PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 26.000/27.000 tl ye kadar dizel otomatik arac tavsiyeleriniz...

ümitech
14-03-2012, 00:06
evet arkadaslar başlıktada belirttiğim gibi bu rakamlara kadar arac bakınıyoruz..annem binicek araca...su anda oto. benzinli hyundai get var fakat dizel araca gecmeyi düşünüyor...***** hem dizel hem oto. isteyince bu paralara fazla secenek yok o yüzden bende konu acayım dedim.....yardımlarınızı ve önerilerinizi bekliyorum...teşşekkür ederim şimdiden...

dragon07
14-03-2012, 00:16
dizel oto era iyi seçim olurdu :)

ümitech
14-03-2012, 00:17
dizel oto era iyi seçim olurdu :)

çok teşekkür ederim.era da düşünmüyor değilim..vites geçişleri falan nasıl acaba ? çok mu mız mız yoksa direk geciyo mu?

ErBAY
14-03-2012, 00:17
70k veya 80k da Astra H olabılır kanka kullandım zamanında hem ekonomık hem konforlu.

dragon07
14-03-2012, 00:28
eraların vitesler igayet derecede makul iyidir yani mutlaka bi deneyin erayıda.

ümitech
14-03-2012, 00:32
eraların vitesler igayet derecede makul iyidir yani mutlaka bi deneyin erayıda.

tamamdır teşekkürler ilgine.

mimit
14-03-2012, 00:32
toyota auris d4d mmt yada peugeot 308 hdi auto6r ilk aklıma gelenler ama elektronik kontrollü düz vites kutularının uyulması gereken bazı kuralları var,tam otomatikler gibi kullanıldığında baskı balata ömürleri çok kısalabiliyor.

207 leri yazmayı unutmuşum.

ümitech
14-03-2012, 00:39
toyota auris d4d mmt yada peugeot 308 hdi auto6r ilk aklıma gelenler ama elektronik kontrollü düz vites kutularının uyulması gereken bazı kuralları var,tam otomatikler gibi kullanıldığında baskı balata ömürleri çok kısalabiliyor.

207 leri yazmayı unutmuşum.

bunların yazdıgım paralara hem dizel hem otomatikleri var mıdır ?

ümitech
14-03-2012, 00:44
70k veya 80k da Astra H olabılır kanka kullandım zamanında hem ekonomık hem konforlu.

eyvallah kankam onlarada bakıcam öpüyorum

mert_leon
14-03-2012, 00:49
belki bana kızıcaksınız ama astra h lar konforlu bir araç değil sürücü koltukları tahta gibi ve dimdik ayrıca dar araç çok sert kütük gibi. otomatik vitesinin vites geçişleri bi garip geldi baya uzun sürüyor vites değiştirmesi.

ümitech
14-03-2012, 00:51
belki bana kızıcaksınız ama astra h lar konforlu bir araç değil sürücü koltukları tahta gibi ve dimdik ayrıca dar araç çok sert kütük gibi. otomatik vitesinin vites geçişleri bi garip geldi baya uzun sürüyor vites değiştirmesi.

neden kızalım :) fikir alışverişinde bulunuyoruz neticede :)

mert_leon
14-03-2012, 00:52
neden kızalım :) fikir alışverişinde bulunuyoruz neticede :)

belli olmaz nasıl dersin diye çıkışlar oluyor :D baştan önlemimi alıyım dedim :D

mimit
14-03-2012, 00:55
bunların yazdıgım paralara hem dizel hem otomatikleri var mıdır ?

var tabiki :) biraz araştırmak lazım ama dediğim gibi yarı otomatikler biraz dikkat ister.vites geçişlerinde sarsıntıdan söz edilir,en basit şekilde açıklamaya çalışayım düz vites bir araçta ayağınızı gazdan çekmeden hatta aksine gaza basarak vites değiştirdiğinizde yaşadığınız ne ise yarı otomatikler de de o, vites değişimlerinde gazı biraz belli ölçüde bırakmak gerekiyor.

Ahmet Saraçoğlu
14-03-2012, 01:35
belki defalarca yazdım ama yine yaziym , ne alırsanız alın prnd yazsın üstünde.Ucuz yarı otomatikler ciddi hayattan soğutuyor insanı.Düşük fiyat aralığında en iyisi geleneksel otomatik.

mimit
14-03-2012, 01:41
ucuz yarı otomatik derken?,kullanmayı bilmeyen insanlar yüzünden adı çıkmış bir sistem bence. üzerinde dediğiniz harfler bulunan 7 ileri dgs leride görüyoruz her gün servislerde.düz vitesli dizellere göre daha az tükettikleri de yapılan testler ile kanıtlanmış sistemler.

TarikS
14-03-2012, 01:43
ucuz yarı otomatik derken?,kullanmayı bilmeyen insanlar yüzünden adı çıkmış bir sistem bence. üzerinde dediğiniz harfler bulunan 7 ileri dgs leride görüyoruz her gün servislerde.düz vitesli dizellere göre daha az tükettikleri de yapılan testler ile kanıtlanmış sistemler.

Sorunsuzluktan da ziyade sikayet edilen durum kullanirken adami fitil etmesi. :)

FcX
14-03-2012, 01:46
Yarı otomatik derken otomatikleştirilmiş manuellerden bahsediyor Ahmet. Ne bileyim, Toyota MMT gibi, Ford ASM gibi, Opel Easytronic gibi vs. vs.

mimit
14-03-2012, 01:50
nasıl kullanıldığı önemli, tam otomatik şanzıman olmadığı için farklı bir karakteri var,ayrı kuralları dikkat edilmesi gereken yönleri var bunları bilip uyguladıktan sonra sinir kat sayınız sinyal vermeden en sağdan en sola dönen öküzleri görene kadar sabit kalır.

mimit
14-03-2012, 01:51
Yarı otomatik derken otomatikleştirilmiş manuellerden bahsediyor Ahmet. Ne bileyim, Toyota MMT gibi, Ford ASM gibi, Opel Easytronic gibi vs. vs.

iki adet yarı otomatik kullanan birisi olarak ne olduğunu biliyorum başındaki ucuz kelimesinden kaynaklı sordum ben.

berkay_aydin
14-03-2012, 01:57
easytronic mesela yokuşta kaydırır yokuş inerken vites küçültmeyi unutur, 1viteste kaydırmanız gerekir geriye tekler, vites geçişleri ve gaz tepkimesi çok kötü vs. vs. bu seçeneği seçmektense manuel daha mantıklı..

c20let
14-03-2012, 02:01

Sen nasıl benim aracım hakkında böyle konuşursun :ofk::ofk: çok kızdım :D

Şaka bi yana mertin dediği doğru çok konforlu araç değil astra h ve 1.3 motor bence o kasaya düşük geliyor ayrıca easytronik vitesler sorun çıkarabiliyor olumlu yorum okumadım pek ama köpek gibi yol tutuyor yakıt tüketimi de düşük

mimit
14-03-2012, 02:09
easytronic mesela yokuşta kaydırır yokuş inerken vites küçültmeyi unutur, 1viteste kaydırmanız gerekir geriye tekler, vites geçişleri ve gaz tepkimesi çok kötü vs. vs. bu seçeneği seçmektense manuel daha mantıklı..

düz vites kutuları yokuş kalkış destek sistemi olmadan yokuşta geri kaçırmıyor mu? kaçırıyor o zaman bu şanzımanların geri kaçırması neden yadırganıyor.artık piyasada ki makinelerde ilk jenerasyon değil,bir çok sıkıntı aşıldı.

elektronik kontrollü düz vites kutusu,bellir bir hıza ulaşmadan yokuş aşağı siz istemedikçe vites değiştirmez,isteğinizi belirtmeniz gerekir bunun için gaz pedalına dokunmanız yeterlidir,bunun dışında bu tip vites kutularına her an manuel müdahale edebilirsiniz, yani yokuş aşağı inerken vitesi 2 den 3 e 3 den 4 e isterseniz alabilirsiniz.Tam otomatiklerin yaptıkları şeyleri bunlardan beklemek hata olur çünkü tam otomatik değiller.tam otomatik ayarında birşey istiyorsak dgs/edc gibi vites kutularına sahip araçlar edinmeliyiz,ama bunlar bile tam otomatik şanzımanın tepkilerine tam olarak sahip değiller.

Ahmet Saraçoğlu
14-03-2012, 03:02

ucuz otomatikten kastım ;dediğiniz ve kullanıp tecrübe ettiğinizden bahsettiğiniz gibi manuel üstüne inşa edilen robotik şanzumanlar.
Sorunsuzluğu , tüketimi gerçekten derdim değil ; geri kaçma , gaza basmadan gitmeme , manuelin stop etmeme çabası ile gazın belli bi devrine kadar hiç kavramayıp sonra birden fırlama , vitesin anında geçmesine ramen gazın geç devreye girmesi , 1 den R ye , R den 1 e geçişlerdeki ölümüne bekleme süreleri ve o esnada gaza bassan bile devrin tınlamaması gibi bi çok nefret etme sebebi sayabilirim.(Hepsi c2 vtr da birebir edindiğim izlenimler)Ki çoğunuda biliyorsunuz zaten.Bana göre bunları yaşatan bi araba otomatiğin kolaylığından çok enteresan bi eziyetten başkasını sunmuyo kullanıcıya.

ToNy
14-03-2012, 08:41
1.5 Dizel Megane II olabilir, Geçen ay 100.000 km de aldık bir tanıdığıma 27.000 TL idi...

DOHC
14-03-2012, 08:50
Ben de aynı şekilde bakıyorum. Citroen C4'leri gözüme kestirdim. 110 HP, 240 nm tork, dijital klima falan. Bir bakın derim......

mimit
14-03-2012, 09:43
ucuz otomatikten kastım ;dediğiniz ve kullanıp tecrübe ettiğinizden bahsettiğiniz gibi manuel üstüne inşa edilen robotik şanzumanlar.
Sorunsuzluğu , tüketimi gerçekten derdim değil ; geri kaçma , gaza basmadan gitmeme , manuelin stop etmeme çabası ile gazın belli bi devrine kadar hiç kavramayıp sonra birden fırlama , vitesin anında geçmesine ramen gazın geç devreye girmesi , 1 den R ye , R den 1 e geçişlerdeki ölümüne bekleme süreleri ve o esnada gaza bassan bile devrin tınlamaması gibi bi çok nefret etme sebebi sayabilirim.(Hepsi c2 vtr da birebir edindiğim izlenimler)Ki çoğunuda biliyorsunuz zaten.Bana göre bunları yaşatan bi araba otomatiğin kolaylığından çok enteresan bi eziyetten başkasını sunmuyo kullanıcıya.

İşte beklentileriniz tam otomatik şanzımanın yapması gerekenler üstüne kurulu,ama bu tam otomatik bir vites kutusu değil,söylediklerini şikayet olarak kabul edersek,üreticilerde bunları göz ardı etmemiş diyebiliriz,şöyleki yeni nesil araçların çoğu yokuş kalkış destek sistemine sahip,araçlar ayağınızı frenden çektiğiniz zaman harekete başlıyor vs vs. ama bu na karşılık 120,000 130,000 olarak belirtilen baskı balata ömrü de 80,000 km lere inmiş durumda.

tekrarlamak istiyorum bunlar otomatik vites kutuları değil otomatikleştirilmiş düz vites kutuları ayrı bir karaktere sahipler çalışma prensipleri farklı,performans için değil ekonomi için üretilmişler.bende 2007 yılında corolla mmt aldığımda ilk 5000 km falan bu ne ya,japonlar nasıl bir şey yapmış diye söylenip duruyordum bunları da servise şikayet olarak bildiriyordum tabi beni bayii ye davet edip bir görevli bana şanzımanı tanıta na kadar,birlikte ilk önce test aracını sonra benim aracımı kullandık,sanki araç benim aracım değildi başak bir araçtı,bende bilgileri edindikten sonra ona göre kullandım ve 110,000 km şanzıman yönünden sıkıntısız bir şekilde bindim aracıma,o şekil de de sattım.25.000 30,000 km de baskı balatası değişen araçlarda biliyorum.

Erdem K.
14-03-2012, 14:38
çok teşekkür ederim.era da düşünmüyor değilim..vites geçişleri falan nasıl acaba ? çok mu mız mız yoksa direk geciyo mu?

yengemde era dizel otomatik var, aracı ilk aldıklarında kullanmıştım, vites geçişleri ve performansı tatminkar ve gayet güzelken, yakıtı bana biraz fazla gibi gelmişti. araç yanılmıyorsam 1.5dci 110hp...

20bin tl civarına düşük km'li corsa c cdti easytronik tavsiye ederim.

Erdem K.
14-03-2012, 14:41

corsa c easytroniklerin yokuşta kaydırması bence çok normal çünkü araç tam otomatik değil, fakat gaz tepkimesinin çok kötü olduğunu düşünmüyorum, uzunca bir süre aracı kullandım gayet keyifliydi ve en önemlisi de az yakması idi.:icon_tup:
araca her bayan alışamayabiliyor orası da ayrı bir nokta...

MOzen
14-03-2012, 14:49
1.5 Dizel Megane II olabilir, Geçen ay 100.000 km de aldık bir tanıdığıma 27.000 TL idi...

Megane II kesinlikle tavsiye ederim. Katır gibi araba, her yere sürüyorum, vites geçişleri vs. çok güzel. Yakıtı otomatik bir arabaya göre gayet güzel. Düşünebileceğiniz araçlar listesine ekleyin bence.

ÜSTÜNERC
14-03-2012, 15:19
207 hdi hem spor hem 4 kapı yakıtı kokluyor sadece cok ekonomik bı arac

ümitech
14-03-2012, 21:52
herkese çok teşekkür ederim görüşlerinizi degerlendirecegim.

ümitech
14-03-2012, 21:57
megane 2 lerin dizel otomatikleri nasıldır acaba ? onlarda yarı otomatik mi tam otomatik mi ? :beuj::icon_wack

mimit
14-03-2012, 21:58
308 auto6r lerde yokuş kalkış destek sistemi standart.Megane 2 lerde triptonic. tork konvektörlü gruptan.