PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Çin'e gidiyorum - Alışveriş yaparken nelere dikkat etmeli ve ne almalıyım ?

BilalAkbayır
18-03-2012, 23:18
Arkadaşlar bir aksilik çıkmazsa 2 Nisan günü birkaç arkadaş Çin'e gideceğiz. Konaklama için otelde kalmayacağız. Türk dostlarımızın yanında kalacağız ve yemek vs. sıkıntı olmaz diye düşünüyorum. Açıkçası böyle bir düşüncem yoktu ama ücret bana uygun geldi ; 750 €'ya ayarlanmış gezi.

Öncelikle Wuhan'a ineceğiz, daha sonra nereleri gezme fırsatımız olur bilmiyorum. 5 gün kalınacak. Çin'de yaşayanlar olabilir veya daha önce gidip öneride bulunacaklar olacaktır. Öncelikle benim sormak istediklerim var. Dün haberim oldu ve bugün gitme kararı verdiğim için pek bütçem yok gezi masrafları haricinde yanımda max 1500 $ götürmeyi planlıyorum. Böyle bir fırsatla bir daha karşılaşabileceğimi düşünmüyorum. Ve Çin'e gidenler daha iyi bilir. Orada ne ucuzdur, ne alırsak karlı çıkarız, elektronik eşya almalımıyım ve alırken nelere dikkat etmeliyim. İhtiyacın doğrultusunda alışveriş yap diyorsanız. Bir ihtiyacım yok ama Akıllı bilgisayar, notebook, lens, playstation tarzı aletlerin uygun olabileceğini söylerseniz o doğrultuda alışveriş yapmayı düşünüyorum.

Ayrıca yurt dışından elektronik eşya getirme şartları nelerdir ?

coder
18-03-2012, 23:19
Kilo ile ddr ram satıyorlar :D

Dodoo
18-03-2012, 23:25
Replika saatlerin kilosu 50dolar ama, dönerken yakalanırsan hapis cezası ile yargılanabilirsin sanırım :p :)

Ben getirip satacaksın diye algılamıştım, düzenledim (:

onursumer
18-03-2012, 23:35
kıyafet vs gibi birşey alıcaksan made in turkey olmamasına dikkat etmek lazım burdan çok giden şey var

darkmoon
18-03-2012, 23:44
bizim arkadaş zamanında dvd player alıyormuş satıcı kadına bunun sonysi yokmu demiş kadın aşağıdan birebir aynı kasanın üstünde sony yazanını vermiş :D :D :D duyunca çok gülmüşdüm..

BilalAkbayır
18-03-2012, 23:46

O kadar ilerlemişler demek.

Replika saatlerin kilosu 50dolar ama, dönerken yakalanırsan hapis cezası ile yargılanabilirsin sanırım :p :)

Ben getirip satacaksın diye algılamıştım, düzenledim (:

Kilo ile saati ne yapayım ki :D

kıyafet vs gibi birşey alıcaksan made in turkey olmamasına dikkat etmek lazım burdan çok giden şey var

Kıyafet almayı düşünmüyorum ama yinede teşekkürler.

bizim arkadaş zamanında dvd player alıyormuş satıcı kadına bunun sonysi yokmu demiş kadın aşağıdan birebir aynı kasanın üstünde sony yazanını vermiş :D :D :D duyunca çok gülmüşdüm..

Böyle bir durumla karşılaşmak istemem açıkçası.

baretta
18-03-2012, 23:46

ben hastayım ben hastayım dedim inanmadınız bakın ne oldu şimdi

gibi olmuş :hahaha::hahaha:

bilalMW
18-03-2012, 23:59
çakma laptop olmadığına göre alınabilinir. ve performans ekran kartı pc kasa modifiye v.s ürünleri alınabilinir?

BilalAkbayır
19-03-2012, 00:05
Laptop ihtiyacım yok açıkçası. Tabii fiyatları çok uygun gelirse o da alınabilir.

bilalMW
19-03-2012, 00:07
Laptop ihtiyacım yok açıkçası. Tabii fiyatları çok uygun gelirse o da alınabilir.

evvela kastım buydu :)

dirk
19-03-2012, 00:12
abi bizede bişeyler getireceksen.. aklımda bi ton öneri var... yok getirmiyceksen kendime saklıyorum :D

BilalAkbayır
19-03-2012, 00:18
abi bizede bişeyler getireceksen.. aklımda bi ton öneri var... yok getirmiyceksen kendime saklıyorum :D

Elektronik eşya olaraktan bir tane hakkımın olduğunu tahmin ediyorum. Ama emin değilim. Bulabileceğim bir şeyler ise elimden geldi kadar yardımcı olmaya çalışırım.

driftboy
19-03-2012, 00:25
Ofsetli direksiyon getir abi benden söylemesi :D

Emir_b16a
19-03-2012, 01:21
Ofsetli direksiyon getir abi benden söylemesi :D

yamulmasın :D

CaNeR54
19-03-2012, 02:51
adamlar apple store un 5 katlı çakma binasını yapmışlar sonra kapatildı tabi dikkat et alırken herşeye :)

cabrioleter
19-03-2012, 03:57

tam tersine made in Turkey ise gözün kapalı al hocam tabi burda olmayan bir markaysa.

Türkiye'de satışı direkt satışı olmayan bir çok tekstil markasının Türkiye'de üretiliyor olmasından dolayı bunu söyledim. Hatta oldukça da kaliteli ve pahalı markalar bunlar.

Ertekin
19-03-2012, 04:01
Ben olsam sosyal hayatından faydalanırdım:)

RottingChrist
19-03-2012, 05:26
çoktan listenin başına not alınmıştır diye tahmin ediyorum :)

TünayK
19-03-2012, 07:34
bilmiyorum ilginizi çeker mi ama masaj çok ucuz orada...detaylı bilgi için üyelerimizden Istilldo'nun yazdığı kitabı okumanızı tavsiye ederim.... "şenzende çıkarmadan 5,başım dara düşünce"

BilalAkbayır
19-03-2012, 07:37
adamlar apple store un 5 katlı çakma binasını yapmışlar sonra kapatildı tabi dikkat et alırken herşeye :)

Şaka gibi :) 3-4 yıldır orada kalan bir kardeşimiz alışverişlerimiz sırasında yanımızda olacak böyle sıkıntılarla karşılaşacağımızı zannetmiyorum.

tam tersine made in Turkey ise gözün kapalı al hocam tabi burda olmayan bir markaysa.

Türkiye'de satışı direkt satışı olmayan bir çok tekstil markasının Türkiye'de üretiliyor olmasından dolayı bunu söyledim. Hatta oldukça da kaliteli ve pahalı markalar bunlar.

Kıyafet almayı düşünmüyorum ama dediğiniz gibi m.i.t altında farklı ürünler görürsem olabilir.

Sosyal hayattan kastınız gece hayatıysa böyle bir eğlence kültürüm yok. Ama tarihi ve turistik yerleri tabii ki de gezeceğiz.

bilmiyorum ilginizi çeker mi ama masaj çok ucuz orada...detaylı bilgi için üyelerimizden Istilldo'nun yazdığı kitabı okumanızı tavsiye ederim.... "şenzende çıkarmadan 5"

Aslında benimde aklımdan geçti Tünay Bey. Gittiğimiz yerde denk gelirse gidebilirim belki.

1lker
19-03-2012, 08:00
Fotograf hobin varsa fotograf makinasi ve cesitli lensler alabilirsin :)

otto24
19-03-2012, 08:00
bence alınabilecek en mantıklı şey araç arıza tespit cihazı burda 6500 tl olan autoboss arıza tespit cihazı orda 860 $ çok yakından takip ediyorum paraya çevirmeside kolay gerektiğinde

DOHC
19-03-2012, 08:23
Kardeşim gitti, mutlaka sağlam pazarlık yap. Sağlam derken harbi sağlam, kardeşim adamların istediği paranın max %20'sini vererek almış herşeyi...........
Önce pazarlığını yap, indir fiyatı, indir indir indir. Sonra almıyorum de, yürümeye başla, adam arkadan sana bağırıyor zaten......

PROMINENT
19-03-2012, 09:56
çin malı ürün çok alışveriş yaparken dikkat et..

thedevil
19-03-2012, 10:06
çin malı ürün çok alışveriş yaparken dikkat et..

bunu ben söyleyecektim :( :D

Bi1ReD
19-03-2012, 10:16

+4GB 1033MHz

XSi
19-03-2012, 10:23
Kardeşim gitti, mutlaka sağlam pazarlık yap. Sağlam derken harbi sağlam, kardeşim adamların istediği paranın max %20'sini vererek almış herşeyi...........
Önce pazarlığını yap, indir fiyatı, indir indir indir. Sonra almıyorum de, yürümeye başla, adam arkadan sana bağırıyor zaten......

klasik turist pazarlığı, dünyanın her yerinde aynı demekki.

2010 da ispanya ve italyaya gittim orda da aynı muhabbet..

20 € dan başlayıp 4-5€ da biten pazarlıklarla geçtim 2 gezimizde :)

Maxiboost
19-03-2012, 10:23
Masaj olayi es anlamlidir orda dikkat et :D ama gercekten masaj yaptir. Guangzhou ya gideceksniz bi adres verebilirim. Yazin 60 yuan a 70dk masaj yaptilar keskul gibi oluyosun :D sonra oteli degistirip o otele gittik ztn. Yiyecekle ilgili yenilezzetler deniyim 1 kere dunyaya geliyoruz fln deme aman diyim :D en son chicken testicals yazisini gordum fasulye diye sevinirken

HaKo
19-03-2012, 10:33
çinden bence elektronik alınmaz, ucuz olanı çok adi elinde patlıyor iyiside zaten iyi paraya satılıyor. Çinin en güzel şeyi KFC burdakine on basar kalite olarak :) Bir de masaj mutlaka yaptırın gerçekten iyi geliyor :)

HaKo
19-03-2012, 10:34
kıyafette eğer benim gibi biraz boylu ve yapılysanız hiçbişey bulamıyosunuz. Çünkü kalıplar hep ufak tefek çinli kalıpları.

mechanic
19-03-2012, 10:39
aldığın elektroniklerin %90ı replika. dikkat et.
sana şöyle diyim, ne alırsan al,

istanbula indiğinde kalabalıkla beraber yürüme,
bekle bi yarım saat oyalan, çinden gelen uçaklarda seçmece yapıyorlar :D

durdururlarsa valizi açarsan bu halama bu anneme diye başla, ticaretini yapmıyorum vs... belki kurtulursun...

volume81
19-03-2012, 11:21
http://fc03.deviantart.com/fs29/f/2008/172/f/b/fb1e7d9c545b124b9177ff1ac3d9e34c.jpg

bulursan kap getir :D

1lker
19-03-2012, 12:43
Masaj olayi es anlamlidir orda dikkat et :D ama gercekten masaj yaptir. Guangzhou ya gideceksniz bi adres verebilirim. Yazin 60 yuan a 70dk masaj yaptilar keskul gibi oluyosun :D sonra oteli degistirip o otele gittik ztn. Yiyecekle ilgili yenilezzetler deniyim 1 kere dunyaya geliyoruz fln deme aman diyim :D en son chicken testicals yazisini gordum fasulye diye sevinirken

Ahhahahahahah :D

cabrioleter
19-03-2012, 12:53
http://fc03.deviantart.com/fs29/f/2008/172/f/b/fb1e7d9c545b124b9177ff1ac3d9e34c.jpg

bulursan kap getir :D

hocam bu japon yav :D

Arenimo
19-03-2012, 13:08
Anlatilicak cok sey var pazartesi bnde oradayim :D tekrar gitmek guzel ama bejing e gdiyorum shanghai olsaydi super olurdu ya:)

aslan
19-03-2012, 13:22
Valla ne alırsan al ama yemene dikkat et geçen bir abi gitti adamlar çubuga takılmış kertenkele yiyorlarmış yolda çerez niyetine

Jön Türk
19-03-2012, 13:36
Tai gibi olur mu bilmiyorum ama Ladyboylara dikkat :D

VTec_king
19-03-2012, 15:54
adamlar çakma insan yapıcak sonunda sağlam git sağlam gel

Dodoo
19-03-2012, 17:30

Iyy aman bee :( :D

Çeşit çeşit yorumlar geldi, konu sahibi birşey almadan gelecek sonunda :)

CasabLanca
19-03-2012, 22:03
dr. dre kulaklık bulursan bol miktarda getir :D

BilalAkbayır
19-03-2012, 22:08
Fotograf hobin varsa fotograf makinasi ve cesitli lensler alabilirsin :)

Makineme lens ihtiyacım var aslında. Canon Eos 550d sahibiyim hala 18-55 kullanıyorum. Siz ne önerirsiniz lens olarak bir bilginiz var mıdır?

bence alınabilecek en mantıklı şey araç arıza tespit cihazı burda 6500 tl olan autoboss arıza tespit cihazı orda 860 $ çok yakından takip ediyorum paraya çevirmeside kolay gerektiğinde

Aletle alakalı hiçbir bilgim yok :confused:

Sizin bahsettiğiniz pazarlık çakma ürünler için geçerli olmasın, çünkü orjinal bir ürünü %20 fiyata almak imkansız gibi.

Gezi kapsamında nereler var tam olarak bilmiyorum. İniş Wuhan'a. 70 dk masaj kulağa çok hoş geliyor :) Yiyecek olarak bir sıkıntı çekmeyiz diye düşünüyorum tecrübeli dostlarımız yanımızda olacak.

çinden bence elektronik alınmaz, ucuz olanı çok adi elinde patlıyor iyiside zaten iyi paraya satılıyor. Çinin en güzel şeyi KFC burdakine on basar kalite olarak :) Bir de masaj mutlaka yaptırın gerçekten iyi geliyor :)kıyafette eğer benim gibi biraz boylu ve yapılysanız hiçbişey bulamıyosunuz. Çünkü kalıplar hep ufak tefek çinli kalıpları.

Gerçekten sizin dediğiniz gibiyse Çin'in çakma ürün haricinde bir avantajı yok o zaman. KFC'den yemiyorum zaten. Boy olarak 1.70 çok sıkıntı çekmem heralde :)

aldığın elektroniklerin %90ı replika. dikkat et.
sana şöyle diyim, ne alırsan al,

istanbula indiğinde kalabalıkla beraber yürüme,
bekle bi yarım saat oyalan, çinden gelen uçaklarda seçmece yapıyorlar :D

durdururlarsa valizi açarsan bu halama bu anneme diye başla, ticaretini yapmıyorum vs... belki kurtulursun...

Tavsiyeleriniz için teşekkürler.

Çok sıkıntılı durum :D

adamlar çakma insan yapıcak sonunda sağlam git sağlam gel

:)

dr. dre kulaklık bulursan bol miktarda getir :D

Dr.Dre daha önce hiç duymadım. Özelliği nedir ?

Dodoo
19-03-2012, 22:18
Dr.Dre daha önce hiç duymadım. Özelliği nedir ?

Monster markasının, ünlü sanatçıların aracılığıyla meşhur ettiği 400-1500 lira arası bulunabilen kulaklık.

Monster firmasının kulaklıkları kalitelidir ona laf yok zaten ama dr.dre serisinde hak ettiğinden fazla para istiyorlar kulaklıklara, e *****, ünlülere gidiyo o para :)

Ek olarak, çok çok fazla da replikası bulunur :)

BilalAkbayır
23-03-2012, 00:53
Aydınlattığın için saol dodoo.

Designer
23-03-2012, 01:14
Hazır otarafa gidiyosunuz yolunuz Xi-an tarafına düşerse şu Türk piramitlerinin uzaktanda olsa fotosunu çekin baride bi görelim.