PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Eğer Bilgisayar İcad Edilmeseydi Şimdi Nerde Olurduk????

crused
11-03-2012, 21:36
Bu gun bi anda aklima geldi. Eger bilgisayar olmasaydi ne olurdu diye dusundum. heralde hicbisey bukadar gelisemezdi, yada bilgisayrdan baska bisey icad edilirdi de dahamı ilerde olurduk. sizin fikirleriniz nedir sizce bilgisayar olmasaydi ne olurdu ??????

ygtrn
11-03-2012, 21:37
halen karbiratörlü araçlarla uğraşıyor olurduk :D

crused
11-03-2012, 21:38

yok ya o bile olmazdi :)

CaNeR44
bnm merak ettiğim bilgisayardan öte elektrik icad edilmese daha vahim olurdu geçen bu videoyu gördüm

1L8wdcTBEN4
Ya elektrik olmasaydı.... - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=1L8wdcTBEN4)

driftboy
Gölün kenarında balık avında yada dağda geyik avında olurduk :D

Thracian
genel teknolojiyi geçtim ev bilgisayarı olmasaydı, Kanald de umutsuz ev kadınlarını izliyor olurdum

tdipower
tekin uzun zamandır bu soruyu düşünüyorum :D:D adamsın

Low-Rider

bilgisayarın tarihi karburatorlu araçların tarihinden daha mı eski

sinan-s
11-03-2012, 21:39
Tt ye giremez olurduk :D

gökan
evde kestane pişirirdik soba basında techte yok :D

ruudvan
dogus oto 5 sene sonrasına arac teslımı ıcın gun verırdı.

_Burak_
11-03-2012, 21:40
herkes galerici olamazdı :)

mehmetRS
11-03-2012, 21:40
yaşı gelenlerin sayısı aramızda bir hayli fazladır, ben o yıllarda cocuktum, o yıllarda yetişkin olan abilerimiz anlatsınlar 70 ve 80 leri.. bilgisayarsız bir hayatı:) aslında ne kadarda eğlenceliydi bazı şeyler :) Hayatımızı teknolojik anlamda kolaylaştıran büyük nimet fakat bence olmasa ne olurdudan ziyade nelerimizi götürdü neler getirdi gibi düşünmek lazım

MeRtCaN
11-03-2012, 21:41
Bu gun bi anda aklima geldi. Eger bilgisayar olmasaydi ne olurdu diye dusundum. heralde hicbisey bukadar gelisemezdi, yada bilgisayrdan baska bisey icad edilirdi de dahamı ilerde olurduk. sizin fikirleriniz nedir sizce bilgisayar olmasaydi ne olurdu ??????

bisiklete biniyor olurdum kesin.

bilalMW
11-03-2012, 21:41
techturkey sitesi yerine güzel bir tt kafesi olurdu.. muhabbetler daha sıcak olurdu. :D ve karbiratörler pclerden daha eski kompressorlerde öyle ama turbo da öyle olması lazım.

doncarlo
11-03-2012, 21:42
Tesla eli öpülecek adam ha.Şükür elektriği bulmuş.

ygtrn
11-03-2012, 21:42

iyide ilk arabayı bilgisayar teknolojisiyle yapmadılarki :D araba olurdu haliyle karbiratörde olurdu :D

driftboy
11-03-2012, 21:43
Bilgisayar Olmasaydı Ne Olurdu? Bilgisayarın Yaşantımızdaki Yeri

Yaşamımızda Bilgisayar Olmasaydı Ne olurdu ?

Bilgisayar olmasaydı ne olurdu sorusuna cevap vermeden önce, bilgisayarın yaşantımızdaki yeri ve önemine kısaca değinmek istiyorum.

Sosyal yaşantımızda, iş hayatımızda ve kişisel yaşantımızda bilgisayarın inkar edilemez bir yeri var. Bir çok işimizi elimizin altındaki klavye ile çok rahat ve hızlı bir şekilde halledebiliyoruz. Banka işlemlerimizi bankaya gitmeden , sıra beklemeden çarçabuk yapabiliyoruz. Sosyal ağlarda sevdiklerimizle, okul ve iş arkadaşlarımızla iletişime geçebiliyor ve bir çok şeyi paylaşabiliyoruz. Eğer öğrenci isek ödevlerimizi ve araştırmalarımızı internet ortamında oturduğumuz yerden araştırıp yapabiliyoruz. Gazetelerimizi internetten okuyabiliyor, dünyada ne olmuş ne bitmiş her şeyi anında görebiliyoruz. Kısacası bilgisayarımız bizim hem eğlence hem eğitim hem de iş arkadaşımız olmuş durumda. Bu açıdan bakıldığında Bilgisayar bizim için olmazsa olmazımız. Hatta işi o kadar ileri götürüyoruz ki, kimimiz yataktan kalkar kalkmaz yüzünü bile yıkamadan bilgisayarı açıp facebook’a, Msn’e girip olanı biteni görmek istiyor. Kimimiz günün tamamını bilgisayar başında oyun oynayarak geçiriyor. Evet görüldüğü üzere bilgisayar bizim her şeyimiz olmuş durumda.

Pekala bilgisayarın bunca saydığımız önemine karşılık o olmasaydı ne olurdu ya da o olduğu için neler olmuyor sorusuna cevap vermeye çalışalım.

Bilgisayar olmasaydı arkadaşlarımızla sanal ortamda değil yüzyüze muhabbet kurmuş ve sıcak bir ortamda onlarla ilişkilerimizi geliştirir olurduk. Yüz mimiklerimizin sanal yazışmalara yansıtılamadığından kaynaklanan olumsuz anlamalara ve dolayısıyla dostlarımızla aramızdaki küslüklere engel olmuş olurduk.

Bilgisayar olmasaydı, günümüzün büyük bir bölümünü oyun oynamak için harcamaz ve bu vaktimizi daha olumlu ve faydalı bir şekilde geçirmiş olurduk. Kitap okurduk, arkadaşlarımızla birlikte olurduk, sosyalleşirdik, ailemizle birlikte vakit geçirirdik….

Bilgisayar olmasaydı ödevlerimizi internetten değil kütüphaneden araştırmış olurduk. Belki biraz zamanımızı alabilirdi bu ama kütüphanede bulunmanın , oranın havasını solumanın zevkini tadardık, kitap okuma alışkanlığımızı geliştirirdik.

Bilgisayar olmasaydı radyasyonun vücudumuza vermiş olduğu zararlardan biraz daha korunmuş olurduk.

Bilgisayar olmasaydı aile ilişkileri daha fazla gelişirdi. Her bir birey bir bilgisayar başında herkes kendi dünyasında olmazdık.

Bilgisayar olmasaydı bazı olumsuzluklar da olurdu elbette. İş hayatımızda daha fazla zaman kaybeder belki bir çok işimizi yapamayabilirdik. Bazı ödevlerimizi yetiştiremeyebilirdik. Dünyanın heryerinden haberdar olamayabilirdik. Ufkumuz şimdiki kadar geniş olmayabilirdi. Teknoloji bu kadar gelişemeyebilirdi. Devlet işlerinde aksamalar, “bugün git yarın gel” gibi sözler çokça duyulabilirdi.

Özetleyecek olursak bilgisayarın ve dolayısıyla internetin insan hayatında hem olumlu özellikleri vardır hem de olumsuz özellikleri. Bize yakışan ve bizim için en uygun olanı, bilgisayarı ve onun getirdiği teknolojiyi, aile ve sosyal yaşantımıza, sağlığımıza, insan ilişkilerine ve ahlaka zarar vermeyecek şekilde kullanmamızdır. Eğer bilgisayarı ve interneti olumlu yönde kullanırsak, onun vermiş olduğu bazı zararları ve olumsuzlukları da bir nevi gidermiş oluruz. Eğer bilgisayarı ve interneti olumsuz yönde kullanırsak, bu ileride önünü alamayacağımız, büyük ahlaki ve sosyal sorunlara yol açabilir.

Siz siz olun her zaman orta yolu bulun. Yani ne teknolojiden geri kalın ne de teknolojiyi yanlış kullanıp aşırılığa gidin.

crused
11-03-2012, 21:47
ama ya bilgisayardan daha gelismis bisey icad edilseydi (bilmiyorum ne bilseydim icad ederdim ) bu soruda kafami kurcaliyor :D cok daha ileride olurmuyduk ki ???

GokhanRS
11-03-2012, 21:48
bilgisayarsız çocukluk gerçekten güzeldi. şimdi süper gibi görünsede bu teknoloji yanlış kullanımdan bir çok samimiyeti eğlenceyi dostluğuda aldı götürdü. deli gibi online oyunlara kitlenip facebook twitter dışında sosyal yaşantısı olmayan bi gençlikmi dersiniz. chati gerçek hayat sanıp sadece çet üzerinden iletişime geçebileceğiniz insanlarmı dersiniz.

yani hayatı çok kolaylaştırırken bazı insanlar herşeye aşırı bağımlı olmaya yönelik bi kafa yapısı olduğundan kimininde hayatını bence zehir ediyor. yani herşey dozunda kullanıldımı güzel.

biz gelecek hafta hangi mahalle ile maç yapacağımızın planlarını yapardık, şimdi çocuklar knight da solucan kesme peşindeler. arkadaşlıkları anca online oyunlar üzerinden. ye iç kocaman bi popo yap ama oyunda levelin yüksekse mahallede de karizman oluyor artık :D

yoksa futbol takımının kaptanı olmuşsun filan boş işler artık onlara göre :D

Maxiboost
11-03-2012, 21:53
En azindan senin gibi dikilmis birseyin davasini yapmazdik :) yok daha ileri teknoloji falan demissin. Dedigin olsa simdiki teknoloji ile bulunup bilgisayarlae cope giderdi..

mechanic
11-03-2012, 21:54
dogus oto 5 sene sonrasına arac teslımı ıcın gun verırdı.

:icon_tup: aha buna güldüm :D

crused
11-03-2012, 21:56
En azindan senin gibi dikilmis birseyin davasini yapmazdik :) yok daha ileri teknoloji falan demissin. Dedigin olsa simdiki teknoloji ile bulunup bilgisayarlae cope giderdi..
neyin davasini yapiyorum ki ve neden olmasin belki olurdu bunu ne sen nede ben biliyorum :)

Semii
11-03-2012, 21:57
Hayal gücü cilgin sekilde gelisirdi. Simdi herseyin kolayi var
hayal gucu out -xhams.. İn

ümitech
11-03-2012, 22:06
techturkey olmazdı ötesi var mı :)

Emre İlbi
11-03-2012, 22:07
Bilgisayar olmasaydı abudik - gubidik bebeler olmazdı,
klayve delikanlıları olmazdı,
radyasyona daha az maruz kalırdık, dolayısıyla daha sağlıklı olurduk,
eski toprak deriz hep dedelerimize, ninelerimize,
neden eski topraklar daha sağlıklı ?

bilgisayar güzel birşey, ama olmasaydı bence daha iyi olurdu,
teknoloji ilerledikçe hastalık çeşitleride artıyor,

Annemin nenesi 90 küsür yaşında rahmetli oldu, ağzında bi tane çürük dişi yoktu,
bir gün bile hasta yatmadı, ayağının üzerinde derler bizim burda, aynen öyle rahmetli oldu,

benim dedemde 96 yaşında rahmetli oldu,
yaşlılık dönemine kadar, alkol, sigara hiç vazgeçmemiş,
lakin Oda ayağının üzerinde rahmetli oldu, hiç hasta yatmadı,

şimdi bakıyorumda daha 23-24 yaşındayım,
eve geldiğim zaman üzerimde bir miskinlik, her yerim ağrıyor,

Allah çocuklarımıza yardımcı olsun :icon_tup:

haa bu arada, bilgisayar aileler arasındaki bağlarıda koparıyor,
çünkü her haltı pc ile, tel ile yapmaya çalışıyoruz :icon_tup:

hüsor
11-03-2012, 22:12
sadece bilgisayar olmasaydı vteclerın fiyatı bu kadar olmazdı :D

d16y4
11-03-2012, 22:13
bilgisayar olmasa devletimiz bu kadar büyüyemezdi.

crused
11-03-2012, 22:14
mesela bilgisayar olmasaydi ben su an burda ve evli olamzdim :)

serkan6606
11-03-2012, 22:17
şöyle değişdirirsek soruyu ? bilgisayar hayatınızda pek fazla yer kaplamasa ne olurdu ? . haftada 1. saat en fazla oda mail okumak veya oyun amaçlı gibi o zaman Benim Cevabım okumak olurdu . Ben kesinlikle adam gibi liseli bitiremeyip açıkdan bitirdiysem liseyi okur adam gibi bir üniversite bitirmiş bile olabilirdim 2005 de bana pc alındı o tarih 'Den sonra pc bağımlısı oldum bence bu bir hastaklık . askerden evel mubelasız söylüyorum . günde 2 saat uyku zor. işe git gel bi oturuyordum başına sabah karşı 5 gibi . anca uyuyordum

ProdriveSTI
11-03-2012, 22:46
Kartondan maket yada kontraplakla kil testeresi islerine devam ederdim,ben suan bile pc ye tercih edebilirim onlari.

svtec
11-03-2012, 22:49
aslında bilgisayarın 2000 senesine kadar zararı yoktu.. önce counter geldi mahalle maçını bıraktık aşağı sokağın çocuklarıyla ödetmesine counter.. sonra mırc felan başladı millet karı kız ağa mı dersin birbirini işletmeler kafelerde mırcta küfürleşip gidip kafe basıp kavga eden çok adam gördüm.. ne zaman bu sinsi şey eve girdi :D ozman bireysel takılma başladı sosyal bir durum aldı.. dediğim ilk başlarda toplu halde zevk veren bu melanet zaman la tek kişilik oyunlar vs. çıkması sosyal hayat ve bir çok şeye aç olan millet burda kendi tatmin etmeye başladı.. benle yaşıt çok insan var ders çalışcam valla deyip bilgisayar aldırmayan yoktur :D ama sosyal ortam internette kurulunca arkadaşlık vs. zayıfladı hepsi bu bizki atari salonunda tek başımıza oyun oynamazdık :D illa street fighter karışıklı biri kırmızı ken biri mavi kapış :D heydi günler hey... ataride eve geldi kim sevdiği kankası varsa alır yanına evlere gider sega comodore amiga takılırdı muhabbet farklı idi :D ... anne ben gökhanlara gidioyourm atari oynucaz ... :D :D

Eyüp
11-03-2012, 22:51
Bilgisayar olmasaydı suanda kahvede olurdum herhalde :D

driftboy
11-03-2012, 22:51
http://a5.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/422093_262219510527478_166344646781632_641642_5251 01988_n.jpg

mmustu
11-03-2012, 22:52
anamm çok sıkıntılı :D thehun al4a xhamster tubegalore bunlar olmayaydı ne olurdu :D

Mr.K
11-03-2012, 22:54
aslında bilgisayarın 2000 senesine kadar zararı yoktu.. önce counter geldi mahalle maçını bıraktık aşağı sokağın çocuklarıyla ödetmesine counter.. sonra mırc felan başladı millet karı kız ağa mı dersin birbirini işletmeler kafelerde mırcta küfürleşip gidip kafe basıp kavga eden çok adam gördüm.. ne zaman bu sinsi şey eve girdi :D ozman bireysel takılma başladı sosyal bir durum aldı.. dediğim ilk başlarda toplu halde zevk veren bu melanet zaman la tek kişilik oyunlar vs. çıkması sosyal hayat ve bir çok şeye aç olan millet burda kendi tatmin etmeye başladı.. benle yaşıt çok insan var ders çalışcam valla deyip bilgisayar aldırmayan yoktur :D ama sosyal ortam internette kurulunca arkadaşlık vs. zayıfladı hepsi bu bizki atari salonunda tek başımıza oyun oynamazdık :D illa street fighter karışıklı biri kırmızı ken biri mavi kapış :D heydi günler hey... ataride eve geldi kim sevdiği kankası varsa alır yanına evlere gider sega comodore amiga takılırdı muhabbet farklı idi :D ... anne ben gökhanlara gidioyourm atari oynucaz ... :D :D

süper kısa özet
:bravo:

ProdriveSTI
11-03-2012, 22:58
anamm çok sıkıntılı :D thehun al4a xhamster tubegalore bunlar olmayaydı ne olurdu :D

:hahaha: tutti frutti vardi abi :D

Mehmet Gazihan
11-03-2012, 23:00
ne kadar farklı olabileceğini tahmin edemeyiz bence..

mmustu
11-03-2012, 23:00
:hahaha: tutti frutti vardi abi :D

o o kadar etkili değil yaw :D bize kesin sonuç lazım öle gösterip elletmemek olmaz :D

hndcrx
11-03-2012, 23:03
tezgah altından dergi almaya devam,bir de iskambil :D

HondatugraL
11-03-2012, 23:03
pc olmasaydı crx gorme ıhtımalım mınımuma düşerdi google forever :D

Frid
11-03-2012, 23:04
uyuyor olurduk :D

ProdriveSTI
11-03-2012, 23:08
o o kadar etkili değil yaw :D bize kesin sonuç lazım öle gösterip elletmemek olmaz :D

:hahaha: ahhh ahhh o sifreli cine5 filmleri yok mu bi merakla gozleri dikip noluyo lan orda der gibi ac gibi baktigimiz zamanlar neydi be :D :D

mmustu
11-03-2012, 23:10
:hahaha: ahhh ahhh o sifreli cine5 filmleri yok mu bi merakla gozleri dikip noluyo lan orda der gibi ac gibi baktigimiz zamanlar neydi be :D :D

aynaya sprey sıkıp şifre çözmeye çalışmalar falan :hehe:

ProdriveSTI
11-03-2012, 23:15
Ahaha hakkaten ole sacma sifre cozme yontemleri vardi abi bide :D

Ben 17 yil oncesine donmek istiyorum pofff :(

crused
12-03-2012, 10:03
aynaya sprey sıkıp şifre çözmeye çalışmalar falan :hehe:

ben abimi bi gece vakti sprey ayna ve cine5 ile yakaldim yari ciplakk slip donla o zamanlar boxer revacta degil tabi hahahahah :)

Sercan K.
12-03-2012, 11:03
Tesla büyük adam :D

SULTANOGLU
12-03-2012, 11:06

hala karbüratörlü araçlarla uğraşıyorum, şu anda bu yazıyı yazmakk içinde 5 torba kömür yaktım umarım dumanımı görmüşündür dağılmadan.

orhan_guney
12-03-2012, 11:12
ben bahcede dergi saklardım tavuk kumesınde :)

tunceR
12-03-2012, 11:51
elektriği direk tesla bulmadı. santralden uzak mesafeye iletmeyi başardı.

ALPER-VNS
12-03-2012, 13:42
işimde gücümde olurdum.. ya da mahallede panpaalrla bi köşede oturur geyik yapardım.. her türlü daha iyi olurdu bence.. bilgisayar değil de internet çok şey aldı götürdü hayatlarımızdan..

cnk
12-03-2012, 13:56
algoritma olmasaydı ne olurdu diye sormalıyız bence :)