PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Cam Filmi Cezası İptali...

ice
19-03-2012, 15:13
Cumartesi arabanın işlerini yaptırırken bir tanıdığımın dükkanının camın da bu mahkeme sonucu kağıdını gördüm.Emsal teşkil edebilir.Bu cumartesi gittiğimde fotokopi çekip scan yapacağım.İsteyen bir kopyasını alıp ruhsatın arasına koyar faydası olur :icon_tup:

http://i1104.photobucket.com/albums/h332/berkhattat/421638_187910064657632_100003159186201_287777_3662 71911_n.jpg

http://i1104.photobucket.com/albums/h332/berkhattat/428359_187909284657710_100003159186201_287773_1175 836640_n.jpg

Melih-Ö
19-03-2012, 15:15
Abi adamlar istedikler sona her türlü kesiyorlar cezayı. Bunu iptal ettirmek için ne kadar para harcanmıştır acaba o var ?

ice
19-03-2012, 15:17
Sorun o değil.Kestikleri cezanın suç teşkil etmediğini kanıtlayan mahkeme sonucu bu...Yoksa ceset torbası yok diye bile ceza kesebilirler...

Day Walker
19-03-2012, 15:18
Süper herkese örnek olsun bu.

@melih ne kadar harcadıysa hepsi malatya Trafik tarafından karşılacanacak.

Melih-Ö
19-03-2012, 15:23
Abi güzelmiş o zaman bu olay. Herkesin taşıması daha iyi olur. Hoş gerçi bende cam filmi yok sırf bu sebepten dolayı yaptırmıyordum :S

darkmoon
19-03-2012, 15:24
geçen gün dükkkanları kapatıyorlardı bugünde cam filmli arabalara izin veriyorlar mahkeme kararı ile garip memleket..

1lker
19-03-2012, 15:25
Yaziyi gosterdiginde adam yazacak sen ugrasacaksin olacagi bu :)

erdinc06
19-03-2012, 15:27
bos yere inada bindirmenin anlamı yok baska seylere cezai islem uygular mesela bende spoiler eksoz :) 72 tl ödemek daha iyi

Time-R
19-03-2012, 15:33
Her ilde degisir bu olay, hakimin insiyatifine kalmis, ki olaya farkli yondende bakabilirdi...

exca-
19-03-2012, 15:33
egzozu hangi maddeden yazıyolar tam olarak?

GokhanRS
19-03-2012, 15:36
her türlü kitlemeye devam ederler. bi mahkeme iptal eder diğeri etmez. derken indirimli ödeme imkanınızda uçar gider o arada :D

yani birinin kazanması diğerlerimizin kurtulmasına imkan sağlamaz. adam belki sağlık açısıncan ihtiyacı olduğuna dair rapor gösterdide kazandı bilemeyiz ki.

ice
19-03-2012, 15:39
her türlü kitlemeye devam ederler. bi mahkeme iptal eder diğeri etmez. derken indirimli ödeme imkanınızda uçar gider o arada :D

yani birinin kazanması diğerlerimizin kurtulmasına imkan sağlamaz. adam belki sağlık açısıncan ihtiyacı olduğuna dair rapor gösterdide kazandı bilemeyiz ki.

Mahkeme kararında tüm sonuclar detaylı bir şekilde açıklanır !Hastalık rapor vs vs... Ben iddia etmiyorum bu rapor elinizde varken size kimse cam filmi cezası kesemez diye AMMA emsal karar diye bir şey vardır hukukta !!!

-HaKaN-
19-03-2012, 15:39
cam filmi için bu kadar sıkı yönetim alınmaya başlamışken bundan sonra aynı karar bir daha çıkmaz bence..

GokhanRS
19-03-2012, 15:40
tabiki önce cezayı yeriz sonra dava açar emsal karar diye sunarız. hakiminde insiyatifine kalırız.

ice
19-03-2012, 15:42
Ben bilmem o kadarını ben köyden yarın geldim... Türk halkı olarak hiçbirşeye ses çıkarmadığımızdan dolayı bu hallere geldik zaten ...

poseidon
19-03-2012, 15:44
Bu karar ne kadar gerçek bilmiyorum ama polis der ki:

Kaza anında cam patlamadığı ve sürücü içinden çıkamadığı için tehlike teşkil edebilecek bir aksesuar için ceza yazdım. Böylece şeffaf film bile çeksen ceza yazar.

30/1-b maddesini bir okumanızı tavisye ederim.
Orada sadece görüş demiyor, "tehlike oluşturabilecek" diyor.

16EC813
19-03-2012, 16:03
biri ne yapmam gerektigini net bi şekilde yazabilir mi ? ben daha yedigim cezayı ödemed.m de

aliburma
19-03-2012, 16:23
Sorun o değil.Kestikleri cezanın suç teşkil etmediğini kanıtlayan mahkeme sonucu bu...Yoksa ceset torbası yok diye bile ceza kesebilirler...

Katılıyorum, ben de emniyet teşkilatı mensubuyum ve birkaç kere cam filmi vs. yüzünden bana da zorluk çıkarılmıştı. artık cam filmi yaptırmıyorum. Hatta Samsun'da yaşayan babama ortada herhangi birşey yokken durdurup terbiyesizlik yapmışlar, o da "arkadaşlar, benim oğlum da polis" demesine karşılık, "polisse polis, napalım!" cevabını almış. neyse evraklara kimliğe bakıp göndermişler ama adamın canı sıkılmış, normal olarak zoruna gitmiş. Mevzu da burada: hepimizde üniforma var, ama kiminin üzerinde ahlakı/terbiyesi yok. cam filmine yazamayınca arabanın bütün eksiklerini çıkarmayacaklarını bilseler, bütün arkadaşlar itiraz için kuyruğa geçer...

aliburma
19-03-2012, 16:34
Bu karar ne kadar gerçek bilmiyorum ama polis der ki:

Kaza anında cam patlamadığı ve sürücü içinden çıkamadığı için tehlike teşkil edebilecek bir aksesuar için ceza yazdım. Böylece şeffaf film bile çeksen ceza yazar.

30/1-b maddesini bir okumanızı tavisye ederim.
Orada sadece görüş demiyor, "tehlike oluşturabilecek" diyor.

haklısın, ah bu zihniyet yok mu? işlerine gelmediğinde zottrik olan şeyler bile işlerine geldiğinde sırma saçlı, badem gözlü oluyor. çok merak ediyorum aslında, bu madde hangi filmin tehlikesinden bahsediyor? hava nemli diye camdan ayrılan mı yoksa çok kısa zamanda yırtılıp kendine sövdüren cam filminden mi? ne komik yaaaa!!!

Ers
20-03-2012, 12:06
Malatya Emniyet Müdürlüğü tarafından konuyla ilgili olarak yapılan açıklamada, "Emniyet Müdürlüğümüze bağlı Trafik Ekiplerimizin yaptığı uygulama ve kontrollerde 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunun 26. ve Karayolları Trafik Yönetmeliğini 63. Maddelerine aykırı hareket eden sürücülerin olduğu tespit edilmiş olup; geçiş üstünlüğü hakkına sahip olmadığı halde, trafikte geçiş üstünlüğünü belirtip ışıklı ve sesli ihbar işaretlerine (özellikle araçların ön panjurlarının iç kısmına kırmızı mavi yanıp sönen çakar lamba, tepe lambası ve siren takılarak) kullanmanın Karayolları Trafik Kanunun 26. maddesi gereğince suç olduğu, aksi halde hareket eden araç sürücülerine 72 TL para cezası uygulanır, ayrıca sürücü araç sahibi değilse tescil plakasına da aynı miktar için ceza tutanağı düzenlenerek bu donanımlar araçtan söktürülünceye kadar trafikten men edilir. Bu maddeye aykırı hareket eden sürücüler hakkında TCK' nın 179. maddesi hükümleri de uygulanır" ifadeleri kullanıldı.

“Güvenlik için’

Trafik güvenliği açısından otomobil camlarının, sürücüye iyi bir görüş imkanı sağlaması ve sürücünün görüş alanını kısıtlamaması gerektiğinin vurgulandığı açıklamada daha sonra şunlar belirtildi: "Karayolları Trafik Yönetmeliğinin 63. maddesinde, "Taşıtların camlarının görüntüyü değiştirecek seviyede renkli kullanımı veya camları üzerine renkli film tabakaları yapıştırılması yasaktır" hükümleri bulunmakta olup, yukarıda belirtilen hükümlere uymadığı tespit edilen araçlar hakkında, 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu'nun 30/1-b maddesi
gereğince 154 TL para cezası uygulanır. Sürücü ihtar edilerek verilen süre içerisinde (3 gün), cam filmlerini sökmemesi halinde araç trafikten men edilir. Bundan sonra ki yapılacak trafik denetimlerinde vatandaşlarımızın mağdur olmamaları ve cezai işlemlerle karşılaşmamaları açısından yukarıda belirtilen hususları dikkate almalarını önemle rica ederiz." Haber Merkezi

kaynak Haber (http://www.malatyayabakis.com/malatyayabakisdetaylar.asp?bolum=1489935627&uyeid=0)

yeni düzenleme ile bu eski karar geçerli olmuyo sanırım.

dj ugurcan
20-03-2012, 13:46
sıkıntı. 2 ay sonra muayenem var. arka cam değişeceği için cam filmlerini söküp giriyim sonra ön cam dahil çektiriyim diyodum nasıl olsa ceza yazıcaklar diye. şimdi yan camları 1 numaraya indirir ön cama da çektirmem ruhsatın içinde de bu fotokopiyi taşırım..

cemsultan
20-03-2012, 13:55
"görüntüyü değiştirecek seviyede"

İşte kilit nokta burası, bunun bir ölçü birimi ya da standartı olmalı, bu belirli olmadığı için en açık cam filmine bile yazıyorlar, belirleyici bir seviye yok kanunda.

Yoksa UV filtre işlevi gören açık renk cam filminden kimsenin görüşü değişmez.

Talih.b16
20-03-2012, 14:17
sapla samanı ayırsınlar..benim aracıma cam filmi cezası yazarsa sıkıntı yok bişi demem ama eşimin aracına uymaz o iş.biri diyo aracın içini görücem biri diyo aksesuar olduğu için ceza.tutturmuşlar bi cam filmidir gidiyo yapıştırıp geçiyolar cezayı parasal tamamen adam benim vergimle kestiği cezayla 12 silindir arabayla gezicek cam filmi olucak bana doğruycak cezayı.bide isme bak millet vekili yurt dışında bisikletle gidiyo adamlar bizde en az 2 merso 5 tane gmc jip vallaha bravo güzel ülkem işte insana burda yaşamaktan soğutuyolar.bende suan 50 ye yakın polisin şahsi aracının plakası var hepside cam filmli diye aldım bi ceza yassınlar direk plakalarla emmiyete gidicem bakalım o araçları emmiyetin önünde cam filmleri sökülürken görebilecekmiyiz?

by_vtec
20-03-2012, 22:03
nasıl bır kanun cercevesı var bu turkıyede anlamadım,kımse neyın ne oldugunu bılmıyor,polıs yazıyor yasak dıyor hakım bozuyor bırsey olmaz dıyor:d

16EC813
20-03-2012, 22:19
nasıl bır kanun cercevesı var bu turkıyede anlamadım,kımse neyın ne oldugunu bılmıyor,polıs yazıyor yasak dıyor hakım bozuyor bırsey olmaz dıyor:d

şeyde hatuna sormuşlar niye çocugun olmuyo
-biri yapıyo biri bozuyo :D
demişşş

ÇALIŞKAN
22-06-2012, 18:47
şimdi atv haberde cam filim cezasını mahkeme iptal etmiş izleyen varmı...

Film Camlara Ceza Kesilmesine Mahkemeden İptal Kararı haberi haberler haberleri Haber FX (http://www.haberfx.net/film-camlara-ceza-kesilmesine-mahkemeden-iptal-karari-haberi-532488/)

SİYAH CAM FİLM CEZASI ARTIK MAHKEME KANUNUNDA YERİ OLMADIĞI İÇİN İPTAL EDİLİYOR | SAKARYA HABER | SAKARYA HABERLERİ (http://www.carkhaber.com/icerik.php?kategori=haber&id=25571)

darkmoon
23-06-2012, 14:25
şimdi atv haberde cam filim cezasını mahkeme iptal etmiş izleyen varmı...

Film Camlara Ceza Kesilmesine Mahkemeden İptal Kararı haberi haberler haberleri Haber FX (http://www.haberfx.net/film-camlara-ceza-kesilmesine-mahkemeden-iptal-karari-haberi-532488/)

SİYAH CAM FİLM CEZASI ARTIK MAHKEME KANUNUNDA YERİ OLMADIĞI İÇİN İPTAL EDİLİYOR | SAKARYA HABER | SAKARYA HABERLERİ (http://www.carkhaber.com/icerik.php?kategori=haber&id=25571)

bu olayı bende okudum ama olayın içeriği başka araştırırsan görürsün burdaki avukat arkadaşın aracında sadece arka camında açık renk film var.. polis ceza kesiyor ve oda itiraz ediyor çünkü madde uyarında şöför baz alınıyor ve mahkeme haklı buluyor.. trafik yasasında arka ön cam demiyor şöförün görüşünü yada dışardan görünüşü engelliycek madde çıkıntı diyor adamın ön camlarında film yoksa arka camında varsa itiraz edebilir tabiki..

ama eminim en kısa zamanda yasada buna uygun bir düzenleme yapılır arka veya ön cam ibaresi eklenirse yada aracın tüm camları ibaresi eklenirse gene keserler ceza..

ygtkrmdnz
23-06-2012, 16:19
egzozu hangi maddeden yazıyolar tam olarak?

çevre rahatsızlığı diye biliyorum ben

clioGT
12-08-2012, 02:19
Cam filmi yasağı kalkıyor-HABERTÜRK (http://www.haberturk.com/yasam/haber/767188-o-yasak-kalkiyor)

Göremedim konusunu

ice
12-08-2012, 08:24
Ben demiştim dimi :)

car wolf
12-08-2012, 10:25
uygulamaya girerkende ön camları indirip gireriz artık :D camı kaldır diyecek halleri yok ya :soru:

emre_
12-08-2012, 10:49
ön cama film yasak diyede bişe göremedim :D

car wolf
12-08-2012, 10:56
ön cama film yasak diyede bişe göremedim :D

en son HT linkinde bu yazı var..
araçların arka camları ile arka yan camlarına cam filmi taktırmak serbest olacak.

Sh4rk
12-08-2012, 11:16
2 gun once egsoz menı kaldırmak ıcın trafık subeye gıttım adam egsoza baktı cam fılımlerınıde sok dedı oyle boyle derken soktuk mk adamlar kara duzel kurulmus oyuncak gıbı

car wolf
12-08-2012, 11:28
çoğu polis otosunda film var.!! kendilerine gelince serbest ****

GokhanRS
12-08-2012, 11:28
uygulamaya girerkende ön camları indirip gireriz artık :D camı kaldır diyecek halleri yok ya :soru:

beni durdurdu camlar açıktı. camları kaldır dedi. kaldırdım. tamam film yokmuş devam et dedi.

SinanATASOY
12-08-2012, 11:33
Benim merak ettiğim;

Diyelim yedik cezayı sonra mahkemeye verdik iptal ettirdik ve kararı aracımızda taşıyoruz. Polis tekrar tekrar ceza yazabilir mi? Yoksa o mahkeme sonucunu dikkate alıp cezadan vazgeçermi?

BLuEBoY
12-08-2012, 11:33
Diğer yandan bu uygulama ile araçlarda enerji verimliliği sağlanmasının yanı sıra ülkenin cari açığına da pozitif katkı sağlanacak.

camlarımız filmli güneş yemedik klima açmadık yakıttan tasarruf ettik diyelim tamamda cari açığa nası katkı sağlanıcak onu anlamadım :beuj:

herkes film yaptırcak filmciler kazancak vergi ödeyecek gibi bişemi acaba ? :)

car wolf
12-08-2012, 11:34
beni durdurdu camlar açıktı. camları kaldır dedi. kaldırdım. tamam film yokmuş devam et dedi.

ohaaa:eek: yaparlar aga..

dbarx2
27-08-2012, 08:12
ben daha dün yedim cezayı :) allah razı olsun polis amcalardan beşiktaşta yoldan geçen bütün arabaları sağa çektirip cezayı kestiler. hatta arkadaşın dediği gibi camları açık olan uyanıkların camlarını da kontrol ediyorlardı camları kapattırıp.

16EC813
27-08-2012, 08:15
ben dedim kimse inanmadı yazdıklarına,sadece film çekenler inanmış :D