PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Moralim yerlebir oldu sorunsalı.

low&slow
17-04-2012, 00:20
Hep merak ettiğim: acaba arac kac cm dustu nası oldu orjden farklımı gıbı sorular vardı aklımda. Gecen gün arkadasımı beklerken arkama aynı model stock 206+ yanastı bende buyuk bı merakla ındım arabadan karsı tarafa gectım. Sonuc hüsran :(
O kadar kosusturma ve heyecanla taktırdıgımız yaylar orj'le arasında fark yok resmen ya. Bende 5cm fk yay mevcut arkadaki aracta orj yaylar duruyor.
Buyrun resimler: (resmi farkedilmesi acısından büyük koydum yüklenince ufalıyor zaten)

http://img708.imageshack.us/img708/1104/20120415204333.jpg

Şimdi ben ne yapayım arabayı yakayım mı :Deli:

63owen63
17-04-2012, 00:23
yayların 5cm oldugundan emin misin,hic öyle durmuyor hakkaten.3.5 luk gibi bile degil..

SULTANOGLU
17-04-2012, 00:23
sizin jantlarınız 14" mi?

ToNy
17-04-2012, 00:24
Bu da bişey mi ? :D
Ben 1.6 clioma 3,5 cm eibach yay takmıştım orjinalden daha yüksek olmuştu... :D

low&slow
17-04-2012, 00:24
yayların 5cm oldugundan emin misin,hic öyle durmuyor hakkaten.3.5 luk gibi bile degil..
Evet %100 eminim 5cm olduguna defalarca kontrol ettirdim ettim.

sizin jantlarınız 14" mi?
Evet 14" benimkiler fakat arkadaki aracla aramda yanak farkı var.

Abartmadan söylüyorum agladım aglıcaktım.

Splendour
17-04-2012, 00:25
arkadakine kıyasla aracın daha basık duruyor bence.

Jerky
17-04-2012, 00:26
Sizin jantlar 1" daha küçük bide arkadaki araçta hiç orj. yükseklikte gibi durmuyor.

http://www.etoplum.com/yukleme/peugeot_206+_b.jpg

Emre Aktaş
17-04-2012, 00:26
Biraz da olsa düşmüş. Aynı sorunu kuzenımde yaşamıştık. Focusa apex yay aldık arka düştü onlar 0.3 mm düşmüştü 3.5 yaylarla.

SULTANOGLU
17-04-2012, 00:27
arabanız daha düşük zaten orjnalinden ama bence düşük gözükmemesinin nedeni arkadaki arabanın lastik çamurluk arasıyla sizin arabanızın lastik çamurluk aralığının şu anda aynı olması.

yay takılmamış hali ile fotoğrafı varsa o şekilde daha net belli olur.

low&slow
17-04-2012, 00:28
arkadakine kıyasla aracın daha basık duruyor bence.
Evet fark var tabiki ama 5cm yaydan alınan sonuc hüsran gerçekten.

Sizin jantlar 1" daha küçük bide arkadaki araçta hiç orj. yükseklikte gibi durmuyor.

Evet 1" fark var fakat yanak farkıda var. Aracın sahibi ile konustum hicbirsey yaptırmadığını söyledi.

low&slow
17-04-2012, 00:31
Biraz da olsa düşmüş. Aynı sorunu kuzenımde yaşamıştık. Focusa apex yay aldık arka düştü onlar 0.3 mm düşmüştü 3.5 yaylarla.
Neye göre yapıyorlar bu yayları :confused: Bilseydim coilover yaptırırdım direk :ofk:

arabanız daha düşük zaten orjnalinden ama bence düşük gözükmemesinin nedeni arkadaki arabanın lastik çamurluk arasıyla sizin arabanızın lastik çamurluk aralığının şu anda aynı olması.

yay takılmamış hali ile fotoğrafı varsa o şekilde daha net belli olur.
http://img543.imageshack.us/img543/1788/20110925154330.jpg
Bu resim ilk alındığı günden fakat hafif bi rampa durumu var resimde.

Tuncay
17-04-2012, 00:32
Keşke takmadan önce bi soruştursaydınız sonuçta marka olarak farklılıklar gösteriyor spor yaylar:(

Splendour
17-04-2012, 00:32
bence göz kararı ile baz alma.orj. bir 206+ yı ölç çamurluktan yere kadar ve kendi aracını.ne biliyorsun arka aracın bagajında ceset olmadığını belki ondan basık :) şaka bir yana bagajı dolu olabilir.

matthardy
17-04-2012, 00:33
namiştayn zaten böyle problemler için icat olmadımı ?

schizophrenic
17-04-2012, 00:33
böyle olması gerekiyodu 5 lik yayla

http://g1204.hizliresim.com/w/k/4jz4s.jpg

GokhanRS
17-04-2012, 00:34
130 liralık fklardan aldıysanız basmaması normal derim.

low&slow
17-04-2012, 00:36
bence göz kararı ile baz alma.orj. bir 206+ yı ölç çamurluktan yere kadar ve kendi aracını.ne biliyorsun arka aracın bagajında ceset olmadığını belki ondan basık :) şaka bir yana bagajı dolu olabilir.
Aynen dediğiniz gibi bi ölçüm yapmam gerek :) Dolu olabılır dedıgınız gıbı gerci dolu olunca direk arka düşüyor torsiyon oldugundan dolayı.

Keşke takmadan önce bi soruştursaydınız sonuçta marka olarak farklılıklar gösteriyor spor yaylar:(
Aldıgım yerde 4cm düşer dediler:eek: Taktırdıgım yerdede biraz kullan esner yaylar 1 parmak daha duser ön taraf yüklü olarak gez biraz(ağırlık) daha kolay düşer dediler. Mahallede arabayı doldurdum 10 km gittim 5 kişi varken aracta gene aynı. Sürekli 3 kişi biniyoruz 1000-1500 km oldu hala aynı seviyede yükseklik.

Pug67
17-04-2012, 00:38
206'da denemediğimiz marka yay kalmamıştı... düşürüyordu ama bi yere kadarki FK nın düşürmediğinide biliyordum... kısacası yayla 206 fazla düşürmüyor...

resimdeki eski aracım 6cm vogtland vardı sonuç buydu....

http://i44.tinypic.com/3132d8m.jpg

basmak istiyorsan tek çözüm coilover bence 206 da... onun içinde şuanki aracımı gösteriyim bari :) dip basık değil... bi 5 cm daha iner heralde :)

http://i42.tinypic.com/351v23t.jpg

low&slow
17-04-2012, 00:39
namiştayn zaten böyle problemler için icat olmadımı ?
Coil geçmem sart olucak sanırım zaten :)

böyle olması gerekiyodu 5 lik yayla

Hiçbir fikrim yok bende böyle bekliyordum ama sonradan düşer dediler bende aldandım. Yayların 5cm oldugundan eminim ama.

Evet o fk'lardan aldım :)))

M_Project resimden dolayı özür dilerim. Düzelttiğiniz için teşekkürler.

Kakus
17-04-2012, 00:40
Arkadaki arabada 3.5'luk yay olabileceği ihtimalini düşündünüz mü?

SULTANOGLU
17-04-2012, 00:40
yanlışlıkla d,zel yayı takmış olmayasınız ? ne bilim aklıma bu geldi şimdi.

low&slow
17-04-2012, 00:41
206'da denemediğimiz marka yay kalmamıştı... düşürüyordu ama bi yere kadarki FK nın düşürmediğinide biliyordum... kısacası yayla 206 fazla düşürmüyor...

resimdeki eski aracım 6cm vogtland vardı sonuç buydu....

basmak istiyorsan tek çözüm coilover bence 206 da... onun içinde şuanki aracımı gösteriyim bari :) dip basık değil... bi 5 cm daha iner heralde :)

6cm vogtland resmen israfmıs.. Kafayı yiyo insan yaa :) Evet coilover tek çözüm gibi gözüküyor bi tanıdıgımdada var 3 diş gideri var daha araç yerlebir resmen :)

Arkadaki arabada 3.5'luk yay olabileceği ihtimalini düşündünüz mü?
Valla düşündüm yaydan anlayana götürdüm kaldırdı araacı baktı 5cm dedi indirdi.

yanlışlıkla d,zel yayı takmış olmayasınız ? ne bilim aklıma bu geldi şimdi.
Aldıgım yer yabancı bir yer değil fakat olsada olur oda bana denk gelir. Taktırmadan önce gösterdigim kişiler vardı ama onlar dizel-benzini düşünmedi.

Pug67
17-04-2012, 00:42
al coilover :) indir kaldır kafana göre takıl

low&slow
17-04-2012, 00:45
al coilover :) indir kaldır kafana göre takıl
Yaylar takılalı 1 ay bile olmadı o yüzden coilover biraz zor :(

ENGean
17-04-2012, 00:46

abı ford da fk kullandık 5 lık 5-6cm cıvarı dusurdu ?? konfor olarakta cok memnun kaldım.

düşmesınde memnun kalmadıgım tek yay tein di (civicte) konforu ıyıydı ama.

low&slow
17-04-2012, 00:47
abı ford da fk kullandık 5 lık 5-6cm cıvarı dusurdu ?? konfor olarakta cok memnun kaldım.

düşmesınde memnun kalmadıgım tek yay tein di (civicte) konforu ıyıydı ama.
Bizimde düşmedi ama konfor cok cok cok arttı anlatılmayacak derecede bende şaşıdım. Orj yaylarla tümsekten gecınce resmen at arabası gıbıydı sımdı gecıyoruz kafa yumusak yumusak gecıyor.

ensoztrk
17-04-2012, 00:47
Demekki puglar fk ile düşmüyormuş bunu öğrenmiş olduk.

Farklı yöntemler aramanız gerek artık.

low&slow
17-04-2012, 00:49
Demekki puglar fk ile düşmüyormuş bunu öğrenmiş olduk.

Farklı yöntemler aramanız gerek artık.

Pug67'nin dediğine göre vogtland 6cm'dede düşmemiş arac.
Farklı yontemler arıyorum fakat yay takma cıkartma ucretını gercekten abartıyorlar bıldıgınız gıbı. Arac uzerınde dusurebılecegım bı cozum arıyorum artık :(

Ertekin
17-04-2012, 00:52
Allah sağlık versin gerisi hallolur bişekilde:D şuan kafanı duvarada vursan çözüm değil.bundan sonra 40 kere ölç 1 kere biç mantığıyla git bence.
Mesela ben arabayı basıcam ama heralde 2 aydır düşünüyorum araştırıyorum bakıyorum
En doğrusunu en iyisini yapmak için.
senin araban arkadakinden basık ama neredeyse 1cm falan bide teker çapıda farklı yanıltıyor olabilir.

Pug67
17-04-2012, 00:55
bence marka değiştirmeyi sakın deneme... 4üncü 206 ımı kullanıyorum yayla 206 düşmez o kadar emin konusuyorum... ciddi derecede düşürebilen varsa helal olsun...

low&slow
17-04-2012, 00:57
Allah sağlık versin gerisi hallolur bişekilde:D şuan kafanı duvarada vursan çözüm değil.bundan sonra 40 kere ölç 1 kere biç mantığıyla git bence.
Mesela ben arabayı basıcam ama heralde 2 aydır düşünüyorum araştırıyorum bakıyorum
En doğrusunu en iyisini yapmak için.
senin araban arkadakinden basık ama neredeyse 1cm falan bide teker çapıda farklı yanıltıyor olabilir.
Teker çapıda yanıltıyor tabikide. İnanırmısınız yayları aldım balkonda 1aydan fazla durdular sureklı taktırma cabasındaydım ne kadar duser nasıl duser falan arastırıyordum. 1 Bakla alınmıs araclara bakıyordum surtuyordu lıplerı vs. Bende o anki heyecanla techte konu actım yer önerdiler gittim taktırdım ilk başta yaylar takıldıktan sonra arac indiriliyor ya yere indirilirken zevkten 4 köse oldum fakat orda eğim varmıs sanırım düze cıkınca ve eve gidince arac yuksek gelmeye basladı. Hele bu resimden sonra birdaha ömrüm boyunca yay'a tövbe ediyorum. Custom coil :icon_tup:

ensoztrk
17-04-2012, 01:02
Pug67'nin dediğine göre vogtland 6cm'dede düşmemiş arac.
Farklı yontemler arıyorum fakat yay takma cıkartma ucretını gercekten abartıyorlar bıldıgınız gıbı. Arac uzerınde dusurebılecegım bı cozum arıyorum artık :(

Nam yada cantürk yolu gözükür size büyük ihtimal :)

Yay takmaya ne kadar alıyorlarki :S

low&slow
17-04-2012, 01:04
Nam yada cantürk yolu gözükür size büyük ihtimal :)

Yay takmaya ne kadar alıyorlarki :S
Arkada torsiyon ayarı varya ondan dolayı heryer 150 istiyor. Techten yönlendirildim tekrar tuner_faruk'a teşekkürler 100 liraya haloldu.

ArMy
17-04-2012, 01:05
Fk'da 5cm yok. Muhtemelen türk yapımı inşaat demirinden bükme helezonlardan almışsınız.Bazı araçlarda aşırı bazılarında a böyle yüksek kalıyor o yaylar :)

low&slow
17-04-2012, 01:07
Fk'da 5cm yok. Muhtemelen türk yapımı inşaat demirinden bükme helezonlardan almışsınız.Bazı araçlarda aşırı bazılarında a böyle yüksek kalıyor o yaylar :)
Boya damgalıydı ama ? Aldıgım yer yabancı bir yerde değil böyle birşey gerçekten olabilirmi :confused::confused::confused:

bora1311
17-04-2012, 01:13
fk nin sahtelerinin piyasada dolastigini biliyorum, belki o tarz bi yay almiş olabilirsiniz...

orjinal fk olup olmadıgından emin olun bence ilk...

low&slow
17-04-2012, 01:17
fk nin sahtelerinin piyasada dolastigini biliyorum, belki o tarz bi yay almiş olabilirsiniz...

orjinal fk olup olmadıgından emin olun bence ilk...
Nasıl anlıyabilirim orjinal olup olmadıgından peki? Yaylar kan kırmızısı üzerinde arial tarzı beyaz bi yazı var. Kodlar vs yazıyor.

GokhanRS
17-04-2012, 01:36
130 lira olanların sahte fk olduğu bir gerçek ama pahalı olanın gerçekliğini nasıl anlarsın onu bende bilmiyorum.

ancak türk üretimi fk lar army nin dediği gibi inşaat demiri filan değil. o espirisine söyledi sanırım.

çünkü bu yaya arkadaşımın dükkanında malzeme analizi yaptık gerçekten yay çeliği ile üretilmiş gayette profesyonel iş çıkarılmış. yani 130 liralıklar bi sorun çıkarma ihtimali yok gibi.

low&slow
17-04-2012, 01:39
130 lira olanların sahte fk olduğu bir gerçek ama pahalı olanın gerçekliğini nasıl anlarsın onu bende bilmiyorum.

ancak türk üretimi fk lar army nin dediği gibi inşaat demiri filan değil. o espirisine söyledi sanırım.

çünkü bu yaya arkadaşımın dükkanında malzeme analizi yaptık gerçekten yay çeliği ile üretilmiş gayette profesyonel iş çıkarılmış. yani 130 liralıklar bi sorun çıkarma ihtimali yok gibi.
Yarım saattir diken üstünde duruyordum :D 130 müşteri fiyatı ben 70e aldım desem :hahaha:

kuRSat
17-04-2012, 01:44
206 nın yay ile düşmedigini bir kere daha gördüm bende düşüremedim yayla düşmüyo lanet olası 206

Jön Türk
17-04-2012, 01:56
Yarım saattir diken üstünde duruyordum :D 130 müşteri fiyatı ben 70e aldım desem :hahaha:

:D
Spirali fişe tak kes o yayları :)

low&slow
17-04-2012, 01:57
206 nın yay ile düşmedigini bir kere daha gördüm bende düşüremedim yayla düşmüyo lanet olası 206
Aynen öyle

:D
Spirali fişe tak kes o yayları :)
Ahaaha :D 15 jant denicem bakalım düşcekmi :D

dirk
17-04-2012, 01:59
5 cm değilde 5 mm lik gibi :D

low&slow
17-04-2012, 02:05
5 cm değilde 5 mm lik gibi :D
0.5 mm demek istediniz sanırım :eek:

dirk
17-04-2012, 02:07
http://www.crystalguru.com/PhotoGallery/Rutile/RutileSubstrates/S-Rut-5SQX1-110-p1-eo.JPG

tam olarak 5 mm :D demek istedim 0.5 kalem ucu :D

kv661
17-04-2012, 06:49
kes gitsin.asap bozulacagına yay bozulsun

kelalper
17-04-2012, 07:16
valla biz sansliyiz demekki gittim 2.5 cm lik yay diye aldim araba resmen surungen oldu 1 ay dayanabildim cikardim.

huseyinturk
17-04-2012, 07:38
FK 5 cm diye kim sattı size o yayı bilmem ama piyasada çok yapılıyor bu.FK yayda 35lik 50lik diye seçenek yok tek tip var oda 45mm düşürüyor.Yeni taktırdıysanız yayları biraz zamanla düşer biraz daha.Bende 307me aldım FK ilk başta pişman gibiydim ama 1 ay kadar geçti aradan şimdi farkı farkedebiliyorum rahatlıkla..

aracınız benzinlimi birde? dizel motorlar benzinlilere göre daha ağır.1.4 hdi 1.6 benzinliden çok az bir farkla ağır basıyor.
aracınızda kartel koruması varmı varsa hangisinden? 2 tip var çünkü biri kalın metal diğeri kendini korusun diye incecik saç.

Bu gibi şeyler çok fark ediyor basıklıkta...

aslan
17-04-2012, 07:40
Ömer manyakmısın sen?Ne yakması neden bahsediyorsun bırak kalsın öyle neden stress yaptınki?

onursumer
17-04-2012, 08:04
bu nasıl 5cm ya

benim aracımda 3.5 eibach pro kit var 2 parmak farkediyor :D

Evrenoz
17-04-2012, 08:17
130 lira olan FK'nın sahte olma olasılığı yüksek.. Vakti zamanında kendi aracım için 300 küsür tl ödemiştim.. Eibach 5, eibach 3,5 cm'den daha fazla düşürmüştü aldığım FK 6-4.. Konforu da eibach 5 ile aynıydı ve senelerce sorunsuz kullandım..

Ayrıca FK'lar türk üretimi değildi en son.. Ortada böyle birşey varsa birisi FK adına Türkiyede üretime başlamış demektir..

Edit: 130 TL müşteri fiyatı olan yayı 70 TL'ye almışsın.. Gerçek FK değildir bu aldığın yay.. Sitesinde yaylar 80-120 euro iken senin 70 tl'ye alman zaten bunu gösteriyor..

Maxi
17-04-2012, 08:21
orjinal yada çıkma yayları kırmızıya boyayıp FK diye satıyor olmasınlar ?

huseyinturk
17-04-2012, 08:27
Fk diye satılan yaylar orjinal fk değil zaten.Oto aksesuar vs satan bir tanıdığım söyledi bana alırken yayları.Türkiyede fk diye satılan yayların hepsini aynı kişi yapıyor.Kesinlikle uydurma yaylar değiller , dayanımları eicbagh ile aynı.Eicbagh'in pahalı olmasının sebebi vergisi cartı curtu.Satan firmalar bu yaylara fk kutusunu kendisi buluyolar hatta.Ben bir ayı aşkın süredir kullanıyorum konforundan vs çok memnunum fk'nın. Ama arkası torsiyonlu araçlarda (106,206) zıplama yapıyomuş sanırım biraz

1lker
17-04-2012, 08:31

:icon_tup: hahahha :D

KCANN_220
17-04-2012, 08:43
spiralle gırtlagına kadar kes yine düşmesse yine kes arkalar zaten torsiyonlu degilmi ? :)))

tequila818
17-04-2012, 08:46
başlığı okuyunca önemli bir şey oldu sandım. Dostum umarım tek derdin bu olur. Şu an abuk subuk problemler ile boğuşan biri olarak yazma gereği duydum.

low&slow
17-04-2012, 10:59
kes gitsin.asap bozulacagına yay bozulsun
Kestirmeye çok riskli diyorlar kafam karıstı.

valla biz sansliyiz demekki gittim 2.5 cm lik yay diye aldim araba resmen surungen oldu 1 ay dayanabildim cikardim.
Neye göre yapıyorlar harbi ya arkadasımda taktı oda dusmedı :S

FK 5 cm diye kim sattı size o yayı bilmem ama piyasada çok yapılıyor bu.FK yayda 35lik 50lik diye seçenek yok tek tip var oda 45mm düşürüyor.Yeni taktırdıysanız yayları biraz zamanla düşer biraz daha.Bende 307me aldım FK ilk başta pişman gibiydim ama 1 ay kadar geçti aradan şimdi farkı farkedebiliyorum rahatlıkla..

aracınız benzinlimi birde? dizel motorlar benzinlilere göre daha ağır.1.4 hdi 1.6 benzinliden çok az bir farkla ağır basıyor.
aracınızda kartel koruması varmı varsa hangisinden? 2 tip var çünkü biri kalın metal diğeri kendini korusun diye incecik saç.

Bu gibi şeyler çok fark ediyor basıklıkta...
Bir yerde 45mm dediler digerleri 51mm 50mm vs dediler. 1.4 Benzinli kartel korumam falan yok.

Ömer manyakmısın sen?Ne yakması neden bahsediyorsun bırak kalsın öyle neden stress yaptınki?
Abi görmüyormusun ya delirdim resmen.

bu nasıl 5cm ya

benim aracımda 3.5 eibach pro kit var 2 parmak farkediyor :D
Bende anlıyamadım :(

130 lira olan FK'nın sahte olma olasılığı yüksek.. Vakti zamanında kendi aracım için 300 küsür tl ödemiştim.. Eibach 5, eibach 3,5 cm'den daha fazla düşürmüştü aldığım FK 6-4.. Konforu da eibach 5 ile aynıydı ve senelerce sorunsuz kullandım..

Ayrıca FK'lar türk üretimi değildi en son.. Ortada böyle birşey varsa birisi FK adına Türkiyede üretime başlamış demektir..

Edit: 130 TL müşteri fiyatı olan yayı 70 TL'ye almışsın.. Gerçek FK değildir bu aldığın yay.. Sitesinde yaylar 80-120 euro iken senin 70 tl'ye alman zaten bunu gösteriyor..
Yanlız sadece ön yaylar oldugunu belirtmedim onuda belirteyim. Arka torsiyon sadece ön yayları aldım. FK zaten bursada ve çinde üretimiyormuydu?

orjinal yada çıkma yayları kırmızıya boyayıp FK diye satıyor olmasınlar ?
Para için yaparlar valla :S Ama konfor cok cok arttı o nasıl olacak öyleyse :confused:

Fk diye satılan yaylar orjinal fk değil zaten.Oto aksesuar vs satan bir tanıdığım söyledi bana alırken yayları.Türkiyede fk diye satılan yayların hepsini aynı kişi yapıyor.Kesinlikle uydurma yaylar değiller , dayanımları eicbagh ile aynı.Eicbagh'in pahalı olmasının sebebi vergisi cartı curtu.Satan firmalar bu yaylara fk kutusunu kendisi buluyolar hatta.Ben bir ayı aşkın süredir kullanıyorum konforundan vs çok memnunum fk'nın. Ama arkası torsiyonlu araçlarda (106,206) zıplama yapıyomuş sanırım biraz
Valla zıplama yok asırı derecede konfor artısı var birazda düştü sanırım.

:icon_tup: hahahha :D

spiralle gırtlagına kadar kes yine düşmesse yine kes arkalar zaten torsiyonlu degilmi ? :)))
Keşke o kadar kolay olsa :)) Tek ben kullanmıyorum aracı basık kullanabılıyorlar fakat kesmedenn sonrakı rısklere katlanamam onlar kullanırken (yay cıkması çatlaması vs.)

başlığı okuyunca önemli bir şey oldu sandım. Dostum umarım tek derdin bu olur. Şu an abuk subuk problemler ile boğuşan biri olarak yazma gereği duydum.
Kusura bakmayın okudugunuz şekilde düşünülebilecegini akıl edemedim o anlık kafayı yemiş olmanın etkisiyle yazdım zaten... Umarım sizde sorunlarınızı çözersiniz. Yardımcı olabilecegimiz bir konu varsa lütfen belirtin.

coolvtec
17-04-2012, 11:12
Yaşını bilmiyorum ama muhtemelen benden küçüksündür, sana bir abi tavsiyesi;

Bu kadar küçük şeyler için canını sıkmaya değmez arkadaşım. Yaş ilerledikçe ne sorunlarla karşılaşıyor insan. Boşver, koy poposuna gitsin :)

low&slow
17-04-2012, 11:25
Yaşını bilmiyorum ama muhtemelen benden küçüksündür, sana bir abi tavsiyesi;

Bu kadar küçük şeyler için canını sıkmaya değmez arkadaşım. Yaş ilerledikçe ne sorunlarla karşılaşıyor insan. Boşver, koy poposuna gitsin :)
Haklısın abi herseyi dusunuyoruz kafaya takıyoruz sonra kanser tesısı koyuyorlar neden oldu dıye soruyoruz utanmadan.:( Benim tek derdim o kadar kosusturup takıp olmaması yoksa ayarlanan birşey geri dönüşümüde var. Herşeyi takmamak lazım dediğin gibi abi çok haklısın teşekkürler uyandırdıgın içinn :rolleyes:

DEJ
17-04-2012, 11:58
yaşın 18 miydi neydi öyle hatırlıyorum ben. ne sorunları olanlar var, kafaya taktığın şeye bak. cok şükür altımda arabam var de, gül geç.. dertsiz başınıza dert aramayın

imhotep
17-04-2012, 12:06
araç yerine moral yerlebir olmus :D

sLp
17-04-2012, 12:17
oem yayları kırmızıya boyayıp spor diye satmışlar galiba :D

TOLGACANSAHIN
17-04-2012, 12:29
benim gözdemi bi sıkıntı var acaba kardeşim diğerine göre marşpiyelin orası falan gayet aşağıda duruyor sende demişsin bence jantların diğerine göre ufak olduğundan öyle duruyor :) allah kaza bela vermesin mahalledekileri doldur makineye bedavaya basık basık dolaş :) :)

mehmetRS
17-04-2012, 12:39
şimdi spor yaylara para harcamışsınız, biraz gözünüzü kapatın binin, coil over'a göre ucuz bir yöntem var aslında, amortisör millerini ve kovanını kısaltıyorlar. Yine namiştayn v.s. de yaptırabilirsiniz. Neticede yine aynı firmada sanayi tipi yaptıracağınız coil overda güvenlik olarak söylediğim işlemden farksız olacaktır. Düşündüğünüz sadece görüntü ise tabi.

Fotografa gelincede, arkadaki aracın yanak kalınlıgından dolayı gözünüz yanılıyor, sizin aracınız ona göre yere daha yakın, sadece lastiklerinizden dolayı camurlukla olan mesafesinden dolayı gözümüz yanılıyor:)

corcor
17-04-2012, 16:47
eski yaylar yeni aldıklarınıza göre daha yumuşak olduğu için arabanın ağırlığı yere bastırıyor ayrıca bir müddet kullanıldığı için iyice ezilip yere basıyor yeni yaylarınız daha kısa olabilir ama sert olduğu için aşşağı esnemiyordur bence yayları kestir sakıncası var demelerinin sebebi standart amortisörle kısa yay bi arada sakıncalı olur bu sebepten öyle ssöylenir yoksa kısa yay almakla yayı kesmenin arasındaki fark ne

ilkeeldeniz
17-04-2012, 18:11
Bence dizel yayı takılmış araca.Benim aracımda benzinli fakat yanlışlıkla dizel yayı takmıştık durumu fark edip değiştirdiğimiz de sonuç tamamen değişti. :)

low&slow
17-04-2012, 18:40
yaşın 18 miydi neydi öyle hatırlıyorum ben. ne sorunları olanlar var, kafaya taktığın şeye bak. cok şükür altımda arabam var de, gül geç.. dertsiz başınıza dert aramayın
Dogrudurda hastalık bu gülemiyoruz :)

araç yerine moral yerlebir olmus :D
Aynen ters tepti :D

benim gözdemi bi sıkıntı var acaba kardeşim diğerine göre marşpiyelin orası falan gayet aşağıda duruyor sende demişsin bence jantların diğerine göre ufak olduğundan öyle duruyor :) allah kaza bela vermesin mahalledekileri doldur makineye bedavaya basık basık dolaş :) :)
Öylede 5cm için değmez gibi :S mahalledekileri toplarsam apaçi damgası yerim :)))

şimdi spor yaylara para harcamışsınız, biraz gözünüzü kapatın binin, coil over'a göre ucuz bir yöntem var aslında, amortisör millerini ve kovanını kısaltıyorlar. Yine namiştayn v.s. de yaptırabilirsiniz. Neticede yine aynı firmada sanayi tipi yaptıracağınız coil overda güvenlik olarak söylediğim işlemden farksız olacaktır. Düşündüğünüz sadece görüntü ise tabi.

Fotografa gelincede, arkadaki aracın yanak kalınlıgından dolayı gözünüz yanılıyor, sizin aracınız ona göre yere daha yakın, sadece lastiklerinizden dolayı camurlukla olan mesafesinden dolayı gözümüz yanılıyor:)
Evet marspiyel biraz daha asagıda :) İçim rahatlamaya basladı

eski yaylar yeni aldıklarınıza göre daha yumuşak olduğu için arabanın ağırlığı yere bastırıyor ayrıca bir müddet kullanıldığı için iyice ezilip yere basıyor yeni yaylarınız daha kısa olabilir ama sert olduğu için aşşağı esnemiyordur bence yayları kestir sakıncası var demelerinin sebebi standart amortisörle kısa yay bi arada sakıncalı olur bu sebepten öyle ssöylenir yoksa kısa yay almakla yayı kesmenin arasındaki fark ne

oem yayları kırmızıya boyayıp spor diye satmışlar galiba :D
Oem değil yahu o kadarda değill :)
http://a8.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc7/333628_3441677529049_1483910937_3247444_260127883_ o.jpg

Bence dizel yayı takılmış araca.Benim aracımda benzinli fakat yanlışlıkla dizel yayı takmıştık durumu fark edip değiştirdiğimiz de sonuç tamamen değişti. :)
Dizel yayı olmadıgına eminim...

Ome_RS
17-04-2012, 18:59
hangi arac yaylı olan :)
saka bi yana bence o yaylarda sıkıntı var 3.5mm yay bile gözle görülür bi farkla indiriyor aracı

low&slow
17-04-2012, 19:17
hangi arac yaylı olan :)
saka bi yana bence o yaylarda sıkıntı var 3.5mm yay bile gözle görülür bi farkla indiriyor aracı
oooff naptın usta yaa:p İlk hali vardı bi tane onu arıyorum sabahtan beri bulursam koyucam. :) Düz zeminde olanı...

sinan-s
17-04-2012, 19:24
Yinede basmış :)

Derman
17-04-2012, 19:41
bence yaylarda sorun var..zaten arka taraf torsiyonlu....senın yaylar ancak 3cm lık kadar düşürmüş kardesım...ama şöyle durum var yayın markasına göre değişiyor..

Aykut106
17-04-2012, 20:04
Bence arkadakinde 3.5 yay var:D ve jant lastik çapı seninkinden fazla gibi

Quantum
17-04-2012, 20:15
Sene 2009,
Halen üzerinde olan 3.5" H&R yayı 420TL ye almıştım..
vay be..

Muharrem C.80
17-04-2012, 20:22
kafadan basmış işte zamanla iyice oturur kıvamına gelir.

meLaNchoLic
17-04-2012, 20:24
bizim eski 306 da bu şekildeydi...
bu orjinal hali..
http://www.upload.gen.tr/uploads11/8re51p2r/thumb_22032010045.jpg (http://www.upload.gen.tr/resim.php/www/8re51p2r/22032010045.jpg.html)

bu orjinal içi dolu hali...
http://www.upload.gen.tr/uploads11/8re51p2r/thumb_30092008032.jpg (http://www.upload.gen.tr/resim.php/www/8re51p2r/30092008032.jpg.html)

bunlar 4cm KONI yaylarım (sert dönüşlerde çamurluga sürtüyodu lastikler)
http://www.upload.gen.tr/uploads11/8re51p2r/thumb_08092009049.jpg (http://www.upload.gen.tr/resim.php/www/8re51p2r/08092009049.jpg.html)

buda ön tarafın basılmış hali
http://www.upload.gen.tr/uploads11/8re51p2r/thumb_10122009268.jpg (http://www.upload.gen.tr/resim.php/www/8re51p2r/10122009268.jpg.html)

kv661
17-04-2012, 22:11
Aracı aldıgımda böyleydi:
http://img20.imageshack.us/img20/521/sonresimler010.jpg

Sene 2004 Powertech'ten eski aracım Palio'ya (kullananlar bilir yay sıkıntısını) 2 ay bekleyip Eibach Prokit yay getirttim. MOntajını yatırdım.

Sonuç:http://img593.imageshack.us/img593/2084/cenevreresimleri061.jpg

Acayip canım sıkıldı. 2 ay sonra önden ve arkadan 2şer bakla kestirdim amortisörleri yaylara göre ve jantlara göre kısalttım. Arkalara Mercedes 190E amortisorü takıldı. Aracı bu şekilde +200,000km olmak kaydı ile 9 sene kullandım ve su an arac arkadasımda hala kendisi biniyor.

Sonuç:http://img27.imageshack.us/img27/2931/kv0254.jpg

berkay_aydin
17-04-2012, 22:21
Zaten sitesinden bakarsanız 3,5 ve 5 cm yok sadece 6 cm var oda sadece 206 için :) fiyatıda 100 $ birde üzerindeki yazılar siyah.. Bende aldım 5 cm fk arkalar 6 cm düştü ön 4 :D Ama yol tutuşu ciddi iyi oldu..

low&slow
17-04-2012, 23:56
Yinede basmış :)
1-2 cm anca :)

bence yaylarda sorun var..zaten arka taraf torsiyonlu....senın yaylar ancak 3cm lık kadar düşürmüş kardesım...ama şöyle durum var yayın markasına göre değişiyor..
Yaylarda nası bı sorun olabılırkı dıjıtal degıl bırsey degıl elektronık falan olsa anlıcamda :D

Bence arkadakinde 3.5 yay var:D ve jant lastik çapı seninkinden fazla gibi
Sordum adam ıcındeydı ne ısım olur yayla falan dedı.

Sene 2009,
Halen üzerinde olan 3.5" H&R yayı 420TL ye almıştım..
vay be..
Sene olmus 2012 hala yay takanlar var diyorsun yani :eek:

kafadan basmış işte zamanla iyice oturur kıvamına gelir.
Ne kadar surer bu oturması etmesı :beuj:

bizim eski 306 da bu şekildeydi...
bu orjinal hali..

bu orjinal içi dolu hali...

bunlar 4cm KONI yaylarım (sert dönüşlerde çamurluga sürtüyodu lastikler)

buda ön tarafın basılmış hali

Maşallah iyi düşmüş ya :)

Aracı aldıgımda böyleydi:

Sene 2004 Powertech'ten eski aracım Palio'ya (kullananlar bilir yay sıkıntısını) 2 ay bekleyip Eibach Prokit yay getirttim. MOntajını yatırdım.

Sonuç:

Acayip canım sıkıldı. 2 ay sonra önden ve arkadan 2şer bakla kestirdim amortisörleri yaylara göre ve jantlara göre kısalttım. Arkalara Mercedes 190E amortisorü takıldı. Aracı bu şekilde +200,000km olmak kaydı ile 9 sene kullandım ve su an arac arkadasımda hala kendisi biniyor.

Bakla kesince konfor ne kadar düştü? Araç iyi düşmüşte konfor öldüyse ...

Zaten sitesinden bakarsanız 3,5 ve 5 cm yok sadece 6 cm var oda sadece 206 için :) fiyatıda 100 $ birde üzerindeki yazılar siyah.. Bende aldım 5 cm fk arkalar 6 cm düştü ön 4 :D Ama yol tutuşu ciddi iyi oldu..
Taktınmı yayları sen :)))

berkay_aydin
17-04-2012, 23:59
1-2 cm anca :)

Taktınmı yayları sen :)))

Taktım :) Güzel oldu ama önler'e bir çözüm bulmam lazım kesmek istemiyorum :)

low&slow
18-04-2012, 00:12
Taktım :) Güzel oldu ama önler'e bir çözüm bulmam lazım kesmek istemiyorum :)
Hayırlı olsun diyelim o zaman :) Preslet dicem oda sakat iş :Deli:

berkay_aydin
18-04-2012, 00:13
Hayırlı olsun diyelim o zaman :) Preslet dicem oda sakat iş :Deli:

Sağol :) o işlere hiç girmem ya böyle kalır yada şimdiden para biriktirip 2-3 yıl sonra coil alırım :D :D

low&slow
18-04-2012, 00:17
Sağol :) o işlere hiç girmem ya böyle kalır yada şimdiden para biriktirip 2-3 yıl sonra coil alırım :D :D
Volkte37'leri gördünmüüü :eek:

kv661
18-04-2012, 06:52
amortisörleri güzel yaptırırsan konfor çok da gitmedi ancak tabi ki orjinalden farklı

low&slow
18-04-2012, 11:06
............

meLaNchoLic
18-04-2012, 12:16
olmuş bu olmuş jant istiyo :D

extreme__
18-04-2012, 13:28
arkadaşımda var pejo 206+
205 40 17 lastiklerle 5 cm eibach yay lastik le çamurluk arasına bir parmak zar zor giriyor bilginiz olsun.

yasin_oguz
18-04-2012, 13:32
aşırı olmasada düştügü iki fotoğrafa bakınca belli oluyor

SerhatA.
18-04-2012, 14:02
Yay may işi hikaye kardeşim artık, biraz daha üstüne katıp keşke coilover alsaydın.

low&slow
18-04-2012, 18:32
olmuş bu olmuş jant istiyo :D
hep bişeyler istio zaten :D

arkadaşımda var pejo 206+
205 40 17 lastiklerle 5 cm eibach yay lastik le çamurluk arasına bir parmak zar zor giriyor bilginiz olsun.
resim varmı???

aşırı olmasada düştügü iki fotoğrafa bakınca belli oluyor
:)

Yay may işi hikaye kardeşim artık, biraz daha üstüne katıp keşke coilover alsaydın.
Akıl işte napalım pişman olunca anladık..