PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kredi Çekimi Ve Kredi Kartı Borcu

RafetAraç
15-10-2012, 21:25
merhabalar. diyelim bir işe girdim sigortam var 600 lira maaş alıyorum. işe hemen girdiğim gibi bankaya kredi başvurusu yapabilirmiyim? yada 6 ay geçmesimi gerekiyo? ve daha önce 2-3 kez kredi kartı borcumu 3 ay geciktirdiğim için eve ihbarname kağıdı geldi kartınızın borcunu ödeyin diye ve ödedim. acaba bu kart borcu kredi için engel olurmu ? ve son olark 600 lira maaş alan birine en fazla ne kadar kredi verilebilir 12-14bin arası bişey verirlermi çok taksitli ödeme şartıyla. bu kadar soru sordum ama inşallah banka ve kredi olaylarından anlayan biri çıkar :D

CRX
15-10-2012, 21:29
daha önceden vukuatın varsa kolay kolay kredi alamazsın, maaşının 10 katı kadar kredi kullanabilirsin onu da vermeye razı olurlarsa tabi ama büyük ihtimal kredi skorun düşüktür, işe yeni girmende ayrı bir handikap

RafetAraç
15-10-2012, 21:32
daha önceden vukuatın varsa kolay kolay kredi alamazsın, maaşının 10 katı kadar kredi kullanabilirsin onu da vermeye razı olurlarsa tabi ama büyük ihtimal kredi skorun düşüktür, işe yeni girmende ayrı bir handikap

vukuat derken kredi kartının borcunu 3 ay ödememe gibi bir vukuat. bu kredi kartının kredi çekme ile bi bağlantısı varmı acaba ?

CRX
15-10-2012, 21:36
vukuat derken kredi kartının borcunu 3 ay ödememe gibi bir vukuat. bu kredi kartının kredi çekme ile bi bağlantısı varmı acaba ?

var tabi bankalar bir günlük geç yatırmanı veya eksik yatırmanı dahi görebiliyorlar, aynı bankadan da başvuru yapıp yapmaman fark etmez tüm sistem merkez bankasına bağlı

BLuEBoY
15-10-2012, 21:37
valla ben asgari ücret gösterip netten bütün bankalara başvurmuştum.. sonuç; hüsran :D

ama gidip konuşmakda fayda var tabiki :)

RafetAraç
15-10-2012, 21:41
o kadar zor diyorsun hocam peki asgari ücretten fazla göstersek mesela 1000 lira acaba işyeri sahibi için çok zor bişeymi olur maaşı fazla göstertmek

BLuEBoY
15-10-2012, 21:44
o kadar bilemiyorum.. daha bilgili arkadaşlar çıkıcaktır elbet..

benim göstercebilceğim tutar asgariydi.. ve internet üzerinden başvuru yapmıştım hep.. şubedeki muamele daha farklıdır belki bilemicem :)

ozgurluk
15-10-2012, 21:46
Şu sıralar bankalar yıl sonu hedeflerini tutturmak için olsa gerek, kolay kredi veriyorlar.

Önce tc kimlik numarandan sms yoluyla bir dene. Direkt olarak reddetmez ise, başvurduğun bankanın en yakın şubesine yarın git ve görüş.

Eğer bu şartlar oluşursa ;

Giderken, maaş bordrosu değilde maaş yazısı yaz ve yetkiliye imzalat.

Örneğin ;

........ Şirketimiz bünyesinde çalışan Rafet Bey 1.200 TL net maaş almaktadır. gibi bir yazı

Kaşe - imza

ve

şirketin faaliyet belgesi , imza sirküsünü yanına al.

Daha rahat olacaktır senin için.

Tam oranı bilmemekle beraber aylık yapabileceğin ödeme tutarını, maaşının %25 i %20 si gibi bir rakam olarak hesaplıyorlardı sanırım. O da maaş yazındaki 1200 tl üzerinden 300 lü rakamlara tekabül ediyor.

Çok fazla bankaya sms yoluyla başvuru yapmanda senin için bir eksi. Başlangıç olarak yapı kredi bankasından başlamanı öneririm. Zira çok kolay kredi veriyorlar şu an.

Umarım işini görecek bir şey için çekiyorsundur krediyi.

İnşallah bilgiler işine yarar, iyi akşamlar.

CRX
15-10-2012, 21:46
o kadar zor diyorsun hocam peki asgari ücretten fazla göstersek mesela 1000 lira acaba işyeri sahibi için çok zor bişeymi olur maaşı fazla göstertmek

walla bordrona yazılması gerekiyo o rakamın, işyeri sahibinin de imzası gerekiyor üstüne ama ne gibi yaptırımları var bilmiyorum o konuyu. ama işin zor öyle diyim sana, yine de bi şansını dene uygun bir bankadan

ENGean
15-10-2012, 21:47
hocam senın kredı cekme olasılıgın :%1. :)
hem gecıklemelı odeyıp ıhbarname geldıgı ıcın vermezler, hadı bunu gectık dıyelım 600 tl maas karsılıgı 13-14 bın kredı vermezler.
bosuna umıtlenme derım :)

hsynylmz
15-10-2012, 21:50
kredi kartından dolayı kara listeye girmişssinizdir işiniz çok zor.

cem
15-10-2012, 21:51
Bu kara liste hakkında bilgisi olan var mı ? Girdik diyelim kaç senede siliniyor ?

Veyahut silinir mi ?

sMh
15-10-2012, 21:54
Kara listeye girmemissen, 3-4 ay duzenli kredi kartı kullanırsan skor artıyor hemen, maas yazısına gelince patron yabancı bırı degılse yazı verebilir sana guven meselesi, yarın bugun odemedıgınde ısverenı bulurlar

CRX
15-10-2012, 21:54
Bu kara liste hakkında bilgisi olan var mı ? Girdik diyelim kaç senede siliniyor ?

Veyahut silinir mi ?

resmi olarak 5 senede siliniyor, sıkıntılar giderildikten anca 2 sene sonra bankalar ılımlı bakmaya başlıyorlar size

onursumer
15-10-2012, 21:55
kredi kartınız avukata duşmediyse ve uzerinden biraz zaman çıktıysa

kredi puanınız zamanla yukselmiştir

bankalar kredi verirken net maaşınız uzerinden sizin odemek istediğniz tutar değil şukadar odemeyi kabul ederseniz kredi çıkarırz gibisinden hesaplama yapıyorlar

bence şubeye gidip konuşmakta fayda var ama işe başlamış ve uzerinden en az 2 ay geçmiş olmasında fayda var

çünkü ayrıca maaş müşterisi olduğgun bankadan çok kolay kredi alırsın

onursumer
15-10-2012, 21:56

Veyahut silinir mi ?

kara listeye düşsende yakın zamanda bankalarda nakit çalıştırıp odemelerini zamanla yaptıkça kredi puanı yukseliyor

birazda çıkmak senin elinde

1-2 senede toparlarsın ilk kredini kefilsiz vermeyede bilirler ama sonrasında problem yaşamassan birdaha sorun çıkarmazlar

CRX
15-10-2012, 21:58
kara listeden zamanında çok çektim üniversite dönemindeki sorumsuzluklardan :)
durumu toparlamak çok zor oldu, isterseniz 10.000 lira maaş alın bankalar 1000 lira bile kredi çıkarmıyorlar

cem
15-10-2012, 22:00
resmi olarak 5 senede siliniyor, sıkıntılar giderildikten anca 2 sene sonra bankalar ılımlı bakmaya başlıyorlar size

5 sene geçmesine rağmen kara listede olanları okuyorumda nette , başka bir prosedür falan mı var diye merak ettim ..

CRX
15-10-2012, 22:02
5 sene geçmesine rağmen kara listede olanları okuyorumda nette , başka bir prosedür falan mı var diye merak ettim ..

walla zamanında çok araştırdım, borcu kapatsanız dahi sildirmenin bir yolu yok, kayıtlar merkez bankasının sisteminde tutuluyor, tüm başvurularda ordan değerlendirilip sonuçlandırılıyor, normalde 5 yılda otomatik siliniyor diyorlar ama bankalarla ilişkileri iyi tutarsanız birkaç senede ortam yumuşayabiliyor :)

SerhatA.
15-10-2012, 22:04
Önceki vukaatların kredi alımını etkiliyor, maaşınında 10 katını alabiliyorsun diye biliyorum.

ozgurluk
15-10-2012, 22:05

Prosedür denilen kelime, işlerine gelmedikleri zaman kullanmayı seçtikleri bir terim bence.

Geçen ay bir arkadaşım bankaların kara listesinde olmasına rağmen kredi çekti. 15 dakika sürdü hemde.Tamamen pazarlama olarak düşünün. Şu an şahit olduğum kadarıyla, yapı kredi ve finansbank deli gibi kredi satmaya uğraşıyor. Zannediyorum yıl sonu hedef tutturma muhabbetleri..

Tabi bu bahsettiğim rakamları 10 bini geçmemek üzere olarak görün.

RafetAraç
durumu toparlamak çok zor oldu, isterseniz 10.000 lira maaş alın bankalar 1000 lira bile kredi çıkarmıyorlar

aynen hocam bende şuan o üniversitedeki sorumsuzluklardan dolayı çekiyorum karaliste sıkıntısını. bu arada kredi konusu gerçekten sıkıntılıymş.

cem

Sen nasıl sildirdin :) ?

CRX
15-10-2012, 22:13
Sen nasıl sildirdin :) ?

önce şubede kredi kartı satan bi kızı ayarlayıp borcu kapattıktan sonra ölü bir kredi puanıyla ite kaka kredi kartı çıkarttım sonra onu düzenli ödedim limiti artmaya başladı sonra maaş aldığım banka kredi kartı verdi onu da düzenli ödedim sonra kredi aldım kefille onu hala düzenli ödüyorum sonra da kendim kredi çektim o da devam ediyor :D tam 2 yıl oldu bu süreç :) ha buarada hala kaydım devam ediyor ama daha ılımlılar ;)

CTG
15-10-2012, 22:20
kart+banka hesabını tamamen kapatıp borcu taksiştlendirme konusunda bilgisi olan var mı? hazır konusu açılmışlken sorayım

sMh
15-10-2012, 22:24
kart+banka hesabını tamamen kapatıp borcu taksiştlendirme konusunda bilgisi olan var mı? hazır konusu açılmışlken sorayım

Yapılandırma yapıyorlar, butun borclarınızı kapatıp tek bır kredı oduyorsunuz

volkan_gs
15-10-2012, 22:25
Yahu benide kara listeye almislar bilsem oderdim 50-100 lira diye sallamadim gec yatirip durdum sıkıntı olacak hakkaten :(

sMh
15-10-2012, 22:28
Unıversıtede sıkıntısı olupta kara listeye girmeyenler musterı temsilcinizle aranız iyiyse ogrencilik durumu vs dıye mazeret gosterebılıyorlar..

CTG
15-10-2012, 22:29
Yapılandırma yapıyorlar, butun borclarınızı kapatıp tek bır kredı oduyorsunuz

şartları hakkında bilginiz var mı peki? şubeyle görüştüm 3 aylık ssk istedi, call centerla görüştüm borcunuz takibe girmeden olmaz dedi, bugun kendi şubemi aradım bikaç belge istedi yolladım ama olumsuz dönme ihtimali varmış.

borç ödemeye can atıyorum bi nebze kolaylık gösterdikleri yok :)

Rox
15-10-2012, 22:32
hiçbir türlü adına banka kredisini bırak kredi kartı bile vermezler acı ama gerçek. Senin adına üzgünüm gerçekten
Genele gelirsek
Okadar ağır şartları var artık 5 yıl önce 145.000tl kredi çektim şak diye verdiler insana her ar şaşmadan 1.200tl vermek koyuyor çekmek belki kolay ama ödemek yürek ister.

CTG
15-10-2012, 22:33
22 yaşında 145 lirayı nasıl verdiler ya :)

FATİH
15-10-2012, 22:37
2009 yılında birkaç ay ekonomik sorun yaşamamdan ötürü 4 kredi kartı ve 2 kredimin ödemesini geciktirdim. hepsine noterden ya da icra dairelerinden tebligatlar geldi. her ne kadar kısa zamanda tüm bankalara olan kredi ya da kredi kartı borçlarımı tek celsede kapatsam da merkez bankası kara listesine adım girmiş oldu. merkez bankası'yla yazıştım; "kayıtlarınız bizde 5 yıl saklanır ama bankalarda daimi olarak görünür" dediler.

o yıldan bu zamana kadar geçen süre içerisinde hiçbir banka bırakın bana kredi vermeyi, 100 tl limitli kredi kartı bile vermediler. (2.350 tl net maaş ile çalışan 657'ye tabi devlet memuru olmama rağmen!) ayrıca ben çeşit çeşit bankalara başvurdukça banka sistemlerinde görünen puanım düşmüş de düşmüş.

derken birşey öğrendim...

ben tüm bankalara olan kredi ve kredi kartı borçlarımı 2009'da kapatmama rağmen bankalar borcumu kapattığımı genel sisteme girmemiş. (bakın mesele bu!) yani ben hangi bankaya gidersem gideyim, taa 2009'da borcunu kapattığım kredim, kredi kartlarım hala sistemden düşülmemiş, yani kapanmamış görünüyo bankalar genel sisteminde. bunu gören her genel müdürlük de haklı olarak kredi vermiyo. derhal ilgili bankaların genel müdürlükleriyle iletişime geçtim, güzel bi yazı hazırlayıp faks çektim. ("borçlarımı kapatmama rağmen neden hala sistemden düşmemişsiniz beni" şeklinde.) hepsi teker teker ilgilendi. arayıp hallettiklerini belirttiler. bu iletişimlerden sonra bi bankaya uğradım ve tekrar kontrol ettirdim, artık açığınız görünmüyo dediler. tamam dedim.

geçtiğimiz ay hsbc'ye gittim. sağolsun kredi sorumlusu bayan sonuna kadar dinledi durumumu. iyi halimi ve belgelerimi genel müdürlüğe iletti ve 20.000 tl kredim onaylandı. çektim ve ekonomik ihtiyaçlarımı giderdim. aynı anda kredi kartım da çıktı ve iki hafta sonra o da elime ulaştı.

kısacası...

kayıtlarda olumsuz siciliniz (kara listede adınız) bulunsa dahi kredi alabilirsiniz. bu tamamıyle bankaların genel müdürlüklerinin inisiyatifine kalmış bi olay. yeter ki açığınız görünmesin. bakın bir gün gidin bi bankaya, sizin zamanında kapattığınız krediler hala açık görünüyo mu? o görünüyosa bankalar ölseniz kredi vermez size! siz sanarsınız ki 5 yıldan önce vermezler, alakası yok. bana verdiler kredi kardeş. hem de zamanında onca kredi ve kredi kartı takibime rağmen.

Rox
15-10-2012, 22:40
22 yaşında 145 lirayı nasıl verdiler ya :)

devlette olunca evli olunca düzenli kredi kartı ödemesi konut kredisi çok rahat çıkıyor gerçi ben parayı elime almadım ama kendi evimde oturuyorum :) 2yılım kaldı allah şükür bitiyor

ozgurluk
15-10-2012, 22:45
2009 yılında birkaç ay ekonomik sorun yaşamamdan ötürü 4 kredi kartı ve 2 kredimin ödemesini geciktirdim. hepsine noterden ya da icra dairelerinden tebligatlar geldi. her ne kadar kısa zamanda tüm bankalara olan kredi ya da kredi kartı borçlarımı tek celsede kapatsam da merkez bankası kara listesine adım girmiş oldu. merkez bankası'yla yazıştım; "kayıtlarınız bizde 5 yıl saklanır ama bankalarda daimi olarak görünür" dediler.

o yıldan bu zamana kadar geçen süre içerisinde hiçbir banka bırakın bana kredi vermeyi, 100 tl limitli kredi kartı bile vermediler. (2.350 tl net maaş ile çalışan 657'ye tabi devlet memuru olmama rağmen!) ayrıca ben çeşit çeşit bankalara başvurdukça banka sistemlerinde görünen puanım düşmüş de düşmüş.

ben tüm bankalara olan kredi ve kredi kartı borçlarımı 2009'da kapatmama rağmen bankalar borcumu kapattığımı genel sisteme girmemiş. (bakın mesele bu!) yani ben hangi bankaya gidersem gideyim, taa 2009'da borcunu kapattığım kredim, kredi kartlarım hala sistemden düşülmemiş, yani kapanmamış görünüyo bankalar genel sisteminde. bunu gören her genel müdürlük de haklı olarak kredi vermiyo. derhal ilgili bankaların genel müdürlükleriyle iletişime geçtim, güzel bi yazı hazırlayıp faks çektim. ("borçlarımı kapatmama rağmen neden hala sistemden düşmemişsiniz beni" şeklinde.) hepsi teker teker ilgilendi. arayıp hallettiklerini belirttiler. bu iletişimlerden sonra bi bankaya uğradım ve tekrar kontrol ettirdim, artık açığınız görünmüyo dediler. tamam dedim.

geçtiğimiz ay hsbc'ye gittim. sağolsun kredi sorumlusu bayan sonuna kadar dinledi durumumu. iyi halimi ve belgelerimi genel müdürlüğe iletti ve 20.000 tl kredim onaylandı. çektim ve ekonomik ihtiyaçlarımı giderdim. aynı anda kredi kartım da çıktı ve iki hafta sonra o da elime ulaştı.

kısacası...

kayıtlarda olumsuz siciliniz (kara listede adınız) bulunsa dahi kredi alabilirsiniz. bu tamamıyle bankaların genel müdürlüklerinin inisiyatifine kalmış bi olay. yeter ki açığınız görünmesin. bakın bir gün gidin bi bankaya, sizin zamanında kapattığınız krediler hala açık görünüyo mu? o görünüyosa bankalar ölseniz kredi vermez size! siz sanarsınız ki 5 yıldan önce vermezler, alakası yok. bana verdiler kredi kardeş. hem de zamanında onca kredi ve kredi kartı takibime rağmen.

Anlatıyoruz böyle uzun uzun ama iyimi yapıyoruz kötü mü yapıyoruz pek emin değilim :confused:

Artık etrafımda bankaya borcu olmayan bir insan kalmadı. Nasıl bir düzen oluyor bilmiyorum..

Sürekli bir borçlanma durumu söz konusu. Ve bir çoğumuz da borcu borçla kapatıyoruz.

Allah sonumuzu hayır etsin..

FATİH
15-10-2012, 22:48
aynen kardeş; hayatımız borç ve borç, tüketim ve tüketim. normal borç da değil. bariz resmi tefecilerden borç alıyoruz, yani faizle. faize battık be arkadaş. hiçbir işimiz de rast gitmiyo. ne bekliyoruz ki faizle ikame edilen hayattan? ah şu mecburiyet var ya mecburiyet. yoksa akıl işi değil 1.000 alıp 1.200 ödemek... aynen, Allah kurtarsın hepimizi.

Rox
15-10-2012, 22:50

kısacası...

Geçmiş olsun aynı maaşı alıyoruz+ benim eşimde aynısını alıyor onun birde ek ders falanda var benden çok geliri var :D fakat sizinki biraz şans olmuş genelde bankalar arasında KKB mi birşey diyorlar (ayrıca kredim bitmek üzere olduğundan diğer bankalarda benim peşime düştü kredi verelim diye haftada 2-3 kez aranıyorum) kendi sistemlerinde var onlardan silinmiyor birde arkadaş 600tl ile demiş birde yaşıda var yaşa ve gelir durumuna artık çok dikkat ediyorlar 600tl gelire 10bin üzeri çok çok zor hele kırmızı kartı yemişse işler iyice zorlaşıyor yinede şansını denesin ama puanı çok düşmüştür birde sürekli başvuru iyice puan düşüyor busefer gelecek için işler zorlaşıyor

FurkanÇ
15-10-2012, 23:06
konusu açılmışken bende sorayım yapıkredi den öğrenci kartı aldım 1.5 senedir aksatmadan kullandım ve ödemelerim hep zamanında oldu ama geçen ay biraz fazla açıldım ve ödeyemedim asgarisinin biraz fazlasını ödeyebildim sadece...şimdi benim durumum nasıl oluyor kalan para üzerinden faiz binmeye devam mi ediyor devam ediyorsa faiz aylık üzerinden mi günlük üzerinden mi hesaplanıyor?

FATİH
15-10-2012, 23:13
vay arkadaş borçsuz kimse yok mu? :)

@Rox, KKB sistemiydi evet. işte o sistem bütün bankalarda görünür. orada açık krediniz görünüyosa, merkez bankasında kara listede olsanız da olmasanız da kredi almanız mümkün değil. ha ancak geliriniz ikinci bi krediyi kaldırırsa verebilirler.

@FurkanÇ, asgarisinin fazlasını ödediysen sorun yok. faiz yine işlemeye devam eder. (günlük)

Onamdar
15-10-2012, 23:25
Sigortali calismiyorum bi nevi serbest meslek ama 4 yildir kredi kartlarimi duzenli olarak oderim asgarisinide degil borcun tamamini su an bi tane 2000 2 tane de 1000 liralik kredi kartim var ben istemeden 3000 5000 kredi veriyolar isterseniz gelin alin diye ama tabi mevduatim bes im yatirim hesabim filan var tabi butun bunlarin hepsini tek bankada topladim o yuzden o bankada baya guvenilir bi musteri oluyosun
Bankada calisan tanidiiniz varsa tc kimlik numaranizdn kredi puaninizi ve finansal karnenizi gorebilir.

FurkanÇ
15-10-2012, 23:26
@FurkanÇ, asgarisinin fazlasını ödediysen sorun yok. faiz yine işlemeye devam eder. (günlük)[/QUOTE]

teşekkür ederim..

RafetAraç
16-10-2012, 00:05
Sigortali calismiyorum bi nevi serbest meslek ama 4 yildir kredi kartlarimi duzenli olarak oderim asgarisinide degil borcun tamamini su an bi tane 2000 2 tane de 1000 liralik kredi kartim var ben istemeden 3000 5000 kredi veriyolar isterseniz gelin alin diye ama tabi mevduatim bes im yatirim hesabim filan var tabi butun bunlarin hepsini tek bankada topladim o yuzden o bankada baya guvenilir bi musteri oluyosun
Bankada calisan tanidiiniz varsa tc kimlik numaranizdn kredi puaninizi ve finansal karnenizi gorebilir.

tanıdık tanıdık tanıdık... arkadaş türkiyede hiç bir iş tanıdığın olmadan çevren olmadan istediğin gibi gitmiyor. tanıdık torpil heryerde her sektörde olmazsa olmaz oldu artık. konuyla alakası yok ama böyle bişey yazmak geldi içimden :)

Viper_Si
16-10-2012, 00:27
Bir tane banka şubesi müdürü tanıdığınız olsun, size her türlü kredi çıkarır. bi yazı yazar tanıdığımdır ödeyebilir diye merkeze, krediniz anında onaylanır. bu şart adli takibe girmemişseniz geçerlidir, yani kabaca 3 ay kredi kartı borcunuzu ödemediniz size uyarı geldi yine ödemediniz, hayırlı olsun kara listeye girdiniz.

RafetAraç
16-10-2012, 00:39
Bir tane banka şubesi müdürü tanıdığınız olsun, size her türlü kredi çıkarır. bi yazı yazar tanıdığımdır ödeyebilir diye merkeze, krediniz anında onaylanır. bu şart adli takibe girmemişseniz geçerlidir, yani kabaca 3 ay kredi kartı borcunuzu ödemediniz size uyarı geldi yine ödemediniz, hayırlı olsun kara listeye girdiniz.

yok ben uyarı geldiği gibi ödedim. yani uyarıdan snra geciktirmedm.

kv661
16-10-2012, 06:42

vaktiyle 10 kuruş yüzünden kara listeye girmiştim. 2010'da 5000Tl kredi vermedi hic bir banka.

GokhanRS
16-10-2012, 07:43
kara listeye düştükten sonra bankaların tekrar size güvenmesi için kredi kartını çok kullanıp hepte gününde veya gününden önce tamamını ödeyerek 1-2 sene geçirmeniz lazım. bir kere düşünce birdaha güvenmeleri çok zorlaşıyor adamların.

aslında geciktirmen onların işine geliyor kol gibi faiz alıyorlar ama önemi yok demekki.

tanıdık tanıdık tanıdık... arkadaş türkiyede hiç bir iş tanıdığın olmadan çevren olmadan istediğin gibi gitmiyor. tanıdık torpil heryerde her sektörde olmazsa olmaz oldu artık. konuyla alakası yok ama böyle bişey yazmak geldi içimden :)

tanıdığa gerek yok. herhangi bir bankaya selamun aleyküm şu kredi puanıma bir bakıverelim dedinmi tüm müşteri temsilcileri bakıyor. daha olmaz uğraşamam diyeni görmedim.

puanın kötü olduğu halde bir banka müdürü sayesinde krediyi şube içinde onaylatır kullanırsan ve ödemezsende o müdür de mokoko olur. yani artık baba oğlu için bile bu yetkisini kolay kolay kullanmıyor. nadir çıkar.

BurakYozgat.
16-10-2012, 07:53
Şimdi tüm yazılanları sırasıyla okudum. Bu bir kaç ay içerisinde en fazla 1 ay geciktirdiğim kredi kartı ödemelerim var. Ve bunun yanında bide 2000 Tl'lik bir kredim var ödemekte olduğum. 2000 tl maaş alıyorum ve 2011 Nisan ayından beri aynı yerde çalışıyorum. 1senedir sürekli kullandığım 2 adette kredi kartım var. İhtiyacım olan kredide 20.000 TL. Çıkma olasılığı nedir varmı bir fikriniz ? Çok karışık oldu ama kusura bakmayın bilgisi olan arkadaşlardan ricamdır :)

Günkut
16-10-2012, 08:03

Veyahut silinir mi ?

Cem abi kara liste dediklerini ben kendim gördüm ve inceledim tc kimlik numaralarımızla sisteme kayıtlıyız kredi kartı borcu ödemelerimize göre puanlama sistemi var belli bir puanın altındaysa sıkıntı oluyor yok puantaj iyiyse krediyi veriyorlar zaten.

typh10
16-10-2012, 10:40
KKB(Kredi Kayıt Bürosu) list halk arasındaki adı ile kara liste.Siz kartınızın asgarisini öderseniz,kredinizi geç öderseniz KKB düşer,kullanmadığınız kartınız var limiti boş duruyor kullanmıyorsanız veya kredinizin bir taksidini daha ödediniz bu KKByi artırır.Her ayın ilk iş günü bankada hesabı,kredi kartı,bireysel kredisi,yatırım hesabı,mevduatı vs. olan her kişinin son durumu bu büroya ortak sistem üzerinden raporlanır ve sistem size bir puan çıkarır.3 farklı kademesi vardır puanım 500 kredi alamadım arkadaşın ki 120 almış durumu olabilir.Sizinki c grubudur arkadaşınızın ki b'dir mesela.

Bankaların en sevdiği müşteri kara listeye düştüm diye kendini nitelendiren gruptur.Nedeni aşikar borcun 2 katına kadar şişirme hakkını devlet vermiştir bankaya çünkü.Siz zannediyor musunuz ki banka size kredi verdi siz ödemediniz bu borç banka bilançosunda zarar gözüksün?Banka borcu almak için uğraşır her kademede borcunuzu şişirir çünkü sizden alamazsa bile bu bürodan o borcu tahsil eder.Size minimum 5 yıl kredi almayı banka değil Devlet yasaklar.

Rox
16-10-2012, 10:41
Şimdi tüm yazılanları sırasıyla okudum. Bu bir kaç ay içerisinde en fazla 1 ay geciktirdiğim kredi kartı ödemelerim var. Ve bunun yanında bide 2000 Tl'lik bir kredim var ödemekte olduğum. 2000 tl maaş alıyorum ve 2011 Nisan ayından beri aynı yerde çalışıyorum. 1senedir sürekli kullandığım 2 adette kredi kartım var. İhtiyacım olan kredide 20.000 TL. Çıkma olasılığı nedir varmı bir fikriniz ? Çok karışık oldu ama kusura bakmayın bilgisi olan arkadaşlardan ricamdır :)

Çıkar .

Tavsiyem denizbank ve teb bankasına uğra tavsiyem görüştüğün müşteri temsilcisinin üstünde iyi etki bırakmandır.Hatta 2-3 banka arasında gidip geldiğini açık sözlülükte söyle seni busefer kapma savaşı başlar :)

ozgurluk
16-10-2012, 10:44
KKB(Kredi Kayıt Bürosu) list halk arasındaki adı ile kara liste.Siz kartınızın asgarisini öderseniz,kredinizi geç öderseniz KKB düşer,kullanmadığınız kartınız var limiti boş duruyor kullanmıyorsanız veya kredinizin bir taksidini daha ödediniz bu KKByi artırır.Her ayın ilk iş günü bankada hesabı,kredi kartı,bireysel kredisi,yatırım hesabı,mevduatı vs. olan her kişinin son durumu bu büroya ortak sistem üzerinden raporlanır ve sistem size bir puan çıkarır.3 farklı kademesi vardır puanım 500 kredi alamadım arkadaşın ki 120 almış durumu olabilir.Sizinki c grubudur arkadaşınızın ki b'dir mesela.

Bankaların en sevdiği müşteri kara listeye düştüm diye kendini nitelendiren gruptur.Nedeni aşikar borcun 2 katına kadar şişirme hakkını devlet vermiştir bankaya çünkü.Siz zannediyor musunuz ki banka size kredi verdi siz ödemediniz bu borç banka bilançosunda zarar gözüksün?Banka borcu almak için uğraşır her kademede borcunuzu şişirir çünkü sizden alamazsa bile bu bürodan o borcu tahsil eder.Size minimum 5 yıl kredi almayı banka değil Devlet yasaklar.

Merak ettiğim bir nokta var.

'' sizden alamazsa bile bu bürodan o borcu tahsil eder. ''

Bu konuda biraz daha bilgi verir misiniz ?

aslan
16-10-2012, 10:46
TC kimlik nosu eğer merkez bankasına kötü kayıt olarak işlendiyse 5 sene içinde silinmiyor tüm bankaların sistemi merkez bankası üzerinden ortak çalışır ve bu durumda o banka vermiyor bu banka verir diye aldanmayın çünkü tüm bankalar o kaydı görebiliyor

typh10
16-10-2012, 10:54
Kredi puanlamasını yapan Kredi Kayıt Bürosunun almış olduğu risk burada puanlamayı yapmasıdır.Kredi batarsa,haciz yolu da dahil olmak üzere hiçbir şekilde tahsilat yapılamazsa banka gider büroya dostum krediyi ver bu adam öder dedin bak ödemiyor ver benim paramı der.Bunun için oluşturulmuş bir fon vardır.Banka yıl sonunda borcun anaparasını tahsil eder.Umarım açıklayıcı olmuştur.

SAYGIN
16-10-2012, 11:01
kkb'de karalistedeyseniz kredi alamazsınız bankaların önonayın'dan geçemezsiniz öncelikli olarak.

ozgurluk
16-10-2012, 11:02
Kredi puanlamasını yapan Kredi Kayıt Bürosunun almış olduğu risk burada puanlamayı yapmasıdır.Kredi batarsa,haciz yolu da dahil olmak üzere hiçbir şekilde tahsilat yapılamazsa banka gider büroya dostum krediyi ver bu adam öder dedin bak ödemiyor ver benim paramı der.Bunun için oluşturulmuş bir fon vardır.Banka yıl sonunda borcun anaparasını tahsil eder.Umarım açıklayıcı olmuştur.

Bir nevi garanti fonu yani. okeydir dostum saol açıklama için