PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Son Susturucuyu Çıkarsam Zararı Olurmu???

hakotech
04-08-2012, 17:10
Arkadaşlar aracımda headers cat iptali var sadece son susturucular duruyor..ve ben bunlarıda çıkartıp düz boru yaptırmak istiyorum..şuanda da gayet tatminkar ancak maximum ses almak istiyorum..daha doğrusu merak ediyorum..:)

şimdi sorumu sorayım,sonları cıkartınca supap ayarları bozulur yada altlar baya ölür dediler.. bana biraz saçma geldi bu subap işi.. sonlarıda cıkarırsam araca ne gibi bir zararı olur??? daha dogrusu bi zararı olurmu?? eksileri artıları yazabilecek varmıdır? araç corvette c6..

mert_leon
04-08-2012, 17:15
Yazık abi millete cam masrafı çıkarıcaksın hep. Alma mazlumun ahını :D

hakotech
04-08-2012, 17:18
Yazık abi millete cam masrafı çıkarıcaksın hep. Alma mazlumun ahını :D

zararı varsa zaten yapmıcam kardesım..ama zararı yoksa bıraz baş ağrıtıcam :)

fatihcakin
04-08-2012, 17:19
Deneyin ama çevre sağlığı açısından :D sıkıntı olur...

ecz_murat
04-08-2012, 17:22
bildiğim kadarıyla atmosferikte sıkıştırmada alt tepkiler biraz daha iyi olmasıdır. değişimden sonra üstlerin daha iyi olacaktır.
toparlıyorum,hissedemeyeceğin kadar alt devirlerde düşüş hissedebileceğin kadar üstlerde adrenalin olacaktır.

ef186
04-08-2012, 17:24
susturucusuz
1- cok cirkin bir ses cikar Hakan sen bile inanamazsin :D
2- performans duser yakit artar

baskada birsey olmaz

hakotech
04-08-2012, 17:24
bildiğim kadarıyla atmosferikte sıkıştırmada alt tepkiler biraz daha iyi olmasıdır. değişimden sonra üstlerin daha iyi olacaktır.

banada tam tersi solendı abı altlar kotulesır demıslerdi?? pekı iticiler mi ne varmış onlara bi sıkıntı olurmu aceba?

iz_sport
04-08-2012, 17:28
ben honda civic de yapmıştım hiç bir zararını görmedim :) tek zararı ceza cok yiyorsun :D

hakotech
04-08-2012, 17:30
susturucusuz
1- cok cirkin bir ses cikar Hakan sen bile inanamazsin :D
2- performans duser yakit artar

baskada birsey olmaz

abi you tube'da bakıyorum streıght pipe falan yazıyorum deli gibi ses cıkıyo orda..bide 6000 cc den ne kadar hırt bı ses cıkabılırkı dıye dusunuyorum,yakıt onemlı degıl abı zaten yakıyo serfsız :D bide cok cıkarmadıgımdan koymuyo..zazarı yoksa bı heves alayım dıyorum..kotu cıkar dıyosan yapmıym..

ecz_murat
04-08-2012, 17:30
banada tam tersi solendı abı altlar kotulesır demıslerdi?? pekı iticiler mi ne varmış onlara bi sıkıntı olurmu aceba?

bende biraz devrik olarak onu demek istedim dostum:D:D
bu arada kesinlikle yapmalısın:icon_tup:

0M42
04-08-2012, 17:32
İticilerin zarar göreceğini yada subap ayarlarının bozulacağını sanmıyorum alakasız bir durum.

hakotech
04-08-2012, 17:34
ben honda civic de yapmıştım hiç bir zararını görmedim :) tek zararı ceza cok yiyorsun :D
cevırdıklerınde abı 6000 motor 8 sılındıri bana taksan bende aynı sesı cıkarırım dıyorum ruhsata bakıyolar bırakıyolar sorun yok polıs amcalarla bu konuda aramızda :D

bende biraz devrik olarak onu demek istedim dostum:D:D
bu arada kesinlikle yapmalısın:icon_tup:
abi bi denesemmi dıyorum..fena ıcımde kaldı..ıkı haftadır aklımda..ancak bı zararı olmasından korktugumdan yapmıyodum..burayada konu acmaktan cekındım..mala bak demesınler dıye :D bugra abıde bıraz urkuttu ses mevzusunda..kafa karıstı..

brs852
04-08-2012, 17:35
güzel ses vermez sadece gürültü yapar bence dene bir gör

hakotech
04-08-2012, 17:36
güzel ses vermez sadece gürültü yapar bence dene bir gör

güzel ses vermesini umdugum nokta headers ve cat ıptalı oldugundan dumduz gelecek ve motorun var olan sesını bırebır alabıleceğimiz umudu..insallah abidik kubidik bi ses almayız..

senna
04-08-2012, 17:37
go to İskender:)

İskender abi egzoz yapsın komple bilmiyorum ne marka senin egzoz ama yapacağı muhtemelen daha iyi olacaktır

ef186
04-08-2012, 17:38
abi you tube'da bakıyorum streıght pipe falan yazıyorum deli gibi ses cıkıyo orda..bide 6000 cc den ne kadar hırt bı ses cıkabılırkı dıye dusunuyorum,yakıt onemlı degıl abı zaten yakıyo serfsız :D bide cok cıkarmadıgımdan koymuyo..zazarı yoksa bı heves alayım dıyorum..kotu cıkar dıyosan yapmıym..

Hakanim aslinda denemesi basit sok yerinde bi dinle baktin iyi tamamdir .
Zarar vericek bi durum yok sadece kafan kaldirirmi bilinmez :D Oyle bole garip bi ses cikmiyor haberin ola :D

hakotech
04-08-2012, 17:38
go to İskender:)

İskender abi egzoz yapsın komple bilmiyorum ne marka senin egzoz ama yapacağı muhtemelen daha iyi olacaktır

kanka headers dahıl x pıpe ve sonlar komple borla suan uzerındekı sıstem..isko sadece sonlara bi boru yapardı dıyom???

senna
04-08-2012, 17:40
bence diğer kısımlara da baksın kafasına yatmayan yer varsa yapsın,

en son gallardoya egzoz yaparken görmüştüm mangal yakmıştı sağolsun, adam sanatkar:)

ef186
kanka headers dahıl x pıpe ve sonlar komple borla suan uzerındekı sıstem..isko sadece sonlara bi boru yapardı dıyom???

iskonun borladan fazla guc cikarttigini dyno uzerinde gorenlerden biriyim . o nedenle Isko borlayi dover :D

hakotech
Hakanim aslinda denemesi basit sok yerinde bi dinle baktin iyi tamamdir .
Zarar vericek bi durum yok sadece kafan kaldirirmi bilinmez :D Oyle bole garip bi ses cikmiyor haberin ola :D

zarar verıcek bı durum yoksa yapıyom abı ozaman :D:D dedıgın gıbı bı sonları sokturdup bı calıstırtayım baktım hırt bı ses cıkıyo takarım yıne yerıne :D

Alper_
supapları yakabilirsiniz..susturucular sıkıştırma veriyor ve bana göre motoru koruyor..en azından ömrü uzun olur..

ef186
04-08-2012, 17:41
zarar verıcek bı durum yoksa yapıyom abı ozaman :D:D dedıgın gıbı bı sonları sokturdup bı calıstırtayım baktım hırt bı ses cıkıyo takarım yıne yerıne :D

sona kadar botuyu tamlamadan cok abartma alev malev cikar susturucuz falan biyerleri kizartma;)

Bu arada iskonun komple borlayi sokup yeniden yapip dynoyacikarttigi aracta vetteydi :D

brs852
04-08-2012, 17:42
isko doğru adres en azından git onunla konuş ksin sonuç alırsın hem..

senna
04-08-2012, 17:44
İskender abi egzoz yaparken marka egzoz alınmaz bence şahsi fikrimdir:)

Maxiboost
04-08-2012, 17:45
hepsi mekanik parçalar hiçbir zararının olacağını düşünmüyorum.

tam böyle bir ses çıkacak muhtemelen

Corvette C6 Open Header sound clip - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=D5XOtNl048o)

tabi en mantıklı çözüm her zaman ki gibi qtp :D

QTP Corvette Screamer Twintronic Exhaust - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=-zrwGQOhYu0)

hakotech
04-08-2012, 17:45
supapları yakabilirsiniz..susturucular sıkıştırma veriyor ve bana göre motoru koruyor..en azından ömrü uzun olur..
pekı bu durumu nasıl bertaraf edebılırız ıllakı bı susturucu koymamızmı lazım ortaya falan??

sona kadar botuyu tamlamadan cok abartma alev malev cikar susturucuz falan biyerleri kizartma;)

Bu arada iskonun komple borlayi sokup yeniden yapip dynoyacikarttigi aracta vetteydi :D
abi dümdüz gelicek sonları cıkarırsam..buyuk ıhtımal alev atay dıye dusunuyorum..onun ıcın egsozun hemen ust dıfuzorun orya sacdan koruma yapıcam..
alper arkadasımız bıraz urkuttu suan..

hakotech
04-08-2012, 17:52
isko doğru adres en azından git onunla konuş ksin sonuç alırsın hem..
aynen sanırım mantıklısı o..

İskender abi egzoz yaparken marka egzoz alınmaz bence şahsi fikrimdir:)
kanka geldıgınde bu vardı bende ellesmedim daha..ama dedıgın gıbı sıstemsız bı aracım olsa dusunmeden ıskender abıde yaptırırım..

hepsi mekanik parçalar hiçbir zararının olacağını düşünmüyorum.

tam böyle bir ses çıkacak muhtemelen

Corvette C6 Open Header sound clip - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=D5XOtNl048o)

tabi en mantıklı çözüm her zaman ki gibi qtp :D

QTP Corvette Screamer Twintronic Exhaust - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=-zrwGQOhYu0)

aynen ıste bu sesı cok senıyorum ayagı gazdan cekınce gelen patırdama catırdama benı hasta edıyo..qtp duzdense daha masraflı bı sıstem.. begenmessem soker yıne eskıye gecer fazla zararım olmaz dıye dusunuyorum..onun ıcın hıc yanasmadım qtp'ye..

yukarda alper arkadasımız subap yakarsın demıs..ee sende mekanık bısey olmaz dıyosun..bu durum bıraz aklım karıstırıyo dogrusu..

iz_sport
04-08-2012, 17:54
[QUOTE=hakotech;6095090]cevırdıklerınde abı 6000 motor 8 sılındıri bana taksan bende aynı sesı cıkarırım dıyorum ruhsata bakıyolar bırakıyolar sorun yok polıs amcalarla bu konuda aramızda :D

:D izmirde v12 de olsa haşırt on dı black bord :D:D:D:D:D:D:D:Deli:

brs852
04-08-2012, 17:54
kafan hiç karışmasın iskender ustayı ara konuş anlat derdini :D gerekirse 3G ile bağlan :D

hakotech
04-08-2012, 17:57
[QUOTE=hakotech;6095090]cevırdıklerınde abı 6000 motor 8 sılındıri bana taksan bende aynı sesı cıkarırım dıyorum ruhsata bakıyolar bırakıyolar sorun yok polıs amcalarla bu konuda aramızda :D

:D izmirde v12 de olsa haşırt on dı black bord :D:D:D:D:D:D:D:Deli:
ıstanbul polısı anlayıslı saolsunlar:D

kafan hiç karışmasın iskender ustayı ara konuş anlat derdini :D gerekirse 3G ile bağlan :D

sanırım en dogrusu bu olcak.. benım kafa hala ıtıcı ve subaplarda..:S

brs852
04-08-2012, 18:00
çünkü değerli güzel bir araba %1 bile ihtimal olsa riske atmaya değmez benim fikrim...

Alper_
04-08-2012, 18:01
pekı bu durumu nasıl bertaraf edebılırız ıllakı bı susturucu koymamızmı lazım ortaya falan??

manifolt la çıkış ne kadar kısa olursa risk fazlalaşır diye biliyorum..susturucular iptal olunca da bir risk oluşur..yani en azından bir tane susturucu olursa daha iyi olur :)

birde sistemi tamamen boşaltınca araba geriler..sadece ses için denenebilir..

hakotech
04-08-2012, 18:02
çünkü değerli güzel bir araba %1 bile ihtimal olsa riske atmaya değmez benim fikrim...

bi servise ve iskender abiye danısayım..yap derlerse sıkıntı yok yapar höldür höldür gezerim :)

Semii
04-08-2012, 18:02
Hacı adama sorarlar sapikmisin die :D
Borla egsozum var ama kesmiyor beni dio adam beyleeeer :D

brs852
04-08-2012, 18:04

:allaalla:

SULTANOGLU
04-08-2012, 18:05
hakan cikart gitsin sesten bunalinca takarsin :) ama yolda yan yana gelmeyelim cok net cam degil bina yikariz :D benim egzozlar asa yukari su an senin istedigin sistem :D

Murat Özcan
04-08-2012, 18:06
tek zararı polislerle fazla muhatap olursunuz :D

iz_sport
04-08-2012, 18:12
[QUOTE=iz_sport;6095163]
ıstanbul polısı anlayıslı saolsunlar:D

bu arada aracı kaca aldın :D

Emir_b16a
04-08-2012, 18:22
sorun olmaz die düşünüyorum son susturucunun çıkması ses baya artar belki fazlaca cızırtılı olabilir belki

borla modellerine baktım internette normal susturuculardan daha ufak (orta susturucu kadar) 2 susturucu kullanmışlar

susturucusuz ve 2 ufak susturucuyla denemek lazım aslında

B&B 97-04 Corvette C5 "Bullet" Quad Tip Exhaust, Wild Vettes - C5 & C6 Corvette Performance Parts and Apparel (http://www.wildvettes.com/product_info.php?products_id=119)

linkte fotoraflı görünüyo seside mevcut :)

Maxiboost
04-08-2012, 18:22
manifolt la çıkış ne kadar kısa olursa risk fazlalaşır diye biliyorum..susturucular iptal olunca da bir risk oluşur..yani en azından bir tane susturucu olursa daha iyi olur :)

birde sistemi tamamen boşaltınca araba geriler..sadece ses için denenebilir..

subap neden yanar? bence önce onu araştırmak gerekir. Konuya yazan benden daha bilgili arkadaşlar var bence onlardan bi açıklama alalım :)

mrtysn
04-08-2012, 18:26
Yakit artar da o cok onemli diil :) Allah yardimcimiz olsun artikk :D

gorke
04-08-2012, 18:28
corvette motorlarıyla ilgili bilgim yok. fakat bu tarz bir araçta egzos sisteminin değişimi sıkıntılar yaratabilir diye düşünüyorum. sonuç itibariyle afr değerlerinizde değişimler olcaktır diye düşünüyorum. remap gerekicektir bence. turbo olmadığı için araç net konuşamıyorum. tepkimeler ve işletim sistemiyle ilgili bilgim yok. fakat mantıken düşünürsek yeni bir yazılımsız, yeni bir egzos bu tür değerli ve performanslı bir araç için bence yazık olur. benzin hava karışımınız değişeceği için gerek alt gerek üst kapak fazla detonasyona uğrayacaktır (motor içi tepkimelere göre zarar görecek parçalar olabilir). belli bölümlerde değişen afr değerleri ise performansa etki edicektir. kesin budur diye söylemiyorum sakın yanlış anlamayın, fikir alışverişi sadece... bu arada iskenderin yaptığı bir çok arabaya şahit oldum gerçekten borla kalitesinin üstünde işler yapıyor... tabi burda arge(uzunluk-kısalık-çap-metal kalitesi vs), test aşaması, gerçek kazanılan güç ile ilgili çalışan çok büyük şirketler olduğunuda unutmayalım.

erhanarici18
04-08-2012, 18:34
iyide corvet zaten gaza bastın mı ortalığı yıkan bi araç
bide bunlar sökülürse düşünemiyorum :D :D :D

Alper_
04-08-2012, 18:35
subap neden yanar? bence önce onu araştırmak gerekir. Konuya yazan benden daha bilgili arkadaşlar var bence onlardan bi açıklama alalım :)

konu hakkında çok bilgi sahibi değilim o şekilde olduğunu duymuştum..zamanında arkadaşımın babası anlatmıştı..egzoz sitemindeki sıkıştırmayı yok ettiğimizde supaplara zararı olduğunu ve egzozlu iken oluşan sıkıştırmanın supaplara fayda sağladığını söylemişti..

vtec26
04-08-2012, 18:40
bende de 1.6 v4 civic var ,orjınal boruları uzerındeyken sadece son susturucuyu cıkartıp 200 250 mt kadar gazladım,altlar kesınlıkle oluyor ama ustlerde de artış var :) şimdi benım aracım v4 oldugu ıcın sesı cok guzeldı ama sizin aracınızda ne olur bılmem :D

hakotech
04-08-2012, 19:04
kanka tarifi mumkun olmayan duygular ıcındeyım..bir koruklu otobus sesı gecen gun bastırdı benı sanırım oda duz boru cekmıstı..cok ıcerledım ve bu kararı aldım :D:D

hakan cikart gitsin sesten bunalinca takarsin :) ama yolda yan yana gelmeyelim cok net cam degil bina yikariz :D benim egzozlar asa yukari su an senin istedigin sistem :D
hakanım subaplara bı zararı olmadıgını dusunuyorum bende ama bı kac yere daha soracam eger yok ıse ıskender ustada gel bunu sole yapalım derse muhakkak yan yana bı gelıp meetıng yapalım :D

tek zararı polislerle fazla muhatap olursunuz :D
onlarla sıkıntı yok olunca kirvemın adı işe yarıyo saolsun (abdülkadir aksu ) :D

[QUOTE=hakotech;6095173]

bu arada aracı kaca aldın :D
bi bilgim yok :D :D

sorun olmaz die düşünüyorum son susturucunun çıkması ses baya artar belki fazlaca cızırtılı olabilir belki

borla modellerine baktım internette normal susturuculardan daha ufak (orta susturucu kadar) 2 susturucu kullanmışlar

susturucusuz ve 2 ufak susturucuyla denemek lazım aslında

B&B 97-04 Corvette C5 "Bullet" Quad Tip Exhaust, Wild Vettes - C5 & C6 Corvette Performance Parts and Apparel (http://www.wildvettes.com/product_info.php?products_id=119)

linkte fotoraflı görünüyo seside mevcut :)
aslında cok cızırtı olmuyo..lınktekı ıslem aslında duz boruya yakın bısey..sorun olmassa onlarıda ıstemıyorum..keza borladan bole bı sıstemın türkiye malıyetı bı haylı fazla olucak..

bende merak ıcındeyım valla..bı aydınlık getiremedik şu meseleye :(

Yakit artar da o cok onemli diil :) Allah yardimcimiz olsun artikk :D
anasını aglatacam kardesım ortalığın :D

corvette motorlarıyla ilgili bilgim yok. fakat bu tarz bir araçta egzos sisteminin değişimi sıkıntılar yaratabilir diye düşünüyorum. sonuç itibariyle afr değerlerinizde değişimler olcaktır diye düşünüyorum. remap gerekicektir bence. turbo olmadığı için araç net konuşamıyorum. tepkimeler ve işletim sistemiyle ilgili bilgim yok. fakat mantıken düşünürsek yeni bir yazılımsız, yeni bir egzos bu tür değerli ve performanslı bir araç için bence yazık olur. benzin hava karışımınız değişeceği için gerek alt gerek üst kapak fazla detonasyona uğrayacaktır (motor içi tepkimelere göre zarar görecek parçalar olabilir). belli bölümlerde değişen afr değerleri ise performansa etki edicektir. kesin budur diye söylemiyorum sakın yanlış anlamayın, fikir alışverişi sadece... bu arada iskenderin yaptığı bir çok arabaya şahit oldum gerçekten borla kalitesinin üstünde işler yapıyor... tabi burda arge(uzunluk-kısalık-çap-metal kalitesi vs), test aşaması, gerçek kazanılan güç ile ilgili çalışan çok büyük şirketler olduğunuda unutmayalım.
vararam air intake sistemde var araçta egsoz sıstemı ve bunun ıcın yazılım zaten mevcut..catsız olarak yapıldı yazılım o degerlerde yani..afr sonları sokersek sıkıntı olurmu bu durumda aceba?

iyide corvet zaten gaza bastın mı ortalığı yıkan bi araç
bide bunlar sökülürse düşünemiyorum :D :D :D
bende düşünemiyorum onun için bakıp denıycez ınsallah.. :D

konu hakkında çok bilgi sahibi değilim o şekilde olduğunu duymuştum..zamanında arkadaşımın babası anlatmıştı..egzoz sitemindeki sıkıştırmayı yok ettiğimizde supaplara zararı olduğunu ve egzozlu iken oluşan sıkıştırmanın supaplara fayda sağladığını söylemişti..
yinede tesekkur ederim bilgi için bunu araştırıcam..

bende de 1.6 v4 civic var ,orjınal boruları uzerındeyken sadece son susturucuyu cıkartıp 200 250 mt kadar gazladım,altlar kesınlıkle oluyor ama ustlerde de artış var :) şimdi benım aracım v4 oldugu ıcın sesı cok guzeldı ama sizin aracınızda ne olur bılmem :D

altlarda biraz kayıp bekliyorum,ustlere cok cıkmıyorum zaten..amac sadece ses suan :)

Jackie
04-08-2012, 19:09
Kanka madem kirven A.Aksu, cupra zamanında yeşilköydeki polislere niye ağladık ulan !! :D:D

hakotech
04-08-2012, 21:14
Kanka madem kirven A.Aksu, cupra zamanında yeşilköydeki polislere niye ağladık ulan !! :D:D

Ota boka isim vermiyoruz canim halledilmicek mesele olursa isim gecer ;)

Jackie
04-08-2012, 22:03
Dragger smiley i yapistir hemen zaten hiiammna :D

ChtArdARSL
04-08-2012, 22:04
Customda yapıldı bırtne vette.. Resmen soba borusu 90 lık+headers wardı aracta.. Sızın borular kaclık?? Gurul gurulduu superdı wallahı her yer sallanıyordu..

Maxiboost
04-08-2012, 22:35

subapların yanması için bir çok etken var benim bildiğim ama asıl sebep fazla ısınmaları ya da ısıyı kapağa transfer edememeleri. Ayrıca standart beyinlerde sabit ayarın haricinde correctionlar vardır. Bunlar sayesinde sıcaklık - 10 a da düşse +40 dereceyede çıksa aracın karışımı doğru şekilde ayarlanır. Sadece egsoz sisteminin değiştirilmesiylede atmosferik bir araçta correction değerlerini aşacak kadar sapma yapacağını düşünmüyorum. Bir çok turbo japon aracında bile afr çok sapıtmıyor. Durum böyle olunca egsozun çeşitli sebeplerden yanma odasındaki ısıyı arttırması imkansız. Mekanik arızaların haricinde de yanma odasında ki ısıyı değişmesinin sebebi yok. Belki bir ihtimal headers tan sonra boru olmazsa belki boruların eksikliğinden headers fazla ısınıp contaya zarar verebilir. Yanlış düşünüyorsam düzeltir zaten bilgisi olan arkadaşlar.

mrtysn
05-08-2012, 01:09
Customda yapıldı bırtne vette.. Resmen soba borusu 90 lık+headers wardı aracta.. Sızın borular kaclık?? Gurul gurulduu superdı wallahı her yer sallanıyordu..

Alevok'un vette yapildi customda inlete inlete dolasiyo denk geliyorum otobanda ara sira :)

E0041
05-08-2012, 10:28
perf düşer yakıt artar garip bir ses çıkar 6000cc su motoru düşünün aynen öyle :)

gırtlağına kadar dolu n/a bi motorunuz yoksa free flow egsoz sizi her zaman geriye çekecektir..

atituti
05-08-2012, 11:04
hiç bi zararı olmaz , eski amerikanların yarısı egsozsuz dolaşıyo :D

Yiğit Ş.
05-08-2012, 11:07
yap hevesini al takarsın geri. çok dolaşamazsın zaten :D olmaz bişi

Arenimo
05-08-2012, 11:41
bence diğer kısımlara da baksın kafasına yatmayan yer varsa yapsın,

en son gallardoya egzoz yaparken görmüştüm mangal yakmıştı sağolsun, adam sanatkar:)

O geceden bir kare :D

http://i720.photobucket.com/albums/ww207/Arenno/2518deab.jpg

hakotech
05-08-2012, 20:32
yarın iskender abiyi bi arayıp sorucam..herangi bir zararı olmadıgını solerse hafta içi sonları sokuyorum ınsallah..