PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : elektronik proje (muhendislik fakultesi proje dersi icin)

erdem325
10-10-2012, 17:55
elektrik elektronik muhendisligi 3. sinif ogrencisiyim, proje 1 dersim icin bir proje bulmaliyim ve bu donem yapip vermeliyim..
basitce pic programlama yapabilirim.
mekanik isler elimden gelir..

ben durumumu izah edeyim once :)
iki hoca ile gorustum, birisi siradan bi derse gelen bi hocam..
ogrenciyi zorlamama taraftari, yap biseyler gec iste modunda..
digeri ise bolum baskanim..
o ise tam tersi, kaliteli ve nitelikli birsey istiyor..
yapacagim proje ise yarar olmali ve cok basit olmamali..
guzel ve ikna edici bir proje bulabilirsem eger bolum baskanindan almak istiyorum projemi..
aksi taktirde elektrikli perde falan gibi sacma bisey yapip diger hocadan alicam projeyi..
sizlerden tavsiye bekliyorum, akliniza gelen, sunu yapabilirsin falan dediginiz projeler var ise eger memnun olurum..
biraz stres oldum sanirim aklima pek birsey gelmiyor..
arac uzerinde birseyler de olabilir, hatta daha da hos olur sanki :)
simdiden tesekkurler..

ERY98
10-10-2012, 19:10
bende ışık üniversitesinde aynı bölümü okuyorum ama ***** hazırlık saolsun daha 2.sınıftayım.. mezun olmak üzere olan arkadaşlarım var onlardan fikir alır sana iletirim.. Ama en son okuldaki tayfa robot yapıp minyatür kalede maç yaptırıyorlardı :D şimdiden sana kolay gelsin, darısı zaten benim başıma er yada geç gelcek :D

d16y4
10-10-2012, 19:12
bende ışık üniversitesinde aynı bölümü okuyorum ama ***** hazırlık saolsun daha 2.sınıftayım.. mezun olmak üzere olan arkadaşlarım var onlardan fikir alır sana iletirim.. Ama en son okuldaki tayfa robot yapıp minyatür kalede maç yaptırıyorlardı :D şimdiden sana kolay gelsin, darısı zaten benim başıma er yada geç gelcek :D

o biraz zor olmazmı yaw:confused:

erdem325
10-10-2012, 19:17

tesekkur ederim..
ben projeyi bireysel yapicam ve bu donem vericem..
yani tek kisi icin pek mantikli degil robot falan :D

ERY98
10-10-2012, 19:20
Valla bana kalırsa baya kastıran bişey ama kendi gözümle gördüm :D inanmayan şile kampüsüne gelip LMF binasının 3.katında MIB Men In Black odasında görebilir :D

imprezaWRC
10-10-2012, 19:42
Bu tam olarak hangi ders için ? Dersin adı nedir ?

Mehmet Gazihan
10-10-2012, 19:51
532 243 73 66

telefonla konusalım..

RCkid
10-10-2012, 19:54
Projeniz mumkun oldugunca zorlayıcı ve ogretici olsun, mümkünse günümüz teknolojisini içinde barındırsın. Tavsiyem içinde kart tasarımı ve FPGA olsun. İşe girişte çok fayda sağlıcaktır. Görüşmelerde ilk sorcakları şey bitirme projesi.

A.Cem
10-10-2012, 20:55
Pic ile basit bir adc yazılımı yap, internette örnekleri bolca var,

bunu herhangi bir aracın eksoz o2 sensörüne bağla ve sensörden aldığın veriyi dijitale çevirip lcd ekranda yazdır.

Wideband yani. Bunun yarış araçları için gerekliliği konusunda hocayı rahatça ikna edersin hem de işe yarar birşey yapmış olursun...

Yok bi beden büyük gelir kasar şu anki bilgimle dersen yine pic ile flaşör devresi yap. Polis tepe lambası 3 sağ 3 sol mesela.

Ama mutlaka bi şekilde yap geç işte diyen hocayı seç ;)

sametozt
10-10-2012, 21:15
Proje konusunda ben de muzdaribim ama önerebilceğim şey maliyeti picten fazla olsa da arduino bordu kullanmak çok mantıklı ve basit. Pwm haberleşme vb şeyler projenizde buluncaksa basit arayüzüyle picten bir adım önde.

erdem325
10-10-2012, 22:20
532 243 73 66

telefonla konusalım..

abi simdi gordum, gec oldu sanirim yarin arayacagim seni..

Projeniz mumkun oldugunca zorlayıcı ve ogretici olsun, mümkünse günümüz teknolojisini içinde barındırsın. Tavsiyem içinde kart tasarımı ve FPGA olsun. İşe girişte çok fayda sağlıcaktır. Görüşmelerde ilk sorcakları şey bitirme projesi.

evet bende biraz zorlayici ve ogretici olmasini istiyorum esasinda..
ama cok buyuk islerinde altina girmemeliyim diye dusunuyrum, yani altindan kalkamadiktan sonra da bi esprisi olmaz maalesef :(
kart tasarimini basit olarak yapabiliyorum, bu bahsettiginiz baski devre hazirlamak ise tabii ki..
fpga hakkinda bi fikrim yok maalesef..
ha bu arada bu proje 1 dersi.. bitirme projesi degil yani..

Pic ile basit bir adc yazılımı yap, internette örnekleri bolca var,

bunu herhangi bir aracın eksoz o2 sensörüne bağla ve sensörden aldığın veriyi dijitale çevirip lcd ekranda yazdır.

Wideband yani. Bunun yarış araçları için gerekliliği konusunda hocayı rahatça ikna edersin hem de işe yarar birşey yapmış olursun...

Yok bi beden büyük gelir kasar şu anki bilgimle dersen yine pic ile flaşör devresi yap. Polis tepe lambası 3 sağ 3 sol mesela.

Ama mutlaka bi şekilde yap geç işte diyen hocayı seç ;)

afr himmm..
zaten ihtiyacim olan da birsey bu :)
bunu degerlendirecegim tesekkur ederim..

Proje konusunda ben de muzdaribim ama önerebilceğim şey maliyeti picten fazla olsa da arduino bordu kullanmak çok mantıklı ve basit. Pwm haberleşme vb şeyler projenizde buluncaksa basit arayüzüyle picten bir adım önde.

himmmm..
iste projenin ne olduguna ah bir karar verebilsem :)

sametozt
10-10-2012, 22:24
himmmm..
iste projenin ne olduguna ah bir karar verebilsem :)[/QUOTE]

Mesela afr projesini baz alıcak olursak sensörden gelen bilgiyi analog girişlere bağlıyosun.O sana 0 ile 1024 arası değer üretiyo.Bu değerleri kullanarak basitçe yazabilirsin programı.

onurgoyunc
10-10-2012, 22:32
microcontroller la ilgili proje yapabilirsin

erdem325
10-10-2012, 22:46
himmmm..
iste projenin ne olduguna ah bir karar verebilsem :)

Mesela afr projesini baz alıcak olursak sensörden gelen bilgiyi analog girişlere bağlıyosun.O sana 0 ile 1024 arası değer üretiyo.Bu değerleri kullanarak basitçe yazabilirsin programı.[/QUOTE]
himmmm bu gayet mantikli..

dragstar
10-10-2012, 22:51
bende elektronik mühendisliği 5. sınıf öğrencisiyim :D

hangi derse yapılcak proje ona göre bşyler aklıma gelebilir

Zorbey
10-10-2012, 22:55
Yeni nesil Araçlarda dönüşlerde sis farı opsiyonel olarak yanıyor,sizde orijinal olmayan araçlarda switch tarzında bir şeyle uygulasanız veya
Ofis kapısının üzerinde hareket edebilecek spot gibi bir aydınlatıcı,kapıdan girenleri takip etsin.Ortam azcık kararıp o kişiye ışık yoğunlaşsın gibi :D

erdem325
10-10-2012, 22:55
bende elektronik mühendisliği 5. sınıf öğrencisiyim :D

hangi derse yapılcak proje ona göre bşyler aklıma gelebilir

dersin adi proje 1 hocam..
gidip hocalardan birinden proje aliyorsun ve bu donem onu yapip sunuyosun falan :)
oyle su dersin projesi diye birsey degil..

erdem325
11-10-2012, 23:54
evet su ana kadar gelen fikirler:

-- minyatur kalede top oynayan robotlar (benim icin imkansiz gibi :D )
-- pic ile flasor devresi
-- adc ile wideband olayi
-- sis farlarini direksiyon konumuna gore sag yada sol yakma olayi
-- ortamdaki birini isikla takip etme

abiler arkadaslar fikir lazim..
varmi baska onerisi olan?