PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : dizel şahin için fikirleriniz ne..!!

iz_sport
19-06-2012, 22:15
mrb ark. bu aralar ufak bi araba arayışına girdim ve dikkatimi orjinal dizel bi şahin cekti sizde bu aracı alsam ne gibi değişiklik yapa bilirim motorunda :soru::soru:

emre_
19-06-2012, 22:19
ilan linki varmı ?

Frid
19-06-2012, 22:21
ısuzu motoru olanlar vardı sanırım

fkocak
19-06-2012, 22:23
Türkiye'de 1985 yılında hükümet yakıta ödenen dövizden tasarruf etmek adına ticari taksileri dizelleştirmek için çeşitli kararlar aldı. O yıllarda yurt dışından motor ithalatı yapılamıyordu ve devlet dizelleştirme adına bazı firmalara motor ithal etme yetkisi verdi. Türkiye'ye ithal edilen motor markaları şunlardı ve adetleri şu şekildeydi:

1)Isuzu - 4091 adet
2)Audi - yaklaşık 1000 adet
3)Citroen - yaklaşık 400 adet
4)NSA - yaklaşık 400 adet
Yerli üretim:
1)BMC - LeylAnd

Motorların 1985 peşin fiyatları 1.500.000 TL civarındaydı. Bu yıllarda yeni bir şahinin fiyatı 2.200.000 TL civarındaydı. Motorun ne kadar büyük para olduğunu varın siz düşünün.

Taksiciler bu dizel motorlara direk hücum ettiysede sonuç tam bir hüsran oldu. Motorların marş motoru gibi donanımlar hariç 180 kg civarında gezinen kuru ağırlıkları araçların ön takımı için ciddi problem oldu. Ayrıca ithalatçı firmalar 2 yıl içinde motora ait 54 parçayı yerli üreteceklerine dair taahhütname vermişlerdi ancak gerçekleştiremediler, bunun neticesinde yukarıda yazdığım düşük toplam ithalat adetleri ve yedek parça ithalatı zorlukları nedeniyle motorlar takıldığı araçları ve araç sahiplerini perişan etti. Kilometrede 29 kuruş benzin yerine 12 kuruş motorin yakacağım diye yola çıkan taksici karaborsadan fahiş fiyatlarla bulunan (hatta karaborsada bile parça bulamadığı için ekmek teknesi günlerce yatan) yedek parçaya ve tamirciye çalışır oldu.

İşin balonu çok kısa sürede patladı ve bugün bile dizel motor hakkındaki dedikoduların başlamasını sağladı. 1986 yılının şubat ayında Renault 9 modelinin dizel versiyonunu çıkardıysada, ve başlarda güzel satış rakamları elde ettiysede, araç sonradan dizel motor takılan araçların kötü şöhretine yenik düştü.

1985 yılının başında yaşanan dizel furyasında ve kısa süre sonrasında dizel pazarına hiç bakmayan, bugün bile nedenini bilmediğim şekilde dizelin kötü şöhretinin doruğa ulaştığı yıllarda (dizeller takılalı 2 - 3 yıl olmuş ve parça sıkıntısı tavan yapmış ve millet dizel motorları söküp benziliye geçerken) Tofaş 1988 yılı mayıs ayından 1989 yılı sonuna kadar Şahin ve Kartal'ın dizel motorlu versiyonlarını üretmiştir.

Bugün hemen hiç kimsenin bilgi sahibi olmadığı olan kişilerinse nerdeyse bildiklerini unuttuğu bu araçlara ait reklam ve teknik veri bilgileriyle fiyat tablolarını aşağıya ekliyorum. Şimdiden aaa diyenleri duyar gibiyim.

şöyle bi alıntı var..

iz_sport
19-06-2012, 22:26
ilandan alıntı var normal kendi orjinal motoru arabanın motoru cok diri canlı ama biraz boyası felan götü Tofaş Şahin 1.6 1990 Model 4.000 TL Sahibinden satılık ikinci el Kırmızı renk - 90122883 (http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-tofas-aciiillllll-satilik-orjinal-dizel-sahin-90122883/detay)

murat_ileri
19-06-2012, 22:47
motorun diri olduğu bilgisini nereden aldınız

iz_sport
19-06-2012, 22:54
hani ufakdan bi denedik aracı daha tam bi karar verilmedi para konusunda dönücekler bana eğer dönerlerse bi tornacıya göstericez

murat_ileri
19-06-2012, 22:57
aracı siz şahsenmi denediniz yoksa tanıdık biri vasıtasıylamı, birde tornacı motordan ne kadar anlıyor? 4000 liraya dizel sahin satılmıyorsa o araçtan uzak durmakta fayda var derim.

EvoX
19-06-2012, 23:01
aracı siz şahsenmi denediniz yoksa tanıdık biri vasıtasıylamı, birde tornacı motordan ne kadar anlıyor? 4000 liraya dizel sahin satılmıyorsa o araçtan uzak durmakta fayda var derim.

Aynen günümüzde 6-7 bin liralara benzinli Şahin satılamamakta temiz dizel şahin garip olur :).

fkocak
şimdiki dizellere 2. elde karamsar bakılıyor buna bakmamayı tercih ederim..

iz_sport
ben denedim tornacıda pek tanıdığım yok adanada ama birilerine göstericem artık ki yıl başını bekliyorum ben yıl başına kadar uğraşıcahım bi araba alıyım dedim 1 milyar 2 milyarda masraf etsem yıl başına kadar oyalar beni sence bunun motorunda nasıl oynama yaparız

crused
19-06-2012, 23:06
ben denedim tornacıda pek tanıdığım yok adanada ama birilerine göstericem artık ki yıl başını bekliyorum ben yıl başına kadar uğraşıcahım bi araba alıyım dedim 1 milyar 2 milyarda masraf etsem yıl başına kadar oyalar beni sence bunun motorunda nasıl oynama yaparız

Oynama derken???? Once bi arabaya bak motor sahlami yuruyeni $asei iyimi :) sonra oynarsin bi sekide....

iz_sport
19-06-2012, 23:08
Oynama derken???? Once bi arabaya bak motor sahlami yuruyeni $asei iyimi :) sonra oynarsin bi sekide....

:) anladım ya zaten bi olum lu olumsuz dönseler göstericem biyere

hddsheriff
19-06-2012, 23:19
%99 ticari çıkması olur dizel kuş serisi

murat_ileri
19-06-2012, 23:21
kardeşim açık konuşayım, bu araç eğer dediğin gibi motor yönünden salıklı ise bugünün şartlarında en az 8 lira eder, motorla ilgili eğer bir sorun yaşarsan hem parça bulman hemde 1-2 milyarla işin altından kalkman zor. şuanda piyasaya çıkan tofaş 2 günde satılırken bunun 4000 liraya satılmamasında bir iş var derim ben.

0M42
20-06-2012, 01:00
hani ufakdan bi denedik aracı daha tam bi karar verilmedi para konusunda dönücekler bana eğer dönerlerse bi tornacıya göstericez

Yakında "başım ağırıyor tornacıya gidecem" diye mesajlar okursam şu TT de şaşırmicam.

S.Özeren
20-06-2012, 01:10
vay be şu kadar yıldır araba merakımız var hep duyuyordum ama ilk defa tanık oldum dizel şahine :D

redbaron
20-06-2012, 02:18

tornacı motordan ne anlar arkadaşım yanlış sularda yüzüyorsun ,sonra motor güzel der iki gaza basarsın elinde kalır :) şaka gibi... motoruna bi çip bi filtre bir eksoz süper olur :D

murat_ileri
20-06-2012, 02:24
çip filtre derken :D

redbaron
20-06-2012, 02:28
çip filtre derken :D

makara yapıyorum tabiki :D tornacıya motor gösterirsek bence bi çip bi filtre takarız bu şayine :D

murat_ileri
20-06-2012, 03:03
ben liste eksik kaldı diye yazdım zaten, başta turboyu koyacaktın unutmuşsun, hatırlatmak için yani :D