PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Aklıma gelen bir fikir hakkında

altima
26-02-2012, 14:46
Arkadaşlar merhaba;

gecen gun,,, millet caddesinde eve donerken guzel jantlı bi araba gordum. ne guzel jant dedim,, sonra araba hızlandıkca jantın geriye gittiğini gordum :D:D:D:D

kafamda bi anda bi ışık yandı.. sole dusundum!!

arabaya biniyoruz,, akşama kadar yada gideceğimiz yere kadar 4 lastikte donmekte.. madem lastikler donuyor,, belli bi enerji uretiyor,, bu enerjiyi depolayıp,, evimizde en azından lambalarımızı yakmak yada ne bilim bilgisayarı calıstırmak gibi,, ekstra bi işte kullansak fena olmaz mı?

elektrik faturası 70-80 liradan aşagı gelmiyor,, 40 yada 50 ye dusse fena olmazmı?

bi nevi alternatif enerji yane :D:D:D

bu şekilde bir fikir geldi aklıma... ruzgar,, gunes,, nukleer,, vs alternatif enerjiler ok.. dunya artık bunlara donmeye başladı.. daha onceden hevesimde vardı,, bi anda aklıma bu geldi..

ne dersiniz bole bişey mumkunmudur=?

yada farklı bir fikri olan varsa paylaşabilirse sevinirim.

Tşk
Rıdvan :icon_tup: ;)

Osman Bahadır
26-02-2012, 14:51
Tekerleğe bağlayacağın herşey ilave direnç demektir. Bu da ilave yakıt tüketimine sebep olur. Fazladan yakıt tüketmeden elektrik enerjisine dönüştürülerek depolanabilecek tek enerji dönüşüm yolu fren anında kaybedilen enerjinin bir şekilde jenerate edilmesidir. Bu da zaten halihazırda hybrid veya elektrikli araçlarda olan bir teknoloji.

Jackie
26-02-2012, 14:55
İlk post'u okuyup bi an heycanlandım. İkinci post ise tam bi hayal kırıklığı yarattı.

Tunç
26-02-2012, 14:58
İlk post'u okuyup bi an heycanlandım. İkinci post ise tam bi hayal kırıklığı yarattı.

aynen :D sert oldu kanka

d16y4
26-02-2012, 15:01
http://www.manzaralar.org/wp-content/uploads/2010/08/Yel-de%C4%9Firmeni-2.jpg

binaların yüzüne yel değirmeni yapalım daha iyi olur :D

altima
26-02-2012, 15:10
Tekerleğe bağlayacağın herşey ilave direnç demektir. Bu da ilave yakıt tüketimine sebep olur. Fazladan yakıt tüketmeden elektrik enerjisine dönüştürülerek depolanabilecek tek enerji dönüşüm yolu fren anında kaybedilen enerjinin bir şekilde jenerate edilmesidir. Bu da zaten halihazırda hybrid veya elektrikli araçlarda olan bir teknoloji.

şimdi ustadim,, iyi diyorsun.. ancak şöle bişeyde olamazmı?

tekerlekler dondukce ((yakıt sarfiyatını bi kenara bırakalım,, farzedelim uzun yola cıkyoruz)) haliyle bi hareket oluşmakta,, sabit hızda giderken,, bi akü kucuk bi jenerator ne bilim bi yere depolamak mumkun değilmidir?

depolanan enerji,, nasıl olurda harcanmadan kaybolur bu kısmıda pek anlayamadım?

bu fikir aklıma geldiğinde elektrik ve hidrid arabalar aklıma gelmemişti bunuda belitrtmek isterim.

tşk
Rıdvan. :icon_tup:

Trance-R
26-02-2012, 15:17
alternatörden üretilen enerjiyi kullansak ?
akü dolunca o enerji ne oluyor , konjüktür müdür nedir , o kesiyor galiba.
2-3-4-5-6 :D akü bağlasak ?

Osman Bahadır
26-02-2012, 15:21
"Uzun yolda zaten halihazırda gidiyorum. Tekerlek dönüyor. Tekerleğe bir jeneratör taksam ne olacak ki?" Yakıt tüketimin artacak. Aynı şartlarda nasıl araç doluyken veya aracın yükü arttıkça tüketimin artıyorsa bu şekilde de tüketimin artar. Yakıt tüketimini arttırarak yaptığın hiçbir dönüşüm kar getirmez. Attığın taş ürküttüğün kurbağaya değmez. Çünkü dönüşüm esnasında kayıplar olacaktır.

Eğer ille de bir şekilde ilave bir bataryayı, aküyü dolduracağım diyorsan alternatöre bağla. Arabanın kendi aküsü dolduktan sonra, özellikle uzun yolda ilave aküyü doldurmaya başlasın. Sonra o aküyü alır kullanırsın. Tabi yine kayıp ve verimsizlik olacak. Çünkü normalde aracın kendi aküsü dolunca motor üzerindeki yük kalkarken senin bu yeni durumunda yük sürekli olacak. Ama en azından bu şekilde dönüşüm için ilave masraf yapmazsın.

fatih(fb)
26-02-2012, 15:21
bn önümüzdeki dönem bitirme tezi olarak bunu aliim bakalım ne çıkcak elektrikli arabada sonsuz enerji dönüşümü hedef:D

bLackModeL
26-02-2012, 15:25
:D nice insalanlar fikir cok guzelde .. bı yerden bıseylerı kaybederek uretmek hatalı bence bınlerce muhendıs var bilerek mı yapmıyolar kesın bı yolu vardırr kesinnn..

Maxiboost
26-02-2012, 15:25
http://inciswf.com/1295302480.swf

Osman Bahadır
26-02-2012, 15:26
http://inciswf.com/1295302480.swf

:D

http://i52.tinypic.com/2uglxzp.png

GökhanK
26-02-2012, 15:29
bence olmaz diye bişey yok sadece üstünde düşünmek uğraşmak gerekli eğer boş vaktin varsa bunla uğraşabilirsin ancak o aracında depo ettiğin elektrik akımını ewine nasıl aktaracaksın akümülatöre depo etsen taşımak işkence olur ewe arabadan kablo çeksen deli muamelesi yeme şansın var:p ve yakıt fiyatları tavanken bence normal elektrik kullanmaya devam :)

blacx
26-02-2012, 15:30
Arkadaşlar merhaba;

gecen gun,,, millet caddesinde eve donerken guzel jantlı bi araba gordum. ne guzel jant dedim,, sonra araba hızlandıkca jantın geriye gittiğini gordum :D:D:D:D

kafamda bi anda bi ışık yandı.. sole dusundum!!

arabaya biniyoruz,, akşama kadar yada gideceğimiz yere kadar 4 lastikte donmekte.. madem lastikler donuyor,, belli bi enerji uretiyor,, bu enerjiyi depolayıp,, evimizde en azından lambalarımızı yakmak yada ne bilim bilgisayarı calıstırmak gibi,, ekstra bi işte kullansak fena olmaz mı?

elektrik faturası 70-80 liradan aşagı gelmiyor,, 40 yada 50 ye dusse fena olmazmı?

bi nevi alternatif enerji yane :D:D:D

bu şekilde bir fikir geldi aklıma... ruzgar,, gunes,, nukleer,, vs alternatif enerjiler ok.. dunya artık bunlara donmeye başladı.. daha onceden hevesimde vardı,, bi anda aklıma bu geldi..

ne dersiniz bole bişey mumkunmudur=?

yada farklı bir fikri olan varsa paylaşabilirse sevinirim.

Tşk
Rıdvan :icon_tup: ;)

3-4 sene önce düşünmeye başladım; ***** elektrikli araçlar hali hazırda batarya ile çalışmakta aracın içerisine yerleştirilecek yedek bir batarya ile aracın tekerleklerindeki hareketten oluşan enerjiyi depolayarak sürekli bir devir-dayım olayı ile çok daha uzun yollar almak mümkün olamazmı diye düşünüyordum...yani günlük batarya şarjı yerine hareketten sağlanan enerjinin kullanılması...bu fikirde küçükken bisikletin tekerine bağladığım dinamo ile bisiklet hareket halindeyken farın yanmasından gelmişti:)

( teknik bilgi sahibi olmadığım için herhangi bir araştırma yapamadım olurunu olmazını bilemem)

Jackie
26-02-2012, 16:02
aynen :D sert oldu kanka

Fazlasıyla :) Elinden oyuncağı alınmış çocuk gibi hissettim be olm

umut01
26-02-2012, 16:46
formula 1 de benzer birşey denediler kers sistemi.

senna
26-02-2012, 16:51
Termodinamik kurallarini okumak lazim obk(kusura bakma ismini bilmiyorum) guzel yazmis tesekkurler:)

erhanarici18
26-02-2012, 17:52
bizim şimdiden düşündüğümüz şeyler zamanla gerçekleşiyo zaten
bizim aklımıza gelenler başkalarının aklına niye gelmesin

mesela yılla önce ben daha toy ken bi arabanın farı direksiyonun döndüğü yöne göre dönemezmi derdim
böyle bi fikrin oluşması zifiri karanlıkta 90 derece açılı bi yolda dönerken döndüğün noktayı görememekti bak artık benim fikrim gerçekleşti

belki bi on yıl sonra bu olayda gerçekleşebilir

Zorbey
26-02-2012, 18:55
"Uzun yolda zaten halihazırda gidiyorum. Tekerlek dönüyor. Tekerleğe bir jeneratör taksam ne olacak ki?" Yakıt tüketimin artacak. Aynı şartlarda nasıl araç doluyken veya aracın yükü arttıkça tüketimin artıyorsa bu şekilde de tüketimin artar. Yakıt tüketimini arttırarak yaptığın hiçbir dönüşüm kar getirmez. Attığın taş ürküttüğün kurbağaya değmez. Çünkü dönüşüm esnasında kayıplar olacaktır.

Eğer ille de bir şekilde ilave bir bataryayı, aküyü dolduracağım diyorsan alternatöre bağla. Arabanın kendi aküsü dolduktan sonra, özellikle uzun yolda ilave aküyü doldurmaya başlasın. Sonra o aküyü alır kullanırsın. Tabi yine kayıp ve verimsizlik olacak. Çünkü normalde aracın kendi aküsü dolunca motor üzerindeki yük kalkarken senin bu yeni durumunda yük sürekli olacak. Ama en azından bu şekilde dönüşüm için ilave masraf yapmazsın.

Şarj dinamosunun ömrüde kısalacak bunuda göz önünde bulundurmak lazım :)

Yiğit G.
26-02-2012, 21:15
http://24.media.tumblr.com/tumblr_lpgpffoGo41ql0kpdo1_500.gif