PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : frenler hakkında

Y.Emre
12-04-2012, 12:50
geçen hafta focus mk1 aracımın ön fren disk ve balatalarını değiştirdim. 100 km falan oldu değiştireli, bugün sert fren yapmam gerektiğinde sanki tutmuyor diskler balataların arasında kayıyor gibiydi el freninide çekerek ancak durabildim. eve geldiğimde ön disklerde yanık kokusu vardı ve normal halındende sıcaktı. sebebı ne olabilir :/

Chn53
12-04-2012, 12:56
disk balata daha birbirine alışmamıştır , alışınca geçer

TünayK
12-04-2012, 13:05
geçen hafta focus mk1 aracımın ön fren disk ve balatalarını değiştirdim. 100 km falan oldu değiştireli, bugün sert fren yapmam gerektiğinde sanki tutmuyor diskler balataların arasında kayıyor gibiydi el freninide çekerek ancak durabildim. eve geldiğimde ön disklerde yanık kokusu vardı ve normal halındende sıcaktı. sebebı ne olabilir :/

sanıyorum ilk kez fren değiştirdin...?normaldir bir süre sonra geçer...aman dikkat et papyon olma bi yerlere...

Osman Bahadır
12-04-2012, 13:06
Normal olduğunu arkadaşlar da yazmışlar zaten.

Ama dikkat et, alıştıracağım diye de yakma diski balatayı...

mechanic
12-04-2012, 13:08
geçmezse;
fren hidroliğine baktır bir de tekerlekleri boşta el ile çevir dönüyor mu?

Y.Emre
12-04-2012, 13:40
evet ilk denilebilir kez denilebilir aslında. aklıma zaten 1 2 şey gelmişti
1.acaba disklere yağ falan mı bulaştı -yada 0ken parlak kalsın diye bi kaplama falanmı vardıda böyle yaptı dedim
2.acaba fren hidroliğinde hava falanmı kaldıda düzgün tutmuyor dedim..

yinede bunların dışında ciddi birşey varmıdır acaba diye korkmadımda değil açıkçası

cevap veren herkese teşekkürler bu arada

TünayK
12-04-2012, 13:45
evet ilk denilebilir kez denilebilir aslında. aklıma zaten 1 2 şey gelmişti
1.acaba disklere yağ falan mı bulaştı -yada 0ken parlak kalsın diye bi kaplama falanmı vardıda böyle yaptı dedim
2.acaba fren hidroliğinde hava falanmı kaldıda düzgün tutmuyor dedim..

yinede bunların dışında ciddi birşey varmıdır acaba diye korkmadımda değil açıkçası

cevap veren herkese teşekkürler bu arada

birinci maddeyi geç yok öyle birşey...2.nci belkı ama kucuk ıhıtımal bir sure sonr alışacaktır frenler...rahat ol...

levent
12-04-2012, 13:50
disklerin de rodajı vardır, özellikle değişen diskler önler ise frenlerin tutmama hissinin yoğunlaşması normaldir, arkaları değiştirdiğinde o kadar hissetmemenin sebebi de fren işini %70 ten daha yüksek bi değerde önlerin yapmasıdır..

ilk cümlede belirttiğim bir sürelik rodajı bitirdiğinde normale döner, ama dikkat et yakma disklerini

golfcu0101
12-04-2012, 14:00
bende focus 1 aracımın ilk disk balata set olarak değiştiğimde aynı sorun vardı belli bir zaman sonra düzeliyor alışma dönemi yani şuan:)

Chn53
12-04-2012, 14:05
disklerin de rodajı vardır, özellikle değişen diskler önler ise frenlerin tutmama hissinin yoğunlaşması normaldir, arkaları değiştirdiğinde o kadar hissetmemenin sebebi de fren işini %70 ten daha yüksek bi değerde önlerin yapmasıdır..

ilk cümlede belirttiğim bir sürelik rodajı bitirdiğinde normale döner, ama dikkat et yakma disklerini

yakmamak icin ne yapmak lazim levent abi?

TünayK
12-04-2012, 14:07
yakmamak icin ne yapmak lazim levent abi?

rodajı bitene kadar frene camış gibi basmamal lazım...

Y.Emre
12-04-2012, 15:13
rodajı bitene kadar frene camış gibi basmamal lazım...

bu camışlığın derecesi önemlimi? :D yakmışsak nasıl anlayabiliriz bunu ?