PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Araç içi yalıtımı

Hakan Girginer
18-03-2012, 00:46
Bu projeyi geçtiğimiz yaz başında yapmıştım. Bilgisayarı karıştırırken (ne demekse artık) fotoğrafları buldum, paylaşayım dedim..

Özellikle yazın tam pedalların ve sürücü koltuğunun altından geçen egzoz kendisini pek belli ediyordu. Hani şu sucuk reklamı var ya, adam tavada kızartıyor, o tavadaki sucuk bendim sanki.
(o zaman henüz İskender Usta'nın yaptığı egzoz yoktu. İskender Usta tüm egzozun üzerine çok güzel ısı kalkanları yaptı, mesele kökünden halloldu.)

Neyse, aklıma geldi, ben şu veledin iç kısmına yalıtım yapayım dedim...

Kalktım, malzeme araştırdım. Malzeme konusu çok neşeli. Herhangi bir malzemen,n fiyatı X TL olsun. Bunun üzerine "otomobil için" yazılırsa, fiyatı 2X oluyor nerede ise. Yaptığım araştırma sonucu inşaat malzemeleri satan bir yerden tüm aracı kaplayacak ısı yalıtım malzemesi, yine tüm yüzeyler için "dynamat" malzemesi ve bunların saz arkadaşlarını aldım. Her şey 80 TL civarında bir şey tuttu.

Kullandığım malzeme yaklaşık 10 mm kalınlıkta, yanmayan, kapalı hücreli bir sünger. Bir tarafı kendinden yapışkanlı, diğer tarafı ise parlak alüminyum kaplı. Birleştirmek için, yine aynı parlak malzemeden ve yapıştığı yerden sökülmesi oldukça zor bir bant da var.

Dynamat yapmak için de, zift oranı oldukça yüksek bir çatı kaplama malzemesi aldım.

Hata yapabilirim diye düşünüp her şeyi ihtiyacımın 1.5 katı aldım (tam hesap yapıp alsam, 60 TL harcayacaktım, ciddi bonkörlük etmişim..)

Eee, bu zımbırtı kendi kendini aracın içine monte edemiyor maalesef. Biraz el kirletmek gerekiyor.

Ben de çay koydum, demlenirken başladım sökmeye:

http://img714.imageshack.us/img714/3056/dsc09345z.jpg

http://img715.imageshack.us/img715/9853/dsc09346f.jpg

http://img38.imageshack.us/img38/7181/dsc09348a.jpg

Halı, koltuklar, orta konsol, göstergeler, göğüs, kalorifer, akla ne gelirse söküp almak gerekiyor.

Hakan Girginer
18-03-2012, 00:48
Eh, bu kadar girmişken sonradan ilave ettiğim elektrikli/elektronik aksam için baştan toprak hatları da çektim. 3mm kablo kullandım. her şey lehimli, çift makaronlu.

http://img101.imageshack.us/img101/7150/dsc09350q.jpg

Ana toprak dağılımı şu şekilde:

http://img706.imageshack.us/img706/9941/dsc09351k.jpg

Hakan Girginer
18-03-2012, 00:52
Sonra da bir güzel yapıştırdım yalıtım malzemesini.. Parçaları önce kaba kestim, yerine oturtup prova yaptım, sonra tam şeklini verip yapıştırdım. Bantlayarak yapıştırınca, işlevsellik açısından eksiz gibi oldu.

Tam ayaklarımın altına gelen kısmı iki kat yaptım.

http://img88.imageshack.us/img88/9900/dsc09352l.jpg

http://img709.imageshack.us/img709/7310/dsc09355y.jpg

http://img718.imageshack.us/img718/3576/dsc09354c.jpg

Hakan Girginer
18-03-2012, 00:59
Çok kasıp bir günde bitirmek için acele etmedim.
Halıyı yıkadım, iyice kuruması gerekti zaten.

Fırsat bu fırsat deyip tüm elektrik aksamını elden geçirdim, kalorifer sistemini tamamen söküp temizledim, koltuk kızaklarını, orta konsolu, normalde ulaşılamayacak her parçayı temizledim, mis gibi oldu.

Hızımı alamadım, bagajı dahi kapladım.

Kapıları söktüm, içlerine "dynamat" yaptım.

Aracı toparlayıp ilk test sürüşünü yaptığımda ise çok lüks, sessiz ve hoş bir his verdi...

ruudvan
18-03-2012, 01:06
elinize kolunuza saglık cok temız olmus .
malzemeyı elınızlemı yapıstırdınız .bunu yapıstırmak ıcın bı alet var etrafına cıvı cakılmıs teker gıbı rulo seklınde ustunde gezdırdıgınızde tam yapısmasını saglıyor.

pert sierra
18-03-2012, 01:07
elinize sağlık sizi izlerken tüylerim ürperiyo :D

darkred
18-03-2012, 01:10
Forumda buna benzer bir malzeme ile clio RS in içinede kaplama yapılmıştı ellerinize sağlık ben bir arabayı bu kadar söksem tekrar toparlayamazdım sanırım :)

Bu malzemeden benim sadece bagaj içi kaplı ancak taban halısını kaldırıp araç içinide yalıtmak istiyorum ama bakalım ne zaman nasip olacak :)

Tekrar ellerinize sağlık çok güzel olmuş konularınızın hepsini takip ediyorum hepsi çok başarılı çalışmalar :)

Hakan Girginer
18-03-2012, 01:10
elinize sağlık sizi izlerken tüylerim ürperiyo :D

Yukarıdaki mesajı okuyup "I see dead people" imzasını görünce bir tuhaf oldum gece gece..

Hakan Girginer
18-03-2012, 01:13
elinize kolunuza saglık cok temız olmus .
malzemeyı elınızlemı yapıstırdınız .bunu yapıstırmak ıcın bı alet var etrafına cıvı cakılmıs teker gıbı rulo seklınde ustunde gezdırdıgınızde tam yapısmasını saglıyor.

Ben elimle yapıştırıp "yumruk ile bastırma, yorulunca da mabad nahiyesi ile ikna" yöntemini kullandım.
Zaten bu meret "hayatı boyunca yapışacağı anı bekleyip kendini hazırlamış" gibi bir malzeme. Daha yerine koyarken deli gibi yapışıyor.

Teşekkürler bu arada..

pert sierra
18-03-2012, 01:14
MAŞALLAH diyelim tatsız konuyu emeğinize duyduğum Saygıyla sonlandırayım

Hakan Girginer
18-03-2012, 01:15
Forumda buna benzer bir malzeme ile clio RS in içinede kaplama yapılmıştı ellerinize sağlık ben bir arabayı bu kadar söksem tekrar toparlayamazdım sanırım :)

Bu malzemeden benim sadece bagaj içi kaplı ancak taban halısını kaldırıp araç içinide yalıtmak istiyorum ama bakalım ne zaman nasip olacak :)

Tekrar ellerinize sağlık çok güzel olmuş konularınızın hepsini takip ediyorum hepsi çok başarılı çalışmalar :)

Çok sağol..

İnanın, bir süre bu tür işlere giriştikten sonra insanın gözü korkmaz oluyor.
Her şeyi sıra ile söküyorsun, sonra tek tek takıyorsun ;)

levent
18-03-2012, 01:15
Abi çay demlenene kadar o kadar söktüysen hakkaten helal olsun :)

Şakası bi yana yine müthiş bi iş çıkarmış olarak gördüm sizi :)

Edit : Ellerinize kollarınıza sağlık

ruudvan
18-03-2012, 01:16
Ben elimle yapıştırıp "yumruk ile bastırma, yorulunca da mabad nahiyesi ile ikna" yöntemini kullandım.
Zaten bu meret "hayatı boyunca yapışacağı anı bekleyip kendini hazırlamış" gibi bir malzeme. Daha yerine koyarken deli gibi yapışıyor.

Teşekkürler bu arada..

teknıkler super :D bnde daha oncelerı kullandım bu zımbırtıdan hatta cok farklı cesıtlerı var mesela boya gıbı saca surulen var sızın kullandıgınız var bı tarafı yapıskanlı sunger cesıtlerı dıe surup gıdıyor.
bnm dedıgım sekılde yapıstırınca daha ıyı kavrıyor o yuzden solemek ıstedım ama yercekımınden dolayı kullandıgınız bolgelerde cokta bastırmaya gerek yok.

Hakan Girginer
18-03-2012, 01:18
Abi çay demlenene kadar o kadar söktüysen hakkaten helal olsun :)

Şakası bi yana yine müthiş bi iş çıkarmış olarak gördüm sizi :)

Çay demlenene kadar sökebilsem korkardım kendimden yahu..

Çay demlenene kadar, bir yandan işe başladım demeye çalışmıştım..

levent
18-03-2012, 01:20
Çay demlenene kadar sökebilsem korkardım kendimden yahu..

Çay demlenene kadar, bir yandan işe başladım demeye çalışmıştım..

Mecaze anlamda söyledim abi, ciddi değildim yahu :)

Ama ben o kadar kablo karmaşasından cidden çıkamazdım heralde, yada her söktüğümü bantlardım isim etiketi ile muhtemelen , ne neyin diye aramamak için :D

Tekrar ellerine sağlık :icon_tup:

Hakan Girginer
18-03-2012, 01:21
Bu arada, bu tür işlere girişmeyi seviyorsanız kendinize çok büyük bir iyilik yapın:

Gidin bir kutu ameliyat eldiveni alın. Bir boy küçük alın, elinize taktığınızda gerilsin. Tuttuğunuz aletler, minik somunlar, vs. hiç bir şekilde elinizden kaymaz, çok rahat edersiniz.

Elleriniz de tertemiz kalır.

pert sierra
18-03-2012, 01:24
Bu arada, bu tür işlere girişmeyi seviyorsanız kendinize çok büyük bir iyilik yapın:

Gidin bir kutu ameliyat eldiveni alın. Bir boy küçük alın, elinize taktığınızda gerilsin. Tuttuğunuz aletler, minik somunlar, vs. hiç bir şekilde elinizden kaymaz, çok rahat edersiniz.

Elleriniz de tertemiz kalır.

ruudvan duy !

ruudvan
18-03-2012, 01:28
ruudvan duy !

bnm prensıplerıme aykırı amelıyat eldıvenı ellerım kırlenınce daha ıyı oluo dıcemde bıktım yagdan pastan prensıplerımı gozden gecırmem lazım artık.

bLackModeL
18-03-2012, 09:36
emegınıze saglıkkk harıka olmuss

aliburma
18-03-2012, 11:16
ellerinize sağlık, ama valla nazarım değecek diye korkuyorum. şurda bütün forum huzurunda bi maşallah diyeyim de bari en az 3 gün kadar yaşayasın abi.... yoksa ben de konunun başında ... işyerine gittim, selamlaştık, bi çay demlediler... derken sökmeye başladılar... tarzı birşey bekliyordum. kolay gelsin...

dc_crx
18-03-2012, 11:32
yazın böyle birşeye bende girişebilirim ***** eski araçlar sorun çıkarmadan soruna engel olmak lazım :D elektirik tesisaatını sunroof bakımlarını yalıtım işlerini hepsini yapmak lazım kışlar bitmek bilmiyor artık :D

BRETE
18-03-2012, 12:34
elinize sağlık çok seviyorum böyle işleri acayip eğlenceli oluyor bizde zamanında 106 ya yaptık komple kapılar bile kapanma sesi değişmişti lop lop kapanıyordu şimdi ne güzel ses gelmez bundan

ERTAN
18-03-2012, 13:23
Elinize saglık çok güzel olmuş :)

golfcu0101
18-03-2012, 13:26
büyük emek harcanmış maşallah eminim çok başarılı olmuştur ses durumu

TT_BOY
18-03-2012, 14:53
Ellerinize sağlık çok faydalı bir çalışma yapmışsınız ..

fatihcakin
18-03-2012, 14:58
Mükemmelinde mükemmli gerçekten çok iyi olmuş mercedes gibi olur araç :D maliyetiniz ne kadar acaba

Hakan Girginer
18-03-2012, 15:04
Mükemmelinde mükemmli gerçekten çok iyi olmuş mercedes gibi olur araç :D maliyetiniz ne kadar acaba

İlk mesajda yazmıştım. 80 TL civarında.

alfonso4474
18-03-2012, 15:08
haydalı bi ürün bnm kuzendede vardı ara sıra kullanyoz baya güzel izole için

Osman Bahadır
18-03-2012, 15:16
Eline sağlık. En faydalı modifiyedir benim gözümde yalıtım.

Yalnız ben hala ağırlıkta, verimlilikte ve fiyatta optimum olan yalıtım malzemesinin hangisi olduğundan emin değilim. Dostum, sen araştırmışsındır. Senin bu ve diğer yalıtım malzemeleri hakkındaki görüşlerin nedir?

Hakan Girginer
18-03-2012, 15:24
Kullandığım malzemenin tam adını bilemiyorum maalesef..
Ama gerçekten hafif bir malzeme. Toplam ağırlık için rahatlıkla 1 kilogram civarında diyebilirim.

Bir arkadaş ile ısı tabancası kullanarak işkence testleri yaptık, sonuçlar inanılmayacak kadar olumlu idi.
(Isı tabancası ile, en yüksek ayarda 10 cm mesafeden yaklaşık 3 dakikalık bir test, arka tarafı rahatça elle tutulabiliyordu. Aynı test, ahşap yüzeyin yaklaşık 1 dakika içinde alev almasına yol açıyor mesela..)

Low-Rider
19-03-2012, 09:53
Kendinden yapışkanlı yalıtım malzemesi olduğunu bilmiyordum , illa pürmüz ile ısıtarak yapılıyor diye biliyordum.

Bu konu çok iyi oldu , bende kapı içleri ve çamurluk içlerini yalıtım yapmayı düşünüyorum.

imparatoR
19-03-2012, 10:04
elinize sağlık çok güzel ,
merak ettiğim konu yalıtım yapıldıktan sonra döşeme tekrar yerine oturtulunca potluk böle altında boşluk varmış hissi gibi yada döşemenin oturmaması gibi durumlar oluştumu?

KeremDOGAN
19-03-2012, 10:04
Masallah cok guzel olmus elınıze saglık

63owen63
19-03-2012, 10:19
abi ellerine saglık, işlem sonrası yoldaki sessizligi huzuru tahmin edebiliyorum :)
çok faydalı diy olmuş

Hakan Girginer
19-03-2012, 10:22
elinize sağlık çok güzel ,
merak ettiğim konu yalıtım yapıldıktan sonra döşeme tekrar yerine oturtulunca potluk böle altında boşluk varmış hissi gibi yada döşemenin oturmaması gibi durumlar oluştumu?

Halıyı oturturken ufak tefek düzeltmeler yapmak gerekiyor haliyle.

Ben halıyı orta konsolun altında kalan kısmından kestim, iki taraftan da biraz alarak tekrar yapıştırdım. O sayede hiç sorun olmadı.

psikolojikdeli
19-03-2012, 10:23
Malzeme Gerçekten Güzel Bauhause ta 50 koçtaşta 38 tl :) sanırım hırdavatçı vb yerlerde dahada ucuza bulunabilir, bende aracımın içindeki eski izolasyonu söküyorum hergün belli bir miktarını daha doğrusu bir bitsin hayırlısı ile izolasyonunu yapıcam, bu arada daha önceden forumda bir arkadaş clio aracına uygulamıştı ve nekadar kendinden yapışkanlı olsada ısı tabancasaı ile uygulamak daha iyi oluyor diye birşey hatırlıyorum kendisi görürse yazar zaten buraya

Hakan Girginer
19-03-2012, 10:24
Yok, ısı tabancası, ilave yapıştırıcı vs. gerekmiyor. deli gibi yapışıyor meret..

iynn-RS
19-03-2012, 10:58
elinize sağlık güzel olmuş. ön göğüs olayı bitirmiş:)

fakat kullandıgınız malzeme nedır anlayamadım. 1 kilo ise ve sesi kesti ise süper.

buda benim yaptıgım yalıtım.

http://www.techturkey.com/forum/detailing-car-care/24980-yalitim-clio-rs.html

fakat ben stepne havuzu dahil bitirdiğimde 3 top malzeme gıtmıstı. oda 3x8=24 kilo + sunger,ısıcam flan 30 kıloya yaklaşmıştı.

Hakan Girginer
19-03-2012, 11:15
Kullandığınız malzemeyi daha önce görmüştüm. Evet, oldukça ağırdır o malzeme.

Benim kullandığım çok farklı.
Fotoğrafını çekip koyayım buraya, elimde kalmış bir parça var.

Schumi
19-03-2012, 11:50
elinize sağlık güzel olmuş. ön göğüs olayı bitirmiş:)

fakat kullandıgınız malzeme nedır anlayamadım. 1 kilo ise ve sesi kesti ise süper.

buda benim yaptıgım yalıtım.

http://www.techturkey.com/forum/detailing-car-care/24980-yalitim-clio-rs.html

fakat ben stepne havuzu dahil bitirdiğimde 3 top malzeme gıtmıstı. oda 3x8=24 kilo + sunger,ısıcam flan 30 kıloya yaklaşmıştı.

Aynen benim arabada da kafadan 30 kilo var. Tavan sacı ve arka çamurluk içleri felan hep kaplı ama bende. Benim kullandığım malzemede. "Şalomasız Ziftli Membran" yazıyordu. Şaloma zaten alevli pürmüz demek. Aldığım top yaklaşık 30 kilo civarındaydı. 5 kilo kadar arttı. Üstüne yaptığım kendinden yapışkanlı akustik süngerde 3-4 kilo rahat vardır. Yanlız hayvanlık yapıp bu ikisini üst üste yapınca taban halısı pot yaparak kapanıyor. :( Bir katını bu yaz sökebilirim. Ki sökmesi çok zor.

Canselmo
19-03-2012, 12:00
valla helal olsun süper olmuş ellerinize sağlık

iynn-RS
19-03-2012, 12:02
Aynen benim arabada da kafadan 30 kilo var. Tavan sacı ve arka çamurluk içleri felan hep kaplı ama bende. Benim kullandığım malzemede. "Şalomasız Ziftli Membran" yazıyordu. Şaloma zaten alevli pürmüz demek. Aldığım top yaklaşık 30 kilo civarındaydı. 5 kilo kadar arttı. Üstüne yaptığım kendinden yapışkanlı akustik süngerde 3-4 kilo rahat vardır. Yanlız hayvanlık yapıp bu ikisini üst üste yapınca taban halısı pot yaparak kapanıyor. :( Bir katını bu yaz sökebilirim. Ki sökmesi çok zor.

aynen sökmesi çok zor. vitoda yanlışlıkla şase numarasının ustunu de kapatmısım 10cm yeri zor şöktüm.

yalıtımdan gelen agırlıgı koltuklarla notrledım ben hacı:D
gerçi bi role cıksak hafıf koltuk vardı derler:D

Schumi
19-03-2012, 12:18
aynen sökmesi çok zor. vitoda yanlışlıkla şase numarasının ustunu de kapatmısım 10cm yeri zor şöktüm.

yalıtımdan gelen agırlıgı koltuklarla notrledım ben hacı:D
gerçi bi role cıksak hafıf koltuk vardı derler:D

Ağırlık baş belası gerçekten evet. Bende nötürleyecek birşey yok üstüne birde jant kadar fren var. :D

tnbrk
19-03-2012, 14:23
Elinize sağlık çok güzel bi çalışma olmuş eski arabamda bened böyle bişeye girişmeyi düşünüyodum en azından kapı içlerine ama yemedi :)

Bende araştırmıştım baya kullandıgınız malzeme Bituself olabilir mi koli bandı şeklinde satılıyo rulo olarak onlarda, kalını ve incesi var aslında su yalıtımında kullanılan bi malzeme ama titreşim engelleme özelligide oldugundan araç içinde tercihediliyo.

Low-Rider
19-03-2012, 14:55
Schumi'nin aracın yalıtımını dün yumruk testine maruz bıraktım , tavan ve çamurluğa vurunca normalde çıkan o sac sesinden eser yok sanki içine çimento dökmüşsün gibibaya tok bir ses veriyor.

__FrK__
19-03-2012, 15:37
şimdi bu malzeme nedir çözemedik herhalde.
buna benzer aynı işi gördüğü söylenen kendinden yapışkanlı bitüself diye bi malzeme var hem sizin maaliyetinize göre şöyle 2 katı falan hemde epeyce ağar.

Hakan Girginer
19-03-2012, 16:34
Elimde bir parça malzeme kalmıştı.
Küçük bir parçanın fotoğraflarını çektim. Belki konuya bir parça ışık tutar:

http://img109.imageshack.us/img109/2451/img1702r.jpg

http://img826.imageshack.us/img826/4194/img1703hw.jpg

Hakan Girginer
19-03-2012, 16:35
Bu yapışkanlı tarafı. Kağıdı kaldırıp yapıştırıyorsunuz..

http://img838.imageshack.us/img838/1926/img1704gx.jpg

__FrK__
19-03-2012, 16:39
hiç üzerinde isim kod falan yazıyor mu nerden aldıgınızı hatırlıyormusunuz ?

Schumi
19-03-2012, 16:41
Sizin kullandığınız malzeme akustik süngerin aluminyum folyo kaplısı gibi. Benim aracıma ikinci kat yaptığım malzemenin aynısı. Sadece üstü aluminyum folyo gibi kaplı. Bu daha hafif bir malzeme. Titreşim emme özelliği daha az sadece. Birde sıcağa karşı etkisi yok.

hiç üzerinde isim kod falan yazıyor mu nerden aldıgınızı hatırlıyormusunuz ?

Zeytinburnu E5 üzeri Demirciler Sitesinde. Her yer izolasyon malzemesi satan dükkanlar. Fiyatlar dükkanlar arası değişiyor.

Hakan Girginer
19-03-2012, 16:48
Ben bunu özellikle ısı yalıtımı için aldım ve ciddi testlere tabi tuttum.
Isı yalıtımı özelliği çok üstün.

aslan
19-03-2012, 16:50
Abi gelip aracı yakından görüp çayını içmek isterim bu hafta sonu mümkünmü acaba?

mehmetRS
19-03-2012, 17:03
ellerinize sağlık, gerçekten temiz iş olmuş.. bizim bituself diye tabir ettiğimiz malzemenin altında zift-katran gibi birşey var o yüzden cok agır bunda sünger varmıs sesi kesiyorsa cok daha mantıklı bu malzeme.

Hakan Girginer
19-03-2012, 17:21
BULDUM!

Bir yerlere not ettiğimi biliyordum..

Malzemeyi aldığım yer yapıservis.

Web sitesi için tıklayın (http://www.yapiservis.com/)

Sitelerinde iletişim bilgileri var. Çok efendi insanlar, çok yardımcı olmuşlardı.
Kesinlikle tavsiye ederim.

Hakan Girginer
19-03-2012, 17:23
Abi gelip aracı yakından görüp çayını içmek isterim bu hafta sonu mümkünmü acaba?

Bu aralar gece gündüz iş yetiştiriyoruz maalesef.
Aslında ben de sıkıldım bir yere çıkamamaktan, ama "önce ekmek".

Hakan Girginer
19-03-2012, 17:41
Ürünün adı "Folyolu kauçuk köpüğü".

6, 9 ve 19 mm kalınlıkta satılıyor. Benim kullandığım gibi parlak folyolu ve folyosuz çeşitleri var. temiz yüzeylere çok sağlıklı yapışıyor.

turbo16
19-03-2012, 17:52
bende yaptırıcam ama kapı içleri ve çamurluk içlerine de giricem iç aynı malzeme diğer yerlere keçe bide acayip bir sünger buldum

erdem325
19-03-2012, 21:11
BULDUM!

Bir yerlere not ettiğimi biliyordum..

Malzemeyi aldığım yer yapıservis.

Web sitesi için tıklayın (http://www.yapiservis.com/)

Sitelerinde iletişim bilgileri var. Çok efendi insanlar, çok yardımcı olmuşlardı.
Kesinlikle tavsiye ederim.

himmmmm malzeme bilgisi icin tesekkurler..
bende yaz gelince golfu tekrar soyucam bu is icin..
bituself denenlerden kullanayim diyordum ama simdi kafam karisti..
bu malzeme isini ciddi ciddi bi arastirmak gerekecek sanirim..
bu malzeme anlattiginizdan anladigim kadariyla bituself icin ne deniyorsa ayni etkiyi yapiyor anladigim kadariyla..
ben birde icini komple kapladiktan sonra aracin altini liftte komple sicak su vb ile yikatayim, altini komple wurth sprey puturle falanda kaplayayim diyorum..
arac altinda asil amacim paslanma ihtimalini minimize etmek, ayrica sesede faydali olur diye dusunuyorum..

AtmoSpheriC
25-03-2012, 12:52
elinize sağlık.. bizde ziftli keçe kullanarak yapmıştık..

SK79
17-04-2012, 00:45
acaba bu madde ses yalıtımında iyimidir müzik dinlerken volume e biraz abansam kapılardan zangır zangır ses geliyor sadece kapı sacına kaplasam sesi kesebilirmiyim
yoksa fiyatı uygun olmak şartıyla önerebileceğiniz ses yalıtım ürünü varmı?
bu arada güzel işçilik tebrikler..

Jehuty
17-04-2012, 12:57
Aşağıdaki linkte katalog var. izmir de bir üretici firmanın malzemeleri belki yardımı dokunur diye eklemek istedim. Sizin kullandığınız malzeme yanında alternatiflerini de bulabilirsiniz.

http://www.dinamik-izmir.com/images/stories/pdf/2011_fiyat_listesi.pdf

Y.Emre
13-06-2012, 11:54
Bugün koctas ile praktikere bakımda bu malzeme için bituself diye bisey buldum birisi yeşil üzerinde herhangi bi yazı yok. diğerleri farklı renk de su yalıtımı için yazıyor. bunlardan birisini kullanabilirmiyim ? doğru malzeme midir? Telefondan yaziyorum kusura bakmayın

atahan
03-08-2012, 16:19
elinize sagliık çok güzel evladiyelik bi uygulama olmuş bende vtec ime bu tarz bi uygulama yapicam fakat bu sünger tarzı malzemenin 1cm oldugunu söylemişsiniz bu malzemeyi tabana uyguladıgımızda üstüne taban halısını monte ederken sıkıntı yaratıyormu?

Hakan Girginer
03-08-2012, 16:28
Heryere uygularsanız, tabanı 9mm yükseltmiş oluyorsunuz. (Bu 9mm yükseltme koltukların konumunu etkilemiyor tabi)
Halı yerine güzelce oturuyor. Bazı durumlarda en uç kesimlerinden biraz kırpmak gerekebilir, o kadar. Kırpmak derken de, en fazla 1cm.

D-WADE
16-08-2012, 19:35
eline koluna sağlık :) çok beğendimmm yanlız herseyı sokmen gerekıyormu kı aracta kapladıgın alanlarda ust kısımlar yok ama temızlık ıcın sokmussun galıba ?

Kadyr
16-08-2012, 19:49
helal olsun valla iyi uğraşmıssınız.insan özeniyor.

alibaysal
10-07-2013, 22:33
Helal olsun :)

4rsenik
23-07-2013, 02:39
süper öetsi olmuş bende içini kompe söküp bitüself ile kapladım ama torpidoyu sökmek yemedi :D

Jeandan-R
23-07-2013, 02:51
süper öetsi olmuş bende içini kompe söküp bitüself ile kapladım ama torpidoyu sökmek yemedi :D

Civicde işe yarıyor abi, ben 1.4e yapmıştım güzel olmuştu

Risendark
11-03-2014, 15:45
Konu hortlayacak ama kusura bakmayin ep2 aracıma yalıtım yapmayı düşünüyorum elimden gelir böyle şeyler ancak göğüsün sökülmesi şart mı ? Bide taban halısının uzantısı nereye kadar bilen var mı ??

maximorales
20-03-2014, 19:02
bu malzeme ıcın altında buhar yapıyor buharı atamadıgı ıcın curume yapar dıyorlar ama mantıklı gıbı sıcak soguk mutlaka buhar yapar

Emre Ekrem
28-03-2014, 09:22
bu malzeme ıcın altında buhar yapıyor buharı atamadıgı ıcın curume yapar dıyorlar ama mantıklı gıbı sıcak soguk mutlaka buhar yapar

ilk defa duyuyorum ama mantıklı geldi bana, hoş uzun senelerdir kullanan arkadaşlar var, onlardan yorum almak lazım.

Hakan Girginer
29-03-2014, 20:54

O dediğin "yoğuşma". Buhar ise mevcut bir sıvının "buharlaşması" sonucu oluşur.

Neyse.. Bu malzeme kaplanılan yüzeye deli gibi yapışıyor. O yüzden sıcak/soğuk farkını görecek bir yüzey de kalmıyor zaten.

-ER-
11-04-2017, 01:13
Konuyu hortlatayım bulamadım içerisinde ürünün kendi pazarda adı ne diye anılıyor. Bizde VW T3 karavan aldık içerisini yapacağız yalıtım hem ses hemde biraz ısıda yardımcı olsun istiyoruz.
Orijinalden mobilyaların altında CamElyafı çıktı onlar hep su tutmuş biraz pas oluşumları var onları temizleyeceğim ve sonra üzerini boyayıp yalıtımı yapmayı planlıyorum.
Bu arada Araç MotoKaravan.

Hakan Girginer
11-04-2017, 02:34
Konuyu hortlatayım bulamadım içerisinde ürünün kendi pazarda adı ne diye anılıyor. Bizde VW T3 karavan aldık içerisini yapacağız yalıtım hem ses hemde biraz ısıda yardımcı olsun istiyoruz.
Orijinalden mobilyaların altında CamElyafı çıktı onlar hep su tutmuş biraz pas oluşumları var onları temizleyeceğim ve sonra üzerini boyayıp yalıtımı yapmayı planlıyorum.
Bu arada Araç MotoKaravan.

Bkz. mesaj # 56

-ER-
12-04-2017, 10:06
Belki yine arayan olursa yazayım bari;
Folyolu kauçuk köpüğü

ELASTOMERİK KAUCUK KOPUĞU YALITIM URUNLERİ (http://www.dinamik-izmir.com/index.php?option=com_content&view=article&id=81&Itemid=1)

http://emirakustik.com.tr/folyolu-kaucuk-sunger/

Aluminyum Folyolu ve Kendinden Yapışkanlı Elastomerik Kaucuk Kopuğu (http://www.dogahavalandirma.com/tr/urun/Aluminyum_Folyolu_ve_Kendinden_Yapiskanli_Elastome rik_Kaucuk_Kopugu)

Kullanım sıcaklığı -60/+105°C aralığındadır.

Demişler güzele benziyor, Titreşim ses ve ısı yalıtımında yardımcı oluyor.

Aracı yapmaya başladığımızda bende konu açarım artık :)

sasuta
13-04-2017, 13:13
Yanlış biliyorsam düzeltin. Ses izolasyonu için ağır bir malzeme gerekmezmi? Hafif malzemenin ses titreşimlerine verdiği tepki ile ağır malzmenin verdiği tepki bir olmaz. Bu nedenle ısı yalıtımı için Hakan abinin kullandığı süngerimsi malzeme işe yararken ses yalıtımı için bitüself daha çok işe yarar diye düşünüyorum.

Hakan Girginer
13-04-2017, 14:40
Yanlış biliyorsam düzeltin. Ses izolasyonu için ağır bir malzeme gerekmezmi? Hafif malzemenin ses titreşimlerine verdiği tepki ile ağır malzmenin verdiği tepki bir olmaz. Bu nedenle ısı yalıtımı için Hakan abinin kullandığı süngerimsi malzeme işe yararken ses yalıtımı için bitüself daha çok işe yarar diye düşünüyorum.

İş ağırlıkta değil.

Burada bir kavram karışması var. "Dynamat" türü ağır malzemeler rezonans önlemek amacı ile ses yansıtan yüzeylere monte edilir.
Böylece hazzzzazazaaaazzz türü kulak kanatan zarıltıların önüne geçilir.

Malzemenin hafifliğinin ses yalıtımı/iletimi ile pek ilgisi yok. Çünkü ses dediğin aslında havanın titreşmesi. (İlerleyen ses dalgasını düşün)
O yüzden arasında hava boşluğu bırakabilen malzemeler gayet güzel ses yalıtımı yapar.

Benim kullandığım malzeme hem ses, hem de ısı yalıtımı yapıyor.

dieselpower
14-04-2017, 21:48
konu takibimde havalar ısınsın yazlığa kaçıyım bende girişcem bu yalıtım işine kafayı takmış durumdayım

E46
21-04-2017, 22:26
Rezonans önleyıci olarak kullanabilecek en başarılı malzeme Erkurt yalıtımdır.
5. sayfanın sonundan başlayarak izolasyon konusu devam ediyor malzemelerin değerlendirilmesini inceleyebilirsiniz.

http://www.techturkey.com/forum/otomobilleriniz/215690-peugeot-206-rc-feline-1-4-hdi-5.html

mehmetRS
22-04-2017, 20:55
Erkut yalıtım linkinde bitümlü malzemeyi plastiklere yapıştırmanın mantığını pek anlamadım, arkadaş girmedik yer bırakmamış sağolsun. Sac aksama yapıştırılması sanki daha mantıklı gibi titreşimi kesmesi açısından.

E46
22-04-2017, 21:12
Erkut yalıtım linkinde bitümlü malzemeyi plastiklere yapıştırmanın mantığını pek anlamadım, arkadaş girmedik yer bırakmamış sağolsun. Sac aksama yapıştırılması sanki daha mantıklı gibi titreşimi kesmesi açısından.

hangi plastik parçalarda kullanilanlar. pejo icin bahsetiyorsan plastik parcalarda oyle inceki teneke gibi rezonans yapiyor :)

mehmetRS
22-04-2017, 23:09
hangi plastik parçalarda kullanilanlar. pejo icin bahsetiyorsan plastik parcalarda oyle inceki teneke gibi rezonans yapiyor :)

hangisi bilmiyorum, fotoğraf açısından şu parça bu parça diyemem. Plastiğin bağlandığı metalin rezonansı kesilirse, plastiğe yapacak rezonans kalmaz diye düşünüyorum. Yapılmış edilmiş birşey sonuçta, iyide sonuç almışsa, hayırlı uğurlu olsun :)

E46
23-04-2017, 14:02
hangisi bilmiyorum, fotoğraf açısından şu parça bu parça diyemem. Plastiğin bağlandığı metalin rezonansı kesilirse, plastiğe yapacak rezonans kalmaz diye düşünüyorum. Yapılmış edilmiş birşey sonuçta, iyide sonuç almışsa, hayırlı uğurlu olsun :)

Teşekkürler. Metal konusundaki düşüncen doğru asıl olan metal parçaların rezonansini önlemektir. Plastik parçalarda şart değil

yukcell88
04-08-2017, 10:35
Maşallah, emek var, iyileşme de var. Daha ne olsun

MehmetBora
04-08-2017, 13:40
Sabır isteyen bir olay sök-tak olayı. Hele benim gibi gergin, kafasına koyduğu sürede bitiremeyince sinir küpü olan bir insanın işi değil bu. :) Ellerinize sağlık mükemmel bir iş çıkarmışsınız. Bunca yorgunluk sonrası testte tatmin olmanızda mutlu etti beni. Sayfayı aşağı doğru kaydırırken "umarım istediği sonucu almıştır, yoksa yazık bunca uğraşa" dedim içimden. :)