fren balatası değiştiriolardı belki ilave olrak fren balatasıda vardır

fangio
22-02-2012, 12:35
vw pahalı derler de gözünü seveyim valla.

Yağ 110 TL civarıdır
Yağ filtresi 15
Hava filtresi 25
Polen filtresi 32
sarf malzeme istemiyorum.
işçilik 88 TL
270TL bilemedin 300TL tutar. Silecek lastiği değişiyor 25TL balata temizleyici 10TL

Ahmet.S
22-02-2012, 12:40
Yazdiklarini bursada 2 sefer 280 gibi rakamlara yaptirdim hava ve poleni degistirmeyince 170 gibi tutyodu 10 bin km bir pOlen ve hava filtresi degismek zorunda degil arac kapali yerde durdugu icin ben bu sekilde yapiyodum iscilik ucreti tazla kitlemis olmasinlar silgeclerede 62 tl gibi para odemistim.

BurakCengizhanoğlu
22-02-2012, 12:41
O fiyat gayet normal :).Fluencein 20.000 bakımına 350 lira verdik yanılmıyosam. Garantisi olmasa filtrelerini yağını kendim bile değiştiririm :D
Yalnız şöyle bişey var ,tjetin bakımını da yetkilide yaptırdım 60 bin bakımıydı.Triger kayışı sağ rot başı ve normal pakete (filtreler, yağ vs) 430 tl ödemişim faturası mevcut.

fatihtemizer
22-02-2012, 12:46
servislerde bu fiyatlar normal bencede..daha uygunu özel servisler var..o zmanda garanti dışı kalabiliyor araçlar..

Blackbird
22-02-2012, 12:54
Garantiyi bozmadan yetkli serviste dikkat edilecek püf noktalrı paylaşırsak daha faydalı olur, yetkili servislerin fiyatı geçirdiğine şüphe yok zaten. :)

Zorunda olmadığınız seçenekleri dışarda çok daha ucuza halledebilirsiniz.

*Silecek suyu
*Silecek lastiği
*Rot Balans
*Motor koruma (Türkçesi motor yıkama)

*Motor yağını dışarıdan siz alıp serviste değiştirebilirsiniz ama servisine göre değişebilir illaki benim kullandığım yağı koymak zorundasınız deme ihtimali var.

*Fren balatalarını dışarıda değiştirebilirsiniz (En kötü ihtimalle diskler garanti dışı olur zaten bir kaç değişime disk parasıda çıkar)

*Serviste fren balataları daha bitmeden bitmiş bu değiştirelim diye biliyorlar daha 5000km gideri varken birdahaki bakım 15000 km sonra diye riske girmeden değiştirebiliyor bazıları.

Daha eklenecek çok şey vardır aklıma ilk gelenler bunlar.

BKaya35i
22-02-2012, 12:59
Yazdiklarini bursada 2 sefer 280 gibi rakamlara yaptirdim hava ve poleni degistirmeyince 170 gibi tutyodu 10 bin km bir pOlen ve hava filtresi degismek zorunda degil arac kapali yerde durdugu icin ben bu sekilde yapiyodum iscilik ucreti tazla kitlemis olmasinlar silgeclerede 62 tl gibi para odemistim.

Bende tam olarak bundan bahsediyorum..

orhan_guney
22-02-2012, 13:02
rakam gayet normel honda bınıyorsunuz.

Ahmet.S
22-02-2012, 13:05
Rakam normal degil fazla degisen bosi yok ne yapmislarda para aliyolar yaptirmadan once konusup fiyat almakta fayda var.

dj ugurcan
22-02-2012, 14:10
garantiden beklentiniz çok fazla birşey olmasın. 2008 model civic var kuzenimde de 5 yıl garanti deniliyor. bu süreç içerisinde bakımlarını serviste yapırılması zorunlu. çevrenizde illaki sağlam bi honda özel servis vardır. çok çok komik paralara bütün bakımlarını yaptırabilirsin şahsen ben öyle yapıyorum. aracımın garantisi bitmeden kia tekkar'ın 17 yıllık usta başısının açtığı dükkanda bütün bakımlarını eksizsiz bir şekilde yaptırıyorum.

Ahmet.S
22-02-2012, 14:29
Garanti herzaman iyidir senede bakima 200 tl az verilcek diye disarda yaptirmak sacma 3 sene bindim 2 kere disk 1 kere debriyaj merkezi degisti garantiden 3 sene daha garantisi devam ediyo alan adamda rahat ediyo garanti iyidir honda icin.

VTec_king
22-02-2012, 16:01
mutluhanda 2 ay servis danışmanlığı yaptım,
periyodik bakım cetvelinde yazan şeyler haricinde herhangi birşey yapacağı zaman servis danışmanının seni arayıp şunlarıda yapmamız gerekicek tutarıda şudur onay veriyormusunuz demesi lazım kafasına göre + hiç birşey yapamaz.
malesef yetkili servisler gerçekten geçiriyorlar
hava filtresi yetkili servisdekide aynı özel servisdede fiyatı 10 tl fazla mesela
mutluhan castrol yağ kullanıyor dışarda 1 litresi 35 tl iken mutluhanda 47 tl idi..
motor iç temizliği diye sıktıkları zımbırtı 25 tl yazıyorlardı dükkanlarda 15 tl..
o kadar çok fiyat yazıyorlarki aracın garantisi biter bitmez yetkili servisden kaçın derim.

Evrenoz
22-02-2012, 16:27
Ek parçaları istemiyorum de.. Yaptık derlerse kimden onay aldınız ben izin vermiyorum, sökün eskileri takın diyerek üstlerine git.

Polen filtresini, sileceği, cam suyunu, fren balatalarını, hava filtresini garanti dahilindeki aracımda asla serviste değiştirmedim. Hep dışarıda değiştirdim. Bunlar garantiyi etkilemez. Garanti ıvır zıvır değiştirmemiz lazım dediklerinde açın filtreyi bakın, kirli ise temizleyin. Balatalara bakın bitti ise değiştirin diyordum. Servise gitmeden önce değiştirdiğimden bakıp *** olup geri dönüyorlardı.

CeM öZeR
22-02-2012, 16:48
Arkadaşlar yetkili servislere önyargıyla yaklaşıyorsunuz ama birde gerçekten işin olumlu yönlerini düşünün. A'dan Z'ye herşeyine didik didik bakılıyor. Gerekli veya eksik görülen şeyler varsa müşteri aranıp bilgisi verilerek onay alınarak yapılıyor.. Müşteriye ücretsiz çay,kahve servisi ve yemek. Saat başı çarşı merkezlerine servis imkanı. Müşterinin acil işi varsa gerekli adrese bırakma imkanı. Unutmadan eğer yetkili serviste yağ pahalı derseniz aklınızda bulunsun randevu alırken sorun yağı dışarıdan getirsem olur mu diye ki bu bir çok yetkili serviste kabul edilir. Problem çıkacağını zannetmiyorum. Yetkili servislerde yağ pahalı. Maddi açıdan bakım daha uyguna gelmiş olur yağınızı kendiniz alırsanız. Geriye kalan bir çok şey aslında dışarıdakiden daha ucuz. Bunları atmasyon yazmıyorum. Başımıza gelen şeyler. Kayseri yetkili bayilerinden bir kaçında ortaklığımız var ve çalışanıyım. Bildiğim için yazıyorum. En azından bizde düzen bu şekilde. Ama şunu söyleyim aynı 2008 model benzinli bir jettayla mukayese ederek bakımın gereğinden 130-140 lira civarı pahalı olduğunu belirtebilirim. Sakin kafayla oturun servis danışmanınızın karşısına ne yapılmış ne edilmiş fatura neden bu kadar kabarık onu bir sorun. Ve onun kanına gidip iyi indirim yapmasını sağlayın.

asot
22-02-2012, 17:09
mantıklı olalım zaten bayiler araç satışından degil yedek parça, servis, periyodik bakımlardan parayı kazanır, aracı satıp eroine bagımlı hale getirecek ondan sonra da garanti bitene kadar sizi oraya bağlayacak.

bir tek şeye hayret ederim o da garantisi bittiği halde yetkili servise araç götürenlere.

ruudvan
22-02-2012, 18:30
arkadasım 1.4 hb civic 2010 model araç 20 bin bakımına daha bugun konustuk damlada 480 tl ıstedıler dedı .fıyat standart sanırım servıslerde.

freelife
22-02-2012, 18:44
Ucuz yetkili servis ben hayatımda duymadım zaten.

benim servisim ucuz :)

Jeandan-R
22-02-2012, 19:11
arkadasım 1.4 hb civic 2010 model araç 20 bin bakımına daha bugun konustuk damlada 480 tl ıstedıler dedı .fıyat standart sanırım servıslerde.

Çok fazla. Damlayla kavga etmiştim ben zamanında. Ayışığına git, 30bin bakımını yanlış hatırlamıyorsam 300 civarına yaptırmıştım zamanında ben. (1.8 civic hb)

CeM öZeR
22-02-2012, 20:07
mantıklı olalım zaten bayiler araç satışından degil yedek parça, servis, periyodik bakımlardan parayı kazanır, aracı satıp eroine bagımlı hale getirecek ondan sonra da garanti bitene kadar sizi oraya bağlayacak.

bir tek şeye hayret ederim o da garantisi bittiği halde yetkili servise araç götürenlere.

Hiç kusura bakmayın ama bende sizin gibilerini anlamıyorum. Ben yetkili servis ve sanayi arasında yaşanan sorunlardan bir kaç tanesini yazıyım da herkes de bilgi sahibi olsun.

Bir çok müşterimiz triger bakımı sizde 800 tl dışarıda 550 tl ye hallettirdim diye yanımıza gelip iki gün sonra(tabir-i caizse) ya kayıştan ses,ya bilyadan ses,ya v kayışı kitlemesi,ya da hararet olarak geri geldiğini gördük. İşin detayına inip incelediğimizde 550 tl ye 2 tane kayış değişilip,yağ ve yağ filtresinin değişip, triger bilyalarının yağlanıp geri takıldığını ve su pompasının hiç değişmediğini gördük.
Yetkili serviste ağır bakımın 2 sene garantisi olduğunu unutmayalım ;) Ses, kayış kompasına veya su pompasından kaynaklı harete karşı.

Sizde bakım 300 tl ama dışarı da 200 tl ye yaptırdım diyen müşterilerimiz de oluyor ayrıntısını yazıyım.
Yetkili serviste araca 40 nokta yol kontrolü yapılır. Ufak tefek ampuller patlaksa değiştirilir. Lastiklerin havasına bakılır, müşteri isteğiyle far yüksekliği bozuk ise düzeltilir. (Dışarıda far ayarına 5-10 tl veren arkadaşlara gelsin). Yıkama yapılır. Antifrizine bakılır.Silecek suyu tamamlanır. Hava filtresi dışarı da yan sanayi takılır. Bazı araçlarda yan sanayi hava filtresi aracın fazla yakmasına yol açar bu dediğim önemli bir detay. Yetkili serviste vw grubu araçlar için yazıyorum orjinal yağ filtresi 8-10 tl civarındayken aynı parçanın yan sanayisi 18-25 tl civarında satılır. Bunu da işi ucuza hallettim diyen arkadaşlara bilgi olarak yazdım. Dediğim gibi yağ yetkili serviste pahalıdır.

En son şunu da belirtiyim 2. el işi de yapıyoruz. Aracınızın 2. elde emsallerine göre daha değerli olmasını istiyorsanız yetkili servis bakımlı araç emsaline 1.500-2.000 tl civarı fark atar. Ben yetkili servis kaydı olmayan arabanın yüzüne bakmam orası ayrı mesele. Ufak bir detay bazı uyanıklarda vardır yetkili servis kaydı olmayan araba onun için daha değerlidir. Çünkü o adi kişi bu arabanın ticaretini çevirecek şekilde kilometresini düşürür. Ama o mal da bilmez ki o arabanın geçmiş plakalarını öğrenip muayene istasyonlarından geçmiş muayenelerde aracın kaç km de muayeneye girdiğini öğrenebiliriz de. Neyse konu dağılmasın. Yetkili servisten yetkili servise kalite tartışılır. Ama ben her zaman yetkili servis yanlısıyım. :icon_tup:

Alper_
22-02-2012, 21:24
arkadaş doğru yazmış neden sinirleniyorsun ki ?..garanti süresi bitmiş bir aracı yetkili servise
götürmek bana da yanlış geliyor..

dizel passatımız var ve bakımlarını özel servisinde yaptırıyorum..2 defa triger seti değişti hiçbir sıkıntı yok..işi bilen kişilere bakımlarını yaptırdıktan sonra neden yetkili servise gideyim ?

bakım defterinin boş kalan kısımlarını özel servis doldurur :) garantisi süresi bitmiş aracın bakımlarını yetkili serviste yaptırmak cebime zarardan başka hiçbirşey değil..dışarıda taktırdığım parçaların da garantisi var..ayrıca o yazdığın kontrollerin hepsini dışarıda da yapıyorlar :)

F.Dogan
22-02-2012, 22:07
kendim honda marka hiç kullanmadım ama çevremde kullanan çok onlardan duyduğum kadarıyla mutluhan honda nın diğer servislere nazaran yüksek fiyatlar vermesiydi.

gerek yedek parça gerek servis periyodik bakım vs.

fangio
22-02-2012, 22:43
Hiç kusura bakmayın ama bende sizin gibilerini anlamıyorum. Ben yetkili servis ve sanayi arasında yaşanan sorunlardan bir kaç tanesini yazıyım da herkes de bilgi sahibi olsun.

Bir çok müşterimiz triger bakımı sizde 800 tl dışarıda 550 tl ye hallettirdim diye yanımıza gelip iki gün sonra(tabir-i caizse) ya kayıştan ses,ya bilyadan ses,ya v kayışı kitlemesi,ya da hararet olarak geri geldiğini gördük. İşin detayına inip incelediğimizde 550 tl ye 2 tane kayış değişilip,yağ ve yağ filtresinin değişip, triger bilyalarının yağlanıp geri takıldığını ve su pompasının hiç değişmediğini gördük.
Yetkili serviste ağır bakımın 2 sene garantisi olduğunu unutmayalım ;) Ses, kayış kompasına veya su pompasından kaynaklı harete karşı.

Sizde bakım 300 tl ama dışarı da 200 tl ye yaptırdım diyen müşterilerimiz de oluyor ayrıntısını yazıyım.
Yetkili serviste araca 40 nokta yol kontrolü yapılır. Ufak tefek ampuller patlaksa değiştirilir. Lastiklerin havasına bakılır, müşteri isteğiyle far yüksekliği bozuk ise düzeltilir. (Dışarıda far ayarına 5-10 tl veren arkadaşlara gelsin). Yıkama yapılır. Antifrizine bakılır.Silecek suyu tamamlanır. Hava filtresi dışarı da yan sanayi takılır. Bazı araçlarda yan sanayi hava filtresi aracın fazla yakmasına yol açar bu dediğim önemli bir detay. Yetkili serviste vw grubu araçlar için yazıyorum orjinal yağ filtresi 8-10 tl civarındayken aynı parçanın yan sanayisi 18-25 tl civarında satılır. Bunu da işi ucuza hallettim diyen arkadaşlara bilgi olarak yazdım. Dediğim gibi yağ yetkili serviste pahalıdır.

En son şunu da belirtiyim 2. el işi de yapıyoruz. Aracınızın 2. elde emsallerine göre daha değerli olmasını istiyorsanız yetkili servis bakımlı araç emsaline 1.500-2.000 tl civarı fark atar. Ben yetkili servis kaydı olmayan arabanın yüzüne bakmam orası ayrı mesele. Ufak bir detay bazı uyanıklarda vardır yetkili servis kaydı olmayan araba onun için daha değerlidir. Çünkü o adi kişi bu arabanın ticaretini çevirecek şekilde kilometresini düşürür. Ama o mal da bilmez ki o arabanın geçmiş plakalarını öğrenip muayene istasyonlarından geçmiş muayenelerde aracın kaç km de muayeneye girdiğini öğrenebiliriz de. Neyse konu dağılmasın. Yetkili servisten yetkili servise kalite tartışılır. Ama ben her zaman yetkili servis yanlısıyım. :icon_tup:

Cem, kusura bakma ama senin bahsettiğin sanayideki adamlar ya çok cingöz yada işi hiç bilmiyormuş. Ayrıca arabanı dışarıda güvendiğin bir adama götüremiyorsan genelde servise götürüyorsun. Ancak dışarıda da işinin erbabı hatta servistekilerden çok daha iyi ustalar var. Mesela ben kesinlikle bakım için yapılacak parçaları kendim alırım. Misal demişsin ki yan sanayi filtre? Mahle, mann filter? VW ne kullanıyor sence? Bugün A3 için bakım yaptık. Aracın üzerinden doğuş tarafından yapılan bakımda takılan yakıt filtresi made in china çıktı mesela... Demek ki :)

Aracın cam suyunu tamamlıyorlar. 500cc. yazıyorlar cam suyuna 5lt. sarf malzeme diyor balatalara 5TL lik balata temizleyici sıkıyor. Motor koruma diyor WD-40 ı dayıyor. 10 gün sonra gaz yağı muhteviyatı uçunca motor balmumuyla kaplanmış gibi tüm statik tozu çekiyor. Motor yağı boşaltılırken daha tam karterden yağ süzülmesi beklenmeden karter tapa kapatılıyor. Dışardan kendim yağ getireyim fıçı yağ istemiyorum diyorsun o zaman iş emrine yazmak zorundayız deniyor. Bu da ne demek yarın iyi niyet garantisini deliyorsunuz demek... Başka arabanın parçasını başkasının aracına takan mı dersin? triger kayışı değiştiriken sente ayarını yapmak için aynı araçtan varsa onu açıp bakanı mı dersin. İçeri girsen kıyamet koparıyorlar. Özele gidersin. Evet seni hoş bir hatun danışmada karşılamaz ama samimi bir gülüş ve eli yağlı bir usta sana sıcak çay verir. Arabanın başında bu aylarda hafifte titrerken muhabbetini de eder. İşlerini bitirir sonrada aracına atkar gidersin. Ayrıca alınan işçilik ücretleri hakkında yorum yapmıyorum. Sadece Allah gözlerini doyursun diyorum. Geçen Yaris için 160.000km bakım fiyatı öğrendim. 10W40 yarı sentetik yağ koyuyorlar.

yağ-yağ filtresi- polen- hava dışında ekstra şanzıman yağı- antifriz ve yakıt filtresi de değişecek. Tutar 650TL... Dedim saygılar... ve arkama bakmadan uzaklaştım.

Yani Cem yanlış anlama ama senin gördüklerin geneli oluşturmaz.

Enes-x
22-02-2012, 23:08
Ceminde , fangio seninde haklı olduğun noktalar var yani özelinde yetkilininde kendine göre avantajları dezavantajları illaki mevcut, buna tüketici karar verip seçimini yapar.

Hiçbir zaman yetkili en iyisi veya özel servis en iyisi diyemeyiz markadan markaya bayiden bayiye çok değişir.

ibratice
23-02-2012, 00:27
fiyat normal, bidakine servise bırakırken aracıma sarf malzeme kullanılmasın onayım olmadan parça değişmesin dersin aracını bırakırken sana verdikleri fiyattan fazla para ödemessin bunlar senin hakkın ha şunuda söyliyim yeni kanuna göre sen aracını bakım iş emrini açtırdığın zaman servis sana sormadan kullanımla biten her parçanı değiştire bilir (balata , polen , buji ve filtreler ..........)

CeM öZeR
23-02-2012, 07:59
yağ-yağ filtresi- polen- hava dışında ekstra şanzıman yağı- antifriz ve yakıt filtresi de değişecek. Tutar 650TL... Dedim saygılar... ve arkama bakmadan uzaklaştım.

Yani Cem yanlış anlama ama senin gördüklerin geneli oluşturmaz.

Abi ben geneli oluşturur demiyorum ama benim görüşüm ve benim gördüklerim hep bu yönde oldu. Benim çevremde beni tanıyıp benle fikir alışı yapıpda özel servise gidecek adam yoktur. Bir tarafını kessen gitmez. Sanayide değişti denilip değişmeyen parça bile gördüm. Çıkan parça ambalajlanır poşetlenir sağ ön koltuk paspasının oraya konulur. Bu böyledir.
Geliyim yaris'e. Emsali araçlara göre bakımı 2 katı kadar pahalıymış. O bakım nedir öyle :o Olması gerekenden 200 lira pahalı desem yeridir. Ahh birde toyotacılar vw'nin parçası pahalı derler. Gözünü seviyim vw :p

Ceminde , fangio seninde haklı olduğun noktalar var yani özelinde yetkilininde kendine göre avantajları dezavantajları illaki mevcut, buna tüketici karar verip seçimini yapar.

Hiçbir zaman yetkili en iyisi veya özel servis en iyisi diyemeyiz markadan markaya bayiden bayiye çok değişir.

Tabi markadan markaya fark var. Ama en önemlisi bayinin kalite anlayışı. :) Allah'a şükür 1994 den beri bu işi yapmamıza rağmen ufak tefek sorunlar illaki yaşanır ama hiç bir zaman cebinden ekstra para çıkan müşteriyi kolay kolay memnun edemeyiz. Benim kalite anlayışım ve genel Kayseri tablosunun böyle olduğunu bilerek ve görerek yorum yaptım. Bana vw'yi soracak olursanız bugüne kadar 15 tane bayi gördüysem onların kalite anlayışı gerçekten bir çok yönden beni üzdü.