PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : megane sedan 1.6 turbo...

izo
22-01-2008, 00:33
daha once bi kac kez konusulmuş, forumu ilgiyle takip ediyorum, bu forumdan da bircok arkadasım var, teknik desteg ihtiyacım oldugu icn konu acma geregi dudum, yardımlarınız icn tesekkur ederm simdiden...
şimdi sitede turbo hakkında yazılan konuda sole deniyor ve bnm elimdeki parcalar da sunlar...

Arabam, megane 1 sedan 2001 1.6 16 v

Motor/yuruyen aksam:
jr filtre, aliminyum borulu filtre kiti
51mm egzoz boruları
katalıtık konvector iptali
cift son susturuculu egzoz cıkısı
supersprint headers
kapak taslama
manifold agzı buyutulmesi
clio rs gaz kelebegi(7mm daha buyuk gaz kelebegi)
eibach 4 cm yaylar

http://www.modifiyem.com/forum/showthread.php?t=48011&highlight=megane+sedan

bnm istediim ilk basta internal a girmeden soole az basınclı bir turbo..(30-40p yeterli)
Mutlaka Gerekliler:
Turbocharger: Ford transit turbosu (megane ve kangoo turbolarından daha cok uyuyo bna) acaba bu sorun yaratır mı, dizel turbosu devir cervrmez diolar...
Turbo manifoldu: Ozel Yapım
Yağ besleme ve Geri dönüş Hortumları: Ozel Yapım
Downpipe: 2.5' olmalı galiba
Wastegate (eğer turboda dahili wastegate yoksa gerekli)
Borular, hortumlar, vs.: var
Bir tür yakıt kontrol sistemi: İşte burda kararsızım ve yardımınıza ihtiyacım var, benzin regulatoru alsam yeter mi?
Olsa İyi Olur:
Basınç göstergesi YOK
EGT göstergesi (Egzoz gazı sıcaklığı): YOK
Intercooler: var

bi de bunlardan farklı olarak yanma odası genislemesi icn pistonların ustunden alınacak..

zamanınızı alıorm kusura bakmayın ama, bu proje 1 hafta icinde baslanacak insallah ...
yani asıl sorum:işletim sistemi sorununu nasıl cozmeliym en ucuz yolu nedir? ya da bunsuz kullanabilrmym turboyu 1-2 ay?
şimdiden cvplar icn cok tesekkur ederim, gelismeleri ve fotoları buradan atacaıgm...

izo
22-01-2008, 01:03
gncell...............

BaZuKa
22-01-2008, 01:17
Valla pek anlamam ama çalışma başarılı olursa sanırım Türkiye'de tek örnek olacaktır aracın :) Belki dünyadada :)

izo
22-01-2008, 01:23
saol ama aem fıc aşmak gerkiyor galiba, fiatları ne kdr acaba? hazır istanbuldayken su minikslere bi gidicem bklm...

Gilga
22-01-2008, 01:23
yani asıl sorum:işletim sistemi sorununu nasıl cozmeliym en ucuz yolu nedir? ya da bunsuz kullanabilrmym turboyu 1-2 ay?

en ucuz sistem seni yoracak bi sistem olur ve kullanışlı olmaz çok apaçi bi davranış olur ama öneriyim. bi afr göstergesi alıp elinin altındaki bir tuşa(korna falan) bağladığın bir 5. enjektör vasıtasıyla afr de fakir gördükçe enjektöre basarsın en ucuz ve en sağlıksız yöntem bu yoksa illaki bi işletim sistemi kullanmak zorundasın..

izo
22-01-2008, 01:26
hmmm..aem alsam?

M_PROJECT
22-01-2008, 02:30
fic kulannabilirsin madem istanbuldasin miniklere gidersen sana yardimci olacaklardir . listendeki kalan eksiklikleride tamamalrsin onada yardimcci olurlar .

Maxiboost
22-01-2008, 03:10
evet minikler yardımcı olur, yanlız uyarmak isterim 0.4 basayım derken 0.9 fln olur o insan hep daha fazlasını ister :D baştan hazırlıklı ol kötü durumlara veya 0.4 bar ı geçme gerçi fic var ama renault un internallarına pek güvenesim gelmio nedense. Birde bence bi egt kesin edin :) umarım güzel olur keyifle binersin, egsoz sisteminide bi elden geçir derim komple 2.5'' yaptır ve mümkün olduğunca kıvrımsız ve potsuz yaptırmaya çalış bu konuda da iskender usta vardır piyasanın üstündedir fiyatları biraz ama sanat yapar kendisi :D

egeturbo
22-01-2008, 07:31
benzinli vi izel turbosunun devir çalışma olayı tamamen yalan biri ortalığa bis alladı bütün tr yedi korkma tak

senna
22-01-2008, 08:57
aem fic yada benzeri bi piggy back işini görür muhtemelen 51mm egzoz bana göre biraz küçük turbo ölçülerini bilmiyorum ama en az bi 60 65mm egzoz kullansan backpressureın daha az seviyelerde olucak daha iyi spool ediceksin regulator ile basınçla oynarsın işletim sistemi görevi görmes ama tabi regulator gerekirse daha güçlü bi benzin pompası ve bunun yanına enjektor alman gerekebilir güç isteğine göre transit turbosunun kodunu verirsen motor için uyumlu daha net konuşabilirim ama motor kodunu versende olur yada elinde varsa compressor ve turbine pallerinin çaplarını falan ölçüp gönderebilirsin internal w/g belli aralıklar arasında çalışıyo bildğin gibi eğer bnu sana uymassa external w/g kullanman daha yerinde olucaktır aslında direk external kullanman sana dha güzel basınç kontrolü sağlıcaktır

pistonların üzerinden alma muhtemelen ileri vadede bu sana çok kötü sonuçlarla geri dönücektir şu an yapıyosan kalın conta koy ileridede forged piston yaptır pistonun üzerinden aldığın her parça onun mukavemetini negatif yönde etkilicek ve sonuçta o parça daha yüksek sıcaklık ve basınç altında çalışıcak eskisine göre inceldiği için ciddi riskler oluşturucaktır

miniks
22-01-2008, 09:57
renault mu tabı kı aem fıc :)

ugrarsan yardımcı olurum. hatta renault makınesını de gosterırım :)

UnnAmeD
22-01-2008, 10:27
transıtın turbosu cok buyukce bırsey degılse ve "0.4" olarak kararlıysan bence regulator yeterlı olur SIMDILIK.tabı afr baglayarak cok daha emın olabılırsın rısk varsa eger ona gore bısıler yapılır.

egeturbo
22-01-2008, 10:35
bence sen miniks lere bi bakıver renoda artık ustalar laguna falan bence minikslerin listelere bi bak

dragon07
22-01-2008, 10:35
yanma odasıyla oynama conta degiştir.pistonun üstünden alma sekman kırar pistonun ikiye bölerr böle bir uygulamada 30-40 beygirde bile piston zayıflayınca ikiye bölünürr.bence biras bekle piston felan al acele etme olmuşken tam olsunn.muvaffakiyetler:D

SkY
22-01-2008, 11:00
kolay gelsin şimdiden izzet:) umarım halledersin bu işide başarıyla:)

tool
22-01-2008, 12:35
önemli olan turbo dizeli benzini degil daha cok boyutu onemli,
kanguru turbosu takarsan tabiki bisi alman zor olacak..

UnnAmeD
22-01-2008, 12:41
turbo ne kadar ufaksa getırısı ve rıskı daha az olur :)

M3CSL
22-01-2008, 15:40
kolay gelsın izzet:) umarım basarılı bi çalışma olur....

boosted_pug
22-01-2008, 21:47
hocam bence kango turbosu felan olmaz gibime geliyo dizel turbosu erken dolması için tasarlanan turbolardır o yüzden pek sağlıklı olucağını sanmıyorum aracın ankara plakalı şaşmazda 34. sokakda overboost mete usta war o yapmıştı daha önce clıo turbo istersen bi konuş

rsozkan
22-01-2008, 21:47
slm dostum bendede megane 2003 1.6 16v var daha once turbo calısması yaptım yanlız bır kac sorunla karsılastık oncelıkle kesınlıkle dızel turbosu kullanma cunku basınc cok fazla ne kadar dusursende basıyor gostergede 0.5 basınca ayarlıyordum
yola cıkıyordum gaza yuklenınce arac nerdeyse stop edıyordu ust devırler ıptal olmustu benzın regulatoru bagladık gene bısey ıfade etmedı bende senın gıbı cok acelecıydım hemen arac yurusun ıstedım ama olmadı mınıkler acele etmememı soylemıstı aem beyın denıcektık ama ben dayanamadım soktum aracın sıkıstırma oranınıda dusurdugum ıcın atmosferıktede guc kaybı oldu
sana tavsıyem benzınlı turbosu kullan aem beynıde cak 0.5 bas keyfını sur...
sımdıden kolay gelsın... bu arada tr de ılk deneyen benım..:)
http://img525.imageshack.us/img525/5494/15042007178kz4.th.jpg (http://img525.imageshack.us/my.php?image=15042007178kz4.jpg)

Oz`
22-01-2008, 23:59
1- araban otormatik deildir umarım eğerki öleyse deiştirmen MUTLAKA gerkeir
2- Aem fic senin işini görecektir ama dersenki daha kapsamlı olsun aem ems, Motec, Vems, Gems gibi beyinler stand alone olarak yeniden tesisat çekilmek şartıyla kullanılabilir
3- 51 lik egsozt borusu olmaz 63 veya daha fazla olması gerekli
4- dizel turbosu olabilir fakat düzündüğün partner turbosu felan olmaz hiçbir işine yaramaz T2 T3 tarzında kamyon turbosu olabilir turbocudan incelenip alınabilir yada direk gt22 ler mevcutttur onlardan takabilirsin sorunsuz olucağını düşünüyorum 05 bar için
5- Turbo manifoldu basitce anlatım güzel kaliteli boru eşit uuzunluk ve düzgün bir çap olmaz ise işine yaramaz bilen ve eli yatkın birine yaptır derim (benim tercihim iskender olur)
6- enjektorlerin kaç cc?? bilmiyorsan sorun yok minik çaplı yeter sanırım ama başka setupta kesinlikle değiştirmen gerekir
7- baskı balata sorun çıkarabilir yenisi ile deiştirmeni öneriyorum
8- intercoolerın Ne marka
9- Boost EGT bunun yanında Yağ sıcaklığı şart

amm çok söyleyip sordum yahu :) başaırlar

izo
23-01-2008, 00:12
slm dostum bendede megane 2003 1.6 16v var daha once turbo calısması yaptım yanlız bır kac sorunla karsılastık oncelıkle kesınlıkle dızel turbosu kullanma cunku basınc cok fazla ne kadar dusursende basıyor gostergede 0.5 basınca ayarlıyordum
yola cıkıyordum gaza yuklenınce arac nerdeyse stop edıyordu ust devırler ıptal olmustu benzın regulatoru bagladık gene bısey ıfade etmedı bende senın gıbı cok acelecıydım hemen arac yurusun ıstedım ama olmadı mınıkler acele etmememı soylemıstı aem beyın denıcektık ama ben dayanamadım soktum aracın sıkıstırma oranınıda dusurdugum ıcın atmosferıktede guc kaybı oldu
sana tavsıyem benzınlı turbosu kullan aem beynıde cak 0.5 bas keyfını sur...
sımdıden kolay gelsın... bu arada tr de ılk deneyen benım..:)
http://img525.imageshack.us/img525/5494/15042007178kz4.th.jpg (http://img525.imageshack.us/my.php?image=15042007178kz4.jpg)
reg de sorunu cozmedi mi?

sıkıstırma oranını nasıl dusurmustun kardeşim?
konu cok ilginc biras daha bahsedersen...
ilk olmana sevndm acıkcası bna yardım et en azından bis yurutelm:)

1- araban otormatik deildir umarım eğerki öleyse deiştirmen MUTLAKA gerkeir
2- Aem fic senin işini görecektir ama dersenki daha kapsamlı olsun aem ems, Motec, Vems, Gems gibi beyinler stand alone olarak yeniden tesisat çekilmek şartıyla kullanılabilir
3- 51 lik egsozt borusu olmaz 63 veya daha fazla olması gerekli
4- dizel turbosu olabilir fakat düzündüğün partner turbosu felan olmaz hiçbir işine yaramaz T2 T3 tarzında kamyon turbosu olabilir turbocudan incelenip alınabilir yada direk gt22 ler mevcutttur onlardan takabilirsin sorunsuz olucağını düşünüyorum 05 bar için
5- Turbo manifoldu basitce anlatım güzel kaliteli boru eşit uuzunluk ve düzgün bir çap olmaz ise işine yaramaz bilen ve eli yatkın birine yaptır derim (benim tercihim iskender olur)
6- enjektorlerin kaç cc?? bilmiyorsan sorun yok minik çaplı yeter sanırım ama başka setupta kesinlikle değiştirmen gerekir
7- baskı balata sorun çıkarabilir yenisi ile deiştirmeni öneriyorum
8- intercoolerın Ne marka
9- Boost EGT bunun yanında Yağ sıcaklığı şart

amm çok söyleyip sordum yahu :) başaırlar

abcm saol ilgilendiin icn.
soru 1: araba duz vites
AEM fic biras pahalı gibi daha ucuz benzer bi kontrol unitesi yok mu?
bi de avans ayarını AEM yapamıo..avansı nasıl ayarlanacak? hondlarda nasıl oluyor turbo yapınca?
hangi turboyu almam gerektiine nasıl karar vercem?
intercooler yine trensit ama as 950 intercooler i da olablr diolar..

izo
23-01-2008, 00:18
dizel turbosu fazla mı basar acaba?

Rstmania
23-01-2008, 02:16
Düşük basınçlar için büyük intercooler istenilen gücü engelleyebilir. Transit intercooleri kendi fikrimce yeterli.
Maliyeti düşürmeye çalışıyorsun ama aracın için kalp olan bir noktada bence biraz paraya kıymak da fayda var.

izo
23-01-2008, 12:53
maliyeti dusurmek ilk amacım değil, araba sağlıklı yurusun yeter...bu AEM fic yeni bi urunmus, bunun alternatifi yok mu benzer bi isi yapan? bi de kime yaptrcas bunu?

senna
23-01-2008, 13:33
hocam bence kango turbosu felan olmaz gibime geliyo dizel turbosu erken dolması için tasarlanan turbolardır o yüzden pek sağlıklı olucağını sanmıyorum aracın ankara plakalı şaşmazda 34. sokakda overboost mete usta war o yapmıştı daha önce clıo turbo istersen bi konuş

dizel turbosu ile benzinli turbosu bi kaç özellik dışında genelde aynı tasarlanır

dizelde erken devirde gelicek illaki çünkü çevrilen devir sayısı belli ki sıkıştırma, yakılan yakıt spoolu etkileyen önemli faktorlerdir

şu anki garrettin gt serisinin %95i ağır vasıtalardan gelir tabi farklılıklar taşıyarak yüksek hacimli motorların egzoz kısmı A/Rları biraz daha büyük olur aynı zamanda bazıları daha fazla sağlamlık için internalları biraz daha büyük olabilir

Oz`
23-01-2008, 14:32
aem avans kontrol ediyor sadece avansı ksııyor avans veremiyor :)

reg de sorunu cozmedi mi?

sıkıstırma oranını nasıl dusurmustun kardeşim?
konu cok ilginc biras daha bahsedersen...
ilk olmana sevndm acıkcası bna yardım et en azından bis yurutelm:)

abcm saol ilgilendiin icn.
soru 1: araba duz vites
AEM fic biras pahalı gibi daha ucuz benzer bi kontrol unitesi yok mu?
bi de avans ayarını AEM yapamıo..avansı nasıl ayarlanacak? hondlarda nasıl oluyor turbo yapınca?
hangi turboyu almam gerektiine nasıl karar vercem?
intercooler yine trensit ama as 950 intercooler i da olablr diolar..

miniks
23-01-2008, 15:23
sana tavsiye renault 2.0 8v olan F3R motorunu al arabaya swapla piston kolu USA de mevcut ben daha evvel yaptırdım cok daha saglıklı olur ve daha fala güc alırsın

egeturbo
23-01-2008, 16:43
abi su dizel turbosu benzinli turbolu dizel olmaz dizel turbosu farklı diyen arkadaşlar artık ksura bakmayın ama burama kadar geldi
sizi er meydanına çağrıyorum bize lütfen dizel turbosunun neden benzinliye olmadığını resimli ve videolu olarka açıklayın
bende lafımın arkasındayım her turbo aynı tasarlanmıştır. bugun koca garrett bile o gt seri turboları o koca gt35 ler as950 kamyon turbosunun miliyle aynı hadi baklaım dizel turbosu olmaz diyenler açıklayında görelim ha dersenizki arda sen açıkla ben video resim ne gerekirse koyacam

bu arada minikslerin dediğine katılıyorum eğer gücüm war dersen tavsiye ederim

izo
23-01-2008, 20:49
daha erken doldurup ust devirde guc vermıomus dizel turbosu...

tool
23-01-2008, 21:07
daha erken doldurup ust devirde guc vermıomus dizel turbosu...

hangi dizel turbosu?

miniks
23-01-2008, 21:38
onur yukardaki cümleyi arkadaşa bugun ben söledim küçük hacimli aracların dizel turboları hiç bir işe yaramıyor dedim

daha evvelden denedik 2000 de doluosa resmen turbo 5000 de falan bitio fakat 1.8t pasat turbosu falan en güseli ve en verimlisi oluyor bu şekilde ucuz turbo işlemleri için

tool
23-01-2008, 21:51
senin dedigin dogru ama;
arkadas büyük bir genelleme yapmis, ticari araclar ustunde nice t4'ler gt35ler var ;)

BaZuKa
23-01-2008, 22:39
senin dedigin dogru ama;
arkadas büyük bir genelleme yapmis, ticari araclar ustunde nice t4'ler gt35ler var ;)

katılıyorum..

boosted_pug
24-01-2008, 00:21
abi su dizel turbosu benzinli turbolu dizel olmaz dizel turbosu farklı diyen arkadaşlar artık ksura bakmayın ama burama kadar geldi
sizi er meydanına çağrıyorum bize lütfen dizel turbosunun neden benzinliye olmadığını resimli ve videolu olarka açıklayın
bende lafımın arkasındayım her turbo aynı tasarlanmıştır. bugun koca garrett bile o gt seri turboları o koca gt35 ler as950 kamyon turbosunun miliyle aynı hadi baklaım dizel turbosu olmaz diyenler açıklayında görelim ha dersenizki arda sen açıkla ben video resim ne gerekirse koyacam

bu arada minikslerin dediğine katılıyorum eğer gücüm war dersen tavsiye ederim

hocam konuda bahsi geçen kimse arabasına as 950 turbosu koymuyo genelde kangoo transit 1.4 1.3 1.6 olan son yıllarda b segmentinde üretilmiş araçların turbolarını kullanıyolar ve bunlarda 1500 de dolup 4500 de 5000 de biten emme kısmı baş parmağım kadar olan turbolar şuan en kötü benzinli arbalar bile 6500 devir çeviriyolar nasıl kullanmayı düşünüyosun bu küçük turboları yoksa internallarına dair herhangi bişi demiyorum 1.4 hdi 1.3 cdti lar bile 1 bar basıyolar. ucuz yollu turbo için bence kkk k03, kkk k16, garrett t2, t3 gibi turbolar kullanılabilir

OmerRS
24-01-2008, 00:45
Transittte o kadar çok motor ve turbo seçeneği var ki. hatta turboların egzoz kısmı aynı kalıp emmeyi büyük tasarlayıp motor gücünü arttırıyorlar (fabrika)

koskoca transit lerde ufacık turbolar oluyor. seçilecekse en büyük kapasiteliler seçilmeli.

egeturbo
24-01-2008, 09:33
bi sn 1.3 mulitej serisi turboları 1.43 bar bsıyor
1.4 hdi serisi 1.23 bar baıyor suan bunları bizzat kkk listeleirnden bkaıyorum
2.si küçük tkaılan turbolar daha devirli çalıştığı için burç sekman ve plaketleri daha cabuk sürtnmeden dolayı aşınıyor. t2 turbolara gelince reno ve tofaş grubunda en sevdiğim turbolardır
t3-t4 turbolarıda kesinlikle ama kesinlikle 2000 cc üzerinde kullanılamsı gerektiğini savunuyorum örneğin
e36 kasa bmw ti lardaki turbolar garrett t3/t4 -t4 turbolar cıkmaktadır.gelelim t2 turbolara
t2 turbolar örneğin renault gt5 turbo gibi araçlardan cıkmaktadır italyan tempralar
birde sole bir olay war
t2 görünümlüt4 turbolar var cook ender rastlanana turbolardır bazı alfa romeo ve lanci delta integral gibi araçlardan cıkmaktadır.
Fakat
gt 30 35 serisi turboları kamyonblardan cıkabilen turbolardır,
şimdi suraya gelelim dizel turbosu geç dolması olayına
bunun nedeni atıyorum siz araca bmc fatih turbosu takmanız gerekirken siz gidip dev fatih turbosu taktıysanız tabiki sonuçta bir geç dolma meydana gelecektir. yani demek istediğim şudur arkadaşlar araca turbo takmak gerçekten ciddi bir olay turbo alırken bir çok şeyini gözden geçirip öyle bir turbo takılmalıdır.Mehmet abi gt35 r takmış benim araca gt 42 olur gibi olayları kafamızdan silip iyice araştırarak yapılması gereken bir olaydır bu
gelelim megane turbo olayına kardşe benim sana tavsiyem şudur eğer minikslerin dediği motoru uygulamayacaksan bende 1.8 benzinli passat turbosunu yada t2 turboyu sana şahsen öneririm

Schumi
24-01-2008, 17:54
Yaw önemli olan bar değil bunu herkez biliyoken nie atlıyosunuz cfm bazında ne üflüyo önemli olan o ki 1 bar basan dizel turbolarının barı değil üflemesine bakmak lazım. daha güçlü dizel araçlardan seçilirse o dizel turbolarıda gayet güzel benzinlide işe yarıyacaktır diye düşünüyorum.

Rstmania
24-01-2008, 18:07
Arda Bmw ti ler turbo deilki onlardan nasıl turbo çıkabiliyor? Bmw de bulunan motorlar o kasada da aynen duruyor. Dizel(tds) ler turbodur bmwlerin. Bmwnin geri kalan kasalarrında 2002 turbodan bu yana 335i ye kadar turbo benzinli aracı yok..

tool
24-01-2008, 18:10
e36 ti nedir ben anlamadim sahsen..

Schumi
24-01-2008, 18:13
e36 ti nedir ben anlamadim sahsen..
320 td compact kastediyor olabilirmi.

Rstmania
24-01-2008, 18:24
ti ler compact kasa bmwlerdir arkadaşlar.. Ardanın bahsettikleri o oluyor..

egeturbo
24-01-2008, 18:27
prn onu kastediyordum
ayrıca sole düşünelim ozman
benim aracım 2.0 155 hp ben o dizel turbosunu takarsam ona kaç bin devir cevirtirim değilmi onun üflemesi farklı olur
bide 1.6 106 gti ele alalım onun egzoz gazının basıncı farklıdır doğru değilmi sonuçta su war
turbo çalışr egzoz gazı turboyu cevirecek ve ayağımızı gazdan cektiğimizde wasgate açılackamı oda yani demek sitediğim su herzman büyük turbo takma fikrini aklımızdan silelim arkadaşalr birde konuyu şöyle ele alalım
araç pug 106 gti
ben buna stock haliyle gt28rs taktım bu arac bu turbonunun egzo zmlini cevirecekmi 2cevirsede kaç binde dolduracak
bide sunu ele alalım gene araç 106 gti üstüne hyundai starex gt 15 turbosunu takalım dizel turbosu ahanda buraya yazıorum hyundai starex turbosu o haliyle gt28 rs ten daha fazla güç elde eder yani demek yani bu cvplarımdan ıkarılması gereken bence cvp şudur
Dizel ve benzinli turbosu diye bir şey yoktur.Malzemeler aynıdır.Sadece bize kalan doğru turbocharger ı seçmemiz kalır.

boosted_pug
24-01-2008, 19:15
2.si küçük tkaılan turbolar daha devirli çalıştığı için burç sekman ve plaketleri daha cabuk sürtnmeden dolayı aşınıyor.

hocam bunu sen yazmamışmısın starex 7400 hatta 8000 devirmi çeviriyo tamam doğru söylüyosun gt 28den daha performanslı olur ama kaç bin km gidicek nekadar dayanıcak onu merak ediyorum 7000 7000 çevirdik starex turbosuyla sonra başlıcak arkadan siyah duman illaki aynı üretiliyolar iilaki kullanılmaz die bişi yok benim gördüğüm bi araba wardı ankarada beyaz toyota corolla eleman mercedes dizel bi aracın turbosunu koymuştu sordum adam bugüne kadar 3 kez turbo değiştirmiş böle olunca ne anlamı kaldı hem firmalar sadece gt28r mı üretiyolar bunun 25 i war 22 si war adamlarda yanına yazmış bukadar cc ye kadar olur bukadar güç üretir şu güç bandlarında çalışır felan felan bence dizel turbosu felan diyince çok extreme örnekler düşünmeye gerek yok kamyon otobüs felan bence dizel araçların turboları erken dolmaları dizel teknolojisinin geç devirlenmesini arabanın hantallığını azaltmak için erken dolmaları için küçük a/r li olarak kullanılıyolar o yüzden bence benzinli araçlarda pek elverişli olucaklarını sanmıyorum

son olarak 106 da kesinlikle kkk k03 (1.8 t ) turbosu tavsiye etmiyorum

tool
24-01-2008, 20:03
bide sunu ele alalım gene araç 106 gti üstüne hyundai starex gt 15 turbosunu takalım dizel turbosu ahanda buraya yazıorum hyundai starex turbosu o haliyle gt28 rs ten daha fazla güç elde eder yani demek yani bu cvplarımdan ıkarılması gereken bence cvp şudur
Dizel ve benzinli turbosu diye bir şey yoktur.Malzemeler aynıdır.Sadece bize kalan doğru turbocharger ı seçmemiz kalır.

emin misin bundan?
gt1548
Horsepower 100 - 200

gt2860rs
Horsepower 250 - 360
Displacement 1.8L - 3.0L

200hp rated turbo nasil daha fazla güc elde edicek :icon_wack

son olarak 106 da kesinlikle kkk k03 (1.8 t ) turbosu tavsiye etmiyorum

neden peki?

Hızlı_Fransız
24-01-2008, 20:53
prn onu kastediyordum
benim aracım 2.0 155 hp ben o dizel turbosunu takarsam ona kaç bin devir cevirtirim değilmi onun üflemesi farklı olur
bide 1.6 106 gti ele alalım onun egzoz gazının basıncı farklıdır doğru değilmi sonuçta su war
turbo çalışr egzoz gazı turboyu cevirecek ve ayağımızı gazdan cektiğimizde wasgate açılackamı oda yani demek sitediğim su herzman büyük turbo takma fikrini aklımızdan silelim arkadaşalr birde konuyu şöyle ele alalım
araç pug 106 gti
ben buna stock haliyle gt28rs taktım bu arac bu turbonunun egzo zmlini cevirecekmi 2cevirsede kaç binde dolduracak

arda 106 gti diyosun cevirmez diyosun adamlar fransada ilk modifiye işlemi olarak piston hemen ardından gt28 takıyolar turbo olarak bir cok örnekleri mevcut istersen ekleyebilrim bir ara arşivden kurcalayım r5 1400cc 106 ise 1600 dememe gerek bileyok herkes aradaki farkı biliyo :D

rsozkan
24-01-2008, 21:30
arkadaslar daha once 3.16.ı e30 bmw ye 320d turbo uygulayan arkadasım var arac guzel bı manıfolt benzın reg vs.yapılmasına ragmen yurumedı aynı kasa
3.18 e uygulanan benzınlı turbosuyla cok guzel gucler elde edıldı bende daha once yazdıgım gıbı bızzat kendı aracıma yaptıgım ıslemlerden hıcbır sonuc alamadım
kısacası dızel turbosu benzınlı aracta hıcbır ıse yaramıyor
ızzet kardesım cak benzınlı turbosunu aem fık de bagla bırde hks blowoff cuf cuf gazla
kolay gelsın........:heyoo:

senna
24-01-2008, 21:39
prn onu kastediyordum
araç pug 106 gti

gt15 28 karışmış ortalık

her turbonnun compressor turbine mapi var bunu garrett holset çoğu markadan isteyince gönderirler

aynı koşullar altında aynı basınçta gt15ten gt28in verdiği gücü beklemek çok mantıksız olur zaten bunu mapte görebiilrz ayrıca zaten compressor pal çaplarını ölçtüğünüzde farkı görürsünüz

2lt 1.6lt flowları elbet farklı bunu hesaplayabilirz yada calculatorler var turbo mapi seçildiğinde motora göre mapte nerede kalındığı görülebilir büyük olsun küçük olsun insanların aşırı beslemeden istekleri farklı bana laggy gelmeyen bi turbo size laggy gelebilir bunuda düşünmek lazım hedef hp yi seçtikten sonra bunu cont olarakmı yoksa peak değer olarakmı isteniyor bunlar önemli low end top end istekleri önemli turbo seçiminde bi çok faktor giriyo

ha şuda var dizel benzinli turbosunun çoğu özelliği aynıdır yalnız bi kaç performansı etkileyen çok ufak faktorler var örneğin dizellerde turbine housing A/Rları büüyk olduğu için back pressure/turbine pali tasarımı belki biraz ikinci plana atılıyo ve çoğu zaman benzinli bi motorda ciddi back pressurea neden olan pal tasarımları kullanılıyo tabi bunun dizel motordaki amaçları farklı bu ufak özellikler siizin performans spool gibi isteklerinizde büyük önem taşır turbo aynı derken bu ufak özellikleri gözden kaçırmamak lazım

boosted_pug
25-01-2008, 00:33
emin misin bundan?
gt1548
Horsepower 100 - 200

gt2860rs
Horsepower 250 - 360
Displacement 1.8L - 3.0L

200hp rated turbo nasil daha fazla güc elde edicek :icon_wack

neden peki?

tool hocam denedik eğer yapmayı düşünen arkadaşlar warsa başka turbo kullansınlar die yazdım ilk önce kullandık güç bandı düşük kaldı sonra biraz büyük bi greddy turbo kullandık şuan çok memnunum 237hp 244Nm saxo vts turbo

egeturbo
25-01-2008, 10:15
1.si sadece bir tane gt 15 modeli yok tur gt 15 in de dah hangi turboalrdan cıktığı nı glbba pek bilmiyorsunuz gelelim suna
1.4 hdi pug 206
aslında bu motorda bütün gücü turbocharger üretemektedir.
size bir örnek vereyim dükkanımz bir müşterim geldi ankaradan saxo turbo kiti almıştı fransadan dedi arda bunu takalım peki abi dedim takalım aynı gün içerisinde turbo tamiride yapıyorum ayrıca ben bir iş makinacı arkadaş geldi elinde bi iş makinası turbosu dedi arda bu turbo yağ veriyor ne yapılması gerekiyor ise yapalım dedim tmm yapalım
sonra saxo turbonun kitinin içinden bir turbo cıktı ana bire bir 2 side aynı turbolar dedimki lan bu iş makinasındanda cıkıyor.Yani suana kadar yazdığım bütün cvpların açılımı sudur arkadaşlar
Dizel benzinli turbosu diye bir olay yok sadece yaptığımız modifikasyonlara veya motor ürettiği güce göre bir turbo seçmeliyiz yani bu dizel turbosu diye kafanızı karıştırmayınız
gelelim ilke senin cevabına glba konuyu okumadaın ben oraya örnek oalrak koydum o aracı lütfen cvpları daha dikatli okursak daha iyi olur görüntü kirliliğide oluşmaz

tool
25-01-2008, 11:47
gt15in hangi arabalardan ciktiginin ne önemi varki;
106gti üstünde gt15 daha güc verir diye iddia eden sizsiniz!
üreticinin web sitesinde 3tane gt15 modeli var ve ben en yüksek güc üreten gt1548 modelini karsilastirmaya koydum. 106gti kücük turbo ile nasil daha fazla güc elde edicek bunu anlatabilirsen sevinirim...
kaynak: http://www.turbobygarrett.com/turbobygarrett/catelog/Turbochargers/turbo_comparison_sheet.htm

Hızlı_Fransız
25-01-2008, 12:48
1.si sadece bir tane gt 15 modeli yok tur gt 15 in de dah hangi turboalrdan cıktığı nı glbba pek bilmiyorsunuz gelelim suna
1.4 hdi pug 206
size bir örnek vereyim dükkanımz bir müşterim geldi ankaradan saxo turbo kiti almıştı fransadan dedi arda bunu takalım peki abi dedim takalım aynı gün içerisinde turbo tamiride yapıyorum ayrıca ben bir iş makinacı arkadaş geldi elinde bi iş makinası turbosu dedi arda bu turbo yağ veriyor ne yapılması gerekiyor ise yapalım dedim tmm yapalım
sonra saxo turbonun kitinin içinden bir turbo cıktı ana bire bir 2 side aynı turbolar dedimki lan bu iş makinasındanda cıkıyor.Yani suana kadar yazdığım bütün cvpların açılımı sudur arkadaşlar
Dizel benzinli turbosu diye bir olay yok sadece yaptığımız modifikasyonlara veya motor ürettiği güce göre bir turbo seçmeliyiz yani bu dizel turbosu diye kafanızı karıştırmayınız
gelelim ilke senin cevabına glba konuyu okumadaın ben oraya örnek oalrak koydum o aracı lütfen cvpları daha dikatli okursak daha iyi olur görüntü kirliliğide oluşmaz

ardacım hep şöyle yaptım böyle yaptım senin yaptıklarına göre şuan bir ton araba olamsı lazım turbo arda koy şöyle bir foto bir kadra video su koy dedigin iş makinası turbosunu bizde diyelim aaa cocuk hakkaten haklı biz mor olalım oturalım...

izo
25-01-2008, 13:26
arkadaşlar değerli bilgiler için çok teşekkür ederim, tansit turbosundan vazgectim diyelim hangi turboyu kullancam, kod verebilrmisiniz? Kkk 26 olur mu mesela?

egeturbo
25-01-2008, 13:55
ardacım hep şöyle yaptım böyle yaptım senin yaptıklarına göre şuan bir ton araba olamsı lazım turbo arda koy şöyle bir foto bir kadra video su koy dedigin iş makinası turbosunu bizde diyelim aaa cocuk hakkaten haklı biz mor olalım oturalım...

seni böyle klavya arkasından değil izmirde draglarda rakip olarak görmek isteriz hani renonu yada illa ben caddede görmek istiyorum dersen gelirsin dükkanıma ordan seninle beraber aşırı beslme yaptığımız dükkana gideriz ordada incelersin ha unutma senin turbonuda ben vermiştim :cool:benim nerde ne yaptıklarım belli hepsii yürüyor

egeturbo
25-01-2008, 13:58
arkadaşlar değerli bilgiler için çok teşekkür ederim, tansit turbosundan vazgectim diyelim hangi turboyu kullancam, kod verebilrmisiniz? Kkk 26 olur mu mesela?

abi minikslerin dediği gibi sana bir tane 1.8 passat turbosu bulucaz takacaksın veya bir tane sulu gövdeli t2 turbo charger alıp kullanıcaksın zaten sende diorsun biraz ucuza kapatalım t2 ler zaten suan ucuzda bulunan turbolar ve t2 turboların bir sürü tipleride var aralrından senin işini görecek turboları tech turkey ailesi olarak çıkarırız bende turbocuyum mesleğim ama gelipte bu sitede satış yapmaya değil bilinçli bir tuner olma yolunda ilerlemek için geldim

UnnAmeD
25-01-2008, 14:39
kkk 03 1.8t 150hp nın turbosu..03s (sanayı dılıyle s eklenıyor sonuna :) ) 180hp nın turbosu..1.8 20v motora gore konusuyorum ;cabuk gelen ama 6000dd bıten bır turbodur.belkı 0.8-0.9 hatta 1 barda cok uzun olmasada dayanır ama daha yuksek basılacaksa cok dayanıklı degıldır..tam hatırlamıyorum ama 5 yada 6 kez tamır takımıyla yaptırmak zorunda kaldım.(3kez 03u 2 yada 3 kez de 03s ı)ben herzman mın 1.1 cont olarak kullandım yerı geldı 1.3 cont'ta kulladım yanlız.. bu bır krıter olmasın senın ıcın.yakından ıncelemek ıstersen ankaraya geldıgımde cıkardıgım 03s turbomu gosterırım sana.150-160 hp cıvarı dusunuyorsan ve swap degıl ılla bu motoru turbolamak ıstıyorum dıyorsan bu turbolar uygundur senın ıcın.ama enjektor gereklı olabılır.

UnnAmeD
25-01-2008, 14:44
malıyet olarakta uygun fıyatlara bulabılırsın tahmınımce..egeturbo arkadasım fıyatları daha ıyı bılıyordur sanırım.bu turbolardan bırını uygulayıp 60lık dp+araborular,uygun enjektorler,wıdeband+boost+ımkan varsa egt,ve ozgune danısarak uygun bır ayarla ıstedıgını alırsın.regulatordur ıntercoolerdır bovdur bunları yazmıyorum bıle.

egeturbo
25-01-2008, 15:57
kkk 03 1.8t 150hp nın turbosu..03s (sanayı dılıyle s eklenıyor sonuna :) ) 180hp nın turbosu..1.8 20v motora gore konusuyorum ;cabuk gelen ama 6000dd bıten bır turbodur.belkı 0.8-0.9 hatta 1 barda cok uzun olmasada dayanır ama daha yuksek basılacaksa cok dayanıklı degıldır..tam hatırlamıyorum ama 5 yada 6 kez tamır takımıyla yaptırmak zorunda kaldım.(3kez 03u 2 yada 3 kez de 03s ı)ben herzman mın 1.1 cont olarak kullandım yerı geldı 1.3 cont'ta kulladım yanlız.. bu bır krıter olmasın senın ıcın.yakından ıncelemek ıstersen ankaraya geldıgımde cıkardıgım 03s turbomu gosterırım sana.150-160 hp cıvarı dusunuyorsan ve swap degıl ılla bu motoru turbolamak ıstıyorum dıyorsan bu turbolar uygundur senın ıcın.ama enjektor gereklı olabılır.

kusura bkma ama seninde turbodan yana şansın yokmuş 5 6 kere herhalde çıldırmışsındır turbo durmadan tamire giderken
:)

Hızlı_Fransız
25-01-2008, 18:04
seni böyle klavya arkasından değil izmirde draglarda rakip olarak görmek isteriz hani renonu yada illa ben caddede görmek istiyorum dersen gelirsin dükkanıma ordan seninle beraber aşırı beslme yaptığımız dükkana gideriz ordada incelersin ha unutma senin turbonuda ben vermiştim :cool:benim nerde ne yaptıklarım belli hepsii yürüyor

o turbo için kaç kere dükkanına geldigimide hatırla 20 dk çalıştıktan sonra araç ötmeye başladı biz sötük yenide rtevizyon etttik arda yatakların bakır cıktı bir kendimiz ona kızıl yatak getirtik :D arda ben senin yaptıgın arabalarla her gün yürürüm beni tanıyan bilir kardeşim rahat ol. Arda e-30 turbo yapıyom dedin okey yapmışsınız aracı yapnda 2.siteden bir usta cıktı. Arda yapmayalım lütfen....

adrenalinustasi
25-01-2008, 20:31
kardeşim tamamını okumama sabrım yetmedi.eğer arada söylendiyse sen ve okuyan diğer arkadaşlar haklarını helal etsinler.
öncelikle en azından piston tadilatı yapmadan girme derim bir süre keyifli kullanılırsın ama çok sorun çıkartabilir diye düşünüyorum.senin motorundaki pistonlar atmosferik için.
1. dezavantajı: yüksek kompresyon (0.5 bar gibi rakkamlar için çok önemli değil fakat insanoğlu tatminsizdir daha fazlasını muhakkak istersin)
2. basınca dayanıksızlık: basınç altında kaldığında yani kollamadan gazlarsan hasar alabilir
3. soğutma: pistonların malzeme farkından dolayı ve makinanın iç yapısı yüzünden pistonların randımanlı soğumayacaktır diye düşünüyorum

birde senin arabanda plastik emme manifoldu olmalı onuda metal bir manifoldla değiştirmeni öneririm
ayrıca bu tarz tadilatlar bence biraz hafife alınıyor.
atmosferik bir motoru turbolamak motorun komple yapısını değişirmek demektir.
bana kalırsa da çok kolay bir işlem değildir.bütçeni olşturduysan eğer ,bak yeterse önce motordan başla.sonra istediğin beygir aralığına göre turbonu seç.ondan sonra turbonun araca nasıl bağlanıcağına karar ver ondan sonra egzoz,intercooler,işletim sistemi,yağ basınç,yağ hararet,egt,boost,wide band gibi göstergeleri temin et ve ehil ellere bırak.

Allah güle güle kullanmak nasip etsin sürçilisan ettiysek affola. :)))))))))

miniks
26-01-2008, 01:55
ellerine saglık bogachan usta güsel özetlemişsin vesselam:):)

egeturbo
26-01-2008, 07:47
o turbo için kaç kere dükkanına geldigimide hatırla 20 dk çalıştıktan sonra araç ötmeye başladı biz sötük yenide rtevizyon etttik arda yatakların bakır cıktı bir kendimiz ona kızıl yatak getirtik :D arda ben senin yaptıgın arabalarla her gün yürürüm beni tanıyan bilir kardeşim rahat ol. Arda e-30 turbo yapıyom dedin okey yapmışsınız aracı yapnda 2.siteden bir usta cıktı. Arda yapmayalım lütfen....

buyur bugun dükkana gel gidelim 2.siteye o ustaya sorlaım kim yapmış die sen kıçıkırık reno ile uğraşırken ben dükkanda evo ile uğraşıodum sen rahat ol sen benim yaptığım turboya değil laf solemek sen onu ssatın bile alamassın ben yurt dısına kadar utrbo yapıyorum gelde sana turbo takmak için biz ders verelim laum kartondan conta yapılmıor:cool:

M_PROJECT
26-01-2008, 07:57
beyler birbirinizle ne sorununuz varsa msnden ozelden lutfen , bunun yeri burasi diil .

egeturbo
26-01-2008, 08:00
kardeşim tamamını okumama sabrım yetmedi.eğer arada söylendiyse sen ve okuyan diğer arkadaşlar haklarını helal etsinler.
öncelikle en azından piston tadilatı yapmadan girme derim bir süre keyifli kullanılırsın ama çok sorun çıkartabilir diye düşünüyorum.senin motorundaki pistonlar atmosferik için.
1. dezavantajı: yüksek kompresyon (0.5 bar gibi rakkamlar için çok önemli değil fakat insanoğlu tatminsizdir daha fazlasını muhakkak istersin)
2. basınca dayanıksızlık: basınç altında kaldığında yani kollamadan gazlarsan hasar alabilir
3. soğutma: pistonların malzeme farkından dolayı ve makinanın iç yapısı yüzünden pistonların randımanlı soğumayacaktır diye düşünüyorum

birde senin arabanda plastik emme manifoldu olmalı onuda metal bir manifoldla değiştirmeni öneririm
ayrıca bu tarz tadilatlar bence biraz hafife alınıyor.
atmosferik bir motoru turbolamak motorun komple yapısını değişirmek demektir.
bana kalırsa da çok kolay bir işlem değildir.bütçeni olşturduysan eğer ,bak yeterse önce motordan başla.sonra istediğin beygir aralığına göre turbonu seç.ondan sonra turbonun araca nasıl bağlanıcağına karar ver ondan sonra egzoz,intercooler,işletim sistemi,yağ basınç,yağ hararet,egt,boost,wide band gibi göstergeleri temin et ve ehil ellere bırak.

Allah güle güle kullanmak nasip etsin sürçilisan ettiysek affola. :)))))))))

arkadaşım konuyu gayet güzel özetlemişsin

UnnAmeD
26-01-2008, 17:08
kusura bkma ama seninde turbodan yana şansın yokmuş 5 6 kere herhalde çıldırmışsındır turbo durmadan tamire giderken
:)

sorma ya cok cektırdıler bana :) sımdı daha buyuk bır hata yaparak vf34 koyduk..alman arabasına capon turbosu bakalım nasıl olcak :D

Hızlı_Fransız
26-01-2008, 18:43
buyur bugun dükkana gel gidelim 2.siteye o ustaya sorlaım kim yapmış die sen kıçıkırık reno ile uğraşırken ben dükkanda evo ile uğraşıodum sen rahat ol sen benim yaptığım turboya değil laf solemek sen onu ssatın bile alamassın ben yurt dısına kadar utrbo yapıyorum gelde sana turbo takmak için biz ders verelim laum kartondan conta yapılmıor:cool:

arda rahat ol ben kendi garajımda turbomu yaptım hiç bir deneyimim olmadıgı halde evo ile ugraşmayı bırak evonun direksiyonuna oturmamışsındır evo cocuklara satılmıyo :D

egeturbo
26-01-2008, 19:29
arda rahat ol ben kendi garajımda turbomu yaptım hiç bir deneyimim olmadıgı halde evo ile ugraşmayı bırak evonun direksiyonuna oturmamışsındır evo cocuklara satılmıyo :D

doğru dion o yuzden kuzenimin evosu benim garajımda 1 hafta boyunca yattı koltuğuna binmeyi aştım motorunun parçakarını bile söktüm hani senin rüyalarındakii görmedeğin araç

renocu arkadaş karar verdin mi napacağına hangi turbo olur hangi elektronik sistem

izo
26-01-2008, 22:36
sitede t2 turbo satan varmis, bulamdim ama linkini?

egeturbo
27-01-2008, 01:35
istersen bende var ama kendim turbocuyum herzamanda üstüne basarak belitiyorum amacım burda ticaret yapmak değil ama yardımcı olabilirim t2 turboda

Oz`
27-01-2008, 01:39
biz 106 ya Gti a STOCK MAKiİNA 2056 gibi minik birt turbo ile 195 lerde beygir aldık 0.45 barda abartmadan :) piggyback ile

ama şunu kabul etmiyorum herşeyini al ehli ellere birak bence hep araştırmak öğrenmek güzeldir

Schumi
27-01-2008, 11:42
çok iyi bir değer. zaten stock sıkıştırma ile kırmadan o değerler güzel alınır. piggy olarak fic mi vardı ?

senna
27-01-2008, 13:40
1.4 hdi pug 206

hangi marka turbolara rebuild yaptığını bilmiyorum ama lütfen benzinli dizel turbosu aynı diye kestirip atma insanlarda yanlış anlaşılmalara neden olmasın

bw(borg warner)ın dizelden çıkan turbolarının internal boyutları benzin için ürettiklerine göre ciddi şekilde büyük(bazı modellerde benzer ölçülerdeki garrette göre 3 kat diyebilirim) internal büyüklüğü direk olarak ağırlığı etkilediği için spool direk olarak etkilenicek bu durumdan

garrette chralar çoğu zaman aynı/benzer çıkıyo dizeller ile ama her şeyi %100 aynı olmuyo çoğu zaman en azından kullanılan pal kombinasyonları farklı

egeturbo
27-01-2008, 19:59
hangi marka turbolara rebuild yaptığını bilmiyorum ama lütfen benzinli dizel turbosu aynı diye kestirip atma insanlarda yanlış anlaşılmalara neden olmasın

bw(borg warner)ın dizelden çıkan turbolarının internal boyutları benzin için ürettiklerine göre ciddi şekilde büyük(bazı modellerde benzer ölçülerdeki garrette göre 3 kat diyebilirim) internal büyüklüğü direk olarak ağırlığı etkilediği için spool direk olarak etkilenicek bu durumdan

garrette chralar çoğu zaman aynı/benzer çıkıyo dizeller ile ama her şeyi %100 aynı olmuyo çoğu zaman en azından kullanılan pal kombinasyonları farklı

ee arkadaşlar demekki bana kanıtlammaı istiyorsunuz hadi ben kanıtlamnaya başlayım elimize ilk önce bir tane 1.8 vw benzinli turbosualıyoruz sonra elimize bir tanede k03 ford transit turbosu alıyoruz turboların egzoz salyangozlarını söküp turboyuda dağıtıyoruz bir elimize 1.8 bir elimize transitin egzoz mlini alıp ölçümlere başlıyoruz
1-Aynı sekmanları kullanmakta
2-Egzoz millerinin büyüklüğü eşit
3-Egzoz millerinin kanat sayısı aynı
4-Emme kanatları aynı sadece şekiller farklı ister transitin ister 1.8 in pervanelerini birbirine takın aynı sonuçu alacaksınız ben turboda bunu istediğiniz şekilde kanıtlarım çünkü aynı olayı ben turboları tamir ederken yapıyorum
Gelelim emme kapaklarına emme kapakları bire bir aynıo tek farkımız üstündeki parça numarları
5-Egzoz salyangozlarının içinden hava geçen bölüm eşit (bunu birebir cdsinden baktım borg warner ın yani kkk nın)
bu dediklerimi isterseniz fotoğraf çekimleri ile yapabilirim yrn dükkana gittiğimde bunları fotoğraflayıp siz arkadaşlarımla paylaşacağım herkese keyifli forumlar
;)

Oz`
27-01-2008, 20:32
çok iyi bir değer. zaten stock sıkıştırma ile kırmadan o değerler güzel alınır. piggy olarak fic mi vardı ?
evet bu arada beygir dynodynamics te ölçülüp sölenmiştir:)

boosted_pug
27-01-2008, 23:24
ee arkadaşlar demekki bana kanıtlammaı istiyorsunuz hadi ben kanıtlamnaya başlayım elimize ilk önce bir tane 1.8 vw benzinli turbosualıyoruz sonra elimize bir tanede k03 ford transit turbosu alıyoruz turboların egzoz salyangozlarını söküp turboyuda dağıtıyoruz bir elimize 1.8 bir elimize transitin egzoz mlini alıp ölçümlere başlıyoruz
4-Emme kanatları aynı sadece şekiller farklı ister transitin ister 1.8 in pervanelerini birbirine takın aynı sonuçu alacaksınız ben turboda bunu istediğiniz şekilde kanıtlarım çünkü aynı olayı ben turboları tamir ederken yapıyorum
Gelelim emme kapaklarına emme kapakları bire bir aynıo tek farkımız üstündeki parça numarları
5-Egzoz salyangozlarının içinden hava geçen bölüm eşit (bunu birebir cdsinden baktım borg warner ın yani kkk nın)
bu dediklerimi isterseniz fotoğraf çekimleri ile yapabilirim yrn dükkana gittiğimde bunları fotoğraflayıp siz arkadaşlarımla paylaşacağım herkese keyifli forumlar
;)

kardeş çok saçma bişi sölüyosun kafandaki dizel ile benzin arasındaki tabuyu yıkmak bence bukadar sayfa yazıdan sonra bile zor trasitten çıkan kkk k03 ü alalım diosun eee vw den çıkan kkk k03 değilmi sence arasında fark olurmu fark olsa atıyorum kkk k03a yada b olur oda k03 buda 03 onun dizelden çıkması yada onun 1.8t passattan çıkması dizel turbosunun benzinli araçlara benzinl turbosunun dizel araçlara takılabileceği anlamınamı geliyo

Serkan.S
28-01-2008, 01:04
kardeş çok saçma bişi sölüyosun kafandaki dizel ile benzin arasındaki tabuyu yıkmak bence bukadar sayfa yazıdan sonra bile zor trasitten çıkan kkk k03 ü alalım diosun eee vw den çıkan kkk k03 değilmi sence arasında fark olurmu fark olsa atıyorum kkk k03a yada b olur oda k03 buda 03 onun dizelden çıkması yada onun 1.8t passattan çıkması dizel turbosunun benzinli araçlara benzinl turbosunun dizel araçlara takılabileceği anlamınamı geliyo

bunu anlamadım ben kendinle çelişiyosun bence madem aynısı çıkıyo diyosun neden takılmasın

Rstmania
28-01-2008, 01:40
Şöle söleyelim. Transit turbosu passata takılabilir. Ama starex turbosu bmwye takılamaz. (Örnekler kafadan atılmıştır.) Yani demek istediğim dizel arabalarda bulunan her turbo benzinli araca takılmaz. Ama uygun olanlar takılabilir.

senna
28-01-2008, 16:14
;)

dikkat ettiysen zaten hepsi aynı demedim farklı olanlar var dedim

bw nin s400 serisi mesela git bi araştır bütün benzinli chraları ile dizel aynımı mil büyüklüklerimi aynımı pal tasarımları tam olarak aynımı? kaç tane turbine pal tasarımı var

senden kanıt vs foto isteyen yok yalnız tutturmuşsun tamamen aynı ufakta farklılıklar var ha şu an bwnin performans için ürettiği turbolarda mil vs tasarımları daha güzel dizellere göre ve bu yüzden ciddi spool kazanımları oluyo

boosted_pug
28-01-2008, 17:31
Şöle söleyelim. Transit turbosu passata takılabilir. Ama starex turbosu bmwye takılamaz. (Örnekler kafadan atılmıştır.) Yani demek istediğim dizel arabalarda bulunan her turbo benzinli araca takılmaz. Ama uygun olanlar takılabilir.

teşekkürederim kardeşim kesinlikle onu demeye çalıştım yani transitten çıkan turbonun passat da kullanılıyo olması dizel turbosunun benzinli araçlarda kullanılacağı anlamına gelmez

izo
28-01-2008, 21:21
peki megane a piyasada olan hangi turboyu takacağız? devre yaymalı dedi sato usta? ne turbosu almak lazım?

izo
28-01-2008, 23:34
gncel.......

izo
28-01-2008, 23:43
bu arada greedy e manage ile de beyin olayını halledebilirmiyiz?

UnnAmeD
29-01-2008, 12:11
;)

dostum k03 zaten ufacık bır turbo.1800 aracta 2000dd'den sonra gelmeye baslayıp 6000lerde tamamen bıten bır turbo.transıtın motor hacmı nedır bılmıyorum ama 1800cc den buyuktur sanırım.yanı buyuk hacımlı dızele cok cok uygun olup aynı zamanda ufak hacımlı benzınlı ıcınde cok cok uygun bır turbo..

tool
29-01-2008, 13:45
megane icin uygun aslinda k03 zaten 6binden sonrasi canli degil arabanin ;)

UnnAmeD
29-01-2008, 13:48
alttan gelıp cabuk bıten bır turbo dusunuluyorsa k03 ıyıdır..hem megane 1600cc bıraz daha gec gelıp gec bıter..tam uygun yanı :)

izo
29-01-2008, 17:27
transit turbosu yani?

izo
29-01-2008, 17:29
alltan gelip cabuk bitmesi iyi mi bnm icn ki? cabık biten turbo daha fazla basınc uygalamaycak mı motora?

UnnAmeD
29-01-2008, 17:35
transit turbosu yani?

alltan gelip cabuk bitmesi iyi mi bnm icn ki? cabık biten turbo daha fazla basınc uygalamaycak mı motora?

genel olarak vw/audı'nın 150hp 1.8 makınalarda kullandıgı turbo dıyebılırız.senın aracta bıraz daha gec gelır 6000+ devırlerde bıter.bıter dedıgımde mısal 1bar'a ayarladın 6000e gelınce 0.4 0.3lere duser..

senna
29-01-2008, 18:03
transitte k04 gt15 gt17 gt20 td03 gibi motor modeline göre değişik turbolar kullanılıyo hangisini kullanıcaksınz?

tool
29-01-2008, 18:16
benim bahsettigim kkk k03 vw audi ve seat 1.8T motorlarda kullanilan turbo, transit falan degil...

Sportline
29-01-2008, 19:17
Sato ustaya özellikle sorduk dün k03 ve dizel turbolar için iyi olmaz dedi megane'a, turbo seçiminde yardımcı olucağını söyledi...
Araştırdıkça gözden kaçan noktalar artıyor, bütçeninde kısıtlı olduğunu düşünürsek 30-40hp lik turbo yerine , 25-50 lik bi nos uygulaması daha kolay olmaz mı diye düşünüyorum...

tool
29-01-2008, 19:24
sato ustanin dedigi her devre yayilsin olayi k03 ile olur neden olmuyor onu anlamadim..

izo
29-01-2008, 20:43
özellikle olmaz o turbo dedi, pervaneleri kucukmus, bnm alıcaım turbonun pervanesi buyuk olmalıymış...

UnnAmeD
29-01-2008, 20:52
k03s alırsın...orjınal 4ana-4ufak pallerı olan pervaneyı sokup 6ana-6ufak pallı pervaneye cevırırsın..bahsettıgım kombınasyon benım eskı turbom..kısmet olursa ankaraya gelınce gosterırım sana turboyu sanayıde bulusup..

izo
29-01-2008, 21:03
abi cok iyi olur, o dediğiniz işlem pahalı bir işlem mi? bir de 1.8t turbosu cok pahalı ya..

Rstmania
29-01-2008, 21:22
Çıkmacılardan çok uygun olarak bulabilirsin. sonrada rektifiye ettirebilirsin..

UnnAmeD
29-01-2008, 21:34
abi cok iyi olur, o dediğiniz işlem pahalı bir işlem mi? bir de 1.8t turbosu cok pahalı ya..

k03 ıcın ankarada aldıgım fıyatlar 350-450 arası...benımkı tamır takımı ıstıyor suan yoksa uygun sana verırdım ama ugrasmaya degmez saglamları varken..sen bu pervane degısımı olayını sato ustaya bır danıs ıstersen..hatta dedeoglunu telefonla arayıp benım aracı sorabılır pervaneden sonrakı degısıklıgı..2 usta daha ıyı anlasırlar :)

boosted_pug
29-01-2008, 23:07
hocam ihi rfb5 subaru forester turbosu bi araştır bence

iynn-RS
30-01-2008, 15:37
turbo yapacam ayana 60 hp yı ındıragandı yapacan demııı ççhhhaaaakaaaaalllll :D

hayırlı olur ınsallah.ıstedıgın gucu sorunsuz alırsın.

izo
30-01-2008, 16:30
k03 ıcın ankarada aldıgım fıyatlar 350-450 arası...benımkı tamır takımı ıstıyor suan yoksa uygun sana verırdım ama ugrasmaya degmez saglamları varken..sen bu pervane degısımı olayını sato ustaya bır danıs ıstersen..hatta dedeoglunu telefonla arayıp benım aracı sorabılır pervaneden sonrakı degısıklıgı..2 usta daha ıyı anlasırlar :)
tamam abi tel var mı dedeoglunun?

hocam ihi rfb5 subaru forester turbosu bi araştır bence
ok, imprezayla aynı turbo deil yani..

turbo yapacam ayana 60 hp yı ındıragandı yapacan demııı ççhhhaaaakaaaaalllll :D

hayırlı olur ınsallah.ıstedıgın gucu sorunsuz alırsın.

saol krdsm...

basar13
30-01-2008, 16:32
izzetcm acele etme iyice araştır zaten daha havalar bozuk sağlıklı olsun geç olsun ankaraya gelince arıyıcam görüşürüz bi

izo
30-01-2008, 16:36
saol krdsm bekliyorum, binemedik hala m e:(

UnnAmeD
30-01-2008, 16:46
dostum dedeoglu ve satılmıs usta arkadas zaten bırbırını tanırlar :) sen soyle kendısı ulasır dedeye :)

egeturbo
30-01-2008, 16:59
t2 yada k03 turbo revizyonlu 400 ytl orjinal t2 de 350 ytl

izo
30-01-2008, 17:15
t2 yada k03 turbo revizyonlu 400 ytl orjinal t2 de 350 ytl

nerde bu? orj t2 dediğin 0 t2 mi? neyden cokma bunlar kardesim?

izo
31-01-2008, 19:04
guncel...bugun audi 80 turbosuna(1.6tdi) baktık, kucuk bi turbo ama uygun dediler...kkk gw2...transit turboları da var garett marka...hangisini almalıyım, k03 nerden bulablrm? su turbo secimi olayını halletsem baslıcak da proje...

UnnAmeD
31-01-2008, 19:10
arkadasım trdekı forumları bıraz gezersen k03 ılanları gorursun.ankarada batıkennte bı cıkmacılar sıtesı olcak ısmı yıldız dı sanırım..ordakı audı/volkswagen cıkmacılarına sor 350-450 ytl aralıgında bırsuru turbo bulacaksın.bakmaya gıderken ustanıda yanına al yanlız turbo secerken bırkac onemlı husus var dıkkat edılmesı gereken..

izo
31-01-2008, 19:31
ne gibi mesela? bn internala girmiyeceim icin alıaım turbo kucuk olmalı, ancak 5000 devrden sonra devrden cıkan bi turbo da sacma olur di mi?

levent
31-01-2008, 19:39
ne gibi mesela? bn internala girmiyeceim icin alıaım turbo kucuk olmalı, ancak 5000 devrden sonra devrden cıkan bi turbo da sacma olur di mi?

5000 den sonra ztn megane'ın en fazla güç verebileceği yer 6500 e kadar.kkk03 bence yeterli olucaktır sana isteklerini tahmin ettiğim kadarıyla.temiz bitane denk getirirsen iyi olur ;) ama ömür istiyosan en kısa süreçte internallere de el atmalısın derim ;)

yakın 2 arkımda var biri 2003 mk1 dynamique diğeri 2001 rxe gayet iyi tanıyoruz aracı nereye kdr dayanabileceğini :)

izo
31-01-2008, 19:59
5000 den sonra ztn megane'ın en fazla güç verebileceği yer 6500 e kadar.kkk03 bence yeterli olucaktır sana isteklerini tahmin ettiğim kadarıyla.temiz bitane denk getirirsen iyi olur ;) ama ömür istiyosan en kısa süreçte internallere de el atmalısın derim ;)

yakın 2 arkımda var biri 2003 mk1 dynamique diğeri 2001 rxe gayet iyi tanıyoruz aracı nereye kdr dayanabileceğini :)

2 ay dyansın yeter internal:) kkk03 1.8t turbosu deil mi?

levent
31-01-2008, 20:02
2 ay dyansın yeter internal:) kkk03 1.8t turbosu deil mi?

150 lik 1.8t turbosu evet:icon_tup:

izo
31-01-2008, 20:07
http://www.sahibinden.com/fiyat_dustu_garrett_by_turbochargerWQQaXQQ5078416W QQpXQQdisplayitem
bu nasıl?

levent
31-01-2008, 21:29
yakından incelemek, bilirkişilere göstermek lazım ;)

UnnAmeD
31-01-2008, 21:55
arkadasım trdekı forumları bıraz gezersen k03 ılanları gorursun.ankarada batıkennte bı cıkmacılar sıtesı olcak ısmı yıldız dı sanırım..ordakı audı/volkswagen cıkmacılarına sor 350-450 ytl aralıgında bırsuru turbo bulacaksın.bakmaya gıderken ustanıda yanına al yanlız turbo secerken bırkac onemlı husus var dıkkat edılmesı gereken..

dostum husus derken aracınla ılgılı deıl :) turbo ıcın onemlı..mıldekı bosluk,pallerın durumu,turbonun egzoz tarafındakı catlaklar vs..mesela en son bır tane bakmaya gıtmıstım k03 varken,benımkının 3 kere tamır takımı degıstıgı ıcın 4. seferınde dedım temız bırtane varsa alayım cıkmadan onu kullanayım.bırtane buldum sagını solunu kontrol edıyorum hersey tamam derken baktım pervane donmuyor ıcerde.sordum elemana adamın cevap superdı ; "abı cocuk sokerken ıcıne bı cıvata dusurmus o sıkıstırıyor pervaneyı,hemen turbocuya gonderıp hallederız" :D:D

izo
31-01-2008, 22:25
saol abi ya...kkk gw2 yi yrn sato ustaya gostercem...

izo
01-02-2008, 16:36
gncel...kkk03 tubonun pervane işlemi ne kdr tutar? ankarada kime yaptırabilirim?

UnnAmeD
01-02-2008, 16:40
k03'un pervane olayı vs gıbı sorular ıcın dedeoglu'na yonlendır ustanı demıstım unutmussun sanırım :)

izo
01-02-2008, 16:52
soledim de, orayı mı arıcas? sato meguldu biras...bide sato yapmıyo bnm arabayı saolsun acıdı yardım ediyo:)

UnnAmeD
01-02-2008, 18:53
evet orayı arıyacaksınız..pmden atayım tam olarak kımı arayacagınızı..sato ustanın arkadası zaten.

izo
01-02-2008, 23:45
okdir......

izo
02-02-2008, 21:17
gncl....k03 ten baska opsiyon?

izo
03-02-2008, 02:26
renault 5gt turbosu olur mu sizce?

Hızlı_Fransız
03-02-2008, 19:17
renault 5gt turbosu olur mu sizce?

olur bence t2 boyutlarında airsearch die bir marka ama orjinalini bulmak zordur...

izo
03-02-2008, 21:32
olur bence t2 boyutlarında airsearch die bir marka ama orjinalini bulmak zordur...

yrn sbh nasipse turbo alıyorum ve proje başlıor....ucuz temiz ko3 bulursam pervane işlemlerini yaptrıcam yoksa t2 turbo bakacam...

egeturbo
04-02-2008, 07:23
ben sana soledim msndende t2 turbo herzaman bulunr hatta benim stocklarımda bile t2 turbolar aşrıderece aynı zamanda yr öbürgün istediğinde büyük uzun burçlu gövde alırsan turboyu daha daha büyültebilirsin

izo
04-02-2008, 17:14
alfa 155 benzinli tubosunda karar kıldık satoyla en sonunda...7lt lik bi de intercooler aldım, ama debriyaj iyi durumda 50.000 km oldu deistirip deistirmeme konusunda kararsızım...şimdi sıra benzin regulatoru, benzin pompası(kadir abi saolsun), nissan 200sx enjektorleri, ve beyin yazılımında...egt gostergesi ve yag gostergesi de lazım galiba...hadi bklm inşallah sorunsuz yurur arabam..

UnnAmeD
04-02-2008, 17:21
alfa 155 benzinli tubosunda karar kıldık satoyla en sonunda...7lt lik bi de intercooler aldım, ama debriyaj iyi durumda 50.000 km oldu deistirip deistirmeme konusunda kararsızım...şimdi sıra benzin regulatoru, benzin pompası(kadir abi saolsun), nissan 200sx enjektorleri, ve beyin yazılımında...egt gostergesi ve yag gostergesi de lazım galiba...hadi bklm inşallah sorunsuz yurur arabam..

hayırlı olsun dostum.debrıyaj bı yere kadar kaldırır ama cok zorlarsan gıdıverır ansızın :)
o yuzden bronz yapmaya bak sen.egt ve wıdeband ılk tercıhın olsun bu arada :)
ınsAllah guzel olcak araban bende takıp edıyorum forumda :) kolay gele

basar13
04-02-2008, 17:26

hayırlı olsun kardesım turbo basınc saati benden hediye sana almıstım kullanmamıştım.. ;)

izo
04-02-2008, 17:35
hayırlı olsun dostum.debrıyaj bı yere kadar kaldırır ama cok zorlarsan gıdıverır ansızın :)
o yuzden bronz yapmaya bak sen.egt ve wıdeband ılk tercıhın olsun bu arada :)
ınsAllah guzel olcak araban bende takıp edıyorum forumda :) kolay gele
cok tesekkur ederim, bn de debriyajı sizin dediğiniz gibi yapmayı dusunuorm bir iki aya...wideband icin greedy e manage dusunuorm ama apexi vafcII de işime yarar mı? egt tr de nerde bulunur, hks veya woosh marka dısında?

hayırlı olsun kardesım turbo basınc saati benden hediye sana almıstım kullanmamıştım.. ;)

olm ne kdr sevindirdin beni bilemezsin:) 10 numara adamsın...

SkY
04-02-2008, 17:55

hadi hayırlı olsun izzet tabi kolay da gelsin demek lazım artık bundan sonrası için:)

izo
04-02-2008, 18:04
hadi hayırlı olsun izzet tabi kolay da gelsin demek lazım artık bundan sonrası için:)

saol abi ya asıl sıkıntı bundan sonra...

UnnAmeD
04-02-2008, 18:36
[QUOTE=izo;212427]cok tesekkur ederim, bn de debriyajı sizin dediğiniz gibi yapmayı dusunuorm bir iki aya...wideband icin greedy e manage dusunuorm ama apexi vafcII de işime yarar mı? egt tr de nerde bulunur, hks veya woosh marka dısında?

vafc2 ve e manage hakkında bılgım yok malesef.egt ıcın greddy olabılır.trde bulunuyor bıldıgım kadarıyla.

izo
04-02-2008, 20:10
ok.....nissan 200sx enjektoru kc cc lik bilen var mı?

tool
04-02-2008, 20:51
ok.....nissan 200sx enjektoru kc cc lik bilen var mı?

370cc/min
........................

izo
04-02-2008, 21:51
uyar mı peki her arabaya? nasıl taktırabilris?

izo
06-02-2008, 21:57
az kaldı az........

izo
07-02-2008, 23:37
bugun 10 a kdr sanayideydim. satonun yaptığı hesap sonunda laserde çelik conta kestirdik, 2 adet de orjinal contasının ortasına koyup hepsini kapagın altına koyduk. contaların su yolarını genişlettik. yanma odası genişledi yani baya bi... benzin regulatoru aldım satodan. arabada geri dönüş olmadığı için onun bir agzına tornadan diş yaptırıp regulatoru bagladık. regulatorun obur ucundan arka depoya kdr boru çekilcek. sarj dinamosu kasnagını deistirdik çelik olanla daha saglam oldugu icin. turbo icin de contaları tamamladık. kalorifer hortumlarının yerini desitirip yer actık ve yeni kalorifer hortumları aldık. ust kapagı takıp triggeri takmak, manifoldu takmak fln derken saaat 10 oldu. yrn sbh calıstırcas artık insallah...

Schumi
07-02-2008, 23:39
bugun 10 a kdr sanayideydim. satonun yaptığı hesap sonunda laserde çelik conta kestirdik, 2 adet de orjinal contasının ortasına koyup hepsini kapagın altına koyduk. contaların su yolarını genişlettik. yanma odası genişledi yani baya bi... benzin regulatoru aldım satodan. arabada geri dönüş olmadığı için onun bir agzına tornadan diş yaptırıp regulatoru bagladık. regulatorun obur ucundan arka depoya kdr boru çekilcek. sarj dinamosu kasnagını deistirdik çelik olanla daha saglam oldugu icin. turbo icin de contaları tamamladık. kalorifer hortumlarının yerini desitirip yer actık ve yeni kalorifer hortumları aldık. ust kapagı takıp triggeri takmak, manifoldu takmak fln derken saaat 10 oldu. yrn sbh calıstırcas artık insallah...
sıkıştırma düşmüşken turbo yapılana kadar arabayı atmosferik olarak kullanıcaksan çok cansız gelicektir araba sana. özellikle dur kalk yaparken yerinden kalkmak istemeyecek. orjinal sıkıştırmanız kaçtı. sato nun hesaplarına göre kaça indi biliyomusun ?

tool
07-02-2008, 23:43

enjektor isini ne yaptiniz bu arada?

izo
07-02-2008, 23:45
sıkıştırma düşmüşken turbo yapılana kadar arabayı atmosferik olarak kullanıcaksan çok cansız gelicektir araba sana. özellikle dur kalk yaparken yerinden kalkmak istemeyecek. orjinal sıkıştırmanız kaçtı. sato nun hesaplarına göre kaça indi biliyomusun ?

yok arabayı kullanmıorm ztn, piston boylarını fln olctuk kendi arabası sazodan tecrubesinden sıkıtırmayı 1 bara dayancak kdr dusurelm dedi..

UnnAmeD
08-02-2008, 18:44
benzın regulatoruyle bı yere kadar benzını arttırırsın ama ne kadar zorlarsan enjektorlere o kadar yuk bınecek.stokları degıstırdın umarım.200sx enj. soruyordun bı ara temın edebıldınmı onları?

izo
08-02-2008, 19:41
benzın regulatoruyle bı yere kadar benzını arttırırsın ama ne kadar zorlarsan enjektorlere o kadar yuk bınecek.stokları degıstırdın umarım.200sx enj. soruyordun bı ara temın edebıldınmı onları?

enjektor kesin gerek diosun yani...

izo
08-02-2008, 19:42
enjektor isini ne yaptiniz bu arada?

enjektor 306 gti enjektoru dusumuorm aslında 250cc fln civarıymıs...olmazsa olmas yani enjektor?

izo
08-02-2008, 20:17
gncel......

UnnAmeD
08-02-2008, 21:16
enjektor olmassa olmaz dıe bısı yokta ,enjektor olmassa fazla boost bekleme.stok enjektorlerle afr'den ızleyıp bı ayar cekersınız ama ne kadar hp gelır bılmıyorum.orjınal enjektorlerının cc'sıne ve regulatorden verdıgın basınca gore degısır.yınede en saglıklısı yenı enjektor haberın olsun.

izo
08-02-2008, 21:34
hmm, saol, yrn cıkmacılara bi bakim ben bari...

UnnAmeD
08-02-2008, 22:25
wıdeband'da en acılınden :) onada bakıver yarın ;)

rsozkan
11-02-2008, 12:39
ızo naaptın kardesım nasıl gıdıyor calısmalar bende yakında projeye baslıcam
bakalım ıde nasıl sonuc verıcek turboyla

izo
12-02-2008, 00:33
ızo naaptın kardesım nasıl gıdıyor calısmalar bende yakında projeye baslıcam
bakalım ıde nasıl sonuc verıcek turboyla

kardeşm ugrasıors işte bekledigimden cok daha zomuş bu iş...ide super olur merakla bekliorm..

izo
12-02-2008, 21:57
bugun ilk kez denedik bklm...2 de kesilio biras 3 de yuruyo 5000devrde bi kesilio bi daha alıyo...enjektorden mi acaba?

TünayK
12-02-2008, 22:26
bugun ilk kez denedik bklm...2 de kesilio biras 3 de yuruyo 5000devrde bi kesilio bi daha alıyo...enjektorden mi acaba?

enjektorden mı bılmem ama fazla kestırme derım allah etmesın alırsın kucaga...

UnnAmeD
13-02-2008, 13:21

dostum son kez soyluyorum cıddıyım.wıdeband bagla su arabaya lutfen !

tool
13-02-2008, 13:40

avans vurursa karisim ideal olmadigi icin gazin isisi dusuk cikar,
bence wideband taksin ak-kara kabaca cikar ortaya ;)

UnnAmeD
13-02-2008, 19:15
dıyorumya ıste wıdeband baglasa gorebılecek enjektor yetıyormu yetmıyormu..satılıklar bolumunde 2 tane var wıdeband.boyle fırsatta cıkmazkı hep :)

tool
13-02-2008, 19:47
dıyorumya ıste wıdeband baglasa gorebılecek enjektor yetıyormu yetmıyormu..satılıklar bolumunde 2 tane var wıdeband.boyle fırsatta cıkmazkı hep :)

ben senin yazini neden EGT diye okuduysam, pardon :D

izo
13-02-2008, 22:11

avans vurursa karisim ideal olmadigi icin gazin isisi dusuk cikar,
bence wideband taksin ak-kara kabaca cikar ortaya ;)

bugun bagladık wideband, araba yuklenince cok fakire dusuyo, avans vurmuyo...gittik sonra ek bi pompa daha bagladık, araba daha az kesiliyo, .7 bar civarı ama kesinlikle benzin yok arada kesiliyo.. yine de acaip gidio...beyin işini, bekliyorum işte, enjektoru de o zmn alcam cunku şimdi fazladan benzin verip bogmak istemiyorum... cok basmıorm ztn..

tool
13-02-2008, 22:17
izo arabanin gitme sebebi sadece fakire kalmasi,
yakinda piston falan eritirsin zorlama bence ;)

izo
13-02-2008, 22:33
izo arabanin gitme sebebi sadece fakire kalmasi,
yakinda piston falan eritirsin zorlama bence ;)

hmmm, cok sıkıtırmıyorum zaten, beyn parcası 2 hafta sonra gelcek de, enjektoru şimdi alsam? bu sefer noolcak? fazla benzin? ayarlıyamacas...

UnnAmeD
14-02-2008, 13:28
enjektoru baglamana gerek yok.beyın gelene kadar turbonu al 0.4-0.5e o sekılde bın benım tavsıyem.

izo
14-02-2008, 22:24
yarım gaz yaoınca ztn alıyo araba, 2500 devrde giriyo turbo devreye...nissan 200sx enjektoru bnm arabaya uyuyorsa alcam da...

TURBO CİVİC
24-02-2008, 21:04
dostum konuyu takip edemedim.baya ilerleme var anladıgım kadarıyla simdiden hayırlı ugurlu olsun.yardıma ihtiyacın olursa aynı sehirdeyiz biliyosun:icon_tup:

izo
25-02-2008, 08:40
dostum konuyu takip edemedim.baya ilerleme var anladıgım kadarıyla simdiden hayırlı ugurlu olsun.yardıma ihtiyacın olursa aynı sehirdeyiz biliyosun:icon_tup:

abi super olur aslinda yardim, enjektor de taktim greddy e manage in kablosunu bekliyorum...gaz kesme olayi cok aza indi.... 0.6 bar fln basiorm su an...

MTK
25-02-2008, 11:18
izo resım yokmu cnm :D

akın
25-02-2008, 19:38
stok motora uyguladın degilmi piston falan herhangi bir işlem yapıldımı araca merak ettim acıkcası:)

Ranthor
26-02-2008, 08:38
izzet 0.4 u gecme su an, yazik olacak o kadar emege...

izo
14-03-2008, 10:37
map basladı, geedy e manage blue boxbaglandı en sonunda...bilgisini esirgemeyen herekse tesekkurler..

polo34
14-03-2008, 10:44
hadi gözün aydın, sorun neredeymiş ?

izo
14-03-2008, 10:52
obur konuya yazdım, aslında sorun arabanın reno lmasında:) map sensorunu deistirdik..

grkm
14-03-2008, 10:59
Harnessları ayarlamış olmana sevindim izzet , Allah utandırmasın hadi :)

izo
14-03-2008, 14:21
Harnessları ayarlamış olmana sevindim izzet , Allah utandırmasın hadi :)

saol, bklm sonuc nasıl olacak?

Sportline
14-03-2008, 16:10
Nihayet gözün aydın hadi, sağlıklı olsunda 3-5 beygir önemli değil.:)

izo
22-04-2008, 21:11
.7 basiorm .9 basssam kirarmiyim biseyler? bilenlerin tecrubelerini bekliyorum?

boosted_pug
22-04-2008, 21:22
kardeş bi denesek mi acaba arabaları

izo
22-04-2008, 21:35
kardeş bi denesek mi acaba arabaları

deneyelim de bnm eksik cok, daha map sensoru yeni geldi onla iste map yapacagiz, ama bari .2 arttirsam diorum?

Serkan.S
22-04-2008, 21:41
Eksiğim çok diyosun 0.2 arttırım diyosun kendin karar var şu cümleden.

izo
22-04-2008, 22:01
map yapmisken barla oynama sansim var onun icin sordum..

clioGT
23-04-2008, 06:50
sen önce eksik filan bırakma da sonra bakarsın izzet ne kadar basacağına...;)

boosted_pug
23-04-2008, 11:57
oki kardeş araba bitince ozaman deneriz

izo
23-04-2008, 20:12
sen ibo yu fln taniosan ordan ulasalm birbirimize...

izo
04-06-2008, 20:40
450 cc enjektor taktım bugun...basta alsaydım keske..bı de buraya yazan hekese tesekkur ederim sizin sayenizde yuruttuk arabayı...