PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Tek Kart ile Toplu Taşıma Dönemi

RSBurak
14-03-2012, 18:09
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, toplu taşımada ses getirecek yeni bir uygulama için düğmeye bastı.

http://www.habera.com/haber_resim/Untitled-269X36.jpg
Buna göre ülke genelinde tren, gemi, otobüs, metro ve hafif raylı sistemlerde geçerli olacak “ulusal toplu taşıma kartları” hazırlanacak. Vatandaş, hangi ile giderse gitsin cebindeki ulusal kartla, toplu taşıma araçlarından bedeli karşılığında yararlanabilecek. Habertürk'ün haberine göre; Ulaştırma Bakanlığı, projeyle ilgili olarak bir süredir çalışma yapıyor.

Kaynaklar, “ulusal kart”ın özellikle sık sık seyahat eden vatandaşlar için büyük kolaylık sağlayacağına dikkat çekti. Projenin önünde bazı engeller bulunduğunu belirten kaynaklar, bunların aşılması gerektiğini vurguladı.

SİSTEM NASIL ÇALIŞACAK?

Uygulama, öncelikle pilot iller Ankara, İzmir ve İstanbul’da devreye alınacak. Daha sonra diğer illeri de kapsayacak biçimde genişletilecek. Ankara’da oturan bir yurttaş, İstanbul’a ya da İzmir’e gittiğinde Ankara’da kullandığı “ulusal toplu taşıma kartı” İstanbul’da trene, metroya, deniz otobüsüne ya da belediye-halk otobüsüne binebilecek. Karttan, kullandığı kadar kontör düşecek. İlgili, belediyenin hesabına kontör işlenecek.

Bakanlık kaynakları, “Her bir belediyenin ayrı ayrı işleyen toplu taşıma sistemleri ve buna ilişkin yazılımları var. Bu sistemlerin, yeni uygulamaya uygun hale getirilmesi gerekiyor” dedi. Kartlar, PTT’nin yurt genelindeki binlerce bayii ve merkezinde satılacak. Kartlarda, erişim sorunu yaşanmayacak..

İbrahim Erdem
14-03-2012, 18:12
şu gerizekalı ego kartından kurtulsak bari.

Kadyr
14-03-2012, 18:14
Bu akbil davasida minibuslere hatta taksilerede uygulancakmis oyle duydum.minibus olurda taksi gereksiz

dirk
14-03-2012, 18:16
Ak bil değilde kredi kartı seklinde bisey yapsalar

RSBurak
14-03-2012, 18:16
istanbula gittiğimde mecburen minibüs kullanıyorum ayda 2-3 kere gittiğim bir yer için akbilmi alacağım hadi istanbul büyük alayım.buraya gelen adam kent kartmı alacak illa bence güzel bir uygulama olmuş birde toplu taşıma biraz daha ucuzlasa bari onları kullanırız belediye otobüsleri dahil 10 numara yağ yakıyor normal mazot fiyatından zam yapıyorlar

cagri-35
14-03-2012, 18:26
Tam bilmiyorum ama şehirden şehire değişiyor toplu taşıma ücretleri. Küçük şehirlerin dezavantajına olucaktır.

d16y4
14-03-2012, 18:29
kart masraflarından ettiği kardan pay verecekmi vatandaşa en önemlisi o

drummer582
14-03-2012, 19:06
kart masraflarından ettiği kardan pay verecekmi vatandaşa en önemlisi o

Hic sanmiyorum...ama guzel bi uygulama olabilir kolaylik saglar bu uygulama bence

berkay_aydin
14-03-2012, 19:09
Taksi'de olacaksa aşırı saçma bir uygulama :( oldu olacak yakıt alırkende kullanalım :(

d16y4
14-03-2012, 19:09
Hic sanmiyorum...ama guzel bi uygulama olabilir kolaylik saglar bu uygulama bence

tamam uygulama güzelde başlar masrafları artık herkes kendine ait kart çıkartacak mesela 50 tl kartı kaybettin 20 tl kart bozuldu 20 tl diycekler bu sözlerimi unutmayın :D aidata bağlarlar yakında

Emre İlbi
14-03-2012, 20:09
bu uygulama Kayseride yıllardır var :)

bilalMW
14-03-2012, 20:27
bak bu olayı sevdim.

CinAli_06
14-03-2012, 22:33
tamam uygulama güzelde başlar masrafları artık herkes kendine ait kart çıkartacak mesela 50 tl kartı kaybettin 20 tl kart bozuldu 20 tl diycekler bu sözlerimi unutmayın :D aidata bağlarlar yakında

aynen böyle olur bencede ama düşünce güzel.

ufak bir örnek ayda 2-3 kere kocaeli'ne,istanbul'a gidiyorum arkadaş bir kent kart yapmışlar yok illa alacan diyolar. bu tür olaylar yaşanmaz en azından.

Frid
14-03-2012, 22:40
herşey para için sizi bizi düşünen kim :D

aron76
14-03-2012, 22:51
şu temassız kredi kartlarına çevirseler tüm taşıtları (kgs gibi) olay tüm türkiye de çözülür. sene de bir kaç kere otoyol kullanıyorum kgs dolduracak yer aramaktan bıktım. temassız kart aldım

Burak-Akın
14-03-2012, 23:33
ne zamandır bekledigim bi proje :D sonunda kurtuluyoruz ego kartlarından

myworld
14-03-2012, 23:39
bakalım bu kartların ihalesi hangi bakanın kızına oğluna veya yakınına kalacak

timucintt
14-03-2012, 23:40
güzel bir uygulama... çok gezenler için birebir :D

mcanx
14-03-2012, 23:47
Işte sonunda ya, daha pazar günü ayni şeyden dert yaniyodum, istanbulda ayri izmitte ayrı kullanıyorum en güzeli olmuş bu

Emir_b16a
15-03-2012, 01:18
hepsini kredi kartından yapsınlar rahatlayalım ...

timucintt
15-03-2012, 02:10
hepsini kredi kartından yapsınlar rahatlayalım ...

bizi almazlar lan o toplu taşıma araçlarına :D :D

İug
15-03-2012, 02:31
Tamam güzel bir şey ama bundan önce yapılması gereken başka tarifeler var bence. Avrupanın neredeyse her yerinde günlük aylık biletler var, bu biletlerle biletin geçerlilik tarihine kadar otobüs tren neye isterseniz sınırsız binebiliyorsunuz. Bizde hala her binişte para kesiliyor, yanlış otobüse bindin paran gitti yanlış durakta indin binsen paran gitti 2 adım mesafeye dünya para ödüyoruz, o gün bir çok yer gezmen gerekli olur taksi tutsan aynı fiyata gelicek. Bence en başta bunu bir halletseler daha mantıklı olacak.

huseyinturk
15-03-2012, 02:49
Tamam güzel bir şey ama bundan önce yapılması gereken başka tarifeler var bence. Avrupanın neredeyse her yerinde günlük aylık biletler var, bu biletlerle biletin geçerlilik tarihine kadar otobüs tren neye isterseniz sınırsız binebiliyorsunuz. Bizde hala her binişte para kesiliyor, yanlış otobüse bindin paran gitti yanlış durakta indin binsen paran gitti 2 adım mesafeye dünya para ödüyoruz, o gün bir çok yer gezmen gerekli olur taksi tutsan aynı fiyata gelicek. Bence en başta bunu bir halletseler daha mantıklı olacak.

Avrupada otobüs işletenin yolcudan aldğı ücret ile yakıtın litresine verdiği para aynı genelde ama bizde İstanbulda indi bindi 1.75 TL mazotun litresi bu gün oldu 4 tl devlet iett'nin otobüsüne litresini 1 TLnin bile altına koyuyor ya neyse..bir kaç arkadaş yazmış tek amaçları para halkı düşünen yok istanbulda 4000den fazla biletçi/muavin işsiz kaldı neymiş ücret kalkıyomuş sadece akbil olcakmış.Ortalama bir özel halk otobüsünün akbilinde toplanan para ayda 40 50 bin lira.Düşünsenize bu parayı her ay sizde toplandığını :)

Emir_b16a
15-03-2012, 03:53
bizi almazlar lan o toplu taşıma araçlarına :D :D

bn ztn kart kullanmıyorum :D aslında saçı sakalı kessen bi ihtimal :D

İug
15-03-2012, 13:13
Avrupada otobüs işletenin yolcudan aldğı ücret ile yakıtın litresine verdiği para aynı genelde ama bizde İstanbulda indi bindi 1.75 TL mazotun litresi bu gün oldu 4 tl devlet iett'nin otobüsüne litresini 1 TLnin bile altına koyuyor ya neyse..bir kaç arkadaş yazmış tek amaçları para halkı düşünen yok istanbulda 4000den fazla biletçi/muavin işsiz kaldı neymiş ücret kalkıyomuş sadece akbil olcakmış.Ortalama bir özel halk otobüsünün akbilinde toplanan para ayda 40 50 bin lira.Düşünsenize bu parayı her ay sizde toplandığını :)

Dediğiniz gibi otobüslere verilen mazot çok daha ucuz bir fiyata geliyorsa ki öyledir, sistemi uygulamak yakıt açısından zor bir olay değil. Biletçilerin işsiz kalması konusu, bence olması gerekliydi oldu diyebiliriz, İstanbul'da metrobüse aynı duraktan 50 kişinin bindiğini düşünürsek, para ver para üstü bekle vs. bu kişilerin binmesi kaç dk alır? Teknoloji ilerledikçe nimetlerinden yararlanılacak, faturası birilerine patlasada.

powERS
15-03-2012, 14:00
herşey para için sizi bizi düşünen kim :D

aynen. mılletın cebınde ne varsa alalım gerısı onemlımı..

izmir kentkartlarda ogrencı vardı tam vardı ayrı ayrı dolduruluyodu.

sonra ogrencıler ıcın ayrı kentkart cıkardılar. sımdı bıde bu gelcek 10 20 lira gene alcaklar sacma sapan.

ayrıca gayet gereksız bırsey bence.

kac defa bulundugumuz ılden dısarı cıkıyoruz kı ve toplu tasımaya bınıyoruz?

cok kullanıyosakta atıyorum ızmırde kentkart ıstanbulda akbıl cokmu zor alıp cebıne koymak?

CorsaMer
15-03-2012, 14:23
izmir bu konuda istanbuldan daha önde,kadıköy bostancı gibi mesafelarda 1 saatlik kullanımlarda 2. ücret bile alınmıyor,bari bu sistem gelsede uyanırlar belki.. :)

powERS
15-03-2012, 14:27
evet aktarmalarmız beleş :)

ben işe gelirken otobüs+banliyö yapıyorum. otobusle iş saatlerinde rahatlıkla 1 saat süren yol şimdi max 25dk. :) tren cok rahat :D

crused
15-03-2012, 14:38
burda bir aylik kart 1.600 kron oda 500 tl yapiyor heryere gidiyorsun norvec ve isvecte kulanabiliyorsu 7/24 size cok gelebilir ama inanilmaz guzel bi uygulama. burda kulanilan bi uygulama super bisey kredi karti olarakta kulaniyorsun kimlk karti larak kulanabiliyorsun ehliyet olarak kulanabiliyorsun. butun bilgilerin tek kartta keske turkiyrdr bole bi uygulamaya gecse super rahattt...

İug
15-03-2012, 19:08
burda bir aylik kart 1.600 kron oda 500 tl yapiyor heryere gidiyorsun norvec ve isvecte kulanabiliyorsu 7/24 size cok gelebilir ama inanilmaz guzel bi uygulama. burda kulanilan bi uygulama super bisey kredi karti olarakta kulaniyorsun kimlk karti larak kulanabiliyorsun ehliyet olarak kulanabiliyorsun. butun bilgilerin tek kartta keske turkiyrdr bole bi uygulamaya gecse super rahattt...

Keşke geçilse hala nelerle uğraşıyoruz.

bskone
15-03-2012, 19:21
istanbulda akbil'i kaldırmaya çalışıp insanlara istanbul kart aldırdırlar zor'la şimdide bunu cıkartıyorlar yine birilerinin parası azalmış anlaşılan

E30_ORHAN
15-03-2012, 22:15
Güzel bir uygulama bir de ortak paso yapsalar her ilden ayrı ayrı pasomu alacaz 1,5 ayda bir ankaraya gidip gardan eve evden gara gidiyorum adamlar ankaranın pasosu yoksa kabul etmiyolar nası bir uygulamadır anlamış değilim.İlkokula gidene bile paso soruyolar nerdeyse bari tren bileti gibi genç indirimi yapın 18 yasına kadar felan gerisi paso alsın Ankara icin söylüyorum bunları.