PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Şirketlerde İletişimin İşleyişi Hakkında Bilgilendirme(ödev)

Mutu
14-03-2012, 15:07
Merhaba abilerim kardeşlerim, işletme dersim için gerekli bilgilerim için siz değerli tt üyelerinin, özellikle büyük küçük işletme sahibi tecrübeli kişilerin cevaplarına iihtiyacım var. Konu açmayacaktım fakat, çeşitli işletmeler hakkında bilgi istendiğinden ve de sürem kısıtlı olduğundan konu olarak açmak zorunda kaldım, şirketlere mail atmam ve onun dönüş kaale alınış süreci uzun olacağından ötürü yardımınızı bekliyorum. Umarım yönetici arkadaşlar anlayışla karşılar. :icon_tup:

4 adet sorum mevcut;

-İşletmede hangi birimler, hangi yazışmaları gerçekleştiriyorlar

-Bu yazışmalarda hangi daha sık olarak kanallar kullanılıyor

-Hangi metinlerde çevirmene ihtiyaç duyuluyor

-Eğer çevirmene ihtiyacınız olursa, bu ihtiyacınızı nasıl karşılıyorsunuz ( örneğin tercüme bürosuna başvuruyoruz ya da kendi bünyemizde tercüman mevcut gibi.)

Evrenoz
14-03-2012, 15:13
Satış departmanı muhasebe ile;
alınacak ürün için ve satılan ürünün faturası için yazışabiliyor.

Bizim şirketimizde bu işlem mail aracılığı ile gerçekleştiriliyor.

Genellikle şartnamelerde çevirmen ihtiyacı doğuyor.

Bu gibi bir ihtiyaç söz konusu olduğunda genellikle şirket bünyesinde bulunan yabancı dil bilen kişiler yardımcı oluyor.

Mutu
14-03-2012, 15:20
Satış departmanı muhasebe ile;
alınacak ürün için ve satılan ürünün faturası için yazışabiliyor.

Bizim şirketimizde bu işlem mail aracılığı ile gerçekleştiriliyor.

Genellikle şartnamelerde çevirmen ihtiyacı doğuyor.

Bu gibi bir ihtiyaç söz konusu olduğunda genellikle şirket bünyesinde bulunan yabancı dil bilen kişiler yardımcı oluyor.

Teşekkür ediyorum abi. İnternetten de bir kaç işletmenin iletişim tablosuna ulaştım. Hepsini harmanlayıp yorum yapmamızı istemiş okutman bey. :cool: Aslında çeviribilim okuduğumdan ötürü, bölümümle alakalı olan son 2 madde. Önceki araştırma ödevimde grafik, araştırma vs. kullanmıştım baya beğenilmişti arkadaş çevresinde, henüz hocadan değerlendirme alamadık gerçi. :D

Sebring
14-03-2012, 15:47
Pm attim.Odevinde basarilar.

Mutu
14-03-2012, 16:01
Pm attim.Odevinde basarilar.

Detaylı bilgilendirmeniz ve ilginiz için teşekkür ederim. :icon_tup:

Mutu
18-03-2012, 18:33
Güncel diyelim, bu hafta teslim ediyorum ödevi, şimdiye kadar yardımcı olan abilerime teşekkürler, kaynak olarak 2-3 farklı işletme daha lazım. Lazım olan bölüm 3. ve 4. maddeler, zamanım yok diyen olursa, sadece onları da cevaplaması yeter.

131mirafiori
18-03-2012, 18:44
çok beleşçi bir adamsın mutu. Hocan kim senin?

mechanic
18-03-2012, 18:50
yazışmanın ta akü..
geçen gün muhasebe imzladığı talebe "bu benim imzam değil " dedi...
babam yaşında adamı soktum itin ***üne..
yalancıya 1, salağa 2 katlanamıyorum yaaa...
ulen şimdi oıkurken herşey güzel valla yaa. ödeve bak..

aslında sana iso'su olan bir firmanın talimat, prosedür vs lazım..
ordan herşeyi ayıkırsın...

Mutu
18-03-2012, 19:03
çok beleşçi bir adamsın mutu. Hocan kim senin?

haha yok be moruk, zaten ödevin kendisi işletmelerde yazışmalar ile ilgili yöneticiden bilgi alıp, bunun çeviribilim için önemi konusunda yorumlamak. :cool: Ben de zaten yöneticilerle irtibata geçiyorum konu vesilesiyle, sağolsun yardımcı olan üyeler sayesinde. :icon_tup:

yazışmanın ta akü..
geçen gün muhasebe imzladığı talebe "bu benim imzam değil " dedi...
babam yaşında adamı soktum itin ***üne..
yalancıya 1, salağa 2 katlanamıyorum yaaa...
ulen şimdi oıkurken herşey güzel valla yaa. ödeve bak..

aslında sana iso'su olan bir firmanın talimat, prosedür vs lazım..
ordan herşeyi ayıkırsın...

Prosüdürle alakalı birkaç kaynak buldum, fakat ihtiyacım tam olarak o değil. Yoğunlaşacağım bölüm, dil ve tercüman ihtiyacı. Aslında dersin formatı tam çeviri üzerineydi, hoca değişti araştırmaya yöneldik. :D