PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Sony, geçen yılı 6.4 milyar dolar kayıpla kapattığını açıkladı

bilalMW
10-04-2012, 15:33
http://img.donanimhaber.com//images/haber/32633/254037-sony-corps-incoming-ceo-kazuo-hirai-speaks-during-a-roundtable-discuss.jpg

Dün bazı çevreler tarafından 10 000 kişiyi işten çıkarılacağı açıklanan Sony için tehlike çanları çalmaya devam ediyor. Firma bugün yaptığı açıklamada 2011 yılını 6.4 milyar dolar kayıpla kapattığını açıkladı.

Sony televizyon segmentinde kayıplar yaşarken, akıllı cihaz segmentinde de Apple ve Samsung gibi rakiplerinin oldukça gerisinde kaldı. Bu olumsuzluk ve yen birimindeki dalgalanma gelir tablosunu da doğrudan etkiledi.

Sony'nin sadece TV segmentinde son on yılda 10 milyar dolar gelir kaybı oldu. Koltuğu devralan tepe yöneticisi Kazou Hirai de Perşembe günü can yakıcı tedbirleri basın ile paylaşacak.

Sony'nin işletim dolayısıyla yaşadığı zarar yıl bazında 2.9 milyar oldu. Üzerine 3.5 milyar dolarlık vergi yükü de binince toplam kayıp 6.4 milyar dolar civarında gerçekleşti. Bu firmanın gelir tablosunu 4. kez revize edişi ve her revize de kayıp biraz daha arttı.

Sony'nin varlıkları ise yaklaşık 13 milyar dolar değerinde. Ancak Sony yatırımcılarını ümitsizliğe kapılmamaya çağırıyor. Firma 2013 Mart'ında bitecek mali yılı için 2.2 milyar dolar işletim karı beklentisi içerisinde.

fatihtemizer
10-04-2012, 15:46
yazık olmuş..kaliteli ürünleri var bildiğimiz..yanlış stratejıler hep..olan çalışanlara olacak..

burkaykalyon
10-04-2012, 15:55
sony'i sadece japonya üretiyor zannetmeyin. ettiği zarar direk Türkiye'yi de etkiliyor. Çünkü Sony'nin TV'lerini burada Arçelik-Beko birlikte üretiyor.....

Maxi
10-04-2012, 16:06
ya ben anlamıyorum koskoca sony nasıl zarar edebiliyor ?
numaramı bütün bunlar ?

eğer gerçekten zarar ediyorsa demekki sony ürünleri yerine aynı işe yarayan başka marka ürün alıyor insanlar, nedir onlar ?

yani bazı markalar baya ilerledimi ne ?

mesela cep telefonu: samsung
unutmayın daha 5 sene önce yüzüne bakmazdınız samsungun ?

mesela lg:
çamaşır makinası ? televizyon ?
çok değil bir kaç sene önce beğenmiyordunuz hani ?

mesela samsung:
gene beyaz eşya, param olsa sırf meraktan çamaşır makinası alırım eve bir tane daha
makina sanki uzay mekiği gibi ya

orhan_guney
10-04-2012, 16:08
benım kayınçom Sony yetkili servis hem tv hemde laptop genel toplama merkezi. gecen sene işleri azdı şu an ise mükenmel diyebiliriz.ama sıkıntısı şuki paralarını geç almaya başladılar.

Day Walker
10-04-2012, 16:10
Tv de Sony den şaşmam 4 sene oldu hala tık yok maşallah :)

Nightfish
10-04-2012, 16:12
Playstation Network'teki rezilliklerinden sonra bir daha Sony'nin yanına yaklaşmam ben de.

orhan_guney
10-04-2012, 16:12
:icon_tup:içini komple lg yapıyor şu anda ve genel olarak gerçekden başarılı benim evimde 2 tane var biri samsung diğeri ise sony ikiside maşallah 4 sene oldu tık yok.
Tv de Sony den şaşmam 4 sene oldu hala tık yok maşallah :)

dorukky
10-04-2012, 16:27
eskıden en kalıtelı markaydı sonyı sadece paralılar kullanıyodu
sımdı apple telefon markalarını bıtırdı cınde elektronıgı bıtırıyor.

ygtkrmdnz
10-04-2012, 16:30
yazık olmuş..

sanırım işi samsung bozuyor. ciddi bir yükseliş gösterdi son yıllarda.

Enes-x
10-04-2012, 16:31
Playstation 4 gelsinde para kazansinlar biraz

ido
10-04-2012, 16:32
sony'i sadece japonya üretiyor zannetmeyin. ettiği zarar direk Türkiye'yi de etkiliyor. Çünkü Sony'nin TV'lerini burada Arçelik-Beko birlikte üretiyor.....

beko arçelık uretmıyor bayi agını kullanarak sattırıyo sadece sony ürünlerinii

burkaykalyon
10-04-2012, 16:34

emin misin bu söylediğinden? :D Arçelik ve Beko en büyük müşterimiz. Geçen seneden itibaren Sony TV üretmeye başladılar. Elektronik aksam olarak....

Yiğit G.
10-04-2012, 16:35
ya ben anlamıyorum koskoca sony nasıl zarar edebiliyor ?
numaramı bütün bunlar ?

eğer gerçekten zarar ediyorsa demekki sony ürünleri yerine aynı işe yarayan başka marka ürün alıyor insanlar, nedir onlar ?

yani bazı markalar baya ilerledimi ne ?

mesela cep telefonu: samsung
unutmayın daha 5 sene önce yüzüne bakmazdınız samsungun ?

mesela lg:
çamaşır makinası ? televizyon ?
çok değil bir kaç sene önce beğenmiyordunuz hani ?

mesela samsung:
gene beyaz eşya, param olsa sırf meraktan çamaşır makinası alırım eve bir tane daha
makina sanki uzay mekiği gibi ya

Eskiden iyi tv dediğinde Sony den baska marka gelmezdi akla.Sony ve diğerleri diye ayrılırdı. Şimdi adı bile geçmiyor piyasada dogru düzgün.En iyi plazma panasonic , en iyi led samsung-philips-sony kapısıyor , fiyat+performans da LG cok populer , toshiba onların ardından geliyor... Ve bunun yanında birsürü de uygun fiyatlı markalar var vestel , regal , sharp , axen , sunny gibi. E cep telefonu desen yine apple , htc ve bb nin gerisinde kaldılar.Ev oto muzik desen artık araçlarda gelen sistemler var + eve de kimse ekstra muzik seti almıyor eskisi gibi. Oyun sektorunde de sorun yaşıyorlar.Playstation en buyuk kozları ama 1 ve 2 gibi satamadılar 3 ü. Çünkü " Wii " gibi bir rakipleri çıktı ve "Wii" dünyanın en çok satan oyun konsolu olarak rekor kırdı. Onunda gölgesinde kaldı.

Anıl E.
10-04-2012, 16:36
ps4 çıktı mı iş tamam hocam ya

sasuuke
10-04-2012, 17:00
ps4 çıkacakta nintendo wii ,xbox boş mu duracak?
artık eskisi gibi satamıyor ki ps yi

burkaykalyon
10-04-2012, 17:02
vallahi xbox 720'ye bir bakın derim ben. ps falan bırakmicak diyorlar ortada. aynı zamanda wii zaten bittibitiyor.com....

efe_
10-04-2012, 17:03
Tsunami başlı başına yeterli zaten .)

Yiğit G.
10-04-2012, 17:07
vallahi xbox 720'ye bir bakın derim ben. ps falan bırakmicak diyorlar ortada. aynı zamanda wii zaten bittibitiyor.com....

wii bitmez japonyada her 2 evden birinde wii var , dünyanın en çok satan oyun konsolu... xbox falan bırak yarısını çeyreği satmadı wii'nin hadi ps neyse. Wii 2 çıkıcak Full hd ve geliştirilmiş sensörlü olarak... Gelişmiş sensör derken şöle diyim...

http://www.last-gen.fr/consoles/wii2/img/wii_2.jpg

ido
10-04-2012, 17:15
emin misin bu söylediğinden? :D Arçelik ve Beko en büyük müşterimiz. Geçen seneden itibaren Sony TV üretmeye başladılar. Elektronik aksam olarak....

vallah beko bayısı olarak ne kadar emın olabılırsem o derece emınım ben .:icon_tup:

burkaykalyon
10-04-2012, 17:29
vallah beko bayısı olarak ne kadar emın olabılırsem o derece emınım ben .:icon_tup:

öncelikle hayırlı işler diliyorum sana ancak sattığın ürünler(Sony ürünleri yani) tamamı Arçelik A.Ş. Elektronik işletmesinde üretiliyor. İstersen denemek için aç bak bir tanesine :D Elektronik devresine bir bak derim. nerden bu kadar eminim? Çünkü Arçelik ve Beko'nun bütün üretim tesisindeki(Beylikdüzü) makinaları yani SMD Dizgi Makinaları, Lehimleri, Havyaları vs...benim çalıştığım şirketten tedarik ediyor. Bilgi olarak söylüyorum bunları sakına yanlı anlaşılma olmasın kalpler kırılmasın :D Sony'nin krizi bu sebeple direk bizi etkileyecektir de benim görüşümdür.

ido
10-04-2012, 17:37
yok nıe yanlıs anlıyım sonucta ben alındım kadar bılgı edınıyorum beko kendı tv lerının bı kısmını dahı almanyada uretırken sony burda uretmesı cok garıp zaten neys sayende ogrenms olduk

63owen63
10-04-2012, 17:42
müşteri ilişkileri
hizmetleri sıfır!! bu tötle zor zaten... Bedduam var
beter olsunlar.

EREN34
10-04-2012, 17:51

Yaklasik 5 sene once Sutluce fabrikada basladi Sony e fason uretim. 32 inch uretildi. Uretilenler Arcelik bayilerinde ve avrupa da satildi. O zaman Beko Elektronikti. Daha sonra Beko yu Arcelik aldi. Holding in Grundig markasini almasiyla isletmeciligi Grundig e servis ve bayi teskilati Arcelik e kaldi.

İlk sonyler direk montaj uretimiydi yani panel besleme anakart vs gazor geliyordu. son yillarda plaketleride uretiyor Arcelik

Yillardir klimalar Direk lg
Son teknoloji uunler hep lg geldi (dvd plasma lcd led vs)
ufak tefek cihazlarda cine fason uretim yaptirtti

edit: Bilgi amacli yazdim. Alinganlik olmasin:)

pirasa
10-04-2012, 19:10
sony her alanda yanlış politikalar izledi. fotograf makinası, cep telefonu bunların başında geliyor ki en küçük hacime ve en yüksek meblaya sahip ürünler. herşeyi kendilerine özel olmasını istediler. psp bu yüzden kaybetti. mp3 çalarları çok geride kaldı herşeye dokunmaya başladık sony hala dokunmatik çevrebirimlerinde yok gibi birşey. tamam dokunmatik tuş kadar sağlam değil, tuş daha az enerji harcıyor fakat kullanıcılar artık ürünleri birleştirmeyi seviyorlar. mp3 player internetede girmesi gerekiyor ipod touch gibi. yıllar önce sony neyse hala aynı benim gözümde. laptopları aşırı pahalı türkiyede apple la fiyatta yarışan tek marka sony laptop piyasasında. bu kadar olumsuz olayın arkasından batıyoruz deseler hiç şaşırmam çünkü görünüyordu.