PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Banka Aracılığıyla Araç Satışı Yapmak

luca55
24-02-2012, 17:28
Arkadaşlar ben şimdi araç almak ıstıyorum dıyelım.satışı almadan önce bankaya gidip araç sahibinin banka hesabına parayı yatırıp ''55 AL XXX Plakalı aracın satışına istinaden '' diye belirtip parayı yatırıyorum.Banka o paraya bloke koyuyor.Sonra notere gıdıyoruz ve araç satışını gerçekleştiriyoruz.noterden sonra araç sahibi noter satışıyla bankaya gıdıp 'bakın satışı yaptım parayı hesabıma geçin' diyor ve para hesabına aktarılıyor. umarım olayı net anlatabılmısımdır.

Soru : boyle bir sistem varmı?
Varsa adı nedır ve hangı bankalar yapar?

Not: ben bugun kendı aracımı satarken bankaya gıttık boyle bısey yok dedıler ancak baska bır sıtede (suan hatırlamıyorum) bır bankacı var yazmıstı.burda da bankacı arkadaslar vardır dıye sormak ıstedım. Teşekkürler.

typer46
24-02-2012, 18:01
en iyisi blokeli çek

luca55
24-02-2012, 18:05
Nasil yani? Kredi olarak diyorsaniz oyle bisey yok pesin para

typer46
24-02-2012, 18:06
Nasil yani? Kredi olarak diyorsaniz oyle bisey yok pesin para

blokeli çekin krediyle alakası yok.

D.CaN
24-02-2012, 18:07
öyle birşey varmı bilemiyorumda 3 gün önce aracımı sattım, noter işlemleri bittikten sonra beraber bankaya gidip benim hesabıma havale geçtik :)

luca55
24-02-2012, 18:12
blokeli çekin krediyle alakası yok.

Su bloke olayini aciklarmisiniz rica etsem

luca55
24-02-2012, 18:14
öyle birşey varmı bilemiyorumda 3 gün önce aracımı sattım, noter işlemleri bittikten sonra beraber bankaya gidip benim hesabıma havale geçtik :)

İstanbul gibi bi uerde iyi guvenmissiniz

Omak
24-02-2012, 19:05
İstanbul gibi bi uerde iyi guvenmissiniz
bencede.

bu arada bu işin en güvenli yolu nasıldır? yani günümüzde hertürlü şey olabiliyor en sağlam ve risksiz para-araç alışverişi için yöntem nedir?

Osman Bahadır
24-02-2012, 19:11
Ben cep banktan noterde imzayı atınca eft veya havale geçiyorum.

İkişer kişi gidilip "noter tamam" mesajını alınca banka timi parayı yatırabilir de mesela :)

Tunç
24-02-2012, 19:12
o olay şöyle olur banka satan arkadasa temınat mektubu verır aracın bedelı kadar satıs yapılınca o temınat mektubunu verıp parasını alır

luca55
24-02-2012, 19:42
o olay şöyle olur banka satan arkadasa temınat mektubu verır aracın bedelı kadar satıs yapılınca o temınat mektubunu verıp parasını alır

tunç para alan kısının hesabındamı bekler peki yoksa bankanın havuz hesabında mı?

Tunç
24-02-2012, 19:43
bankanın havuz hesabında bekler

luca55
24-02-2012, 19:44
bankanın havuz hesabında bekler

bunu her banka yaparmı akbanka sordum sanki uzay bılımleri sınavındaymıs gıbı yuzume baktı :D

Tunç
24-02-2012, 19:47
her banka yapmaya bılır cunku genelde bu sıstemı kredılı arac satısında yapıyorlar normalde varmıdır bişi diyemem

bana soracak olursan en mantıklısı satıs anında parayı sayıp vermek olur

luca55
24-02-2012, 19:49
sahte olma ıhtımalıde var ama tunç.sıtelerden okuduklarımdan sonra en guzelı teminat mektubu.yapan bankalarla calısmak lazım demekki.senın bıldıgın varmı?

Tunç
24-02-2012, 19:50
yapı kredı ve iş bankasına bı sor derım o halde varsa calıstıgın bı banka şubesı onlarda yardımcı olurlar zaten

eser
24-02-2012, 19:54
sahte olma ıhtımalıde var ama tunç.sıtelerden okuduklarımdan sonra en guzelı teminat mektubu.yapan bankalarla calısmak lazım demekki.senın bıldıgın varmı?

o kadar adetli bankonotta sahte para belli eder kendini ;) bende peşinden yanayım

luca55
24-02-2012, 20:12
o kadar adetli bankonotta sahte para belli eder kendini ;) bende peşinden yanayım

valla ben anlamam eser.okadar parayı saymaklada uğraşamam :D

luca55
24-02-2012, 20:13
yapı kredı ve iş bankasına bı sor derım o halde varsa calıstıgın bı banka şubesı onlarda yardımcı olurlar zaten

akbankla calısıyorum ama onlarda yardımcı olmadılar :Deli: verdıgın bılgıler ıcın tesekkur ederım tunç :icon_tup:

levent
24-02-2012, 20:16
Peşin işlem yapılcak en temizi.

mehmetRS
24-02-2012, 20:17
en güzeli yanınızda bir notebook ile gitmek sanırım yada cepbank. İnternet bankacılığından devri yapınca, çaat diye eft yada havale gececeksiniz parayı, aktarım masrafı oluyorsada farklı banka marka yada şubesi için, onuda aranızda anlasacaksınız.. mis gibi. işlem sırasında 3g modem, jet met avea trcell gibi birşey kullanırken zart diye bağlantı gider iş uzarsa kulağımı gıyabımda çınlatmayın ama :D

Bayrampaşalı
24-02-2012, 20:18
iş bankası yapıyo olması lazım babamın arabasınıda bu sekılde satmıstık

luca55
24-02-2012, 20:21
en güzeli yanınızda bir notebook ile gitmek sanırım yada cepbank. İnternet bankacılığından devri yapınca, çaat diye eft yada havale gececeksiniz parayı, aktarım masrafı oluyorsada farklı banka marka yada şubesi için, onuda aranızda anlasacaksınız.. mis gibi. işlem sırasında 3g modem, jet met avea trcell gibi birşey kullanırken zart diye bağlantı gider iş uzarsa kulağımı gıyabımda çınlatmayın ama :D

:hahaha::hahaha:

luca55
24-02-2012, 20:22
iş bankası yapıyo olması lazım babamın arabasınıda bu sekılde satmıstık

bide ordamı hesap actıracaaz sımdı yaww :D

mechanic
24-02-2012, 20:23
dediğin var mı bilmiyorum ama, en garantisi şöyle;
alıcı parayı çekerken sen de bankada olursun, para sayıldıktan sonra torbaya koyar alıcı üstüne alır, ordan direk notere.. satışı yap parayı cebe koy....

ha ben arabyı alırken beraber bankadaydık adam önümüzde makinada saydı bağladı ben çantaya attım ,3 dakka sonra beraber notere gittik yanyana satışı yaptı, aldı parayı saydı :D enteresan geldiydi bana...

TigeR
24-02-2012, 20:48
dediğin var mı bilmiyorum ama, en garantisi şöyle;
alıcı parayı çekerken sen de bankada olursun, para sayıldıktan sonra torbaya koyar alıcı üstüne alır, ordan direk notere.. satışı yap parayı cebe koy....

:icon_tup::icon_tup::icon_tup: aynen

luca55
24-02-2012, 20:57
iyide adam direk elinde parayla geldi bana :D

d16y4
24-02-2012, 21:05
aracı satan kişiye karşı güven sağlanmışsa bankaya gidilir müdürden rica edilir (tanıdık varsa daha iyi) para müdüre emanet edilir xxx işlemi yapıcaz arkadaşa işlemi bitirdiğimizde parayı ödeyin denilir iş biter parasını bankadan alır ve son. ben yüklü meblağlardaki işlemlerimi müdürle yapıyorum bu şekilde ama müdür tanıdık.

luca55
24-02-2012, 21:07
aracı satan kişiye karşı güven sağlanmışsa bankaya gidilir müdürden rica edilir (tanıdık varsa daha iyi) para müdüre emanet edilir xxx işlemi yapıcaz arkadaşa işlemi bitirdiğimizde parayı ödeyin denilir iş biter parasını bankadan alır ve son. ben yüklü meblağlardaki işlemlerimi müdürle yapıyorum bu şekilde ama müdür tanıdık.

mudur senın tanıdıgınsa sorun yokta benım tanıdıgımsa ne olacak :D ya bukadar sorgulamanın nedeni hep şeytanın aklına gelmeyecek sahtekarlıklar keske ınsanlarımız guvenılır olsaydıda bukadar dusunmeseydık ;)

fangio
24-02-2012, 22:01
Bloke çek ile bence zor. ***** sen arabayı üstüne aldıktan sonra bir telefon ile çeki iptal edersen adam para mara alamaz. Bence de en temizi alıcı ile bankaya gidip parayı çekeceksin. Akabinde notere gideceksin. Noter paranı aldın mı dediğinde parayı alıp sayıp imzayı atacaksın ancak noterin ortasında para saymak da hoş değil tabi. :( Ya da iki kişi bankaya gidecek iki kişi de notere... Ne kötü zamana kaldık be :(

typer46
24-02-2012, 22:53
Bloke çek ile bence zor. ***** sen arabayı üstüne aldıktan sonra bir telefon ile çeki iptal edersen adam para mara alamaz. Bence de en temizi alıcı ile bankaya gidip parayı çekeceksin. Akabinde notere gideceksin. Noter paranı aldın mı dediğinde parayı alıp sayıp imzayı atacaksın ancak noterin ortasında para saymak da hoş değil tabi. :( Ya da iki kişi bankaya gidecek iki kişi de notere... Ne kötü zamana kaldık be :(

bloke çek nakit paradan daha saglamdır:icon_tup:

Vlkn-fb
24-02-2012, 23:38
bu sıra ısı zor malı alıcak olan parayı verır alır hesabı alınacak mal ne olursa olsun arabaya bakarsın sonra gıdersın bankaya yatırırsın hesabına parayı sonra notere dogru guven konusu olması lazım sonucta yanında parayı alıp kacıcak degıl noter satısı bıtınce olatda zaten bıtıcek sorun yapmaya gerek yok

fangio
25-02-2012, 00:02
bloke çek nakit paradan daha saglamdır:icon_tup:

peki ben sana bloke çek versem. Arabayı noterde üstüme geçirdikten sonra lavaboya gitme mazereti ile bankayı arayıp ben arabayı almaktan vazgeçtim diyip çeki iptal edin desem ne olacak?

typer46
25-02-2012, 00:23
peki ben sana bloke çek versem. Arabayı noterde üstüme geçirdikten sonra lavaboya gitme mazereti ile bankayı arayıp ben arabayı almaktan vazgeçtim diyip çeki iptal edin desem ne olacak?

senle notere gitmeden önce bankaya gidiyoruz blokeli çeke onay ve yazı alıp notere gidiyoruz sonra araç satılıyo noter satışıyla bankaya gidip parayı alıyorum daha önce böyle sattıgım için biliyorum senin lavaboya felan gitmene gerek yok :D

fangio
25-02-2012, 00:25
yaw ben gitmem zaten merak etme de gidenler olabilir diye dedim lavaboya :D

Senle beraber gidip ne kadar da onay alsak ben arayıp çeki iptal ettirebilirim abicim. O yüzden sakat dedim.

myworld
25-02-2012, 00:27
mudur senın tanıdıgınsa sorun yokta benım tanıdıgımsa ne olacak :D ya bukadar sorgulamanın nedeni hep şeytanın aklına gelmeyecek sahtekarlıklar keske ınsanlarımız guvenılır olsaydıda bukadar dusunmeseydık ;)

panpa derdine bak ya giderken beni al yanına cüzi miktar karşılığı garantili satış yaparız :D :D ( sahte para,dolandırıcı vb. şeylere karşı garantimiz vardır :p )

34btr1907
25-02-2012, 00:27
anladıgım kadarıyla satıstan önce banka kredı zart zurt işi yok kapatılması gereken, beraber gıdın bankaya çek gözünün önünde parayı ,ordan notere gıdın masadaki kadın işlemleri yaparken ver kadına parayı yada zarfı tut elinde ,masada işlem bitince al gulum ver gulum ,2 kısı gıdın olmadı bırı dısarda beklesın olmadı...bız öle yapmıstık onlarda 2 kısı gelmişti muhabbet makara halletmiştik...

typer46
25-02-2012, 00:29

Senle beraber gidip ne kadar da onay alsak ben arayıp çeki iptal ettirebilirim abicim. O yüzden sakat dedim.

ettiremessin çünkü blokeli çek senin adına notere gitmeden önce demiştim bankaya gidiyosun onay alıyosun sana evrak veriyolar satış oldukdan sonra adam ben iptal ediyorum diyemez.

typer46
25-02-2012, 00:32

ama şunuda söylim sana araba satmam baksana noterde tuvalete gidiyorum deyip kaçıcakmışsın :D

fangio
25-02-2012, 00:55
iptal edilemeyeceğinden emin misin? :) sidik yarıştırmak gibi algılama ama bu işin aslını yarın öğrenir dönerim. Eşim bankacı :D

typer46
25-02-2012, 08:53
iptal edilemeyeceğinden emin misin? :) sidik yarıştırmak gibi algılama ama bu işin aslını yarın öğrenir dönerim. Eşim bankacı :D
valla ben satarken bu şekilde sattım satalıda baya oldu sattıgım kişi siteye üyemi degilmi bilmiyorum 2007 model golf gti ismide alpdi.

luca55
25-02-2012, 09:14

hocam sızın anlamadıgınız nokta su sanırsam; arabayı satan benım,alan kişi parayı benım hesabıma blokeli olarak yatırıyor,oyuzden alan kısı benım hesabıma lavabodan degıl bankadan bıle mudahale edemez :D (şaka yapıyorum yanlıs anlamayın sakın)

zaten bu sistemde hem alan hemde satan garanti altında oluyor.

luca55
25-02-2012, 09:16
panpa derdine bak ya giderken beni al yanına cüzi miktar karşılığı garantili satış yaparız :D :D ( sahte para,dolandırıcı vb. şeylere karşı garantimiz vardır :p )

panpa sen çok istiyorsun doğanla anlaştım ben :hahaha:

EvoX
25-02-2012, 09:46
Bilmiyorum kucuk paralar icin gecerli mi fakat biz bi kurumla anlasirken 450-500 bin lira arasi B.T.M ( Banka Teminat Mektubu ) gerisini nakit istediler . Anlatmak istedigim eger cuzzi miktarlar icinde oluyorsa btm ile satis yapila bilir . Nasil oluyor banka sizin hesabinizdaki paraya el koyuyor karsi taraf o mektup ile gidip sizin onayinizla o parayi cekebiliyor . Benim bildigim bu sekilde daha bilgili arkadaslar yazacaktir.

Evrenoz
25-02-2012, 09:46
Geçen hafta sattım arabamı. Bankadan çekemedi adam, önceden çekeceğine dair haber vermemiş, cash para yokmuş. Hesap açtık bankada kendi adıma, parayı transfer etti adam benim hesabıma. Sonra beraberce çıktık, tek araba ile notere gittik. Devri gerçekleştirdik.

Ha giderken boğazını kesermiydim veya arabadan atar mıydım adamı? Yapardım. Sonra da paraya konardım.

VWci
25-02-2012, 10:08
En güzeli en eski yöntem. Noterde para ruhsat takası yapmak.

luca55
25-02-2012, 10:14
Geçen hafta sattım arabamı. Bankadan çekemedi adam, önceden çekeceğine dair haber vermemiş, cash para yokmuş. Hesap açtık bankada kendi adıma, parayı transfer etti adam benim hesabıma. Sonra beraberce çıktık, tek araba ile notere gittik. Devri gerçekleştirdik.

Ha giderken boğazını kesermiydim veya arabadan atar mıydım adamı? Yapardım. Sonra da paraya konardım.

aynen bende bundan bahsedıyordum :hahaha:

En güzeli en eski yöntem. Noterde para ruhsat takası yapmak.

para sahteyse ne yapacaksınız.benım jazz satıp 22 bınlıra para alan ama paranın 20 bınlırası sahte cıka tanıyorum ;)

zaten sıkınt sagdan soldan duydugumuz akılalmaz dolandırıcılıklardan kuskulanmamız