PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kış lastiği zorunlu hale geliyor!

Bi1ReD
09-03-2012, 09:49
http://c1203.hizliresim.com/v/9/3c57u.jpg (http://bit.ly/c25MCx)]Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, gelecek yıldan itibaren kış lastiğinin zorunlu olması, takmayanlara gelecek yıldan itibaren trafik cezası kesilmesi için harekete geçti. Bakan Yıldırım, milyonlarca otomobilin can ve mal güvenliğini hiçe sayarak, özellikle kış mevsiminde ‘çürük ya da kusurlu’ lastikle trafiğe çıkmasına isyan ederek yeni önlemler almak üzere kolları sıvadı.

1.2 MİLYON ARACIN LASTİĞİ SORUNLU
Bakan Yıldırım’ı bu kararı almasına araç muayenelerindeki lastik denetim sonuçları getirdi. Verilere göre 2010 yılında lastiklerle ilgili 7 milyon 664 bin muayeneden toplam 981 bin 332 adet, 2011 yılında 7 milyon 845 bin muayeneden 1 milyon 228 bin adet aracın lastiği kusurlu çıktı. Lastiklerde 2010 yılında 178 bin 360, 2011 yılında 174 bin 589 adet ağır kusur saptandı. Tüm bu rakamları gören ve bu araçların yarattığı tehditten rahatsız olan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, hemen harekete geçti.

EMNİYET İLE ORTAK ÇALIŞMA
Ulaştırma Bakanlığı kaynakları, bu konuda Emniyet Genel Müdürlüğü ile ortak bir çalışma yapılması gerektiğine işaret etti. Söz konusu kaynaklar, “Trafikle ilgili yönetmelikte değişiklik yapılması gerekiyor. Bu değişikliğin ardından kış lastiği zorunluluğu uygulamaya girebilir” diyerek sürecin devam ettiğini dile getirdi.

İŞTE TÜRK USULÜ YÖNTEMLER!
* Özellikle TIR ve kamyonlarda takım lastiğin fiyatı 20 bin TL’yi buluyor. Kendini uyanık gören bazı sürücüler kendilerini tehlikeye atma pahasına muayene öncesinde ödünç lastik alıyor. Muayeneden sonra ödünç lastiği teslim ediyor, eski lastiğini alıp trafiğe çıkıyor.

* Ödünç yangın söndürme tüpü de oldukça yaygın. Hatta araç muayene istasyonlarının çevresinde ‘kısa süreli yangın söndürme tüpü kiralayan’ dükkânlar oluştu. Bakanlık yangın söndürme tüpünü ‘ağır kusur’dan ‘hafif kusur’a çevirdi. Bu dükkânlar, tek tek kepenk kapattı.

3. KÖPRÜYE 9 TALİP VAR
Üçüncü köprünün kamu-özel sektör ortaklığı olduğuna işaret eden Yıldırım,“8-9 tane şirket şartname satıldı. İnceleyenlerin sayısı da 15’in üzerinde” dedi. 3. köprünün güzergahındaki arazilerin yüzde 75’inin kamuya ait olduğunu belirten Yıldırım, arazi rantı olmadığına dikkat çekti. TIR’ların sadece 3. köprüden geçebileceğini kaydeden Yıldırım, köprü ile 3.5 milyar dolarlık tasarruf sağlanacağını ifade etti. Yıldırım, Körfez geçişi projesinin de takviminin başladığını belirterek, ”5 yıl içinde proje yapılacak. Bu yıl köprü ayakları dikilmeye başlanır” dedi.

GAZETE HABERTÜRK

Kadyr
09-03-2012, 09:54
İyi olmus ben karda trafige cikmiyorum mal gbi yaz lastigi ile cikip yolu kapatanlarada saydiriyorum guzel uygulama

TünayK
09-03-2012, 10:02
diyelimki adam antalyada yaşıyor kış lastiğini kullanmasına gerek yok hatta kullanmaması lazım,ama bir iş için ankaraya geliyor ne olucak sehrin girişinde polis kaputa doğru uzatacak mı adamı???

BlackEmperor
09-03-2012, 11:02
diyelimki adam antalyada yaşıyor kış lastiğini kullanmasına gerek yok hatta kullanmaması lazım,ama bir iş için ankaraya geliyor ne olucak sehrin girişinde polis kaputa doğru uzatacak mı adamı???

:D:D hiç gülesim yoktu, malesef uzatacak ister 1 gün kulln ister 3 ay :rolleyes:

kv661
09-03-2012, 23:28

Başkan +7 derecenin altında yaz lastigi cortluyor. Sayet seyahat ediyorsa takıcak. Ben kısın antalyaya giderken yaz lastigimi geri takmıosam, antalyadaki vatandas arabasıyla uacarak mı geliyor?

Afyonu var Konyası var buralardan gecicek dolayısı ile takmalıdır bence. EN azından önlere taksın o bile yeter araca.

Benim asıl derdim Ankara vb. kısı soguk gecen illerde yasayıpda ulan nasılsa sadece sezonda 1-2 defa kar yagıyor ne gerek var masrafa diye almayıpta bu sivriler yüzünden en ufak yere kar damladıgında eve 5 saatte gitmeme sebep olan kişilerle.

Kelimedeki anlamı yanlıs anlıyor vatandaslarımız. Sadece karda kullanılan lastik olsa kar lastigi olurdu Kıs lastigi deil haksız mıyım?

fatih(fb)
10-03-2012, 00:01
bu işte memurun keyfine kalır al bi gelir kapısı daha..

ümitech
10-03-2012, 00:03
güzel uygulama olmuş bencede.

bora1311
10-03-2012, 02:12
bencede yerinde bi uygulama, umarim basarili olur :)

Mutu
10-03-2012, 02:38
Lastik almaktansa, kar yağdığında arabayı çıkarmadım oldu bitti. :) Islak zeminde de gayet tatminkar b250ler sağolsun :)

Mr.K
10-03-2012, 04:24
Valla inşallah yasalaşır adam gibi herkes takar kar lastiğini 2set lastiği olur mis..

Chn53
10-03-2012, 08:06
Umarim uygulamaya geçer....

Kis lastigi takmayan insanlar yuzunden 2gr kar yağdiğinda trafik felc oluyor....

Ferit
10-03-2012, 11:06
Bir takım lastikle en az 80.000 km. yol yapan taksilere ne demeli. Adam 100.000 dönmüş lastikler artık yuvarlaklığını kaybetmiş araba zangır zungur sallanıyor adam hala kullanıyor. Adam muayeneye giderken emaneten dört lastik takıyor muayeneden sonra takıyor eskileri.
Önce zihniyetin değişmesi ve sorumluluk duygusunun gelişmesi gerekli.

Kadyr
10-03-2012, 11:12
Poliste kontrol etmeli

Bi1ReD
10-03-2012, 12:27
Kırmızı ışıkta beklerken arkadan gümmm diye biri patlattıgında olumsuz yorum yapan arkdaslarla tekrar konusmak isterdim...

BU®AK
10-03-2012, 12:30
Kış lastiğini geçtim insanların beynini kontrol etmeleri lazım. Karda buzda öyle hatalar yapıyolar öyle saçma araba kullanıyolarki kış lastiği değil zincir + esp + asr + ..... emniyet tedbirli araçlar bile sağa sola savruluyor yada diğer kullanıcıları tehlikeye atıyor. Bunu her kar yağdığında konya yolunu çıkıp inerken (en ağır koşullarda!) sürekli gören biri olarak yazıyorum hatta videoları bile var...

Frid
10-03-2012, 12:31
lastikleri koyacak yerimiz yok koynumuza mı alım sayın bakan :D

onursumer
10-03-2012, 15:06
şart koyulmasından çok

polislerin çevirmelerde lastikleri kontrol etmesi gerekli

lastik diş derinliği vs bakılmalı adam zaten muayeneden birşekilde odunç falan geçiyor

Ek.Civic_Spoon
10-03-2012, 15:09
bence biraz saçma olmuş , kesin yandaşlardan biri lastik işine başlıodur ..

Eyüp
10-03-2012, 15:10
Bizim Avensisin lastikleri 4 mevsim,karda ben heryerde rahatça gezindim , aracı biryere park etmistim başka aracı çalıştırmak için , karlastigi takmış bir amca geldi tamponuna dokundu..

Kar lastiğinden önce insanlar kullanmayı öğrense karda yeter..vurana abi naptin diyorum , frene bastım ama durmadı diyor bana :)

JapanVsGermany
10-03-2012, 15:15

Diyelim ki adam o 1 günlüğüne geldiği ankarada kar yağarken geldi senin arabaya arkadan geçirdi, ya da adam yüzünden trafik tıkandı,acil işin war, ne olur, 1 günlüğüne geldiysen canın saolsun mu dersin?

Zorunlu olsun, çok yerinde bir karar...
Kar lastiği olmadan trafiğe çıkanlar yüzünden CAN, MAL ya da en basit hali ile ZAMAN kaybetmeye mecbur değil diğer sürücüler...

Mert G
10-03-2012, 15:23
İstanbul için konuşuyorum yerde 1cm bile kar zor olurken önemli olan kar lastiğiniz olması değil, adam gibi bir lastiğiniz olması ve biraz şoförlüğünüzün olabilmesi. bu kış benim adam akıllı dişleri yeni 4 mevsim lastiğim vardı, ne yolda kaldım ne kaza riski atlattım..

Tunç
10-03-2012, 15:24
bencede güzel uygulama

dirk
10-03-2012, 15:46
Drag lara katılanlara slick zorunlu olacakmış ;). 5 yıldır her koşulda yazlık lastiklerde ilerledim. Ankara'da bu sene öyle bı kar kıs olduki bu yasaya olursa ilk ben alırım kislik lastik ;(. Ama bı yaptırımı olmaz sanmıyorum

tegci_09
10-03-2012, 16:01
yurdum insanı yazlık lastiği bile canını çıkarıncaya kadar kullanıyor 1.6 mm yani kabağa çok yakın tüvden geçtiği halde yinede tüvcülere kızıyor nasıl alsın kış lastiğini kan gövdeyi götürür.:D

yiğit205
10-03-2012, 16:32
gec bıle kalınmıs bı uygulama..

deniz
10-03-2012, 18:29
bazen yararlı kararlarda cıkıyo : )

FRTDI
10-03-2012, 18:57
Bencede cok yerinde uygulama hatta daha da etkili olmasi icin almayaydi galiba orda ki sistem gibi kisin kar lastigi olmayan araclarin yaptigi kazalari karsilamasinlar en azindan kar lastigi olan trafige cikar olmayanda aracini evde birakir..

Naman
10-03-2012, 19:08
Sonunda !
Zincir takmadık diye ceza yemek zorunda kalmicaz artık.