PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : GET ilan ile ürün satmak ?

m. ali öz
21-10-2012, 01:01
***** sitedeki GET ilanın ürün alırken faydalarını biliyoruz.

peki ürünü satarken, ne gibi riskleri var ?

mesela ürünü alıcıya ulaştırdıktan sonra, karşı tarafın onay vermemesi durumunda para satıcının hesabına yatmıyor.
bu durumda ne gibi bir yol izleniyor ?

Get ilan ile ürün satmalı mıyım, bu şekilde sorun yaşayan var mı ?

cihan
21-10-2012, 01:05
öyle bir durum olduğunda, ürün teslim alınmasına rağmen onay vermemes, üzerine işlem yaptırabilirsiniz. ben böyle şüpheli durumlarda ( 0 tecrübeli alıcılara ürün gönderirken) ürünü kargoya teslim etmeden önce kameramı açarım, kamera önünde paketi teslim ederim, ne olur ne olmaz. ama şimdiye kadar hiç problem yaşamadım. sadece sahibinden üzerinden 10dan fazla ürün sattım ki en az satışım olan sitedir.

FB10ur
21-10-2012, 01:19
p.m gönderildi konu ile ilgili

Dodoo
21-10-2012, 01:20
p.m gönderildi konu ile ilgili

E bizde ogreneydik :)

Sheyhzade
21-10-2012, 01:44
adam ürünü kargodan teslim aldıysa kargo takip numarasını bildiriyorsun yönetime tak diye geliyor paran, en fazla 5 gün sarkar ödeme ama asla havada kalmaz. ben almadım deme şansı yok, kargo teslimatı var. bu ürün hatalı dese sana geri kargolamak ve senin evet gönderdiğim ürün budur, sorunsuzdur demen gerekiyor. adamlar herşeyi düşünmüş yani.ben bi çok satış gerçekleştirdim zaman zaman onay süresini geçirenler oluyor, onları da sistem otomatik onaylıyor, onun dışında hiçbir sıkıntı yaşamadım doğrusu.

cookies
21-10-2012, 02:56
Teslim tutanağını imzaladıktan sonra 3 iş günü içerisinde paran havuzdan hesabına aktarılır diye biliyorum..

Sheyhzade
21-10-2012, 02:59
Teslim tutanağını imzaladıktan sonra 3 iş günü içerisinde paran havuzdan hesabına aktarılır diye biliyorum..

itirazda bulunmadığın sürece 3 iş günü yazıyor ama kargo bilgilerini girince 2 gün süre veriyor, onay vermezsen 3 iş günü içerisinde sistem onaylıyor. tabii ki 1 iş gününde kargo giden şehirlerin arasındaki ticarette durum böyle.

Maxi
21-10-2012, 09:17
ya adam mali begenmedim diye mali geri kargo ederse ve sana gelen kargo kutusundan protez kol cikarsa?

Trance-R
21-10-2012, 09:21
herhangi bir sorun olmaz.
GET işlemlerinde her süreç , kontrol edilir.

HkN
21-10-2012, 12:11
Geri gelen ürünü onaylamadıkça para hesabına girer.

Ama karşıdaki ürünü beğenmedim derse kargo ücreti sana ait oluyor. 2 kere geri iade aldım :)

m. ali öz
21-10-2012, 12:13
ya adam mali begenmedim diye mali geri kargo ederse ve sana gelen kargo kutusundan protez kol cikarsa?

hah işte ya. bende bundan bahsediyorum 2 gündür.

tamam get ile alıcı güvende. ya satıcı ? adam malı bana geri göndermezse ne oluyor.

***** site onun parasına sahip çıktığı gibi malıma da sahip çıkıyor mu ??

m. ali öz
21-10-2012, 12:18
- şimdi durum şöyle. ben adama jant lastik yollayacağım. adam malı aldı diyelim evine gitti. buraya kadar tamam. 2 gün onaylamadı, sonra malı iade etmek istedi. bana malın kullanılmamış düzgün vaziyette geleceğinin garantisini kim veriyor ?

- adam kargodan malı alıp eve gittikten sonra geri iadesi mümkün mü ?

o an kargodan çıkmadan beğenmezse geri iade etsin, onda sorun yok zaten ;)

Trance-R
21-10-2012, 12:24
mesafeli satış sözleşmesi denen birşey var.

- kargo firmasının senin malını koruyacağı ne ***** ?
- e-ticaret sitelerini kullanmayalım o zaman ?
- cep tele de satmayalım , IMEI muhabbetine.
- plastik ve elektronik de satmayalım ... kırlır , ama e-ticaret sitesi sorumludur değil mi :)
- kargo firması şöforü , bir tane tümseğe sert girse , ve senin ürününe zarar gelse , ne yapacaksın peki :)

- sorumlu kim ? alışveriş yaptığın site mi , kargo firmasımı ?

- bu paranoya sürer gider :)

- eğer ki , sorun yaşamak istemiyorsan , tutanak tutturacaksın " gönderirken " dahi .
- senin ürünün 2 gün alıcı kişi tarafından kullanıldı ve iade edildi ise , sende sana ulaştığında bu kullanımı fark edersen , Tüketici Mahkemesi var , şikayetini belirtirsin , ilgili siteye - yere , savcılık yazısı gelir , incelenir , mahkeme cart çurt , olay çözülür ...

- e-ticaret sisteminde çoğu zaman ; süreçler kontrol edilir ve olumsuz durum oluştuğunda site sadece Hakem görevi görür.
- alıcı kişinin niyeti , kargo firmasının yaptığı ürüne zarar gelmesi , kırılması , sağı solu vs.'si , sitenin hatası değildir...

efe_
21-10-2012, 12:26
Bütün ihtimalleri düşününce elbet açık bulunur yahu

onursumer
21-10-2012, 12:28
Kargoyu teslim alir almaz orada acip kontrol edip begenmesse veya dendigi gibi degilse kargocunun yaninda formu doldup geri iade sarti olmasi gerek yoksa adam geri bos kutu gonderir hicbirseyde ispat edemezsiniz

m. ali öz
21-10-2012, 12:45
mesafeli satış sözleşmesi denen birşey var.

- kargo firmasının senin malını koruyacağı ne ***** ?
- e-ticaret sitelerini kullanmayalım o zaman ?
- cep tele de satmayalım , IMEI muhabbetine.
- plastik ve elektronik de satmayalım ... kırlır , ama e-ticaret sitesi sorumludur değil mi :)
- kargo firması şöforü , bir tane tümseğe sert girse , ve senin ürününe zarar gelse , ne yapacaksın peki :)

- sorumlu kim ? alışveriş yaptığın site mi , kargo firmasımı ?

- bu paranoya sürer gider :)

- eğer ki , sorun yaşamak istemiyorsan , tutanak tutturacaksın " gönderirken " dahi .
- senin ürünün 2 gün alıcı kişi tarafından kullanıldı ve iade edildi ise , sende sana ulaştığında bu kullanımı fark edersen , Tüketici Mahkemesi var , şikayetini belirtirsin , ilgili siteye - yere , savcılık yazısı gelir , incelenir , mahkeme cart çurt , olay çözülür ...

- e-ticaret sisteminde çoğu zaman ; süreçler kontrol edilir ve olumsuz durum oluştuğunda site sadece Hakem görevi görür.
- alıcı kişinin niyeti , kargo firmasının yaptığı ürüne zarar gelmesi , kırılması , sağı solu vs.'si , sitenin hatası değildir...

teşekkürler bilgiler için, konuyu örneklerle uzatmaya gerek yok aslında.

benim anladığım, Get ilan sadece alıcıyı güven altına alan bir sistem.
satıcı hakkında sorduğum sorunun cevabı ise direk 'mahkeme' oluyor :) öyleyse get'e ne gerek var, normal ilan olsun, alıcıya mal gitmezse o mahkemeye verseydi :soru:

mahkemeyle kim uğraşır ki, hadi ben uğraştım 20 30 tl lik mal satan adam uğraşır mı.

Get ilan alıcıya mal eline ulaşana kadar destek çıkıyor parasına sahip çıkıyor okey gayet güzel. ama satıcıyı diken üstünde bırakıyor o süreçte. burda bi noktada eksik gördüm ben paylaşmak istedim, bi yanlışım varsa düzeltin.

çözüm olarak bence adam kargoyu aldıktan sonra geri iade süreci olmamalı 2. el üründe. paketi yok birşeyi yok, kullanacağı belli. mal zaten garantisiz şahıs olarak satıyorum ;)

nostra
21-10-2012, 18:36

kargodan ürünü aldığı an o iş bitiyo.. geri göndermek istiyosa kargo görevlisinin yanında paketi açıp tutanak tutturup geri verecek..diğer türlü dediğin gibi salatalık koyup geri gönderebilir.. birde alıcı 3 gün içinde onay vermese bile , kargodan teslim aldığı için , 3 gün sonra otomatik olarak ücret hesabınıza aktarılıyo..

Faruk'S
21-10-2012, 18:54
Ben bi cep telefonu almistim ancak begenmemistim.Geri kargolamak istedim adamla konustuk anlastık olur dedi.Ancak ben Kulaklığı tekrar pakete koymayı unutmusum.Adam'a kargo gitmis,teslim almıs sonra ben farkettim.Adam hic bise soylemedi ama ben yinede boyle boyle durum var dedim kulaklıgı ayrica gonderdim(kargo ucretini kendim odedim ; bi ozur olarak :) )

demekki adam kontrol etmemis geri aldıgında paketi.mesela ben gondermemis olsaydim kulaklıgı tekrardan o adam bi hak iddiaa edebilir miydi ? kulaklıgım gelmedi gibisinden.. ?

m. ali öz
21-10-2012, 19:18
kargodan ürünü aldığı an o iş bitiyo.. geri göndermek istiyosa kargo görevlisinin yanında paketi açıp tutanak tutturup geri verecek..diğer türlü dediğin gibi salatalık koyup geri gönderebilir.. birde alıcı 3 gün içinde onay vermese bile , kargodan teslim aldığı için , 3 gün sonra otomatik olarak ücret hesabınıza aktarılıyo..

:icon_tup: böyleyse çok iyi.

Trance-R
21-10-2012, 21:45

ben detayına inmiştim açıklarken , ama kafa karışıtırıcı olmuş , yazdığımı tekrar okuyunca :)

gayet iyi anlatım , ;)

tebrikler.

redbaron
21-10-2012, 23:51

gelen ürün aynı değil seçeneği var onu seçiyorsun bide tutanak tutturulması gerek .tutanak tutturulunca sahibinden para iadesi yapıyor.bence en sorunsuz ticaret sistemi