PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bu şehirde 14 yıldır trafik ışığı yok

Frid
31-07-2012, 21:01
http://i.milliyet.com.tr/YeniAnaResim/2012/07/26/sinop-sehir-merkezinde-14-yildir-trafik-isigi-yok-2470837.Jpeg

Sinop kent merkezinde 14 yıldır trafik ışığı kullanılmıyor. Trafikte düzen karşılıklı anlayış ve hoşgörüyle sağlanıyor.

Sinop İl Trafik Komisyonu'nun aldığı karar sonucunda kent merkezindeki ulaşım, 1998 yılından itibaren trafik ışığı olmadan işlemeye başladı. Trafik ışıklarının kaldırılmasına rağmen herhangi bir aksama da yaşanmadı.

SİNOP'TA İNSANLAR BİRBİRİNE SAYGILI

Sinop’un hoşgörülü insanların birbirine saygı duyduğu bir kent olduğunu söyleyen Vali Ahmet Cengiz, "Trafik ışığının olmayışını da ben buna bağlıyorum. Sinop tek ana giriş yolu olan bir kent. Bu kısıtlamalara rağmen Sinop’ta trafik ışığı yok. Trafikten kaynaklanan tartışma yaşanmıyor. Bu anlamda Türkiye’de tek kentiz diyebiliriz. Şu ana kadar bize, ’Neden Sinop’ta trafik ışığı yok, şu kavşakta neden yok?’ diyen biri olmadı. Kimse talepte bulunmadı" dedi.

TRAFİK IŞIĞINA İHTİYAÇ DUYULMUYOR

İl Emniyet Müdürü Şeref Aytekin ise Sinop’un Türkiye’de en az trafik kazası olan illerden birisi olduğunu söyledi. Sinop’ta sürücülerin birbirine saygılı olduğunu belirten Aytekin, "Yol verme konusunda bir sıkıntı yaşanmaz. Bu sebeple kent merkezinde şu an için trafik ışığına ihtiyaç duyulmuyor. Sinop ayrıca araç sürücülerinin emniyet kemerini en fazla taktığı illerin başındadır" diye konuştu. Şeref Aytekin, kırmızı ışık ihlalinin cezasının 115 lira 50 kuruş olduğunu da kaydederek, "Kırmızı ışık ihlali diye bir cezamız yok" dedi.

SİNOPLULAR MEMNUN

Sinoplular ise bu durumdan memnun olduklarını söyledi. 55 yaşındaki Ersin Uzun, kentte insanların kurallara saygı göstererek uymaya çalıştığını belirterek, "Bazı büyük şehirlerde görüyoruz; trafik ışığı olmasına rağmen trafiğin işlemesi de yeterli olmuyor. Oysa Sinop’ta ışık olmamasına rağmen trafik aksamadan işler. Bizce bir sıkıntı yok. Burada trafik kazası da çok az olur" ifadelerini kullandı.

3 YILDA SADECE 2 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Mobese kameraları ile takip edilen Sinop kent merkezinde ise son 3 yılda, trafik ışığı dışında farklı nedenlerle meydana gelen trafik kazalarında 2 kişi yaşamını yitirdi, 262 kişi de yaralandı. Kent merkezinde ruhsatlı 19 bin 713 araç bulunduğu belirtildi.

Video: Trafik ışığı olmayan kent (http://wap.ntvmsnbc.com/Video/Goster/trafik-isigi-olmayan-kent)

milliyet

SGTI
31-07-2012, 21:09
Yoğunluk olmayınca stress azalıyor stress olmayınca hoşgörü,saygıda azalmıyor.20.000 yeni araç istanbulda sadece 1 ayda çıkıyor trafiğe hatta 1 ay bile değil.Trafik ışıklarının olup olmaması birşeyi değiştirmiyor yani istanbulda.Küçük bir şehir ve Türkiyenin 5 de 1 i burda yaşıyor.Bence istanbulda olanlar gayet normal..Şehir planlamasına özen gösterilse 3 şerit birden kapatılmasa çok daha iyi olabilir fakat önce insanları yerleştirip sonra planlama yapınca böyle oluyor.Belki bana öyle rast geldi bilmiyorum ama Türkiye dışında metro ve tramvayın yolun içinden geçtiğini avrupada,amerikada hiç görmedim..

Ome_RS
31-07-2012, 21:12
Artvinde de yoktu galiba sinop yenı duyuyorum anadolu illerinde ısıksız idare edilebilir ama istanbulda semtte imkansız

!KO
31-07-2012, 21:19
sinopta yok ama ısık gerektırcek arabada yok :D

istanbulu 1 gun trafık ısıksız bırakın kaportacılar zengın olur

timucintt
31-07-2012, 22:02
aynı şekilde mersindede bir çok yere saçma sapan yerlere ışık koydular trafik hem kaosa döndü hemde küfürler kavgalar direkt artdı yolda geçirdiğim zaman ve yakıtda arttı... eskiden ne güzeldi trafik ışığı azdı ama şehrin mezitliden karacailyas 25( 30 km ) dakikada varırdım şimdi 50 55 dakikadan önce varamıyoruz bu anlamsız ışıklardan.... trafik ışığı gerçekten bazı yerlerde inanılmaz gereksiz vede stres....

Frid
31-07-2012, 22:17
ışık yapmaktansa imkan olan yerlerde altlı ve üstlü geçiş verme taraftarıyım ama kara yolları ve belediyeleri anlamak mümkün değil

metrobüse dökülecek para metroya dökülse geçici değil kalıcı sağlam, rahatlatıcı çözüm olurdu.

_Emre_
31-07-2012, 23:04
Yazın 2 ay nüfus patlaması olduğundan sıkıntı olabiliyor ama geri kalan 10 ay sorunsuz :D Seneler önce bir kaç yere koymuşlardı trafik ışığı, çok kazaya sebebiyet veriyor diyerek sökmüşlerdi :D :D

Skyhawk34
31-07-2012, 23:06
halk karşılıklı anlayıs içerisinde oldugu sürece sorun yok :)

AtmoSpheriC
31-07-2012, 23:39
Yazın 2 ay nüfus patlaması olduğundan sıkıntı olabiliyor ama geri kalan 10 ay sorunsuz :D Seneler önce bir kaç yere koymuşlardı trafik ışığı, çok kazaya sebebiyet veriyor diyerek sökmüşlerdi :D :D

haha çok kazaya sebebiyet vermekk :D size 1 adet melih gökçek gönderelim hemen köprü yapsın kaza derdi lamba bekleme derdi olmasın :D

_Emre_
01-08-2012, 00:11
haha çok kazaya sebebiyet vermekk :D size 1 adet melih gökçek gönderelim hemen köprü yapsın kaza derdi lamba bekleme derdi olmasın :D

Bizim valinin daha orijinal planları var, şehri adaya çevirmek gibi :heyoo: :D :D
Sinop'u ikiye ayrp ada yapacaklar - Hrriyet EKONOM (http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/20041789.asp)

Frid
01-08-2012, 00:15
yapmasınlar toprağım söyle onlara kendilerini rusya yakınlarında bulurlar sonra :D

Burak K.
01-08-2012, 00:36
Gaziantep'te trafik ışığı var,gayette sağlıklı çalışıyorlar ama kırmızıda duran yok ! :D

AtmoSpheriC
01-08-2012, 00:37
hadi hayırlısı diyelim :)

TigeR
01-08-2012, 00:41
valla karşılıklı hoşgörü varsa helal olsun böyle güzel bişe duymak sevindirici :)

Murat Ç.
01-08-2012, 00:46
gerçekten memleketimden gurur duyuyordum simdi biraz daha arttı el değmemiş güzelliktir Sinop gidip görmenizi gezmenizi tavsiye ederim . ama gerçekten Sinop ta araç sayısı braz az ondan sıkıntı çıkmıyor olabilir ;)

doush
01-08-2012, 01:01
Ben de Almanya'dan gelen kuzenimin bizde hiç göbek yok demesine çok şaşırmıştım.. Gerçekten de yok biraz araştırdım da :D Ve kesinlikle göbekler olmasa trafiğin daha iyi akacağına inanıyorum..

Murat Ç.
01-08-2012, 01:14
Ben de Almanya'dan gelen kuzenimin bizde hiç göbek yok demesine çok şaşırmıştım.. Gerçekten de yok biraz araştırdım da :D Ve kesinlikle göbekler olmasa trafiğin daha iyi akacağına inanıyorum..

O göbek olayı varya başlı başına bi sıkıntı zaten kim icat etmişse saygılarımı iletiyorum :D

doush
01-08-2012, 01:40
O göbek olayı varya başlı başına bi sıkıntı zaten kim icat etmişse saygılarımı iletiyorum :D

U dönüşü yapmak için 3 kere ışık bekliyorsun, sola dönmek için 2 kere ışık bekliyorsun, ayrıca göbekte sola dönmeye çalışanlar sola tıkıştığı için sol taraf tıkanıyor sağa geçmeye çalışan sağı tıkıyor kırmızıya dönüyor sana dik olarak gelenlere yeşil yanıyor onlar korna çalıyor *** oluyor iyice :D halbuki ışıklandırmayla bu iş çok kolay çözülür..

Emir_b16a
01-08-2012, 01:42
istanbula gelince çoğu trafik canavarı oluyo ama :)

timucintt
01-08-2012, 01:46
U dönüşü yapmak için 3 kere ışık bekliyorsun, sola dönmek için 2 kere ışık bekliyorsun, ayrıca göbekte sola dönmeye çalışanlar sola tıkıştığı için sol taraf tıkanıyor sağa geçmeye çalışan sağı tıkıyor kırmızıya dönüyor sana dik olarak gelenlere yeşil yanıyor onlar korna çalıyor *** oluyor iyice :D halbuki ışıklandırmayla bu iş çok kolay çözülür..

olum adanadaki göbekler rezalet lan.... en güzeli tek tek salmak ışıklarda... ama ziyapaşadaki gibi 5 dk kırmızıda beklememek şartıyla...

Murat Özcan
01-08-2012, 03:31
haberlerde izlemiştım cok mantıklı aslında ama keske heryerde boyle olabılse

VTec_king
01-08-2012, 10:38
hayal gibi birşey sinobu dolaşmak istiyorum

ykavcioglu
01-08-2012, 10:40
geçen sene buraya ışık koydular kaza oranı arttı:D

RIDVAN
01-08-2012, 12:48
Ne güzel ben hep geçerim kimseye müsade vermem onlar anlayışlıya :D