PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : yurt disindan parca getirme..

JDM#
02-08-2012, 01:47
almanya dan akrabalar vasitasiyla parca kargolatsak sifir yada ikinci el gumrukten gecmede ya da buraya gelmesinde bir sikinti olur mu vergi odememiz gerekir mi ve kargo bedeli ne kadar olablr..bilgisi olan varmidir acaba??
Bu konu daha once acildimi bilmiyorm telefondan girdigim icin konu arastirmasi yapamadim..

elpadre
02-08-2012, 02:13
tr gumrugunde fatura soruyorlar :) fatura yoksa el koyuyorlar

JDM#
02-08-2012, 02:21
tr gumrugunde fatura soruyorlar :) fatura yoksa el koyuyorlar

nasil bi cozum bulabiriz buna =) ya da parcalar icin fatura kestireblirmiyiz acaba..
Bi yolu olmali yani =)

onurdestan
02-08-2012, 02:45
onlarda ordan biyerden alıcak sonuçta alırken fatura alırlarsa sıkıntı çıkmaz sanırım kargoda

JDM#
02-08-2012, 08:42
onlarda ordan biyerden alıcak sonuçta alırken fatura alırlarsa sıkıntı çıkmaz sanırım kargoda

getirtecegimiz urunler cikma ya da ikinci el olabilir ama...
Ozaman fatura sart diyoruz :) faturayi ayarladik diyelim peki kargo ucreti ne kadar olur acaba.. Yani parca getirtmemiz mantikli olur mu?

JDM#
02-08-2012, 08:57

getirtecegimiz urunler cikma ya da ikinci el olabilir ama...
Ozaman fatura sart diyoruz :) faturayi ayarladik diyelim peki kargo ucreti ne kadar olur acaba.. Yani parca getirtmemiz mantikli olur mu?

Gunes G.
02-08-2012, 09:16
Gumruge takarsan uzulursun, dusundugun kadar basit olsa herkes kendi getirirdi yurt disindan kendi parcasini, herkes biliyor disarida fiyatlarin ucuz oldugunu.

HUSNU
02-08-2012, 10:12
Posta ile gönderirsen gümrüğe takılsa bile ne kadarsa %20 sini ödersin. Fakat kargo dersen bildiğin gümrük prosedürü uyguluyor. Dün Amerikadan posta ile bir kolim geldi. Normalde bedeli yoksekti fakat üretici biraz düşük gösterdi. %20 sini ödedim ve teslim aldım.

JDM#
02-08-2012, 10:59
Posta ile gönderirsen gümrüğe takılsa bile ne kadarsa %20 sini ödersin. Fakat kargo dersen bildiğin gümrük prosedürü uyguluyor. Dün Amerikadan posta ile bir kolim geldi. Normalde bedeli yoksekti fakat üretici biraz düşük gösterdi. %20 sini ödedim ve teslim aldım.

yani parca getirtmek icin nasil bir yol izlemeliyim sizce?

ghibli06
02-08-2012, 11:06
ebay'den bir parça aldım, USPS ile rayiçi 175 USD lik bir malzemeydi, direk adrese geldi sıkıntı olmadı ama gümrüğe takılan çok kişi olmaya başladı...

AEAlmas
02-08-2012, 11:07
işin yolu yordamı var ekg mi ne cikardılar şimdi takılma olayı bitti diyorlardı :) ne getireceginde önemli

JDM#
02-08-2012, 11:12
işin yolu yordamı var ekg mi ne cikardılar şimdi takılma olayı bitti diyorlardı :) ne getireceginde önemli

getirtmek istedigim parcalarda ahim şahim biseyler degil yani..
Far stop direksiyon tampon olur.. Orjinal parcalar ve akseduar yani..

HUSNU
02-08-2012, 11:13
Biraz şans işi aslında. Kutusu normal boyutlarda ve çok ağır olmayan bir paket ( Cep telefonu değilse eğer ) genelde kalmıyor. Ama benim getirdiğim paket ciddi büyüktü yani gümrüğe girmemesi imkansız gibi birşeydi. Fakat bedeli biraz düşük tutup faturada beraberinde gelince sorun olmadı. Gümrüğe takılırsa ve üzerinde fatura olmazsa yaptığınız ödemenin dekontunu da isteyebiliyorlar. Bu aralar biraz daha denetlemeye başladılar çünkü. Tahminim bu %20 ler ile güzel girdiler oldu işin üzerine düşmeye başladılar. Ama kargo firmaları gibi adamı çileden çıkarmıyorlar.

JDM#
02-08-2012, 11:18
Biraz şans işi aslında. Kutusu normal boyutlarda ve çok ağır olmayan bir paket ( Cep telefonu değilse eğer ) genelde kalmıyor. Ama benim getirdiğim paket ciddi büyüktü yani gümrüğe girmemesi imkansız gibi birşeydi. Fakat bedeli biraz düşük tutup faturada beraberinde gelince sorun olmadı. Gümrüğe takılırsa ve üzerinde fatura olmazsa yaptığınız ödemenin dekontunu da isteyebiliyorlar. Bu aralar biraz daha denetlemeye başladılar çünkü. Tahminim bu %20 ler ile güzel girdiler oldu işin üzerine düşmeye başladılar. Ama kargo firmaları gibi adamı çileden çıkarmıyorlar.

ozaman soyle diyeblirmiyiz :)
alacagimiz urunun faturasi olacak ve uygun olucak
postayla getirtilecek
kucuk parcalar olacak.
%20 sini vergi vericez
ve posta ucretimi
????

HUSNU
02-08-2012, 11:21
ozaman soyle diyeblirmiyiz :)
alacagimiz urunun faturasi olacak ve uygun olucak
postayla getirtilecek
kucuk parcalar olacak.
%20 sini vergi vericez
ve posta ucretimi
????

Öyle diyebiliriz :icon_tup: Ama şöyle birşey var. Gelen şeylerin hepsi gümrükte kalacak diye birşey de yok. Dediğim gibi biraz şans işi.

JDM#
02-08-2012, 11:25
Öyle diyebiliriz :icon_tup: Ama şöyle birşey var. Gelen şeylerin hepsi gümrükte kalacak diye birşey de yok. Dediğim gibi biraz şans işi.

vergisini veriyoz daha niye kalcak gumrukte ya =)
posta bedeli ne kadar tutabilir acaba mesela bir far takimi getirtsek ya da bir jant takimi??

HUSNU
02-08-2012, 11:38
vergisini veriyoz daha niye kalcak gumrukte ya =)
posta bedeli ne kadar tutabilir acaba mesela bir far takimi getirtsek ya da bir jant takimi??

Hayır demek istediğim şu gümrüğe takılmadan eline de ulaşabilir belli olmaz.

mechanic
02-08-2012, 11:43
faturayı düşük kessinler , parça içine parça koysunlar, kargo dahil 75 yüroyu geçmesin. devlet kargosuyla göndertsinler,
gerisi de şans.

JDM#
02-08-2012, 12:02
faturayı düşük kessinler , parça içine parça koysunlar, kargo dahil 75 yüroyu geçmesin. devlet kargosuyla göndertsinler,
gerisi de şans.

parca fiyati ve kargo ucretiyle birlikte 75 euro yu gecmesin diyosun yani..
Bi takim far getirtsek kutusunun icine bi kac parca daha koydurdugumz zaman sknti olmaz yai =)
geriye kalan sans olayi nedir yani gumrukte mal kalirsa paramiz yanar mi ya da sas olan kisim tam olarak nedir??

mrtsnr
02-08-2012, 12:23
Kargo hariç 75€'yu geçerse her daim gümrüğe takılma ihtimali var. Takılırsa da, getirtdiğiniz ülkeye göre kargo hariç %18 yada %20 sini vergi olarak ödersiniz.
75€'nun altında ürünler direk adresinize gelir. Gümrüğe takılmaz. Bu da yılda 5 ürün getirme hakkınız var. 6.ürün 20€'da olsa gidip vergi ödersiniz. Gümrük Kanunu'nda yazıyor zaten hepsi.

Örneğin, Ben GolfR kadranı getittirdim. Normalde 279€ fakat 50€'luk fatura kestirdim. Gümrüğe takılmadan elime ulaştı.
Vites Topuzu ve Halı Paspas getirttim, 300€ civarındaydı. 80€ fatura kestirdim, gümrüğe takıldı. Topkapı PTT'ye gittim, 33TL vergimi ödedim aldım. :) Çok büyük sıkıntılı işler değil.

75€ ile 1500€ arasında bedeli olması gerekiyor ürünün. 1500€ üzerinde de sorun çıkıyor. Bu söylediğim ücretlere kargo ücreti dahil değil. Ürünün bedeli üzerinden vergi alınıyor.

Ayrıca 1 kutuda, aynı üründen 2den fazla olmasın. Şirket üzerine değil, kendi üzerinize isteyin malları. Şahıs üzerine olsun.

JDM#
02-08-2012, 13:41
Kargo hariç 75'yu geçerse her daim gümrüğe takılma ihtimali var. Takılırsa da, getirtdiğiniz ülkeye göre kargo hariç %18 yada %20 sini vergi olarak ödersiniz.
75'nun altında ürünler direk adresinize gelir. Gümrüğe takılmaz. Bu da yılda 5 ürün getirme hakkınız var. 6.ürün 20'da olsa gidip vergi ödersiniz. Gümrük Kanunu'nda yazıyor zaten hepsi.

Örneğin, Ben GolfR kadranı getittirdim. Normalde 279 fakat 50'luk fatura kestirdim. Gümrüğe takılmadan elime ulaştı.
Vites Topuzu ve Halı Paspas getirttim, 300 civarındaydı. 80 fatura kestirdim, gümrüğe takıldı. Topkapı PTT'ye gittim, 33TL vergimi ödedim aldım. :) Çok büyük sıkıntılı işler değil.

75 ile 1500 arasında bedeli olması gerekiyor ürünün. 1500 üzerinde de sorun çıkıyor. Bu söylediğim ücretlere kargo ücreti dahil değil. Ürünün bedeli üzerinden vergi alınıyor.

Ayrıca 1 kutuda, aynı üründen 2den fazla olmasın. Şirket üzerine değil, kendi üzerinize isteyin malları. Şahıs üzerine olsun.

fatura olayini nasil yaptiniz peki.. Yani nasil uygun fatura kestirebilirim..sizin soylediklerinize gore uygun cok parca getirebiliriz yani...

mrtsnr
02-08-2012, 14:11
Aldiginiz yere soyluyorsunuz su kadar fatura kesin diye. Onlarda o kadarli fatura kesip koyuyolar :)

JDM#
02-08-2012, 14:29
ozaman fatura konusunda skntı olmaz yanı adam kafasına gore fatura kesebılırse :)

HUSNU
02-08-2012, 14:36
Karşındaki adam kabul ederse uygun fatura kestirebilirsin. Hepsi kabul etmeyebilir.

JDM#
02-08-2012, 14:43
Karşındaki adam kabul ederse uygun fatura kestirebilirsin. Hepsi kabul etmeyebilir.

sımdı abımle onu konusuyordum..
karsıdakı kısıyle nasıl anlasabılırız o konuyu
sonucta ya paranın fatura dısındakı kısmı pesın odenecek ya da mal alındıktan sonra odenecek
bunu yapmak ıcın ya tanıdık bırı lazım ya da ıkı tarafında cok cesaretlı olması lazım :)
..... yada baska bır yolu varmıdır?

Gunes G.
02-08-2012, 14:58
Bak bu gumruk isi tamamen gumruk memurunun elinde olan birsey. Isterse gecirir istemezse ugrastirir. Sansi fikrim far filan %20si odenip zaati esya diye gecirilebilir, ama bir janti geciremezsin bu sekilde. Dene istersen :)

JDM#
02-08-2012, 14:59
Bak bu gumruk isi tamamen gumruk memurunun elinde olan birsey. Isterse gecirir istemezse ugrastirir. Sansi fikrim far filan %20si odenip zaati esya diye gecirilebilir, ama bir janti geciremezsin bu sekilde. Dene istersen :)

sansımızı kucuk malzemeler den deneyebılırız :)
yanı tanıdıklar vasıtasıyla fatura olayını da ayarlayabılırız dıye dusunuyorum.
tek sorun herelde gumruk kalır :)

Emre Akçay
02-08-2012, 15:17
http://www.techturkey.com/forum/sohbet/113468-yurtdisi-urun-getirme-muhabbeti.html

Bende açmıştım böyle bir konu. İlgini çekebilir belki.

JDM#
02-08-2012, 15:33
http://www.techturkey.com/forum/sohbet/113468-yurtdisi-urun-getirme-muhabbeti.html

Bende açmıştım böyle bir konu. İlgini çekebilir belki.

konuyu okuyorum tesekkur ederım..