PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bilgisayar Sorun..

GörkemT.
03-04-2012, 17:35
Bilgisayar durduk yere 30 dk veya 1 saat sonra kendiliğinden reset atıyor sorun ne olabılır acaba kasa kapalı yerde degıl fanlarıda kontrol ettım calısıyor hepsi..

ProdriveSTI
03-04-2012, 17:39
Power sub'ta olabilir sorun.Elektrik girisinin oldugu yer...

rapstar
03-04-2012, 17:43
Reset attığında işlemcinin soğutucusunda yada chipsetlerin üstündeki varsa soğutucularda el yakma derecesinde sıcaklık varmı

doncarlo
03-04-2012, 17:43
Yüksek ihtimalle ısınmadan kaynaklanıyordur.Yahut işlemci yerinden oynamış olabilir.Bi kontrol etmende fayda var.

Evrenoz
03-04-2012, 17:47
Fanlarını ve soğutucularını temizle. Özellikle işlemcinin üzerindeki soğtucunun panelleri arasında toz yumakları varsa sök o metali, musluk altında iyicene temizle. Kurut, tak.

Parsia
03-04-2012, 17:57
bir çok şey olabilir. işlemcin ölmeye hazırlanıyor olabilir ya da çok fazla ısınıyordur. ekran kartında problem olabilir. hard diskinde problem olabilir. en iyimser tahminle yazılımsal problem olabilir virüs vs. gibi. olur da olur yani. kurcalamadan sökmeden burdan anlamak zor.

GörkemT.
03-04-2012, 18:09
bilgisayarı söktüm power sub daha önce tamir gördü yanmıştı ama şöyle bişeyde var bilgisayarı hiç kullanmadıgım zaman reset atmıyor işlem yapmaya baslayınca bi süre sonra atıyor

KSE71
03-04-2012, 18:10
Bence de bir çok şeyden kaynaklanıyor olabilir. İşlemciyi, fanları bir temizleyin, olmassa hard diski, ve ekran kartını kontrol etmek de fayda var. Oda olmassa yazılımsal ihtimali atlamak için bir kaç programla virüs taramasından geçirebilir, veya format atabilirsiniz. Benim tavsiyelerim bunlar, kolay gelsin. İnşallah en yakın zamanda çözülür.

GörkemT.
03-04-2012, 18:10
Reset attığında işlemcinin soğutucusunda yada chipsetlerin üstündeki varsa soğutucularda el yakma derecesinde sıcaklık varmı

normal sıcaklık var.

onursumer
03-04-2012, 18:17
işlem yapınca reset atıyorsa güç kaynağıdır büyük ihtimalle

donanımın nedir ?

erhanarici18
03-04-2012, 18:18
yazılımsal bile olabilir
bende aynı sorunla karşılaşmıştım ne yaptıysam olmadı
tek yapmadığım formattı onu da yaptım ve düzeldi

GörkemT.
03-04-2012, 18:19
yazılımsal bile olabilir
bende aynı sorunla karşılaşmıştım ne yaptıysam olmadı
tek yapmadığım formattı onu da yaptım ve düzeldi

önerebilceğin bi virüs programı varmı tarama yaptırmak ıcın bir çok kişi virüs diyor..

Ome_RS
03-04-2012, 18:24
benm basıma gelmişti işlemci fanından sıkınıt vardı söküp temizleyip termal slikonu değiştirince sorun çözülmüştü

ProdriveSTI
03-04-2012, 19:07
Benimde başıma geldi öyle olay dediğim gibi power sub değişti sorun halloldu.

c20let
03-04-2012, 19:42
bilgisayarı kastıracak uygulamalar açılınca reset atıyorsa güç kaynağı ve ya soğutuculardandır problem eğer açtıktan sonra nette takılıp 30 dk sonra reset atıyorsa direk soğutucudandır

alfonso4474
03-04-2012, 20:31
eğer işlem yaptığınızda bilgisayarda yavaşlama var ise soğutucuyu bi kontrol edin oynamış tırnağı atıp soğutmuyo olabilir çıkarıp bi tekrar takın gene bi deneyin kapancakmı bakalım

erhanarici18
03-04-2012, 21:20
önerebilceğin bi virüs programı varmı tarama yaptırmak ıcın bir çok kişi virüs diyor..

virüs programıyla olcak iş değil bence
lisanslı bi virüs programı vardı işe yaramadı virüsle alakalı olduğunu sanmıyorum
sistem dosyalarıyla alakalı olabilir.
örneğin işlem yaptığında system32 içinden çalışması gerekgen bi dosya vardır
pc bu dosyayı bulamayıp resetliyo olabilir
veya bu dosya bozuk olabilir.
Formatla da olmazsa bi elektronik mağazası yolu gözüküyo sana :D

mechanic
03-04-2012, 21:22
ramleri çıkart eksilt bakalı yapacak mı?

Kadyr
03-04-2012, 21:28
everest yükle sıcaklığı kontrol et sonra fanlara falan bk

GörkemT.
03-04-2012, 21:46
uzun bi süredir açık ben okey oynamak ıcın bir siteye giriyordum orda oyuna girmek ıcın flash kullanılıyo ondan yapıyo sanırım..

Kadyr
03-04-2012, 21:49
Bi nod32 kur tarat istersen

Met
03-04-2012, 21:56
Yerinde olsam aşama aşama şunları yaparım.
- Kasanın içini kompresörle temizlerim. Hava tutarım. Düzelme olmaz ise,
- Combofix ile pc yi tararım. Hala düzelme yok ise,
- İşlemci, ekran kartı, fanları falan komple bi kontrol ederim.
Zaten bunlardan sonra düzelmesi gerekir.
Kolay gelsin.

ensoztrk
03-04-2012, 23:25
İşletim sisteminiz windows7 mi?

rapstar
04-04-2012, 01:37
İşlemci üstündeki macunu, fanını, soğutucusunu bi sök temizle yeniden üstüne macun sür tak belki soğutucu görevini yerine getirmiyo olabilir.Tabi sıcaklığını ölçen bi programla ölçtükten sonra düzelmemiş ise en azından sıcaklıkla alakalı bi problem olmadığına kanaat getirirsin. Sorunun kendisini bulmaya çalış grafik ağırlklı bişey yaptığındamı reset atıyor yoksa işlemciyi yoracak bişeyler yaptığındamı reset atıyor. Power ın daha önce tamir görmüşse yine aynı sıkıntı olabilir voltaj yetmiyordur. Sistemini tam yazarsan kaçtane ram var işlemcin nekadar güç çeker yük altında böyle tahmin etmek zor powerın kaç watt yetiyormu bunlar hep bir soru :D Çeşitli benchmark programları var bilgisayarı test ederken yüke bindirip performansını ölçen kurup yüke bindirebilir sorunun grafik aşamasındamı işlemci aşamasındamı olduğunu fln yorumlamaya çalışırsın en azından. Bu arada reset atıyor dediğin kısmını ben direk elektrik kesip yeniden başlıyormuş reset düğmesine basarmış gibi yorumluyorum. Eğer öyleyse yazılımsal gibi gelmiyor bana bu sorun.

Gunes G.
04-04-2012, 01:45
Sirasiyla:
1- Guc kaynagi
2- Ram
3- Anakart

En onemli supheliler bu ucu, bilgisayarini kasadan sok, uzay montaji yap, sorun devam ederse tekrar konusalim.

P.S Bu arada power sub degil power supply.

GörkemT.
04-04-2012, 02:02
İşlemci üstündeki macunu, fanını, soğutucusunu bi sök temizle yeniden üstüne macun sür tak belki soğutucu görevini yerine getirmiyo olabilir.Tabi sıcaklığını ölçen bi programla ölçtükten sonra düzelmemiş ise en azından sıcaklıkla alakalı bi problem olmadığına kanaat getirirsin. Sorunun kendisini bulmaya çalış grafik ağırlklı bişey yaptığındamı reset atıyor yoksa işlemciyi yoracak bişeyler yaptığındamı reset atıyor. Power ın daha önce tamir görmüşse yine aynı sıkıntı olabilir voltaj yetmiyordur. Sistemini tam yazarsan kaçtane ram var işlemcin nekadar güç çeker yük altında böyle tahmin etmek zor powerın kaç watt yetiyormu bunlar hep bir soru :D Çeşitli benchmark programları var bilgisayarı test ederken yüke bindirip performansını ölçen kurup yüke bindirebilir sorunun grafik aşamasındamı işlemci aşamasındamı olduğunu fln yorumlamaya çalışırsın en azından. Bu arada reset atıyor dediğin kısmını ben direk elektrik kesip yeniden başlıyormuş reset düğmesine basarmış gibi yorumluyorum. Eğer öyleyse yazılımsal gibi gelmiyor bana bu sorun.

Yardımın için tesekkurler abi ramlerden bir tanesi yerinden çıkmış onu taktım şuan saat gibi çalışıyor bu arıza maksatıyla açmışken temizliğini yapıp macununuda koydum

GörkemT.
04-04-2012, 02:04
Sirasiyla:
1- Guc kaynagi
2- Ram
3- Anakart

En onemli supheliler bu ucu, bilgisayarini kasadan sok, uzay montaji yap, sorun devam ederse tekrar konusalim.

P.S Bu arada power sub degil power supply.

Ram yerinden çıkmış abi tesekkurler yardım için sorun giderildi :)

GörkemT.
04-04-2012, 02:06
İşletim sisteminiz windows7 mi?

işletim sistemim XP :)