PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : USB 3.0 Hk. 'Önemli'

Buğra A.
14-07-2012, 12:54
Gigabyte UD7 anakart kullanıyorum. Hani şu; 3x3x3 olanlardan.

Bir proje için 2 tane WD My Book Essential 3.0 bağlamam gerekiyordu. Haliyle USB 3.0 olan portlara 2 adet bağladım. WD'nin SES driverıda olmak üzere bütün driverları yükledim ki buna anakartın yeni driverları ve yeni USB 3.0 driverıda olmak üzere.

Sorunum şu; 2 HDD'i de aynı anda göremiyorum. Birisini sökmem gerekiyor her defasında ve benim 2 HDD çalışmam lazım. USB 2.0'a takayım dedim, yine aynı problem var.

Ben çözemedim, belki önerileriniz vardır. Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

semehe
14-07-2012, 13:15
valla bende 2 tane dvd baglayınca aynı sorunları yaşıyodum bi ara arkalarında jumper mı ne oluyodu onları sokunce ıkısı beraber calısıyodu

Evrenoz
14-07-2012, 13:19
Tam olarak anlayamadım ama..

2 tane USB disk takınca 1'ini görmüyorsa; "my computer, sağ click-manage, disk management" içerisinden harf değişimi yapmak denenebilir.

Chatin
14-07-2012, 14:41
hdd lerden biri 3.0 değildir diyecektim ama 2.0 da da sorun devam ediyormuş. bios u update etmen lazım. sorunun çözülecektir.

Sercan K.
14-07-2012, 14:48
Disklerin kapasitesi nedir ?

Buğra A.
14-07-2012, 14:54
valla bende 2 tane dvd baglayınca aynı sorunları yaşıyodum bi ara arkalarında jumper mı ne oluyodu onları sokunce ıkısı beraber calısıyodu

Alakası yok benim sorunumla =)

2 tane USB disk takınca 1'ini görmüyorsa; "my computer, sağ click-manage, disk management" içerisinden harf değişimi yapmak denenebilir.

Abi sorun da o zaten. 2 HDD olduğunu görüyor ama çıkmıyor sadece 1 tanesi çıkıyor.

hdd lerden biri 3.0 değildir diyecektim ama 2.0 da da sorun devam ediyormuş. bios u update etmen lazım. sorunun çözülecektir.

Update ettiğimi belirtmiştim yazıda.

Disklerin kapasitesi nedir ?

2 TB x 2 TB

Chatin
14-07-2012, 15:04
pardon gözüm sadece driver lara gitti. bu durumda hdd lerden şuphelenirim ben. acaba sorunu hep bir hdd mi çıkarıyor? yoksa yerlerini değiştirdiğinde durum yine aynı mı? portlarda veya hdd nin kendisinde bir sorun olabilir gibime geldi.

farklı bir hdd veya farklı bir usb 3.0 portu olan makinede de aynı sorun var mı? bunu deneyebilirsen daha doğru cevaplar verebilirim.

Buğra A.
14-07-2012, 15:38
HDD sorunsuz çalışıyor. Yani şöyle ki; örneğin 2si de takılıyken sadece birisini gördüğü zaman, diğer takılı olanı çıkardığımda diğerini görüyor. Yani 2 HDD'de sorunsuz çalışıyor.

darkmoon
14-07-2012, 16:00
senin sorunun yüksek ihtimal label sorunu.. evren oz un dediği gibi disk yönetimine girip ordan label i değiştirip tanıtıcaksın. bunun 3.0 yada 2.0 olmasıyla alakası yok usb ye iki tane aygıtı takınca kafası karışıyor makinanın bir tanesini algılamıyor ilk algıladığınıda tanıyor diğeride simge poziyonunda görüyor ama çıkmıyor...

onursumer
14-07-2012, 16:52
disk yonetiminde diskin biri takılıyken 2. yi taktığında

Offline (The Disk is offline because it has signature of collision with another disk that is online)

diye bir ibare gozukuyormu ?

eğer oyleyse sağ tıklayıp online yapman yeterli usb 3.0 ile alakalı bir sorun değil :)

darkmoon
14-07-2012, 17:00
disk yonetiminde diskin biri takılıyken 2. yi taktığında

Offline (The Disk is offline because it has signature of collision with another disk that is online)

diye bir ibare gozukuyormu ?

eğer oyleyse sağ tıklayıp online yapman yeterli usb 3.0 ile alakalı bir sorun değil :)

o kadar ingilizcesi vardır bence :D :D

onursumer
14-07-2012, 17:03
ya oyle bişeyki bilgisayar yonetiminden girdikten sonra

disk 5 6 7 gibi ibarelerin altında online ofline diye küçük yazıyor yani aslında gormeyebilir o yüzden yazdım :D

yani harf atanmadığına bakıyorsa sadece ve atamaya çalışıyorsa ordaki ufacık online ofline yazısı dikkatini çekmemiştir :D

edit

ss buldum bitane aynı sorunu yaşayan olmuş :D en alttaki disk mause ile gelmeden yazmıyor o yazı :)

http://img802.imageshack.us/img802/764/disk.jpg

1.6 VTi
14-07-2012, 17:04
UD7 Z68 mi P67 mi Z77 mi ? Onu söylerseniz ben size anlatırım. :)

Buğra A.
14-07-2012, 17:44
Evet, sorunu çözdüm. Evren abimi öpüyorum buradan ama harf değilmiş sıkıntı olan. Çevirimdışı olarak gözüküyormuş =) Çok teşekkür ederim arkadaşlar. Onursumer senide öptüm =)

GSkill
14-07-2012, 17:48
Anakartın Chipseti Z77`mi

LegenD-R
14-07-2012, 18:04

Abi sayende aylardır bozuk sandığım harddisk i gördü pc sonunda teşekkürler :)

amma basit birşeymiş yaa