PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : çekme belgeli araç ile trafiğe yakalanmak! neler olur?

mechanic
03-08-2012, 07:56
arkadaşlar, çekme belgeli aracın trafiğe çıkması için ne yapılacağı ile ilgili konular var evet ama benim sorum şu:
çekme belgeli araç ile otobanda trafiğe yakalandık diyelim.
başımıza ne işler gelir ?
neler olur?
ne cezalar yeriz
araca el mi koyarlar,
el koyarlarsa nasıl geri alaırız vs vs vs
bu arada çekme belgeli aracın tahmin edeceğiniz gibi 500-700hp arası birşey olduğunu düşünün. yani swap bir araba , motor farklı vs.. otomobil ile ilişiği kesilmiş gibi yani .

teşekkürler.

senna
03-08-2012, 07:59
adı üzerinde trafikten çekme olduğu için, yeddi emine falan çekebilirler kanımca, oradanda çıkarmak için yeniden trafiğe çıkarmak gerekebilir, plakasını vs alıyorlar, kolay çevirebilirler

BosphorusBoys
03-08-2012, 08:00
Yakalanma derim :)

Thracian
03-08-2012, 08:03
Benzer bi olay geçen hafta resmi ralli araçlarının başına geldi. (yanlış bilmiyorsam ralli araçları trafiğe tescil edilmiyor. Kapalı alanda kullanıldıkları için - Tıpkı havaalanındaki coğu araç gibi)

Yetkililer girdi araya olay çözüldü ama bireysel bir şeyde. Bence el koyar, trafiği tehlikeye sokmaktan falan ceza keser, aracıda alamazsınız.

bg_cano
03-08-2012, 08:06
Çekme belgesi ben aracı trafikte kullanmıcam diye beyan vermek anlamına gelir bunun için vergilerini vs ödemessin.eger polis yakalarsa direk parka çeker aracı cezai işlemle fln bırakmaz yani parktan çıkarmak istersende muayene istasyonuna gonderir aracı çekici vasıtasıyla.

mechanic
03-08-2012, 08:09
adı üzerinde trafikten çekme olduğu için, yeddi emine falan çekebilirler kanımca, oradanda çıkarmak için yeniden trafiğe çıkarmak gerekebilir, plakasını vs alıyorlar, kolay çevirebilirler

mal benim olduğu için bir cezalar silsilesi ödeyip geri alamıyor muyum acaba?

var mı hiç yakalanıp ceza yiyen acaba? ya da başına gelenler?

tylan
03-08-2012, 08:12
sakın yakalanma cekıyle götur 2 sene önce basıma çekme belgelı 131 le yakalandım kucuk yer burası bısey olmaz dıyordum ama sandıgımdan beter cıktı ılk 375 tl ceza ödedım çekme belgelı aracla yola cıkmaktan sonrasında plaka ve ruhsat sigorta masrafı 400 tl e yakındı araba 2 hafta yedıemınde yattı park ve cekıcı masrafı 350 tl ona verdım dedemden hatıraydı toplıycaktım o arabayı ama bu olaylardan sonra soğudum o arabadan 1.500 e sattım

mechanic
03-08-2012, 08:14
sakın yakalanma cekıyle götur 2 sene önce basıma çekme belgelı 131 le yakalandım kucuk yer burası bısey olmaz dıyordum ama sandıgımdan beter cıktı ılk 375 tl ceza ödedım çekme belgelı aracla yola cıkmaktan sonrasında plaka ve ruhsat sigorta masrafı 400 tl e yakındı araba 2 hafta yedıemınde yattı park ve cekıcı masrafı 350 tl ona verdım dedemden hatıraydı toplıycaktım o arabayı ama bu olaylardan sonra soğudum o arabadan 1.500 e sattım

plaka ve ruhsat mı? zorunlumu yaptırdılar yoksa sen mi yaptın.
ruhsat mı almak zorundasın anlamıyorum, tekrar çekme belgeli olarak malımı geri alamıyor muyum?

senna
03-08-2012, 08:15
valla plakasız olduğu için mobeseden falan belki çekemezler ama normal denetlemede üperler kanımca:)

muhtemelen yeniden trafiğe çıkarmanız gerekebilir

emre_
03-08-2012, 08:20
Trafikten dusurdugun gibi yeni islet yeniden plakanla diyolar :D
Arkadasimin basina geldi swap yapcak diye gitmis trafikten dusen arabayi almis bide utanmadan bindi bi guzel sonra caddeye inmeye calisirken goztepe parkinin orda polis denk geliyo ve film basladi 1 ay ugrasti arabaya verdigi para kadar otopark parasi odedi hic tavsiye etmiyorum araba trafige isli olsun muayne yapma vergi odeme her sekilde geri alirsin baglatinca maceralara atilmak yada mecburiyet secenegini bilmiyorum :)

tarantino
03-08-2012, 08:34
ben bundan 5 ay önce motorumu yakalattım trafikte çekme belgeli ve ufak bir kovalamaca sonrası nda yakalandım.daha sonra otoparka götürdüler çekiciyle.
dur ihtarına uymama,trafikten çekilmiş araçla trafikte gezme gibi maddelerden yazdı toplamda hepsi dahil 840 tl gibi bir rakam kesti.peşin ödeme ile 600 tl ye ceza ödedim.ertesi gün motorumu çekici veya kamyonetle ruhsat sahibi alabilir dedi.ben de ertesi gün gittim aldım.prosüdür böle yani aracını ancak bağlıyor temelli el koyamıyor.

çekme belgeli aracı trafiğe çıkartırken

2 adet ek-1 formu
renk değişimi varsa faturası
motor tadilatı varsa üniversite formu ve faturası

bunlarla beraber muayne istasyonuna gidiyorsun aracın eski muayne borcu varsa onu hertürlü ödetiyorlar.mutlaka çektiğin tarihi belgele yada çektiğin ek-1 formunun örneğini yanında götür...

mechanic
03-08-2012, 08:43
ben bundan 5 ay önce motorumu yakalattım trafikte çekme belgeli ve ufak bir kovalamaca sonrası nda yakalandım.daha sonra otoparka götürdüler çekiciyle.
dur ihtarına uymama,trafikten çekilmiş araçla trafikte gezme gibi maddelerden yazdı toplamda hepsi dahil 840 tl gibi bir rakam kesti.peşin ödeme ile 600 tl ye ceza ödedim.ertesi gün motorumu çekici veya kamyonetle ruhsat sahibi alabilir dedi.ben de ertesi gün gittim aldım.prosüdür böle yani aracını ancak bağlıyor temelli el koyamıyor.

2 adet ek-1 formu

bunlarla beraber muayne istasyonuna gidiyorsun aracın eski muayne borcu varsa onu hertürlü ödetiyorlar.mutlaka çektiğin tarihi belgele yada çektiğin ek-1 formunun örneğini yanında götür...

yani bir tek ,trafikten çekilmiş araçla trafikte gezme cezası
ekstra olarak yarış düzenleme, trafiği tehlikeye atma ve yazacağı diğer keyfi cezalar ile birlikte, otopark parası alırlar diyorsun.

tylan
03-08-2012, 08:44
plaka ve ruhsat mı? zorunlumu yaptırdılar yoksa sen mi yaptın.
ruhsat mı almak zorundasın anlamıyorum, tekrar çekme belgeli olarak malımı geri alamıyor muyum?

yok ben kendım çıkardım nasılsa cıkarcam dıye ama yıne cekme belgelı verırler herhalde

tarantino
03-08-2012, 08:50
yani bir tek ,trafikten çekilmiş araçla trafikte gezme cezası
ekstra olarak yarış düzenleme, trafiği tehlikeye atma ve yazacağı diğer keyfi cezalar ile birlikte, otopark parası alırlar diyorsun.
aynen bana dur dedi durmadım 8 ekip kıstırdı sonunda yağmurlu havada avatardaki crossla o yüzden hiç kaçma yakalan daha az ceza ödersin bu arada araç trafikten çekildimi?

GokhanRS
03-08-2012, 08:59
swap olduğu için sen sadece bu cezalarlada kurtulamazsın. işlenmemiş motordanda yersin ceza tabi ayıkırlarsa. bide faturası yoksa dahada başın bela silsilesine girer.

mechanic
03-08-2012, 09:04
swap olduğu için sen sadece bu cezalarlada kurtulamazsın. işlenmemiş motordanda yersin ceza tabi ayıkırlarsa. bide faturası yoksa dahada başın bela silsilesine girer.

çekme belgeli aracın motorunun önemi yoktur diye biliyorum. motor no vs gibi şeyler trafikte iken gerekli değil mi?
yoksa trafik kanunlarına tabi olmayan bir malın motoru şuymuş egzosu varmış yokmuş önem arzetmiyordur heralde?
öğrenecez bakalım.

.... bu arada araç trafikten çekildimi?
bu arada araç yok, yaparsak başımıza ne gelir diye araştırıyorum. ibretlik olsun yani:D

tarantino
03-08-2012, 09:13
hımmmm

çekme belgelide motora değil şaseye bakıyorlar orjinse sıkıntı yok zaten elşine çekme ruhsatı veriyorlar bence aracın muaynesini yaptırıp ondan sonra swap yapın

swaptan sonraki muaynede sadece motor nosu yanlış yazıcaktır.

tecrübe sabittir evraklı şekilde...

ACTPK
03-08-2012, 10:08
Benzer bi olay geçen hafta resmi ralli araçlarının başına geldi. (yanlış bilmiyorsam ralli araçları trafiğe tescil edilmiyor. Kapalı alanda kullanıldıkları için - Tıpkı havaalanındaki coğu araç gibi)

Yetkililer girdi araya olay çözüldü ama bireysel bir şeyde. Bence el koyar, trafiği tehlikeye sokmaktan falan ceza keser, aracıda alamazsınız.

Ralli araçlarında trafik tescili, plaka trafik sigortası hatta çok değerli araçlarsa yarış başına kaskosu bile yapılıyor. Son zamanlarda Tosfed Tüvle anlaşıp vize olayınıda halletti. Plakası olmayanlar genelde pist araçlarıdır.

Bu arada bildiğim kadarıyla çekici üstünde trafiğe çıkabilir araç ancak.

mechanic
03-08-2012, 10:22
o zaman şunu sorayım.
draglara çekme belgeli araçlar ile katılımda sorun yaşar mıyız? farkeder mi_?

atituti
03-08-2012, 11:07
ben çekme belgeli araçlara bir daha ruhsat cıkartılamıyor diye biliyorum

onursumer
03-08-2012, 11:16
o zaman şunu sorayım.
draglara çekme belgeli araçlar ile katılımda sorun yaşar mıyız? farkeder mi_?

çekiciyle sağa sola goturup

karayolları dışında pist vs gibi yerlerde istediğin gibi kullanabilirsin

GökhanK
03-08-2012, 11:33
bi arkadaşım büyük sanayie götürmek için yola çıktığında yedi 1500 tl ceza ve aracı normal otopark a çektiler çekme belgesiyle ve çekiciyle gidip aldık

Tunç
03-08-2012, 11:35
mahkemelık bile olursun motor numarası tutmadıgı için

RSBurak
03-08-2012, 13:27
ben çekme belgeli araçlara bir daha ruhsat cıkartılamıyor diye biliyorum

hurda belgeli araçlar tekrar ruhsat çıkaramıyor ben trafikten çekip aynı ay içinde trafiğe çıkardım.

ben trafikten çekmiştim muayeneden dönüyordum yolda çevirme vardı plaka filan yok bende. polis baya baktı göz göze gelmemeye çalıştım durdurmadı ama sanırım muayene istasyonundan çıktığımı gördü ve biraz insiyatif kullandı :) yani çevirirse çok büyük sıkıntı olur hele kaza yaparsanız ayvayı yediniz demektir eğer proje arabasıysa çekiciyle götürün gideceği yere riske gerek yok

Serkan__R
03-08-2012, 18:27
Cok sıkıntı yasarsın

LeKLeK
12-06-2013, 20:04
ustunden bayagı zaman gecmıs ama basıma gelen bı olayı anlatıyım okuyan olursa acıklayıcı olur benım cekme belgelıı arac elımızde ruhsatın bı yapragı vardı uzerınde muhurlu trafıkten cekılmıstır dıye ben bu aracla dırege carptım mobese cekmıs ekıp geldı 6. ay 2013 tarıhı 700 tl cekılı aracla trafıge cıkmaktan ceza yazıldı arac otoparka cekıldı ertesı gun ruhsat sahıbı ve ruhsatı aldık bıde cekıcı alıp gıttık aracı cekıcı ustunde otoparktan cıkardık yanı otoparktan cıkarmak ıcın trafıge sokacan muayeneye gıdecen falan dıye bı sey yok trafıkten cekılı aracımı cekıcının ustunde aldım cıkardım hatta polıs cezayı yazarken bana dedı kacsaydınız ya olum plaka yok bı sey yok bı *** olmazdı dıye ama kacamadık ıste orta refuse cıkınca arac kurtaramadık

LeKLeK
12-06-2013, 20:05
bu arada benım motor numarasında sıkıntım yoktu ama kımsede kontrol etmedı ne motor numarasını ne sase numarasını

DoganSuper
13-06-2013, 13:39
700 hp ise kaçın nasıl olsa yakalayamazlar :) şaka bi yana geri alamazsınız arabayı herşeyi yasal hale getirdikten sonra anca. motor işleme plaka muayene vs.

MUY37
13-06-2013, 14:13

2 adet ek-1 formu

Muyene istasyonuna gitmeden trafik sigortasını ve vergisinide yatırıyormuyuz aracın (çekme belgeli) ?

wekoo
13-06-2013, 14:46
yakalanmadıktan sonra bişi olmaz ama yakalandınızmı cezayı kesip ertesi gün ruhrat sahibi alıyor diye biliyorum..