PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : İsveç Projesi İçin Yardım

mcanx
12-04-2012, 20:53
İsveç Stockholm'de uygulanacak ve 1 sene sürecek bir projeye başvurdum ve geri dönüş yaptılar ama gerekli evrak CV,Mektup gibi her haltı göndermiş olsam da adamlar benden bir kompozisyon tarzı bir yazı istiyor şimdi de.

Konusu: Design Your Future!
Gelecekten umutsuz gençler için bir konferansa hazırlandığımı düşünüp onlara umut verecek,motive edecek bir konuşma metni hazırlamam lazım. İnternette buna benzer seminerlerin içeriklerine falan baktım ama pekte kayda değer birşey bulamadım, sizce neler yazabilirim?

Benim için önemli bir proje bu ve konu geyiğe alınmazsa sevinirim :)

Orjinal metini de vereyim aşağıda belki benim yamuk ingilizcemden yanlış anladığım kısımlar olmuş olabilir. :)

CASE: Design your future

You are invited to a high school class to inspire the students to be more creative and motivated to make changes in their lives and societies.

The majority of the students doubt if they will get a job when they finish high school. They don’t see a bright future and think they will probably end up unemployed. Most of them have a lack of knowledge and experience of youth organisations and don’t know what they do and what a membership means.

The aim of the day is to inspire the students and give them reasons to join youth organisations and that they will look forward to an adventurous future.

grkm
12-04-2012, 21:06
Ozetle okul caginda yada mezun olmaya yakin , issiz kalacagini dusunen karamsar genclere bu organizasyona katilma nedenlerinizle birlikle olumlu dusunmelerini saglayabilcek fikirleri iceren bir yazi metni hazirlamanizi istiyorlar.

mcanx
12-04-2012, 21:27
Teşekkürler, peki önerisi olan kimse yok mu? :)

gambit49
13-04-2012, 07:55
isvecde yasiyor olmalarinin kisi basi dusen gelirin yuksek olmasindan v.s girebilirsin is imkani v.s daha rahat oldugundan bahsedilebilir. Aklima gelen bunlar :D

63owen63
13-04-2012, 07:59
Şuan pek müsait degilim ama geniş bir vaktim de yazacagım, '' give them reasons to join youth organisations '' tırnak içindeki kısım cok önemli, ve yazacagın paragrafın temeli bunun üzerinden gelişecek, öncelikle bunlarla ilgili ön araştırma yap bilgi topla, ki sebebler sunabilesin. Soracakların varsa yaz.

Ayrıca senden istenen bir paragraf yazman mı, essay halinde yazman mı nedir ? Yazının formatı ne olacak, bu çok önemli.

63owen63
13-04-2012, 19:59
Merhaba, önceki mesajımda da yazdıgım gibi, senden istenen paragrafın body'si bu

'' give them reasons to join youth organisations ''

Bir şeyler yazacagım diye,hikayeleştirip, konunun odagından uzaklaşmamalısın,
Zaten bana attıgın ekte de burası 'bold' yazılmış özellikle farkındaysan,onlarda bunu dile getirmiş.

İngilizcen ne seviye de bilmiyorum ama ufak hatırlatmalar yapayım, senin de dikkatini çekmiş olabilir bunlar zaten.

The case should be regarded as fictive, yani bu yazacagın metin senin bir anın degil, hayali ve kurgusal olmalı.

Yazdıgın kurguya başlarken öncelikle direk kurguya başlama, öncelikle öğrencileri güdüle ve dikkatlerini çekici bir giriş yap, materyal kullan hatta, yazacagın konuyla ilgili bir basit oyun olabilir, görsel bir materyal olabilir, bu tamamen güdüleyicidir,öğrenme merakı uyandırır. Bunu bu amaçla yaptıgınıda özellikle belirt altını çize çize.. Öğrencilere kendilerini rahat hissetmelerini sağlayacak ve özgürce fikirlerini dile getirebilecekleri bir sınıf ortamı oluşturman lazım, yazacagın cevaplarda öğrencilerin tepkileri cevapları ne olursa olsun, saçma argo vs hertürlü şeye rağmen,onları ciddiye alan,fikirlerine kıymet veren, yani eleştirilmeyeceklerini dalga geçilmeyeceklerini hissettiren cevaplar vermelisin. This is important for professional and democratic classroom atmosphere.. Ok ? Öğrencilerin 'youth organizations' üzerine bilgisizliklerini giderici onları bilgilendirici yöneltici bilgiler vermelisin (buda önemli,senden onu istiyor) bunu yaparken de öncelikle bir kuruma, kuruluşa,zümreye ait olma nedir,ne anlama gelir,ne katar,ne götürür, ne ister, bunların da tanımı yapılmalı. Çünkü öğrencilerin bu konuda bilgisiz oldugu yazılmış. Sen detaylıca araştırma yapıp bilgi toplarsın bu organizasyonlar,kurumlar hakkında. Kullanacagın yöntemler kesinlikle, direk birebir sunuş olmasın, öğrencilere bir şeyleri bir bütün halinde verip onların kendilerinin dogruyu bulmalarını saglaman daha etkili olur, (sunuş yoluyla öğretim den ziyade buluş stratejisini kullandıgını da özellikle belirt yine, anlasınlar bilinçli yaptıgını). Takıldıgın şeyler olursa bekliyorum.

mcanx
13-04-2012, 23:31
Çok teşekkür ederim bu kadar detaylı bir anlatım için, aslında tavsiye istediğim konuda büyük ölçekte bunlardı, ben yinede aşağıda tam metini yazdım gerçi, belki başka fikirleri olanlar da olabilir. Bikaç şey karaladım şu ana kadar ama tam bir taslak haline getirdiğimde tekrar fikirlerinize ihtiyacım var, sağolun tekrardan teşekkürler :)

__________________________________________________ ____________________
Re:disigning the Nordic Region

Great to hear that YOU are interested in our creative and fun project: Designing the Nordic region. Many has been interested in this project and we think that you have an interesting profile and we would like to know you a bit better, before we make our decision.

You are asked to look at a CASE and develop a concept. We think this is a good way to get to know you and see your competences.

The task is to prepare a full day with different activities with the theme “Design your future”. The case should be regarded as fictive, however, you can define the terms of the case further. If so, you need to motivate why. There are no right or wrong answers. Good luck.

CASE: Design your future

You are invited to a high school class to inspire the students to be more creative and motivated to make changes in their lives and societies.

The majority of the students doubt if they will get a job when they finish high school. They don’t see a bright future and think they will probably end up unemployed. Most of them have a lack of knowledge and experience of youth organisations and don’t know what they do and what a membership means.

The aim of the day is to inspire the students and give them reasons to join youth organisations and that they will look forward to an adventurous future.

Use maximum 1 A4-paper and include these questions:
• How do you start and end your day with the students?
• Which are the most important themes to focus on? Why?
• Which methods do you use? Why?
__________________________________________________ ________________________

63owen63
13-04-2012, 23:44
Sen kurgunu yap, dedigim unsurları dikkate alarak, sonra draft olarak hazırla genel şekilde, gerekli grammar,semantic error,syntax error kontrollerini yaparım, güncellersin. Takıldıgın herşeyi sorabilirsin, çeviri,imla vs.