PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : E36 M3 + SS = Trafik Cezası Hakkında

Firat.M3
20-09-2012, 22:43
Selam arkadaşlar,

Bugün E36 M3 üm ile yolda seyir halindeyken arkamdan ekip otosu anons etti ve sağa çektim. Ardından gaza basmamı istedi. Bastım. Evrakları istedi bmw için üretildiğini ve orjinal olduğunu söyledim. Yavşak bi tavırla biz çok gördük orjinalleri diyerek aldı evrakları. Adama ruhsatta 3200 motor yazdığını aracın gücünü vs gösterdim. Beni ilgilendirmez bu dedi. İstediğiniz yerde lifte kaldıralım bakın altında bmw logosu var dedim. "Bu memlekette herşeyin sahtesi yapılıyor." şeklinde bir cevap daha aldım.

1 Haftalık süre verdi egsozun değişmesi için ve 150 TL ceza yazdı. Supersprint TSE vb onay belgelerine sahip. Hatta altında da bmw logosu ve bmw için üretildiği yazmakta. Nasıl bir yol izleyerek bunun yasal belgesini elime alabilirim? Yardımlarınızı bekliyorum.

Viper_Si
20-09-2012, 22:46
hadi ya geçmiş olsun kardeşim bulalım bi yolunu :S

MeRtCaN
20-09-2012, 22:46
Geçmiş olsun
trafikten men ederek mi sure verdi size
yoksa evraklarınız hala sizdemi ?

parlak uç oldugu surece oem eksoz bıle olsun ceza kesıyor sevgılı memurlarımız :(

GokhanRS
20-09-2012, 22:47
ses yapıyorsa hiç bişey yapamıyorsun malesef :(

Volkann
20-09-2012, 22:48
bırakın egzozu egzoz başlıgı takanlara bile ceza kesebiliyor bunlar yeterki istesinler.

0k4N
20-09-2012, 22:50
Geçmiş olsun .. Hiç bi türlü karşı gelemiyormu bu cezaya bariz belli orjinal egsoz ? İlla ödicekmi arkadaş ceza tutarını ?

Firat.M3
20-09-2012, 22:51
araç bende. izin kağıdı verdi 1 haftalık. değiştirecekmişim. ulan neyle değiştireyim diyorum adama altında bmw logosu var, tse onaylı her boku var diyorum. o zaman delinmiştir diyor. bitürlü o küçük beyinleri almadı..

GokhanRS
Geçmiş olsun .. Hiç bi türlü karşı gelemiyormu bu cezaya bariz belli orjinal egsoz ? İlla ödicekmi arkadaş ceza tutarını ?

ses yapıyorsa orjinal olmadığını ispat eder adamlar. ss bmwnin fabrikasyon gelen egzosu değil.

bende cezanın yanlış olduğunu düşünüyorum ama egzos cezasında hukuksalda koştursan hiç bişi elde edemiyorsun. ses çıkıyorsa sorundur. ferrariye bile yazabiliyorlar.

Firat.M3

mühendisler odasından kağıt alıp sonra mahkemeye verip cezayı iptal ettirme şansım varmış. Fakat ben durup dururken bunlarla uğraşmak zorunda mıyım? bu seferlik uğraşacam. ama sonunda haklı çıkarsam ki çıkmam gerekir, o memuru da ayrıca dava edecem.

dragon07
20-09-2012, 22:54
herhangi bi egzozcuya git orjinali takılmıstır desin kaşe imza mühür bunu götür trafige trafikten düşümünü yap...egzozu söküp takmana hiç gerek yok orjinal egzoz diye yedirirsin sadece biraz inandırıcı ol :))

yani polise dava açıcam vs yıpratırlar adamı...

bitane bilirkişi bul notere git egzozun oem parça oldugunu tasdiklet arabana koy.hiçbişey yapamazlar

1.bazı polisler var harbiden delikanlı adamlar efendilikten anlıyor.
2.bazı polislerde var senin karşılaştıgın gibi onlarda caz yapmaktan anlıyor nabza göre şerbeti vermek lazım :)

jdm039
20-09-2012, 22:55
imprezanın evonun bagaj spoiler''kanadına'' ceza yazan bir zihniyetin olduğu ülkede yaşamak ..
adamlar istesin yeterki ..geçmiş olsun ya ço moralim bozuldu başıma böyle sinir bozucu saçma ve cahilce ceza işlemi geldi :(

Firat.M3
20-09-2012, 22:59
imprezanın evonun bagaj spoiler''kanadına'' ceza yazan bir zihniyetin olduğu ülkede yaşamak ..
adamlar istesin yeterki ..geçmiş olsun ya ço moralim bozuldu başıma böyle sinir bozucu saçma ve cahilce ceza işlemi geldi :(

bende de var spoiler. fakat o da orjinal GT2 spoiler. bişi derlerse onu da söker altındaki logoyu saplarım bi taraflarına.

SGTI
20-09-2012, 23:02
Polislerin yetki sınırları çok büyük.
Başıma gelmedi daha çok şükür ama durdursa bu arabada ABARTH var dese.Ki hiç eksoz sesi bile gelmese hiç problem değil yazabilir.Siz onu dava ederseniz savunmasıda o gün vardı çıkarttırmış demesi yeterli olucaktır.Hane hepsi için demiyorum ama bazı polislerimiz yetkilerini ib.. lik için kullanıyor maalesef.Ya çorba parası yada can sıkıntısı.Onlar mı bize hizmet ediyor bizmi onlara anlamadım bu işi.Herşey kanıtlı olması lazım.Vericekler bir cihaz sesi kontrol edicek.Emniyet kemeri,ve park yapılmaz yerlerine girenlerin fotoğraf çekilerek kanıtlanması tarzında.

timucintt
20-09-2012, 23:02
şöyle diyim abi ses limitlerdeyse ceza kesemezler ölçüm almalılar kafalarına göre sırf ses çıkıyor diye ceza kesemezler.... sen ss in ses ölçümünü yaptır mühendisler odasına ve tapulu belgenle sok bir taraflarına.... ama ses yasal düzeyin üstündeyse çakarlar cezayı hiç birşeyde hak iddia edemezsin ama altındaysada sana artistlik yapamazlar :)

sefa33
20-09-2012, 23:04
polis durdudugunda ceza yazarken videoya aldık gaza bastık sesi cektik eksozu zumlayıp ss oldugunu cektik vardı cıkarttı diyemeyecek.

Firat.M3
Polislerin yetki sınırları çok büyük.
Başıma gelmedi daha çok şükür ama durdursa bu arabada ABARTH var dese.Ki hiç eksoz sesi bile gelmese hiç problem değil yazabilir.Siz onu dava ederseniz savunmasıda o gün vardı çıkarttırmış demesi yeterli olucaktır.Hane hepsi için demiyorum ama bazı polislerimiz yetkilerini ib.. lik için kullanıyor maalesef.Ya çorba parası yada can sıkıntısı.Onlar mı bize hizmet ediyor bizmi onlara anlamadım bu işi.Herşey kanıtlı olması lazım.Vericekler bir cihaz sesi kontrol edicek.Emniyet kemeri,ve park yapılmaz yerlerine girenlerin fotoğraf çekilerek kanıtlanması tarzında.

iphone ile arkadaşım ben cezayı yerken video çekti. önce egsozu çekti üstündeki supersprint yazısına zoom girerek. ardından ekip otosunu ve bizim aracımızı çekti. kapısını açtı gaza bastı. kısa film gibi ispatımız mevcut..

.::EmrE::.
Gerçekten moral bozucu.. Ancak ülkemiz memuru cok cahil/ veya cok özenti. Sizde var diye çekememiş de olabilirler. Corsa Opc varken arka tampondaki oem difüzöre taktılar. Böyle corsa yok git uyumluluk belgesini bul getir diyerek bağlamıştı...

freelife
20-09-2012, 23:06
ben,m baiımada geçenlerde bu tarz bir olay geldi allahtan ebaydan katalog satın almıştımda aracımın orjinal böyle olduğunu anlatabildim ,bana mercedesten güçlümü aracın dedi :) ruhsata bakıncada 2.0 turbo 225 yazdığından vay be reno 2 turbolu araba yapıyormu dedi ve ekzoza baktı gaza yüklen dedi bende az bastım ee normal bu kadar ses 2 turbolu araç için dedi :D.neden bu kadar anlattım ....
eğitim şart ...bu polisimiz olsada eğitimşart doktorumuz olsada eğitim şart eğitim biryerde bitmiyor sürekli eğitim almaları lazım ...

Mr.K
ss olması bmw ıcın uretılmıs olmasıbıseyı degıstırmez ki siz bunu anlamıyosunuz.. bmw logosu var eyw bmw servis parcasımı hayır :)

Ef Driver
ne ammele herifler hepsinden nefret ediyorum amk

freelife
20-09-2012, 23:07
Gerçekten moral bozucu.. Ancak ülkemiz memuru cok cahil/ veya cok özenti. Sizde var diye çekememiş de olabilirler. Corsa Opc varken arka tampondaki oem difüzöre taktılar. Böyle corsa yok git uyumluluk belgesini bul getir diyerek bağlamıştı...

işte bu tip sıkıntı yüzünden ebaydan katalog satın aldım ve işime yarıyor ...:)

sefa33
20-09-2012, 23:07
Bide arkadaslar 2-3bin devirlerde gidiyorduk sıka sıka gitmiyorduk polis bizi durdurup eksozdan ses cıkıyo diye ceza yazcam demesine sok olduk zaten . arkamızda geliyormus fark etmedik bile.

Firat.M3
20-09-2012, 23:10
ss olması bmw ıcın uretılmıs olmasıbıseyı degıstırmez ki siz bunu anlamıyosunuz.. bmw logosu var eyw bmw servis parcasımı hayır :)

desibel olarak e36 m3 orjinal egsozundan farksız. hatta e36 m3 egsozunun zırıltısı daha fazladır. bmw supersprinti destekliyor. yurtdışında ilgili evrakları da var lakin bizde mevcut değil.

Mühendisler odasından belge almak için gidildiğinde belirli bir db sınırına göre mi bakılıyor? Bu konuda bilgisi olan varsa sevinirim.

GokhanRS
20-09-2012, 23:12
desibel olarak e36 m3 orjinal egsozundan farksız. hatta e36 m3 egsozunun zırıltısı daha fazladır. bmw supersprinti destekliyor. yurtdışında ilgili evrakları da var lakin bizde mevcut değil.

Mühendisler odasından belge almak için gidildiğinde belirli bir db sınırına göre mi bakılıyor? Bu konuda bilgisi olan varsa sevinirim.

hayır bmw ye gidip aracının teknik bilgi evrağını kaşeli alırsan desibelinde yazdığı belge var zaten. o belgede 30 db derse 30u geçemez.

Arenimo
20-09-2012, 23:13
Sunu anlamiyoruz SS veya baska bir firma turkiyeye ithal edilirken sadece pist kullanimi icindir diyerek ithal ediliyor ve kutusunda pist icindir yazmakta malesef yaziyolar ama yazmakta haklilar ben hic o tarz muhabbetlere gormiyorum bastan basliyorm alttan almaya yazarsanda canin sagolsun diyorum:D

freelife
20-09-2012, 23:14
ne alırsanız alın ,benden demesi hoşuna gitmezse yada kıl olursa yine kesiyor cezayı ve git mahkemeye ver diyorlar çok yaşayan var bunu ..orjinal renkli fabrikadan çıkan camlara bunu yaptılar arkadaş mahkemeye verecekti sonuç ne oldu bilmiyorum.

GokhanRS
20-09-2012, 23:15
ne alırsanız alın ,benden demesi hoşuna gitmezse yada kıl olursa yine kesiyor cezayı ve git mahkemeye ver diyorlar çok yaşayan var bunu ..orjinal renkli fabrikadan çıkan camlara bunu yaptılar arkadaş mahkemeye verecekti sonuç ne oldu bilmiyorum.

banada megane 2 de 2 tane egzos kafası ne arıyo diye ceza kesiyordu sonra ruhsattaki beygirleri görünce inanmıştı aracın özel olduğuna :D

Safak
20-09-2012, 23:15
Orj bişi değilki... bildiğin spor susturucu.
Yasak. Polis kendi adına gerekeni yapmış.

Servisten Oem susturucu alıp takarsanız sorun kalmaz. Yada M3'üne ucuz şahin susturucu falan takıp öyle sorunu atlatın. Sonra ss'i takıp devam edin. Ama polis bidaha işlem yaparsa şaşırmayın. İsyan edilecek birşey değil bu. Yasak...

Firat.M3
20-09-2012, 23:21

Servisten Oem susturucu alıp takarsanız sorun kalmaz. Yada M3'üne ucuz şahin susturucu falan takıp öyle sorunu atlatın. Sonra ss'i takıp devam edin. Ama polis bidaha işlem yaparsa şaşırmayın. İsyan edilecek birşey değil bu. Yasak...

bir arkadaşımın elinde ss ile ilgili bir belge var. aracı e36 m3 cabrio. bunu göstererek ceza yemiyor. yarın o evrağı da alarak gidecem. sorunu atlatmasında birşey yok zaten. tanıdıgım da var. yarın gel meni kaldırayım dedi. mevzu bunun tekrarlanmaması.

Rox
20-09-2012, 23:22

+1 :icon_tup: ....

PunisheR
20-09-2012, 23:25
desibel ölçümü yaptırın bilirkişiye, öyle iptal edilir.

Safak
20-09-2012, 23:26
bir arkadaşımın elinde ss ile ilgili bir belge var. aracı e36 m3 cabrio. bunu göstererek ceza yemiyor. yarın o evrağı da alarak gidecem. sorunu atlatmasında birşey yok zaten. tanıdıgım da var. yarın gel meni kaldırayım dedi. mevzu bunun tekrarlanmaması.

Heh... o eksozla geziceksen, o kağıdın bazen işe yaramayacağını da hesaba katacaksın :D Burası Türkiye... Eksozdan geçirmez başka şeyden geçirir polis. Her ceza yiyen polisten fırça yiyen gelse konu açsa. Ayvayı yedik. Hukuk forumları var bu işlerle ilgilenen.

arfy
20-09-2012, 23:27
hiçbirşey idda edebiliceğinizi yada kazanabiliceğinizi sanmıyorum ... kafamdan büyük 2 tane mühür varken plakada bunda niye tek mühür var la diyerek men etti cezamı kesti ..

orijinal sti'lar .. cooper S ler çift egzostan ... vs aklınıza ne gelirse ceza yazılan bir memleketteyiz..

ukku
20-09-2012, 23:28
Heh... o eksozla geziceksen, o kağıdın bazen işe yaramayacağını da hesaba katacaksın :D Burası Türkiye... Eksozdan geçirmez başka şeyden geçirir polis. Her ceza yiyen polisten fırça yiyen gelse konu açsa. Ayvayı yedik. Hukuk forumları var bu işlerle ilgilenen.

:icon_tup:

Firat.M3
20-09-2012, 23:28
hiçbirşey idda edebiliceğinizi yada kazanabiliceğinizi sanmıyorum ... kafamdan büyük 2 tane mühür varken plakada bunda niye tek mühür var la diyerek men etti cezamı kesti ..

orijinal sti'lar .. cooper S ler çift egzostan ... vs aklınıza ne gelirse ceza yazılan bir memleketteyiz..

haklısın arif.. desibel ölçümü ile işe başlayacam yarın. hayırlısı.

Firat.M3
20-09-2012, 23:32
bu arada tam önümdeki e92 m3 ün de v8 motoruyla ve egsozuyla gürleyerek gitmesi cabasıydı. tuhaf bu memleket. tuhaf..

Rox
20-09-2012, 23:33
haklısın arif.. desibel ölçümü ile işe başlayacam yarın. hayırlısı.

bence hiç bulaşma 3.28 varkende aynı sıkıntıyı yaşadım bende memurum banada işlem yaptılar.Ben hem alkol muayenesinde takıldım öyle özelde çevirmedim ama aracımda ss vardı aldığım eleman takmıştı ben değil.Ötüyor yani yapıcak bişey yok benim aracın içinde çiğerlerim çıkıyordu sonra normale döndürdüğümde anladımki gereksizmiş emiş sesi bile yeter oldu :)

Safak
20-09-2012, 23:37
bu arada tam önümdeki e92 m3 ün de v8 motoruyla ve egsozuyla gürleyerek gitmesi cabasıydı. tuhaf bu memleket. tuhaf..

Boşver eksozu meksozu... nasıl M3? güzel kaçıomu? Memnun musun? Tüketim nasıl?
Vanosları falan cortluyor bunlar ondan yürümüyor... yoksa sağlıklı 3.0 ve 3.2 ile s2000 le Type-R la falan kolay geçilmez bu makinalar falan diorlar. Doğrumudur?

Güzel şeyler anlat ya:D

Cem.B
20-09-2012, 23:39
valla bende mini gp varken borusandan kağıt almıştım bu aracın herşeyi orj diye jcw egzoz vs orj die tabi bide headers vardı hayvan gibi ses çıkardı ama o kağıdı gösterince hiçbişi yapamıyolardı

kamyondan çok ses çıkaran şahinlere bişi demezler milletin dünya para saçıp 2 hp için taktığı egzoza laf eder şerefsizler

ukku
20-09-2012, 23:40
Gürültülü eksozla gezip bunu hak zannedenler kaldı mı yav.
Sen back pressure hesabı yapıyorsun, ötekisi sesine göre takıyor..
Polis ya da kaldırımda yürüyen adam gözünden ne farkı var? Hiç.
İkisi de normalde yapmaması gereken bi gürültü yapıyor.
Trafik böyle der. İşine gelirse. Ya cezaya katlanacaksın, ya takmayacaksın. :)

hakotech
20-09-2012, 23:48
atakoyde ve florya yolunda ıkı kere çevirmeye girdim..hatta ataköydekinin el işaretini geç gördüm ve ani reflex ile birden kırdım..adamın uzerine çıkıcaktım yanlışlıkla..aman kaçıyomu vs..falan diye düşünmesinler diye..

neyse ataköydeki bi ayar oldu..geç gördüğümü söledim el işaretini..effledi püfffledi evrakları istedi..neyse insanmış çok bişey demedi :) çok ses çıkıyo farkındasın dimi dedi..evet farkındayım..lutfen motor hacmine bakarmısınız dedim..baktı hee tamam dedi kaç yakıyo kmde falan fıstık faslından sonra bıraktı gittim..aynı gece floryadada cevırdıler yesılkoyden çıktım florya flyınn ıstıkametıne dogru..neyse durdum alkol evrak bakımından sonra,memur amırının cagırdıgını soledi..aldık başımıza bela ataköyde bişey yapmadılar şimdi acısı çıkacak dedim..yusuf modunda bi gittim arabanın yanına,buyrun memur bey dedim..adam şöle bi baktı..o ön plakanı tak istersen yoksa işlem yaparlar,ki ben görürsem bidaha,ben yaparım dedi..dedim hayhayy memur bey..yine kaç yakıyo bu kaç bastın muhabbetinden sonra iyi geceler diledim ve evime geldim :)

bazı memur arkadaşlar çok anlayışlı..böle arkadaşlar sıklaşır inşallah :D

BüLenT GöReN
20-09-2012, 23:48
madem ceza yazıyo aracı men ediyo trafikten veya işte bi haftalık izin belgesi veriyo felan zaten video çekmişiniz polis agaya cezayı yazarken siz bu cezayı yaz ben bu işin peşini bırakmıcam önce tüvden bile geçen tse li bilmemneli eksoza nasıl ceza kesiliyomuş bunu öğrenicez ben suçluysam cezamı ödicem ama siz suçluysanız sizde nasıl ödenmesi gerekiyorsa öyle ödiyeceniz diyecektin o aradada cezayı yazarken kibarca böyle lafı sokarcasına cezayı yazdıktan sonra makbuzun dışında bi kağıdada yaka numaranızı yazarmısınız diecen bak nasıl başlıcak yan çizmeye

Firat.M3
20-09-2012, 23:54
söyledik zaten, mahkemeye verirsiniz dedi. ayrıca araştırırken şöyle birşey buldum forumda.

http://www.techturkey.com/forum/798415-post49.html

Seven7
20-09-2012, 23:54
Desibel işine girersek Harley'lerin satışı yasaklanmalı ilk baş. Garip işler, ben tın tın gidersin çevirir, diğer sıka sıka gider arkasından bakar.

ERTAN
21-09-2012, 00:03
Tatlı dil ,yılanı deliğinden çıkarır stratejisine inanırım:) Baktın zaten kacarın yok yazsın

orhan_guney
21-09-2012, 00:07
gecen hafta gece orjinal ferrariye adama gözümün önünde yazdı altınızade capıtolun önünde agzım acık kaldı bende yanlarından gecdim sesiz usulca :)

NaNick
21-09-2012, 00:26
O kadar cok polis tipi var ki her turlu ceza kesiyorlar. Kimi polisler cok anlayisli film egzos hic bakmiyor bile sadece ruhsat ehliyet isteyip bakip yolluyor. Kimi polisler luks arac oldugunda kesin bunun tanidigi vardir uzaklara surmesinler iki ceza yuzunden sahin cevirir ona ceza yazariz diyor. Kimi polislerse markaya bakmadan doldurmalari gereken kotalari yuzunden onune gelene ceza yaziyor. Eski civic si aracimla gidiyordum onumde rx-8 oyle bir egzos sesi vardi ki arabada calan muzigi duymuyordum bende ise sadece son susturucu vardi ve beni cevirdi yay kesik su soyle bu boyle diye bi basladi tamam abi kes cezayi sorun degil dedim sasirdi itiraz etmicekmisin falan dedi yoo kes dedim. Sonra tek sordugu arabayi satmayi dusunurmusun ben alicam boyle bir araba dedi aman abi yasak boyle arabalar dedigimde ver bir tur dolaniyim surdan bir bakayim dedi aldi gitti ve ceza yazmadan yolladi beni :) ben bahcesehir de cok gordum. Korkupta ceza yazmayan polis. Ama altinsehir tarafinda luks araclarin gecmedigi yerde her gun cevirme. Merkeze girse bir gunde baglanicak 10-20 tane araba bulabilicekken iceri girmeye ceza kesmeye korkan polislerde var :) size kolay gelsin umarim halledersiniz..

FB10ur
21-09-2012, 00:31
Verilen yetkileri kafalarına göre o kadar rahat uyguluyorlar'ki insanın aklı almıyor...geçmiş olsun üzücü bir durum haklı olduğun halde haklılığını o an için kanıtlayamamak ve ceza yemek...

Arenimo
21-09-2012, 01:01
Ya arkadaslar bende modlu arabaya biniyorum neyin hakkindan bahsediyosunuz takilan ithal edilen her egzost pist icindir faturasinda kutusunda ve egzost ustunde yazar adam da gorevini yapar beni cevirdiklerinde rahat davraniyorum alttan aliyorum haklisiniz istediginiz zaman baglarsiniz bile diyorum bu yuzden bisey diyemiyorum ben amcami oburu dayisini oburu kankasini , bakani vekili arasa gariban yurdum insani kimi arasin ? Yada polis memur o uniformasiyla sen suclu olmana ragmen ezilsin mi aradigin yada araticagin kisiler tarafindan ben bana ilimli yaklasana daha ilimli oluyorum adam zaten hakli komple offside arabaya biniyosun alir yazar baglar nesesine kalmis bi durum :D

Firat.M3
21-09-2012, 01:04
Ya arkadaslar bende modlu arabaya biniyorum neyin hakkindan bahsediyosunuz takilan ithal edilen her egzost pist icindir faturasinda kutusunda ve egzost ustunde yazar adam da gorevini yapar beni cevirdiklerinde rahat davraniyorum alttan aliyorum haklisiniz istediginiz zaman baglarsiniz bile diyorum bu yuzden bisey diyemiyorum ben amcami oburu dayisini oburu kankasini , bakani vekili arasa gariban yurdum insani kimi arasin ? Yada polis memur o uniformasiyla sen suclu olmana ragmen ezilsin mi aradigin yada araticagin kisiler tarafindan ben bana ilimli yaklasana daha ilimli oluyorum adam zaten hakli komple offside arabaya biniyosun alir yazar baglar nesesine kalmis bi durum :D

bu durum biraz daha farklı. üstteki linkte belirtilen İTÜ kararını okuyarak başlayabilirsin.

Jeandan-R
21-09-2012, 01:43
eksoz ucundan araba bağlattığım için hiç yadırgamadım bu durumu.

Zorbey
21-09-2012, 01:47
Dizel arabaya eksoz sesinden ceza yazarlar,kusursuzlar..

Zero
21-09-2012, 02:24
ben,m baiımada geçenlerde bu tarz bir olay geldi allahtan ebaydan katalog satın almıştımda aracımın orjinal böyle olduğunu anlatabildim ,bana mercedesten güçlümü aracın dedi :) ruhsata bakıncada 2.0 turbo 225 yazdığından vay be reno 2 turbolu araba yapıyormu dedi ve ekzoza baktı gaza yüklen dedi bende az bastım ee normal bu kadar ses 2 turbolu araç için dedi :D.neden bu kadar anlattım ....
eğitim şart ...bu polisimiz olsada eğitimşart doktorumuz olsada eğitim şart eğitim biryerde bitmiyor sürekli eğitim almaları lazım ...

Hadi ya urkutucu bir durum.Korkudan sehir disina cikmakta tereddut ediyorum yetkili bir cahile denk gelipte orjinal oldugunu anlatamamaktan.

Bide gecen basima geldi ortakoyde elinde fener ne yaptigi belli degil almis isin kilici kullanir gibi hareketler yapiyor gec diyor zannettim yanindan gecerken eliyle yavas dur tarzi hareketler yapti.Durdum cami actim geldi bir tavirlar yok efendim beyefendi sayiyor diyorki 1 polis gordun mu tepe lambasini yakacaksin 2 yavaslayacaksin 3 duracaksin falan filan deliyurek kurallari saydi.Arabada eksik yok ama fazlalik var cam filmi falan bi sabir cektim ses cikarmadim simdi devam et dedi ve gonderdi.Hayatta boyle seylere gelemem polis degil basbakan olsa takmam herkesin verecegi bir can.Ama mantik agir basti hii memur bey dedim ve kufur ede ede yurudum gittim.Adamina denk gelirsen iyide benim paramla maasini alip bide artistlik yaptimi deliriyorum.

Firat.M3
21-09-2012, 02:43
Hadi ya urkutucu bir durum.Korkudan sehir disina cikmakta tereddut ediyorum yetkili bir cahile denk gelipte orjinal oldugunu anlatamamaktan.

Bide gecen basima geldi ortakoyde elinde fener ne yaptigi belli degil almis isin kilici kullanir gibi hareketler yapiyor gec diyor zannettim yanindan gecerken eliyle yavas dur tarzi hareketler yapti.Durdum cami actim geldi bir tavirlar yok efendim beyefendi sayiyor diyorki 1 polis gordun mu tepe lambasini yakacaksin 2 yavaslayacaksin 3 duracaksin falan filan deliyurek kurallari saydi.Arabada eksik yok ama fazlalik var cam filmi falan bi sabir cektim ses cikarmadim simdi devam et dedi ve gonderdi.Hayatta boyle seylere gelemem polis degil basbakan olsa takmam herkesin verecegi bir can.Ama mantik agir basti hii memur bey dedim ve kufur ede ede yurudum gittim.Adamina denk gelirsen iyide benim paramla maasini alip bide artistlik yaptimi deliriyorum.

%100 katılıyorum. her ay dünya kadar vergi ödüyorum bu devlete. dağdan inmiş bir hanzo, polis olmuş cahilce laflar edip can sıkıyor. eğer bu adam devlet memuru ise, öğretmenleri, doktorları başka bir kategoriye alsınlar. aynı klasmanda olmasınlar bu denyolarla.

Zero
21-09-2012, 03:05
Kimisi var can feda oyle polise genc olmama ragmen sessiz ve duzgun bir uslupla beyefendi ehliyet ruhsat lutfen alkol var mi ufle tesekkur ederim devam edebilirsiniz deyip gonderenide var.Onlarla bunlar ayni yerde ayni egitimi gormuyor mu?Yunus cevirdi bir sefer yol ortasinda ehliyet ruhsat cok tesekkur ederim gencler iyi gunler dedi yolladi iste oyle adamina denk gelmek istiyorum ben hep..

G_TT_I
21-09-2012, 07:02

bu durum biraz daha farklı. üstteki linkte belirtilen İTÜ kararını okuyarak başlayabilirsin.

Bir arkadasim ayni egzoz'dan 2 adet alarak teknik uni'ye bas vurdu biri aracin uzerinde digeri teste gerekli tum islemleri yapti ve hicbir sikinti yasamadi sadece biraz maliyeti oluyor,
2-3 kere ceza yesen o paraya yaklasir birde polis cevirdiginde sekeri alinmis cocuk gibi olmasi paha bicilemez.

ilovedrifting
21-09-2012, 07:33
araç bende. izin kağıdı verdi 1 haftalık. değiştirecekmişim. ulan neyle değiştireyim diyorum adama altında bmw logosu var, tse onaylı her boku var diyorum. o zaman delinmiştir diyor. bitürlü o küçük beyinleri almadı..

Almaz kardeş onların beyinleri bişey almaz. Polis milleti insiyatif kullanamaz akıl yürütemez beyinleri ona elverişli değil çünkü

wolkanku
21-09-2012, 08:21

böyle bir durumda hemen internetten açıp corsa opc'nin google görsellerini göstersek bir şey değişir mi merakımdan soruyorum

bLackModeL
21-09-2012, 08:29
gecmıs olsun abi yazdıysa baska caren yok abi ya degıstıreceksın yada gıdıp egzozcudan orjınalı takılmıstır dıye kagıt alıcaksın baska alternatıfın yok 3200 cc bı ton vergı oduyosun devlete hala ses pesınde vay anasını ya :)

KMR2-GT
21-09-2012, 08:32
orjınal egzoslada yeme ıhtımalı var ole kesın konusmayın.ben orjınal typer fotosu gezdırıyordum yanımda, gosterdım polıse bak cıft cıkıs orjınalı dedım fotoshop ta bunu bende yaparım dedı.bole adamlara çare yok

ha bide mavi fıltre borusuna nos demişti

erdi52
21-09-2012, 08:35
ya adamlar biz arabamızı yıkarken geldiler arabalarınızdan çok ses çıkıyomuş şikayet var dediler 3 arabayız ve 3 üde dizel verdim anahtarı eline git istediğin kadar bas gaza dedim bu sefer onu geçti arabalarınızı burdan alın işyeri şikayetçi dedi :) bulunduğumuz yerde petrol ofisii benzin istasyonu ki çalışanları ve müdürüyle çok samimiyiz :) onlarda bize zararları yok deyince tıpış tıpış uzadılar:)

KMR2-GT
21-09-2012, 08:36
ya adamlar biz arabamızı yıkarken geldiler arabalarınızdan çok ses çıkıyomuş şikayet var dediler 3 arabayız ve 3 üde dizel verdim anahtarı eline git istediğin kadar bas gaza dedim bu sefer onu geçti arabalarınızı burdan alın işyeri şikayetçi dedi :) bulunduğumuz yerde petrol ofisii benzin istasyonu ki çalışanları ve müdürüyle çok samimiyiz :) onlarda bize zararları yok deyince tıpış tıpış uzadılar:)

arkadaşın evinin önünde jant sköüyorduk müzik açık fln uluorta.polıs geldı hırsızlık yapıormussunuz burda dedı :D

MatraX_07
21-09-2012, 08:38
egzozcuya gidip egzoz onarıldı tarzında kaşeli bi yazı al Trafık Tescıle gıt
Sistemden düşürüm yapılsın.

erdi52
21-09-2012, 08:40
arkadaşın evinin önünde jant sköüyorduk müzik açık fln uluorta.polıs geldı hırsızlık yapıormussunuz burda dedı :D

he he çok iyiymiş ya :)

bide şöle bi olay vardı bi akşam saat 11 ewin önüne geldim yanımda ekip arabası durdu arama yapcaz dedi burda oturuyorum zaten dedim olabilir dedi bende iiyi ara dedim ve o ara balkondan annemle konusuyoruz torpidoda fıstık tuzları kalmıs parmağıyla azına alıp bakıyo felan çok gülmüştüm :)

altugkocer
21-09-2012, 08:40
Ben de çok kavga ettim polislerle ama maalesef ülkemizde polislere laf anlatmak mümkün değil. Sen ne dersen de o yine küçük beyninde bi şeyler kurmaya çalışıyor. İnsiyatifli polise de denk geldim "Biz de genç olduk hadi devam et fazla gezme" dedi ama geneli artist bi tavırla evrakları getir gaza bas bu ne lan aracını bağlıyorum vs. tarzı kelimeler kullandı. Aracımın egzosundan gram ses çıkmıyor camlarda film yok kemerim takılı ama hala sabah o trafikte bana tip tip bakıyor adam. Cinnet geçirmek an meselesi :D

erdi52
21-09-2012, 08:41
Ben de çok kavga ettim polislerle ama maalesef ülkemizde polislere laf anlatmak mümkün değil. Sen ne dersen de o yine küçük beyninde bi şeyler kurmaya çalışıyor. İnsiyatifli polise de denk geldim "Biz de genç olduk hadi devam et fazla gezme" dedi ama geneli artist bi tavırla evrakları getir gaza bas bu ne lan aracını bağlıyorum vs. tarzı kelimeler kullandı. Aracımın egzosundan gram ses çıkmıyor camlarda film yok kemerim takılı ama hala sabah o trafikte bana tip tip bakıyor adam. Cinnet geçirmek an meselesi :D

akşam amerikan filmi izlemiş belli:)

erhann
21-09-2012, 08:46
orjınal egzoslada yeme ıhtımalı var ole kesın konusmayın.ben orjınal typer fotosu gezdırıyordum yanımda, gosterdım polıse bak cıft cıkıs orjınalı dedım fotoshop ta bunu bende yaparım dedı.bole adamlara çare yok

ha bide mavi fıltre borusuna nos demişti

benim oem typer son susturucuyada laf eder bunlar... ama o... bahanesi hesabi olur susutrucu hikaye heryerden yaziyorlar butce acigini biz kapatacagiz

mechanic
21-09-2012, 08:48
çukurova üniversitesi ses ölçümü yapmaktadır. makina müh. bölümü atölyelerine gidin, en uçtaki şahane manzaralı yerlerin ordaki atölyeler ;)
ses ölçümü yaptıracaz diyin parasıynan yaptırın.
mümkünse araç bilgilerine egzos markasını da eklettirin.

ölçümler genelde düşük çıkıyor, son devirde ölçüm yapılmıyor zaten.

elinizdeki kağıtla egzosun belgesiyle beraber adliyede bu tğr cezalara itiraz edebileceğiniz yerler var. çok basit bir dilekçe kendiniz yazabilirsiniz.
o dilekçeyle beraber verin.
ama hemen yapın araya zaman girmesin.
bir daha biri durdurduğunda kağıtları gösterin, egzosdan yazamazsa başka şey bulup yazar :D

mechanic
21-09-2012, 08:52
cezayı da ödemen lazım hemen. o parayı sana iade edecekler.
sen paranı geri al dertten kurtul memurla uğraşma.
ilerde çevirmelerde kağıdı kullan..

gkhn55
21-09-2012, 09:04
tamamen çekememezlik yediremiyolar kendilerine kendilerinin m3ü olsa bak nasıl geziyolar bağarta bağarta gıcıklığına yapıyolar en iyisi silencerli aç kapa :)

rockford34
21-09-2012, 09:05
hazır dogramıslar cezayı yap daha cok bagıran bir egzost bir hafta boyunca sık emniyetin önünde :)

powERS
21-09-2012, 09:05
mühendisler odasından kağıt alıp sonra mahkemeye verip cezayı iptal ettirme şansım varmış. Fakat ben durup dururken bunlarla uğraşmak zorunda mıyım? bu seferlik uğraşacam. ama sonunda haklı çıkarsam ki çıkmam gerekir, o memuru da ayrıca dava edecem.

aynen yapman gereken bu.

acıklamaya calıstıgında da kotu cevap verdıgını dalga gecer gıbı davrandıgınıda ekle şikayetinde.

ayrıca madem delik vardır gibi bilirkişilik yapmış.

madem senın egzozunda orjinal. git tekrar aynı egzozla gir. muayeneye egzozun seri numarası filan varsa o nu da yazdır evraga. aynı egzozla oldugunuda belırt. sonra o gorevını kotuye kullanan polıs dusunsun ısın sonunu!

altugkocer
21-09-2012, 09:08
akşam amerikan filmi izlemiş belli:)

aman hızlı ve öfkeli izlemesin de :D mazallah ordaki polisler gibi kovalamaya kalkar :D

kelalper
21-09-2012, 09:17
Beni bostancı da çevirdiler alt geçitte. Sebep yayaya yol verdim diye polisten kaçıyor olabilir dedi. Kaçırmasaydınız dedim. Evraklar dedi. Buyur dedi verdim. Bekliyorum gelen giden yok. Ben indim nooldu diye biraz bekleyin çekici çağırdık arabanızı bağlıyoruz. Neden egzos yüzünden. Allah allah ne var dedim. Çift çıkış var egzoz ucu var. Ulan bu araba spor bak ruhsata diyorum olabilir ama böyle megane yok tampon da güzel olmamış beğenmedim diyor. Dedim o çekici gelirse çekicideki adamı da döverim madem anlamıosunuz amirinizi çağırın. Benim arabamı buradan kaldıramazsın dedim. Sen kimsin ya dedi. Vatandaşım sen kimsin kendini tanrı sanıosun dedim. O amir gelecek bağlıyoruz derse ben kendim götürürüm parka dedim. Amirlerini çağırdılar. Nerdeydi bilmiyorum 2 dakikada geldi. Baktı nedir problem. Amirim arabayı bağlıyoruz sahibi itiraz ediyor arabayı alamazsınız diyor dedi. Sesimi çıkarmıyorum. Neden bağlıosunuz dedi. egzosttan. Amir geldi yanıma iyi günler iyi günler. Arabayı çalıştırır mısınız egzosunuz orjinal mi dedi. Evet orjinal dedim. Çalıştırdım. Ses yok. Gaza basar mısınız. Bastım azıcık ses yok. Biraz daha basın dedi. Hangi çağdasınız soğuk motora neden olduğu yerde gaza basıyorum arabayı bağırttırıyorum dedim. Arabam orjinal sizin arkadaşlar bana böyle Megane yok egzos ucundan bağlıyoruz dediler dedim. Gitti memurların yanına evraklarımı aldı kusura bakmayın vaktinizi aldık dedi yolladı.
Çobanı polis memuru yaparsan o da arabaları koyun zanneder. Ben bunu anlıyorum.

powERS
21-09-2012, 09:40
Beni bostancı da çevirdiler alt geçitte. Sebep yayaya yol verdim diye polisten kaçıyor olabilir dedi. Kaçırmasaydınız dedim. Evraklar dedi. Buyur dedi verdim. Bekliyorum gelen giden yok. Ben indim nooldu diye biraz bekleyin çekici çağırdık arabanızı bağlıyoruz. Neden egzos yüzünden. Allah allah ne var dedim. Çift çıkış var egzoz ucu var. Ulan bu araba spor bak ruhsata diyorum olabilir ama böyle megane yok tampon da güzel olmamış beğenmedim diyor. Dedim o çekici gelirse çekicideki adamı da döverim madem anlamıosunuz amirinizi çağırın. Benim arabamı buradan kaldıramazsın dedim. Sen kimsin ya dedi. Vatandaşım sen kimsin kendini tanrı sanıosun dedim. O amir gelecek bağlıyoruz derse ben kendim götürürüm parka dedim. Amirlerini çağırdılar. Nerdeydi bilmiyorum 2 dakikada geldi. Baktı nedir problem. Amirim arabayı bağlıyoruz sahibi itiraz ediyor arabayı alamazsınız diyor dedi. Sesimi çıkarmıyorum. Neden bağlıosunuz dedi. egzosttan. Amir geldi yanıma iyi günler iyi günler. Arabayı çalıştırır mısınız egzosunuz orjinal mi dedi. Evet orjinal dedim. Çalıştırdım. Ses yok. Gaza basar mısınız. Bastım azıcık ses yok. Biraz daha basın dedi. Hangi çağdasınız soğuk motora neden olduğu yerde gaza basıyorum arabayı bağırttırıyorum dedim. Arabam orjinal sizin arkadaşlar bana böyle Megane yok egzos ucundan bağlıyoruz dediler dedim. Gitti memurların yanına evraklarımı aldı kusura bakmayın vaktinizi aldık dedi yolladı.

abi helal olsun ya. ben bu kadar sakin olamazdım herhalde haklı olduğumu bile bile.

ben böyle bişey yaşasam sanırım amirden o görevdeki memurların kimlik numaralarını ister haklarında görevi kötüye kullanımdan dava filan açarım.

adamlara bak ya kral zannediyolar kendilerini, onların keyfinemi kalmış böyle megane yok beyenmedim demek onun ne haddine şerefsiz görmemiş işte kendilerini birşey zannediyorlar üniforma giyince..

sovalye
21-09-2012, 09:44
sana uyarı vermişler cezayı odersin odemezsin bilemem ama ikinci defa aynı egzoz olayından ceza yersen arac baglanır ve sokulup muayeneye felan gider haberin olsun.

benden sana tavsiye egzozun ucu varsa ucunu cıkar dikkat cekmesin..

atituti
21-09-2012, 10:44
buraya bi konuda yazmıştım bu tur olaylarla ilgili ufak bi calısma yapıyorum diye , birkaç örnek yazayım ;
gri civic sahibi polis memuru , araba zır stock arkada nerden bulduysa civic coupe kanadı takılı bu bir , ikincisi mavi polo sahibi polis memuru jant egsoz ve film üçlemesine sahip ama hala baglandıgını zora düştüğünü göremedik.uğraşıcam hepsinle sonuna kadar. elimde olsa resimli ses kayıtlı bişiler yapıcamda başım belaya girmesin diye zor duruyorum

Rox
21-09-2012, 11:44
tamamen çekememezlik yediremiyolar kendilerine kendilerinin m3ü olsa bak nasıl geziyolar bağarta bağarta gıcıklığına yapıyolar en iyisi silencerli aç kapa :)

ferrari sahibi memur tanıyorum :) çatır çatırda ceza yazıyor hadi siz yine iyisiniz abd olan polisler olduğunda napıcaktınız merak ediyorum :)

ERY98
21-09-2012, 11:47
Daha 2 gün önce arabamda cam filmi hiç yok,yeni yıkatmışım camlarda biraz su kalmış, çıktım yola arkadaşlarla giderken baktım ilerde polis hemen kumandayla egzozu kapadım, müziği iyice kıstım kemerleri taktı arkadaşlar, ilerliyoruz yeni bitane çöm durdurdu bizi ama asıl yetkililer arkada heralde çocuğa stajmı yapıyorlar nasıl küfür yersin onumu öğretiyorlar nedir biz anlayamadık.. herneyse ehliyetine bakim bişey vardır belki dedi al bak dedim tamam sorun yok dedi, kemere baktı tamam, farlar sis yanmıyor tamam, egzoz varmı yok tamam, aracın muayenesi geçmiş dedi bu eski dedi, hayır geçmediyenisi altta dedim hee pardon dedi.. ama ensona bombayı koydu.. bu araçta cam filmimi var dedi 4 tane parmağını cama yukardan aşşağıya doğru sürdü araba daha yeni yıkanmış cam komple yağ izi oldu. Çıldırdım, dedim görmüyomusun gerçekten olmadığını dedim, eee ozaman su neden böyle duruyor ozaman camda dedi, bende yıkandığından olabilirmi dedim. Tamam beyfendi buyrun dedi gittim.. Anlaşılan kitlicek bişey bulamadı :D

ismailozkan_01
21-09-2012, 12:29
öncelikle geçmiş olsun ilk olarak cezayı ödemeniz gerekmekte , daha sonra aracınıza takılı olan eksozun yasal sınırlar içinde olduğunu düşünüyorsanız ki sınırlar gürültü kontrol yönetmeliğinde belirtilmiştir , çevre ve şehircilik bakanlığı il müdürlüklerinden yada desibelmetre ile ölçüm yapılan yerlerden misal üniversitelerin mühendislik bölümleri ölçüm yaptırıp ordan yazılı belge alarak gerekli mercilere ve o memurlar hakkında yasal sürecini başlatabilirsin , teknik değişikliğe gerek olmadığı ve yasal sınırlar içerisinde kaldıysan haklısındır aksi takdirde aracındaki en ufak bir ekleme vs tekni değişikliğe girecektir ve ruhsata işletmen içinde yasal prosedürleri izlemen gerekecektir mühendisler odası proje çizimi vs vs saygılar...

yasal kaynak : http://www.mevzuat.gov.tr/Metin.Aspx?MevzuatKod=7.5.14012&MevzuatIliski=0&sourceXmlSearch=

madde 9 ve 18

bu arada her zaman ki gibi tüm polislere genelleme yapan arkadaşlarımı esefle kınıyorum ....

Zero
21-09-2012, 15:23

Alper abi iyi sabretmissin aslinda telefondan internet acip gorsellerden filan gostersen araba orjinal diye inanmazlar mi?Ben anlamiyorum orjinali boyle olan arabayi inandiramamak adami cildirtir o yuzden iste sehir disina rahatlikla cikamiyorum.Ama baksana diyorsun ki bostancida oldu istanbul disinda cok daha rahat yasanir bu durum.

murat_ileri
21-09-2012, 15:24
öncelikle geçmiş olsun ilk olarak cezayı ödemeniz gerekmekte , daha sonra aracınıza takılı olan eksozun yasal sınırlar içinde olduğunu düşünüyorsanız ki sınırlar gürültü kontrol yönetmeliğinde belirtilmiştir , çevre ve şehircilik bakanlığı il müdürlüklerinden yada desibelmetre ile ölçüm yapılan yerlerden misal üniversitelerin mühendislik bölümleri ölçüm yaptırıp ordan yazılı belge alarak gerekli mercilere ve o memurlar hakkında yasal sürecini başlatabilirsin , teknik değişikliğe gerek olmadığı ve yasal sınırlar içerisinde kaldıysan haklısındır aksi takdirde aracındaki en ufak bir ekleme vs tekni değişikliğe girecektir ve ruhsata işletmen içinde yasal prosedürleri izlemen gerekecektir mühendisler odası proje çizimi vs vs saygılar...

yasal kaynak : Mevzuat Bilgi Sistemi (http://www.mevzuat.gov.tr/Metin.Aspx?MevzuatKod=7.5.14012&MevzuatIliski=0&sourceXmlSearch=)

madde 9 ve 18

bu arada her zaman ki gibi tüm polislere genelleme yapan arkadaşlarımı esefle kınıyorum ....

ismail ne zaman adanaya geleceksin, haydariyide gönderdik temelli aksaraya kimse gelme oldu:) şaka bir yana iletişime geçelim artık.

ismailozkan_01
21-09-2012, 15:28
ismail ne zaman adanaya geleceksin, haydariyide gönderdik temelli aksaraya kimse gelme oldu:) şaka bir yana iletişime geçelim artık.

gurbana adanadayık inşallah abi :)

freelife
21-09-2012, 15:40
Alper abi iyi sabretmissin aslinda telefondan internet acip gorsellerden filan gostersen araba orjinal diye inanmazlar mi?Ben anlamiyorum orjinali boyle olan arabayi inandiramamak adami cildirtir o yuzden iste sehir disina rahatlikla cikamiyorum.Ama baksana diyorsun ki bostancida oldu istanbul disinda cok daha rahat yasanir bu durum.

söyleyebileceğim tek şey megane rs kullanıcıları ( veya öyle az bulunan pek bilinmeyen spor araba kullanıcıları ) kesinlikle ebaydan v.s kataloğunu bulup alsınlar çok işe yarıyor ...

zekky
22-09-2012, 00:25
Abi telefondan griyorum cok detayli okuyamadimda muhtemelen baska bi egsozlu e36 yi sen sanmislardir.
Ben 207le 1.5 yil catara patara gectim yanlarindan birsey olmadi.
Onlar vanali sanmistir ondan inanmamislardir orjinal lafina.
Egsozcudan fatura al dendigi gibi git sokturdum orjinali bu de dusum yaparlar ayagini opiyim moduna yat sert cikis yaparsan anlamiyor mersin polisi..

Firat.M3
22-09-2012, 00:34
Bugün supersprint'in uyumluluk belgesini aldım. Tercüme edilmiş ve noterden onaylatılmış şekilde. Ayrıca makina mühendisleri odasına gittim. Oradaki mühendisler de beni haklı görerek dilekçe yazmamı istediler bilir kişi ataması için. Pazartesi günü bilir kişiye elimdeki evrakları ve servis yazılarını sunup aracın db ölçümlerini yaptıracam.

Supersprint uyumluluk belgesini yarın tarayıp burada paylaşıyor olurum. Gelişmeleri bekleyiniz :)

Ken_Block
22-09-2012, 08:30
bunlar çok olmaya başladılar

VWci
22-09-2012, 08:42
madem ceza yazıyo aracı men ediyo trafikten veya işte bi haftalık izin belgesi veriyo felan zaten video çekmişiniz polis agaya cezayı yazarken siz bu cezayı yaz ben bu işin peşini bırakmıcam önce tüvden bile geçen tse li bilmemneli eksoza nasıl ceza kesiliyomuş bunu öğrenicez ben suçluysam cezamı ödicem ama siz suçluysanız sizde nasıl ödenmesi gerekiyorsa öyle ödiyeceniz diyecektin o aradada cezayı yazarken kibarca böyle lafı sokarcasına cezayı yazdıktan sonra makbuzun dışında bi kağıdada yaka numaranızı yazarmısınız diecen bak nasıl başlıcak yan çizmeye

Ceza makbuzunda yazması lazım sicil numarasının.

TigeR
22-09-2012, 15:06
bizde dizel 307 varken sadece egzoz başlığı var diye bu araçta egzoz var deyip ceza yazmıştı yazmak istedikten sonra her türlü yazıyor yani

alex
22-09-2012, 15:16
Benim 1999 model 1.3 protonum var tek kapı

aracımın orjinal kutu içi filitre olduğu halde bile spor filitre varmış gibi sesi oluyor

bunun için memur bey beni kenara çekdi arabanız çok bagırıyor döndü son susturucu orjınaş gaza bas diyo basıyorum ses bulamadı arkada öne geldı kaputu açtırdı manıfoldunuz felan delık sanırım diye memur bey dedım benım aracımın filitre sesi biraz yüksek çıkmakta orjinal filitre kutusu borusu hepsi orjinal dedm 1 değişiklik yok yani dedim enson alkol testi yapalım sora gidebilirsin dedi bişey bulamadı ya
:D:D

altugkocer
24-09-2012, 08:24
dün akşam saat 7 7buçuk civarında kızılay göbekte ağzında sakız olan bir trafik memuru arkadaş onlarca araba içinden beni ve mustang i durdurdu. Gaza bas bakayım dedi bende Allah ne verdiyse bastım sonra ooo oooo oo hemen evraklar dedi verdim evrakları. Daha sonra arkamdaki mustang in yanına gitti mustangin sahibi çıldırmış durumdaydı size illa spor arabaları çevirin diye emir mi verildi dedi saydı sövdü evraklarını verdi sonra memur arkadaş bana tekrar döndü bu sırada ağzında sakızla baya bi artist tavırlar içindeydi arabanı bağlıyorum dedi. Ben de ceza yazamazsın bu arabanın herşeyi orjinal o duyduğun ses boxer motordan çıkıyor biraz bilgilenin çok cahil kalmışsınız dedim evraklarımı alabilirmiyim dedim aldım ve gittim.

Polisler hakkında genelleme yapmıyorum ama emniyet genel müdürlüğünün polis alımlarında biraz dikkat etmesi lazım. Her işsiz kalan gidip polis olmamalı.

Schumi
24-09-2012, 23:45
Ya orjinal değil ceza yazar diyenleride anlamıyorum. Bu ülkede bir sürü egzoz fabrikası var. Siz ne saçmalıyorsunuz o SS egzozlar yarış egzozu felan diye geliyor. Yok öyle birşey. Yan sanayi parça bunlar. Her egzozu kopan çürüyen eskiyen içi dağılan gidip borusana bir yere binlerce tl ödeyip susturucumu almak zorunda. Her türlü yan sanayi takma hakkına sahip. He aracın teknik uygunlun belgesinden daha fazla ses çıkartan bir egzoz sistemine sahip olamazsınız ve aracınız katalitik konvektör ile üretilmiş ise bunu sökemezsiniz o kadar.

Geri kalan herşey polis memurlarının iş güzarlıkları ve kanunları lastik gibi çeke çeke uzata uzata istedikleri gibi yorumlamaları. Benim arabamda trafik şubesinden kendi aracıma ait teknik uygunlun belgesinin aslı gibidir kaşeli kopyası var. Orada şehir içi ve şehir dışı desibel değerleri yazıyor. Elinde ölçecek cihazı yok memurun. Kafasından diyor bu çok ses çıkartıyor. Neye göre kime göre. Çevirmede nasıl kafasına göre sen sarhoşsun diyemiyor ve promil ölçümü alıyorsa her ekip otosunda ses ölçüm cihazı olsun.

Her şeyi 32B midir nedir teknik değişiklik maddesine bağlıyorlar ya ne şimdi bozmiyim ağzımı.

Edit: He birde şey yokmu. Böyle 206 mı varmış. Gel yoldan çevireyim sana 10 tane 206 hangisinde böyle egzoz ucu var göster. Cümledeki harika istatistiki tekniğe bakarmısınız. 10 tane çevirmiş olması yetiyor. Az var bundan diyincede. Nerede az var bir sürü var der. Bu araçtan dünyada 5 milyondan fazla satması ama RC modelinin dünya genelinde 10 bin tane bile olmaması. Türkiyede 100 taneden az satılması felan hiç önemli değil. 10 tane çevirince 1 tane daha çıkmıyorsa onun için yeterli. Otoparkta araba bağlama işlemleri yaparken bilgisayarın başında oturduğu zamanda. Tamam arabayı bağladın ama aç internetten 2 dk ruhsatta yazan ismi gör fotoğrafları gör başkasının aracınada aynısı yapma diyince oralı bile olmayan küçük dağları yaratan devlet memuruna ne denmeli şimdi.

cerkez_kral
24-09-2012, 23:50
abi büyük ihtimal aracın trafikten men eksozu söküp trafige gideceksin meni düşürecekler başka caresi yok

ST
25-09-2012, 00:01
Ya orjinal değil ceza yazar diyenleride anlamıyorum. Bu ülkede bir sürü egzoz fabrikası var. Siz ne saçmalıyorsunuz o SS egzozlar yarış egzozu felan diye geliyor. Yok öyle birşey. Yan sanayi parça bunlar. Her egzozu kopan çürüyen eskiyen içi dağılan gidip borusana bir yere binlerce tl ödeyip susturucumu almak zorunda. Her türlü yan sanayi takma hakkına sahip. He aracın teknik uygunlun belgesinden daha fazla ses çıkartan bir egzoz sistemine sahip olamazsınız ve aracınız katalitik konvektör ile üretilmiş ise bunu sökemezsiniz o kadar.

Geri kalan herşey polis memurlarının iş güzarlıkları ve kanunları lastik gibi çeke çeke uzata uzata istedikleri gibi yorumlamaları. Benim arabamda trafik şubesinden kendi aracıma ait teknik uygunlun belgesinin aslı gibidir kaşeli kopyası var. Orada şehir içi ve şehir dışı desibel değerleri yazıyor. Elinde ölçecek cihazı yok memurun. Kafasından diyor bu çok ses çıkartıyor. Neye göre kime göre. Çevirmede nasıl kafasına göre sen sarhoşsun diyemiyor ve promil ölçümü alıyorsa her ekip otosunda ses ölçüm cihazı olsun.

Her şeyi 32B midir nedir teknik değişiklik maddesine bağlıyorlar ya ne şimdi bozmiyim ağzımı.

Edit: He birde şey yokmu. Böyle 206 mı varmış. Gel yoldan çevireyim sana 10 tane 206 hangisinde böyle egzoz ucu var göster. Cümledeki harika istatistiki tekniğe bakarmısınız. 10 tane çevirmiş olması yetiyor. Az var bundan diyincede. Nerede az var bir sürü var der. Bu araçtan dünyada 5 milyondan fazla satması ama RC modelinin dünya genelinde 10 bin tane bile olmaması. Türkiyede 100 taneden az satılması felan hiç önemli değil. 10 tane çevirince 1 tane daha çıkmıyorsa onun için yeterli. Otoparkta araba bağlama işlemleri yaparken bilgisayarın başında oturduğu zamanda. Tamam arabayı bağladın ama aç internetten 2 dk ruhsatta yazan ismi gör fotoğrafları gör başkasının aracınada aynısı yapma diyince oralı bile olmayan küçük dağları yaratan devlet memuruna ne denmeli şimdi.

Budur işte..

Beni omega ile çevirdiler,bu arabanın egzozu ötüyor dedi,dedim ki beyefendi bu arabanın herşeyi orjinal egzoz ucuda altta içerde zaten baktı etti,bas bakalım dedi basıyorum yok yok kesin birşey var diyor,yapma etme dedim,2.0 motor bu normal değilmi sizce dedim baktı etti neyse tosunpaşa devam et dedi saldı,canları mı sıkılıyor bazı polis arkadaşların ben anlamıyorum ki?

samet_61
25-09-2012, 00:08

bazen cıkıor ole ...... ları benım orjınal egzosta ceza kestı ... pesını bırakma fırat ceza yasan kısının adı ceza makbuzunda vardır aracın trafıkten men suan 15 gun raahatca kulllanabılırsın 15 gun sonra yakalanırsan 1 hafta daha uzatır sonra 3.yakalamada baglar aracını egzostu deısme dırek gıt trafıge menı kaldırt dene bı sansını

Schumi
25-09-2012, 01:27
Budur işte..

Beni omega ile çevirdiler,bu arabanın egzozu ötüyor dedi,dedim ki beyefendi bu arabanın herşeyi orjinal egzoz ucuda altta içerde zaten baktı etti,bas bakalım dedi basıyorum yok yok kesin birşey var diyor,yapma etme dedim,2.0 motor bu normal değilmi sizce dedim baktı etti neyse tosunpaşa devam et dedi saldı,canları mı sıkılıyor bazı polis arkadaşların ben anlamıyorum ki?

He onuda dedim. Ses çıkıyor bundan dedi banda. 2000 motor benzinli 180 hp araba bu. Kedi gibi miyavlasın mı tabi ses çıkıcak dedim. :D

Viper_Si
25-09-2012, 01:44

aynen ne geceydi be :) sonrasında otobanda yaşadıklarımız en son 115tl cezayla kurtulmuştum :) o vtecli çocuk plakaları ispiyonluyordu polise :)

Subi-Emre
25-09-2012, 02:02
Dostum bende ss marka egsozun noter onayli bilirkisi raporu var raporda desibel cihazi olcumleri ve standarlara uygun oldugu hersey yaziyor isine yararsa faxlayabilirim

DetailEF
25-09-2012, 02:52
Yahu ben daha bu akşam oem egzostan ceza yedim ya ben ne yapayım :D Kağıdı aldım açtım Hakan Taşıyan'dan Gözünü Toprak Doyursun şarkısını son ses gittim usul usul :D

Firat.M3
25-09-2012, 03:07
bazen cıkıor ole ...... ları benım orjınal egzosta ceza kestı ... pesını bırakma fırat ceza yasan kısının adı ceza makbuzunda vardır aracın trafıkten men suan 15 gun raahatca kulllanabılırsın 15 gun sonra yakalanırsan 1 hafta daha uzatır sonra 3.yakalamada baglar aracını egzostu deısme dırek gıt trafıge menı kaldırt dene bı sansını

men olayını kaldırttım hemen ertesi gün zaten. mühendisler odasından bilir kişi beklemekteyim. bir takım evrakları da hazırladım. o polise birşey yapılabilir mi bilinmez, fakat mahkeme kararını ve bilir kişi raporlarını alacam hayırlısıyla. peşindeyim..

altugkocer
25-09-2012, 08:45
Dostum bende ss marka egsozun noter onayli bilirkisi raporu var raporda desibel cihazi olcumleri ve standarlara uygun oldugu hersey yaziyor isine yararsa faxlayabilirim

usta peki egzos şimdi gc8 e mi takılı