PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Modlu araçlarla ilgili yeni yasalar ?

Anıl DALGA
01-03-2012, 23:14
Arkadaşlar bir polis tanıdığım yaza doğru xenon a yasak gelecegi Yukarı aşağı otomatik ayarlı far sistemi olmasına rağmen amerikan park ( sinyallerin sabit yanması ) .Beyaz camurluk sinyalleri veya arka plaka lambaları yere düşük araçların teknik değişiklikten bağlanacağı bu tip duyumlar aldım sizce böyle birşey mümkün mü ? Egsoza Tamam Cam filmine tamam ön ve arka sis farlarına yazılan cezalara tamamda bunlar biraz saçma değil mi ?

tdipower
01-03-2012, 23:15
amerikan park nerelerine batıyor hiç anlamıyorum

MeRtCaN
01-03-2012, 23:16
Yere yakın olan tum ferrari ve lamborgini ler baglanacak yanı desene...

ProdriveSTI
01-03-2012, 23:16
http://www.techturkey.com/forum/sohbet/111570-cakma-xenon-farlar-trafige-cikamayacak.html

zekky
01-03-2012, 23:17
Amerikan park a yasak gelirse bizim salaklar corvette vb dinlemez yazar o zaman..

Can's
01-03-2012, 23:18
ona bakarsak 2012 de kıyamet kopacaktı bunların yasaya gecmesı uygulanması ıcın double avrupa bırlıgıne gırmemız gerek yanı ımkansız :)

Anıl DALGA
01-03-2012, 23:18
Yere yakın olan tum ferrari ve lamborgini ler baglanacak yanı desene...

o araçlar orjinal olduğundan dokunamayacaklar ama bizim araçlara teknik değişiklik yazıp bağlayacaklarmış...

berkay_aydin
01-03-2012, 23:21
Amerikan park'ın açıklaması bir anlık bakıldığında sinyal veriliyor gibi izlenim bıraktığı için olabilir.. Çok saçma bence... Çevirdiği an 2 kabloya bakar :D

Anıl DALGA
01-03-2012, 23:22
bencede bunlar çok saçma umarım böyle birşey olmaz direk satarım yani arabayı o kadar diyorum :D

R-13239
01-03-2012, 23:23
Aldığımız atıyorum coilover ya da yayın TÜV sertifikası varsa ne olacak?

crused
01-03-2012, 23:25
ya inanmayacaksiniz ama burda adamlar hic biseye karismiyor istiyorsan headresi komple cikar ne farmis ne egzoz mus hersey serbest sadece trafik kuralarina uyulsun hepsi bu :) bizimkiler turkiyede yok sinyaller yanmasin yok araba yere yakin olmasin. simdi o yabanci sitelerdeki germany style arabalari goruyorum allah ne verdiyse camber camurlukla arasinda yarim santim eskide bunlar nasil geziyolar diyordum yollari gorunce anladim:))))

levent
01-03-2012, 23:26
Aldığımız atıyorum coilover ya da yayın TÜV sertifikası varsa ne olacak?

"Muayene kağıdını gösterip, muayeneden geçmişim arkadaşım teknik değişiklik olsa sizden önce onlar trafiğe çıkmamı engeller" derim. Bence "dip" basık diye tabir ettiğimiz araçlar göz önüne alınacak burda, hani aksı kırıkta yürüyomuş edasında olanlar özellikle :)

Anıl DALGA
01-03-2012, 23:26
Sertifika olayı yalan benimde honda civic 'imde eibach 5 yay vardı TÜV belgeli naptık ettik geçiremedik muayneden orjinalleri takıp geçirmiştik.

golfcu0101
01-03-2012, 23:28
böyle bir uygulama,yasa tarzı birşey duymadık vallaha senin arkadaş nerden duymuş öğrensene bende arayıp sorayım:beuj:

Anıl DALGA
01-03-2012, 23:34
bizim arkadaş sallıyor galiba banada çok saçma geldi valla umuyorum böyle saçmalıklar olmaz nede olsa türkiye... hiç belli olmaz

golfcu0101
01-03-2012, 23:35
yok kardeşim böyle bişi olsa merak etme birinci ağızdan ben duyarım yasası ile yok öyle bişi sallamış senin arkadaş:heyoo:

gokhan07
01-03-2012, 23:36
araç düşük olduğu için benide bağladılar tüv belgeside vardı yayların ama değişen bişey olmadı muayeneye sevk etti aynı düşüklükle muayene yaptırdım tüv den geçsede polis bağlamak istedikten sonra bağlıyor

1lker
01-03-2012, 23:38
Demokraside çare tükenmez :) yurdum insanı herşeyin çözümünü bulur :D

ZeNzQZjuxbg&feature=related

eldszlZk55Q

Buda gezinirken denk geldi paylaşmadan geçemedim ne tatlı bir sestir bu :)

lnArKLVN1dA&feature=related

levent
01-03-2012, 23:41
Sertifika olayı yalan benimde honda civic 'imde eibach 5 yay vardı TÜV belgeli naptık ettik geçiremedik muayneden orjinalleri takıp geçirmiştik.

Bendede yay var, hemde kıpkırmızı yani orj yayları olmadığı apaçık görünüyor alttan bakınca :) Ki kafadan 4,5 arkadan 3,5 cm civarı basık durumda. Ön tamponla zemin arasına 1 kola tenekesi sokabiliyorsun yükseklik olarak. Ama muayeneden direk geçtim. Fren testine sokarken altı değmiyorsa sıkıntı çıkarmıyorlar benim gördüğüm kadarıyla.

Edit : Polisle hiç husumetim olmadı çok şükür, yay da var film de var xenon da var :) Alanya'da polisler sıkıdır biraz bu konularda aslında ;)

golfcu0101
01-03-2012, 23:42
ya yasaya maddeye gerek yok zaten yasak olan şeyler belli aracın orjinalliğini değiştirmek tamam işte madde madde mevcut iş yazmaya kaldıktan sonra yazılır.kaçış yok:D:D

eser
01-03-2012, 23:44
c.tesi gecesi Merter MC i yine polis bastı herçıkan arabayı aldılar ben kurnazlık yaptım arkadan cıktım arkayıda tutmuşlardı ordan cıkanlarıda tek tek alıolardı beni bıraktılar park sis basıklık ve önde plaka yok

HondatugraL
01-03-2012, 23:58
salak saçma şeyler yaaa

berkay_aydin
01-03-2012, 23:59
Şu an amerikanlardan çevirmedikleri kesin.. neredeyse 3-4 çevirmeye girdim hiçbiri bakmadı bile :)

Drft
02-03-2012, 00:02
zaten teknık degısıklık yapmak yasaktır dıyor maddelerde adam sıyah zemın far taksan ona bıle yazar yazmak istediginde yeterkı ıstesın cok sey var gercı yıne cok cekıyoruz ama yapıcak bıse yok ve bu maddeye ragmende benım okudugum bır maddede vardı eger hala duruyosa bir aracın max % 30 performance arttımı yapılabılır dıye kı bunuda teknık degısıklık yapmadanda mumkun degıl mantık arakı bulasın

berkay_aydin
02-03-2012, 00:06
Neye göre %30 ? motor gücü ruhsatta yazmayan veya bilinmeyen araçlar var :D

Drft
02-03-2012, 00:19
Neye göre %30 ? motor gücü ruhsatta yazmayan veya bilinmeyen araçlar var :D

berkay ona bakarsan benım ruhsatta 120 hp yazıyo :) neye gore derken kendı gucune gore

GKD
02-03-2012, 00:28
çok merak ediyorum yıllardır madem biz egsoz takınca sorun oluyor ses kirliliği oluyo ozman supersportlarıda bağlasınlar onları sesi bizden çok madem amerikan park (sinyallerin direk yanması) o zman audileri accord ları bağlasınlar onların orjinalleri böle yıllardır cvp bulamadığım sorular bunlar yasaklanan herşeyin orjinali var ve ne ruhsatlarına işli nede başka bişey...

Y.Emre
02-03-2012, 00:28
zaten teknık degısıklık yapmak yasaktır dıyor maddelerde adam sıyah zemın far taksan ona bıle yazar yazmak istediginde yeterkı ıstesın cok sey var gercı yıne cok cekıyoruz ama yapıcak bıse yok ve bu maddeye ragmende benım okudugum bır maddede vardı eger hala duruyosa bir aracın max % 30 performance arttımı yapılabılır dıye kı bunuda teknık degısıklık yapmadanda mumkun degıl mantık arakı bulasın

her tuttugunu dynoyamı götürecek?

ayrıca tuv onaylı coil-helezon vs olayında tuv onayı al bunu arabana tak caddece çıkabilirsin diye onay vermiyor zaten. verdiği onay pist için al tak piste çık çıkacaksan şeklinde

Drft
02-03-2012, 00:45

ben boyle bısey demedım sadece var olan yasaları ve benım okuduklarımı dıle getırdım uygulama konusuna gelınce hep bir dengesızlık mevcut bunu belırttım kı sonucta aracına bı stıcker bıle yapıstırsan herturlu ceza yazar :)

darkmoon
02-03-2012, 01:57
şimdi en başda tüv ile trafik ayrı şeyler bunu artık anlamak lazım.. tüv ün geçirdiği film trafikde yasak trafikde yasak olmayan pek çok şeyde tüvden geçemiyor..

yani tüv de yasak olan bir şey trafikde yasak olması gibi bir şey söz konusu değil.. yada tam tersi..

şimdi hep diyorum diyelimki xenon yasak olsun polis bunu nerden anlıycak far yıkamasındanmı o hafif kusur yani o bir kıstas değil zaten tüvde otomatik indirme kaldırma varsa geçer diyor yani far yıkama şart değil

her geçen araca teknik kontrolemi sokucak trafik memuru bana bu hep diyorum çok saçma geliyor onun ayrımını polis yapamaz.. bu işler çünkü çok teknik işler..

orjinalden merceksiz xenonlu araçlar var orjinalden otomatik indirme kaldırması olmayan araçlar var xenonlu.. kaldıki halogen olupda aracında otomatik indirme kaldırma olup xenona geçmiş ve tüv kontrolündende başarıyla geçmiş araçlarda olucakdır. polis bunca teknik şeyin ayrımını nasıl ve nerden yapıcak..

bunlarıda geçdim bu gün xenon yasaklansa xenon sistemler olduğu için fazla bilinmeyen popüler olmayan aslında xenondan çok daha fazla ışık veren 100 wattlık halogen veya xenon gazlı ampüller satılıcak ve insanlar xenon farı mumla arar..

avrupada Helium racing rally 100wattluk ampülleri var xenondan on kat beter ve zaten avrupada bile yasaklı onaylı olmayan bir ampül xenon yasaklanırsa o zaman bu tip ampüllü araçları bolcana görürüz gözler kördende beter olur üstelik yasakda olmaz çünkü normal halogen ampül.

birde beyaz plakalık ne alaka onu anlayamadım benim gördüğüm sıfır bmw lerin hepsinin arka plakalıkları beyaz sanırım orjinalden polis için daha iyi beyaz olması plakayı gündüz gibi zifiri karanlıkda bile görür okur polisin avantajına yani beyaz olması.. tam aksine soluk zayıf ibr ampül takıp görülmesinmi plaka ordada bir mantık yok.

berkay_aydin
02-03-2012, 02:14
berkay ona bakarsan benım ruhsatta 120 hp yazıyo :) neye gore derken kendı gucune gore

Demek istediğim oydu, daha ruhsat bilgileri bile doğru değilken neyin çabası ? :D İncelediğim ruhsatların yarısından çoğu ciddi yanlış :D

levent
02-03-2012, 03:11

motor değişikliklerinde %30 hacim artımı diye bir madde olmasın o ? ;)

ayrıca tuv onaylı coil-helezon vs olayında tuv onayı al bunu arabana tak caddece çıkabilirsin diye onay vermiyor zaten. verdiği onay pist için al tak piste çık çıkacaksan şeklinde

ancak her coilover pist kullanımı için üretilmiyor. pist için olan zaten gündelik hayatta aşırı sert oluyor, değil böbrek taşı hamile kadına çocuğu düşürtür..

drahte1905
02-03-2012, 03:21
Amerikan park a yasak gelirse bizim salaklar corvette vb dinlemez yazar o zaman..

Yazmasi lazim zaten, Vetteler distributor kanali ile ithal edildiginde fabrikalarinda modifiye edilip ulkemizde oyle satilicaktir bu yasadan sonra...

Nasil bir araba Avrupa yada Asyadan ABD'ye giderken "Amerikan Park" olup tamponlarina reflektor konup gidiyorsa oradanda buraya oyle gelmesi lazim, aslinda bu modifikasyonlari yapmayan ithalatci firma suclu.

hakotech
02-03-2012, 03:56
istedikleri kadar yazsınlar arabamın estetiğinden ödün vermem..bana sesı cok cıkıyo dıye caza yazacak heee...6.0 v8 motoru söleyene takarım bakalım ondan nasıl bi ses cıkacak..geçsinler bu işleri yaa,önce gidip fabrika gibi tüten beledıye otobuslerini,kamyonları bağlasınlar..milletin iki gram zevki var onuda piç edecekler..

-vergilerini veriyoruz
-faiş fiyatlı benzınlerını alıyoruz
-arabayı alırken,başka ülkelere nazaran neredeyse 2.5 katına alıyoruz..

eee daha napalım yani..? sokağa cıkıp domalakmı?? ayıptır yaw artık ayıptır...

kerimvtec
02-03-2012, 08:19
bızım komşumuz trafık sube denetleme mudurlugunde memur..oda bana bu tıp bırseyler soyledı ama madde madde belırtmedı sadece 2012 yılında denetleme yonunden modıfıye araclara agırlık verılecegını soyledı..bu tıp bır karar alındıgını soyledı..ama artık ne gıbı kurallar ne gıbı kararlar alınır onun hakkında pek bılgı alamadım açıkcası :/

bLackModeL
02-03-2012, 08:32
kimse bişey yapamazz madem yapacaklar eksozcuları kapatsınlar eksoz satmasın madem yapacakalr tunıng dukkanlarını kapatsınlar kımse coil yay jant satmasınn .. senlerdır cıkıyo boyle kanunlar lafta kalıyoo 1 ay sıkıyolar sonra gerı salıyolar devletın paraya ıhtıyacı oldumu hoop bı cam fılımı yasası bı sıs lambası yasası bı xenon yasası cukka ceba paralar bızde boyle arakdasında konusuyoruz 1cı ayda muaneden gectım xenonum vardı ve ısık sıddetı lux oalrak kaydetmısler salak sacma bı tek coillere bahane buldular gozlerının onunde kaldırdım arabayıı en yukarı kadar sonra hmm yaptılar .. yasaları bılmıyoruz aslında hepımızın arabasında kanun yasa kıtabı olmalı adam su su madde yazıyo aracta cep telefonuyla konusma ...aslında o adam telefonla konusmuyo... biliçlenelim cezamı yazcak hatan mı var sor hangı maddeden yazıyosun dıye bak senle alakalı mı madde sonra ok yı ver yoksa bas kaldır her zaman polıs haklı dıye vatandas boynunu bukmesın bence

kerimvtec
02-03-2012, 08:40
sürekli kafamdakı soru o ?? madem bunlar yasal degıl ve cezaı bı durum gerektırıyo.kardesım hırsızlık yaparak mı aldım ben bunları ? calısıp bırıktırıp alnımın terıyle takmısım !!!! yurt dısından malzeme getırırken çatır çatır vergı almayı bılıyorsun ama sonra takıncada neden taktın dıye bıde ceza kesıyosunnn..kapat o zaman dukkanları,sattırma malzemelerı,ulkeyede gırısını yasakla bunlar legal oluyorda aracı modlamak mı ıllegal bı durum oluyo...kötü bır çelıskı soz konusu bu duruma ne sekılde mudahale edılebılır bılemıyorum ama kesınlıkle mudahale edılmesı gereklı....

bLackModeL
02-03-2012, 09:08
abi vergilendır yaa .. vergılendırrr herseyın vergısı olsunn yaa eksozun olsun flımın olsunnn verelım vergısını kullanalımm vergılendır sacmalıyolar valla acayıp sınırlendımm
poli aracları hep flımlı .. gece gunduz burda sıs yakan var .. ınat mı bunlar sordugum zaman devletın memuruna soru sorulmaz unıforma var sen ona dua et cevabını alıyorumm kımden alıyo bu yetkıyıı boyle konusuyoo ... cıkar gel dıyorumm susuyooo kıtapsızlarr...

Evrenoz
02-03-2012, 09:10
"Muayene kağıdını gösterip, muayeneden geçmişim arkadaşım teknik değişiklik olsa sizden önce onlar trafiğe çıkmamı engeller" derim. Bence "dip" basık diye tabir ettiğimiz araçlar göz önüne alınacak burda, hani aksı kırıkta yürüyomuş edasında olanlar özellikle :)

"O değişikliği muayeneden 1 dakika sonra yaptırmadığın ne *****, ben bir daha muayeneye göndereyim baksın tuv'dekiler" der ve bağlar bağlayacağı varsa polisin.

Evrenoz
02-03-2012, 09:17
kimse bişey yapamazz madem yapacaklar eksozcuları kapatsınlar eksoz satmasın madem yapacakalr tunıng dukkanlarını kapatsınlar kımse coil yay jant satmasınn .. senlerdır cıkıyo boyle kanunlar lafta kalıyoo 1 ay sıkıyolar sonra gerı salıyolar devletın paraya ıhtıyacı oldumu hoop bı cam fılımı yasası bı sıs lambası yasası bı xenon yasası cukka ceba paralar bızde boyle arakdasında konusuyoruz 1cı ayda muaneden gectım xenonum vardı ve ısık sıddetı lux oalrak kaydetmısler salak sacma bı tek coillere bahane buldular gozlerının onunde kaldırdım arabayıı en yukarı kadar sonra hmm yaptılar .. yasaları bılmıyoruz aslında hepımızın arabasında kanun yasa kıtabı olmalı adam su su madde yazıyo aracta cep telefonuyla konusma ...aslında o adam telefonla konusmuyo... biliçlenelim cezamı yazcak hatan mı var sor hangı maddeden yazıyosun dıye bak senle alakalı mı madde sonra ok yı ver yoksa bas kaldır her zaman polıs haklı dıye vatandas boynunu bukmesın bence

sürekli kafamdakı soru o ?? madem bunlar yasal degıl ve cezaı bı durum gerektırıyo.kardesım hırsızlık yaparak mı aldım ben bunları ? calısıp bırıktırıp alnımın terıyle takmısım !!!! yurt dısından malzeme getırırken çatır çatır vergı almayı bılıyorsun ama sonra takıncada neden taktın dıye bıde ceza kesıyosunnn..kapat o zaman dukkanları,sattırma malzemelerı,ulkeyede gırısını yasakla bunlar legal oluyorda aracı modlamak mı ıllegal bı durum oluyo...kötü bır çelıskı soz konusu bu duruma ne sekılde mudahale edılebılır bılemıyorum ama kesınlıkle mudahale edılmesı gereklı....

Şu mantığı ne zaman öğreneceksiniz?

1- Modifiye ürünlerinin satımı serbesttir.
2- Modifye ürünlerinin kullanımı serbesttir.
3- Trafikte gerekli projeyi yapmadan ve onay almadan modifiye ürünlerinin kullanımı yasaktır.
4- Modifiye ürünü alan müşterinin bu ürünü nerede kullanacağı modifiye ürünü satan dükkanları ilgilendirmez.
5- Trafiğe araç çıkaran her kişi trafik kanun ve kurallarını bilmekle mükelleftir.
6- Modifiye ürünlerinin kullanım yeri trafiğe kapalı pist ve parkurlardır.

Demek ki neymiş? Bu ürünün satışı da legal, kullanımı da legal. Ancak kullanım yerleri trafik değil pist ve parkurlar. Siz kuralı çiğnedikten sonra, aldığınız ürünü izin verilen yerde değil de izin verilmeyen yerde kullandıktan sonra tutup da "ben alırken vergi verdim, alırken legal da takarken mi illegal" diyemezsiniz.

Helikopter aldın diyelim.. İnebiliyor musun bağdat caddesinin ortasına? İnemiyorsun. Neden? Onun kullanımı ve inişi için tanımlanmış yerler var.

Tır aldın veya, girebiliyor musun bağdat caddesine? Tır için de vergi ödüyorsun, dünya kadar benzin parası ödüyorsun? Giremezsin. Neden? Tırın da kullanımına izin verilen yerler var...

kerimvtec
02-03-2012, 09:19
kımılerı insaflı çıkıyo kımılerı ıse cezaı ıslem yapmak ıcın kusur arıyo en ınce detaya kadar..ve bu durum yıne aynı kapıya cıkıyo İNSİYATİF herseyın başı...gecen gun kavacık'ta uygulamaya gırdım...vırajı dönerken 3-4 arac vardı hepsı gectı benı gorunce tabır-i caizse arabayı para olarak gordu sankı uçtu resmen yola akabınde durdurdu...ama gayet sevıyelı efendıce yaklastım rutın kontroller fılan yaptı...sonra sımdı sana xenondan,app plakadan yazmak vardı ama genc adamsınız bıdaha gelmıceksınız yapın ama herkez benım gıbı olmaz dedı ve bıde ekledı genclıgın atesıyle bıraz ters yapsaydın gosterırıdım ben sana dedı :D ...ıı aksamlar dıledı...demek kı zıt gıtseydım yazıcaktı kalem bende kagıt bende mısalı kılıtlıcektı..ama allah razı olsun cok dua ettım keske hepsı boyle olsa ....

bLackModeL
02-03-2012, 09:24

3- Trafikte gerekli projeyi yapmadan ve onay almadan modifiye ürünlerinin kullanımı yasaktır.
4- Modifiye ürünü alan müşterinin bu ürünü nerede kullanacağı modifiye ürünü satan dükkanları ilgilendirmez.
5- Trafiğe araç çıkaran her kişi trafik kanun ve kurallarını bilmekle mükelleftir.

Demek ki neymiş? Bu ürünün satışı da legal, kullanımı da legal. Ancak kullanım yerleri trafik değil pist ve parkurlar. Siz kuralı çiğnedikten sonra, aldığınız ürünü izin verilen yerde değil de izin verilmeyen yerde kullandıktan sonra tutup da "ben alırken vergi verdim, alırken legal da takarken mi illegal" diyemezsiniz.

Helikopter aldın diyelim.. İnebiliyor musun bağdat caddesinin ortasına? İnemiyorsun. Neden? Onun kullanımı ve inişi için tanımlanmış yerler var.

Tır aldın veya, girebiliyor musun bağdat caddesine? Tır için de vergi ödüyorsun, dünya kadar benzin parası ödüyorsun? Giremezsin. Neden? Tırın da kullanımına izin verilen yerler var...

abi haklısın dıyorum ama avrupa standartlarında bu aracları hep caddelerde goruyoruz .. adamın arabası rengarenk onu ruhsata ısletmeye kalksan ruhsat dolar haa avrupada su zorunluluk var hersey vergı nasıl mı avusturya ve hollandave isviçrede akrabalarım var .. isviçrede halamın oglu opel calıbrası var sıbob kapagı krom o bile işli bu tarz bıseyler dıyorum avusturyadan dayım 530 la geldı ayagında 19 jant vardı jant marka ve lastık ebatına kadar gosterıyoo kagıtta .. bunu istiyoruz madem rahat rahat gezelım ..

atituti
02-03-2012, 09:35
bizim ülkemizde ne olursa olsun tüm kanunlar görevlinin , memurun kafasına göre işliyo,şahinin önünde corvette logosu var diye bağlayanda gördüm memura sorsan sürenin tipini begenmedim der (birebir polisten duyumdur),6.6 trans ** ın yanına e5te giderken ekip gelir baban istasyon sahibi değilse basta ses duyalım diyip sırıtan memurda gördüm , 5.7 v8 in susturucusu bile olmadan tüvden rahatça geçtiğini gördüm.bence boşuna kanun vs. diyip diretmeye kalkmasınlar,yakında bunlarla ilgili bir çalışmam olacak ya kurunun yanında yaş yanacak yada yaşın yanında kuru , bekliyip görücem.

K.Kaan
02-03-2012, 09:53
istedikleri kadar yazsınlar arabamın estetiğinden ödün vermem..bana sesı cok cıkıyo dıye caza yazacak heee...6.0 v8 motoru söleyene takarım bakalım ondan nasıl bi ses cıkacak..geçsinler bu işleri yaa,önce gidip fabrika gibi tüten beledıye otobuslerini,kamyonları bağlasınlar..milletin iki gram zevki var onuda piç edecekler..

-vergilerini veriyoruz

gün içinde okuduğum en can alıcı mesaj olmuş sonuna kadar katılıyorum...:icon_tup:

adamlar zevkine göre araba çeviriyorlar zaten uyuz oluyor insan.. daha 1 buçuk hafta önce sahrayıceditte arkadaşımla 30 la 40 la yavaş yavaş gidiyoruz ışıklardan geçtim polis arabasının yanından sara sara bir araba kalktı yanımdan geçti gitti adamlar siren çalıp anons yapıyorlar bana sağa çek sağa çek diye.. indim arabadan ne o yavaş gidiyorum diye mi durdurdunuz dedim yok genel uygulama diyor. 2'si trafik 2' si asayişti arkadaşların. trafikten olanlara yanından geçenleri niye durdurmadınız dedim ben görmedim birşey diyo:) kafasına göre yaa adamlar :beuj:

dragon07
02-03-2012, 10:00
evet sonradan takılan xenonlar parklar hepsi yasak.bu kural yeni gelmedi 3 ay oldu yaklaşık

ben caravelleden söktüm farlarım bi xenon olmasına rağmen.far ayarı olması lazım.

kornalar stobel ise oda agır kusur ses ahengi bozukmuş vs vs.

bu konularda tüvdeki arkadaslarda çok rahatsız hergün kural degişiyormuş.ne yapıcagımızı bilemiyoruz diyorlar ayda 3-4 kural ekliyorlarmış vs vs

bu arada öglen yemegini tüvdeki arkadaslarla yedik subaru impreza WRX lerde egzoz büyük olurmuş bunada kimse bişey diyemezmiş orjinalmiş.servisi aramışlar sormuşlar subaru rivayeti gerçek yani egzozla gidin :)

darkmoon
02-03-2012, 10:08
size şöyle söyliyim şahsen aracımda sonradan takma xenon olsa xenon kitimi iptal ediceğime gider 4300k orjinal fabrikasyon değerde ampül takardım.. 4300k sarımtırak halojen gibi yanar polis bile ayırt edemez onun xenon olduğunu. zaten tutmamasının nedenide odur çok halogen gibi durur dışardan sarı olduğu için.. ama normal 6000k dan on kat daha güzel gösterir..

ismailozkan_01
02-03-2012, 10:09
yok kardeşim böyle bişi olsa merak etme birinci ağızdan ben duyarım yasası ile yok öyle bişi sallamış senin arkadaş:heyoo:

bizim şubeyede ne yazı , ne duyum geldi , bencede biraz sallamasyon :)

darkmoon
02-03-2012, 10:14
Trafikde xenonun yasak olduğunu hiç sanmıyorum daha önceki sayfadada uzun uzun yazdım polisler orjinal ile sonradan takılan yada sonradan takılmış ama tüvden onay alıp geçmiş kitleri ayırt edemezler çok tartışma çıkar iş hukuki sürece kadar yansır..

neticede merceksiz orjinal fabrikasyon xenonlarda var xc90 ların ilk çıkanları mesela öyleydi
otomatik yükseklik ayarı olmayan fabrikasyon xenon kitli araçlarda var..
orjinalden halogen kitli olupda otomatik yükseklik ayarı olan ve sonradan xenon kit takıp muayeneden başarı ile geçen araçlarda var..

bir polisin bu araçları ayırt etmesi hangisi hangisidir bilmesi çok zor trafik bilgisi değil teknik araba bilgisi isterki buda polisin alanı değil mekaniker yada araba meraklısı birinin alanı..

qulozet
02-03-2012, 10:17

Aynen dediğin gibi olacak çünkü benzeri daha önce de yaşandı. Stoplarda sarı olmayan sinyal rengini kabul etmediler ama amerikan araçlarının çoğunda stoptaki sinyalleri kırmızı yanar. Adamlar ithalat sırasındaki muayenede onay verdiği duruma diğer muayenede onay vermedi. 2 ay sonra hatalarının farkına vardılar, kabul etmişlerdi. İnşallah bunda da hatadan çabuk dönerler.

dragon07
02-03-2012, 10:19
.sonradan takılan xenon yüzde yüz yasak ve ağır kusurdur.kurallar bunu söyler he şansın vardır çok işten anlamayan birine denk gelirsin yırtarsın ama bu hepsinden yırtarsın anlamına gelmiyor. kuralda yasak diyor. yılbaşında geldi bu kuralda

GökhanK
02-03-2012, 10:21

-vergilerini veriyoruz

:bravo::bravo: aynen bende bunları düşündüm yanı artık bi tömelmediğiz kaldı onuda yaparsak tam olucak

bLackModeL
02-03-2012, 10:27
.sonradan takılan xenon yüzde yüz yasak ve ağır kusurdur.kurallar bunu söyler he şansın vardır çok işten anlamayan birine denk gelirsin yırtarsın ama bu hepsinden yırtarsın anlamına gelmiyor. kuralda yasak diyor. yılbaşında geldi bu kuralda

gece gündüz acık 16000 k otomatık far ayarı var hatta bıraz daha aşagiya aldırdım kımseyı rahatsız etmeyım dıyee .. kullanıyorum yanı sıkıntısız

onurars
02-03-2012, 10:35
ne kadar ileri görüşlü adammışım be amerikan parklarımı içerden düğmeli yaptırmıştım geçen sene:D,bana inandırıcı gelmedi açıkcası söyleyen kişi arkadaş arasındaki muhabbeti direk ciddiye alıp sölemiş sanki.

darkmoon
02-03-2012, 10:38

bu kural tüv demi yasak trafik demi yasak.. bunu açıklığa kavuşturalım.. tüv de yasak geldi biliyorum ama onun trafikde bağlayıcılığı yok tüvü bağlar araç muayeneden geçemez en fazla o kadar.. ama trafikde yasak hakkında bir duyum almadım..

nokian
02-03-2012, 10:38
xenon : neye göre takıyorsun farların mı zayıf yoksa görüntü olsun diye mi ? peki diyelim taktın mercek farın var mı önünden gideni ne derece rahatsız edecek karşından gelenin gözüne gözüne o far ışıklarını sokacaksın bunun farkında mısın ?

arabanı normalden de alçalttın sadecece helezonla olmaz amortisörlerini de değiştirdin mi hayırdır piste çıkıp drift yaparak mı viraj alacaksın yerde süpürge oldu aracın çok fazla geçmişe gitmek istemiyorum rcz örneğini hepimiz forumdan ve haberlerden gördük okuduk.ha o orjinaldi oldu dersen ben de derimki başa döner seninde olacağın bu(aracın konforunun tamamen bitmesi ve ön takımının çok çok daha erken dağılması da cabası)

egzostu taa manifolttan açtırdın araban nefes alıyor güzel de gidiyor maşallah.ama benim nefesimi aldığım oksijeni kısıtlayan senin araban buna ne hakkın var ?senin pis gazınla benim soluduğum havayı kirletme yetkisini kim veriyor ve o kulaklarımı delercesine olur olmaz yerde gazlayıp çıkardığın sesi dinlemek zorundamıyım ??

karşıdan geliyor düğün alayı gibi heryeri ayrı renk aracın sinyal mi veriyor duruyor mu sarı desem sarı değil turuncu desem turuncu değil dikkatimi dağıtıyor altından yakmış sisleri çakma xenonlarla hava desen gayet berrak sis namına birşey yok ama sayesinde ben yolumu göremiyorum ne güzel değil mi???

valla kısacası ben karşıyım bunlara.evrenoz arkadaşımın da dediği gibi amacına yönelik kullanımlara zaten söz dahi edemem .ama illegale karşıyım.

darkmoon
02-03-2012, 10:46
aynen katılıyorum xenonda mercek şartmı şart ben öyle kimseye neden xenon takıyorsun diye çıkışmam ama xenon takıyorsanda adabınla tak merceğini yap far ayarını yap xenon kittede mümkünse lütfen 6000k yı geçme ama bana kalsa 4300k fabrika verisi olan en verimli kalitede görebiliceğin ampülü tak sonra çık karşıdan bak yada arkadaşın karşıdan gelsin gözünü almıyorsa farların ki doğru düzgün her bir şeyi yapmışsan %90 almaz güle güle bin..

onun dışında merceksiz xenona karşıyım flaşör gibi yanıyor ne kendini aydınlatıyor hemde karşıdan gelenin gözünü mahvediyor ayarsız fara karşıyım xenonunu bırak halogeni bile gözü mahvediyor..

benim korkum şudurki xenon kitler kalkarsa yerine avrupa çok popüler olan ama yasak olan helium tipi ampülleri yada gazlı xenon tipi ampülleri takıcak millet sonra bu xenona karşı gelenler xenon kitli araçları mumla arıycak.. o tip ampüller yasakda değil işin kötü yanı neticede normal halogen ampül

bLackModeL
02-03-2012, 10:49
farlar assagıda oldumu otomatık ayarın oldumu sıkıntı yok bunu bılıyorum . ben gelırken karsımdan hıc sellektor atanı gomredım tabıkı yol gorusu ıcın takılıyo xenon kendı kullandıgım okul servısımde halojen farlar var kor gıbı hıssedıyorum kendımı ...

golfcu0101
02-03-2012, 12:19
arkadaşlar bazı arkadaşlar duygusal kendi işine geldiği gibi konuşuyor.yok şuymu yok buymu avrupaymış falan burası türkiye inanın sadece şunu sölicem eğer cidden tamam halledin piyasadaki uygulamalara aykırı aracı desin 81 il emniyet müdürü en fazla herkez 2 kere dayanır yazılan cezalar genel itibari ile alt sınırda inanın üst sınırdan ceza yazsınlar bakın ne oluyor.onun için bazı şeylerin prosedürü,kanunu vs tam içeriği ile bilmeden yorum yapmazsak daha iyi olur bence.herkez emir kulu adam yap derse yapacak ha 5 parmağın 5 i bir değil o tartışılır ama inanın duygusal ve kişisel düşünenler var

golfcu0101
02-03-2012, 12:22

:icon_tup:tamamen haklısın kardeşim

bLackModeL
02-03-2012, 12:27
arkadaşlar bazı arkadaşlar duygusal kendi işine geldiği gibi konuşuyor.yok şuymu yok buymu avrupaymış falan burası türkiye inanın sadece şunu sölicem eğer cidden tamam halledin piyasadaki uygulamalara aykırı aracı desin 81 il emniyet müdürü en fazla herkez 2 kere dayanır yazılan cezalar genel itibari ile alt sınırda inanın üst sınırdan ceza yazsınlar bakın ne oluyor.onun için bazı şeylerin prosedürü,kanunu vs tam içeriği ile bilmeden yorum yapmazsak daha iyi olur bence.herkez emir kulu adam yap derse yapacak ha 5 parmağın 5 i bir değil o tartışılır ama inanın duygusal ve kişisel düşünenler var

abi bunu diyosun ıyı guzell .. adam dıyokı camın yesıl olmıcak %30 gecırgen olacak polıs arabaların hepsınde kısısel olsun devletın olsun flım var bı kımlıkle ıs bıtırıyolar en bırı arkadasım tırsardı polısı gorunce totosu tıtrerdı suan polıs okulunda 3 sınıfmı ne kımlık var adamda gosterıyo gecıyoo oncam dahıl 3 numara flım bunuda acıkla bıdamı emır .. al kişisel dusunmedım gozlerımle gordumm ayıp abı adalet yok .. haa ben neye kızıyorum adaletsızlıge flımım yok eksozum yok sıkıntım yok ...

golfcu0101
02-03-2012, 12:31
canım kardeşim kankam bu işin polemiği konuşmakla bitmez emin ol ama şukadarını söliyim ben avrupayada gittim gezdim gerçi burda daha fazla ama dolmuşcu dolmuşcuya,adalet bakanlığına bağlı personel kendi adamına,doktor doktora,polis polise, vs vs vs bu uzar gider meslektaş diye öncelik tanımazmı zaten bilinen bişi.ha şimdi ben seni görsem veya bir arkadaşın senin selamını yollasa kıyak babında varsa yapılacak yapmammı böyle düşün kanka dünyanın istesekte istemesekte gerçeğinden biri bunlar

zafa38
02-03-2012, 12:33
Bir süre Ukraynada yaşadım arkadasn yanında..
Orda Egsoz Emisyon yok
Vergi yok sadece alrken yada 2. el satışlarda var..
Egsoz yasagı Ses rahatsızlıgı Film yasagı gibi seyler asla yok...
Arkadsın araba ortalıgı aglatıyordu polis durdurup kimliklere bakıyor alkole bakıyor sonra bırakıyor...
TR bizi düdüklüyor...

golfcu0101
02-03-2012, 12:37
her ülkenin kanunu maddesi ayrı biz değilmiyiz en basit örnek yeni tl nin şekline yok ermeni,yok avrupa birimine benzemiş vs diyenler,avrupanın kölesimiyiz vs vs tartışmalar yapan.burası TÜRKİYE ukranya değil canım kardeşim.önce kendimize bakalım başkaları bizi ilgilendirmez

zafa38
02-03-2012, 12:43
her ülkenin kanunu maddesi ayrı biz değilmiyiz en basit örnek yeni tl nin şekline yok ermeni,yok avrupa birimine benzemiş vs diyenler,avrupanın kölesimiyiz vs vs tartışmalar yapan.burası TÜRKİYE ukranya değil canım kardeşim.önce kendimize bakalım başkaları bizi ilgilendirmez

Walla beni ilgilendirir oranın insanı neden rahat bu sekilde para pul odemiyoda biz ödüyoruz bizim Topraklar altın karışımlımı?
Ben neden devlete para akıtıyorum oluk oluk?
Benim üzerinde yasadıgım toprak dahamı ince elenmiş
Dahamı cok haklara sahip oluyorum?
Herhangi bir Ülkede insanlar az verirken ben neden kat kat ödüyorum ?

golfcu0101
02-03-2012, 12:48
canım kardeşim tartışma konusu yaratmaya gerek yok bu konu konuşulmakla bitmez inan bana.almanyada petrolde kendi benzinini kendin alıyorsun,mağzada bi kıyafeti açıp bakınca tekrar katlayıp yerine koyuyorsun burdaki gibi arkamızı toplayan yok ve bunun gibi dünyalar kadar örnek onun o maddeleri güzeldir bizim başka maddelerimiz.herkez sen ben gibi düşünse amenna.insan kendini bilecek önce ve inan hoş görülü insan kaybetmez hiçbir zaman

bLackModeL
02-03-2012, 12:52
yok yok ne polısın polıslık halı kaldı hep cıkar nede rahat kaldı yollar buz polıs bana karısacagına gıtsın kara yollarını uyarsın beledıyeyı uyarsın yolu kazısın .. polısın gorevı bu cam flımı deıl kuytu koselere cekıpp arabayı 24 saat ıstop etmeyıp takılmasınlar gıttıklerı yerde cay parası versınler corba parası versınler ..

golfcu0101
02-03-2012, 12:56
bak gene atarlı laf etmişsin hemde çok büyük olmuş ve yanlış olmuş.kardeşim insanları annesi doğurur kendi olmuşmaz insan insan olmalı ne iş yaptığı önemli değil hayatta herkez işini 4x100 lük yapıyor üç -beş tane polisin kabahatı 300000 bin kişilik koca teşkilata mal ediliyor çok yanlış.sen evde yatarken sıcak sıcak ben diyarbakırda ekip arkadaşımı elimde can verdi yanlış.kötü kendi kötüdür ama iyi heryerde ne olursa olsun kazanır en önemlisi ahireti kazanır üç-beş kişinin yanlışnı yüzbinler ve onların eşine çocuğuna mal etme sana yakışmaz duygusal olma gerçekci ol

bLackModeL
02-03-2012, 13:00
ordakılere lafım yok 2007 de guneş operasyanundaydım bende hakkarı cukarcada .. ona kalırsa .. ordakılerın tırnaklarının ucu bıle olmaz burdakıler.. ben cogul konusmuyorum bu ısı yapanlara hıtap edıyorumm kopru nobetlerını sattıalrını duydum sırf rusvet ıcınn .. doalrlar konusomus nobet devrı ıcın ... bunlar ne abii

golfcu0101
02-03-2012, 13:02
onlar şehir efsanesi tek bişi dicem sen gittin 18 ay veya nekadarsa yaptın ama biz 30 sene veya daha fazla içindeyiz sen gördünmü öyle yapanı gözünle gördüysen eyvallah.ha rüşvetmi aldı,sigaramı aldı,çorba içti paramı vermedi no yapan ahmet mehmet polis dersen çok kişinin günahını alırsın kardeşim dicem o.ha 2003 ten beri yüksek okul mezunu veriyor emniyet ve çok ama çok büyük değişiklikler oluyor buna inan herşey ha diyincede olmaz yavaş yavaş değişir bazı şeyler

bLackModeL
02-03-2012, 13:09
gordum abi ..muavinlık zamanı otobus le ızmıre gıdıyoduk yolda atladı polıs onumuze haa otobusun hıc bıseyı eksık olmaz sonucta can tasıyıosun sıgortası muanesı hep bı ay oncden yapılır .. durduru hayırdır abı dedım yav surdan bı kahve ver .. e bu nedır .. ? 46 kısı var arabada ne oldu bu 46 kısının 10 dakıka beklemesı kul hakkı deıl mı ? o kahveyı ıcmesı haa benden yana helal olsun sıkıntı yok ama hala savundugum sey sen o bız deıl mıllet olarak yanlıs yoldayızz hep kaybedende bız oluyoruz ben ne kadar konussam bos bısey olmıcak ama her zazaman savundugumun arkadasındayımm .. daha buna benze bır suru olay yasadım 2001 2004 senelerı arasında hepsıde alhıme .. hepsıde polıs lehıne .. 1 kılo cay a cıkıs verdıgını bılıyorum ankara otogarı bızım soforun hız lımıtlerını astıgı halde .. 20 tl ıstanbuldan srcsız cıktık .. hatabızdede var ama polıs gorevını yapsa adam akıllı cıkar pesınde kosmasa ulkede duzene gırer .. kast ettıgım bu kızdıgım bu ..

golfcu0101
02-03-2012, 13:18
seni anlıyorum kızmakta haklısın ona sözüm yok kanka.ama dediğin gibi önce biz millet olarak kendimizi düzeltim bilşlenmeliyiz.kızdığın konular tamam eyvallah ama canını sıktığına değmez boşver gitsin allahın izni ile herşey zamanla daha güzel olacak merak etme:icon_tup:la ben tam 6 sene şehir içi şehir dışı mavinlik 1 sene de şoförlük yaptım zamanında bak meslektaşız:D

Ferit
02-03-2012, 13:41
İster farında ister sisinde olsun çakma xenona sahip tüm arabaları bağlasınlar. Karşıdan gelenin ve önde gidenin gözünü çok feci alıyor. Zaten 10 yıl oldu o saçma xenon kitleri piyasaya çıkalı, yaptırım uygulanması için çok geç bile kalındı.

Evrenoz
02-03-2012, 14:16
abi haklısın dıyorum ama avrupa standartlarında bu aracları hep caddelerde goruyoruz .. adamın arabası rengarenk onu ruhsata ısletmeye kalksan ruhsat dolar haa avrupada su zorunluluk var hersey vergı nasıl mı avusturya ve hollandave isviçrede akrabalarım var .. isviçrede halamın oglu opel calıbrası var sıbob kapagı krom o bile işli bu tarz bıseyler dıyorum avusturyadan dayım 530 la geldı ayagında 19 jant vardı jant marka ve lastık ebatına kadar gosterıyoo kagıtta .. bunu istiyoruz madem rahat rahat gezelım ..

Her ülkenin kendine göre kanunları vardır. Kanunlar da mecliste yapılır. Oturduğumuz yerden onu istiyoruz bunu istiyoruz demekle isteklerimiz yerine getirilmez. İsteklerimiz yerine getirilmedi diye de yasayı çiğnememiz hoş görülemez.

mechanic
02-03-2012, 14:21
belgeli olarak konuşuyorum:
araç tip onay belgesi diye birşey var, o belgede olmayan hiçbirşeyi otomobiline takamazsın, içindeki dikiz aynasını bile değiştiremezsin. kanunlarla bu korunur.
projelendirerek yapılabilecek şeyler de çok sınırlıdır, servis, kasa yapmak, lpg takmak ,yeni motor takmak vs gibi..
karayolları trafik kanunu ve sanayi bakanlığının avrupa uyumu için MARTOY da geçen kurallar geçerlidir.

örnek: ruhsatında hem M1 hem de otomobil heçbek vs. felan yazar. aslında M1 ile diğer tanım aynı şeydir ancak hem trafik kanunu hem de martoy ikisi birden geçerli kanunlar olduğundan ikisi de ruhsatta olmak zorundadır.

Tunç
02-03-2012, 14:39
harbi bokunu cıkardılar vergısını ver arabayı al benzınını al ıstedıgın gıbı bınemessın kıme ne ya mal benım değilmi

Evrenoz
02-03-2012, 18:42
harbi bokunu cıkardılar vergısını ver arabayı al benzınını al ıstedıgın gıbı bınemessın kıme ne ya mal benım değilmi

Kendine ait bir ada alırsın orda istediğin malı istediğin gibi kullanırsın. Türkiye Cumhuriyeti kanunlarla yönetilir, malı almak demek bununla istediğini yapma hakkını vermez. Malın ne şekilde kullanılabileceği kanunlarla belirlenmiştir. Bu kanunları bilmek de vatandaşın yükümlülüğündedir. Kanunlara uymayıp suç işledikten sonra ilgili ceza ne ise ona katlanılır.

BaybuRtlu69
02-03-2012, 18:48
Türkiye Günden Güne Yaşanmaz Bir Hal Almaya başlıyor..

İlerleyen yıllarda, yurt dışı yolu gözüküyor

Burak-Akın
02-03-2012, 23:06
hadi herşeye tmm da bu düşük araçların baglanması nerden çıktı ?? Sanane arkadaşım ister gökte giderim ister asvaltı yalayarak giderim! Diyesim geliyor :D

fatih(fb)
02-03-2012, 23:37
"kaç kere nefes aldın bugun" diye ne zaman soracaklar gerçekten merak ediyorum..

Ö.öztüRk
02-03-2012, 23:47
saçma sapan işler çıkarıyorlar, amerikan parkla alçaklıkla ne zorları var anlamıyorm, budada 2011 olimpiyatları zamanında alçak bütün araçlara ceza yazdılar neymiş trafiği engelliyormuş hay allahım yaa

coder
03-03-2012, 01:18
Avusturya dada ses çıkarmıyorlar bildiğim kadarı ile, egzoz felan olsun birşey demıyorlar şehri inletse bile..

crused
03-03-2012, 01:19
Avusturya dada ses çıkarmıyorlar bildiğim kadarı ile, egzoz felan olsun birşey demıyorlar şehri inletse bile..

turkiyede var bu ozelikle cekemiyor polisler :)) kendilerininde olsun istiyorlar yapamiyorlarr bize sariyorlar sonra :)))

golfcu0101
03-03-2012, 06:49
Kendine ait bir ada alırsın orda istediğin malı istediğin gibi kullanırsın. Türkiye Cumhuriyeti kanunlarla yönetilir, malı almak demek bununla istediğini yapma hakkını vermez. Malın ne şekilde kullanılabileceği kanunlarla belirlenmiştir. Bu kanunları bilmek de vatandaşın yükümlülüğündedir. Kanunlara uymayıp suç işledikten sonra ilgili ceza ne ise ona katlanılır.
:icon_tup:+1 katılıyorum

turkiyede var bu ozelikle cekemiyor polisler :)) kendilerininde olsun istiyorlar yapamiyorlarr bize sariyorlar sonra :)))

buna sadece gülüyorum dostum:D vay kıskançlar:hahaha:

bLackModeL
03-03-2012, 08:30

bencede bende katılıyorum sana kardesımm yıne bı olay geldı basıma anlatmadan gecemıcemm tipo varken camlar renklıydı bıldıgın sıyah cam on arka her taraf renklı cam fabrıka cıktısı renklı cam durdur flım var sok yok abı flım deıl sokuyomusun yokmuyosun dıye tartısırken anahtarı taktı camı cızdı :soru: ee sımdı ne olacak dedım bısey olmıcak flım yok bas gıt dedı :( tesadufen bızım camcıya gıttım ıcerde bı partner var selamın aleykum cay muhabbetlerı .. ıcerdekı adam oyle arabaya bakıyo bosluk olmasın felan dıyoo alla bu adamı bı yerden gozum ısırıyor bı baktım bızım camı cızen polıs ... hayırdırr dedım flımlı guzel oluyo yav dedı 32:icon_wack dısı gozukerek ıcımden aldım gıttım :Deli:

golfcu0101
03-03-2012, 09:11
bencede bende katılıyorum sana kardesımm yıne bı olay geldı basıma anlatmadan gecemıcemm tipo varken camlar renklıydı bıldıgın sıyah cam on arka her taraf renklı cam fabrıka cıktısı renklı cam durdur flım var sok yok abı flım deıl sokuyomusun yokmuyosun dıye tartısırken anahtarı taktı camı cızdı :soru: ee sımdı ne olacak dedım bısey olmıcak flım yok bas gıt dedı :( tesadufen bızım camcıya gıttım ıcerde bı partner var selamın aleykum cay muhabbetlerı .. ıcerdekı adam oyle arabaya bakıyo bosluk olmasın felan dıyoo alla bu adamı bı yerden gozum ısırıyor bı baktım bızım camı cızen polıs ... hayırdırr dedım flımlı guzel oluyo yav dedı 32:icon_wack dısı gozukerek ıcımden aldım gıttım :Deli:

yav arkadaş sen çok dertlisin bu konularda:D

oguzhan999
03-03-2012, 09:51
Normalde aracımıza taktığımız plakalık bile yasak , ondan bile bağlayabilir en basiti :)

BaybuRtlu69
03-03-2012, 09:54
Bu tepkilerimizi, iletebilceğimiz ve kaale alıncağımız bir mevki var mı ? ne yapmamız lazım

Benzin fiyatları yüzünden zaten yeterince araçlarımızdan soğuduk, birde yaptığmz mod.ları söktürürlerlseler hayttan bezmiş duruma getiriolar

bLackModeL
03-03-2012, 09:55
yav arkadaş sen çok dertlisin bu konularda:D

14 tane cezam var renklı cam parlak jant eksoz eklerden yuksek sesten cocguma gosterecem odenmıs cezalar ..

bLackModeL
03-03-2012, 09:56
Bu tepkilerimizi, iletebilceğimiz ve kaale alıncağımız bir mevki var mı ? ne yapmamız lazım

Benzin fiyatları yüzünden zaten yeterince araçlarımızdan soğuduk, birde yaptığmz mod.ları söktürürlerlseler hayttan bezmiş duruma getiriolar

hiç karıstırma akıllarında yokken akıllarına getırmeyelım :D

mechanic
03-03-2012, 10:25
14 tane cezam var renklı cam parlak jant eksoz eklerden yuksek sesten cocguma gosterecem odenmıs cezalar ..

zımbala memura göster "yeter" de :D evime ekmek götüremiyorum de 3-4 taneden kurtarırsın bence

SON TC
03-03-2012, 10:25
R32 nın ses süper gerçekten F430 gibi maşallah...

golfcu0101
03-03-2012, 10:28
olurmu hiç varsa bir rahatsızlık illaki hak aranacak mevkiler var illa.ama biz ne düşünüyoruz başkası elini ateşe soksun tutarsa bizde faydalanırız toplum olarak önce haklarımızı bilmeli ve aramalıyız ki ağlayalım,sızlayalım.ama hak hukuk aramadan kızıyoruz hep neticede kendimizi üzmekten başka birşey kazanamıyoruz

searock///
03-03-2012, 10:31
yenı yasalar demek yenı cezalar demek:) amac zaten halkın parasını ceza ayagına cebe ındırmek :) bunlar ıyı gunlerımız :)

searock///
03-03-2012, 10:37
Devletin kasasını ÖTV doldurdu / Ekonomi / Radikal İnternet (http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx?aType=RadikalDetayV3&ArticleID=1079454&CategoryID=80)
40.1 milyar lıra ceza kesmısler gecen sen :) bu sen herhalde 60mılyar olur :)
http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/19965207.asp

ismailozkan_01
03-03-2012, 11:34
polisler hep göz önünde ekip otoları neden cam filmli ?

1) can güvenliği (4 yıl diyarbakırda çalıştım içi gözükmesin diye)
2) o aracın içinde günün 12 saati bulunuyoruz kişisel ihtiyaçlarımız için bizde insanız sonuçta
aracın içinde uzun namlulu silahlar var ve içerdeki yapılan işler ve teçhizatlar gözükmesin diye
3) bende polisim benimde bir çok cezam var polisim diye kimse kıyak geçmiyor
ceza yediğim araçlarım 306 gti , honda civic ef (d16a9 ve b18a2 swaplı idi )
polisler ceza yazma yetkisine sahip olduğu için dolayısıyla vatandaşın canı yandığı için konuşuyor
şunuda belirteyim bizim teşkilatta da işe yaramayan personelde çok sonuçta 1 elin 5 parmağı bir değil.....

|| CaNeR ||
03-03-2012, 11:51
Yıllardır hep aynı muhabbetler , kimse anlamak istemiyor galiba. Bu iş resmen trafik polisinin insiyatifine kalmıştır. Bağlamak istedikten sonra yapacak bişey yok .

İki hafta önce flimden arkadaşımı çevirmişler, tartışmış bir de polisle .Şimdi polise mukavemetten hakkında dava açıldı .

AEAlmas
03-03-2012, 11:54
Valla bu gidiş gidiş değil arkadas abartıyorlar e bakalım nereye kadar modifiye den sogutup lüks arac aldıracaklar sonra ne olcak :) Honda varken cam filminden durdurdular yanımdan kia jeep gecti zifiri karanlık adam baktı sadece öyle görünce ben ruhsatı vermedim çifte standart yapıyorsunuz mobese kayıt etti bunu siritarak it ıti ısırmaz dedi iyi dedim su karsı dükkan arkadasın ordan yine alırım kayıdı dedim yürü git işine dedi bindim arabaya gittim ceza meza gelmedi :)

golfcu0101
03-03-2012, 12:22

2) o aracın içinde günün 12 saati bulunuyoruz kişisel ihtiyaçlarımız için bizde insanız sonuçta
aracın içinde uzun namlulu silahlar var ve içerdeki yapılan işler ve teçhizatlar gözükmesin diye
polisler ceza yazma yetkisine sahip olduğu için dolayısıyla vatandaşın canı yandığı için konuşuyor
şunuda belirteyim bizim teşkilatta da işe yaramayan personelde çok sonuçta 1 elin 5 parmağı bir değil.....

:icon_tup: mesele konuşulmakla bitmez.5 ci sayfadayız yorum yapan kişi sayısı belli arkadaşlar canı yanan düşünmez neticede size 5 parmağın kötüsü denk gelmiş allah her konuda herkezi iyilerle karşılaştırmak nasip eder inşallah:)

bLackModeL
03-03-2012, 18:35

madem oyle abii kalkan yaptırın camlara neden flim bana yasak olan sana nıye yasak deil devletın parasımı yok kursun gecırmez cam yapsın sıze ? haklısın can guvenlıgı en yukste ama flım kurtarmazkı canım abım senı ? devlet boyle ıste jammer kullanıyodum ben hakkarıde makınan klıması var .. kabınde yok camlarda radyasyon gecırmesın dıye camlar kapalı yanıyodumm konvoy bıtse dıye feryad edıyodum devletım boyle ıste bu konu cok uzar boylee ayrıca flımlı deıldı camlarımda kursun gecırmezde deıldı ve sende bılırsın kı doguda ılk hedef her zaman sofordurr

playka
03-03-2012, 19:09
hahha çok güzel işte. bu honda piyasası dusmuyo vtı lar ucuzlasın artık dıyen arkadaslar sıze gun dogacak. yere basamadıktan xenon takıp amerıkan park yapamadıkdan sonra satıp dızel bı araba alırım

ismailozkan_01
03-03-2012, 21:06
madem oyle abii kalkan yaptırın camlara neden flim bana yasak olan sana nıye yasak deil devletın parasımı yok kursun gecırmez cam yapsın sıze ? haklısın can guvenlıgı en yukste ama flım kurtarmazkı canım abım senı ? devlet boyle ıste jammer kullanıyodum ben hakkarıde makınan klıması var .. kabınde yok camlarda radyasyon gecırmesın dıye camlar kapalı yanıyodumm konvoy bıtse dıye feryad edıyodum devletım boyle ıste bu konu cok uzar boylee ayrıca flımlı deıldı camlarımda kursun gecırmezde deıldı ve sende bılırsın kı doguda ılk hedef her zaman sofordurr

gardaşım biz cebimizden yaptırmıyoruz , zaten çevik kuvvetin araçları tel örgü ve çoğu birimlerinki özel harekat vs kurşun geçirmez , güvenlikte hem fikiriz ama benim dışarda elimde bir bardak çay içmem yasak (bu sana yasak olmayan bana yasak olan bir eylem) mecburen araçta oturup içmem gerek ve dışardan görüntüsü hoş olmadığı için ve o camlar filimli sana bir çok örnek verebilirim kardeşim resmi olan mecliste veya diğer kurumların araçlarıda filimle hemde zifiri karanlık... uzar giderrrr

bLackModeL
03-03-2012, 21:38
gardaşım biz cebimizden yaptırmıyoruz , zaten çevik kuvvetin araçları tel örgü ve çoğu birimlerinki özel harekat vs kurşun geçirmez , güvenlikte hem fikiriz ama benim dışarda elimde bir bardak çay içmem yasak (bu sana yasak olmayan bana yasak olan bir eylem) mecburen araçta oturup içmem gerek ve dışardan görüntüsü hoş olmadığı için ve o camlar filimli sana bir çok örnek verebilirim kardeşim resmi olan mecliste veya diğer kurumların araçlarıda filimle hemde zifiri karanlık... uzar giderrrr

yaptırın derken devletı kast ettım tabı bende onu kast edıyorum kı onlara serbest olan nıye bana deıl ben secmıyomuyum ben vergısını vermıyomuyumm .. heryerden herseylerını bana maal etmıyolar mı ... vatandas olarak enayıyım onu bılıyorum sadece bu standartlarda daha avrupa bırlıgı hayalı kuruyoruzz daha cok uzagızz cooook ..

crused
03-03-2012, 23:41
kesin cozum var vericen her sehrin emniyet mudurune bi vti 1 ay binicek sonra butun hersey serbest :))))

esmerserseriler
03-03-2012, 23:49
kesin cozum var vericen her sehrin emniyet mudurune bi vti 1 ay binicek sonra butun hersey serbest :))))

:icon_tup: