PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : cut out sistemi

mtahakorkmaz
26-07-2012, 12:56
cut out sisteminin artı eksileri varmıdır mesela orjinal egzos sistemini hiç ellemeden orta susturucu önüne takılsa nasıl olur araçda performans artışı olurmu olursa ne kadar olur yardımcı olurmusunuz?

DOHC
26-07-2012, 13:04
Cut out egzoz sistemi ile ilgli değil ki, pedala basmayınca belli bir devre kadar yakıtı kesen sistem bildiğim......

mtahakorkmaz
26-07-2012, 13:05
vanalı egzosla tabir edilen aç kapa yani bahsettiğim ben öyle biliyorum açıkcası yanlışsa bilmem :)

DetailEF
26-07-2012, 13:06
Cut out egzoz sistemi ile ilgli değil ki, pedala basmayınca belli bir devre kadar yakıtı kesen sistem bildiğim......

Cut off olmasın o :D

DOHC
26-07-2012, 13:17
Cut off olmasın o :D

Bende cut off diye biliyorum ama cut out da denebilir diye şey etmiştim :)

GokhanRS
26-07-2012, 13:19
sen doğru biliyorsun. cat out doğru yani. ben kullanıyorum. cat out açıkken performans daha yüksek. yaklaşık 7-8KW farkediyor benim arabada. cat outu kapatıp orjinal sisteme dönünce 7-8 kw düşüş yaşıyorum.

aracım turbo. turbo araçta faydalı. atmosferiktede doğru yer neresi keşfedilir takılırsa faydası olur diye düşünüyorum.

Evrenoz
26-07-2012, 13:27
Atmoserik aracta back pressure kaybi yasatabilir ucu acikta birakilan bir kelebek.. Sein getirecegi psikolojik beygire aldanmamak, dikkatli ve dogru kullanmak lazim..

1.8 turbo
26-07-2012, 13:44
ılk olarak cutout sıstemı atmosferık araclarda performansı dusuruyor kendı aracımda denedım.

guzel sıstem, kullanıslı fakat cıkan ses sadece gurultuye yarıyor.son susturucunun verdıgı sesı vermıyor, ayrıca kısa surede bozuluyor

emre_
26-07-2012, 13:50
Rcz icin guzel bi secenek olabilir ama orta susturucudan once takarsan cok daha iyi olur iyi yapilmis bir sistem ile yari yolda kalmazsin

rcbrs
26-07-2012, 14:22
cut out da hep korkum acaba bir yangın tehlikesi olur mu ? sonuçta motora yakın bir yerden çıkış veriyosun .. araç üreticileri ne diye taa arkaya kadar uzatmışlar boruyu .. alttan yandan da verebilirlerdi . tuning yapıyoruz tamam bazı riskler alınır fakat alttan yangın riski bence büyük olsa gerek..

GokhanRS
26-07-2012, 14:30
cut out da hep korkum acaba bir yangın tehlikesi olur mu ? sonuçta motora yakın bir yerden çıkış veriyosun .. araç üreticileri ne diye taa arkaya kadar uzatmışlar boruyu .. alttan yandan da verebilirlerdi . tuning yapıyoruz tamam bazı riskler alınır fakat alttan yangın riski bence büyük olsa gerek..

alakası yok. üreticilerin hedeflediği güç + egzos emisyonları belli.

isteseler araçların çoğunu çok daha yüksek güçte fabrikadan çıkarabilirler. ama aracın beygirini arttırdıkca emisyonda yükselir. zaten araçların çoğu orjinal halinden daha yüksek güçte tasarlanıyor sonra emisyondu egzos sesiydi filan kurallara uymak zorunda kaldıklarından daha düşük güçte çıkıyor araçlar.

yoksa yüksek hacimli bazı araçlarda niye normal araçlara göre 2 kat daha fazla egzos var sanıyorsunuz.

rcbrs
26-07-2012, 14:36
güçle egsozun çıkış yeri arasında veya egsoz borusunun uzunluğu arasında pek bir ilişki olduğunu tahmin etmiyorum.emisyonu azaltan egsoz borusunun çıkışı değil sadece katalizör veya dpf uygulamasıdır.

bir araç üreticisi egsoz borusundan tasarruf etmek için ; egsozu direk arabanın altına verse bunu homologe ederler mi ? bence etmezler. araç başına 20 tl kar etse ve yılda 300bin araç üretse 6milyon tl yılda kar edebilir..

mechanic
26-07-2012, 14:54
yüksek devirde kullanacaksan atmosferikte kullan.
turboda ise mümkünse profesyonel bir marka ürünü kullan. egzoscu işi kullanma, kendi kendine kapanabilme tehlikesi var.

mtahakorkmaz
27-07-2012, 08:22
bende orta susturucu öncesi düşünüyorum hatta down pipe bitim noktası nasıl olur tehlikeli olurmu orada ? kullanacağım marka orjinal qtp

doktor
27-07-2012, 08:25
Best muffler is no muffler...

Gunes G.
27-07-2012, 09:22
Artilari:
- Ust devirde geribasincin olusturdugu darbogazin azalmasi
- Daha dusuk isi uretimi (EGT, CHT vs)
- Yuksek devirde daha az zorlanan turbo sistemi
- Daha yuksek basinclari basabilme imkani
- Polisle basinin belaya girmemesi

Eksileri:
- Daha uzun doldurma suresi (spool)
- Daha fazla gurultu

Sehir icinde bindigin gunluk aracinda spool'un uzamasi rahatsiz edebilir belki ama polisle problem yasamamak kesinlikle herseye deger. Tabi bu sadece cut outla olmuyor aracta falso hicbirsey olmamasi lazim, eger aracinda tampon kanat film vs filan varsa cut out takmasanda olur zaten baglayacak adam baglar egzoz'a gelmez bile konu. Ama aracin standart gorunumdeyse o zaman cut out tum polis problemini cozecektir.

Deneme yaparken Spool probleminin brake boost yaparak bir miktar ustesinden gelebilirsin ama yine de gunluk kullanimda orta-alt devirdeki surusun kalitesini dusurecektir bu kacinilmaz. 500 devir hatta daha fazla spool devri yukari gelmisti taktigimda mesela.

alikosar
27-07-2012, 09:31
Cat out benim aracım da son susturu hemen önünde çok güzel bi sistem ve aç madıgım taktirde araç gitmiyo tavsiye ederim

mtahakorkmaz
27-07-2012, 09:52
Artilari:
- Ust devirde geribasincin olusturdugu darbogazin azalmasi
- Daha dusuk isi uretimi (EGT, CHT vs)
- Yuksek devirde daha az zorlanan turbo sistemi
- Daha yuksek basinclari basabilme imkani
- Polisle basinin belaya girmemesi

Eksileri:
- Daha uzun doldurma suresi (spool)
- Daha fazla gurultu

Sehir icinde bindigin gunluk aracinda spool'un uzamasi rahatsiz edebilir belki ama polisle problem yasamamak kesinlikle herseye deger. Tabi bu sadece cut outla olmuyor aracta falso hicbirsey olmamasi lazim, eger aracinda tampon kanat film vs filan varsa cut out takmasanda olur zaten baglayacak adam baglar egzoz'a gelmez bile konu. Ama aracin standart gorunumdeyse o zaman cut out tum polis problemini cozecektir.

Deneme yaparken Spool probleminin brake boost yaparak bir miktar ustesinden gelebilirsin ama yine de gunluk kullanimda orta-alt devirdeki surusun kalitesini dusurecektir bu kacinilmaz. 500 devir hatta daha fazla spool devri yukari gelmisti taktigimda mesela.

memleketde pek karışmıyor polisler sadece çok rahatsız edici egzos sesleri oda şahin doğan onları bağlıyorlar :) benim araçda görsel olarak orjinal zaten cut out sisteminin orjinalini nerden bulabilirm peki?

Gunes G.
28-07-2012, 11:42
En cok bilinen QTP cut out var dunyada, google'dan bi bak qtp cut out yazip. Sonra Ebay'dan alabilirsin, ufak bir mal gumrukte sikinti olmaz, biraz bu isi bilen bir arkadasin filan varsa alirsiniz direk.

GökhanK
28-07-2012, 12:58
cut out bildiğim kadarıyla katalizör çıkışı anlamına geliyo bende ilk başta çekinmiştim kapalıyken ses yapar falan diye ama ramazan ustanın yaptığı bir iki aracı gördüp duyduktan sonra karar verdim ve aracım şuan sırada :D

B.Koçer
28-07-2012, 12:59
turbo dizel veya turbo benzinli araçlarda dp den sonra konulunca cok fark ediyor .

aRR
24-03-2014, 16:49
En cok bilinen QTP cut out var dunyada, google'dan bi bak qtp cut out yazip. Sonra Ebay'dan alabilirsin, ufak bir mal gumrukte sikinti olmaz, biraz bu isi bilen bir arkadasin filan varsa alirsiniz direk.

konu hortladı fakat arkadaşın bahsettiği qtp ürünü hakkında r56 s için düşünüyorum istanbulda bu ürüne benzer satış ve uygulama yapan yer önerebilirmisiniz ?
DMH Electric Cutout - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=QNfHHaHvBDY&feature=share)

Sayg

skunk11
24-03-2014, 17:39
konu hortladı fakat arkadaşın bahsettiği qtp ürünü hakkında r56 s için düşünüyorum istanbulda bu ürüne benzer satış ve uygulama yapan yer önerebilirmisiniz ?
DMH Electric Cutout - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=QNfHHaHvBDY&feature=share)

Sayg

ebay'den alsana :)

bu aracına uyuyor sanırım; http://www.amazon.com/10300-Stainless-Steel-Exhaust-Cutout/dp/B003R2KLHU

aRR
24-03-2014, 17:44
ebay'den alsana :)

bu aracına uyuyor sanırım; Amazon.com: QTP 10300 3" Stainless Steel Exhaust Cutout: Automotive (http://www.amazon.com/10300-Stainless-Steel-Exhaust-Cutout/dp/B003R2KLHU)

çok iyi fiyat gerçekten :) tam olarak istediğim ürün da nasıl alıcaz :)

skunk11
24-03-2014, 17:53
çok iyi fiyat gerçekten :) tam olarak istediğim ürün da nasıl alıcaz :)

Siteye üye ol, satıcıya mesaj at kredi kartınla öde ürünü al :)

01ayk01
24-03-2014, 19:42
iyide koydugunuz bu linkte motor yok. sadece ara borusu bu o yuzden boyle ucuz.

http://www.amazon.com/10300-Stainless-Steel-Exhaust-Cutout/dp/B003R2KLHU

aRR
25-03-2014, 16:34
anadolu yakasında uygulama yapan yer varsa paylaşırmısınız,

Seven7
25-03-2014, 16:46
Yanlış anlamayın ama r56 gibi bir araca neden böyle bir parça takıp magirus gibi gezmek istiyorsunuz? Ayrıca düşünün egzozun ayaklarınızın altında olduğunu.

yavuz364
26-03-2014, 08:00
O tamamen egsozcunuza bağlı bi olay :)
Olaydan bi haber ve deneyimsiz bir egsozcuya giderseniz başınıza herşey gelebilir..
Dikkat etmek gerek o konuda..
Yanlış anlamayın ama r56 gibi bir araca neden böyle bir parça takıp magirus gibi gezmek istiyorsunuz? Ayrıca düşünün egzozun ayaklarınızın altında olduğunu.

aRR
26-03-2014, 18:10

o derece kötü ses çıkmaz diye düşünüyorum,

RafetAraç
22-08-2014, 00:54
elimde qtp var herşeyi mevcut montajını kendm yapıcam fakat elektrik bağlantısını nasıl yapabilrim. mantığı nedir elektriği nerede alıcam nasıl yapıcam. bi şema falanda bulamadm googleda. kontaktan alsam elektriği olurmu acba ?

yavuz364
22-08-2014, 06:20
evet kontaktan alacaksınız zaten... zaten 2 kablosu var . başka yapmanız gereken birşey yok.. Diğer tarafında da konektörler var motora bağlanan..

elimde qtp var herşeyi mevcut montajını kendm yapıcam fakat elektrik bağlantısını nasıl yapabilrim. mantığı nedir elektriği nerede alıcam nasıl yapıcam. bi şema falanda bulamadm googleda. kontaktan alsam elektriği olurmu acba ?

K.Kaan
22-08-2014, 08:26
Atmoserik aracta back pressure kaybi yasatabilir ucu acikta birakilan bir kelebek.. Sein getirecegi psikolojik beygire aldanmamak, dikkatli ve dogru kullanmak lazim..

2 vtec atmosferikte ne yapar diye denemek için role çıktık zamanında abi, bende sadece filtre vardı diğer araçta filtre cutout, kapalıyken denediğimizde direk çıkıyordum yanından açıkken tutunuyordu arada 2 2.5 boy fark ettiriyordu vtecte bile. her vtes denemiştik 2 3 4. ama düzgün bir sisteme göre geride kalır mı onun hakkında birşey demem mümkün değil..:)

RafetAraç
22-08-2014, 11:01
evet kontaktan alacaksınız zaten... zaten 2 kablosu var . başka yapmanız gereken birşey yok.. Diğer tarafında da konektörler var motora bağlanan..

teşekkür ederim hocam sizi şimdi hatırladm valla napıyosun nasılsn :))

yavuz364
22-08-2014, 13:08
Teşekkürler, hamdolsun uğraşıyoruz :) Gerekirse ulaşabilirsin. 0537 595 1608
teşekkür ederim hocam sizi şimdi hatırladm valla napıyosun nasılsn :))