PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : tıp 2 diyabet hastalarına ötv muhafiyeti

Ahmet Saraçoğlu
10-03-2012, 23:24
Arkadaşlar babam vergi dairesinde görevli yakınımızdan böyle bişey duymuş , sanırım sıfır araçta ötv den muhaf olunabiliyormuş.Babamdada tıp2 diyabet var.Sanırım engelli plakası veriliyor ve araç sahibi kullanımı yasak olacak şekilde böyle bi prosedür uygulanıyormuş...Varmı aslı astarı , çevresinde bu şekilde araç alan?

Ahmet Saraçoğlu
11-03-2012, 00:22
yokmu bilen?

rodya
11-03-2012, 00:26
%90 ve üzeri olup sürücü belgesi alamayacak olması lazım.

Kimler araç alımında vergi avantajından yararlanabilir sorusunun cevabı burada (http://www.engelliler.biz/forum/ozel-donanimli-otomobiller-motorlu-araclar-h-sinifi-ehliyet/55000-kimler-arac-aliminda-vergi-avantajindan-yararlanabilir-sorusunun-cevabi-burada.html)

By_DoMiNo
11-03-2012, 00:39
Arkadaşlar babam vergi dairesinde görevli yakınımızdan böyle bişey duymuş , sanırım sıfır araçta ötv den muhaf olunabiliyormuş.Babamdada tıp2 diyabet var.Sanırım engelli plakası veriliyor ve araç sahibi kullanımı yasak olacak şekilde böyle bi prosedür uygulanıyormuş...Varmı aslı astarı , çevresinde bu şekilde araç alan?

Ben Muhasebeciyim. Bu olay hakkında bilgim yok ama şu şekilde bir yorum yapayım. Şuan yürürlükte olan ve uygulanan bir ötv muafiyeti var o da şundan dolayı. Özürlü sakat bir insan adına alınan araçlarda özürlü plakası olmadan bir yakını kullanmak şartı ile ötv den muaf olunarak araç alınabiliyordu. Ama burdaki olay araç sahibinin özürlülük derecesi yani iş gücü kaybı. Eskiden şeker hastalarına %60 iş gücü kaybı raporu veriliyordu. Bu da 3. derece malülük grubuna giriyordu. Bu tür insanlar emekli olurken bile normal insana göre daha az şartdan emekli olabiliyorlardı. Diyabet hastaları bir nevi şeker hastası olduklarından dolayı onların da iş gücü kaybını kapsayan bir tasarı cıkmıs olabilir. Ama eğerki yakınınız vergi dairesinde calısıyor duyum ile iş yapılmadığnı bilyordur. Size bu olayın Tebliğ'inin dökümünü yada tebliğ ve kanun numarasını vermesini söyleyin bu sayede kontrolü daha kolay olur. Duyum dediği icin cıkmamış bir kanun yada tasarı da olabilir. Resmi gazetede yayınlanmadığı icin gecerliliği de yoktur. Olmayan bişey üzerinden yorum yapmak yanlış olur. Dediğim gibi en azından Kanun yada tebliğ nosunu bulabilirse ona göre bakıp öğrenebiliriz. Belki bizimde işimize yarayacak bişeyler olabilir içeriğinde.

63owen63
11-03-2012, 00:45
%40'a kadar sadece kendi % 90 ve üzeri olursa da eşi,oglu,kardeşi,kızı,vs kullanabiliyor. Annem'e aldık rapor bizde diabetten %10 verdi. Komple heyete giriyorsunuz, başvuracak olursanız p.m den ulaş,süreçle ilgili bir kaç detay ve ipucu vereyim.

%90 ve üzeri olup sürücü belgesi alamayacak olması lazım.

Kimler araç alımında vergi avantajından yararlanabilir sorusunun cevabı burada (http://www.engelliler.biz/forum/ozel-donanimli-otomobiller-motorlu-araclar-h-sinifi-ehliyet/55000-kimler-arac-aliminda-vergi-avantajindan-yararlanabilir-sorusunun-cevabi-burada.html)

%90 üzeri olup ,sürücü belgesi olsa bile, kendi ve yakınları kullanabiliyor.

crused
11-03-2012, 00:48
sole soliyim zamaninda vw de uzun sure calistim ve isletmeciligini yaptim ve sole acikliyim.
h sinifi ehliyetin varsa sifir arac icin konusuyorum h sinifi ehliyetin ile bayiye gidiyorsun onlar eger araca proje felan yapilacaksa yapiyolar ve islemlerini aracin fatura fiyati +kdv olarak satin alabiliyorsun . yani zamandimda su sekildeydi . arac 10.000 tl + ötv+kdv idi. h sinifi ile 10.000 + kdv

rodya
11-03-2012, 14:29
%40'a kadar sadece kendi % 90 ve üzeri olursa da eşi,oglu,kardeşi,kızı,vs kullanabiliyor. Annem'e aldık rapor bizde diabetten %10 verdi. Komple heyete giriyorsunuz, başvuracak olursanız p.m den ulaş,süreçle ilgili bir kaç detay ve ipucu vereyim.

%90 üzeri olup ,sürücü belgesi olsa bile, kendi ve yakınları kullanabiliyor.

aracı kmin kullanabileceğinden değil, ötv muafiyetinden yararlanıp yararlanamayacağını soruyor. ortopedik olmadıgi için %40 ile yararlanamaz.

sole soliyim zamaninda vw de uzun sure calistim ve isletmeciligini yaptim ve sole acikliyim.
h sinifi ehliyetin varsa sifir arac icin konusuyorum h sinifi ehliyetin ile bayiye gidiyorsun onlar eger araca proje felan yapilacaksa yapiyolar ve islemlerini aracin fatura fiyati +kdv olarak satin alabiliyorsun . yani zamandimda su sekildeydi . arac 10.000 tl + ötv+kdv idi. h sinifi ile 10.000 + kdv

ötv'den muaf olunsa da ötv'nin kdv'sini ödemek durumundalar

Naman
11-03-2012, 14:51
Kişi kullanamayacak durumda ise 1 kişinin ismi 'şöför' olarak yazdırılabilir.

ÖTV muafiyetinde aracın salt satış fiyatı üzerinden hesaplanan KDV ödenir. ÖTV'nin %18'i ödenmez.

Osman Bahadır
11-03-2012, 14:56
Eğer diyabetten dolayı %90 engelli raporu alabilirse ÖTV ödemez. Başka türlü bedensel engelli olması lazım.

Engel oranları ile ilgili yönetmeliği bilmiyorum ama diyabetten dolayı %90 engelli raporu vereceklerini hiç sanmıyorum.

crused
11-03-2012, 15:19
ötv'den muaf olunsa da ötv'nin kdv'sini ödemek durumundalar

odemedigin ötv nin kdv sini nasil odeyeceksin ilk defa senden duydum. yanlis bilgi sahibisin bence :)))

bilalMW
11-03-2012, 15:33
bu %110 olan ötv ödenmiyor yani?

Osman Bahadır
11-03-2012, 15:37

ÖTV muafiyeti sadece motor hacmi 1600cc'ye kadar olan binek araçları kapsıyor. Yani %37 olan ÖTV ödenmiyor. KDV ise mahkeme yoluyla iade alınabiliyor.

crused
11-03-2012, 15:37

yokkk isin guzeligde bu ne kadar lux araba alirsan motor gucu yuksek o kadar az oduyorsun :)

crused
11-03-2012, 15:42
ÖTV muafiyeti sadece motor hacmi 1600cc'ye kadar olan binek araçları kapsıyor. Yani %37 olan ÖTV ödenmiyor. KDV ise mahkeme yoluyla iade alınabiliyor.

hatta sole soliyim sene 2004 te amcam bedensen engeli ve h sinifi ehliyeti vardi ve passat higline aldi dizel %84 ötv muhafiyeti ile ;)

Osman Bahadır
11-03-2012, 15:51
hatta sole soliyim sene 2004 te amcam bedensen engeli ve h sinifi ehliyeti vardi ve passat higline aldi dizel %84 ötv muhafiyeti ile ;)

O zaman öyleydi, şimdi böyle.
Kaynak;
05.08.2004 tarih ve 25544 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan 7 seri numaralı “Özel Tüketim Vergisi Genel Tebliği”

crused
11-03-2012, 15:59
1.600 ve 2.800 cc arasi degilmi simdi . yani adama sen engelisin 1.600cc alti araba alabilirsin mi diyeceksin bu nasil bi sacmallik . yani bi engel daha koyuyorlar .

63owen63
11-03-2012, 16:00
odemedigin ötv nin kdv sini nasil odeyeceksin ilk defa senden duydum. yanlis bilgi sahibisin bence :)))

Arkadaş doğru söylüyor. Kdv hesaplanırken aracın ötv'li hali üzerinden hesaplanıyor ötv çıkarılıp, o ilk hesaplanan kdv tekrar ekleniyor. 10 gün önce aldım daha. eski sistemi bilmem de şuan böyle.

yokkk isin guzeligde bu ne kadar lux araba alirsan motor gucu yuksek o kadar az oduyorsun :)

Ne kadar pahalı alırsan okadar indirim fazla oluyor, motor gücünde 1600 cc sınır var, 1601 cc alınmıyor.

Osman Bahadır
11-03-2012, 16:02
1.600 ve 2.800 cc arasi degilmi simdi . yani adama sen engelisin 1.600cc alti araba alabilirsin mi diyeceksin bu nasil bi sacmallik . yani bi engel daha koyuyorlar .

Hayır.

Engelliye; lükse kaçmadan istediğini vergisiz al, bin, kişisel ulaşım ihtiyacını gider diyor. Hatta engelli olduğun için senden MTV de almıyorum diyor. Yani olayı fırsata dönüştürmeden, engelliye pozitif ayrıcalık sağlıyor.

Binekte 1600cc, panelvan, minibüs vs tipi eşya taşımaya yönelik araçlarda 2800cc üst sınır.

crused
11-03-2012, 16:04
vay arkadas ne olmus ole :) kendimi cahil hisetim bi anda :) biz gelen musterilere ozellikle lux ve motoru yuksek arabalri tavsiye edyiordukki adamlarin isne bizimde lux kotamizi bitirelim diye :) yakinda otv indirimide kalkar o zaman engelilerin..... ayip beee

crused
11-03-2012, 16:05
Hayır.

Engelliye; lükse kaçmadan istediğini vergisiz al, bin, kişisel ulaşım ihtiyacını gider diyor. Hatta engelli olduğun için senden MTV de almıyorum diyor. Yani olayı fırsata dönüştürmeden, engelliye pozitif ayrıcalık sağlıyor.

Binekte 1600cc, panelvan, minibüs vs tipi eşya taşımaya yönelik araçlarda 2800cc üst sınır.

anladim dostum demek ki degistirmisler hersey eskiden guzeldi valla :)

corrado
11-03-2012, 17:11
tahminim yanlış bir duyum veya söylenti.
ben tip 1 diyabet hastasıyım.tip 1 insulin kullananlar oluyor genelde veya genç tipi diyabet.
tip 1 de % 40 kadar rapor verebiliyorlar ama alan çok çok az.
tip 2 ye kolayına vermezler.ama burası tr her şeyde bir taraftan mümkün ve fakat muafiyet kanunda tip 2 ye şu kadar başı ağrıyana bu kadar diye bir açıklama olmaz.
özürlülük derecesine göre olur.
nereden baksan yanlış bir haber gibi.
geçmiş olsun bu arada.

Chatin
11-03-2012, 17:13

Sonrasında ise yasal süreç dolunca ki sanırım bu 3 ay(yanlış biliyor olabilirim) fiziksel herhangi bir özrü olmayan birine araç devrediliyor ve alın size ötv siz kdv siz cartsız curtsuz nutopu gibi araba.

Oldu da bitti maşallah!

crused
11-03-2012, 17:16
Sonrasında ise yasal süreç dolunca ki sanırım bu 3 ay(yanlış biliyor olabilirim) fiziksel herhangi bir özrü olmayan birine araç devrediliyor ve alın size ötv siz kdv siz cartsız curtsuz nutopu gibi araba.

Oldu da bitti maşallah!

ama alan kisi aracin ötv sini oduyor merak etme :)))

Chatin
11-03-2012, 17:23
ama alan kisi aracin ötv sini oduyor merak etme :)))

o sanırım normal satışlarda geçerli. devir işlemlerinde geçerli değil.

crused
11-03-2012, 17:26
o sanırım normal satışlarda geçerli. devir işlemlerinde geçerli değil.

bildigimi soliyim engeliden engeliye devir oluyor ama baskasina devir edemiyorsun sadece satis yapabiliyorsun satis yapilmasi ici de alan kisinin otv sini odemesi lazim.

Osman Bahadır
11-03-2012, 17:37
5 yılı doldurmadan yapılan satışlarda alan kişi ÖTV'yi öder, satan hak sahibi engelli kişi de 5 yıl dolana kadar yeni araç alamaz. 5 yıl dolunca engelli şahıs yeni araç alıp, eski aracını da normal yollardan, alan kişiye ÖTV yükü yüklenmeden satabilir. Tabi ki tertibat varsa sökülerek...

rodya
11-03-2012, 17:40
Otomobil ÖTV (http://hurarsiv.hurriyet.com.tr/goster/haber.aspx?id=9276694&yazarid=82)

burası Türkiye :)

63owen63
11-03-2012, 19:34
Eskiden çok farklıymış demekki,

5 yılı doldurmadan yapılan satışlarda alan kişi ÖTV'yi öder, satan hak sahibi engelli kişi de 5 yıl dolana kadar yeni araç alamaz. 5 yıl dolunca engelli şahıs yeni araç alıp, eski aracını da normal yollardan, alan kişiye ÖTV yükü yüklenmeden satabilir. Tabi ki tertibat varsa sökülerek...

+63owen63

bilalMW
11-03-2012, 20:31
mesela sol ayağı topal bükemiyor doğal olarak otomatik kullanma zorunda engelli plaka taşımadan ötv ödemeden araç satın alınabiliniyor mu?

eğer alabiliyorsa 2.sorum şu Mercedes C serisinin 1.6lt ya da 1.4 tsi a4'ler olanları hala geliyor mu? :D

Osman Bahadır
11-03-2012, 20:38
mesela sol ayağı topal bükemiyor doğal olarak otomatik kullanma zorunda engelli plaka taşımadan ötv ödemeden araç satın alınabiliniyor mu?

eğer alabiliyorsa 2.sorum şu Mercedes C serisinin 1.6lt olanları hala geliyor mu? :D

Sol alt ekstremitede (ayak veya bacak) sakatlığı olanlar için otomatik vites “hareket ettirici özel tertibat” olarak kabul edilir. Yani sol alt ekstremitede sakatlığı bulunanlar herhangi ilave bir tertibat olmadan otomatik vitesli araçları ÖTV'siz satın alabilirler.

bilalMW
11-03-2012, 20:42
Sol alt ekstremitede (ayak veya bacak) sakatlığı olanlar için otomatik vites “hareket ettirici özel tertibat” olarak kabul edilir. Yani sol alt ekstremitede sakatlığı bulunanlar herhangi ilave bir tertibat olmadan otomatik vitesli araçları ÖTV'siz satın alabilirler.

abi ekstremite dediğin diz kapağımı ? ortebedik tıbbi bilgim 0 abi. biraz basit anlatırmısın mümkünse :( durum şöyle hiçbir şekilde bacağını bükemiyor hareketsiz diz kapak sabit.

C!N
11-03-2012, 20:47
Arkadaşlar bu konu daha önce de bir kaç kez konuşuldu diye hatırlıyorum, aynı şeyleri farklı farklı yerlerde tekrar tartışmanın bir anlamı yok diye düşünüyorum.

@Ahmet Saraçoğlu; babanızın yetkili devlet hastanesinden alacağınız heyet raporundaki özür oranı belirttiğiniz rahatsızlığından ötürü %90 ve üzeri ise 1600cc hacime kadar istediğiniz binek aracı %37 ötv muafiyetiyle alabilirsiniz.

bilalMW
11-03-2012, 20:49
Arkadaşlar bu konu daha önce de bir kaç kez konuşuldu diye hatırlıyorum, aynı şeyleri farklı farklı yerlerde tekrar tartışmanın bir anlamı yok diye düşünüyorum.

@Ahmet Saraçoğlu; babanızın yetkili devlet hastanesinden alacağınız heyet raporundaki özür oranı belirttiğiniz rahatsızlığından ötürü %90 ve üzeri ise 1600cc hacime kadar istediğiniz binek aracı %37 ötv muafiyetiyle alabilirsiniz.

%37 mi ? tamamiyle muhafiyet olmuyor mu ? :(

C!N
11-03-2012, 21:13
%37 mi ? tamamiyle muhafiyet olmuyor mu ? :(

1600cc'ye kadar olan bütün araçların ötv vergi oranı %37'dir. Engelli prosedürüne uygun alınan araçlardan bu vergi alınmamaktadır.

bilalMW
11-03-2012, 21:17
1600cc'ye kadar olan bütün araçların ötv vergi oranı %37'dir. Engelli prosedürüne uygun alınan araçlardan bu vergi alınmamaktadır.

pardon abi kafam hala 2lt ötvsinde :) jeton yeni iniş yaptı.

GökhanK
11-03-2012, 21:32
1600 cc her araç ötv siz alınır ancak! özür durumu fiziksel ise yani kolunda ayağında kısacası uzullarının hareket kabiliyeti kısıtlı olanalar özürlü raporu %40 ın üzerinde ise alabiliyor birde metabolizmik yani kalıtsal rahatsızlığı olanlar örneğin Şeker(diyabet) Thalasemi(kansızlık) kanser gibi %90 üzeri olmak kaidesi var eğer oranı tutar ise bayiye gidiyorsun ve aracın sıfır fiyatından %37 Ötv düşüyorsun arabanı aldıktan sonra Mahkemeye başvuru yapıp %18 KDV yi geri alıyorsun bakın yanlız ilk başta aracın KDV sini alıyorlar birde eğer sen mahkemeye başvuru yaparsan seni incelemeye alıyorlar yamuk bi işin varsa direk mercek altına alınıyorsun ;) malesefki burası türkiye yani kısacası sen benden kdv yi geri aldın ben bunu senden çıkarırım dmeye getiriyor :ofk:

bilalMW
11-03-2012, 21:40
1600 cc her araç ötv siz alınır ancak! özür durumu fiziksel ise yani kolunda ayağında kısacası uzullarının hareket kabiliyeti kısıtlı olanalar özürlü raporu %40 ın üzerinde ise alabiliyor birde metabolizmik yani kalıtsal rahatsızlığı olanlar örneğin Şeker(diyabet) Thalasemi(kansızlık) kanser gibi %90 üzeri olmak kaidesi var eğer oranı tutar ise bayiye gidiyorsun ve aracın sıfır fiyatından %37 Ötv düşüyorsun arabanı aldıktan sonra Mahkemeye başvuru yapıp %18 KDV yi geri alıyorsun bakın yanlız ilk başta aracın KDV sini alıyorlar birde eğer sen mahkemeye başvuru yaparsan seni incelemeye alıyorlar yamuk bi işin varsa direk mercek altına alınıyorsun ;) malesefki burası türkiye yani kısacası sen benden kdv yi geri aldın ben bunu senden çıkarırım dmeye getiriyor :ofk:

o raporu nereden alınabiliniyor ?

C!N
11-03-2012, 22:03

Arkadaşım aracın sıfır fiyatından ötv düşülmüyor, aracın vergisiz fiyatına sadece kdv ekleniyor, ötvsiz bir şekilde araç satın alınıyor. Ayrıca kdv'nin geri alınması durumu şu an için iptal olmuş durumda. Almış olanlar da ilgili vergi dairelerinin açmış olduğu davalar ile geri ödüyorlar almış oldukları meblağları hem de üzerine mahkeme ve avukat masrafları dahil edilerek, lütfen yanıltıcı bilgi vermeyelim.