PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Tümseklere çok sert girdim.

redborn
12-10-2012, 01:43
Dün gece denizli belediyesi saolsun yolla aynı renk yaptıkları tümseği görmedim ve çok sert girdim.

80 ile giderken bildiğin kocaman tümseğe girdim araba zıpladı, sanki duvara vurmuş gibi ses çıktı takkkkkk dedi bildiğin. Dünden beri düşünüyom bişey olmuşmudur olmuşmudur iim içimi yiyor, daha öncede tümseklerden geçmiştim hızlı ama hiç görmediğim için fren bile yapamadım öyle bi ses çıktıki halaa aklımda. Ahaa dedim jantlar kırıldı.

İndim baktım şöyle görünürde bişey yoktu. Lastiklere baktım dış tarafına balon yok ama iç tarafta varmı bilemiyorum. Sizce arkadaşlar ne gibi birşey olmuştur araca ? Kesin birşey olmuştur o hızla ama ne olabilir ?

ERTAN
12-10-2012, 01:44
araba sağa sola çekiyomu?

Canselmo
2 Ay önce bende düşmüştüm eşşek kadar cukura 50 yanak nokian lastik anında fos ladı ... Onun harıcınde alt takıma baktırdım birşey yoktu rotlar salıncaklar falan hep sağlamdı ..

Hakan Burak
Lifte çıkarın, bakın arabanın altına. Öyle daha kolay tespit edilebilir.

JusticeForAll
12-10-2012, 01:48
Lift ile bakın arabanın altına. Öyle daha kolay tespit edilebilir.

bence de böyle yaparsanız daha kolay olur

redborn
12-10-2012, 01:49
Sağa sola çekiyormu bakmadım zaten daha önce sağa çekiyodu hafiften rot balans istiyodu yarın bakarım.

Dhaa öncede çok hızlı geçtiğim olmuştu tümseklerden ama bu öyle böyle değildi çıkan ses kulağımda halaaa. Dünden önceki günde hızla giderken denizli belediyesinin açtığı çukura girdim sert ondada acaip ses çıktı. 45 yanak olunca herşeyi arabada hissediyom.

Ama dün o tümsekten geçerken dedim aha tekerlekler davlumbaza girdi bildiğiniz kaldırıma çarpmış gibi tümsekten geçtim. :(

Dediğiniz gibi yarın bi lifte kaldırtayım baktırayım. En kötü ne olabilir peki ? Hiç bişey olmama ihtimali yok bence çıkan o sesten sonra

JusticeForAll
12-10-2012, 01:53
ben 110la çok sağlam bi kasise girdim sol ön lastik 2 yerden balon yaptı 40 yanak lastik 17 inc jant. bi de benzini kesti akünün orda bi kırmızı düğme var basınca tekrar açılıyo pejolarda ama sende öyle bişey yapmamış anladığım kadarıyla

ERTAN
12-10-2012, 01:55
benim arabada sola cekiyodu sonra cukura bi girdim düzeldi :D

Agah
12-10-2012, 01:55
o ses amortisörün dibe vuruşun etkisiyle cıkmıstır. 120 km hızla giderken titreme v.s yapıyormu denedinizmi. denemediyseniz 120 140 km gibi hızla giderken ses geliyormu, titreme varmı v.s bi dinleyin aracı. tabi yol müsaitse. yoksa hiç kendinizi tehlikeye atmayın. cana gelcene mala gelsin :)

redborn
12-10-2012, 02:01
Yarın bakıcam arkadaşlar umarım bişey çıkmaz daha uzun yol gidicem bu araçla bayramda. Jant yamulsa lastik inerdi herhalde demi arkadaşlar? Birde amortisörler dibe vurduysa patlamışmıdır sizce nasıl anlarım

CoSA
12-10-2012, 02:06
biz çok girdik o tümseklere şimdi azalttılar rahatladık birazda olsa.. umarım bişey olmamıştır ön tampon altı falanda çarpmış olabilir ama dedigim gibi umarım bişey yoktur..

RESERVE
12-10-2012, 02:46
Yarın bakıcam arkadaşlar umarım bişey çıkmaz daha uzun yol gidicem bu araçla bayramda. Jant yamulsa lastik inerdi herhalde demi arkadaşlar? Birde amortisörler dibe vurduysa patlamışmıdır sizce nasıl anlarım

sabah bi bak amortisörler yağ atmış mı diye... geçmiş olsun..

İbrahim33
12-10-2012, 02:51
Bende yazın kafam çok iyiyken köyde aracı tarlaya park ederken biraz hızlı girip , epey bi zıplamıştım arabanın içinde...olaydan sonra günlerce kızdım kendime ama birşey çıkmadı çok şükür...

Maxi
12-10-2012, 05:28
en kötü senaryo

lastik balon yapmış olabilir
jant eğilmiş olabilir
amortisör patlamış olabilir
amortisor kuleleri zarar görmüş olabilir
birde ön takıma bakmakta fayda var

Ken_Block
12-10-2012, 05:51
kaputun üstünden sağ ön lastik üstünden ve sol ön lastik üstüncen çamurluğundan bastırın tak tak ses geliyorsa ön takım gitmiştir..
veya kasisten geçtiğinizde dikkat edin tokur tokur ses geliyorsada zaten ön takm gitmiştir..

Skyhawk34
12-10-2012, 07:04
ben yaptıgımda karter yerinden kayıp damla damla yag kacagı olmustu ve ardından ertesi gün servise goturdugumde

motor kulaklardan geriye mi ne kaymıs dediler motoru tekrar eski yedine oturttular onun dısında sorun yoktu ben motora denk getirmiştim çünkü

Almanci Tane-R
12-10-2012, 07:14
geçmiş olsun denizlide hangi yolda başınıza geldi bu olay

Ome_RS
12-10-2012, 08:39
ben bi kere girdim ole ters bi yerde denk geldi araba bi elektrik arızası verdi düzeltene kadar 2-3 elektrikci değişti sinyal farlar kadran aydınlatması flan calısmıyordu

EMRE KAAN
12-10-2012, 08:44
far ayarı bozulmuştur en iyi ihtimalle bişi olucağını sanmıyorum ama jant eğilmiş olabilir lastik balon yapmış olabilir balans ayarı bpzulmuştur bunların neticesinde başkada bi şey olmaz geçmiş olsun :)

riddick
12-10-2012, 08:44
benim arabada sola cekiyodu sonra cukura bi girdim düzeldi :D

keşke herşey böle tamir olsaydı yaw...arabayı düz duvara sürer pert ederdim komple bakım anlican :D

5500
12-10-2012, 09:19
şehrin ağzına mıçtılar. heryer çukur. evelsi gün çukura girdim çıkamadım sanayide!

PimPCaR
12-10-2012, 09:26
4 tekeri yerden keserek girip çıktıgım tümsekler çukurlar oldu zamanında ama hiç bişey olmuyodu :) en kötü senaryoyla amortisörün patlar salıncagın yamulur muhtemelen.

redborn
12-10-2012, 11:13
geçmiş olsun denizlide hangi yolda başınıza geldi bu olay

Saki restauranttan çıktım birazda alkol var ama olmasada gircektim o tümsek gözükmüyodu :o Sakiden çıkınca alt yoldan çamlığa doğru giderken arka arkaya 20-30 metre arayla 2 tümsek var ikisinede girdim :mad:

far ayarı bozulmuştur en iyi ihtimalle bişi olucağını sanmıyorum ama jant eğilmiş olabilir lastik balon yapmış olabilir balans ayarı bpzulmuştur bunların neticesinde başkada bi şey olmaz geçmiş olsun :)

Evet galiab bozulmuş far ayarım. TÜmseklere girmeden önce sol far sağ fardan kısa yanıyodu şimdi eşit yanıyolar :D

şehrin ağzına mıçtılar. heryer çukur. evelsi gün çukura girdim çıkamadım sanayide!

Aynen ben öğrenciyim denizlide 5 senedir sürekli bi çalışma. Şimdide üniversite yolunu kazıyolar hürrem sultanın karşısını falan. 2 gün öncede orda çukura girdim tak diye. İnip işçilere sövücektim insan bir duba koyar uyarı için diye ama sonra vazgeçtim yemedi :D

rekord2000
12-10-2012, 11:50
En mantiklisi bi rot balansciya git durumu anlat bi baksin ne var ne yok! Rotillerde falan bi sorun olusmussa Allah korusun cok tehlikeli. Gecmis olsun:(

redborn
12-10-2012, 11:56
En mantiklisi bi rot balansciya git durumu anlat bi baksin ne var ne yok! Rotillerde falan bi sorun olusmussa Allah korusun cok tehlikeli. Gecmis olsun:(

Ne olabilirki rotillerde sorun olduysa ?

Dodoo
12-10-2012, 12:01
Bende bi kere amcamın arabasıyla şu e5 den köprülere bağlayan dönüşlerin birinde arabayla uçmuştum :D Bel ağrısı olanlar kıtlattırılır :D

Emre Ekrem
12-10-2012, 12:22
en kötü senaryo

lastik balon yapmış olabilir
jant eğilmiş olabilir
amortisör patlamış olabilir
amortisor kuleleri zarar görmüş olabilir
birde ön takıma bakmakta fayda var

katılıyorum, özellikle kuleler eğilmiş olabilir ki bir hayli hızlı geçmişsiniz, ön takıma komple baktırmak çok iyi olur.

devil_berk22
12-10-2012, 12:24
bi rot balanscıya götürüp herhangi birşeyi varmı yokmu diye baktırın

berkay_aydin
12-10-2012, 13:03
ince yanaksa, jant çukura vurmuştur bence onun sesidir...

rekord2000
12-10-2012, 15:19
Ne olabilirki rotillerde sorun olduysa ?

Rotil cikmasi cok tehlikeli bi durumdur, rotilin ciktigi tekerlek aracin camurluguna girer, ve salincagin ucu drek yere temas eder yani ani kontrol kaybi demektir! Salincak yamulmus veya rotil hasar gormusse olabilir, ama hic bisey olmamista olabilir, rot balansciya gotur durumu anlat en guvenilir durum budur bence

CoSA
12-10-2012, 15:44

aynı dert'ten müzdarip'im sırf bu yüzden arabayı basmak istemiyorum :/

MCN21
12-10-2012, 15:54
Kimse gormede bisi diyemez ki , yazinizda postanin haydar dumen kosesi gibi bir uslup ile olmus sanki ... Gecmis olsun

K0213
12-10-2012, 15:57
yau kardeşim sen baktın göremedin biz burdan ne görüp yorum yapalım sence?

mechanic
12-10-2012, 16:02
biz götürürüz kaldırır altını bakarız,
rot balansçıya da gideriz
heryere bakarız canta lastiğe amortisöre, sorunu sana söyleriz. sen rahat ol.

redborn
12-10-2012, 19:22
Bugün tekrar baktım tekerlere sol ön teker balon yapmış hafiften :(.. Lifte kaldıramadım daha pazartesi kaldırcamç.

gökberk
12-10-2012, 19:28
Bir dahakine biraz daha içip öyle çık trafiğe...

bad cat
12-10-2012, 19:40
alkolle alakası yok turuncu aydınlatmalı bi yolda üzerinde uyarı rengi olmayan yolla bir renkte olan tümsek ayıkkende kaçılmıyo. gel gör denizliye. bakmadan yazma hastalığına yakalanırsın bak.

mehmetRS
12-10-2012, 19:45
balon dışında hiçbirşey yoktur bence, tam gaz devam :) amortisörden gelen bir sesdir o "tak" sesi :)

redborn
12-10-2012, 19:59
Bir dahakine biraz daha içip öyle çık trafiğe...

Ne alakası var. Hızlı gitmesen bile dümdüz yolda basıyon yol düz diye bi bakıyon tümsek.

İnsan onları sarıya boyar ama belediye paradan kaçmak için boyamıyo. Kaç para tutcak sanki boyasalar.

Şu denizlide yol çalışmaları 5 yıldır bitmedi gitti alt yapı sıfır

driftman
12-10-2012, 21:51
Jant eğilmesi lastiğin hava kaçırmasına sebep olmayabilir, dış yanaklardan ziyade iç yanaklara da bakmak lazım :beuj: Ekstra olarak lifte kaldırıp altını görmek lazım, amortisör patlamış olabilir, salıncak yamulmuş olabilr. olabilir oğlu olabilir:soru:

gökberk
13-10-2012, 01:28
alkolle alakası yok turuncu aydınlatmalı bi yolda üzerinde uyarı rengi olmayan yolla bir renkte olan tümsek ayıkkende kaçılmıyo. gel gör denizliye. bakmadan yazma hastalığına yakalanırsın bak.

Ben Denizli'yi gayet iyi biliyorum... Doğalgaz olayı yüzünden delik deşikti her yer hatta geçen geldiğimde.
Orda basık aracı bırak normal araçla bile gitmek eziyet.
Sadece alkollü trafiğe çıktığı için sitemim.

KGüneyli
13-10-2012, 07:19
- Basık felansa eğer o taaak diye ses normaldir:) Amortsordende gelmiş olabilir jantda vurmus olabilir. ama öntakım falan olucagını zannetmiorum şahsen.