PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ehliyetler Değişiyormuş...

ToNy
28-06-2012, 13:59
23 milyon ehliyet AB standartlarına uygun hale getirilecek... 28.06.2012 13:00:45 Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Dairesi Başkanlığı, sürücü belgelerini AB kriterlerine uygun hale getirmek üzere başlattığı çalışmada sona yaklaştı. Yeni ehliyetlerde sahteciliğin önüne geçilmesi için güvenlik üst düzeyde tutulacak. Ehliyetler, fiziki olarak AB ülkelerinde kullanılan sürücü belgesine uygun olacak.

Polikarbonat malzemeden lazer baskı ile üretilecek sürücü belgeleri, özel renk ve mikro harfler içeren karmaşık bir tasarıma sahip olacak. Kartın içerisinde, ultraviyole ışığa tutulduğunda görülen yazı ve şekiller bulunacak.

TAKLİDİN ÖNÜNE GEÇİLECEK
Kartta renkli güvenlik mürekkepleri ile gökkuşağı ve guilloche baskı (Banknot baskısında da kullanılan çok ince çizgi ve yazılardan oluşan bir teknik) kullanılacak. Böylece tarama, baskı ya da kopyalama yoluyla kartın taklit edilmesinin önüne geçilecek.

FOTOĞRAF ÜZERİNDE ÖZEL HOLOGRAM
Fotoğraf, karta lazer baskı ile işlenecek. Fotoğraf üzerinde oynamaya veya kopyalamaya karşı özel hologram bulunacak. Fotoğrafın olduğu kısmın arka planında güvenlik tasarımı yer alacak. Böylece fotoğrafın değiştirilmesi ya da üzerinde oynanması engellenecek.

ISIYA DAYANIKLI RENK GEÇİŞLİ MÜREKKEP
Kartta ısıya dayanıklı renk geçişli mürekkep, değişken lazer görüntüler, ultraviole floresan mürekkep, renk değiştiren baskı, arka planda dijital su izi, kızıl ötesi ya da fosforlu boya, kabartma harf, sembol ve şekiller de bulunacak.

KULLANILABİLECEK ARAÇLAR YAZACAK
Belgenin ön yüzünde kişisel bilgiler bulunacak. Arka yüzde ise belge sahibinin kullanmaya yetkili olduğu araç ya da araçların kategorisi ile her bir kategori için belgenin geçerlilik tarihi yer alacak. Arka yüzde ayrıca ek bilgiler ile sürücü ve araca ilişkin kısıtlamaların kodları bulunacak.

23 MİLYON EHLİYET DEĞİŞECEK
Türkiye'de yaklaşık 23 milyon kişinin sürücü belgesi bulunuyor. Çalışmaların tamamlanmasıyla 23 milyon vatandaşın ehliyeti zamana yayılarak değiştirilecek. Ehliyetlerin tamamının değiştirilmesi için 5 ya da 10 yıllık bir süre öngörülüyor. Yeni ehliyetlerin gelecek yıldan itibaren verilmesi planlanıyor. Bu ehliyetler, AB ülkelerinde de geçerli olacak.

ÖMÜR BOYU KULLANILAMAYACAK
Yeni ehliyetlerin geçerlilik süresi olacak, belgenin ömür boyu kullanılması mümkün olmayacak. Uyum süreci kapsamında ehliyetlerin kategorilerinde de değişikliğe gidilecek. Çalışmaların tamamlanmasıyla Türkiye'de AB ülkelerinde kullanılan ehliyet sınıfları uygulanacak.

Ehliyetler değişiyor / Kanal D Haber (http://haber.kanald.com.tr/Haber/Ekonomi-36/Ehliyetler-degisiyor-33810.aspx)

zirvecol
28-06-2012, 15:10
sıkıntıııııııııı

orhan_guney
28-06-2012, 15:11
sadece cevremde 2 veya 3 kişi sahte ehliyet ile gezıyor. özelikle alkolden ve puandan kaptıranlar. bence iyi bir karar.

SONE-R
28-06-2012, 15:16
benim ehliyet kırıldı, eskidi.. hazır bu bahaneyle yeni ehliyetim olur :D

powERS
28-06-2012, 15:16
cip mip diyolardı. bence de cok iyi olacak. boylelıkle ıkızının ehlıyetını kullanan sahte ehlıyetle kullananlardan arınacak trafik.

63owen63
28-06-2012, 15:23
Önce chiplenecek tüm kartlar. Daha ilerleyen yıllarda da herşey kişi ait bir kart içine yüklenecek ,ehliyet akbil,kimlik vs.

bLackModeL
28-06-2012, 15:25
yeni yeni adetler vergiler şu bu derken .. bide burdan caktılar tam oldu ... her degıstırmede para artık yazık yavv hakımıza zulumdur buu :(

Ramiz
28-06-2012, 15:30
para bitti aşk bitti

İug
28-06-2012, 15:56
Şimdi anlamadığım bir nokta var. Şu anda Almanya'da yaşıyorum ve 6 ayı geçtiği için Türk ehliyeti ile araç kullanamıyorum. Belli bir ücret karşılığı burada sınava girip, buradan ehliyet almam gerekli. Seneye Türkiye'den aldığım ehliyeti yeniletip, burada araç kullanabilir miyim?

powERS
28-06-2012, 16:01
Önce chiplenecek tüm kartlar. Daha ilerleyen yıllarda da herşey kişi ait bir kart içine yüklenecek ,ehliyet akbil,kimlik vs.

bence onu yapmazlar. hem cok cabuk yıpranır hemde kaybolma riski cok.

yani hepsi ayni yerde olursa kaybettinmi bildiğin hunilisin :D hueheuh

cembasmaci
28-06-2012, 16:14
Bu ehliyet yenileme hadisesinin ihalesini kim bilir hangi yakınlarına verecekler; yine ampul kokuyor bu haber . . .

63owen63
28-06-2012, 16:21
bence onu yapmazlar. hem cok cabuk yıpranır hemde kaybolma riski cok.

yani hepsi ayni yerde olursa kaybettinmi bildiğin hunilisin :D hueheuh

Şuan kimlikler chiplendi. Yakında herkesinki degişecek, zamanla herşeyi tek kartta olacak. Haliyle kartın chip'e müdahele edildigi anda,hepsi geçersiz olacak,sıkıntı yok :)

ToNy
28-06-2012, 17:15
benim ehliyet kırıldı, eskidi.. hazır bu bahaneyle yeni ehliyetim olur :D

+1907

Aynı durumdayız Soner abi... :)
Yeni Ehliyetler çıksada temiz temiz kullansak... :D

wekoo
28-06-2012, 17:17
devlet napacanı nerden para alıcanı şaşırdı....

DetailEF
28-06-2012, 17:20
devlet napacanı nerden para alıcanı şaşırdı....

Önce AB standardında yol yapsınlar, gelir düzeyimizi yükseltsinler, herşey tam oldu mu böyle adım atsınlar. İnsanları yarım yaşatmaktan bıkmadılar.

onurgoyunc
28-06-2012, 18:20
Şimdi anlamadığım bir nokta var. Şu anda Almanya'da yaşıyorum ve 6 ayı geçtiği için Türk ehliyeti ile araç kullanamıyorum. Belli bir ücret karşılığı burada sınava girip, buradan ehliyet almam gerekli. Seneye Türkiye'den aldığım ehliyeti yeniletip, burada araç kullanabilir miyim?

hayır kullanamazsın. Almanya'da oturumunu kullandıktan sonra süre başlıyor, ben değiştirdim mutluyum :D

SkY
28-06-2012, 18:41
ab ye bir girseydikte sonra değiştirmesi kolaydı..birileri yine avantayı yiyecek ,olan bizlere olacak bir dünya para toplanacak şimdi milyonlarca ehliyetin yenilenmesinden..

dirk
28-06-2012, 23:57
iyi olmuş cok kötüydü fotom facebook profil fotomu koyarım :D

UmitKC
29-06-2012, 00:02
HerŞey tam gibi Bi Bu eksikti. Bu da oLdu..

Hayaldi gercek OLdu Misali ;)

onursumer
29-06-2012, 00:05
Motor ehliyeti alicaktim bekliym en azindan 2 kere para vermemis olurum

GokhanRS
29-06-2012, 00:07
ibrahim abimin ehliyeti yoktu şöförlüğü süperdi. murat abiminde ehliyeti vardı arabayı çalıştırmayı bilmiyordu :D

murat abimin ehliyetine kendi fotoğrafını yapıştırdı gezerken çevirme oldu. tam polise uzatırken üzerindeki resim iyi yapışmamış sen bir düş :D tam komediydi.

bu olaylara karşı tedbir olur artık.

darkmoon
29-06-2012, 00:15
arkadaşa katılıyorum yakında her şey tek kartta olucak hatta biz görürmüyüz bilmiyorum ama yakında her şey deri altına yerleştirilicek bir chipde olucak elini makineye okutan alış veriş yapıcak otobüse binicek nüfüs cüzdanı ehliyet tarihe karışıcak gbt sorgulamasında eliini makineye okutması yeterli olucak hatta devlet isterse gps den senin dünya üstünde nerede olduğunu bilicek.. elini makineye okutucaksın ekranda tüm bilgileri tıkır tıkır çıkıcak ehliyet içinde aynısı geçerli.. her şey deri altına eklenicek minnacık bir chip ile halolucak..

şu anda bu uygulama tester olarak dünyanın bazı bölgelerinde gönüllüler tarafından denenmekde.. aynı chipin benzeri köpeklerede yıllardır gps verici olarak takılmakda..

M.degirmen
29-06-2012, 00:16
nedir bu ya önce insanlar insan hayatı yaşasın ondan sonra ab standartlarına uy asgari ücretle ev geçindirmeye çalısıyor millet adamların derdine bak ehliyet kartı

bilalMW
29-06-2012, 00:17
sevindim ergenlik fotom vardı değiştiririm :D

arkadaşa katılıyorum yakında her şey tek kartta olucak hatta biz görürmüyüz bilmiyorum ama yakında her şey deri altına yerleştirilicek bir chipde olucak elini makineye okutan alış veriş yapıcak otobüse binicek nüfüs cüzdanı ehliyet tarihe karışıcak gbt sorgulamasında eliini makineye okutması yeterli olucak hatta devlet isterse gps den senin dünya üstünde nerede olduğunu bilicek.. elini makineye okutucaksın ekranda tüm bilgileri tıkır tıkır çıkıcak ehliyet içinde aynısı geçerli.. her şey deri altına eklenicek minnacık bir chip ile halolucak..

şu anda bu uygulama tester olarak dünyanın bazı bölgelerinde gönüllüler tarafından denenmekde.. aynı chipin benzeri köpeklerede yıllardır gps verici olarak takılmakda..

chiplenince ne kadar hp tork artışımız olur ? dyno chart varmı ?

darkmoon
29-06-2012, 00:22
sana takılan chip oem yalnız fabrikasyon :D :D

bilalMW
29-06-2012, 00:27
sana takılan chip oem yalnız fabrikasyon :D :D

evotechten şaşmıcan aga. :icon_wack

!KO
29-06-2012, 00:29
sevindim ergenlik fotom vardı değiştiririm :D

chiplenince ne kadar hp tork artışımız olur ? dyno chart varmı ?

foto 2 ay öncesine ait o zaman kankhaaa haaa haaa :D

değişssin değişssin yenılık iyidir :D

gökberk
29-06-2012, 00:41
Yav daha yeni 4 Lira verip de PVC kaplattıydım... :(

!KO
29-06-2012, 00:44
Yav daha yeni 4 Lira verip de PVC kaplattıydım... :(

4 lira cok neaptın 2 ye kaplatmayanı dovuyolar gopta

gökberk
29-06-2012, 00:48
Ne bileyim gaflete kapıldım...Heyecanıma yenik düştüm.

GokhanRS
29-06-2012, 00:58
çip mip bilmem. işi pij etmesinlerde.

bende belli bir yaşa kadar 10senede bir, belli bir yaştan sonrada 5 senede bir tekrar sınav olmasından yanayım. adam yol vermiyor sonra görmüyormusun tabelayı yol benim diyor. (ana yoldakine yol ver tabelasını yol kendinin olarak algılayan tonla dangalaktan bahsediyorum)

Dodoo
29-06-2012, 00:59
çip mip bilmem. işi çip etmesinlerde.

bende belli bir yaşa kadar 10senede bir, belli bir yaştan sonrada 5 senede bir tekrar sınav olmasından yanayım. adam yol vermiyor sonra görmüyormusun tabelayı yol benim diyor. (ana yoldakine yol ver tabelasını yol kendinin olarak algılayan tonla dangalaktan bahsediyorum)

Sonuna kadar katılıyorum :icon_tup:

coder
29-06-2012, 01:01
Güvenliği olmadan bu tür uygulamalara geçmek çok yanlış açıkçası. Tübitak geçen sene siber saldırı tatbikatı yapmasına rağmen 2 ay sonra siber saldırı yedi..

darkmoon
29-06-2012, 01:13
çip mip bilmem. işi pij etmesinlerde.

katılıyorum ama bu dedğin yapılsa infaal olur neden biliyormusn senin benim bizim gibi bilinçli insanlar için harika ama %90 ehliyeti nasıl aldığı belirsiz ne yolla aldığı belirsiz senin o dediklerine gelene kadar ben sana şöyle diyim okuma yazma bilmeyen insanlarda ehliyet var.. adam tabelada ne yazdığını okuyamıyor yani bu insanların sayısı öyle üç beş değil milyonlar.. öyle bir şey olsa bence polisin içinden milletvekillerinden tutda devletin pek çok kurumlarından çok insanlar ehliyet alamaz.. bu seferde ne olur millet ehliyetsiz gezer bir ton kuralsızlık olur kavga dövüş tartışma olur ne insanlar var adamın ehliyetine el konulmuş alkolden adam normal bir şey yokmuş gibi gezmeye devam ediyor hatta uzun yola çıkıyor hanımıyla falan..

GokhanRS
29-06-2012, 01:15
katılıyorum ama bu dedğin yapılsa infaal olur neden biliyormusn senin benim bizim gibi bilinçli insanlar için harika ama %90 ehliyeti nasıl aldığı belirsiz ne yolla aldığı belirsiz senin o dediklerine gelene kadar ben sana şöyle diyim okuma yazma bilmeyen insanlarda ehliyet var.. adam tabelada ne yazdığını okuyamıyor yani bu insanların sayısı öyle üç beş değil milyonlar.. öyle bir şey olsa bence polisin içinden milletvekillerinden tutda devletin pek çok kurumlarından çok insanlar ehliyet alamaz.. bu seferde ne olur millet ehliyetsiz gezer bir ton kuralsızlık olur kavga dövüş tartışma olur ne insanlar var adamın ehliyetine el konulmuş alkolden adam normal bir şey yokmuş gibi gezmeye devam ediyor hatta uzun yola çıkıyor hanımıyla falan..

en azından bir sorun olduğunda polise bi ton yeminli yalan atarak bizi suçlu duruma düşüremezler. hata yapanların ehliyeti olmadığında isterse haklı olsunlar polisler bizi haklı görecek.

ben razıyım o sınava girmeye tekrar tekrar. ilk seferde tamamını 100le geçtim gene geçerim. ehliyetsiz gezmek sıkıntı o yüzden bence öğrenmeye çalışır çoğunluk.

darkmoon
29-06-2012, 01:26
inan çalışmaz tam aksine gene bir yerden bir bağlantı bir şey hani hatırlı tanıdık yada işini görücek bir kurs v.b ararlar..

İug
29-06-2012, 09:15
hayır kullanamazsın. Almanya'da oturumunu kullandıktan sonra süre başlıyor, ben değiştirdim mutluyum :D

AB standartlarına uygun hale gelecek deyince, ben de dedim burada da mı geçerli olacak. Kaça patladı değiştirmek?

onurgoyunc
29-06-2012, 09:26
AB standartlarına uygun hale gelecek deyince, ben de dedim burada da mı geçerli olacak. Kaça patladı değiştirmek?

tüv e para, sürücü kursuna para, devlete para derken 700€ya geldi