PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 1.187 Lira Ceza Geldi !

murat82
21-05-2012, 22:16
Merhaba arkadaşlar,

Şirket aracımıza 1.187 tl ceza geldi, şok olduk.

Acıklamada trafik işaret ve işaretçilerine uymama yazıyor.

Ne yapıcaz nereye başvursak, yanlışlık yokmu :rolleyes: Havaalanındaki trafiğe bir gideyim diyorum, ne alkol ne adam vurduk biz kardeşim :(

Chn53
21-05-2012, 22:18
vay maşşallah... hava alanindami yazmışlar ?

B.Koçer
21-05-2012, 22:18
Combo yapmıslar one öyle

metin
21-05-2012, 22:20
madde yazmıyomu hangı maddeden kesmişler ona bir bakın

BU®AK
21-05-2012, 22:20
Bir yerde yolu kapatıyolardı da filimlerdeki gibi işaretcilerin üstüne kırıp bariyerleri parçalayıp rampadanmı uçtunuz bu nasıl bir ceza arkadaş???

murat82
21-05-2012, 22:21
Hayır büyükçekmece yolu yazıyor.. olucak iş değil..

Fatih_
21-05-2012, 22:22
118 liradır o

murat82
21-05-2012, 22:22
madde yazmıyomu hangı maddeden kesmişler ona bir bakın

65/4 yazıyor kaşe yanında, 2 kere # 1.184 tl yazmişlar, 2 polis imza atmış

murat82
21-05-2012, 22:23
cezayı yarın iş yerinden tarar koyarım buraya, ayrica bir trafıge gidelim bakalım :(

alfonso4474
okadar yüksek cezamı olur arkadaş ya sapıtmış galiba bunlar

B.Koçer
65/4 yazıyor kaşe yanında, 2 kere # 1.184 tl yazmişlar, 2 polis imza atmış

Ağırlık boyut kontorl mahallerinde işaret ışık ses veya görevlilerin ikazına rağmen tartı ve ölçü kontrolüne girmeden seyrine devam etmek

TRF.POLİSİ DİĞER YETKİLİ
MAHKEME
PARA CEZASI : 1.187,00 Peşin:890,25.YTL

uluckaban
21-05-2012, 22:24
...........

metin
21-05-2012, 22:26
Ağırlık boyut kontorl mahallerinde işaret ışık ses veya görevlilerin ikazına rağmen tartı ve ölçü kontrolüne girmeden seyrine devam etmek

TRF.POLİSİ DİĞER YETKİLİ
MAHKEME

ozaman araç ticari araç ceza normal kantar veya gişelerdeki kontrollere durmadan dewam etmiş şöför
k belgesi yoksa zaten 2000 tl yiycektininz ceza

murat82
21-05-2012, 22:27

TRF.POLİSİ DİĞER YETKİLİ
MAHKEME

bu mudur?

yarın konusucaz, hatırlayacakmi şofor bakalım, boyle bir ceza anca bizde olur

adamıda suçlamak istemeyiz ama bu nedir Allah aşkına

B.Koçer
21-05-2012, 22:28
bu mudur?

yarın konusucaz, hatırlayacakmi şofor bakalım, boyle bir ceza anca bizde olur

adamıda suçlamak istemeyiz ama bu nedir Allah aşkına

İnternetten ceza sorgulamaya girdim bu çıktı aşşağı açıklamadada bu yazıyordu .

murat82
21-05-2012, 22:28
ozaman araç ticari araç ceza normal kantar veya gişelerdeki kontrollere durmadan dewam etmiş şöför
k belgesi yoksa zaten 2000 tl yiycektininz ceza

K belgesi var, zaten bu çevirme değil, posta ilen gelen ceza:confused:

dc_crx
21-05-2012, 22:29
geçmiş olsun bu ayki açığı size kesmişler demk ki.. :S

metin
21-05-2012, 22:30
K belgesi var, zaten bu çevirme değil, posta ilen gelen ceza:confused:
yok k belgesı yoksa dursaydı 2000 tl yazıyolar onu demek istedım

dirk
21-05-2012, 22:31
ARaç ne ??

murat82
21-05-2012, 22:32
Reno Kangoo

Fatih_
21-05-2012, 22:32
Ben 2-3 çevirmeden durdurulduğum halde durmadan devam ettim bana da böyle ceza gelmişmidir yav :D

EMRE KAAN
21-05-2012, 22:34
geçmiş olsun aynı şeyi bende yaptım sanırım inş bizede gelmez yusuf yusuf yusuf :S

MOzen
21-05-2012, 22:34
Araç ticari araç sanırım. Kantar olan yerlerde ticari araçlar mutlaka durup kantara girmelidir. Girmeyenlere bu şekilde bir ceza uygulanır. Yapabileceğiniz bir şey yok malesef.

Cliosportve
21-05-2012, 22:36
Aynen binek tipi araçlarda bu ceza gelmesi mümkün değil

Geçmiş olsun

BLuEBoY
21-05-2012, 22:39
kangoo sınıfındaki bi aracı nerde kantara sokmak gerekir ki ?

SerhatA.
21-05-2012, 22:48
geçmiş olsun ne diyelim :D

onur_S
21-05-2012, 23:18
ben polisten filan kaçtım 3 ceza birden geldi o bu kadar gelmedi.dur ihtarına uymamak geldi,kırmızı ısık ihlali geldi.bir de tehlikeli araç kullanmak tan geldi.3-4 sene olmustu.
2-3 sene önce de ehliyetsiz radara girmiştim onda da 1000 küsür geldi o da 3 ceza.
270x2,radar+şirket arabasıydı şirkete kesildi
600 mü 800 mü ne bi vardı ehliyetsizlik

Asbest35
22-05-2012, 04:46
Bir yerde yolu kapatıyolardı da filimlerdeki gibi işaretcilerin üstüne kırıp bariyerleri parçalayıp rampadanmı uçtunuz bu nasıl bir ceza arkadaş???
Adam Haklı :D

Ben olsam Peşini bırakmazdım... zaten Kıskanç memurlar yüzünden arabanın şekline bile saçma cezalar gelio.. arkaaaşım burası amarika mı yapıştırmalı(sticker) yere yakın arabayla geziyonuz diyen trafikci kamil oldu bana...

murat82
22-05-2012, 10:25
peşini bırakmak yok tabiki, bugun şubeye sordum birkaç polis ve avukata dava aç dediler, küçük bir ticari araca boyle bir ceza olmaz dediler, maliyemi, kantar mı ne denk geldiyse durulmamiş belliki,

dava açılacak 100tl masraf varmiş, kazanma oranı % 50 imiş.. bakalım ne olcak. Denemeye değer ;)

BurakYozgat.
22-05-2012, 10:46
Adam Haklı :D

Ben olsam Peşini bırakmazdım... zaten Kıskanç memurlar yüzünden arabanın şekline bile saçma cezalar gelio.. arkaaaşım burası amarika mı yapıştırmalı(sticker) yere yakın arabayla geziyonuz diyen trafikci kamil oldu bana...

inan yalnız değilsin sabah sabah bütün moralimi alt üst ettiler neymiş lastikler orjinal değilmiş jantlar boyalıymış helezonlar kesikmiş lan sanane bu kadarından ? lastiklere nası karışabiliyosun tutupta arabaya 20''lik jant lastik koysam sanane 215-50-13 koysam sanane ? dişlerine karışabilirsin en fazla onada ses edemezsin 3mm'den fazla? tuttu evrakları aldı takip et dedi otoparka götürdü zorla otoparkçı araya girdide ceza yazmadan çıktım gittim

darkmoon
22-05-2012, 11:42
olay burda yazdığınız gibi basit bir trafik cezası değildir işin içinde başka bir şey vardır.. iyi bir araştırın derim zira 65/4 çok geniş kapsamlı bir maddedir.. kaldıki aracın ticari olması yeterlidir kangoo yada palio van olmuş farketmez bakın aşağıda yasayı veriyorum orda kamyon kamyonet otobüs minibüs demiyor taşıt diyor..

Madde 65 - (DEĞİŞİK MADDE RGT: 13.07.2010 RG NO: 27640 KANUN NO: 6001/36)
Araçların yüklenmesinde, yönetmeliklerle belirlenen ölçü ve esaslara aykırı olarak;
a) Taşıma sınırı üstünde yolcu alınması,
b) Azami yüklü ağırlığın veya izin verilen azami yüklü ağırlığın aşılması,
c) (b) bendindeki ağırlıklar aşılmamış olsa bile azami dingil ağırlıkları aşılacak şekilde yüklenmesi,
d) Karayolu yapısı ve kapasitesi ile trafik güvenliği bakımından tehlikeli olabilecek tarzda yükleme yapılması,
e) Tehlikeli ve zararlı maddelerin gerekli izin ve tedbirler alınmadan taşınması,
f) Ağırlık ve boyutları bakımından taşınması özel izne bağlı olan eşyanın izin alınmadan yüklenmesi, taşınması ve taşıttırılması,
g) Gabari dışı yük yüklenmesi, taşınan yük üzerine veya araç dışına yolcu bindirilmesi,
h) Yükün karayoluna değecek, düşecek, dökülecek, saçılacak, sızacak, akacak, kayacak, gürültü çıkaracak şekilde yüklenmesi,
i) Yükün, her çeşit yolda ve yolun her eğiminde dengeyi bozacak, yoldaki bir şeye takılacak ve sivri çıkıntılar hasıl edecek şekilde yüklenmesi,
j) Sürücünün görüşüne engel olacak, aracın sürme güvenliğini bozacak ve tescil plakaları, ayırım işaretleri, dur ve dönüş ışıkları ile yansıtıcıları örtecek şekilde yüklenmesi,
k) Çeken ve çekilen araçlarla ilgili şartlar ve tedbirler yerine getirilmeden araçların çekilmesi,
yasaktır.

Birinci fıkranın (a) bendi hükümlerine uymayanlara, (MÜLGA İBARE RGT: 31.07.2010 RG NO: 27658 KANUN NO: 6014/1) (DEĞİŞİK İBARE RGT: 31.07.2010 RG NO: 27658 KANUN NO: 6014/1) 50 Türk Lirası; (d), (h), (i), (j) ve (k) bentleri hükümlerine uymayanlara 125 Türk Lirası; (e) ve (f) bentlerindeki hükümlere uymayanlara 250 Türk Lirası; (c) ve (g) bentleri hükümlerine uymayan işletenlere 500 Türk Lirası, (g) bendine aykırı yük gönderenlere 1.000 Türk Lirası idarî para cezası verilir. Ayrıca, bütün sorumluluk ve giderler araç işletenine ait olmak üzere, fazla yolcular en yakın yerleşim biriminde indirilir, birinci fıkranın (e) ve (f) bentlerindeki şartlara uymayan yük taşımasında kullanılan taşıtlar, gerekli izinler sağlanıncaya kadar trafikten men edilir.

Birinci fıkranın (b) bendine uymayarak;
a) % 10 fazlasına kadar yüklemelerde 500 Türk Lirası,
b) % 15 fazlasına kadar yüklemelerde 1.000 Türk Lirası,
c) % 20 fazlasına kadar yüklemelerde 1.500 Türk Lirası,
d) % 25 fazlasına kadar yüklemelerde 2.000 Türk Lirası,
e) % 25’in üzerinde fazla yüklemelerde 3.000 Türk Lirası,

işleten ve gönderenlere ayrı ayrı idarî para cezası verilir.
Ağırlık ve boyut kontrol mahallerinde işaret, ışık, ses veya görevlilerin dur ikazına rağmen tartı veya ölçü kontrolüne girmeden seyrine devam eden araçlara tescil plakalarına göre 1.000 Türk Lirası idarî para cezası uygulanır. 65/4
Azami yüklü ağırlığın % 20’den fazla aşılması halinde fazla yük, birinci fıkranın (b) bendine uygun hale getirilmeden yola devam etmesine izin verilmez.
Milletlerarası taşımalarda yabancı plakalı araçların birinci fıkraya uymayan işleten ve gönderenlerine verilen idarî para cezaları tahsil olunmadan anılan araçların yola devam etmelerine izin verilmez.
İşleten ile gönderenin aynı olması halinde birinci fıkraya uymayan işleten ve gönderen için uygulanacak idarî para cezalarının toplamı uygulanır.
Gönderenin birden fazla olması veya tespit edilememesi halinde birinci fıkraya uymayan işleten ve gönderen için uygulanacak idarî para cezalarının toplamı işletene uygulanır.
Araçların yüklenmesine ilişkin ölçü ve usuller, ağırlık ve boyut kontrolü usul ve esasları ile tartı toleransları Ulaştırma Bakanlığı tarafından yönetmelikle belirlenir.
Uluslararası yük ve yolcu taşımacılığına ilişkin konularda ikili ve çok taraflı anlaşma hükümleri saklıdır.
Tarım alanlarına yapılacak yük ve yolcu taşımacılığına ilişkin esas ve usuller yönetmelikte belirlenir.

murat82
23-05-2012, 09:44
olay burda yazdığınız gibi basit bir trafik cezası değildir işin içinde başka bir şey vardır.. iyi bir araştırın derim zira 65/4 çok geniş kapsamlı bir maddedir.. kaldıki aracın ticari olması yeterlidir kangoo yada palio van olmuş farketmez bakın aşağıda yasayı veriyorum orda kamyon kamyonet otobüs minibüs demiyor taşıt diyor..

Madde 65 - (DEĞİŞİK MADDE RGT: 13.07.2010 RG NO: 27640 KANUN NO: 6001/36)
Araçların yüklenmesinde, yönetmeliklerle belirlenen ölçü ve esaslara aykırı olarak;
a) Taşıma sınırı üstünde yolcu alınması,
b) Azami yüklü ağırlığın veya izin verilen azami yüklü ağırlığın aşılması,
c) (b) bendindeki ağırlıklar aşılmamış olsa bile azami dingil ağırlıkları aşılacak şekilde yüklenmesi,
d) Karayolu yapısı ve kapasitesi ile trafik güvenliği bakımından tehlikeli olabilecek tarzda yükleme yapılması,
e) Tehlikeli ve zararlı maddelerin gerekli izin ve tedbirler alınmadan taşınması,
f) Ağırlık ve boyutları bakımından taşınması özel izne bağlı olan eşyanın izin alınmadan yüklenmesi, taşınması ve taşıttırılması,
g) Gabari dışı yük yüklenmesi, taşınan yük üzerine veya araç dışına yolcu bindirilmesi,
h) Yükün karayoluna değecek, düşecek, dökülecek, saçılacak, sızacak, akacak, kayacak, gürültü çıkaracak şekilde yüklenmesi,
i) Yükün, her çeşit yolda ve yolun her eğiminde dengeyi bozacak, yoldaki bir şeye takılacak ve sivri çıkıntılar hasıl edecek şekilde yüklenmesi,
j) Sürücünün görüşüne engel olacak, aracın sürme güvenliğini bozacak ve tescil plakaları, ayırım işaretleri, dur ve dönüş ışıkları ile yansıtıcıları örtecek şekilde yüklenmesi,
k) Çeken ve çekilen araçlarla ilgili şartlar ve tedbirler yerine getirilmeden araçların çekilmesi,
yasaktır.

Birinci fıkranın (a) bendi hükümlerine uymayanlara, (MÜLGA İBARE RGT: 31.07.2010 RG NO: 27658 KANUN NO: 6014/1) (DEĞİŞİK İBARE RGT: 31.07.2010 RG NO: 27658 KANUN NO: 6014/1) 50 Türk Lirası; (d), (h), (i), (j) ve (k) bentleri hükümlerine uymayanlara 125 Türk Lirası; (e) ve (f) bentlerindeki hükümlere uymayanlara 250 Türk Lirası; (c) ve (g) bentleri hükümlerine uymayan işletenlere 500 Türk Lirası, (g) bendine aykırı yük gönderenlere 1.000 Türk Lirası idarî para cezası verilir. Ayrıca, bütün sorumluluk ve giderler araç işletenine ait olmak üzere, fazla yolcular en yakın yerleşim biriminde indirilir, birinci fıkranın (e) ve (f) bentlerindeki şartlara uymayan yük taşımasında kullanılan taşıtlar, gerekli izinler sağlanıncaya kadar trafikten men edilir.

Birinci fıkranın (b) bendine uymayarak;
a) % 10 fazlasına kadar yüklemelerde 500 Türk Lirası,
b) % 15 fazlasına kadar yüklemelerde 1.000 Türk Lirası,
c) % 20 fazlasına kadar yüklemelerde 1.500 Türk Lirası,
d) % 25 fazlasına kadar yüklemelerde 2.000 Türk Lirası,
e) % 25’in üzerinde fazla yüklemelerde 3.000 Türk Lirası,

işleten ve gönderenlere ayrı ayrı idarî para cezası verilir.
Ağırlık ve boyut kontrol mahallerinde işaret, ışık, ses veya görevlilerin dur ikazına rağmen tartı veya ölçü kontrolüne girmeden seyrine devam eden araçlara tescil plakalarına göre 1.000 Türk Lirası idarî para cezası uygulanır. 65/4
Azami yüklü ağırlığın % 20’den fazla aşılması halinde fazla yük, birinci fıkranın (b) bendine uygun hale getirilmeden yola devam etmesine izin verilmez.
Milletlerarası taşımalarda yabancı plakalı araçların birinci fıkraya uymayan işleten ve gönderenlerine verilen idarî para cezaları tahsil olunmadan anılan araçların yola devam etmelerine izin verilmez.
İşleten ile gönderenin aynı olması halinde birinci fıkraya uymayan işleten ve gönderen için uygulanacak idarî para cezalarının toplamı uygulanır.
Gönderenin birden fazla olması veya tespit edilememesi halinde birinci fıkraya uymayan işleten ve gönderen için uygulanacak idarî para cezalarının toplamı işletene uygulanır.
Araçların yüklenmesine ilişkin ölçü ve usuller, ağırlık ve boyut kontrolü usul ve esasları ile tartı toleransları Ulaştırma Bakanlığı tarafından yönetmelikle belirlenir.
Uluslararası yük ve yolcu taşımacılığına ilişkin konularda ikili ve çok taraflı anlaşma hükümleri saklıdır.
Tarım alanlarına yapılacak yük ve yolcu taşımacılığına ilişkin esas ve usuller yönetmelikte belirlenir.

teşekkürler, avukata verdik bilgileri bakalım ne çıkacak