PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Mark Zukenberg Nokia'yı alıyormuş..

bilalMW
06-06-2012, 15:45
Sosyal medya devi Facebook'un Nokia'yı satın alacağı iddia edildi.

Akıllı telefon piyasasının git gide kızıştığı şu günlerde, bir satın alma dedikodusu da Facebook'tan geldi. Mobil pazalarma şirketi Mobile Network Group Genel Müdürü Paul Amsellem'a göre, Facebook yakın zamanda 10 milyar dolar karşılığında Nokia'yı bünyesine katabilir.

Facebook bu hamlesiyle, iletişim devinin ortaklığı ve uzmanlığından yararlanarak, yeni FacePhone'nunu bir buçuk yıl içinde piyasaya sürmeyi amaçlıyor. Nokia'nın Microsoft'la olan yakın ilişkisi de Facebook marka bir Windows Phone'un ortaya çıkmasında büyük kolaylık sağlayacak gibi gözüküyor.

Facebook'un olası Nokia hamlesini değerlendiren mobil analiz uzmanı Roger Entner ise satın alma gerçekleşirse, bunun Facebook için aşırı olacağını belirtti.

Sosyal ağ devi, halka arz edildikten kısa bir süre sonra, borsada yanlış bilgilendirildikleri iddiasıyla hissedarları tarafından dava edilmişti. Dolayısıyla olası bir FacePhone girişimi, şirketin gelirlerini iyileştirmesi açısından önemli bir adım olabilir.

En çok tercih edilen akıllı telefon uygulaması olmasına rağmen, gerçek bir Facebook telefonuna kullanıcıların nasıl tepki vereceği ise merak konusu. Entner'a göre bu şüphesiz Facebook delileri tarafından olumlu karşılanacak ancak kitlesel düşünüldüğünde istenen sonuçlar elde edilemeyebilir.

darkmoon
06-06-2012, 15:56
bence çok gereksiz bir yatırım olur heleki bir model telefon için onun için nokia yı satın almasına bir gerek yok ölüyatırım olur bir tel için koskoca firmayı satın almak.. nokia ile ibr anlaşma yapsa zaten nokia o modeli üretir facephone diye aynı anlaşmayı hangi firmayla yaparsa yapsın hepsi üretir.. ama yazı çok doğru bir nokiayı almak facebooka fazla gelir ikinciside bence öyle amanda aman bir satış yapmaz sanmıyorum bir facebook için gidipde kimse tel almaz zaten appsi bütün tellerde var.

Low-Rider
06-06-2012, 16:00
Iphone nasıl bu kadar popüler oldu?Tamamen Apple'ın pazarlama kabiliyeti ve stratejisi sayesinde.

Nokia şu anda eski günlerini mumla arıyor , yeni döneme ayak uyduramadı

Fbook bu işi yaparsa zaten reklam/pazarlama gibi bir sorunları yok , bence tutar.

Eyüp
06-06-2012, 16:02
Borsada fbnin degeri zaten düştü..

Birde nokiayi alırda başarısız olursa gecmis olsun :)

coder
06-06-2012, 16:05
Mark alırsa ilk yaptıracağı şey işletim sistemini değiştirmek olacaktır.Herşey artık şuanda sosyal medya Mark bu alt yapıyı nokia'ya kurabilir, reklam gibi bir derdi yok zaten.En mantıklı yatırımı yapıyor.

By_HaNNibaLL
06-06-2012, 16:06
Iphone nasıl bu kadar popüler oldu?Tamamen Apple'ın pazarlama kabiliyeti ve stratejisi sayesinde.

Fbook bu işi yaparsa zaten reklam/pazarlama gibi bir sorunları yok , bence tutar.

Özgür abi hakli telefonunda facebook uygulamasi olmayan kimse yok 7den 77 ye herkez facebook kullaniyor ki yeni nesil bu telefonu kaçiş kaçişa alir hele bide internet olayini cözüp ücretsiz facebook olursa patlama yaşar piyasa

darkmoon
06-06-2012, 16:09
iphone yazılım şirketi iphoneun özelliği ios başka bir esprisi yok.. ama facebook web sitesi şirketi arada dağlar kadar fark var. yazılım için telefon alınır ki zaten esas onun için tel alınır insanlar ios lu androidli teller alıyor.. ama bir web sitesi için tel alınırmı bence çok gereksiz olur ama bilemem tabi..

Low-Rider
06-06-2012, 16:10
iphone yazılım şirketi iphoneun özelliği ios başka bir esprisi yok.. ama facebook web sitesi şirketi arada dağlar kadar fark var. yazılım için telefon alınır ki zaten esas onun için tel alınır insanlar ios lu androidli teller alıyor.. ama bir web sitesi için tel alınırmı bence çok gereksiz olur ama bilemem tabi..

Sence iphone kullanıcılarının yüzde kaçı ios için tercih etmiştir iphone'u ?

Web sitesi dediğin olay neden ibaret?Paintte mi yapılıyor web sitesi.

darkmoon
06-06-2012, 16:24
avrupa amerikada %90 ı ordaki insanlar bilinçli türkiyede bu oran azdır tamamen marka özentiliği katılıyorum ama ben dünya genelinden bahsediyorum.. bugün piyasada yüzlerce tablet markası var çıkartmayan firma yok ve ipad den çok çok ucuza satanlarda var ona rağmen ipad dünyada yok satıyor neden yok satıyor sadece ios dan..

web siteleri paintten yapılmıyor ama bir işletim sistemide iki günde yapılmıyor stabil bir sistemin geliştirilmesi yıllar alıyor ve coder olarakda bir web sitesi ile bir işletim sistemi arasında dağlar kadar fark var.. bu gün bir web sitesini 13 yaşındaki bir çocuk bile biraz yazılım bilgisi varsa yapabilir zor bir şey değil kaldıki mark zukenbergdan evinde ilk facebooku tek başına yapdı.. tabiki şu anda elinde sonsuz imkanlar mühendisler yazılımcılar milyar dolarları vardır ama ben piyasaların ios la androiden sonra üçüncü bir işletim sistemini kaldırıcağını sanmıyorum kaldıki ne farkı olucak buda önemli yani ios la android dışında insanlara ne sunucak alternatif olarak.. bence bu alanda atı alan üsküdarı geçdi ama üretilsin tabiki piyasada facephone da bir renk olur..

bu arada yukardaki arkadaşımada söyleyim ücretsiz değil ama bedavaya yakın 5 tl ye aylık sınırsız facebook kullanım hakkın var turkcellde geçen mesaj gelmişdi bana ayda 5 tl ye sınırsız facebook diye benim internet paketim olduğu için pek ilgilenmemişdim..

Low-Rider
06-06-2012, 16:26
Para her kapıyı açar ki zaten windows'un işletim sistemini kullanmayı planlıyorlar.

Yapsınalr rekabet iyidir , fiyatlar düşer biraz:D

coder
06-06-2012, 16:27
avrupa amerikada %90 ı ordaki insanlar bilinçli türkiyede bu oran azdır tamamen marka özentiliği katılıyorum ama ben dünya genelinden bahsediyorum.. bugün piyasada yüzlerce tablet markası var çıkartmayan firma yok ve ipad den çok çok ucuza satanlarda var ona rağmen ipad dünyada yok satıyor neden yok satıyor sadece ios dan..

web siteleri paintten yapılmıyor ama bir işletim sistemide iki günde yapılmıyor stabil bir sistemin geliştirilmesi yıllar alıyor ve coder olarakda bir web sitesi ile bir işletim sistemi arasında dağlar kadar fark var.. bu gün bir web sitesini 13 yaşındaki bir çocuk bile biraz yazılım bilgisi varsa yapabilir zor bir şey değil kaldıki mark zukenbergdan evinde ilk facebooku tek başına yapdı.. tabiki şu anda elinde sonsuz imkanlar mühendisler yazılımcılar milyar dolarları vardır ama ben piyasaların ios la androiden sonra üçüncü bir işletim sistemini kaldırıcağını sanmıyorum kaldıki ne farkı olucak buda önemli yani ios la android dışında insanlara ne sunucak alternatif olarak.. bence bu alanda atı alan üsküdarı geçdi ama üretilsin tabiki piyasada facephone da bir renk olur..

bu arada yukardaki arkadaşımada söyleyim ücretsiz değil ama bedavaya yakın 5 tl ye aylık sınırsız facebook kullanım hakkın var turkcellde geçen mesaj gelmişdi bana ayda 5 tl ye sınırsız facebook diye benim internet paketim olduğu için pek ilgilenmemişdim..

13 yaşındaki yazılım bilgisi olan çocuk şifreleme algoritması oluşturabilir mi? lütfen o şekilde kıyaslama senın bu kıyaslaman şuna eşit, 13 yaşında biraz programlama bilgisi olan ARCH linux üzerinden kendi işletim sistemlerini geliştirebilir.

Kaç kişi gördün Iphone alırken üzerinde IOS versionu kaç var diye soran? Tamamen marka.

Web sitesini o kadar hafife alma, kodlaması kolay olabilir ama güvenliği ve işleyişi çok zaman alır. Örnek veriyorum Facebook 2 ayda kodlanıyorsa güvenliği için en az 2 yıl uğraşılır neden biliyor musun? Bir Veritabanı sorgusunda güvenlik işlemi gerçekleşmediği için milyonlarca kişinin bilgisi gider.Düz mantık bakmayın o kadar kolay değil bu işler.

volume81
06-06-2012, 16:39

İphone dokunmatik ekran uygulamalar app felan derken süper bir teknolojiyi insanlara sundu ve bunda ilk olduğu için (veya kendini ilk gibi tanıttığı için ) yukarılara çıktı kaldı ki android geldi birileri kabul etmese dahi daha iyi olduğu için geçti :)

nokia bu saat'den sonra android'e geçmeyip adam gibi telefon çıkarmadıkdan sonra tırt başka türlü kurtaramaz :)

windows ile anlaşsa ne olur piyasada adam akıllı kaçtane windows phone var ve hangileri İOS'a Android'e kafa tutabiliyor :)

darkmoon
06-06-2012, 16:40
13 yaşındaki yazılım bilgisi olan çocuk şifreleme algoritması oluşturabilir mi? lütfen o şekilde kıyaslama senın bu kıyaslaman şuna eşit, 13 yaşında biraz programlama bilgisi olan ARCH linux üzerinden kendi işletim sistemlerini geliştirebilir.

Kaç kişi gördün Iphone alırken üzerinde IOS versionu kaç var diye soran? Tamamen marka.

Web sitesini o kadar hafife alma, kodlaması kolay olabilir ama güvenliği ve işleyişi çok zaman alır. Örnek veriyorum Facebook 2 ayda kodlanıyorsa güvenliği için en az 2 yıl uğraşılır neden biliyor musun? Bir Veritabanı sorgusunda güvenlik işlemi gerçekleşmediği için milyonlarca kişinin bilgisi gider.Düz mantık bakmayın o kadar kolay değil bu işler.

çok lokal düşünüp yazmışsın yukarda zaten seninle aynı şeyleri yazdım farkında değilsin her kez işletim sistemi yapamaz demek için 13 yaşındaki çocuk örneğini verdim sende tam tersi örneği bana vermişsin :) yukardada yazdım amerikada avrupada ios un sürümüne kadar insanlar bakıyor güncelliyor v.b türkiyede tamamen marka olayı var türkiyeyi zaten saymıyorum ben dünya genelinde yazdım o yüzden lokal bakma..

web sitesi kolaydır burda bahsettiğim oracle tabanlı yüksek seviyeli bir web sitesi değil normal bir web sitesi yazmak kolaydır detayada inilirse tabiki bedelde artar onunda ekstra ücreti bedeli neyse ödenilir yaptırılır..

coder
06-06-2012, 16:47
çok lokal düşünüp yazmışsın yukarda zaten seninle aynı şeyleri yazdım farkında değilsin her kez işletim sistemi yapamaz demek için 13 yaşındaki çocuk örneğini verdim sende tam tersi örneği bana vermişsin :) yukardada yazdım amerikada avrupada ios un sürümüne kadar insanlar bakıyor güncelliyor v.b türkiyede tamamen marka olayı var türkiyeyi zaten saymıyorum ben dünya genelinde yazdım o yüzden lokal bakma..

web sitesi kolaydır burda bahsettiğim oracle tabanlı yüksek seviyeli bir web sitesi değil normal bir web sitesi yazmak kolaydır detayada inilirse tabiki bedelde artar onunda ekstra ücreti bedeli neyse ödenilir yaptırılır..

Abi olayı Web Sitesi / İşletim Sistemi olarak karşılaştırmana ben tepki gösterdim.Yoksa konuda hemfikiriz.
Web sitesini dediğin gibi ayırabiliyorsun basit yada basit değil şeklinde istenene göre ama işletim sisteminde o şekilde değil.

Yani dikkat çekmek istediğim olay şu sen basit bir web sayfasını örnek göstererek 13 yaşındaki çocuk yapar dedin ama bunu işletim sistemi ile karşılaştırdın, Ben ise sağlam bir web sayfası ile işletim sistemini karşılaştırdım yanı sadece o yöne dikkat çektim.

Çünkü proje olan bir web sayfası (örneğin twitter yada facebook) nasıl işletim sistemlerinin updatesi çıkıyorsa web sayfasınında DB, Performans, Log opmizasyonu oluyor.Nasıl İşletim sisteminde Remote Buffer OverFlow gibi açıklar tespit ediliyorsa Web sunucusundada aynı işlemler oluyor, DDos gibi şeyler oluyor yoksa konuda hemfikiriz.

Sinan
06-06-2012, 16:48
bi o kalmısdı almadıgı.

darkmoon
06-06-2012, 16:57
kaldımı ddos zamanında ne yapardık ddos attack falan :D :D dial up zamanları :D

efe_
06-06-2012, 17:03

Strateji iyi ama malzemede iyi hakkını vermek lazım :D
iphone'nun popüler olması kadar normal birşey yok çünkü 2G zamanlarına döndüğümüzde öyle bir cihaz yoktu piyasada...İlkler unutulmaz derler misal , bununla kalmadı sonra çıkan cihazlardada hep en iyi olmayı sürdürdü...

S.Mert
06-06-2012, 17:04
eğer böyle bir olaya girerlerse bir defa ios ve androiddeki facebook app leri bir işe yaramayacak demektir. adam bu appleri pasifize edecek bir sistem kurar ve sadece kendi telefonundan giriş yapılır gibime geliyor. üstelik bu adamların olayı yazılım zaten, bence iyi tasarlanmıs bir yazılım ile başarılı olma şansları var

birde nokianın telefonları eskiden beri hep sağlamdır beyler :D

coder
06-06-2012, 17:21

Şuanda siber savaş nedeni DDos deme öyle :) yapmasını bilene çok etkili.

İbrahim Erdem
06-06-2012, 17:25
eğer böyle bir olaya girerlerse bir defa ios ve androiddeki facebook app leri bir işe yaramayacak demektir. adam bu appleri pasifize edecek bir sistem kurar ve sadece kendi telefonundan giriş yapılır gibime geliyor. üstelik bu adamların olayı yazılım zaten, bence iyi tasarlanmıs bir yazılım ile başarılı olma şansları var

birde nokianın telefonları eskiden beri hep sağlamdır beyler :D

kafayı yemiş 5800 sahibi olarak hepsinin bir 3310 olmadığını söylüyorum :)

Nokia android ve apple atağıyla kullanışsız symbian yüzünden çok kan kaybetti. Bakalım kurtarırmı paçayı. Umarım fb deki gibi kimi aradığımızı millete ispikleyen bir telefon çıkarmazlar. :)

coder
06-06-2012, 17:28
6300 = ae86

darkmoon
06-06-2012, 17:36
bütün app leri iptal etsinler web sitesinidemi iptal edicekler :D ben zaten çoğu zaman web sitesinden normal giriyorum :)

Low-Rider
06-06-2012, 18:12
Strateji iyi ama malzemede iyi hakkını vermek lazım :D
iphone'nun popüler olması kadar normal birşey yok çünkü 2G zamanlarına döndüğümüzde öyle bir cihaz yoktu piyasada...İlkler unutulmaz derler misal , bununla kalmadı sonra çıkan cihazlardada hep en iyi olmayı sürdürdü...

Aynen , bu tür telefonların ilkidir.

Çoğu şeyde öncü oldu , zaman içerisinde gelişti aynı şekilde rakipleri de gelişti.

En iyi olması göreceli bir kavram tabi.

Ben ilk iphone'u kurcaladığımda hızına hayran kalmıştım , helal olsun adamlara demiştim.

bütün app leri iptal etsinler web sitesinidemi iptal edicekler :D ben zaten çoğu zaman web sitesinden normal giriyorum :)

İsterse onu da iptal eder , cep telefonundan erişimi yasaklar.

Bazı web sitelerine girince sayfa yerine "bu sayfa için telefonunuza uygun programımız var" diye görsel çıkartıyıp ona yönlendiriyor.Tekel olmak istersen telefondan her türlü erişimi kapatabilir.

Ama böyle birşey yapıcağını sanmam çünkü kimse sırf telefonundan facebook'a giremiyor diye vazgeçmez.

can_ksk
06-06-2012, 18:20

lamerlık yaparak arkadaşımı icq den düşürüp zevk alırdım,hey gidi ergenlik hey:)

darkmoon
06-06-2012, 19:28
lamerlık yaparak arkadaşımı icq den düşürüp zevk alırdım,hey gidi ergenlik hey:)

64mb dial up zamanları fena yapardık :D

Kadyr
06-06-2012, 19:49
Ayfonun gozunu sevim 2.elde değer kaybetmiyor.ayrica iosta basarili onun icinde seviyorum

Trance-R
06-06-2012, 19:56
güzel bir işletim sistemi güncellemesi , güzel bir nokia promosyon face uygulaması ile ...

nokia ve face alır gider.

twin
06-06-2012, 20:10
İphone ve İpadi alan 2 çeşit insan vardır 1 gerçekten kullanımı sevip özelliklerini avantajlarını dezavantajlarını biliyordur2. a bakın benm iphone um var bn böyleyim yok şöyleyim tarzında olanlar ;)
Edit:Bende bi iphone kullanıcısıyım

onursumer
06-06-2012, 22:06
planları ne bilmiyorum ama dışardan çok gereksiz duruyor

bence en akıllıcasını google yapıyor en son QuickOffice yazan firmayı satın aldılar akıllıca bir iş

EmrE-35
06-06-2012, 22:12
64mb dial up zamanları fena yapardık :D

64 MB dial up???

WTF??? :)

VA_VTİ
06-06-2012, 22:15
Hayirlisi olsun allah utandirmasin:)

Maxiboost
07-06-2012, 00:39
Apple in yaptigi en guzel sey zaten olan teknoloniyi supersonik bir dokunmatik ekran ile inanilmaz basit ve kullanimi kolay sekilde hizmetinize sunmasi. Satis vs ile alakasi yok tr de kac kisi iphone reklami izleyipte iphone aldi? 2g leri ilk alanlar yurt disinda. Alan ya da getiren urunun kiymetini anlayan kisilerdi. Sonuc olarak facephone nedir ya? Kimse almaz bir site yuzunden bir telefonu. Nokia da cok enteresan bir telefon yapamaz ki satilsin olsa ztn yapardi ezuk gibi kaldi piyasada. Hala garip garip yazilimlar, karisik menuler zahmetli islemler vs

darkmoon
07-06-2012, 00:57
64 MB dial up???

WTF??? :)

ihlas.net di :D :D fena sürünüyorduk ama o zamanların tadı tuzu bile farklıydı bir irc bir icq vardı böyle forumlar falanda yokdu :D :D önce caddede kapışır sonra irc de kapışırdık :D :D

volume81
07-06-2012, 08:37
56K zamanları hey gidi hey :)

The Sound of dial-up Internet - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=gsNaR6FRuO0)

bunu bilmeyen liselidir der çıkarım :D

Chn53
07-06-2012, 10:34
http://www.youtube.com/watch?v=o-AjeX_Ga2g&feature=related