PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Komando Olmak ?

RIDVAN
07-09-2012, 08:58
Herkese Hayırlı Günler...

Geçen Gün Askerlik Muanemin Geldiğini Öğrendim Gittim 25.11.2012 Saat 13.30 Tarihine Ertelenmiş tamam dedik muaneden sonra artık 1-2-3-4 kaç gönderirse askerliğimize gidip gelicez , Sizlere sormak istediğim KOMANDO'LUK ?

Orda verilen formda komando olmak istiyormusun diye kutucuk varmış ben onu işaretlicem ve orda komando olmak isteyen diye soruyorlarmış ben onada evet diyicem sormasa bile komando olmak istiyorum diyeceğim.

Ama kime söylesem manyaksın,delisin,çok zor,rezillik diyorlar,doğuya düşersin ve askerden sonra insanın psikolojisi bozuluyormuş herkes yok diyor ama ben askerliğimi yan gelip yatarak değilde aslanlar gibi yapmak istiyorum kime sorsam komandoluğu kötülediler yokmu bu komandoluğun iyi bir yanı ? yoksa sizdemi boşver askerliğini git normal bir şekilde yap gelmi dersiniz ?

Aramızda Komando Olarak Yapmış veya Komandoluğun Ne Olduğunu Bana Anlatacak Birisi Varmı ?

Ayrıca Torpilimde Var Ama Beni Çağırdıklarında Ben Komando Olmak İstiyorum Dedim , ve 2 Tane Pc Üzerine Sertifikam Var Grafikerim Yani Yüksek İhtimal Yazıcı Olurum Ama Muaneye Giderken Götürmücem Sertifikaları..Başka Ne Yapabilirim ?

Ayrıca Galiba Fizik Kilo Boy'da Önemliymiş Boy : 1.80 Kilo 90
Hiç Bir Sağlık Problemim Yok + Gözlük Filan Kullanmıyorum +
Sigarada İçmiyorum :D + Kolumda Dövme Çizik Filanda Yok

KONUNUN ÜZERİNDEN 1 YIL GEÇİCEK NERDEYSE BUGUN E DEVLETTEN YERİMİ ÖĞRENDİM HAKKIMIZA HAYIRLISI ARTIK...

TOPÇU VE FÜZE OKULU / ANKARA POLATLI / 04 - 11 - 2013

despe
07-09-2012, 09:02
Foçadan biliyorum eğitimleri çok ağırdır, ama sen istekli yapmak istiyorsun.

Ufuk
07-09-2012, 09:02
Sanırım Bilal Aktepe komandoydu :) O gelirse gerekli bilgiyi verir.

morgy_drag
07-09-2012, 09:05
Bu tamamen sana kalmış bir durum..
Ben komando olmak istiyorum dersin..ayriyetten muayenesi var bilmemnesi var..herşeyden gecersen olursun..
Ben askerliğimi komando olarak yapmadım...o konuda,komando olarak yapan arkadaşlar benden daha cok söz sahibi diye düşünüyorum..
Ama ben yapmak isterdim,batı sayılan bir yerde askerliğimi yapmış biri olarak,keşke burada bukadar boş işlerle uğraşacağıma dogu da koştursaydım dedığım cok olmuştur..
E sen neden yapmadın derseniz,onlar beni yapmadı,saglık,yaş,kondisyon vs den dolayı sanırım..
İşin ozu olay yıne sende bıter..istiyorum,olmassam omur boyu ıcımde kalır dıyorsan kımseye bakma,git.ama yok ben nasıl olur bır fıkrım yok vs dıe yaklasıyorsan da gıtmemeye calıs..hergun kufredersın diye dusunuyorum..

cıvıc_power
07-09-2012, 09:06
bende muayene günü komando olmak istermisin diyen memura evet dedim.

herkes banada diyo yanlış yapmışsın, doğuya gönderirler dağa çıkarırlar diye

bende senin gibi düşünüyorum. "aslanlar gibi yapmak" ;) kasım da gidiyorum..

Komando'nun eğitimi zordur. açlıkla savaşacaksın yeri gelicek böcek, kurbağa yiyeceksin. diğer askerlerden daha zorlanacaksın. v.b gibi bir sürü bişey..

_muhaRRem
07-09-2012, 09:09
askere gidene kadar komando olmak ister herkes :)

TaGo
07-09-2012, 09:11
Valla Ispartada yaptım, birde eğitim çavuşuydum. Full Eğitimden sorumluydum. Çokcada abartılacak bir durum yok 80 kg gittim ilk ay sonunda 67 kg dıkm, askerden dönerkende 64 kg geldim. Belli bir süre kewndimi G.I.JOE sanıyordum. Evde duramıyordum. Sahilden konağa kadar koşup geri geliyordum hergün. Sonra alışıyorsun mesela şimdi 88 kg mım :D

RIDVAN
07-09-2012, 09:12
Foçadan biliyorum eğitimleri çok ağırdır, ama sen istekli yapmak istiyorsun.

Evet Abi Herkes Öyle Diyor.

Sanırım Bilal Aktepe komandoydu :) O gelirse gerekli bilgiyi verir.

Bekliyoruz :)

Bu tamamen sana kalmış bir durum..
Ben komando olmak istiyorum dersin..ayriyetten muayenesi var bilmemnesi var..herşeyden gecersen olursun..
Ben askerliğimi komando olarak yapmadım...o konuda,komando olarak yapan arkadaşlar benden daha cok söz sahibi diye düşünüyorum..
Ama ben yapmak isterdim,batı sayılan bir yerde askerliğimi yapmış biri olarak,keşke burada bukadar boş işlerle uğraşacağıma dogu da koştursaydım dedığım cok olmuştur..
E sen neden yapmadın derseniz,onlar beni yapmadı,saglık,yaş,kondisyon vs den dolayı sanırım..
İşin ozu olay yıne sende bıter..istiyorum,olmassam omur boyu ıcımde kalır dıyorsan kımseye bakma,git.ama yok ben nasıl olur bır fıkrım yok vs dıe yaklasıyorsan da gıtmemeye calıs..hergun kufredersın diye dusunuyorum..

Abi Zaten Onları Dinlesem Komandoluğu Bırak Askere Gidemem :D

bende muayene günü komando olmak istermisin diyen memura evet dedim.

herkes banada diyo yanlış yapmışsın, doğuya gönderirler dağa çıkarırlar diye

bende senin gibi düşünüyorum. "aslanlar gibi yapmak" ;) kasım da gidiyorum..

Komando'nun eğitimi zordur. açlıkla savaşacaksın yeri gelicek böcek, kurbağa yiyeceksin. diğer askerlerden daha zorlanacaksın. v.b gibi bir sürü bişey..

Evet Açlık Vs... Hakkınıa Hayırlısı

askere gidene kadar komando olmak ister herkes :)

Geri Pişmanmı Olur Yani Abi :)

_muhaRRem
07-09-2012, 09:14
bazen komutanlar öyle bi zorluyorki ulan terörirstmiyim lan ben diyorsun .. o yüzden zorlama fazla komandoluk falan nasip neyse o olsun de , devam et. akışına bırak yani

TaGo
07-09-2012, 09:21
bu ülkede askerlikmi? hemde bide komando? bir daha düşün

allah nasip ederse 30 una kadar kaçıp 30undada bedelliyi basıp kurtulmayı istiyorum

bu ülkede askerler kımın için ve ne için ölüyor bilen varmı?

Peki bu sağlıklı günlerine sence senin gibi kaçmak isteyenler ilemi gelmişsizdir?

ToNy
07-09-2012, 09:23

allah nasip ederse 30 una kadar kaçıp 30undada bedelliyi basıp kurtulmayı istiyorum

Bravo
Helal olsun
Allah sizin gençleri başımızdan eksik etmesin
Tamda büyük önder ATATÜRK ün vatanı emanet ettiği gençlerdensin, tebrik ederim...:icon_wack:icon_wack

RIDVAN
07-09-2012, 09:24

Biliyorum durumlar çok karışık ama kaçmak , Göçmek bana göre değil , Benim torpilimde var ayrıca 2 tane pc üzerine sertifikam var yani yüksek ihtimal yazıcı masa başında olurum istediğin yerde sağlam torpilim var ....... adam bana ne olmak istersin nere gönderelim gibisinden sordu Komando olmak istiyorum ben dedim.. Bu kadar fırsatı geri tepiyorum.

cıvıc_power
07-09-2012, 09:25
Biliyorum durumlar çok karışık ama kaçmak , Göçmek bana göre değil , Benim torpilimde var ayrıca 2 tane pc üzerine sertifikam var yani yüksek ihtimal yazıcı masa başında olurum istediğin yerde sağlam torpilim var ....... adam bana ne olmak istersin nere gönderelim gibisinden sordu Komando olmak istiyorum ben dedim.. Bu kadar fırsatı geri tepiyorum.

Türk gencine yakışan da budur ;)

TaGo
07-09-2012, 09:27
kaçmak ile alakası yok bir hiç ugruna ölümü göze almak bana mantıksız geliyor

keşke ölsekde bu ülke terorden kurtulsa

ama kurtulmuyor bunu herkez çok iyi biliyor ölen şehitlerimiz öldüğüyle kalıyor.

Bugüne kadar 20.000 terörist mi ne öldürüldü galiba yanlış hatırlamıyorsam. Sence bunları kim öldürmüştür?

Bak sana kızmıyorum, bağımsız düşüncen. Tabikide yapmak istemeyebilirsin bu senin keyfin. Ama kimse hiç için ölmüyor bunu unutma.

HkN
07-09-2012, 09:31

İlk başta olmasada sonradan acemi birliğinde tekrardan komando seçimi oluyor çoğu yerde.

maalesef yapımdan dolayı beni oradadaki sıralamaya bile almadılar.

Ama acemi birliğinde bir komando kadar olmasada ona yakın eğitim verdiler genelde Doğuya gidildiği için. Ne oldu. İlk başta 100 metre koşamayan ben 2400 nizami koşmaya başladım. İpe 2 saniye asılı kalamayan ben nizami şekilde ipe tırmandım. 3-5 Şınav çekemeyen ben 30 tane şınavı çeker hale geldi. Yapılmayan iş değil sonuçta bir sürü vatan evladı yapıyor. Batıda yada kolay yerlerde askerlik yapıpta amelelik yada hizmet yapan bizim gibi bir çok asker keşke doğuda çetin şartlarda askerlik yapsak diyorlardı.

Yalnız yukarıda yazdığın özelliklerde belki seçmeyebilirler. Genelde Yapılıları ve eli ayağı düzgünleri koruma posta vs yaparlar

kelalper
07-09-2012, 09:33
kurbağa yemek böcek yemek diye bişey yok arkadaşlar. Rambo değilsiniz vietnama da gitmiyorsunuz. Sırtınızda özel kumanyanız var göreve çıkarken. Eğitimi evet zordur. Ama askerlik yaparsınız. Gidip rütbeliye çay getir çay götür işleri yaptırmazlar. Bizim eskişehir jandarmada yaptığımız gibi askercilikte oynamazsınız. Gece devriyeye boş şarjör ile çıktığımı hatırlıyorum yaw.

_muhaRRem
07-09-2012, 09:35
kurbağa yemek böcek yemek diye bişey yok arkadaşlar. Rambo değilsiniz vietnama da gitmiyorsunuz. Sırtınızda özel kumanyanız var göreve çıkarken. Eğitimi evet zordur. Ama askerlik yaparsınız. Gidip rütbeliye çay getir çay götür işleri yaptırmazlar. Bizim eskişehir jandarmada yaptığımız gibi askercilikte oynamazsınız. Gece devriyeye boş şarjör ile çıktığımı hatırlıyorum yaw.

sarjorsüz nöbet tutulan yerler bile var sen yine iyisin :D

RIDVAN
07-09-2012, 09:37
İlk başta olmasada sonradan acemi birliğinde tekrardan komando seçimi oluyor çoğu yerde.

maalesef yapımdan dolayı beni oradadaki sıralamaya bile almadılar.

Ama acemi birliğinde bir komando kadar olmasada ona yakın eğitim verdiler genelde Doğuya gidildiği için. Ne oldu. İlk başta 100 metre koşamayan ben 2400 nizami koşmaya başladım. İpe 2 saniye asılı kalamayan ben nizami şekilde ipe tırmandım. 3-5 Şınav çekemeyen ben 30 tane şınavı çeker hale geldi. Yapılmayan iş değil sonuçta bir sürü vatan evladı yapıyor. Batıda yada kolay yerlerde askerlik yapıpta amelelik yada hizmet yapan bizim gibi bir çok asker keşke doğuda çetin şartlarda askerlik yapsak diyorlardı.

Yalnız yukarıda yazdığın özelliklerde belki seçmeyebilirler. Genelde Yapılıları ve eli ayağı düzgünleri koruma posta vs yaparlar

İnşallah Olurum Abi Hayırlısıyla Vatanımıza Milletimize En İyi Şekilde Hizmet Ederiz.

Abi Bunları Duyduğuma O Kadar Sevindimki , İnsanın Kafasını Karıştırıyorlar Böcek Kurba Yılan :D Antep'den Kebabı Bırak Dağda Kurbağa Ye :D Ama Başa Gelirse Çekeriz Sıkıntı Yok

63owen63
07-09-2012, 09:38
Bende askere giderken komando kutucugunu işaretledim, hatta torpil bile ayarlamıştım sözde, bana uzun dönem asteğ-komando çıkaracak diye.. Ama kısmet olmadı, gittik ders mers verdik paşa çocuklarına. ''paşalar gibi ' askerlik de yaptık, Ama malesefki bir aslan olamadık.. Seni çok iyi anlıyorum kardeşim,hakkında hayırlısı olsun. Komando olmasan bile vatan için birşeyler yapılabilecek biryerde olman dilegiyle...

Evrenoz
07-09-2012, 09:38

Sonra da utanmadan bu ülkenin ekmeğini yiyeceksin öyle mi?

"Amaan nasıl olsa 50 tane devlet işgal etmiş yurdumu, ben ölürsem kurtulacak mı sanki vatan" deseydi atalarımız bugün adın ya michaeldi ya da yorgo..

DENON
07-09-2012, 09:39
sakın komando falan olayım deme kardeşim , askerde sınıfın ne olursa olsun görevin ne olursa olsun bu vatan için zaten aslanlar gibi yapacaksın , komando olan cok şerefli askerlık yapıyorda o komandonun bulaşığını yıkayan adi bır askerlık mı yapıyor ??

ıllede komanda olacam dıyosan dagıtım iznine geldiğinde tekrar bu konuya yaz bakalım ama gerçekleri yaz , tabanların patlayacak , tanınmaz hale geleceksin , foçaya falan düşersen sabahın 5.ınde buzz gibi denızın içinde 5 kişi 80 kg kütüğü bır düdük indirip bir düdük kaldıracaksın , cok fena gaza gelmişsin ama sonra lanet okuyacaksın

B.Aktepe
07-09-2012, 09:40
bazen komutanlar öyle bi zorluyorki ulan terörirstmiyim lan ben diyorsun .. o yüzden zorlama fazla komandoluk falan nasip neyse o olsun de , devam et. akışına bırak yani

Zoru başarırız, imkansız biraz zaman alır. :) Komando okulunda sıkça karşılaşılan motive eden tabelalarda yazan bir cümle.

Zoru öğreniceksin, yapıcaksın yoksa dağda perişan olursun. Aldığımız her eğitimin bir amacı vardır. En azından benim için öyleydi.

Ben eski foça 4. jandarma komando okulunda, temel komando kursu aldım. Asteğmen oldum. Tim komutanı oldum. 2007 nisan dönemi kritik bir dönemdi bizim için, terorün tekrar alevlendiği, eğitimlerin önem kazandığı bir dönemdi. Biz gerçekten astsubay-subay gibi komando kursu gördük aynı zamanda ilk 2 hafta temel yanaşık düzen eğitimi gördük her acemi asker gibi. 13 hafta kurs boyunca özel harekat derslerinden, bomba düzenek eğitimine, baskın eğitimleri, pusu harekatları, helikopter yönlendirme, arazi şartlarına uyum, hayatı idame, yön bulma,telsizle irtibat, takip, gündüz atış eğitimleri, gece atış eğitimleri, jandarma komando timinde bulunması gereken bütün silahlar ile atış eğitimi, uzun arazi yürüyüşleri (40km) ve daha şuan aklıma gelmeyen bir çok konuda eğitim aldık, Bu eğitimin yanında (ısparta eğirdir dağ komando dan farklı olarak) mıntıka ve koğuş temizliği, yerden izmarit, çöp,kurumuş dereden büyük taş, dağdan poşet, pet şişe :) gibi sadece emire itaat konusunu pekiştirmek için işlerde yaptık.

Komando olmak filmlerde gördüğümüz gibi olmuyor malesef, gerçekten bu işe gönül vermek gerekiyor, boy kilo ile de olmuyor. zaten 1.80 boy dezavantaj arazide. ayakların yara olucak kanıyacak o kan kurumadan alttaki deri tekrar yara olucak ve kanıyacak. Sırtın belin boynun belki ağrıdan kopucak, bacakların pişik olucak uyuşacak, 20 gün yıkanmayacaksın, çamurların içinde yatıcaksın, gözlerin harici heryerin çamurun içinde sürüneceksin. ve o kıyafetleri 10 dakikada temizleyip gerekirse ıslak giyip tekrar içtimaya katılacaksın :) aç kalıcaksın, susuz kalıcaksın, komutanlarına küfür ediceksin ama eğitim bittiği zaman anlıyacaksın neden böyle eğitim verdiklerini. Askerlik tamamen bittiği zaman belkide içten içe şükrediceksin eğitim komutanlarına.

ben tim komutanıydım. ben 19 (16 tim askeri+3 destek timi askeri) erbaş/er 1 uzman jandarma çavuştan sorumluydum. Çok şükür benim dönemimde hiç zaiyat vermedim. Ben geldikten sonra 6 ay içinde, 1 astsubay,1 asker gazi oldu, 2 asker şehit oldu. Allah rahmet eylesin.

Açıkçası bu yola baş koyduysan, zorluklara katlanırım, yorulmam yürürüm,sızlanmam taşırım,söylenmem itaat ederim,duygusal değilim, bekleyenim yok diyorsan yap derim.

Tabi bu benim anlattıklarım benim gördüklerim. 315. dönem yaptım. 317. dönem asteğmenleri benim bulunduğum bölgeye yollamadılar, tabur düzeyinden düşük yerlere asteğmen komando yollanmadı. 317. dönem Elazığın dışına çıkmak iken, biz dağlarda idik arazide idik.:) Son asteğmenler bizdik.(Jandarma)

ToNy
07-09-2012, 09:45
1995 --> 772
1996 --> 608
1997 --> 518
1998 --> 383
1999 --> 236 şehit sayılarımız :(

Son yıllarda ortalık karışık deniliyor ya hani, tamam evet karışık şehit veriyoruz da,
1995de abim askere gitti, Hakkariye...
Her gece karakolu basıldı, Şarampnel parçaları vücuduna girdi, yaralandı...
Askerden geldiğinde mahallede eksoz patlasa kendini yere attı,
Ama Kimse korkmadı askere gitmekten...
Gene otogarlarda davulla zurnayla gittiler askere,
şerefsizlere bakın seve seve isteye isteye geliyoruz sizi öldürmeye mesajını verdiler...
Helal olsun ona ve onun gibi kahraman abilerime...
Bende çok üzülüyorum geldiğimiz bu hale üzülüyorum...
Rıdvan seni tanımıyorum ama helal olsun kardeşim, Allah yar ve yardımcın olsun, hayırlısıyla git teskereni al gel...
Birde bir söz vardır bu durumlarda tam yerine oturur bence,

SÖZ KONUSU VATAN İSE GERİSİ TEFERRUATTIR...

kelalper
07-09-2012, 09:47
tamam abi bu nereye kadar gidicek ?

teror bitmiyor biz hep şehitmi vericez?

her gün şehit haberi duydukca elim ayağım boşalıyor çok üzülüyorum

yazık değilmi karısını çocugu anası babası tek başına kalıyor

keşke bi kerede 1000 şehit versekde bu teror bitse

bu teror bitmiycek abi herkez bunu çok iyi biliyor

elimizden bişe gelmiyor biz istediğimiz kadar çırpınalım sonuc yokki olmuyorda

benim artık hiçbir ümidim kalmadı..

Aferin çok iyi düşünüyorsun. Herkes senin gibi düşünseydi şu anda askerde kim olurdu. Kim kansızlarla çarpışırdı. Üzerinde yaşadığın toprağa devlete karşı bir borcun var. Bu ülke daha gencecik bir ülke. Sana göre çok yaşlı ama genç bir ülke. Daha 100 yaşinı doldurmadı cumhuriyet. Almanya italya ispanya ingiltere portekiz kaç senelik ülkeler bir bak dediğimi anlarsın. Devletin başındakiler yüzünden bu şekilde düşünüyor olabilirsin ama askere gidip onlara karşı savaşını da orada yapmalısın. Eninde sonunda onlarda yok olacaklar.

aslan
arkadaş sen komanda olmasan,o asker olmasa, bu paşa olmasa,şu şunu olmasa herkez bir meslek sahibi olsa bu ülke yürürmü?Ne olmak istiyorsan yapmak istiyorsan ol yada yap ama sakın yaptıgın işten pişmanlık duyma o sana yeter

B.Aktepe
Yazılanlara tekrar göz gezdirdim de, kursta hayati idame diye 36-40 saat e yakın bir bölümde(asteğmenler için 36-40 saat, subay-astsubay için 3 gün), intikal yapılır, yatıcak yer kamufle edilir, göztleme için yer yapılır kamufle edilir, su tedarik için bir çukur kazılır üstü naylon ile örtülür üstüne taş konur, bir de tuzak kurarsın güya hayvan yakalamak için. bu 40 saat boyunca açsındır, bütün gece taciz olur uyutmazlar, baskın yaparlar, yakalanırsan çırılçıplak soyarlar (don kalır) domuz bağı yaparlar. mangal yaparlar sucuk pişirir komutanlar, sen koklarsın, komutanlardan ekmek çalmaya çalışırsın :) arazide hayvan yakalarsan komutanlara götürürsün o da sana ekmek verir kumanya verir vs.

RIDVAN
07-09-2012, 09:49
sakın komando falan olayım deme kardeşim , askerde sınıfın ne olursa olsun görevin ne olursa olsun bu vatan için zaten aslanlar gibi yapacaksın , komando olan cok şerefli askerlık yapıyorda o komandonun bulaşığını yıkayan adi bır askerlık mı yapıyor ??

ıllede komanda olacam dıyosan dagıtım iznine geldiğinde tekrar bu konuya yaz bakalım ama gerçekleri yaz , tabanların patlayacak , tanınmaz hale geleceksin , foçaya falan düşersen sabahın 5.ınde buzz gibi denızın içinde 5 kişi 80 kg kütüğü bır düdük indirip bir düdük kaldıracaksın , cok fena gaza gelmişsin ama sonra lanet okuyacaksın

Anladım Abi Düşüncelerini Hepsini Benim İçin Çok Önemli İnşallah Olursam Söz Sana PM Atarak Konuya Yazıcam Olmasamda Kısmet.

Zoru başarırız, imkansız biraz zaman alır. :) Komando okulunda sıkça karşılaşılan motive eden tabelalarda yazan bir cümle.

Zoru öğreniceksin, yapıcaksın yoksa dağda perişan olursun. Aldığımız her eğitimin bir amacı vardır. En azından benim için öyleydi.

Ben eski foça 4. jandarma komando okulunda, temel komando kursu aldım. Asteğmen oldum. Tim komutanı oldum. 2007 nisan dönemi kritik bir dönemdi bizim için, terorün tekrar alevlendiği, eğitimlerin önem kazandığı bir dönemdi. Biz gerçekten astsubay-subay gibi komando kursu gördük aynı zamanda ilk 2 hafta temel yanaşık düzen eğitimi gördük her acemi asker gibi. 13 hafta kurs boyunca özel harekat derslerinden, bomba düzenek eğitimine, baskın eğitimleri, pusu harekatları, helikopter yönlendirme, arazi şartlarına uyum, hayatı idame, yön bulma,telsizle irtibat, takip, gündüz atış eğitimleri, gece atış eğitimleri, jandarma komando timinde bulunması gereken bütün silahlar ile atış eğitimi, uzun arazi yürüyüşleri (40km) ve daha şuan aklıma gelmeyen bir çok konuda eğitim aldık, Bu eğitimin yanında (ısparta eğirdir dağ komando dan farklı olarak) mıntıka ve koğuş temizliği, yerden izmarit, çöp,kurumuş dereden büyük taş, dağdan poşet, pet şişe :) gibi sadece emire itaat konusunu pekiştirmek için işlerde yaptık.

Komando olmak filmlerde gördüğümüz gibi olmuyor malesef, gerçekten bu işe gönül vermek gerekiyor, boy kilo ile de olmuyor. zaten 1.80 boy dezavantaj arazide. ayakların yara olucak kanıyacak o kan kurumadan alttaki deri tekrar yara olucak ve kanıyacak. Sırtın belin boynun belki ağrıdan kopucak, bacakların pişik olucak uyuşacak, 20 gün yıkanmayacaksın, çamurların içinde yatıcaksın, gözlerin harici heryerin çamurun içinde sürüneceksin. ve o kıyafetleri 10 dakikada temizleyip gerekirse ıslak giyip tekrar içtimaya katılacaksın :) aç kalıcaksın, susuz kalıcaksın, komutanlarına küfür ediceksin ama eğitim bittiği zaman anlıyacaksın neden böyle eğitim verdiklerini. Askerlik tamamen bittiği zaman belkide içten içe şükrediceksin eğitim komutanlarına.

ben tim komutanıydım. ben 19 (16 tim askeri+3 destek timi askeri) erbaş/er 1 uzman jandarma çavuştan sorumluydum. Çok şükür benim dönemimde hiç zaiyat vermedim. Ben geldikten sonra 6 ay içinde, 1 astsubay,1 asker gazi oldu, 2 asker şehit oldu. Allah rahmet eylesin.

Açıkçası bu yola baş koyduysan, zorluklara katlanırım, yorulmam yürürüm,sızlanmam taşırım,söylenmem itaat ederim,duygusal değilim, bekleyenim yok diyorsan yap derim.

Tabi bu benim anlattıklarım benim gördüklerim. 315. dönem yaptım. 317. dönem asteğmenleri benim bulunduğum bölgeye yollamadılar, tabur düzeyinden düşük yerlere asteğmen komando yollanmadı. 317. dönem Elazığın dışına çıkmak iken, biz dağlarda idik arazide idik.:) Son asteğmenler bizdik.(Jandarma)

Abi yazdıklarını noktasına kadar okudum ve aklıma birşey takılırsa tekrar okucam Tek korkum nasıl alıcağım çok deli dolu bir insanım ve çevremde öyle geziyoruz tozuyoruz sabahlar olmasın yani birden bire öyle bir eğitimin içine girince nasıl olurum acaba hakkıma hayırlısıysa olsun abi.

1995 --> 772
1996 --> 608
1997 --> 518
1998 --> 383
1999 --> 236 şehit sayılarımız :(

Son yıllarda ortalık karışık deniliyor ya hani, tamam evet karışık şehit veriyoruz da,
1995de abim askere gitti, Hakkariye...
Her gece karakolu basıldı, Şarampnel parçaları vücuduna girdi, yaralandı...
Askerden geldiğinde mahallede eksoz patlasa kendini yere attı,
Ama Kimse korkmadı askere gitmekten...
Gene otogarlarda davulla zurnayla gittiler askere,
şerefsizlere bakın seve seve isteye isteye geliyoruz sizi öldürmeye mesajını verdiler...
Helal olsun ona ve onun gibi kahraman abilerime...
Bende çok üzülüyorum geldiğimiz bu hale üzülüyorum...
Rıdvan seni tanımıyorum ama helal olsun kardeşim, Allah yar ve yardımcın olsun, hayırlısıyla git teskereni al gel...
Birde bir söz vardır bu durumlarda tam yerine oturur bence,

SÖZ KONUSU VATAN İSE GERİSİ TEFERRUATTIR...

Allah razı olsun abicim çok sağol

DENON
07-09-2012, 09:50
Yazılanlara tekrar göz gezdirdim de, kursta hayati idame diye 36-40 saat e yakın bir bölümde(asteğmenler için 36-40 saat, subay-astsubay için 3 gün), intikal yapılır, yatıcak yer kamufle edilir, göztleme için yer yapılır kamufle edilir, su tedarik için bir çukur kazılır üstü naylon ile örtülür üstüne taş konur, bir de tuzak kurarsın güya hayvan yakalamak için. bu 40 saat boyunca açsındır, bütün gece taciz olur uyutmazlar, baskın yaparlar, yakalanırsan çırılçıplak soyarlar (don kalır) domuz bağı yaparlar. mangal yaparlar sucuk pişirir komutanlar, sen koklarsın, komutanlardan ekmek çalmaya çalışırsın :) arazide hayvan yakalarsan komutanlara götürürsün o da sana ekmek verir kumanya verir vs.bılal bu saydıklarını komando olacaklara yaptırırlar anlarımda şoför olacaklara neden yaptırırlar onu anlamam :D

despe
07-09-2012, 09:51
bılal bu saydıklarını komando olacaklara yaptırırlar anlarımda şoför olacaklara neden yaptırırlar onu anlamam :D

komando şöförümüşün demekki :D

RIDVAN
07-09-2012, 09:51
bılal bu saydıklarını komando olacaklara yaptırırlar anlarımda şoför olacaklara neden yaptırırlar onu anlamam :D

Vayy Komandoymuşun Demekki Abi :D

DENON
07-09-2012, 09:53
Vayy Komandoymuşun Demekki Abi :D
yok değildim , ege ordu istihbarat daire de şofördüm ben , ahhhh menteş kampı ahhh :D

despe
07-09-2012, 09:56
yok değildim , ege ordu istihbarat daire de şofördüm ben , ahhhh menteş kampı ahhh :D

sanada 8-10 sene yurt dışına çıkma yasaa vermişlerdir ozaman bırçet :D

DENON
07-09-2012, 09:57
sanada 8-10 sene yurt dışına çıkma yasaa vermişlerdir ozaman bırçet :D
teskereyı alırken bı sürü kagıt ımzaladım ama ne yazıyodu bılmıyorum ehehe :D

ilovedrifting
07-09-2012, 09:58
Vatan evladı canını seve seve feda eder bunun için komando olmak ister. Ama o komandonun başındakiler onları teröre kasıtlı olarak yem yapar. Şehitlerimizin hakkı bi yerden çıkacak.

RIDVAN
07-09-2012, 09:59
teskereyı alırken bı sürü kagıt ımzaladım ama ne yazıyodu bılmıyorum ehehe :D

Yani Kendini Nasıl Dışarı Attığını Bilmedin Abi :D Anladım :D

B.Aktepe
07-09-2012, 10:00
Abi yazdıklarını noktasına kadar okudum ve aklıma birşey takılırsa tekrar okucam Tek korkum nasıl alıcağım çok deli dolu bir insanım ve çevremde öyle geziyoruz tozuyoruz sabahlar olmasın yani birden bire öyle bir eğitimin içine girince nasıl olurum acaba hakkıma hayırlısıysa olsun abi.

Psikoloji çok önemli, ben istanbulda doğdum büyüdüm, ayağıma bot giymemişim, zorluk görmemişim çok şükür. Herşeye orada birden adapte olman gerekiyor, 13 haftada onların görüşü ile savaşçı-komutan yetiştirmeleri gerekiyor, aynı zamanda emre itaat konusuna hakim, asker eğitebilecek biri olman gerekiyor.

Gerçekten karmaşık bir duygu, ne kadar istanbul,izmir den gelen devrelerim varsa hepimiz ayaklarımızdan çok çektik, bütün parmaklarım üst üste bindi yara oldu, en son küçük parmağımı kesmeyi düşünüyordum yemin ederim :)

Ama yapılmayacak bişi yok, çok askerimizi sağ salim evlerine yolladık.Öyle yada böyle bitiyor. Anladığım kadarı ile sen 18 ay yapıcaksın. Tim de olucaksın. aynı devrelerinle, hep birlikte olucaksınız eğitimden görev yerine kadar.Birlikte izin alıp birlikte tezkere alıcaksınız.

Askerlik bir kere yapılır, onu da en iyi şekilde yapmak gerekir.

Her Türk asker doğar ama her asker Komando olamaz :)

DENON
07-09-2012, 10:01
Yani Kendini Nasıl Dışarı Attığını Bilmedin Abi :D Anladım :D
yok mesele benım sürekli dışarda olmamdı zaten keçke içerde bulaşıkcı olsaydım , gecenın 3. unde yusuf kalk arabanı hazırla ankaraya gıdıyosun şu kagıt parcasını bırakıp hemen geri dönüyosun mevzusundan kurtulmak için :D

Luc
07-09-2012, 10:03
Komando olmak zordur biraz ama, asker donusunde bir kere daha gider yaparim dedirtir adama.
Egitimler vs uzun ve zorlu, diger acemi birlikleri gibi kisa surmuyor. Onun haricinde intikallerde falan yamuluyorsun arada, bortu bocekte yatiyorsun evet. Ama ooyle bocek vs yemek gibi bisey yok, onlar tamamen sehir efsanesi.

Ayrica bu guzel dusuncelerin icin seni tebrik ederim kardesim. Yuregime su serptin. Bende 11 sene once giderken ayni senin gibi dusunceler icerisindeydim.

Senin gonlun bu sekilde olduktan sonra ne olursan ol hic onemli degil. Yuregin aslan gibi zaten. Simdiden hayirli teskereler..

RIDVAN
07-09-2012, 10:04
Psikoloji çok önemli, ben istanbulda doğudum büyüdüm, ayağıma bot giymemişim, zorluk görmemişim çok şükür. Herşeye orada birden adapte olman gerekiyor, 13 haftada onların görüşü ile savaşçı-komutan yetiştirmeleri gerekiyor, aynı zamanda emre itaat konusuna hakim, asker eğitebilecek biri olman gerekiyor.

Gerçekten karmaşık bir duygu, ne kadar istanbul,izmir den gelen devrelerim varsa hepimiz ayaklarımızdan çok çektik, bütün parmaklarım üst üste bindi yara oldu, en son küçük parmağımı kesmeyi düşünüyordum yemin ederim :)

Ama yapılmayacak bişi yok, çok askerimizi sağ salim evlerine yolladık.Öyle yada böyle bitiyor. Anladığım kadarı ile sen 18 ay yapıcaksın. Tim de olucaksın. aynı devrelerinle, hep birlikte olucaksınız eğitimden görev yerine kadar.Birlikte izin alıp birlikte tezkere alıcaksınız.

Askerlik bir kere yapılır, onu da en iyi şekilde yapmak gerekir.

Her Türk asker doğar ama her asker Komando olamaz :)

Anladım abi teşşekür ederim bilgilendirdiğin için , İnşallah olursam buraya yazarım zaten hakkımıza hayırlısı olsun..Ama bu yazdıkların kulağıma küpe oldu :)

despe
07-09-2012, 10:06
iş tamamen sende bitiyor kendini psikolojik olarak hazırlaman gerekir, burdaki yorumlardan hatta direk bilalin yorumlarından neler yaşayacağını kestirebilirsin, normal hayatta asla yapmam dediğin şeyleri askerde seve seve yaparsın :)

DENON
iş tamamen sende bitiyor kendini psikolojik olarak hazırlaman gerekir, burdaki yorumlardan hatta direk bilalin yorumlarından neler yaşayacağını kestirebilirsin, normal hayatta asla yapmam dediğin şeyleri askerde seve seve yaparsın :)
seve seve mi ahsuhuas :D

n.gezen
bende usta birliğimi 91/1 tertip jandarma komando olarak 2.jandarma asayiş komando bölük komutanlığı ŞIRNAK ta yaptım.muayanede komando olmak istiyorum kısmını işaretlemiştim ama tim içinde işaretlemeyen arkadaşlarda vardı.ayrıca aramıza 1,70 boyu olan veya 60 kilo olan arkadaşlarda vardı.kısaca bu birazda şans işi.hakkında hayırlı olan neyse o olur inşallah kardeşim.ama bugün askere çağırsalar yine aynı yere koşa koşa giderim.güneydoğu ayrı bi dünya..yorulduğun,hayattan bezdiğin,isyan ettiğin anlar elbet olur ama rütbeliyle abi kardeş gibi olursun...şimdi kulağa güzel gelebilir ama sonradan pişman olan çoktu aramızda komando olduğuna..kurbağa,yılanda eskidenmiş,,,göreve çıkarken en iyi konserveleri kumanyaları verirler,bölükteyken çıkan yemek çoğumuzun evinde yoktur,,yani komando olmak ayrıcalıktır, inşallah Allah sanada nasip eder.şimdiden hayırlı teskereler...

B.Aktepe
07-09-2012, 10:09
Eğer gerçekten bu işe gönül verdiysen eğer, askerliğini devamlı yapablirsin, muazzaf yada sözleşmeli astsubay lığa başvurabilirsin, 2 sene astsubay yüksek okul da eğitimden sonra, komando kursuna katılabilirsin, muazzaf olursan eğer, okulda ve eğitimlerde başarılı isen, özel kuvvetlerin personel ihtiyacı sınavına katılıp belki de bordo bereli olabilirsin, bu toplamda 5 sene demek senin için. Ama olmayacak birşey değil. İstemek önemli. :)

Hakkında hayırlısı olsun.

despe
07-09-2012, 10:10
seve seve mi ahsuhuas :D

haha nerden düştüm lan buraya dersin söversin kızarsın isyan edersin herşeyi yaparsın, ama yapılması gerekeni yinede yaparsın :D

RIDVAN
07-09-2012, 10:12
Eğer gerçekten bu işe gönül verdiysen eğer, askerliğini devamlı yapablirsin, muazzaf yada sözleşmeli astsubay lığa başvurabilirsin, 2 sene astsubay yüksek okul da eğitimden sonra, komando kursuna katılabilirsin, muazzaf olursan eğer, okulda ve eğitimlerde başarılı isen, özel kuvvetlerin personel ihtiyacı sınavına katılıp belki de bordo bereli olabilirsin, bu toplamda 5 sene demek senin için. Ama olmayacak birşey değil. İstemek önemli. :)

Hakkında hayırlısı olsun.

Aynen yok abi ben yapim gelim inşallah yine işime gücüme bakmam lazım , Kız arkadaşım zaten komando olarak yazıcam dedim konuşmadı 1 hafta onu nasıl kandırıcağımı düşünüyorum :D

despe
işaretlemedim der kandırırsın :D

SOMEONESPECIAL
Bizim zamanımızda öyle sen isteyip gidemiyordun.
Askerlik şubesinde muayene oluyordun 1 doktor 2 hemşire...

Boy kilo doktor soruyo bi rahatsızlığın var mı diye yok diyosun
o kadar...

Bana Çanakkale il jandarma çıktı 4 (Döt) devre... Jandarma iyi
dedik iç işlerine bağlı yemekleri güzel... köy araması filan yaparız,
tavuk yumurta çalarız hesabı...

Aga biz bi gittik ilk kez o alayda bize komando eğitimi verdiler.
Ben bi de 5 sene tecilli gittim. Anamdan emdiğim burnumdan geldi.

76 gün acemilik boyunca 20 kere filan 35kg sırt çantasıyla intikale çıktık.
Dağda yattık falan filan. Eğitim zaiyatı çok oldu bizim acemiliğimizde.

Dağıtımlar bi geldi Bingöl Siirt Tunceli bütün bölük. Bi ben Kars'a bi futbolcu
Ankara'ya, Bi de sıhhıyeci vardı o da Samsun a düştü. Bizi Timden ayırdılar
Piç gibi...

Usta birliğini hiç anlatmayayım.;)

c.sar
07-09-2012, 10:16
Kafanda ömür boyunda işaret kalacağına işaretle kağıt üstünde kalsın.Ben yaptım Komando kimsenin ne anlattığına benziyor nede yaptığına kendi kafanı yaşarsın.

Ahmet_28
07-09-2012, 10:19
acemi birliği ağır geçer biraz j.komandoda C timinde olursan ekstra 3 ay daha eğitim alırsın foçada.komando olarak batıya düşsen bile eğer timde olursan yazın doğuya seyyar birlik olarak operasyonlara gidersin.operasyonda km lerce yolu silah çanta mühimmat yürüyorsun yürüdükçe ağırlık artıyor :) silah tam dolduruş gezersin.ben tunceli ovacık ta yaptım bizde çarşı izni yoktu sadece izin ve teskere zamanı bankaya veya alışverişe çıkarsın silah yarım dolduruş başında rütbeli ve 2 adımlık yolu askeri araçla çarşıya çıkarsın :) kumanyaların çoğunu yiyemezsin bile ağıza alınmaz sırt çantanda suyun var içemezsin ama çay demleyebilirsin :D ateş gibi oluyor.

ama hiç bir olumsuzluk sende fikir değişikliğine sebep olmasın her şeye rağmen gerçekten özlüyorum.güzel yanlarıda var tabiki operasyona gitmediğinde eğitimle felan sıkmazlar seni.sürekli arazide olduğundan kondisyonun zaten iyi o yuzden genelde serbest spor yaparsın.mıntıka temizliği,patates soyma :) rütbeliye hizmet v.b hiç işin olmaz.kısacası askerlik yaparsın geri hizmet olmazsın.

sağ salip gidip dönersin inşallah,şimdiden hayırlı teskereler.

Luc
07-09-2012, 10:20
Bizim zamanımızda öyle sen isteyip gidemiyordun.
Askerlik şubesinde muayene oluyordun 1 doktor 2 hemşire...

Boy kilo doktor soruyo bi rahatsızlığın var mı diye yok diyosun
o kadar...

Bana Çanakkale il jandarma çıktı 4 (Döt) devre... Jandarma iyi
dedik iç işlerine bağlı yemekleri güzel... köy araması filan yaparız,
tavuk yumurta çalarız hesabı...

Aga biz bi gittik ilk kez o alayda bize komando eğitimi verdiler.
Ben bi de 5 sene tecilli gittim. Anamdan emdiğim burnumdan geldi.

76 gün acemilik boyunca 20 kere filan 35kg sırt çantasıyla intikale çıktık.
Dağda yattık falan filan. Eğitim zaiyatı çok oldu bizim acemiliğimizde.

Dağıtımlar bi geldi Bingöl Siirt Tunceli bütün bölük. Bi ben Kars'a bi futbolcu
Ankara'ya, Bi de sıhhıyeci vardı o da Samsun a düştü. Bizi Timden ayırdılar
Piç gibi...

Usta birliğini hiç anlatmayayım.;)

Bu yazilanlar bana 116. Alay'la it durmaz tepesini animsatti :D

ulasoztas1
07-09-2012, 10:21
henüz askerliğimi yapmadım okul bitince inş. ama bende senin gibi düşünüyorum ailem kız arkadaşım çevrem ne kadar istemese de komando şıkkını bende işaretleyeceğim.
Ne kadar şehit haberleri gelse de bu yaşıma kadar rahat yaşayabildiysem orada zorlanan ve şehit olanlar sayesinde..ben de onlar rahat uyusunlar diye hiçbir şeyden kaçmadan vatani görevimi sonuna kadar yapmayı seçeceğim.

B.Aktepe
07-09-2012, 10:21
Aynen yok abi ben yapim gelim inşallah yine işime gücüme bakmam lazım , Kız arkadaşım zaten komando olarak yazıcam dedim konuşmadı 1 hafta onu nasıl kandırıcağımı düşünüyorum :D

Valla intikale çıkmadan telefonda kız arkadaşınla kavga edersin, gözetleme yapacağına oturur kız arkadaşını düşünürsün, sızma olur da yanındaki arkadaşını keserler ise, sorumluluk senindir o zaman.

Kafa rahat olmalı, evdeki eşi, memleketindeki işi, aileni bir kenara bırakıp; vatan için o gün yanındaki arkadaşın,devren,komutanın, bulunduğun mevkii, aldığın emir için orada bulunacaksın ve gerekirse çarpışıcaksın.

SOMEONESPECIAL
07-09-2012, 10:30
Bu yazilanlar bana 116. Alay'la it durmaz tepesini animsatti :D

O it durmaz tepesinde acemiliğim boyunca 3 kez kulağım soyuldu.
Sabah içtimasında alay komutanını beklerken esas duruşta;
arkadan bi ses gelir pat diye. Sayardık soğuktan düşüp bayılanları...
Her içtimada sabahın 4.30unda Çanakkale Boğazının o sert fırtınasını
ciğerlerimizde hissederdik... Mis gibi temiz hava )))

RIDVAN
07-09-2012, 10:36
Valla intikale çıkmadan telefonda kız arkadaşınla kavga edersin, gözetleme yapacağına oturur kız arkadaşını düşünürsün, sızma olur da yanındaki arkadaşını keserler ise, sorumluluk senindir o zaman.

Kafa rahat olmalı, evdeki eşi, memleketindeki işi, aileni bir kenara bırakıp; vatan için o gün yanındaki arkadaşın,devren,komutanın, bulunduğun mevkii, aldığın emir için orada bulunacaksın ve gerekirse çarpışıcaksın.

Anladım abi herşey orda kalacak yani yeni bir hayata giricez bitene kadar.

SOMEONESPECIAL
07-09-2012, 10:40
Anladım abi herşey orda kalacak yani yeni bir hayata giricez bitene kadar.

Dönerkende herşeyi orada bırakacaksın mantık öyle der ama asla öyle olmaz.
Tezkeremi alıp döndükten sonra 2 sene boyunca filan yataktan zıplayarak
uyanıyorsun:) Sonra zamanla geçiyor. Ben yeminliydim mesala askerliğin
"A"sını anmayacağım diye...

Ama şu yaşanılnlardan sonra çağırsınlar hiç düşünmeden giderim...
Gene operasyona giderim, gene çarpışırım :icon_tup:

hondaa
07-09-2012, 10:43
tuncelı hozatta jandarma olarak yaptım focada egıtımı komando olarak almıstım cok cok zor dur komandoluk ama bı o kdarda gurur verıcıdır ,elımız ayagımız duzgun ve ıstanbullu olusmuzdan benı habercı yaptılar dedem tabı benden para ıstedı :) ben ılce jandarmadaydım ama tugay yakındı bıze ve ordakı komandolar hergun goreve cıkardı hele yazın hıc durmazlardı gıtıklerı zaman 1 hafta gelmedıklerı oluyordu geldıklerı zamanda sac sakal ve yuzlerı hep kararmıs yorgun olurlardı bende 2 gunluge goreve gıtmıstım ve o zmn anladım ne kdar zor oldgunu hem elınde g3 hem canta sırtında hem amcalara bakıorsun cok cok zor gece uyku yok devamlı nobettesın ole kolay degıldır allah yardımcın olsun .

Bülent76
07-09-2012, 10:44
Ben de komando olmak istiyorum demiştim, T yazan kutucuğu işaretlemiştim (Tam sağlıklı), kafama koymuştum komando olmayı, zerre kadar korkum yoktu ağır eğitimlerden, uykusuzluktan, açlıktan, acıdan, yaralanmalardan, çatışmalardan, kısaca kendimi inanılmaz hazırlamıştım kafa olarak, ama sonra Tuzla Piyade okulu çıkmıştı bana, dünya başıma yıkılmıştı sanki. Sonra bir şansım olduğunu daha öğrendim, 3 ay sonra kura çekiliyor dediler, kuradaki yerlerin de yüzde sekseninden fazlasının Doğu ve Güneydoğu olduğunu söylediler, kura günü içim içimi yiyordu, büyük ihtimalle Güneydoğu'ya gideceğim diyordum kendi kendime. Bir çektim, Karabük Jandarma Er Eğitim çıktı, ikinci defa yıkıldım, herşeyde bir hayır vardır dedim, kabullendim, sonuçta hepsi vatan hizmeti dedim kendi kendime. Yeri farketmeksizin jandarma kurası çekenler Foça'da komando eğitimi alıyormuş, bunu öğrenince biraz rahatladım, 35 günlük bir eğitim aldım, hayatım boyunca unutmayacağım günlerdi, 35 günde 11 kilo verdim, inanılmaz zevkliydi, arkadaşlık süperdi, komutanların her birisi zamanında çatışmalara girmiş, Güneydoğu'da isim yapmış tecrübeli, demir gibi insanlardı, onların tecrünelerini dinlemek bile bana çok şey kattı. Tekrar askere gitme durumum olursa tereddüt etmeden komando olarak
gitmeyi isterim, hareketsizlik bana batar:) Hala spor yapıyorum düzenli olarak, yediklerime dikkat ediyorum, sanki bir gün bana tekrar görev verecekler gibi yaşıyorum kısacası:)
Bilal'in söylediklerine de harfiyen katılıyorum. Herşey kafada biter, istedikten sonra yapılmayacak şey yoktur, insan vücudu her ortama, her zorluğa adapte olur. Korkunun da ecele faydası yoktur. Kaderinde ölmek varsa, bedelli yaparken bile ölebilirsin.
Şimdiden hayırlısı olsun inşallah.

Bülent76
07-09-2012, 10:47
tuncelı hozatta jandarma olarak yaptım focada egıtımı komando olarak almıstım cok cok zor dur komandoluk ama bı o kdarda gurur verıcıdır ,elımız ayagımız duzgun ve ıstanbullu olusmuzdan benı habercı yaptılar dedem tabı benden para ıstedı :) ben ılce jandarmadaydım ama tugay yakındı bıze ve ordakı komandolar hergun goreve cıkardı hele yazın hıc durmazlardı gıtıklerı zaman 1 hafta gelmedıklerı oluyordu geldıklerı zamanda sac sakal ve yuzlerı hep kararmıs yorgun olurlardı bende 2 gunluge goreve gıtmıstım ve o zmn anladım ne kdar zor oldgunu hem elınde g3 hem canta sırtında hem amcalara bakıorsun cok cok zor gece uyku yok devamlı nobettesın ole kolay degıldır allah yardımcın olsun .

Kaçıncı dönem yaptınız askerliğinizi? Yaşlarımız yakın, belki de bir yerde aynı havayı solumuşuzdur kimbilir:)

DENON
07-09-2012, 10:48
işte rııdvaaaan askerlik 15 aydır ammaaaa hikayesi bir ömür bitmez .........................

misal bizim orda samsun terme li bi hüseyn vardı .........................

:D :D

SOMEONESPECIAL
07-09-2012, 10:49
işte rııdvaaaan askerlik 15 aydır ammaaaa hikayesi bir ömür bitmez .........................

Harbi öyle ama...
Ben 18 Yaptım ama şimdi yanımda olsan hiç kesintisiz
18 saat anlatırım sana

DENON
07-09-2012, 10:50
Harbi öyle ama...
18 saat anlatırım sanabende 18 yaptım abı :D

ibratice
07-09-2012, 10:52
biz izmirden tim olarak liceye düşmüştük sana şöyle söyleyim acemi birliğindeki eğitim çok ağırdı ordan doğuya çıktı ordada inanılmaz rahattık maaşın iyi izinin çok bizim 2aydı görevler çok zevkli hergünün dolu dolu geçiyo hiç geçmemesinden iyidir .

SOMEONESPECIAL
07-09-2012, 10:58
bende 18 yaptım abı :D

Benim Amcaoğlu 15 gitti 19 ay yaptı :hahaha:

Şafak 3 derken 90 geçirdiler. O da Kayseri hava indirmedeydi.
O gece 4 intihar vakası yaşanmış

Blackbird
07-09-2012, 11:03
Bende çok istedim B.Aktepe gibi bir askerlik yapmak ancak kısmet olmadı kısa dönem çıktı, tek tesellim Şırnak Gülyazıda Sınır Jandarma olarak yapmak oraları görmek kısmet oldu.

İçinde vatan sevgisi varsa, vatan için kaygılanıp sorumluluk hissediyorsan gerisi tefferruat.

Yaptığın askerlikten seni soğutacak çok komutanla karşılaşırsın büyük ihtimalle askerdeyken çokta küfür edersin ama askerlik bittiğinden iyikide yaptım dersin.

hondaa
07-09-2012, 11:06
Kaçıncı dönem yaptınız askerliğinizi? Yaşlarımız yakın, belki de bir yerde aynı havayı solumuşuzdur kimbilir:)
81/3 2001 yılıydı sız 3 sene tecıllıydım ben .

Bülent76
07-09-2012, 11:12
81/3 2001 yılıydı sız 3 sene tecıllıydım ben .

Ben 273. dönem asteğmen olarak yapmıştım, 2000 yılıHaziran sonu ile Temmuz sonu arasında Foça'daydım.

fa'R'uk
07-09-2012, 11:16
coderz e hitafen yazıyorum ama herkes ne olur izlesin
İran'ın PKK'ya Desteğinin İspatı. İşte Hainliğin Kanıtı - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=LcICxuE3HSU&feature=related)
pkk son zamanlarda ben varım demek için elinden gelenin fazlasıyla yapmaya çalışıyor, büyük ses getirmeye çalışıyor, bu eylemler için her seferinde 20-30 zayiat vermeyi göze alarak yapıyor bunları, demek ki amaçlarına az çok ulaşmışlar ki buraya ben ne için askere gideceğim diye yazan arkadaşlar çıkmaya başlamış, pkk ben bitmedim varım demeye çalışıyor yırtılan a.ın feryadı bunlar videoyu izleyin az çok neyin ne olduğunu anlarsınız.

hondaa
07-09-2012, 11:17
Ben 273. dönem asteğmen olarak yapmıştım, 2000 yılıHaziran sonu ile Temmuz sonu arasında Foça'daydım.
1 sene sonra ben gelmısım agusos 2001 acemılıkten sonra tuncelıye gıtmıstım :)

overblack
07-09-2012, 11:20
komandosu piyadesi farketmez git g.doğuya hayatının en eğlenceli en adrenalinli günlerini yaşa.eğitim yok spor yok..pusu var operasyon var :) bol bol dağa taşa sıkarsın kimse bişi demez.komutanlarla abi kardeş gibisindir seni üzmezler.batıda olsam yapamazdım kesinlikle.

RIDVAN
07-09-2012, 11:20
Dönerkende herşeyi orada bırakacaksın mantık öyle der ama asla öyle olmaz.
Tezkeremi alıp döndükten sonra 2 sene boyunca filan yataktan zıplayarak
uyanıyorsun:) Sonra zamanla geçiyor. Ben yeminliydim mesala askerliğin
"A"sını anmayacağım diye...

Ama şu yaşanılnlardan sonra çağırsınlar hiç düşünmeden giderim...
Gene operasyona giderim, gene çarpışırım :icon_tup:

Abi Hakkıma Hayırlısı Olsun İnşallah Olursam Seve Seve Yapıcam Ama Hepiniz Sağolun Bunlar Çok İşime Yarıcak

Anladım Denon Abicim Bende Olursam Seni Ordan Söz Arıcam Duygularımı Düşüncelerimi Sana Bildiricem :D :D

Harbi öyle ama...
18 saat anlatırım sana

Keşke Görüşebilsekte Yüzyüze Anlatsan Abi :) Dinlesek Abi

Bülent76
07-09-2012, 11:21
1 sene sonra ben gelmısım agusos 2001 acemılıkten sonra tuncelıye gıtmıstım :)

Tarihlere baktım da yaşlanıyoruz hocam ya:)

RIDVAN
07-09-2012, 11:23

Ben de komando olmak istiyorum demiştim, T yazan kutucuğu işaretlemiştim (Tam sağlıklı), kafama koymuştum komando olmayı, zerre kadar korkum yoktu ağır eğitimlerden, uykusuzluktan, açlıktan, acıdan, yaralanmalardan, çatışmalardan, kısaca kendimi inanılmaz hazırlamıştım kafa olarak, ama sonra Tuzla Piyade okulu çıkmıştı bana, dünya başıma yıkılmıştı sanki. Sonra bir şansım olduğunu daha öğrendim, 3 ay sonra kura çekiliyor dediler, kuradaki yerlerin de yüzde sekseninden fazlasının Doğu ve Güneydoğu olduğunu söylediler, kura günü içim içimi yiyordu, büyük ihtimalle Güneydoğu'ya gideceğim diyordum kendi kendime. Bir çektim, Karabük Jandarma Er Eğitim çıktı, ikinci defa yıkıldım, herşeyde bir hayır vardır dedim, kabullendim, sonuçta hepsi vatan hizmeti dedim kendi kendime. Yeri farketmeksizin jandarma kurası çekenler Foça'da komando eğitimi alıyormuş, bunu öğrenince biraz rahatladım, 35 günlük bir eğitim aldım, hayatım boyunca unutmayacağım günlerdi, 35 günde 11 kilo verdim, inanılmaz zevkliydi, arkadaşlık süperdi, komutanların her birisi zamanında çatışmalara girmiş, Güneydoğu'da isim yapmış tecrübeli, demir gibi insanlardı, onların tecrünelerini dinlemek bile bana çok şey kattı. Tekrar askere gitme durumum olursa tereddüt etmeden komando olarak
gitmeyi isterim, hareketsizlik bana batar:) Hala spor yapıyorum düzenli olarak, yediklerime dikkat ediyorum, sanki bir gün bana tekrar görev verecekler gibi yaşıyorum kısacası:)
Bilal'in söylediklerine de harfiyen katılıyorum. Herşey kafada biter, istedikten sonra yapılmayacak şey yoktur, insan vücudu her ortama, her zorluğa adapte olur. Korkunun da ecele faydası yoktur. Kaderinde ölmek varsa, bedelli yaparken bile ölebilirsin.
Şimdiden hayırlısı olsun inşallah.

Allah Razı Olsun Abi Teşşekür Ederim...

DENON
07-09-2012, 11:23
Tarihlere baktım da yaşlanıyoruz hocam ya:)11 sene olmuş askerden geleli , her izmire gittigimde bı narlıdereye ugrayıp ege ordunun nızamıyesının orada bı sıgara içmeden dönmem geri :D

hondaa
07-09-2012, 11:24
yol yarılandı artık :)

_muhaRRem
07-09-2012, 11:27
ben bu güne kadar piyade askerlik yapan görmedim herkes komando :D

Murat Özcan
07-09-2012, 11:28
Bence komando olma kardeş benim amcaoğlu yapmıştıda çok zor diyordu

DENON
07-09-2012, 11:29
ben bu güne kadar piyade askerlik yapan görmedim herkes komando :Dbız helıkopterden helikoptere havada atlarken tüfeğin şarjörünü değiştiriyoduk peeeeh ne günlerdi :D

Bülent76
07-09-2012, 11:29
11 sene olmuş askerden geleli , her izmire gittigimde bı narlıdereye ugrayıp ege ordunun nızamıyesının orada bı sıgara içmeden dönmem geri :D

Sen çok yaşlanmışın ya :D:D

DENON
07-09-2012, 11:30
Sen çok yaşlanmışın ya :D:D
20 yaşında gittimde ondan :D

Yiğit G.
07-09-2012, 12:31
kurbaga böcek yemek ne yaw iguanamısın :D Artık özel "pack" ler var sana günlük yeticek kadar hazır sıkıştırılmış gıdalar. O böcek yeme olayları 90 larda kaldı sanırsam abim foça dan çıkma paraşütçü komandoydu baya seneler yaptı o bölüm kapanana kadar o anlatırdı öle yılan kestik ettik diye :D Ki paraşütçü komandolar sanırsam bugune kadar cıkan en psikopat ve en zor işleri yapan birliklerden di.. Geldikten sonra kafayı yedi hala toparlanamadı.Gitmeden öncede çok normal değildi de neyse.Şimdi sorunca "kendine komando vs diyenler o zamanları görsel idi" diyor.. Kötü anlamda demiyor tabi de o zamanlar daha zormuş... Asker olarak hayatına devam etmek istersen anlarım profosyonel olarak ama sadece askerlik yapıp geliceksen hayatını tehlikeye atmanın pek bir anlamı yok hemde psikolojini cunku her babayiğidin harcı değildir... Ama bende coderz gibi dusunuyorum , şimdi biri şurda cafede el bombası atılsa ustune atlarım hiç düşünmeden ama politikalar devletlerin emirleri altında hele hele şu devirde 20 yasında alakasız gençlerin askere gitmesinden yana değilim.Profosyonel ordu olmalı bu işi iş olarak yapıcak insanların oldugu.

alpr
07-09-2012, 12:57
ıspartada komando olarak yaptım askerliğimi oradan boluya sadece o rengi güneşten solmuş mavi bereyi ömür boyu saklamak için bile komando olunur...

Onamdar
07-09-2012, 12:58
valla benim peder 80 lerin ortalarında yapmış gezici komando mu neymiş bi operasyona çıkıyoduk diyo 2 ay 3 ay erzak bazen haftada 1 bazen ayda bir geliyomuş helikopterle
kumlu su içmekten yıllarca kum döktü taş düşürdü. Hareket eden her şeyin yenebildiğini orda öğrendim diyo :D birde astsubay dövmüş 30 ay filan askerlik yapmış :D

ahmet3425
07-09-2012, 13:09
sarjorsüz nöbet tutulan yerler bile var sen yine iyisin :D

mesela bizim tugay :) askerin biri nobet kulubesinde kafasına sıkıyor sonra mermi yok boş şarjör le doldur bosalt bile yapıyoduk mantıksızlıgın bu kadarı :D

soruya gelince bende komando olmak istiyorum butonunu isaretlemistim ama malesef olmadım piyade yaptılar denizliye gonderdiler.

o kutucugu isaretlemenin pek ise yaradıgını dusunmuyorum ancak senin boy kilo falan komandoluga uygun sen istemesende komando olabilme ihtimalin yuksek.

yavuz364
07-09-2012, 13:13
Komanda olmayacaksam askerlikten kaçmayı düşünüyorum bedelli çıkana kadar :) Daha birşey söylememe gerek yok sanırım..

despe
07-09-2012, 13:15
ne çok komanda varmış sitede :D özel harekat timi kurulur rahatlıkla :D

HkN
07-09-2012, 13:17
ben bu güne kadar piyade askerlik yapan görmedim herkes komando :D

Acemi Ulaştırma

Ustalık Sıhhıye :) Tüfek elime kolay kolay almadım. İştimadan iştimaya boş tüfek. 11 Tane mermi sıktım askerlik hayatımda. Bir kerede dolu ile dışarı çıktı :) O kadar :)

DENON
07-09-2012, 13:17
keşke komando olmak youtube da bordo berelı vıdeosu izleyıp gaza gelip komando olmak ıstıyorum demek kadar kolay olsa :D

senna
07-09-2012, 13:29
sen muayene olurken elverişlidir yada değildir yazıyorlar sen işaretlesende

Zero
07-09-2012, 15:38
Bende 4 senelik fakulte bitiriyorum(bi bitmedi) istersem 30 a kadar kacar istersem yurtdisina cikar gelir bedelli yaparim her turlu imkanim var ama neden surekli uzun yapmak komando yazip doguya yada guneydoguya gitmek istiyorum..?Neden gidip gelen her arkadasim manyakmisin en kisa ne kadar yapabiliyorsan yap sacmalama diyor ben enayimiyim neden ara sira ruyamda sinirda nobet tutarken sizanlarla catistigimi goruyorum anlamadim?Belkide benim gibi dusunen gencler sayesinde uyudugum rahat yatak batiyordur olabilirmi..Askerden kacilmaz heleki TURK evladiysan asla kacilmaz!Isteyen dalga gecsin icinden gulsun gitte gor desin ama bu icten gelen bir duygu onune gecilemiyor..

gsgokhan
07-09-2012, 15:46
Kardeşim Ben'de sen gibi Gönüllü olarak gittim Bolu Komando Tugayındaydım 6 ay ırak görevi 4 aylık Şırnak Görevi Tekrar Bolu derken bitirdik çok şükür çok farklı bir duygu ancak yaşayan insanlar bilir bunu orda içtima yok spor yok doğru düzgün acemi birliğinde ne alırsan onunla gidiyosun yani eğitime fırsatınız olmuyo tek şey adam gibi savaşmak hainlik etmemek görevini en iyi yapmak düşüyo sana orda piskolojin ne durumda bilmiyorum ama eğer ciddi anlamda bişeyler yaşarda gelirsen bu hayatında o kadar büyük izler bırakacak ki emin ol kimse seni anlamayacak evde bi dünya takdirim belgem var :) yani motive ediyolar bi şekilde ama iyi düşün hiçbirşey dışardan göründüğü gibi değil....

gsgokhan
07-09-2012, 15:48

nerde nasıl yaptınız askerliğinizi bilmiyorum ama orda o piskoloji altında asker olmak G..t istiyo malesef.... işin dalgasındasınız yazık...

ceskin
07-09-2012, 16:18
bende kayseri komando hava indirmedeydim.duygularını anlıyorum sen tamamen rahmani dusunuyosun.sen olmak istediğini soyle olursan olursun fazla zorlamaya gerek yok bazı şeyleri.eyvallah komando olarak yapmak çatışmak ayrıdır ama vatan için bişeyler yapmak istediğine inanarak yaparsan yazıcıda olsan postada olsan soforde olsan vatana hizmettir bence...allah tüm askerlerimizin yardımcısı olsun.

Omak
07-09-2012, 16:47
iç güvenlik timi olursan vay haline diyorum. ama benim gibi severek yaparsan bişicik olmaz.

ama %90 yeter artık diyor ağlayıp sızlanıyor. çok zor çok yazıyla kelimeyle onla bunla anlatılmaz.

24 saat içinde tam teçhizat 80 km yürüdüğümü bilirim. (mg3 nişancısıyım birde aman Allahım öyle lanet bir silah olamaz)

ben o gün ölmediysem normal hayatta ..ksen ölmem dediğimi bilirim. tercih senin vücudum ve psikolojim dayanır diyorsan neden olmasın.

desibel
07-09-2012, 16:54
Ben piyade olarak yaptım hahaha :D

Ulan keşke komando olsaydım onlar çoğu zaman helikopterle giderken biz çoğu zaman yürüyoduk :D

Nezamanki zıpkın takımınına seçildim askerliğim dağlarda geçti :D

Bide biz bölge bölge değilde sehir şehir dolaşıyoduk yani :D

İlla doğuda aktif görev almak istiyosan komando olmana gerek yok şans yani bende çok istiyodum gittim çokta memnundum vallaha iyiki batıda yapmamışım diyorum:)

senna
07-09-2012, 16:57
Kardeşim Ben'de sen gibi Gönüllü olarak gittim Bolu Komando Tugayındaydım 6 ay ırak görevi 4 aylık Şırnak Görevi Tekrar Bolu derken bitirdik çok şükür çok farklı bir duygu ancak yaşayan insanlar bilir bunu orda içtima yok spor yok doğru düzgün acemi birliğinde ne alırsan onunla gidiyosun yani eğitime fırsatınız olmuyo tek şey adam gibi savaşmak hainlik etmemek görevini en iyi yapmak düşüyo sana orda piskolojin ne durumda bilmiyorum ama eğer ciddi anlamda bişeyler yaşarda gelirsen bu hayatında o kadar büyük izler bırakacak ki emin ol kimse seni anlamayacak evde bi dünya takdirim belgem var :) yani motive ediyolar bi şekilde ama iyi düşün hiçbirşey dışardan göründüğü gibi değil....

Bolu'dan selamlar, hergün işe giderken gelirken önünden geçerim, tüylerim diken diken olur :)

desibel
07-09-2012, 16:57
iç güvenlik timi olursan vay haline diyorum. ama benim gibi severek yaparsan bişicik olmaz.

ama %90 yeter artık diyor ağlayıp sızlanıyor. çok zor çok yazıyla kelimeyle onla bunla anlatılmaz.

24 saat içinde tam teçhizat 80 km yürüdüğümü bilirim. (mg3 nişancısıyım birde aman Allahım öyle lanet bir silah olamaz)

ben o gün ölmediysem normal hayatta ..ksen ölmem dediğimi bilirim. tercih senin vücudum ve psikolojim dayanır diyorsan neden olmasın.

Biz iç güvenlik taburuyduk 18 saat sadece 10 dk lık 4 molayla durmadan yürüdüğümüzü hatırlıyorum mal gibi oluyo insan :)

He bide hava şartları çok çetindi yani çok iyi hatırlıyorum taşıdığımız suyu içmek için ateş yakıp donmuş suyu eritiyoduk soğuğu sen düşün

Ama cidden inanılmaz zevkliydi yani :)

turbo&quattro
07-09-2012, 17:09
Hepimiz hassasiz su gunlerde ama gereksiz vatanseverligin geregi yok . Calisarak, vergini odeyip durust vatandas olarak ta bu vatana borcunu odeyebilirsin yada ben oyle dusunuyorum . Gidipte bir hic ugruna olmek geride acili aile es dost birakmak, sakat kalip ileride kimsenin yuzune bile bakmayacagi bir birey olmak yada yasayacagin psikolojik sorunlarin ortalama 70 yil surecek bir hayati etkilemesi...Geregi yok, iyi dusun . 2003 de Ankara;da yaptim askerligimi. Hayatimda hatirlamak bile istemedigim bir ani olarak kaldi sadece .

Bad-Fast
07-09-2012, 17:15
herkes hiç uğruna ölmek demişte sanki pkk 2-3 yıldır var , 80 den beridir malesef ki sürüyor , yeri geldiğinde komando olarakda ölebilirsin , şöförsündür en dandiği diyelim öle de ölebilirsin , kimse keyfi gitmiyor oraya vatan borcu diye boşuna demiyorlar arkadaşlar , görevin neyse laikiyle yapıcan kısmet bu işler ...

JapanVsGermany
07-09-2012, 17:22
Hepimiz hassasiz su gunlerde ama gereksiz vatanseverligin geregi yok . Calisarak, vergini odeyip durust vatandas olarak ta bu vatana borcunu odeyebilirsin yada ben oyle dusunuyorum . Gidipte bir hic ugruna olmek geride acili aile es dost birakmak, sakat kalip ileride kimsenin yuzune bile bakmayacagi bir birey olmak yada yasayacagin psikolojik sorunlarin ortalama 70 yil surecek bir hayati etkilemesi...Geregi yok, iyi dusun . 2003 de Ankara;da yaptim askerligimi. Hayatimda hatirlamak bile istemedigim bir ani olarak kaldi sadece .

Şehit aileleri okusa şu yazdığını....

"GEREKSİZ VATANSEVERLİĞİN GEREĞİ YOK"...

GEREKSİZ VATANSEVER ASKERLER Sınırda O şerefsizlere karşı her gece nöbet tutarken biz rahat uyuyabiliyoruz.

Neyse uzatmayayım...

turbo&quattro
07-09-2012, 17:43
Şehit aileleri okusa şu yazdığını....

"GEREKSİZ VATANSEVERLİĞİN GEREĞİ YOK"...

GEREKSİZ VATANSEVER ASKERLER Sınırda O şerefsizlere karşı her gece nöbet tutarken biz rahat uyuyabiliyoruz.

Neyse uzatmayayım...

Evet bencede uzatmayalim. Herkes dusuncelerini yaziyor.

Görkem.Y
07-09-2012, 17:44
Merak ettigim bisey var olum dedigimiz nedir ? Ecel degil mi ? Geldiyse kacabilir miyiz ? Trafik kazasinda gencecik yasta kaybettiklerimiz yok mu?.bu konularda cok hassasim.hakkinda hayirlisi.

doncarlo
07-09-2012, 17:45
Hakkında hayırlısı neyse o olsun.

Yiğit G.
07-09-2012, 17:47
O şerefsizlere karşı her gece nöbet tutarken biz rahat uyuyabiliyoruz.

Neyse uzatmayayım...

Ben rahat uyuyamıyorum o cocuklar tehlikede oldukları için , her sabah gençlerin öldüğünü duyucam korkusu ile .... sen uyuyabiliyormusun ? İnsanlar bir hiç ugruna ölüyor derken 3-5 kişinin politik sebeplerine ölmek demek istiyor.Profosyonel ordu demek istiyor.İşini kusursuz yapan.Ölürse bile isteyerek bu işi yaparak göze alarak... 20 yasında ardında anacıgını babacıgını gözü yaslı bırakıcak sekilde değil

turbo&quattro
07-09-2012, 17:51
Ben rahat uyuyamıyorum o cocuklar tehlikede oldukları için , her sabah gençlerin öldüğünü duyucam korkusu ile .... sen uyuyabiliyormusun ? İnsanlar bir hiç ugruna ölüyor derken 3-5 kişinin politik sebeplerine ölmek demek istiyor.Profosyonel ordu demek istiyor.İşini kusursuz yapan.Ölürse bile isteyerek bu işi yaparak göze alarak... 20 yasında ardında anacıgını babacıgını gözü yaslı bırakıcak sekilde değil

Uzun uzun yazmak istemiyorum . Icimden gecenler bunlardir.

Yiğit G.
07-09-2012, 17:56
Merak ettigim bisey var olum dedigimiz nedir ? Ecel degil mi ? Geldiyse kacabilir miyiz ? Trafik kazasinda gencecik yasta kaybettiklerimiz yok mu?.bu konularda cok hassasim.hakkinda hayirlisi.

Ne yazikki evet... Fakir şehirlere fakir bölgelere fakir ülkerin ölüm ortalamasına bak çok gençtir ne yazikki... Zengin ve güzel yaşam olan ülkelerde ise ölüm oranı çok azdır ve yaş olarak yüksektir... Aynı şekilde bu askerde de geçerli derler ya villadan çıkan şehit haberi duydunuzmu diye...

Sana harita.. fakir ülkelerde ölüm oranları nasıl yüksek... özellikle genç yaşta ölüm oranı çok yüksektir.. Bu da demekki bu işin kaderler yazgıyla ilgisi yok... herkes kendi kaderini yazar çalışırsın kazanırsın güzel yaşarsın ilacını alırsın iyi bakımını yaparsın , araba carpmaz , kafana direk düşmez , sel olmaz , deprem olsa binalar saglam kalır vs uzun süre yaşarsın... Yok deme boşuna zengin yaşam şartları iyi olan ülkelerin yaş olarak yüksek yaşta yani geç olumlerin az olmasının sebebi budur.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/d/d7/Death_rate_world_map.PNG/800px-Death_rate_world_map.PNG

ice
07-09-2012, 17:58
Ben 1. Komando tugayı havadan ikmal birliğinde paraşütçü komando olarak yaptimda ne oldu sadece ismi havalı :)

Bad-Fast
07-09-2012, 18:00
zengin ölmüyor doğru hep fakirler ölür ecelle kadarle ilgisi yoktur tabi tabi ;)

Yiğit G.
07-09-2012, 18:02
zengin ölmüyor doğru hep fakirler ölür ecelle kadarle ilgisi yoktur tabi tabi ;)

zenginler ölmüyor demedim... daha uzun yasıyorlar dedim ortalama olarak.Bunun kanıtı olarak dünya ülkeler ömür veya ölüm ortalamalarına bakabilirsin...

B.Aktepe
07-09-2012, 18:03
Biz iç güvenlik taburuyduk 18 saat sadece 10 dk lık 4 molayla durmadan yürüdüğümüzü hatırlıyorum mal gibi oluyo insan :)

He bide hava şartları çok çetindi yani çok iyi hatırlıyorum taşıdığımız suyu içmek için ateş yakıp donmuş suyu eritiyoduk soğuğu sen düşün

Ama cidden inanılmaz zevkliydi yani :)

görevlere hangi düzeyde çıkıyordunuz? intikallere yani. kaç kişi çıkıyordunuz ortalama? kara kuvvetleri piyadeleri merak etmişimdir hep.

Bad-Fast
07-09-2012, 18:12
zenginler ölmüyor demedim... daha uzun yasıyorlar dedim ortalama olarak.Bunun kanıtı olarak dünya ülkeler ömür veya ölüm ortalamalarına bakabilirsin...

benim hayat felsefeme yanlış , isveçli bilim adamları misali istatistikleri pek sallamam ...

pirasa
07-09-2012, 18:15
Ne yazikki evet... Fakir şehirlere fakir bölgelere fakir ülkerin ölüm ortalamasına bak çok gençtir ne yazikki... Zengin ve güzel yaşam olan ülkelerde ise ölüm oranı çok azdır ve yaş olarak yüksektir... Aynı şekilde bu askerde de geçerli derler ya villadan çıkan şehit haberi duydunuzmu diye...

Sana harita.. fakir ülkelerde ölüm oranları nasıl yüksek... özellikle genç yaşta ölüm oranı çok yüksektir.. Bu da demekki bu işin kaderler yazgıyla ilgisi yok... herkes kendi kaderini yazar çalışırsın kazanırsın güzel yaşarsın ilacını alırsın iyi bakımını yaparsın , araba carpmaz , kafana direk düşmez , sel olmaz , deprem olsa binalar saglam kalır vs uzun süre yaşarsın... Yok deme boşuna zengin yaşam şartları iyi olan ülkelerin yaş olarak yüksek yaşta yani geç olumlerin az olmasının sebebi budur.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/d/d7/Death_rate_world_map.PNG/800px-Death_rate_world_map.PNG

kusura bakma ama verdiğin harita çok gereksiz bir harita, kendim harita mühendisiyim ve tematik yapılan haritalarda bölge şartları değil yoğunluk önemlidir. avrupada nufus ne durumda ? çok sığ değilmi, devlet vatandaşını türkiyeye tatile gönderiyoki artık mercimeği fırına versinlerde nufus oluşsun yoksa ırk silinmek üzere. birde hastalık durumu var afrikada aids var. şimdi sıtmadan ölen avrupalı insanları o zaman harita yapsak heralde tüm avrupa simsiyah olurdu. ecel ne 1 saniye ileri ne 1 saniye geri gider. vakit bellidir.

Görkem.Y
07-09-2012, 18:24

Kenan evren kislasinda gorev yapiyorum bahsettigin zengin batida fakir doguda tezini curutecek gercekler onumde gel cayimi icte bu onyargin kalsin ortadan ;-)

desibel
07-09-2012, 19:05
görevlere hangi düzeyde çıkıyordunuz? intikallere yani. kaç kişi çıkıyordunuz ortalama? kara kuvvetleri piyadeleri merak etmişimdir hep.

Şöle diyim göreve giderken bizim taburdan yaklaşık max 150-200 asker çıkardı ortalama 20 kişilik takımlar halinde zaten tabur 400 kişi falandı

Tabur operasyonlarında yine max 150-200 kişi çıkardık ve birbirimize yakın kollar oluştururduk ama bu tip operasyonlar nedense genelde uzak ve gidilmedik yerlere giderdik hatta şırnakta askerlik yapanlar bilir dijivar tepesine çok gittik ve büğük ihtimalle istihbarata göre çıkıyoduk çünkü nerdeyse sıcak temas yaşamadan gelmezdik

Ama bizi zıpkın takımı die bi takıma soktular toplamda 21 kişi üsteymen assubay bide uzaman çavuş geri kalan er olarak biz bu şekilde hep dolaştık başka takımda yoktu yanımızda

Yiğit G.
07-09-2012, 19:35
Kenan evren kislasinda gorev yapiyorum bahsettigin zengin batida fakir doguda tezini curutecek gercekler onumde gel cayimi icte bu onyargin kalsin ortadan ;-)

öyle birşey demedim.Zengin batıda fakir doguda demedim dogru okuyun lütfen.Bende doguda yaptım aynı kogusta yanımda amerikada universitede okumuş 2 eleman , bogaz içinden elemanlar , hatta caddeden m3 ü olan bir arkadaşım bile vardı.Cadde de fenere takılanlar belki tanır ismi berk... . onla aynı şehirde aynı tugayda aynı taburda hatta aynı koğuşta idik.. hatta şimdi aklıma geldi universiteden en yakın arkadaşlarımdan birinin kuzenide yine aynı kogustaydı benimle İnan yalan değil facebook dan gösteririm istersen tek tek.Aslında bunları üzülerek söylüyorum , Ve bize davranılanın 10 da 1 ni uzun dönemlere davranmıyorlardı.Uzun dönemler ise ne yazikki %80 gariban okuyamamış kesimdi.Zaten komutanlar söylüyordu siz burda uzun dönemleri egiticeksiniz onlar ise sıcak bölgelere gidicekler o yüzden dikkat li olun derlerdi.. Ha şehit olanlar arasında tabi zengin elit vs kesimde vardır ama 100 de 1 dir..

JapanVsGermany
07-09-2012, 19:45

Oz abim ust devremi, benden 3 ay once basladı askerlige, ben manisa kırkagaca acemilige giderken o usta birligine gitti Siirte, 3 ay sonra da benim dağıtımım Siirte düstü, ayni aileden ayni anda 2 kardes doguya gonderilmiyor normalde, dilekce hakkin var tekrar batıya dağıtım yapılır dediler....

15ay bir kez bile çarşı iznim olmayacagini bile bile gönüllü olarak ziyaret komando bölüğunde askerligimi yaptim geldim...

Anlatmak istedigim olmasi gereken zaten profesyonel askerliktir tamam ama o gerceklesmeden, doguya giden hele komando olan ölür sakat kalır, gitmemek lazim diyenler...

VATAN BORCU NAMUS BORCUdur, orada sehit dusenler dizler gibi dusunseydi o daglarda bir aSker kalmazdi, meydan o.ç. Pkk lilara kalirdi...

Yiğit Ş.
07-09-2012, 19:50
işaretlemedim, ama çıkarsada yaparım.. bu hükümet için taş atıp kolumu yormam. ama ülkem için canım feda.

JapanVsGermany
07-09-2012, 19:50
Bi de ayrı bi olay var, nice arkadaslar var ki aöf den vu sene de kalirsam askere alacaklar yandim bittim diyip her sehit konusunun ardindan esip gurluyorlar...

Sözün özü, profesyonel askerlik cikana kadar, ben gitmem sen gitme
O gitmesin... Eee??? Vatan toprağı için can veren Şehitlerimize, şehitlerimizin annelerine biraz ayıp olmuyor mu???
Profeyonel askerlik cikana karar bos kalsin oradaki topraklarimiz demekten ne farki var bunun?

Yiğit G.
07-09-2012, 19:59
Oz abim ust devremi, benden 3 ay once basladı askerlige, ben manisa kırkagaca acemilige giderken o usta birligine gitti Siirte, 3 ay sonra da benim dağıtımım Siirte düstü, ayni aileden ayni anda 2 kardes doguya gonderilmiyor normalde, dilekce hakkin var tekrar batıya dağıtım yapılır dediler....

15ay bir kez bile çarşı iznim olmayacagini bile bile gönüllü olarak ziyaret komando bölüğunde askerligimi yaptim geldim...

Anlatmak istedigim olmasi gereken zaten profesyonel askerliktir tamam ama o gerceklesmeden, doguya giden hele komando olan ölür sakat kalır, gitmemek lazim diyenler...

VATAN BORCU NAMUS BORCUdur, orada sehit dusenler dizler gibi dusunseydi o daglarda bir aSker kalmazdi, meydan o.ç. Pkk lilara kalirdi...

" orada sehit dusenler sizler gibi dusunseydi" bizde diyoruz ki "şehit düşmesin" işte... Anlamak bu kadar zormu ? Ölmesin gençlerimiz diyoruz.. Sen gidip askere ölme yani anan baban ve biz üzülmeyelim anladınmı ? senin yerine bunun özel egitimini alan insanlar gitsin diyoruz. Ha dünya kurtulucaksa tüm dünyaya barış gelecekse şimdi gel al canımı ? O cocuklar öldü ne oldu pkk bittimi ? Turkiyeye ve tüm dünyaya barış mı geldi ? Sen bu şekilde biteceginimi sanıyorsun 30 senedir bitmemiş ? 30 sene ya 3 ay demiyorum bak 3 senede demiyorum 30 senedir bitmemiş... Bu nasıl biter biliyormusun 10 adam bir masaya oturur konuşur ve bu sorun biter.Bu politikadır.Bu teroristler başka ülkelerin himayesi altındalardır....

Redbull
07-09-2012, 20:00
Maalesef artık Komando olmazsınız çünkü tüm Komando birlikleri profesyonel birliklerden oluşuyor.

Görkem.Y
07-09-2012, 20:08
Maalesef artık Komando olmazsınız çünkü tüm Komando birlikleri profesyonel birliklerden oluşuyor.

Aynen oyle ic guvenlik bolgesindeki kol kuruluslari suan tamamen degismekte.

Gokturk01
07-09-2012, 20:13
Öyle her isteyen komando olamaz belli bir kriterleri var gideceğin acemi birliğe bağlı ben izmir yeni foçaya gittim 90/1 tertip normalde 85'liydim refize olurdum diyordum ama bir baktım ki 20 gün sonra kendimi tim çavuşu olarak buldum. :) eleme olur komando olamayanlar refize olur jandarmaya ayrılır.komando seçmeleri ayrı bir saçmalık boy kilo önemli değil nasıl dersen amatör ligde futbolcu bir çocuk vardı zımba gibiydi bar'çıktımı 15 nizami barfiks çekerdi ısınmadan ama elemelerde 5 kg fazlası var diye elendi kaldıkı zaten o 5kg geriye kalan komando eğitimde fazlası ile verebilirdi nitekim jandarma oldu.ben ise 3 tane barfiks çekemiyordum spor sıfırdı taki elemelere kadar ama yinede seçtiler boyum 1,78 kg ise 70 idi acemi birliğimin sonunda 55 kg düştüm hayalet gibiydim.Gelelim eğitimlere seçmelerden sonra tim oluşturşur 15 kişilik timde yaşı ve tahsil bakımından büyük olanlar tim çavuşu olur tim komutanından sonra emir komuta onda dır yani bendeydi ama hepsi kardeşim gibiydiler.time giremeyenler münferit kmando olur yani tek başına tim olmayanlar onlarda usta birliklerinde ya komutan postası yada koruma olurlar.eğitimler ağırdır hergün 2,700 koşu kross şelkinde barfikse çok önem verirler haftalar ilerledikçe silah eğitimi başlar her kese branşına göre silah verirler 2 bixi'ci 2'bomba atarcı 1'kanasçı çoguda kanas olmak ister ama o kanas hiç bir işe yaramaz onu söyleyeyim normal.90 gün sürer acemi birliği ama şunu söyleyeyim foça ise iyi düşün havası suyu hele o pnömoni (akciğer iltihabı zatürenin daha ağırı)yakalandınmı dünyan kararır ölene kadar atamassın o hastalığı ve rüzgarı neden oluyor terliyorsun soğu yiyorsun sonra pnömoni.genellikle timlerin çogu güney doğu ve doğuya düşer.ama bir iki timi batıya şerpiştiriler.bizim tim beytüşşebap ilçe jandarma bölüğüne özel herakt c timi olarak düşmüştük.acemilik bitince soranlara şırnak beytüşşebap diyince çoğu direk şehit gözü ile bakıyordu çok şükür bütün tim sağ salim geldik.şehitlerimiz de oldu benim kendi Adanalı toğrağım roket yiyerek şehit düştü ve yanında 1.üstğmen ve arkadaşı ile.ve geçen gün yine 12 şehidimiz oldu o bölgede.sana şunu söyleyeyim öyle maceracı ruhuna bakarak ben komado olmak istiyorum deme iyi düşün ben çok görevlerde intikal ederken gecenin zifiri karanlığında bir sonraki attığım adımda hayatta kalabilecekmiyim yada bir uzvumu kaybedecekmiyim diye çok düşündüm.12 ayımıd dağda çogu zamanda üs bölgelerinde geçti rezillkti ama önemli olan o rezillkten zevk alamaktı yok öyle kurba bacağı yok kerten kele.tsk en iyi iyi şekilde bakar kumanyanı eksik etmez.şafakğında çift çift atar çünkü komado hep gündüz uyur gece hep ayakta tetikte nöbette yada initikalde olur yani biz öyleydik.rezillik anlarımızı merak ediyorsan faceden ekle orda bol bol fotolarımız var bir zamanlar özel harekat albümünde (gokturk01_4@hotmail.com)ama normal er olan komadolar göreve pek çıkmıyor bizden sonra değişti daha çok rütbeli uzman erbaşlar gidiyor diye biliyorum yavaştan bir profesyoneleşme var orduda.haa bir de çaycı yada kantinci olup helikopterden helikoptere atlarken şarjör değiştiren bizden bere alıp foto çekinen tertiplerime selam olsun :)

Görkem.Y
07-09-2012, 20:40
Öyle her isteyen komando olamaz belli bir kriterleri var gideceğin acemi birliğe bağlı ben izmir yeni foçaya gittim 90/1 tertip normalde 85'liydim refize olurdum diyordum ama bir baktım ki 20 gün sonra kendimi tim çavuşu olarak buldum. :) eleme olur komando olamayanlar refize olur jandarmaya ayrılır.komando seçmeleri ayrı bir saçmalık boy kilo önemli değil nasıl dersen amatör ligde futbolcu bir çocuk vardı zımba gibiydi bar'çıktımı 15 nizami barfiks çekerdi ısınmadan ama elemelerde 5 kg fazlası var diye elendi kaldıkı zaten o 5kg geriye kalan komando eğitimde fazlası ile verebilirdi nitekim jandarma oldu.ben ise 3 tane barfiks çekemiyordum spor sıfırdı taki elemelere kadar ama yinede seçtiler boyum 1,78 kg ise 70 idi acemi birliğimin sonunda 55 kg düştüm hayalet gibiydim.Gelelim eğitimlere seçmelerden sonra tim oluşturşur 15 kişilik timde yaşı ve tahsil bakımından büyük olanlar tim çavuşu olur tim komutanından sonra emir komuta onda dır yani bendeydi ama hepsi kardeşim gibiydiler.time giremeyenler münferit kmando olur yani tek başına tim olmayanlar onlarda usta birliklerinde ya komutan postası yada koruma olurlar.eğitimler ağırdır hergün 2,700 koşu kross şelkinde barfikse çok önem verirler haftalar ilerledikçe silah eğitimi başlar her kese branşına göre silah verirler 2 bixi'ci 2'bomba atarcı 1'kanasçı çoguda kanas olmak ister ama o kanas hiç bir işe yaramaz onu söyleyeyim normal.90 gün sürer acemi birliği ama şunu söyleyeyim foça ise iyi düşün havası suyu hele o pnömoni (akciğer iltihabı zatürenin daha ağırı)yakalandınmı dünyan kararır ölene kadar atamassın o hastalığı ve rüzgarı neden oluyor terliyorsun soğu yiyorsun sonra pnömoni.genellikle timlerin çogu güney doğu ve doğuya düşer.ama bir iki timi batıya şerpiştiriler.bizim tim beytüşşebap ilçe jandarma bölüğüne özel herakt c timi olarak düşmüştük.acemilik bitince soranlara şırnak beytüşşebap diyince çoğu direk şehit gözü ile bakıyordu çok şükür bütün tim sağ salim geldik.şehitlerimiz de oldu benim kendi Adanalı toğrağım roket yiyerek şehit düştü ve yanında 1.üstğmen ve arkadaşı ile.ve geçen gün yine 12 şehidimiz oldu o bölgede.sana şunu söyleyeyim öyle maceracı ruhuna bakarak ben komado olmak istiyorum deme iyi düşün ben çok görevlerde intikal ederken gecenin zifiri karanlığında bir sonraki attığım adımda hayatta kalabilecekmiyim yada bir uzvumu kaybedecekmiyim diye çok düşündüm.12 ayımıd dağda çogu zamanda üs bölgelerinde geçti rezillkti ama önemli olan o rezillkten zevk alamaktı yok öyle kurba bacağı yok kerten kele.tsk en iyi iyi şekilde bakar kumanyanı eksik etmez.şafakğında çift çift atar çünkü komado hep gündüz uyur gece hep ayakta tetikte nöbette yada initikalde olur yani biz öyleydik.rezillik anlarımızı merak ediyorsan faceden ekle orda bol bol fotolarımız var bir zamanlar özel harekat albümünde (gokturk01_4@hotmail.com)ama normal er olan komadolar göreve pek çıkmıyor bizden sonra değişti daha çok rütbeli uzman erbaşlar gidiyor diye biliyorum yavaştan bir profesyoneleşme var orduda.haa bir de çaycı yada kantinci olup helikopterden helikoptere atlarken şarjör değiştiren bizden bere alıp foto çekinen tertiplerime selam olsun :)

Aynen oyle rutbeli personelde egirdirde egitim alip gidiyor.her gidende bere alamiyor.Komando tikama yapar TSK nin ve dunyannin en prof askerleri Ozel Kuvvetler ise sicak catismaya girer.
Hangi karakoldaydin ve kac yilinda o bolgedeydin ?

Gokturk01
07-09-2012, 20:50
Aynen oyle rutbeli personelde egirdirde egitim alip gidiyor.her gidende bere alamiyor.Komando tikama yapar TSK nin ve dunyannin en prof askerleri Ozel Kuvvetler ise sicak catismaya girer.
Hangi karakoldaydin ve kac yilinda o bolgedeydin ?eski foçada rütbeliler eğitiliyordu evet herkes takamıyordu o mavi bereyi.2010 2011 yılında şırnaktaydık biz genellikle jandarma karakollarına destek olarak gidiyorduk boğaz ören ayvalık uzun geçit mezra bir çok yer gezdik bir nevi gezici ve uçar birlikdiktik sıcak çatışamya çok atılmışlığımız var.sağ salim hepsinden de çıktık pusuya düşmüşlüğümüz yok ama çok düşürdüğümüz var hep o ibnelermi mayın yada eyp yapacak bizim başımızda ki subaylar hepsi mak.(muhabere arama kurtarma yani efsane bordo bereliler.)'tan gelme idi hepsi işinde profesyonel adamlardı .normal zamanlarda ilçe jandarmada hazır kıta beklerdik duyum yada görüntü alındımı çıkardık.

Görkem.Y
07-09-2012, 21:05
eski foçada rütbeliler eğitiliyordu evet herkes takamıyordu o mavi bereyi.2010 2011 yılında şırnaktaydık biz genellikle jandarma karakollarına destek olarak gidiyorduk boğaz ören ayvalık uzun geçit mezra bir çok yer gezdik bir nevi gezici ve uçar birlikdiktik sıcak çatışamya çok atılmışlığımız var.sağ salim hepsinden de çıktık pusuya düşmüşlüğümüz yok ama çok düşürdüğümüz var hep o ibnelermi mayın yada eyp yapacak bizim başımızda ki subaylar hepsi mak.(muhabere arama kurtarma yani efsane bordo bereliler.)'tan gelme idi hepsi işinde profesyonel adamlardı .normal zamanlarda ilçe jandarmada hazır kıta beklerdik duyum yada görüntü alındımı çıkardık.

Mak egtimide 2 3 sene civari.hayirlisiyla gelmissin ne mutlu.eyp tehlikeli en onemlisi cop disiplini o olayda

emretorlak
07-09-2012, 21:07
24 yaşında kısa dönem olarak askere gittim.Askerlik boyunca 19 yaşında yeni mezun astsubayın terini sildim egosunu tatmin ettim. O havluyla sırtının terini silerken boğazına dolayıp nefesi biteneya da boynu kırılana kadar sıkmayı çok hayal ettim, ama yapmadım şimdi özgürüm. Vatan için canımı veririm ama yaptığım askerliğin gözü çıksın arkadaş

Bad-Fast
07-09-2012, 21:25
24 yaşında kısa dönem olarak askere gittim.Askerlik boyunca 19 yaşında yeni mezun astsubayın terini sildim egosunu tatmin ettim. O havluyla sırtının terini silerken boğazına dolayıp nefesi biteneya da boynu kırılana kadar sıkmayı çok hayal ettim, ama yapmadım şimdi özgürüm. Vatan için canımı veririm ama yaptığım askerliğin gözü çıksın arkadaş

o düzene bende ayar oluyorum , hertürlü şeyi yaparım ama milletin egosunu tatmin etmek ne vazifesidir arkadaş , öle kafadakiler yüzünden gelen sövüp duruyor ...

rodya
07-09-2012, 21:28
İlla birileri yollanacaksa, keşke doğuya sadece oraya gitmek için gönüllü olan askerleri yollasalar.
Görünen o ki dogu askerle dolup taşar o zaman:)

BüLenT GöReN
07-09-2012, 22:05
benimde okul bitti stajıda verdikten sonra okulla tamamen ilişkim kesiliyo benim sormak istediğim bişey var şimdi bu aralarda tecilini bozduran herkes 20 kasım 25 kasım gibi teslim olucakları belli peki atıyorum ben kasım 17-18 gibi gittim tecilimi bozdurdum beni 25inde hazır asker yaparlarmı bu konu hakkında bilgisi olan varmı aramızda birde duyduğuma göre askeri şubeye şimdi gidip ben hemen asker olmak istiyorum kasımı felan beklemek istemiyorum dediğinde hemen 2 3 hafta içinde gönderiyorlar die duydum bunun doğruluk payı nedir bi bilgi verirmisiniz...

sanctuary35
07-09-2012, 22:09
bütün konuyu okumadım fakat komanda olduktan sonra ömür boyu çekebileceğin sağlık sorunları (psikolojik, bedensel) olabilceğini unutma.
bence akışına bırak kaderinde ve varsa o olsun

emretorlak
07-09-2012, 22:19
o düzene bende ayar oluyorum , hertürlü şeyi yaparım ama milletin egosunu tatmin etmek ne vazifesidir arkadaş , öle kafadakiler yüzünden gelen sövüp duruyor ...

Mezuniyet öncesi bunun gibi .ötleri psikolojik teste tabi tutup diploma vermezsen sorunlar azalır.Hastalıklı çok insan var askeriyede.Kuruma lafım yok beyler yanlış yorumlamayın ben ülkesine canını verecek bi adamım.Devletin arkasına sığınıp işini gördürecek adamı da s..... (sevmeyecek) bi adamım.

Bad-Fast
07-09-2012, 22:29
herkezin başına gelmiştir askerde , seni çok iyi anlamışlardır bence ...

frkblt
07-09-2012, 23:04

Askerligini Komando olarak yapmis birisi olarak cok acik yaziyorum senin bu topraklarda yasama hakkin yok.

Konuyu acan arkadasim Allah yolunu acik etsin sen en zorlularindan birini istiyosun we insallah Rabbim gonlune gore werir we hayirlisi ile yapar askerligini gelir gogsunu gere gere anlatirsin.

Bu vatan icin en alt sinifindan tutun en ust sinifina kadar hangi kosulda olursa olsun askerligini hakkiyla yapip gelmek en buyuk sereftir.

Bu vatan icin hangi donem,kosul ve sartlarda olursa olsun SEHİT olmanin olcusunu hepimiz zaten biliyoruz.

Arzu ve isteginiz icin tekrardan kutlarim sizi. Gurur duydum.

ibratice
07-09-2012, 23:44
ben hersabah inşallah birşey olmamıştır diye dua ederek haberlere bakıyorum oraları bilmeyen yaşamayan bizleri asla anlayamaz bu kalleşlikler ve çaresizlik bana çok dokunuyo ama ençok milletimizin acizliği vurdum duymamazlığı koyun gibi herşeyi unutması kahrediyo .

Günkut
07-09-2012, 23:54
" orada sehit dusenler sizler gibi dusunseydi" bizde diyoruz ki "şehit düşmesin" işte... Anlamak bu kadar zormu ? Ölmesin gençlerimiz diyoruz.. Sen gidip askere ölme yani anan baban ve biz üzülmeyelim anladınmı ? senin yerine bunun özel egitimini alan insanlar gitsin diyoruz. Ha dünya kurtulucaksa tüm dünyaya barış gelecekse şimdi gel al canımı ? O cocuklar öldü ne oldu pkk bittimi ? Turkiyeye ve tüm dünyaya barış mı geldi ? Sen bu şekilde biteceginimi sanıyorsun 30 senedir bitmemiş ? 30 sene ya 3 ay demiyorum bak 3 senede demiyorum 30 senedir bitmemiş... Bu nasıl biter biliyormusun 10 adam bir masaya oturur konuşur ve bu sorun biter.Bu politikadır.Bu teroristler başka ülkelerin himayesi altındalardır....

:icon_tup::icon_tup::icon_tup::icon_tup::icon_tup: :icon_tup:

xenishere
08-09-2012, 00:45
iyi güzel hayırlısı olsun kısmet neyse odur da işte bu iş ramboculuk oynamaya benzemez bence bir kez daha düşün. çatışma çıktığı zaman filmdeki gibi olmuyor herşey bir hayal edin. Bu kadar çok tutkunuz ve isteğiniz vardıysa neden harp okuluna gitmediniz ?

doush
08-09-2012, 03:21
Konuyu tek seferde en başından beri okudum, rahat uyumamızı sağlamış çok abim varmış Allah razı olsun onlardan..

Yalnız bazı yorumlar çok hoş gelmedi, nasıl gönüllüsü varsa olmayanı da var.. Mesela ben askeri liseyi kazanıp denizci olmak istemiştim hep ama olmadı, belki askerliğimde olur.. Ben doğuya gitmek için can atmıyorum çünkü gerçekten bazı arkadaşların dediği gibi, ben terörist görünce cumhurbaşkanına kadar izin bekleyemem arkadaş, bana vereceksin tam yetki o zaman ilk gitmek isterim doğuya.. Belki vücut yapımdan gönderebilirler hiç sorun değil seve seve yaparım.. Ben kendimi hiç düşünmem bu konuda emir-itaat konusunda hiç sorunum yoktur, psikolojimden emin değilim çabuk etkilenir uzun sürede atlatamam, her denileni yaparım ama şehit olsam anneme haberi gelse kesin bir şey olur anneme, ve ceplerini doldurmak isteyenlerden daha önemlidir benim annem o yüzden düşünmem komandoluğu vs. hoş kısa dönemde var mı bilmiyorum.. Tekrar söylüyorum gönderilirsem elimden gelenin en iyisini yaparım ülkem için..

Yusuf abi için de söylüyorum uzatmak istememiş ama zaten askerliğini yapmış bedelli değil yani, adam orada hayatını kurmuş güzel bir işi güzel bir evi güzel bir ilişkisi var Allah daha güzel günlerini nasip etsin, kolay kolay gelmek istemez.. İşi ne bilmiyorum ama ülke sadece silahı alıp dağa çıkınca kurtulmuyor, işini doğru yapan her insan çöpçüsünden iş adamına gazetecisinden bakkalına bu ülke için güzel şeyler yapıyor demektir..

turbo&quattro
08-09-2012, 04:54
Yusuf abi için de söylüyorum uzatmak istememiş ama zaten askerliğini yapmış bedelli değil yani, adam orada hayatını kurmuş güzel bir işi güzel bir evi güzel bir ilişkisi var Allah daha güzel günlerini nasip etsin, kolay kolay gelmek istemez.. İşi ne bilmiyorum ama ülke sadece silahı alıp dağa çıkınca kurtulmuyor, işini doğru yapan her insan çöpçüsünden iş adamına gazetecisinden bakkalına bu ülke için güzel şeyler yapıyor demektir..

Ozellikle yazdigin son cumle cok yerinde olmus . Beni daga gonderirsen nasil korurum kurtaririm bu memleketi ? Birak silah ile ates etmeyi hayatimda silah gormedim ben . Kim icin ne icin gidecegim oraya ? Askerligimi yaptim yaklasik 10 sene once ki hayatimdan calinan uzunca bir sure oldugunu dusunuyorum . Askere gitmeden onceki psikoloji, gittiginde yasadiklarim ve geldikten sonra yeni bir hayat kurmaya calisma . Toplamda 3 seneme mal oldu benim . Niye bunlari yasiyorum askerligi bir meslek haline getirsinler saglasinlar tum imkanlari ve terorle mucadeleye profesyonel bir sekilde devam edilsin . Ne benim hayatim calinsin, ne analar babalar aglasin, 20 yasinda hayatinda silah tutmamis cocuk tum omrunu daglarda gecirmis teroristlere av olmasin . Birakin beni calisayim, vergimi odeyeyim, durust vatandas olayim . Beni 15 ay esir alip bosuna besleme .

PS

En son yazdiklarimdan sonra baya tepki aldim muhtemelen bu mesajdan sonra daha fazlasi olacak..Sunu bunu yaptim demekten nefret ediyorum ama bazi insanlarin anlamasi icin uzerine basa basa soylemek sart galiba.

Evet 6 senedir buradayim Tr de cogu kisiye kiyasla belkide iyi bir hayatim var. Sanmayin buraya kapagi attim Tr den banane. Okudugum her sehit haberinden sonra isyan ediyorum hatta bazen agliyorum bu kadar acizmiyiz diye. Ben Ataturkcuyum ( bknz Arabamdaki imza ), Turkum ve Turklugum ve dilim icin elimden gelen herseyi fazlasiyla yapmaya her zaman calisirim . Bunlardan birkacimi?

* Yillar once calistigim Marriott oteller zincirinden birinde tum dunya dillerinde sacma sapan seyler yazilipta Turkcem de yazilmadigini gorunce bu zincirin sahibine milyar dolarlik adam ve dunyanin sayili oteller zinciri olan sirketin yoneticileri ile uzun sure maillestim isten atilma risklerini goze ala ala. Sonucta ben kazandim Turkcem o diller arasina eklendi !

* Sirf gecen sene 4 tane TR hakkinda zerre bilgisi olmayan Amerikali arkadasimi TR ye tatile gonderdim memleketimi tanisin diye. Sonucmu ? Inanilmaz memnun kaldilar ve onlardan sonra farkli arkadaslarida gitti .

* Yasadigim sehrin en buyuk hastanesine her ne kadar forumdan yeterince destek bulamasamda Turkcemi kabullendirmeye calistim / calisiyorum . Detaylari asagida.

http://www.techturkey.com/forum/sohbet/131299-turkcemiz-icin-yardiminiza-ihtiyacim-var.html

Arti gunluk hayatta yasadigim tonla sey ...

Eger vatanseverliginiz sadece klavye basinda ahlam kesmek ise lutfen bana sallayipta vatanseverligimi, Turklugumu sorgulamaya calismayin. Cok doluyum, kirici olurum.

Thracian
08-09-2012, 08:50

Askerligini Komando olarak yapmis birisi olarak cok acik yaziyorum senin bu topraklarda yasama hakkin yok.

Konuyu acan arkadasim Allah yolunu acik etsin sen en zorlularindan birini istiyosun we insallah Rabbim gonlune gore werir we hayirlisi ile yapar askerligini gelir gogsunu gere gere anlatirsin.

Bu vatan icin en alt sinifindan tutun en ust sinifina kadar hangi kosulda olursa olsun askerligini hakkiyla yapip gelmek en buyuk sereftir.

Bu vatan icin hangi donem,kosul ve sartlarda olursa olsun SEHİT olmanin olcusunu hepimiz zaten biliyoruz.

Arzu ve isteginiz icin tekrardan kutlarim sizi. Gurur duydum.

Her iki yazıyada katılıyorum. Önce kendimi yazayım; Askerliği seven, askeri tarihi seven, askeri ekipmanları takip eden, oynadığım airsoft oyunu için (askeri similasyon) ekipmanları olan. Bu vatan için şehit olmaktan korkmayan (o an gelir altıma sıçarım ama şuan hiç korkum yok). 2 sene önce askerlik şubesinde komanda olmak istermisin sorusuna evet cevabı verdim.

Fakat gelelim diğer yoruma, Böyle pisi pisine böyle adice pusularda kendi vatan topragında sürgün yemek, kışla dışına adım atamamak, zırhlı araçlarla dahi mayınlanan yollarda açık kasa kamyonla gezmek. siyasilerin ve küresel güçlerin (bunu herkez amerika israil olarak alıyor ama aslında yahudi israilli ailerin sahip olduğu büyük şirketlerin oyunları: rotlshied ailesi gibi) oyuncağı olmak. kötü idare edilen operasyonlar, abd nin sözde istihbarat paylaşımı v.b. bir sürü şerefsizliği görünce asker olmak istemiyorum.

Başımda Osman Paşa mantığında bir komutan olsun, değil bedelli, değil 5,5 ay değil 15 ay, 24 ay yaparım o askerliği. Bu terörü bitirmek için elime kore savaşından kalma G3 değil. HK 416-417 verecek. Üstümden apachiler bomba yağdıracak. Terörü ve teröristi kazıyacak adamla varım. Otobüs üstünde, davul zurnayla terörist getirenlerle hiç işim olmaz.

Genç kardeşim sana tavsiyem. O naciz canını ülkeni yükseltmek ve Atatürk Ilkelerine ada, bunun için politakacı ol, bunun için iş adamı ol, öğretmen ol. Bu doğrultuda çalışırsan, elinde torunların yüreğinde İŞE YARAMIŞLIK olur

RIDVAN
08-09-2012, 08:57
Hakkıma Hayırlısı Neyse O Olsun , 25.11.2012 Tarihinde Muane Girdiğimde Yazıcam Ordaki Herşeyi Ama İşte Komanduluğu İşaretlicem

JapanVsGermany
08-09-2012, 09:21
Hakkıma Hayırlısı Neyse O Olsun , 25.11.2012 Tarihinde Muane Girdiğimde Yazıcam Ordaki Herşeyi Ama İşte Komanduluğu İşaretlicem

Güle Güle gider Güle Güle gelirsin inşallah, en doğru kararı verdin bence :icon_tup:

JapanVsGermany
08-09-2012, 09:36

Güzel kardeşim, Profesyonel askerlik olayında aynı düşünüyoruz, bu işi yapacak olan kişi kesinlikle PROFESYONEL PERSONEL olmalı, ama Profesyonel askerlik başlayana kadar gitmesin mi kimse o bölgeye diyorum?

Ayrıldığımız noktayı anlayamadın sen, Olması gereken Profesyonel Askerlik kesinlikle ama bir de şu an ki durum var, biz profesyonel askerliği bekliyoruz diye Sen oraya Gitmezsen Ben gitmezsem Kimse gitmesin dersek eee?

Ben bu şekilde biteceğini sanıyormuşum, o kanıya nereden vardığını da anlamadım ama neyse, Bu şerefsizler kendileri tek başına zaten 3 ay varlıklarını devam ettiremezler, arkalarında dış ülkelerin karanlık güçleri var, Ortada Öyle bir Para var ki: Kaçakçılık, insan ticareti, uyuşturucu ticareti vs... Kürtlerin Hakkı, Bağımsızlık bunlar hikaye. Türkiye Öyle bir Konumdaki, PKK bitse başka bir şey çıkar, Bırakmaz bu diğer şerefsiz ülkeler bizim yakamızı, Güçlü Türkiye'nin ne demek olduğunu tarihlerinden biliyorlar. Maksatları Bizi Bize kırdırmak, zira başka bir gücün Türk'ü kırabildiğine tarihte şahit olan yoktur. 10 adam masaya oturup "tamam hadi bitsin" diyebilirler mi sence? Hangi devlet çıkıp da Biz PKK konusunda Muhattabınızız, gelin konuşalım der örnek verebilir misin?

Sözün Özü, Kesinlikle Olması gereken Profesyonel Askerliktir, ancak o aşamaya gelemediğimiz için de BEN ORAYA GİTMEM, SİZ DKE GİTMEYİN DEMEK, Biz Profesyonel Askerliği hayata geçirene kadar o bölgelerde ER VE ERBAŞ BULUNMASIN demek doğru mudur?

kurtuluş savaşında Sopalarla Sabanlarla taşlarla düşmana sarıldır şehit düşen ninelerimize de ayıptır. Onlar da PROFESYONEL değillerdi ama VATAN İÇİN SAVAŞTIlar...

Keşke O zaman da imkan olsaydı da PROFESYONEL BİRLİKLERİMİZ haricinde savaşta Şehit düşen dedelerimiz ninelerimiz olmasaydı ama durum buyken yapılacak tek şey Vatan Borcunu yerine getirmektir.

PKK terörü 30 senedir sürerken neden hala Profesyonel Askerler orada değil, o da devletin 30 senelik ayıbıdır, ama Hükümetlerle Kızıp da "banane ben gitmem oraya, kimse degitmesin" demek yakışmaz böyle bir ecdadın torunlarına... Hükümetler Saltanatlar gelir geçer, Aslolan Vatandır.

Umarım bu sefer anlaşılmışımdır...

RIDVAN
08-09-2012, 09:44
Güle Güle gider Güle Güle gelirsin inşallah, en doğru kararı verdin bence :icon_tup:

Allah Razı Olsun Teşşekürler Abi

alihan_27
08-09-2012, 09:48

Aynen hakkında en hayırlısı olsun hemşehrim. Sadece kibabları, bahlıvaları bırakıp gitmek zor olur bence :D

RIDVAN
08-09-2012, 09:49

Eyvallah Abicim Yazıklarını Noktasına Kadar Okudum Ekliyorum Faceden ''Rıdvan SABAH'' İnşallah Muane Günüm 25.11.2012 Olurum veya Olmam Olmayı Ama Gerçekten Olmayı İstiyorum İnşallah Tabi Orda Nakış İşlemeye Gitmiyoruz Bunu Biliyodum Bu Konuyu Açmam ve Sizin Gibi Abilerimin Bilgisi Çok İşime Yaradı Artık Herşeye Öğrendim Anladım İnşallah Olduğumda veya Olmazsam Zaten Bu Konuya Yazarım.

Burak İ
08-09-2012, 10:03
kaçmak ile alakası yok bir hiç ugruna ölümü göze almak bana mantıksız geliyor

keşke ölsekde bu ülke terorden kurtulsa

ama kurtulmuyor bunu herkez çok iyi biliyor ölen şehitlerimiz öldüğüyle kalıyor.

Belki çok mesaj yazılmıştır ama ben bu mesajı cevaplamak istiyorum. Sadece ölmek mi düşünceniz ? Askerlik her açıdan bir insana gereklidir. Zengini fakiri solcusu sağcısı akıllısı akılsızı aynı anda yemek yer aynı anda uyur aynı anda kalkar herkes aynı hakka sahiptir. Kibiri ve gururu alır herkes eşittir bu kavramları öğretir adama .Yapmak yada yapmama meselesi değildir askerlik ne katıyor ki lan bana da değildir olay.... Herkesin gidip yapması görmesi gerek en sevmeyen adam bile terhis olduğun da bi burukluk yaşar ne kadar küfür etse de bunları gidenler bilir. Diyeceğim şudur ki ölenler bizim için öldü ise bizim kaçmak gibi bir lüksümüz yok ben paralıya karşıyım herkes gitmeli görmeli sevse de sevmese de o manevi havayı yaşamak zorunda, yaşamalı.ASKER DE EN BOŞ ADAMDAN BİLE BİR ŞEY ÖĞRENİYORSUN bunu da unutma selamet ile.

RIDVAN
08-09-2012, 10:05
Belki çok mesaj yazılmıştır ama ben bu mesajı cevaplamak istiyorum. Sadece ölmek mi düşünceniz ? Askerlik her açıdan bir insana gereklidir. Zengini fakiri solcusu sağcısı akıllısı akılsızı aynı anda yemek yer aynı anda uyur aynı anda kalkar herkes aynı hakka sahiptir. Kibiri ve gururu alır herkes eşittir bu kavramları öğretir adama .Yapmak yada yapmama meselesi değildir askerlik ne katıyor ki lan bana da değildir olay.... Herkesin gidip yapması görmesi gerek en sevmeyen adam bile terhis olduğun da bi burukluk yaşar ne kadar küfür etse de bunları gidenler bilir. Diyeceğim şudur ki ölenler bizim için öldü ise bizim kaçmak gibi bir lüksümüz yok ben paralıya karşıyım herkes gitmeli görmeli sevse de sevmese de o manevi havayı yaşamak zorunda, yaşamalı.ASKER DE EN BOŞ ADAMDAN BİLE BİR ŞEY ÖĞRENİYORSUN bunu da unutma selamet ile.

Aynen Katılıyorum Zaten Ecel Ölüm Geldikten Sonra Sen Evde Yatarken Seni Yine Bulur Yapanların Canı Can Değil Yapmayanların Kaçanlarınkimi Can Tek ? Herkes Eşittir Bu Askerliği İster Komando İster Er İster Şöför Ne Olursa Olsun ''BENCE'' Herkes Yapmalı... Tabi Okuyanlara , Hastalığı , Rahatsızlığı Kilo Sorunu Olanlara Eyvallah.

Yiğit G.
08-09-2012, 16:46
Güzel kardeşim, Profesyonel askerlik olayında aynı düşünüyoruz, bu işi yapacak olan kişi kesinlikle PROFESYONEL PERSONEL olmalı, ama Profesyonel askerlik başlayana kadar gitmesin mi kimse o bölgeye diyorum?

Ayrıldığımız noktayı anlayamadın sen, Olması gereken Profesyonel Askerlik kesinlikle ama bir de şu an ki durum var, biz profesyonel askerliği bekliyoruz diye Sen oraya Gitmezsen Ben gitmezsem Kimse gitmesin dersek eee?

Ben bu şekilde biteceğini sanıyormuşum, o kanıya nereden vardığını da anlamadım ama neyse, Bu şerefsizler kendileri tek başına zaten 3 ay varlıklarını devam ettiremezler, arkalarında dış ülkelerin karanlık güçleri var, Ortada Öyle bir Para var ki: Kaçakçılık, insan ticareti, uyuşturucu ticareti vs... Kürtlerin Hakkı, Bağımsızlık bunlar hikaye. Türkiye Öyle bir Konumdaki, PKK bitse başka bir şey çıkar, Bırakmaz bu diğer şerefsiz ülkeler bizim yakamızı, Güçlü Türkiye'nin ne demek olduğunu tarihlerinden biliyorlar. Maksatları Bizi Bize kırdırmak, zira başka bir gücün Türk'ü kırabildiğine tarihte şahit olan yoktur. 10 adam masaya oturup "tamam hadi bitsin" diyebilirler mi sence? Hangi devlet çıkıp da Biz PKK konusunda Muhattabınızız, gelin konuşalım der örnek verebilir misin?

Sözün Özü, Kesinlikle Olması gereken Profesyonel Askerliktir, ancak o aşamaya gelemediğimiz için de BEN ORAYA GİTMEM, SİZ DKE GİTMEYİN DEMEK, Biz Profesyonel Askerliği hayata geçirene kadar o bölgelerde ER VE ERBAŞ BULUNMASIN demek doğru mudur?

kurtuluş savaşında Sopalarla Sabanlarla taşlarla düşmana sarıldır şehit düşen ninelerimize de ayıptır. Onlar da PROFESYONEL değillerdi ama VATAN İÇİN SAVAŞTIlar...

Keşke O zaman da imkan olsaydı da PROFESYONEL BİRLİKLERİMİZ haricinde savaşta Şehit düşen dedelerimiz ninelerimiz olmasaydı ama durum buyken yapılacak tek şey Vatan Borcunu yerine getirmektir.

PKK terörü 30 senedir sürerken neden hala Profesyonel Askerler orada değil, o da devletin 30 senelik ayıbıdır, ama Hükümetlerle Kızıp da "banane ben gitmem oraya, kimse degitmesin" demek yakışmaz böyle bir ecdadın torunlarına... Hükümetler Saltanatlar gelir geçer, Aslolan Vatandır.

Umarım bu sefer anlaşılmışımdır...

ok sende beni yanlış anlamışsın ben kimse gitmesin demiyorum e tabiki bende gittim yaw.. seve seve gittim koşa koşa gittim bak vefat etmiş babam ustune yemin ederim komando olmak istiyorum'u işaretledim ! (üsküdar askerlik şubesinde alt katta ufak masalı koltuklar var orda doldurmuştum kagıtları çok iyi hatırlıyorum) ama askere gidince "bu ne la" dedim... bu nasıl gereksiz bir olaydır hayal ettiğimle hiç alakası yok.. (kısa dönemler için..) o ayrı bir mevzu.. o ayrı tartısılır.. Benim dediğim bir an önce prof. askerlik getirilmesi. Bir an önce ölümleri durması gördüğün gibi sadece teroristler öldürmüyor.. kendi kendimizide öldürüyoruz (cephanelikteki patlama...) Allah korusun bu ülke 90 senedir ciddi bir savaşa girişmedi 40 senedir de cok büyük operasyona girişmedi sonuçları belkide muazzam kayıp olur...

cookies
08-09-2012, 17:24
Şöyle olmalıdır, böyle olmalıdır, bence mantıksız..
Mevcut duruma göre konuşmaka daha doğru olur yoksa bende katılıyorum size profesyonellik hususunda kesinlikle.. Benden 5 yaş asteğmenin egosunu bizde tatmin ettik.. Bunlar tartışılır..
Lakin bende uzun dönem askerlik işaretlemiştim, yer mekan gözetmedim.. Eğitim fakültesi mezunuyum belki vatanıma daha iyi hizmet edecektim, ama depo temizlemekten gına gelmişti.. Bu da askerliğin bir parçası dedik, ağlayasım geldi hep tuttum mecburen kendimi.. Lanet ettim..
Ama yapacak bir şey yok.. Değişmesi gereken çok şey var, askerliği, savaşı, kahramanlık öykülerini sevmiyorum, hümanizm yanlısıyım, savaşa hayır diyenim..
Ama! vatanım tehlike altındaysa düşüneceğim bir şey yok verin G3 ümü tekrar 1 sn. düşünürsem namerdim.. İnşallah her şey istediğin gibi olur ama muhtemelen olmayacaktır sonuçta komando olmaktan bahsediyorsun ben yine de denerdim..

K0213
08-09-2012, 17:51
konuyu acan arkadasım bu senın ınsfiyatınde ıcınden ne geliyorsa onu yap. hepımız ulkemızı sevıyoruz ama oyle boktan bır noktaya geldıkkı hergun sehıt haberı geliyor. koca TURK ulusunun karsısında acız capulcular askerlerımızı sehıt edıyorlar. sebebi bizim birlik olmamız yerımızın sabıt olması onların ıse sureklı hareket halınde olmaları. aslında bu ıs sadece abd ve israil cıkarları ugruna oluyor tavsana kac tazıya tut hesabı. bu ıs komando ısı degıl sadece buyuk ortadogu projesı ıcın oluyor. baskanınıda arastır:)

imhotep(özgür)

typermelih
08-09-2012, 18:43
bende doğu illeri hariç her bölge askerliğin sahtelikleriyle dolu,ben edirnede piyade olarak askerlik yaptım rezaletti,denetleme davasına sürekli mıntıka temizliği sürekli hiç kullanılmamış çarşaflar serme,nebilim aptal saptal şeyler..komando olayı şans bende çok itsedim komando olmayı,hatta 1996 gençler türkiye 2 .liğim var vücut geliştirmede,bu belgeleride götürmüştüm,ama kimse sallamıyor.şans işşallah istediğin bir şekilde yaparsın askerliği

AcA_1988
08-09-2012, 21:58
Komando olmak için acemi birliğinde sağlık kontrolü pek iç açıcı geçmiyor :D

dahan
08-09-2012, 22:24
genellikle askere gidecek kişiler komando olmak istemiştir işte teskere aldıgında arkadaşlarına anlatacak maceraları olsun,,,bende istemiştim ama uzman çavuşum hiç bulaşma dedi,,,evdeki psikolojiyle askerdeki psikoloji tamamen farklı,,,,,,,komandolukta tam teçhizat koşarak atış yapma ,,sıcakta ,,sürünme ,,şınav ,,mekik el bombası atma,,25 ..200 atış,,gibi vs lerde başarılı olman lazım...farklı konumda oldugumdan operasyon görmedik hiç,,,ancak doguda,baskın yeme agır silahlarla etrafın çevrilmiş ve arkadaşların yanında şehit düşmüş o tabloyu düşünemiyorum bile,,,,kolay işler degil,,,,

HkN
09-09-2012, 03:40

Bende bu konuya sonuna kadr katılıyorum.

Askerlik bir çok şeyi öğretir aslında, bir çok farklı coğrafyadan insan görürsün. Bir çok farklı yaşam.

Ben Afyondaydım ve geri hizmet olduğu için maalesef ücra köşelerden taşralardan çok insan gelir yada şehirden pek kendini geliştirmemiş insanlar gelirdi. Benim İstanbuldaki hayatımda Liseyi bitirmemiş nerdeyse hiç arkadaşım yokken askerde Lise mezunu (kısa dönemler hariç) çok azdı :)

İnsanlar bir çok şeyden habersizdi.

cookies
09-09-2012, 04:12
Bende bu konuya sonuna kadr katılıyorum.

Askerlik bir çok şeyi öğretir aslında, bir çok farklı coğrafyadan insan görürsün. Bir çok farklı yaşam.

Ben Afyondaydım ve geri hizmet olduğu için maalesef ücra köşelerden taşralardan çok insan gelir yada şehirden pek kendini geliştirmemiş insanlar gelirdi. Benim İstanbuldaki hayatımda Liseyi bitirmemiş nerdeyse hiç arkadaşım yokken askerde Lise mezunu (kısa dönemler hariç) çok azdı :)

İnsanlar bir çok şeyden habersizdi.

Bende bu konuya sonuna kadar katılıyorum :)

Benim 20 kişilik koğuşumda yan ranzamın altında yatan; doğuda bir ilin küçük bir kasabasının köyündendi.. Çocuk okuma yazma bilmiyor, gazeteye bile ters baktığını gördüm :beuj: (***** gazete :o) Üst ranzada yatan ise Koç üniversitesi' ni bitirmiş, ailesi uçakla ayda bir gelen bir çocuktu.. Şeyhmuz ve Can.. Düşünsenize bunlar bir araya başka ne zaman gelir? Hangi sosyal çevre ve ortam ne zaman ve nasıl birleştirir.. Askerlik tuhaftı vesselam :icon_tup:

HkN
09-09-2012, 19:58
Bende bu konuya sonuna kadar katılıyorum :)

Benim 20 kişilik koğuşumda yan ranzamın altında yatan; doğuda bir ilin küçük bir kasabasının köyündendi.. Çocuk okuma yazma bilmiyor, gazeteye bile ters baktığını gördüm :beuj: (***** gazete :o) Üst ranzada yatan ise Koç üniversitesi' ni bitirmiş, ailesi uçakla ayda bir gelen bir çocuktu.. Şeyhmuz ve Can.. Düşünsenize bunlar bir araya başka ne zaman gelir? Hangi sosyal çevre ve ortam ne zaman ve nasıl birleştirir.. Askerlik tuhaftı vesselam :icon_tup:

Aynen bizim kışlada (Afyon merke) ve patlamanın olduğu kışlada okuma yazma bilmyen çoktu Kısa dönemler gelirdi. Bi kresine çarşı izninden dönerken çok lüks bir mercedes'in içinden bir kısa dönem asker inmişti. Kısa dönemlerle aramız iyiydi :)

RIDVAN
21-11-2012, 09:17
Konunun Üzerinde 3 Ay Geçti Bugun Muane Günüm :) Daha Yeni Ordan Geldim Saat 3'de Muane Oluyorum Hakkımıza Hayırlısı Artık

naci
21-11-2012, 09:23
Hayırlısı neyse o olsun Rıdvan.

Ahmet_28
21-11-2012, 09:28
Komando olmak için acemi birliğinde sağlık kontrolü pek iç açıcı geçmiyor :D

ahuahau :D kafaları kaldır donları indir :D

RIDVAN
21-11-2012, 09:31
Hayırlısı neyse o olsun Rıdvan.

Sağolasın Abicim.

:D :D Hiçte Güzel Bir Haber Değil :D

darkmoon
21-11-2012, 09:43
Hayırlısı olsun askerlik kutsal bir görev peygamber ocağı boşuna denmiyor komando ol normal asker ol ne olursan ol unutmaki sensiz o ordu olmaz.. orduda her kısımda görev alan ahçısından kademede olan askerinden komandosuna kadar bir zincirin halkasıdır biri olmassa diğeri yarım kalır..

bizim birlikde güzel bir tabela vardı şimdi tam hatırlamaya bilirim "bir vida bir aracı, bir araç bir orduyu, bir ordu vatanı kurtarır" ..

Ahmet_28
Sağolasın Abicim.

:D :D Hiçte Güzel Bir Haber Değil :D

yanyana dizicekler anfide.herkes tavana bakıyor tek tek kontrol ediyolar :D ama merak etme döte bakan yok :D

ozgurluk
Şu videoda : Dağ "Bir Ölür Bin Dirilir" Film Fragmanı - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=mb3MSh_d0qs)

1:17-1:27 arasında benim yapmak istediğim yorum açık ve net belirtilmiş :)

Edited : 6 AY ASKERLİK YAPIPTA BURUN KIVIRANLAR İÇİNDİR..

TünayK
21-11-2012, 09:52
..............

FUA
21-11-2012, 10:31
Konunun Üzerinde 3 Ay Geçti Bugun Muane Günüm :) Daha Yeni Ordan Geldim Saat 3'de Muane Oluyorum Hakkımıza Hayırlısı Artık

Öncelikle Allah yardımcın olsun hakkında hayırlısı olur inşallah... Ben 341. Dönem asteğmendim foça komando okulunda eğitim gördüm Bilal abininkine göre oldukça hafifti eğitim ama tabi normal er komandolara görede oldukça zor... Şimdi komando birliğine gittiğini varsayarsak oradada komando muayenesine gireceksin ve geçemezsen iç güvenlik olma ihtimalin var... Orada aklın karışıp iç güvenlik olayım diye sakın düşünme eğitimler aynı oraya gitmişken tak mavi bereni... Ben focadan sonra kırkağaç a eğitim takım komutanı olarak gittim... İşini severek yapan adamı herkes sever orada zaten altyapın olmasa bile güç kazanacaksın tek yapman gereken denilenleri yapmak zor durumda ne yapacağını bilmen gerekir... İntikaller olur,koşular olur yorucudur ama güzel geçer. Sormak istediğin soru olursa herzaman sorabilirsin kirkagaca dusersende selam yollatiriz seninle artik:)

RIDVAN
21-11-2012, 10:36
Öncelikle Allah yardımcın olsun hakkında hayırlısı olur inşallah... Ben 341. Dönem asteğmendim foça komando okulunda eğitim gördüm Bilal abininkine göre oldukça hafifti eğitim ama tabi normal er komandolara görede oldukça zor... Şimdi komando birliğine gittiğini varsayarsak oradada komando muayenesine gireceksin ve geçemezsen iç güvenlik olma ihtimalin var... Orada aklın karışıp iç güvenlik olayım diye sakın düşünme eğitimler aynı oraya gitmişken tak mavi bereni... Ben focadan sonra kırkağaç a eğitim takım komutanı olarak gittim... İşini severek yapan adamı herkes sever orada zaten altyapın olmasa bile güç kazanacaksın tek yapman gereken denilenleri yapmak zor durumda ne yapacağını bilmen gerekir... İntikaller olur,koşular olur yorucudur ama güzel geçer. Sormak istediğin soru olursa herzaman sorabilirsin kirkagaca dusersende selam yollatiriz seninle artik:)

Eyvallah Allah Razı Olsun Abi Olursak Haber Ederim Sağolasın :)

ozgurluk
21-11-2012, 10:37
.

Arkadaşım o üslubunu düzelt..

Ağzından çıkanı kulağın duysun, terbiyesizliktir yaptığın..

Ben görüşümü oraya yazdım, aksini düşünüyorsan adam gibi belirtirsin. Sen kimsin ki burda sülale mülale hakaret etme hakkını buluyorsun kendinde !

Lafını aynen iade ediyorum, ağzımı bozmuyorum.

Eğer bu forumun düzeni bu ise yetkili bir arkadaş bildirsin tarafımıza. Ona göre bilelim.

Tövbe yarabbim sabah sabah..

FUA
21-11-2012, 10:37

8 ay acemi birliginde komando muayenelerinde bizzat bulundum bu uygulama artık yok ben görmedim sadece sorunum var denilenlere bakiliyor oda hastane sevk ile genelde...

RIDVAN
21-11-2012, 10:38
Arkadaşım o üslubunu düzelt..

Ağzından çıkanı kulağın duysun, terbiyesizliktir yaptığın..

Ben görüşümü oraya yazdım, aksini düşünüyorsan adam gibi belirtirsin. Sen kimsin ki burda sülale mülale hakaret etme hakkını buluyorsun kendinde !

Lafını aynen iade ediyorum, ağzımı bozmuyorum.

Eğer bu forumun düzeni bu ise yetkili bir arkadaş bildirsin tarafımıza. Ona göre bilelim.

Tövbe yarabbim sabah sabah..

Yazacağın Yorumu Açık Açık Kafandan Geçenleri Yazsanda Videolardan Uğraştırmasan Herkesi Kıvırmaya Gerek Yok .

rebelh
21-11-2012, 10:41
tünayın üslubu sert gelmiş olabilir ama sen ztn bi çok kişiye video aracılığyla ibne diye geçirmişsin

ozgurluk
21-11-2012, 10:42
Yazacağın Yorumu Açık Açık Kafandan Geçenleri Yazsanda Videolardan Uğraştırmasan Herkesi Kıvırmaya Gerek Yok .

Yorumum şu, senin gibi komando olarak askerlik yapmak istemeni takdir ediyorum.

Ne kıvırması ?

Kıvırma mıvırma böyle kelimelere dikkat edelim. Gayet net konuşuyorum arkadaşım.

Allah hayırlı teskere görmeyi nasip etsin. Ben cümlelerime dikkat etmeye çalışıyorum sizlerde lütfen dikkat edin.

Saygılar.

RIDVAN
21-11-2012, 10:44
Yorumum şu, senin gibi komando olarak askerlik yapmak istemeni takdir ediyorum.

Ne kıvırması ?

Kıvırma mıvırma böyle kelimelere dikkat edelim. Gayet net konuşuyorum arkadaşım.

Allah hayırlı teskere görmeyi nasip etsin. Ben cümlelerime dikkat etmeye çalışıyorum sizlerde lütfen dikkat edin.

Saygılar.

Baştacısın... Bende Benim Çevremdeki Bir Çok İnsanda Buradanda Birçok İnsan Emin Ol Öyle Düşünüyordur Ama Yapacak Birşey Yok Her Koyun Kendi Bacandan Asılır..Askerik Yapmadı Diye İpne Demek Yakışı Kalmaz Çok Ayrı Meseleler Bunlar Boşver Teşşekür Ederim.

GokhanRS
21-11-2012, 10:46
komandoluğun eğitimleri zordur evet. ancak gerçek askerliktir. ayrıca usta olduktan sonra komutanlarla arkadaş olursun. tamamen komando olana kadar eğitim zorlukları var ondan sonra zaten rütbeliside eri de arkadaş olur usta birliğinde.

rebelh
21-11-2012, 10:47
bi daa izledimde senin yapmak istediğin yorumu

''karı gibi zırladınız lan ibneler'' diyor

şimdi ben aralıkta KISA dönem askere gidicem ya o karı gibi zırlayan ibnelerden oluyorum dimi sana göre?

bide edep ve terbiye dersi veriyorsun arkadaşım:heyoo:

ozgurluk
21-11-2012, 10:49
tünayın üslubu sert gelmiş olabilir ama sen ztn bi çok kişiye video aracılığyla ibne diye geçirmişsin

Dostum bir video paylaştım doğrudur.

Komando olmak isteyen arkadaşı da takdir ediyorum. Katılan olur olmaz herkesin görüşü kendinedir.

Saygılı olmak gerekir.

Bana de ki arkadaşım sen ne demek istiyosun burda hakaret ediyosun vs yanlış düşünüyosun.

Özrümü dilemesini bilirim. Yanlış anlaşılır veya anlaşılmaz ayrı konudur.

Amacım burda millete giydirmek değil. Adamlar bir film çekmiş. Benim hoşuma giden bir sahnedir. Paylaştım.

Hoşuna gider veya gitmez ayrı konudur ama bu demek değildir. Sülale mülale küfür falan. Bunlar hoş şeyler değil.

Oldu olacak bende burda kalaylıyım ağzıma geldiği gibi iyice ipin ucu kaçsın. Kimse çocuk değil biraz dikkatli konuşalım.

Herkesin görüşüne saygım vardır. Üslubumunda düzgün olduğunu düşünüyorum.

İyi forumlar.

TünayK
21-11-2012, 11:03
Dostum bir video paylaştım doğrudur.

Komando olmak isteyen arkadaşı da takdir ediyorum. Katılan olur olmaz herkesin görüşü kendinedir.

Saygılı olmak gerekir.

Bana de ki arkadaşım sen ne demek istiyosun burda hakaret ediyosun vs yanlış düşünüyosun.

Özrümü dilemesini bilirim. Yanlış anlaşılır veya anlaşılmaz ayrı konudur.

Amacım burda millete giydirmek değil. Adamlar bir film çekmiş. Benim hoşuma giden bir sahnedir. Paylaştım.

Hoşuna gider veya gitmez ayrı konudur ama bu demek değildir. Sülale mülale küfür falan. Bunlar hoş şeyler değil.

Oldu olacak bende burda kalaylıyım ağzıma geldiği gibi iyice ipin ucu kaçsın. Kimse çocuk değil biraz dikkatli konuşalım.

Herkesin görüşüne saygım vardır. Üslubumunda düzgün olduğunu düşünüyorum.

İyi forumlar.

kardeş sen kısa dönem yapan milyonlarca adama "karı gıbı ıbneler" diyorsun...ben sadece senin sülalene diyorum kusura bakma ben daha masumum...

ozgurluk
21-11-2012, 11:04

şimdi ben aralıkta KISA dönem askere gidicem ya o karı gibi zırlayan ibnelerden oluyorum dimi sana göre?

Bak arkadaşım. Sen öyle anlarsın ben farklı anlarım bir başkasıda daha farklı anlar.

Askerlikte okuyan adamla okumayan adam bir olmaz illaki.

Benim sevmediğim nokta. 6 ay askerlik yaparken buna ırrkım kırrım eden insanlaradır. Adam 6 ay askerlik yapacak ona bile burun büküyor. Dolu böyle insanlar. Binlerce şehit veriyoruz. Bir çoğu torpille, tanıdık vasıtasıyla askerliğini kebap yaparken, yurdumun garibanları şehit oluyor oralarda.

Şimdi o insanların açısından bak bir daha.

Benim tepkim bunadır. Yoksa sen gitmişsin 6 ay askerlik yapmışsın, sen kıytırıksın falan böyle bir durum olmaz. Derdim buna burun kıvıranlarla.

Birisi çıkmış demiş '' vatan sağ olmasın oğlum sağ olsun ''

Böyle böyle insanları değerlerimizden soğutuyorlar.

Konuyu açan arkadaşta yanlış anlamış beni ilk başta.

Bi cümlesi beni çok etkiledi. Dedi ki '' torpil yapma imkanım var iken gidip komando olmak istiyorum'' diye. O cümleye istinaden benden bu video yu özellikle de belirttim zaman aralığını verdim.

Gelelim üsluba terbiyeye.. Tek tek tane tane konuşuyorum yazılarımda vs. bir hakaret içeren kelime göster bana.

Kimseye üslup terbiye dersi verecek kadar üstün görmüyorum asla kendimi. Haşa..Ama kendime hele hele sülaleme falan küfür ettirmem.

Eğer bu dediklerim dışında farklı anlayan olduysa bilemiyorum. 6 aylık askerliğe burun kıvıranlara sözlerim geçerlidir. Kardeşlerimiz orda yitip gidiyor çünkü..Umarım derdimi anlatabiliyorumdur.

ozgurluk
21-11-2012, 11:07
kardeş sen kısa dönem yapan milyonlarca adama "karı gıbı ıbneler" diyorsun...ben sadece senin sülalene diyorum kusura bakma ben daha masumum...

Anlamak işine gelmiyor dostum. Neden biliyor musun ?

Çünkü burda hergün bi malzeme olsa da salça olsam diye hergün bekliyorsun.

Ha bazı insanlara gerekiyor gerçekten, çoğu zaman yorumlarını gülerek okuyorum bende.

ve tekrar ediyorum. Benim lafım 6 aylık askerliğe burun kıvıranlaradır. Kim burun kıvırıyorsa geçerlidir sözüm.

Üslubunu düzeltmen konusunda tekrar uyarıyorum. İnsan gibi yazıyorum insan gibi cevap ver ..

GokhanRS
21-11-2012, 11:07

arkadaşın ne amaçla koyduğunu o videoyu bilemem. ama bizm orda kısa dönem olup delikanlı gibi her işe koşturan herkesle iyi geçinden delikanlı düzgünde vardı. altı üstü 3 ayı kalmış olduğu halde bütün gün ağlayıp sızlayan her işten kaçan sürekli milleti ispiyonlayıp iş yapmadan rahat yatarak askerlik yapmaya çalışan yavşakta vardı.

yani uzunu kısası farketmeden bu ibnelerden uzun dönemde de var kısa dönemde de var. aynı şekilde kaliteli düzgün delikanlılarda uzunda da var kısa dönemde de var.

biraz karakterlilik ve karaktersizlikle alakalı. ibne heryerde ibne.

iynn-RS
21-11-2012, 11:12
kısa uzun farketmez bı adam ibneyse isterse 50 yıl askerlık yapsın memlekete faydası olmaz.

TünayK
21-11-2012, 11:15
Bak arkadaşım. Sen öyle anlarsın ben farklı anlarım bir başkasıda daha farklı anlar.

Askerlikte okuyan adamla okumayan adam bir olmaz illaki.

Benim sevmediğim nokta. 6 ay askerlik yaparken buna ırrkım kırrım eden insanlaradır. Adam 6 ay askerlik yapacak ona bile burun büküyor. Dolu böyle insanlar. Binlerce şehit veriyoruz. Bir çoğu torpille, tanıdık vasıtasıyla askerliğini kebap yaparken, yurdumun garibanları şehit oluyor oralarda.

Şimdi o insanların açısından bak bir daha.

Benim tepkim bunadır. Yoksa sen gitmişsin 6 ay askerlik yapmışsın, sen kıytırıksın falan böyle bir durum olmaz. Derdim buna burun kıvıranlarla.

Birisi çıkmış demiş '' vatan sağ olmasın oğlum sağ olsun ''

Böyle böyle insanları değerlerimizden soğutuyorlar.

Konuyu açan arkadaşta yanlış anlamış beni ilk başta.

Bi cümlesi beni çok etkiledi. Dedi ki '' torpil yapma imkanım var iken gidip komando olmak istiyorum'' diye. O cümleye istinaden benden bu video yu özellikle de belirttim zaman aralığını verdim.

Gelelim üsluba terbiyeye.. Tek tek tane tane konuşuyorum yazılarımda vs. bir hakaret içeren kelime göster bana.

Kimseye üslup terbiye dersi verecek kadar üstün görmüyorum asla kendimi. Haşa..Ama kendime hele hele sülaleme falan küfür ettirmem.

Eğer bu dediklerim dışında farklı anlayan olduysa bilemiyorum. 6 aylık askerliğe burun kıvıranlara sözlerim geçerlidir. Kardeşlerimiz orda yitip gidiyor çünkü..Umarım derdimi anlatabiliyorumdur.

evet yazılarında hakaret yok video ile halletmişsin o işi...

ozgurluk
21-11-2012, 11:18
evet yazılarında hakaret yok video ile halletmişsin o işi...

uzun olunca zannediyorum anlaşılmadı. Net konuştuğumu zannediyorum.

6 aylık askerliğe burun kıvırıyor isen, üstüne alınmakta haklısın.

Ama burun kıvırmıyorsan, neyin çabasıdır bu ?

TünayK
21-11-2012, 11:19
Anlamak işine gelmiyor dostum. Neden biliyor musun ?

Çünkü burda hergün bi malzeme olsa da salça olsam diye hergün bekliyorsun.

Ha bazı insanlara gerekiyor gerçekten, çoğu zaman yorumlarını gülerek okuyorum bende.

ve tekrar ediyorum. Benim lafım 6 aylık askerliğe burun kıvıranlaradır. Kim burun kıvırıyorsa geçerlidir sözüm.

Üslubunu düzeltmen konusunda tekrar uyarıyorum. İnsan gibi yazıyorum insan gibi cevap ver ..

baya iyi tanışıyoruz herhalde...ama saolun hiç malzesiz bırakmıyorsunuz beni...arkadaşım senin postun bu...

Şu videoda : Dağ "Bir Ölür Bin Dirilir" Film Fragmanı - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=mb3MSh_d0qs)

1:17-1:27 arasında benim yapmak istediğim yorum açık ve net belirtilmiş :)

burada yazıyormu burun kıvıranlar için yorumum bu fln diye...direk kısa dönem yapanların alayına geçirmiş oluyorsun...ha bunu da zaten bilerek yapıyorsun ama serti görünce mecbur geri yapıcaksın...

çünkü yaşını başını almış bir adamın forum düşüncelerini düzgün ifade edememesi zaten kabul edilebilir birşey değil...

Ahmet_28
21-11-2012, 11:20
8 ay acemi birliginde komando muayenelerinde bizzat bulundum bu uygulama artık yok ben görmedim sadece sorunum var denilenlere bakiliyor oda hastane sevk ile genelde...

bende 18 ay askerlik yaptım 2001 de acemi birliğim manisa/kırkağaç idi.bu yıllarda orda veya foçada yapan varsa bilirler bu uygulama vardı.tabi 10 yılı geçti değişmiş olabilir.

serhatayasli
21-11-2012, 11:23
ısparta eğirdirde eğitim gördüm, bir daha gidermisin diye sorsalar olabilir derim.

ozgurluk
21-11-2012, 11:26
baya iyi tanışıyoruz herhalde...ama saolun hiç malzesiz bırakmıyorsunuz beni...arkadaşım senin postun bu...

burada yazıyormu burun kıvıranlar için yorumum bu fln diye...direk kısa dönem yapanların alayına geçirmiş oluyorsun...ha bunu da zaten bilerek yapıyorsun ama serti görünce mecbur geri yapıcaksın...

çünkü yaşını başını almış bir adamın forum düşüncelerini düzgün ifade edememesi zaten kabul edilebilir birşey değil...

Salça olmak istedikten sonra malzemeyi kendin yaratıyorsun zaten..

Bak arkadaşım. Söylüyorum yanlış anlamışsın zannediyorum. Belki eksik olmuştur quote yaptığın postum. Bu benim kusurumdur.

Görüşümü açık ve net belirttim. tekrar ve tekrar belirtiyorum. Orada insanlar canlarını verirlerken 6 aylık askerliğe burun kıvıran benim gözümde öyledir.

Her kim ki şartlar böyleyken 6 aylık askerliğe burun kıvırıyorsa, ırrım kırrım ediyorsa. Benim görüşüm budur arkadaşım.

R falan da yapmıyorum. İyi idrak et bence söylediklerimi. ;)

TünayK
21-11-2012, 11:29
Salça olmak istedikten sonra malzemeyi kendin yaratıyorsun zaten..

Bak arkadaşım. Söylüyorum yanlış anlamışsın zannediyorum. Belki eksik olmuştur quote yaptığın postum. Bu benim kusurumdur.

Görüşümü açık ve net belirttim. tekrar ve tekrar belirtiyorum. Orada insanlar canlarını verirlerken 6 aylık askerliğe burun kıvıran benim gözümde öyledir.

Her kim ki şartlar böyleyken 6 aylık askerliğe burun kıvırıyorsa, ırrım kırrım ediyorsa. Benim görüşüm budur arkadaşım.

R falan da yapmıyorum. İyi idrak et bence söylediklerimi. ;)

olay zaten burda birader...eksik yazıp millete ibne dersen...biride çıkar sana ibne der mevzu bu...kapansın zaten konu...hiç alevlenmiyor tartışma hiç heyecanlı değil...

ozgurluk
21-11-2012, 11:36
olay zaten burda birader...eksik yazıp millete ibne dersen...biride çıkar sana ibne der mevzu bu...kapansın zaten konu...hiç alevlenmiyor tartışma hiç heyecanlı değil...

Arkadaşım arkasından her post'umda ne demek istediğimi açık ve net belirttim. Özellikle, konu sahibi arkadaşım yanlış anladığı için.

Konuda alevlenmiyor çünkü kıvırıyo olsaydım burda, hemen şakşak yapıcak adam çoktu. Eğer öyle olsaydı ohoo günün muhabbeti bu olurdu zaten.

Hakaret içeren mesajını editlemeni rica ediyorum senden. Bende akabinde ilk mesajımı editleyeceğim. diğer mesajlarada lüzum kalmayacak.

Konuda zannediyorum tatlıya bağlanacak.

İyi forumlar.

athem
21-11-2012, 11:38
Askerlık heryerde aynıdır ıllakı zorluk cekıceksın.bu kadar ısteklı olmandan dolayı senı tebrık ederım.sıvıl hayatında neysen askerdede oyle olursun.ama karsına her cınsten ınsan cıkıcak sabırlı olursan rahat bı sekılde askerlıgını bıtırırsın..

nostra
21-11-2012, 11:49
Bence askerlik kesinlikle her yerde aynı değildir.. aynı kışla içinde farklı bölüklerde bile askerlik aynı değildir.. komando olmak gibi bi düşüncen varsaa , önce bi git askere. neyin ne olduğunu az çok gör. sonra seçmeler olcak büyük ihtimalle.. hala komando olmayı istiyosan ve onlarda seni istiyosa olursun. burda 15 ay muhabbetini yapalım , sana anlatalım. oraya gidip 1 gün geçirmen kadar etkili olamaz..yaşamadan bilinmez.

mrttncr
21-11-2012, 11:57
Komando olmakla bitmiyor. Düşersin Ankara'ya , alırlar elinden MG3 ü verirler paspası

ozgurluk
21-11-2012, 12:00
ısparta eğirdirde eğitim gördüm, bir daha gidermisin diye sorsalar olabilir derim.

Eğirdir dağ komando bir başkadır :) Kışın donmuş gölden suratına vuran soğuk gibi bir soğuk zannediyorum ki yoktur .. Yüz felci geçirtir adama

RIDVAN
21-11-2012, 12:03
Yorum Yapan Herkese Teşşekür Ederim , Ben Tekrar Yazıyorum Bilgisayar Üzerie 3-4 Tane Sertifikam Var Ve Beni Gönderen Şubede Çok Sağlam Torpilim Var Sabah Saat 9Da Gittim Saat 3'de Çağırdılar Ne Kadar Köfte Rahat İş İstersem Verirler Köpek Bakıcılığı Filan Dediler Ben Yalnız ( Komando Olmak İstiyorum Dedim Tamam Gel Saat 3 'de Dedi ) Neresi Gelirse Paspasda Yapsam Çatışmayada Girsem Rezillikte Çeksem Kabul Benim İçimden Geliyor Gidipte Yan Gelip Yatmak İstemiyorum Kendime Yakıştıramıyorum Vatanıma Milletime En İyi Hizmeti Yapmak İçin Mücadele Vericem ( Süpermen Değilim Gaza Filanda Gelmedim ) Bu Benim Düşüncem Herkese Teşşekür Ederim Büyüklerime Saygılar

delta0o
21-11-2012, 12:05
Komando olmak istemeni takdir ediyorum.askere gideceklerin geneli doğu ve komando olmayı istemez.benimde gönlümden komando olmak gecıyodu ve de oldum.Komando asteğmendim.acemi ısparta eğirdir dağ komando okuluydu 3 ay.Görev yüksekova-şemdinli geziyoduk.komando erlerden farklıydı eğitimlerimiz.cunku doğuda kol komutanlığı yaptık.eğitimler ve sonrasında doğudaki görevler zor gerçekten.Allah gönlüne göre versin..

ozgurluk
21-11-2012, 12:07
Yorum Yapan Herkese Teşşekür Ederim , Ben Tekrar Yazıyorum Bilgisayar Üzerie 3-4 Tane Sertifikam Var Ve Beni Gönderen Şubede Çok Sağlam Torpilim Var Sabah Saat 9Da Gittim Saat 3'de Çağırdılar Ne Kadar Köfte Rahat İş İstersem Verirler Köpek Bakıcılığı Filan Dediler Ben Yalnız ( Komando Olmak İstiyorum Dedim Tamam Gel Saat 3 'de Dedi ) Neresi Gelirse Paspasda Yapsam Çatışmayada Girsem Rezillikte Çeksem Kabul Benim İçimden Geliyor Gidipte Yan Gelip Yatmak İstemiyorum Kendime Yakıştıramıyorum Vatanıma Milletime En İyi Hizmeti Yapmak İçin Mücadele Vericem ( Süpermen Değilim Gaza Filanda Gelmedim ) Bu Benim Düşüncem Herkese Teşşekür Ederim Büyüklerime Saygılar

Helal olsun sana , sonucu paylaş bizimle tekrar. Gideceğin yer belli olduğunda eğer Eğirdir Dağ komando falan olursa haberim olsun. Elbet bir yardımımız dokunur.

mmtrıza
21-11-2012, 12:37
Bu dusuncenden dolayi tebrik ederim

Bu isler birazda sansa bagli ben askeri hastanede gorev yaptim hic saglik ile alakam olmamasina ragmen.

komanda refizelerine egirdire falan gidiyorduk genelde saglik dovme oy kilo vs lee bakiliyor sen bu konularda rahatsin sertifikalarida vermeyecegine gore komando olma ihtimalin yuksek Allah gonlune gore versin

CinAli_06
21-11-2012, 14:15
Tüm postları nerdeyse tek tek okudum,bazı yerlerde üzüldüm. Herkesin kendi düşüncesidir,saygı duymak gerekir. Ama bu ülkede milletin egosu için askerlik yapanda var, dağda adam gibi askerlik yapanda.

Allah gönlüne göre versin kardeşim. Şimdiden hayırlı teskereler.

RIDVAN
21-11-2012, 14:15
Herkese Teşşekür Ederim Son DURUM :)

http://b1211.hizliresim.com/13/p/g4bps.jpg (http://bit.ly/c25MCx)

ozgurluk
21-11-2012, 14:26
Hadi hayırlı olsun bakalım :)

naci
21-11-2012, 14:34
Tekrardan hayırlısı olsun. :)

Dragger
21-11-2012, 14:36
Komando olmak istiyorum desen de bu kısmet tamamen...

Ben de seçmiştim, sonra bir baktım izmir bornova 10. alaydayım.

Orası genelde turizm jandarması cıkarıyordu, turizm isletme diplomam olmasına ragmen ben ehliyet verdim land soförü oldum.

Kader tamamen degisti, Hakkaride yaptım askerligi ;)

Allah hayırlısı neyse onu çıkarsın karşına, hayırlı teskereler simdiden...

Davranışını da takdir ettim, bunca askerden kaçma meraklısı genç varken sen isteklisin alnından öpesim geldi.

Blackbird
21-11-2012, 14:57
Paralı askerlik çıksada gitsek, bu memleket için kendimi tehlikeye atmaya değer mi ? diyenler siz tatlı canınızı üzmeyin her zaman Rıdvan kardeşim gibi adamlar olacak bu memlekette.

Sen üzerine düşeni yapmışsın bundan sonrası kader kısmet, kendini çok şartlama komando çıkmama olasılığı daha fazla.

mk1gti
21-11-2012, 14:59
1976/1 dönem Manisa kırkaçağ'ta komando eğitimi aldım.
Sonra dağıtımım Siirt Eruh'a çıktı.. 15 ayımı da oralarda geçirdim.
Herşey burada yazılamıyor malesef. oturup uzun uzun konuşulacak çok şeyler, hatıralar var tabi. şimdiki dönemle bir farkının olduğunu düşünmüyorum. o zaman da terör en az bugünkü kadar vardı.
Böyle durumlarda sadece kendini düşünmemelisin. aileni sevdiklerini de hesaba katmalısın.
Zira aylarca telefonda konuşamayacak, izine gelemeyecek, yerine göre 10-15 kişi dışında bir insan bile göremeyeceksin. yiyecek içecek, giyim kuşam, kar-kış şartlarını yazmak bile istemiyorum. birçok şeye psikolojik olarak kendini hazır hissediyorsan komandoluk bambaşka birşey.
Rabbim gönlüne göre versin...

Selman
21-11-2012, 15:05
Ben öyle bi soru geleceğini bilmiyordum. O anda komando olmak istiyormusunuz sorusuna hayır dedim. Sonra doktora muayene oldum geldim. Memura dedimki komandoluğa hayır demiştim pişman oldum keşke evet deseydim dedim. Bana verdiği cevap' boy ve kilo orantın zaten uygun değil olamazsın dedi:)( boy:1.87 kilo:86)

Ama belli olmuyormuş dediğiniz gibi inşallah oluruz bizde:)

RIDVAN
21-11-2012, 15:17
Hadi hayırlı olsun bakalım :)

Teşşekür Ederim Abi Şubatta Şubeye Gel Dedi İnşallah Sana Haber Edicem Duruma Göre :)

Tekrardan hayırlısı olsun. :)

Teşşekür Ederim Abi Sağol

Komando olmak istiyorum desen de bu kısmet tamamen...

Ben de seçmiştim, sonra bir baktım izmir bornova 10. alaydayım.

Orası genelde turizm jandarması cıkarıyordu, turizm isletme diplomam olmasına ragmen ben ehliyet verdim land soförü oldum.

Kader tamamen degisti, Hakkaride yaptım askerligi ;)

Allah hayırlısı neyse onu çıkarsın karşına, hayırlı teskereler simdiden...

Davranışını da takdir ettim, bunca askerden kaçma meraklısı genç varken sen isteklisin alnından öpesim geldi.

Allah Razı Olsun Abi Çok Teşşekür Ederim Aslında Ben Kendimi Bildiğimden Beni Komando Olmak İstiyorum Gazeteciyiz Geçenler Antepte Şehidimiz Vardı En Son Onu Gördüm Ordaki Şehidin Annesinin Gözyaşları Bana Kurşun Olarak Geldi Birnebzede Onların Yüreklerine Soğutmak İçin Elimden Geleni Yapıcam Olsamda Olmasamda...

Paralı askerlik çıksada gitsek, bu memleket için kendimi tehlikeye atmaya değer mi ? diyenler siz tatlı canınızı üzmeyin her zaman Rıdvan kardeşim gibi adamlar olacak bu memlekette.

Sen üzerine düşeni yapmışsın bundan sonrası kader kısmet, kendini çok şartlama komando çıkmama olasılığı daha fazla.

Allah Razı Olsun Abi Teşşekür Ederim. Aynen Abi Çıkarım Çıkmam Benim Kafam Gönlüm Vizdanım Rahat Kısmet Teşşekür Ederim.

1976/1 dönem Manisa kırkaçağ'ta komando eğitimi aldım.
Sonra dağıtımım Siirt Eruh'a çıktı.. 15 ayımı da oralarda geçirdim.
Herşey burada yazılamıyor malesef. oturup uzun uzun konuşulacak çok şeyler, hatıralar var tabi. şimdiki dönemle bir farkının olduğunu düşünmüyorum. o zaman da terör en az bugünkü kadar vardı.
Böyle durumlarda sadece kendini düşünmemelisin. aileni sevdiklerini de hesaba katmalısın.
Zira aylarca telefonda konuşamayacak, izine gelemeyecek, yerine göre 10-15 kişi dışında bir insan bile göremeyeceksin. yiyecek içecek, giyim kuşam, kar-kış şartlarını yazmak bile istemiyorum. birçok şeye psikolojik olarak kendini hazır hissediyorsan komandoluk bambaşka birşey.
Rabbim gönlüne göre versin...

Sağolasın Abicim Aynen Yazdıkların Doğru.

Ben öyle bi soru geleceğini bilmiyordum. O anda komando olmak istiyormusunuz sorusuna hayır dedim. Sonra doktora muayene oldum geldim. Memura dedimki komandoluğa hayır demiştim pişman oldum keşke evet deseydim dedim. Bana verdiği cevap' boy ve kilo orantın zaten uygun değil olamazsın dedi:)( boy:1.87 kilo:86)

Ama belli olmuyormuş dediğiniz gibi inşallah oluruz bizde:)

İnşallah İnşallah Oluruz Olmazsakta Ben Hepsine Tamam Yazdım Sporcu Yazdım Sertifikalarımı Götürmedim Vicdanım Rahat Ama Çokşükür Hakkımı Hayırlısı Olsun.

burakcan
21-11-2012, 15:42
şimdi 4 yılını tunceli de komando olarak çalışmış profesyonel bir asker olarak komandoluğu şiddetle tavsiye ederim öncelikle kurbağa yılan yemessin 5700 kalorilik kumanya yersin rezillik belli zamanlarda çekersin ( özellikle eğitimde ) ama askerlik bittiğinde ben komandoydum dersin ayrıca eğitimin zor olması senin aile tam ve sağlam geri dönebilmen içindir.bende izin konusunda sıkıntılar yaşadım ama birçok vatan evladının burnu bile kanamadan evlerine gönderdik.

burakcan
21-11-2012, 15:46
ayrıca komandoluğun ilk sözü şudur

vatandaşın evinde sıcakta rahat rahat uyuması için birilerinin rahatından feragat etmesi gerekir işte buda komando dur. saygılarımla

b.ustaoglu
21-11-2012, 16:38
askerliği en rahat yapandır aslında komando. ankarada veya batıda elini hiç düşürmemektense komando olup komutanınla arkadaş gibi olmak en iyisidir :) doğu da olsa her yer aynı değil tabii ama kalktığında yatağını toplamadın diye disipline gitmeyeceğin yerler var. bende siirt kurtalandaydım. 12 ay boyunca ne izinli günüm oldu ne bir gün çarşıya çıktım ( 2 sefer özel durum hariç ). ama hiç bir gün şikayet etmedim. 12 ay kantin bile görmedik :) istediğimiz bir şey olduğunda komutanlarımız getirirdi gelirken. maaşımızı alırdıkta çekemezdik :D harcıcak yerde yoktu zaten :D

ama şunu öğrendim. askerlik tahmin ettiğim gibi değilmiş. hayal kırıklığına uğradım. hani evet vatan için can feda ama şuan ülkemizde durum o değil. askerliği kime yapıyoruz niçin yapıyoruz belli değil. ne olaylar dönüyor :) ama burası anlatmanın yeri değil...

neyse son durum ne pek anlamadım ama hakkında hayırlısı olsun . hayırlı tezkereler :)

63owen63
21-11-2012, 16:43
askerliği en rahat yapandır aslında komando. ankarada veya batıda elini hiç düşürmemektense komando olup komutanınla arkadaş gibi olmak en iyisidir :) doğu da olsa her yer aynı değil tabii ama kalktığında yatağını toplamadın diye disipline gitmeyeceğin yerler var. bende siirt kurtalandaydım. 12 ay boyunca ne izinli günüm oldu ne bir gün çarşıya çıktım ( 2 sefer özel durum hariç ). ama hiç bir gün şikayet etmedim. 12 ay kantin bile görmedik :) istediğimiz bir şey olduğunda komutanlarımız getirirdi gelirken. maaşımızı alırdıkta çekemezdik :D harcıcak yerde yoktu zaten :D

ama şunu öğrendim. askerlik tahmin ettiğim gibi değilmiş. hayal kırıklığına uğradım. hani evet vatan için can feda ama şuan ülkemizde durum o değil. askerliği kime yapıyoruz niçin yapıyoruz belli değil. ne olaylar dönüyor :) ama burası anlatmanın yeri değil...

neyse son durum ne pek anlamadım ama hakkında hayırlısı olsun . hayırlı tezkereler :)

Askerliğini etimesgut zırhlı birliklerde ''şanlı ordu !!!'' ya hizmetle geçirmiş biri olarak :
Harfiyen katılıyorum. kesinlikle komando olup, şartlar nolursa olsun adam gibi asker olmayı yeğlerdim. Şafak atlatmak için muvazzaflar dahil herkesin birbirini yaladıgı bir yerde olmak daha zor..

rekord2000
21-11-2012, 18:31
Evet muayenede öyle bir kutucuk vardı benim zamanımda, ben istiyorum diye işaretledim ama topçu olarak Şırnak'ta yaptım, yani sanırım kafalarına göre yapıyorlar bende anlamadım:)

RIDVAN
11-10-2013, 10:30
Konunun Üzerİnden 1 yil geÇİcek nerdeyse bugun e devletten yerİmİ ÖĞrendİm hakkimiza hayirlisi artik...

TopÇu ve fÜze okulu / ankara polatli / 04 - 11 - 2013

ggtoker
11-10-2013, 10:50
Konunun Üzerİnden 1 yil geÇİcek nerdeyse bugun e devletten yerİmİ ÖĞrendİm hakkimiza hayirlisi artik...

allah gonlune gore versım kardesım.... inş askerlikten sonrada bu düşüncelerin değişmez... şimdiden hayırlı tezkereler sana...

Ko®ay
11-10-2013, 11:07

Allah gönlüne göre versin,hayırlısı olur inşallah..

Komando olarak askerlik yapmak herkese nasip olmaz derler,büyük gurur verici bir şey ama zordur,sabır ister.

Olmaman iyi olmuş boşver,ben 2006 da yeni foçadan hakkari çukurcaya gitmiştim,güzel,zor ve bol anısı olan bir askerlik geçirmiştim,full atraksiyonlu bol çatışmalı :D

Ama şu gün 7 kat düşmanım yeni foçaya düşse yeminle üzülürüm :)

RIDVAN
11-10-2013, 11:17
Allah gönlüne göre versin,hayırlısı olur inşallah..

Komando olarak askerlik yapmak herkese nasip olmaz derler,büyük gurur verici bir şey ama zordur,sabır ister.

Olmaman iyi olmuş boşver,ben 2006 da yeni foçadan hakkari çukurcaya gitmiştim,güzel,zor ve bol anısı olan bir askerlik geçirmiştim,full atraksiyonlu bol çatışmalı :D

Ama şu gün 7 kat düşmanım yeni foçaya düşse yeminle üzülürüm :)

Olma şansım yokmu artık :D

altima
11-10-2013, 11:19
üstad selam..

2003 te izmir yenfocada acemilik yapmıştım. ordan bitlise gittim. ama hiç yerimde durmadım :D habire operasyon van-muş-siirt üçgeninde gezindik :D

komandoluk eğitim olarak gerçekten zordur. her insan yapamaz.. bizde kac tane eleman eğitim esnasında refüze oldu bilemezsin...

çok anın olur,, güzel günlerin olur... ama kendimden örnek vereyim,, geldikten snra 2-3 ay tedavi gördüm (psikolojik olarak) askerde yaşanan her olayı medya göstermemekte buna inan !! ne çatıişmalar ne olaylar saklanır, dışarıya bildirilmez !!

senin atandığın yere gelirsek,, ankara genel olarak zor bi yer derler.. tüm komutanlar vs orda olduğu için elin selam vermekten hiç aşağı inmez,, giyim kuşama dikkat edin vs derlerdi.

hayırlısı olsun inş.. geldikten sonrada duygularını yazarsın buraya aradaki farkı daha iyi anlarsın.. bi tavsiyem olcak,,, mecbur olmadıkça izin kullanma.... sonradan o 20 gün bile sana ilaç gibi gelir buna inan :icon_tup:

tşk
Rıdvan..

Ko®ay
11-10-2013, 11:30
Olma şansım yokmu artık :D

Maalesef :D