PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : PUG 406 Turbolama Yardım..

ERY98
21-10-2012, 01:39
2.0 benzinli, düz vites D9 kasa 406 ımızı turbolamak istiyorum.. Bu konuyu çok araştırdım ve bazı aldığım cevaplar can sıkıcı ve kırıcı oldu, sonuçta zevk benim, kendime özel bi 406 ya sahip olup hayalimi gerçekleştirmek istiyorum.. Tabiiki 406 ya para harcamanın pekte akıl kaarı olmadığını biliyorum ama nedensede kopamıyorum. Sizlerden "Arabanı sat, turbolama parasınıda ekle, daha iyi bi araba al" tarzında fikir yerine, ciddi anlamda bilgi istiyorum.. Sonuçta aramızda bu projeyi yapmış olanlarımız var. Özellikle 206 GTI turbolayanlar fikirlerini paylaşırlarsa sevinirim.

İlk sorum, forumlardan uzak bi tanıdığım turbolu 406 sını satmaya karar vermiş. Komple turbo kitini net bi fiyat konuşmamamıza rağmen bana çok uyguna verebilceğini söyledi. Bu hazır kiti alsam montaj zorluğu nedir ve fiyat olarak nekadara gelir?

İkinci sorumda; herhangi bi turbocuda (Tess Teknik/İzmir gibi) 1,5k-2k TL ye turbolatabiliyorum. O tarz biyerde yaptırsam, ilerde parçaların ölçülerini para geçtikçe büyütsem + sı olurmu? Çünkü İstanbuldaki markalaşmış firmalara sorduğumda ortalama 10k TL karşılığında 480 hp gibi değerler aldım. Bukadar yüksekte gözüm olmadığından amacımın sadece turbolatmak olduğundan bu işlemi, Tess gibi yerlerde yaptırıp ucuza kapatsam ne gibi bi zararlarım olur.. Bu arada bu tarz firmalar standart passat 1.8 turbosu kullancağını (galiba KKK) belirtiyor.

Bu konuda malesefki acı gerçeği kabullenemiyecek kadar aracıma bağlıyım, ve turbolama konusunda teknik ve uygulama anlamında 0 olduğumdan sizlere danışıyorum.

Şimdiden teşekkürler..

Sheyhzade
21-10-2012, 01:43
kendi bilgi dağarcığıma dayanarak konuşuyorum şu an ;
1,5 - 2 bin tl'ye atmosferik olarak bile çok fazla birşey yapamazken araç turbolatmak sana sahte bov sesi gibi gelir diye düşünüyorum. zaten aracının turbo için gerekli parçalarının türkiyede çok fazla olmadığını düşünerekten o fiyata hiçbirşey olmaz gibi geliyor bana.

ERY98
21-10-2012, 01:47
kendi bilgi dağarcığıma dayanarak konuşuyorum şu an ;
1,5 - 2 bin tl'ye atmosferik olarak bile çok fazla birşey yapamazken araç turbolatmak sana sahte bov sesi gibi gelir diye düşünüyorum. zaten aracının turbo için gerekli parçalarının türkiyede çok fazla olmadığını düşünerekten o fiyata hiçbirşey olmaz gibi geliyor bana.

Aynen bende bu şekilde düşündüm hatta bu fiyata millet sadece egzoz alıyor biz arabamı turbolatıcaz dedim kendi kendime.. Açıp telefonla sorup soruşturduğumda ortalama bu fiyatı aldım 2-3 ay önce.. Sonuçta yapacakları çok aşırı bi besleme olmayacaktı :) en fazla aracı biraz rahatlatırdı.. Para çokomel eğrisine döndü iş :D nekadar para o kadar kalite ve güç :D 10.000 nerdee 2.000 nerdee :D

Sheyhzade
21-10-2012, 01:52
bak şöyle söyleyeyim ben zamanında intercooler olmadan şahine corsa turbosu taktıklarını gördüm, nar gibi kızarıyordu turbo ama herifler soğuta soğuta geziyorlardı. açıkcası bahsettiğin firmayı hiç duymadım ve sana verecekleri malzemeler neler bilmiyorum. bugün en dandik ustaya al bu parçaları tak desen en az 500tl işçilik alır, bunun beyini var, yazılımı var, göstergesi var, v.s.v.s. aşırı besleme öyle şakaya gelecek bir olay değil, gece 2 gazlayayım dersin kucağına alır geri dönersin evine yani. sonuç olarak fabrikasyon bi işlem değil senin aracın için, herşeyi düzgünce yapman daha mantıklı geliyor bana. istanbulda görüştüğün adamlara 480hp istemiyorum arkadaş giriş seviyesi bişey yapalım de, öyle fiyat iste :)

UmutRıza
21-10-2012, 01:55
İnsanlar boş boğazlığı severler aracını seviyorsan bunlara kulak tıkayacaksın ve gülüp geçeceksin.

2k turbo için komik olmuş, 10 k da 480 hp için yine inandırıcı değil. sadece piston ve beyin maliyetin 4k yı buluyor.

Sana tavsiyem ufaktan başla ilk önce motorunu elden geçir en azından forget piston yap, daha sonra işin erbablarına manifoldunu yaptır, zaman ve nakit buldukçada yavaş yavaş tamamlarsın.

Görsel Menekşe
21-10-2012, 01:58
Bizim de bir abimiz 3-4 bin tl gibi bir rakama çok sevdiği avensisini turbolamak istiyodu amacı büyük güçler değil +40-50hp yeter diyodu ,o yüzden konuyu takipteyim.Manifold ve turbo kolay ama atmosferik araçlardaki beyin ve hava akışmetresi bu uygulamayı desteklermi asıl onu merak ediyorum.

UmutRıza
21-10-2012, 02:00
Bizim de bir abimiz 3-4 bin tl gibi bir rakama çok sevdiği avensisini turbolamak istiyodu amacı büyük güçler değil 40-50hp yeter diyodu ,o yüzden konuyu takipteyim.Manifold ve turbo kolay ama atmosferik araçlardaki beyin ve hava akışmetresi bu uygulamayı desteklermi asıl onu merak ediyorum.

Atmosferik araçlarda bile biraz fazla yüklemelerde oem beyin yazılımla desteklemiyorken bunu aşırı besleme araçtan beklemek fazla iyimserlik olur :)

Sheyhzade
21-10-2012, 02:01
bakın arkadaşlar bugünün şartlarında iyi bi çevreniz var 750tl egzantrik, 900tl forget piston, 1,500tl ecu + yazılım, 300tl egsoz v.s. alabiliyorsunuz. komik olmayalım lütfen 2-3-4 bin tl'ye turbolanan araçtan hayır beklenir mi allah aşkına ? mantık yürütelim lütfen.

UmutRıza
21-10-2012, 02:04
bakın arkadaşlar bugünün şartlarında iyi bi çevreniz var 750tl egzantrik, 900tl forget piston, 1,500tl ecu + yazılım, 300tl egsoz v.s. alabiliyorsunuz. komik olmayalım lütfen 2-3-4 bin tl'ye turbolanan araçtan hayır beklenir mi allah aşkına ? mantık yürütelim lütfen.

Bir ay önce ben yukarda yazılan parçaların çoğunu aldım :)

1600 tl forget pistonlar
1500 tl ms3
1600 tl egzantrik
egsoztun sadece düz boru maliyeti neredeyse 1000 tl yi buluyor ben susturucu varex kullandım 2200 oldu maliyeti.

sadece sayılanlar : 7000 civarı ediyor :)

Sheyhzade
21-10-2012, 02:08
Bir ay önce ben yukarda yazılan parçaların çoğunu aldım :)

1600 tl forget pistonlar
1500 tl ms3
1600 tl egzantrik
egsoztun sadece düz boru maliyeti neredeyse 1000 tl yi buluyor ben susturucu varex kullandım 2200 oldu maliyeti.

sadece sayılanlar : 7000 civarı ediyor :)

ben farazi olarak gti - vts fiyatlarında konuştum. markadan markaya değişiyordur mutlaka, örnekleme açısından yazdım marka yazsam iyiymiş :)

Görsel Menekşe
21-10-2012, 02:10
Atmosferik araçlarda bile biraz fazla yüklemelerde oem beyin yazılımla desteklemiyorken bunu aşırı besleme araçtan beklemek fazla iyimserlik olur :)
Ben de zaten bu söylediğine yakın birşey söylemiştim, sırf beyin olsa iyi muhtemelen yakıt pompası+ yakıt hattı +enjektör vs vs gerekicek, bu işe sırf 160-170hp almak için girilmez diye.O da zaten şimdi arabamın üstüne ekler accord 2.4 alırım diyo.
Aklıma gelmişken umut beye sorayım 406 coupenin v6ları var ona geçiş yapsanız çok daha iyi olmazmı.Hem başınız ağrımaz yanında da bonus olarak da v6 sesi gelir.

UmutRıza
ben farazi olarak gti - vts fiyatlarında konuştum. markadan markaya değişiyordur mutlaka, örnekleme açısından yazdım marka yazsam iyiymiş :)

bende gti dan bahsediyorum zaten 206 gti sahibiyim ve arkadaşın maliyet ve parçaları benimle aynı :)

alihan_27
Bu gibi ucuz yollu yapılacak işlerin, motordan ziyade sinirlerine aşırı besleme yapacağını bilerek giriş. Arabandan soğursun, sanayilerde niye gezesin ki, tıs tıs bin arabana, tekliyor, patırdıyor, yok duman çıktı, yok ışık yandı valla söylerken bile eskiden yaşadığım sinir stres aklıma geliyor. O bahsettiğin eğrinin bir noktadan sonra altında kalan çokomel, hiç yenemez hale geliyor.
Ama para harcarım, masraftan kaçmam,bu işi bilene teslim ederim dersen örnekleri var zaten project car bölümünde.

UmutRıza
21-10-2012, 02:11
Ben de zaten bu söylediğine yakın birşey söylemiştim, sırf beyin olsa iyi muhtemelen yakıt pompası+ yakıt hattı +enjektör vs vs gerekicek, bu işe sırf 160-170hp almak için girilmez diye.O da zaten şimdi arabamın üstüne ekler accord 2.4 alırım diyo.
Aklıma gelmişken umut beye sorayım 406 coupenin v6ları var ona geçiş yapsanız çok daha iyi olmazmı.Hem başınız ağrımaz yanında da bonus olarak da v6 sesi gelir.

Başka bir arabaya geçmeye karar verdiğimizde düşünürüz :) dönüp dolaşıp aynı yere geliyoruz insanlar bir arabaya para ve emek harcıyorlar ise o aracı sevdiklerindendir. daha iyi bir araca paraları yetmediğinden değil :)

ERY98
21-10-2012, 02:19
Başka bir arabaya geçmeye karar verdiğimizde düşünürüz :) dönüp dolaşıp aynı yere geliyoruz insanlar bir arabaya para ve emek harcıyorlar ise o aracı sevdiklerindendir. daha iyi bir araca paraları yetmediğinden değil :)

kesinlikle katılıyorum abi :icon_tup: zaten banada bu fiyatlar çok garip geldiğinden işin uzmanlarına danışalım dedim.. çünkü hiç anlamadığım bi konuydu doğruluk gerçeklik kısmına yorum yapamıyordum, bende burda sayenizde öğrenmiş oluyorum işte.. Buarada teşekkürler cevaplar için :)

JusticeForAll
21-10-2012, 02:25
bende aracımı turbolamayı çok düşündüm hatta konuda açmıştım 2-3 hatta 5-6 ile olacak iş değil. yapılacaksa tam anlamıyla bi kere düzgün ve tam anlamıyla yapılmalı bunun içinde 10bin tl gözden çıkarılmalı

Sheyhzade
21-10-2012, 02:27
bak arkadaşım madem 2bin tl'yi gözden çıkardın bi egzantrik al ( piyasada var mı bilmiyorum ) v.s. yap ufaktan atmosferik doldur. zamanla turboya geçersin. dikkat edeceğin tek nokta beyin seçimin olsun. kalkıp yalnızca atmosferik destekleyen bi beyin alma ucuz diye ;)

UmutRıza
21-10-2012, 02:28
bende aracımı turbolamayı çok düşündüm hatta konuda açmıştım 2-3 hatta 5-6 ile olacak iş değil. yapılacaksa tam anlamıyla bi kere düzgün ve tam anlamıyla yapılmalı bunun içinde 10bin tl gözden çıkarılmalı

10 bin tl ye sağlıklı bi turbo yapamassınız iddaa ediyorum varsa aksini söyleyen bana hemen parça listesi çıkarsın :)

Sheyhzade
21-10-2012, 02:29

ben bunu bilir bunu söylerim eğer turbo yapacaksam her gezmeye çıktığımda cebimde çekici parası hazır olmalı ve bankada kuru 5bintl beklemeli. turbo sakat iş anlayan adam işi bana göre. ben hayatta binemem mesela. emre ekin'e bakıodum zamanında adam 3-5 gün binmezdi ufacık bi problemde, benim farlar açık kalsa akü bitse çalışsın diye vurdururum illa ki hergün çalışcak o araba benim için.

velhasıl turboyu boşver atmosferik candır can :)

JusticeForAll
21-10-2012, 02:29
2bin tl ile egzoz hava flitresi yazılım rahatca yapılır düz boruda çektirirsin blow off sesi duymak istiyosanda elektrikli al benim gibi takıl ama bende ileriki zamanlarda maddiyatı ayarlayım mutlaka turbolucam aracımı kafamda yatıyo

JusticeForAll
21-10-2012, 02:30
10 bin tl ye sağlıklı bi turbo yapamassınız iddaa ediyorum varsa aksini söyleyen bana hemen parça listesi çıkarsın :)

sen öyle diyosan öyledir abi ben zaten 10bin tl ile olacak demedim en az 10 bin tlyi gözden cıkarmak gerektigini vurguladım

Sheyhzade
21-10-2012, 02:31
2bin tl ile egzoz hava flitresi yazılım rahatca yapılır düz boruda çektirirsin blow off sesi duymak istiyosanda elektrikli al benim gibi takıl ama bende ileriki zamanlarda maddiyatı ayarlayım mutlaka turbolucam aracımı kafamda yatıyo

sahte bov mu ?

allahını seven üstüme toprak atsın :soru:

JusticeForAll
21-10-2012, 02:35
dalganın sırası olmadığını düşünüyorum sadece fikrimi belirttim biraz saygı

UmutRıza
21-10-2012, 02:36
sen öyle diyosan öyledir abi ben zaten 10bin tl ile olacak demedim en az 10 bin tlyi gözden cıkarmak gerektigini vurguladım

hesap ortada be karedeşim bak kısaca hesaplayalım.

Turbo işine gireceksen hedefin 250 + hp olmalı.

1- ucuzundan bir turbo (500-600 ) tl
2- dereceli egzantrik (1500 )
3- ayarlı kasnak (300)
4- manifold-düz boru (1200-1300)
5- Beyin (1500 den başlar)
6- Piston (1500-1600)
7- Kol (1500-1600)
8- göstergeler (900-1000)
9-Pompa-enjektör-regulatör ( 1200-1300)
10- motor conta rek. işçiliklil-yatak v.s ( min 2500)

toplam en az 15000 tl eder :)

Sheyhzade
21-10-2012, 02:37

dalga geçmiyorum arkadaşım yalnızca arabanın adına yazık ettiğini düşünüyorum. şu sıralar bütün 131ler, şahinler v.s. onunla dolaşıyor. gereksiz bence ve kalitesiz bir durum.

Dodoo

Valla 206 gti a eminim hic yakismadi o sahte bov :)

ERY98
şöyle kenarda bi 15k TL olaydı iyiydi :D bende kafaya koydum turbolamayı Justice sıkıntı yok :D ben hep derim yani dünyanın açık ara en zenginide olsam bütün lambolarımın arasında bir tane turbo 406 muhakkak olacak :D (nasıl olsa böyle bişey olmayacağından kafam rahat :D )

UmutRıza
sahte bov mu ?

allahını seven üstüme toprak atsın :soru:

zevkler ve renkler tartışılmaz sahte bow takan kötüde ferrari kornası takan iyimi kuş sesi seven kuş aslan sesi seven aslan besler :)

ERTAN
21-10-2012, 02:39
Bence kardeşim arabana bu kadar bağlıysan turbolama atmosferik yüklen;)

Sheyhzade
21-10-2012, 02:40
zevkler ve renkler tartışılmaz sahte bow takan kötüde ferrari kornası takan iyimi kuş sesi seven kuş aslan sesi seven aslan besler :)

Umut kardeşim onun asıl adı FIAMM, ferrari kornası sonradan uydurulmuş bi isim bu birincisi.

ikincisiyse iki ürün arasında dağlar kadar fark var. biri korna gereklilik, biri sahte bov gereksizlik.

JusticeForAll
21-10-2012, 02:41
hesap ortada be karedeşim bak kısaca hesaplayalım.

Turbo işine gireceksen hedefin 250 + hp olmalı.

1- ucuzundan bir turbo (500-600 ) tl
2- dereceli egzantrik (1500 )
3- ayarlı kasnak (300)
4- manifold-düz boru (1200-1300)
5- Beyin (1500 den başlar)
6- Piston (1500-1600)
7- Kol (1500-1600)
8- göstergeler (900-1000)
9-Pompa-enjektör-regulatör ( 1200-1300)
10- motor conta rek. işçiliklil-yatak v.s ( min 2500)

toplam en az 15000 tl eder :)

abi bizim bi başka forumdan bi arkadaş xsyı 7000tlye turbolamıs ama parca listesini bilmiyorum tabi girmisken icine gerçekden tam anlamıyla yapmak gereklı bu konuda haklısın

ERY98
21-10-2012, 02:41

+1 :icon_tup: herkesin arabası kendine özel, isteyen istediğini yapar, zevk onun, kimseninde zevkini yargılayamayız sonuçta göreceli kavram.. Yakışmıyosada bunu kibarca belirtebiliriz oda o kişiyi sevip öyle görmek istemediğimizden :)

JusticeForAll
21-10-2012, 02:42
Umut kardeşim onun asıl adı FIAMM, ferrari kornası sonradan uydurulmuş bi isim bu birincisi.

ikincisiyse iki ürün arasında dağlar kadar fark var. biri korna gereklilik, biri sahte bov gereksizlik.

belki sana göre gereksizlik ama ben zamanında hoşuma gittiği için aldım halada aracımın üstünde

Sheyhzade
21-10-2012, 02:43
abi bizim bi başka forumdan bi arkadaş xsyı 7000tlye turbolamıs ama parca listesini bilmiyorum tabi girmisken icine gerçekden tam anlamıyla yapmak gereklı bu konuda haklısın

daha önceki mesajlarda bu konudan bahsettim, motoru kucağına alıp gitme konusu bu işte. kalitesiz parçalarla da yapılabilir bu iş, anca benim turbo arabam var diyebilirsin kafan rahat şekilde lan dur bi şöyle sıkayım diyemezsin.

JusticeForAll
21-10-2012, 02:44
o konuda bi bilgim yok ne derece iyi yapıldı ama kendisi gayet memnundu bi ara parça listesini ögreneyım

Sheyhzade
21-10-2012, 02:44
+1 :icon_tup: herkesin arabası kendine özel, isteyen istediğini yapar, zevk onun, kimseninde zevkini yargılayamayız sonuçta göreceli kavram.. Yakışmıyosada bunu kibarca belirtebiliriz oda o kişiyi sevip öyle görmek istemediğimizden :)

peki şunu sorayım herkesin kendi zevki ise ve herkes aracına istediğini yapabiliyorsa apaçi kavram nereden doğdu ? :soru:

ERY98
21-10-2012, 02:46
Bence kardeşim arabana bu kadar bağlıysan turbolama atmosferik yüklen;)

Ertan bare sen sus be kanka :) sen biliyosun nekadar çok istediğimi :) buarada o göz kırpmayıda bi daha görmeyeyim kara oğlan hiç hoşlaşmayanlardanım ;) :D

excalibur
21-10-2012, 02:47
aracının sıkıştırmasına göre 0.5 bar basar ve gezersin. orjinal piston ve kollar çok sıkıntı yaratmaz bence. istediğin yüksek güçler değilse tabi.

izo
21-10-2012, 02:47
motor icine girmeden bi de egzantirik de almadan turboluyabilirsin. yaklasik 100hp alirsin, tunerin ve motor ustan iyiyse de kirmadan kullanirsin...

ilk once arabanin bakimlarini yaptr, ustune yavas yavas parcalarini al. turbo, intercooler, enjektor, benzin regulatoru, benzin pompasi, turbo manifoldu, wideband, egt, beyin, map sensoru, baski/balata ilk oncekiler. cnc de kestirecegin celikten kalin contayla sikistirmayi dusrebilirsin...

JusticeForAll
21-10-2012, 02:48
peki şunu sorayım herkesin kendi zevki ise ve herkes aracına istediğini yapabiliyorsa apaçi kavram nereden doğdu ? :soru:

sahte bow ayrı gidipde arabaya 10 kg arabanın kendınden büyük bi spoiler koymak ayrı

http://img517.imageshack.us/img517/4109/post277571282865316thum.jpg

http://b1206.hizliresim.com/y/l/861mm.jpg

http://b1108.hizliresim.com/11/8/29/730.jpg

bi kaç örnek

JusticeForAll
21-10-2012, 02:50
motor icine girmeden bi de egzantirik de almadan turboluyabilirsin. yaklasik 100hp alirsin, tunerin ve motor ustan iyiyse de kirmadan kullanirsin...

ilk once arabanin bakimlarini yaptr, ustune yavas yavas parcalarini al. turbo, intercooler, enjektor, benzin regulatoru, benzin pompasi, turbo manifoldu, wideband, egt, beyin, map sensoru, baski/balata ilk oncekiler. cnc de kestirecegin celikten kalin contayla sikistirmayi dusrebilirsin...

benim de aracıma turbo yaptırmak istememnin sebeblerinden biri de aracımın motoru baskı balatası şanzımanı ön takım arka takım sıfır boyasıda yeni zaten aracımı sevdiğim için bu hale getirdim ha madem sevıyosun nyie satılık ılanı koydun dersenız öylesine :D

ERY98
21-10-2012, 02:54

Apaçi kavramın doğmasına birtek otomobil kaynak olmadı heralde dimi.. Sonuçta bende sahte bov cu değilim ama arkadaşa bunu ifade etme tarzınız banada yanlış geldi.. Sonuçta başkasının aracı ve bizi ilgilendirmeyen bi unsur, bu sebeplede kalkıp o arkadaşa o şekilde yanaşılmaz bence :)

ERTAN
21-10-2012, 02:54
sahte bow ayrı gidipde arabaya 10 kg arabanın kendınden büyük bi spoiler koymak ayrı

http://img517.imageshack.us/img517/4109/post277571282865316thum.jpg

http://b1206.hizliresim.com/y/l/861mm.jpg

bi kaç örnek

Herkesin fikri göreceli ama sanıyorumki forumdaki çoğu kişi sahte bov a karşı.Tıpkı merceksiz fara xenon takanlar gibi.Yanlış hatırlamıyorsam konusu bile açılmıştı :)

JusticeForAll
21-10-2012, 02:55
en azından benım bov kimsenin gözünü almıyor :D farlarımda merceksiz değil sıkıntı yok :D

ERTAN
21-10-2012, 02:57
en azından benım bov kimsenin gözünü almıyor :D farlarımda merceksiz değil sıkıntı yok :D

Farlarda mercek varsa sıkıntı yok hem ışığı ,hem sesi toplar yaymaz :D

Sheyhzade
21-10-2012, 02:57
o crx denizlide ya la , capon ahmet'in arabası, bi de gece gör onu sen. çin keranesi gibi :D

ERY98
21-10-2012, 02:58
Herkesin fikri göreceli ama sanıyorumki forumdaki çoğu kişi sahte bov a karşı.Tıpkı merceksiz fara xenon takanlar gibi.Yanlış hatırlamıyorsam konusu bile açılmıştı :)

kanka ben mecbur merceksiz takıcam xenon u :) biliyosun costum hazırlanması gerekiyor onlada kim uğraşcak :D ebay dede çifti 2k TL idi :D

ERTAN
21-10-2012, 02:58
o crx denizlide ya la , capon ahmet'in arabası, bi de gece gör onu sen. çin keranesi gibi :D

Son resimdeki arabanın ne olduğu hakkında fikrin varmı? :D

Arabaya botox yaptırmışlar:D

JusticeForAll
21-10-2012, 03:00
ırzına geçilmiş vtec II :D

Sheyhzade
21-10-2012, 03:00
Son resimdeki arabanın ne olduğu hakkında fikrin varmı? :D

civic değil mi 2005 falan olanlardan ?

ERY98
21-10-2012, 03:02
vtec liğini bozmuşlar :D o değilde forumdan bi arkadaşın arabası çıkarsa ozaman al çekirdeği otur izle :D

Sheyhzade
21-10-2012, 03:04
o zaman yapacak bişey yok, darılmasın gücenmesin, insana hiç mi dostun arkadaşın sevenin yok la senin derler be ya

UmutRıza
21-10-2012, 03:04
arka tamponu müthişmiş :D

ERY98
21-10-2012, 03:06
Oppan Gergin Style :D

ERTAN
21-10-2012, 03:06
Herşey aerodinamik için :D

ERY98
21-10-2012, 03:07
Herşey aerodinamik için :D

kanka aero içinde Aleti Nalet yapmaya gerek yok beaa :D

Sheyhzade
21-10-2012, 03:07
o değilde adamın konusunun içine bildiğin sçtık :D

JusticeForAll
21-10-2012, 03:08
umut abi senin araç şuan tahmini kaç bg

ERY98
21-10-2012, 03:09

Valla hee bayadır face de duvarıma işemiyorlardı, bunu ona saydım :D Hep Ertan başlatıyo zaten..

UmutRıza

kendide katıldı ama umumi oldu bi bakıma :)

ERTAN

zaten öğrenceğini öğrendi :D 15 biriktirir birdaha acar konuyu yaptım oldu diye :D

UmutRıza
21-10-2012, 03:10
umut abi senin araç şuan tahmini kaç bg

700-800 vardır :P

Sheyhzade
o bu değilde benim arabada sıkıntı var, onu araştırcaktım ben. hiçbirşey araştıramadım daha :D

ERY98
zaten öğrenceğini öğrendi :D 15 biriktirir birdaha acar konuyu yaptım oldu diye :D

ehehehhhehheeee :hahaha: Çok komik!

Sheyhzade
21-10-2012, 03:12
ehehehhhehheeee :hahaha: Çok komik!

sana tek bi soru sorayım kardeşim, arabanı ne kadar seviyorsun ?

JusticeForAll
21-10-2012, 03:14
umut abi ben en son dynoda tekere 900 veriyo diye duymuştum pardon :D

UmutRıza
21-10-2012, 03:15
umut abi ben en son dynoda tekere 900 veriyo diye duymuştum pardon :D

tüh saklayamadık desene :) gizli spec yapacaktım

ERY98
21-10-2012, 03:16
sana tek bi soru sorayım kardeşim, arabanı ne kadar seviyorsun ?

Valla maddi durum biraz daha rahat olsa milyarlarımı zevk için dökebilecek kadar.. Yani desenki şöyle uçmadan istediğin arabayımı verelim yoksa aracınımı turbolayalım ben yine turbo 406 seçerdim.. Arabanın bende yeri büyük ve turbolamakta tek hayalim..

JusticeForAll
21-10-2012, 03:16
abi şaka bi yana gerçekden kaç bg çok merak ediyorum

UmutRıza
21-10-2012, 03:17

pazartesi yada salı günü hep beraber öğreneceğiz henüz dynoya çıkmadı 200-210 arası diye tahmin ediyorum.

ERY98
21-10-2012, 03:19

aha böyle bişey işte napıcan kaç bg :D

mP5smx8ykJ4

UmutRıza
21-10-2012, 03:21
aha böyle bişey işte napıcan kaç bg :D

mP5smx8ykJ4

bu videoda henüz enjektörler, kelebek ve ayar yoktu :) şu an bundan birazcık daha hızlıdır.

ERY98
21-10-2012, 03:25
bu videoda henüz enjektörler, kelebek ve ayar yoktu :) şu an bundan birazcık daha hızlıdır.

Maşallah abi.. Gayet güzel :)

JusticeForAll
21-10-2012, 03:31
anladım abi. çok güzel işler başardın tekrardan tebrik ederim emeğine saglık

murat_ileri
21-10-2012, 03:46
daha önce stock internal olarak yapan oldu, almış olduğun düşük rakama turbo yaptırman çok sağlıklı değil en düşük nerden baksan 4 bin lirayı gözden çıkarmak zorundasın. sadece hafifte güç istiyorum dersen mantıklı ama daha yüksek güçler için senin çok üzer.

asot
21-10-2012, 07:47
1,5 liraya turbo ancak şahin turbosu olur. İlla 406'yı turbolayim demişsiniz ama bence de o araba satılıp direk yakın paralara hazır turbolu, canavar gibi olanına binilir. bkz. volvo s70/850 t5

Dodoo
21-10-2012, 11:02
13-15 aracin degeri desek tahmini, 15bin turbo deniyor, e bide bunun yere tutunma kismi var yuruyen aksam vs vs derken toplam maliyet 30u gecer..

E cikti zaten bi audi s3 parasi.. eraya bi m3 versek 406 falan kalmaz bakmayin siz ona :D di mi len hadi itiraf et :)

ERTAN
21-10-2012, 11:12
13-15 aracin degeri desek tahmini, 15bin turbo deniyor, e bide bunun yere tutunma kismi var yuruyen aksam vs vs derken toplam maliyet 30u gecer..

E cikti zaten bi audi s3 parasi.. eraya bi m3 versek 406 falan kalmaz bakmayin siz ona :D di mi len hadi itiraf et :)

15 e de alacağı 250bg civarı :)

ERY98
21-10-2012, 11:24

Olum m3 olsa tabiki hayır demem ama bu 406 yı kafamdan sildiğim anlamına gelmiyor.. Kaldıki konuda arabayı sat üstüne ekle tarzı fikirler vermeyin diyede yazmışım, hala neyin kafası.. sonuçta ben bu aracı seviyorum bununla bu projeyi gerçekleştirmek istiyorum..

15 e de alacağı 250bg civarı :)

Ertan şurda atmosferikte 2-2,5 milyara 190 teker olmuş örnekleri var biliyosun, ramodanda hatırlarsın az çok.. Sen neyin kafasındasın kardeşim.. Kaldıki 250 teker olsada bana hayli hayli yeter.. benim bi iddaam yok belli bi beygire ulaşıcam diye ;) Hadi sen kahvaltını et birazdan geliyorum aklını almaya :D

ERTAN
21-10-2012, 11:31
Kardeşim sana 50 kere demedimmi sunu aklından çıkar atmosferik yükle diye?Bir sürüde örnegin var ne kadar şanslısın :)

ERY98
21-10-2012, 11:34
Kardeşim sana 50 kere demedimmi sunu aklından çıkar atmosferik yükle diye?Bir sürüde örnegin var ne kadar şanslısın :)

evet var.. Bencede şanslıyım kardeşim.. Sen sadece 406 arıyosan bulacağın örnek bi elin parmağını geçmez.. Ama 206 GTI örneklerini unutuyosun heralde.. benim örnekten kastım motora uyumlayabilme.. yoksa tabiki yapılı 206 GTI gibi gidemem yaptırdıktan sonra.. Herneyse konuya salça olmazsan sevinicem, sen zaten yanımdasın hep.. Konu hakkında fikir sahibi olanlardan yorum bekliyorum kardeşim.

Murat
21-10-2012, 12:01
adam gbi bir turbo 1500-2000 tl zaten. nasıl bu paraya aracı turboluyorlar?

turboyu alıp kaput altna koyup aha turbolandı mı diyorlar?

RCkid
21-10-2012, 12:12
o motoru stock internaller üzerine düzgün biçimde turbolamak için 13000-15000 e ihtiyaç var

Vts_Power
21-10-2012, 12:46
ankarada bi zaman 406 vardı turboladılar. halen turbo işi yapan bi özel servisdi. Elazığlı bi arkadaştı sürekli renk falan değiştirioladı.o yıllarda forged piston beyin gibi malzemeride bulunmuyordu.araba sürekli kırılıyordu ve gitmiyordu çok ağır olduğu için. tavsiye etmem.

gökberk
21-10-2012, 12:59
Ben de aracımı turbolamak istiyorum...Şu an benim de hali hazırda param olmadığı için sadece bilgi toplama aşamasındayım.
Azcık şurdan kısayım azcık burdan kırpayımla başlandığında bir işe o iş nedense daha pahalıya denk geliyor.
O yüzden acı gerçek bi aracı turbolayıp sağlıklı bir şekilde yürütmenin maliyeti belli..
Her şeyi geçtim bu işin aksı var şanzumanı var..
Ha bir de kime sorsam genelde ayardan yana dertleri oluyor.

ERY98
21-10-2012, 13:04
ankarada bi zaman 406 vardı turboladılar. halen turbo işi yapan bi özel servisdi. Elazığlı bi arkadaştı sürekli renk falan değiştirioladı.o yıllarda forged piston beyin gibi malzemeride bulunmuyordu.araba sürekli kırılıyordu ve gitmiyordu çok ağır olduğu için. tavsiye etmem.

zaten o aracı sattığı kişi şuan aracı satıyo ve araç bitik bi durumda. Eğer 06 EZN den bahsediyorsak.. Onun sadece turbo kitine salça olayım dedim ucuza kapatmak için.. Sonra bakım yapıp pistonlarda tamamlanınca modlardım diye düşünmüştüm. Yani maksat kiti ucuza bulduğumdandı..

Enes-x
21-10-2012, 13:31
Atmosferik 406da bence çok keyifli stock typer vs ekeray 406 geçmişten bi video:)

643375.htm

Leon Cupra Commercial - Car Videos on StreetFire (http://www.streetfire.net/video/leon-cupra-commercial_643375.htm)

-ER-
21-10-2012, 13:51
Enes-x kardeşim Ekerayın araba V6 idi uyandırayım

Ve arabanın döşemelerinin tamamı kaplamadaydı :D

ERY98
21-10-2012, 14:58
paylaşımın için teşekkürler çıkıp ateş edicem şimdi video kanıma girdi :D

Eray Yümsel
21-10-2012, 16:00
Benim arabayi karistirmayin :D

murat_ileri
21-10-2012, 16:06
adam gbi bir turbo 1500-2000 tl zaten. nasıl bu paraya aracı turboluyorlar?

turboyu alıp kaput altna koyup aha turbolandı mı diyorlar?

revizyonlu turbolar 500 liradan başlıyor, uçuk kaçık bir şey istemiyorsan beyin vs hariç turboyu 2 bin liraya montajlı şekilde yapabilirsin. işcilik malzeme kalitesi dersen tabiki düşük olacagı kesin.

o motoru stock internaller üzerine düzgün biçimde turbolamak için 13000-15000 e ihtiyaç var

üstad yanlış anlaşılmadık sanırım, stock internal derken motora hiç girmeden sadece turbo takılmasını kastediyoruz. verdiğiniz fiyat uçlarda olmuş, yanlış düşündüğümüz konularda detaylı bilgi verirseniz sevinirim. bahsetmiş olduğunuz fiyat aralığında kullanılacak parçalar gibi.

gökberk
21-10-2012, 16:54
Benim arabayi karistirmayin :D

Bi denemenizde koltuk filan da yoktu galiba :D

Murat
21-10-2012, 17:34
revizyonlu turbodan tut civata takımına kadar fiyatları biliyorum.

hadi 500-600 turbo buldun uyduruk. turbo headers, egzoz sistemi, çip, cooler, cooler boruları, montaj, işçilik vs 1400-1500 tl mi? :) biraz hayal gibi geliyor baka. bir 90 derece silikon boru 70 tl...

Enes-x
21-10-2012, 17:37
Enes-x kardeşim Ekerayın araba V6 idi uyandırayım

Ve arabanın döşemelerinin tamamı kaplamadaydı :D

Şimdi gördüm konuyu açan arkadaşın ki 2.0 mış turbodan vazgeçip swap yapar belki çaktırtma knk :)

Bi denemenizde koltuk filan da yoktu galiba :D

bütün denemelerde sürücü koltuğu dahi yoktu :hahaha:

murat_ileri
21-10-2012, 19:11
revizyonlu turbodan tut civata takımına kadar fiyatları biliyorum.

hadi 500-600 turbo buldun uyduruk. turbo headers, egzoz sistemi, çip, cooler, cooler boruları, montaj, işçilik vs 1400-1500 tl mi? :) biraz hayal gibi geliyor baka. bir 90 derece silikon boru 70 tl...

ben zaten bir önceki postumda da belirtmiştim, arkadaşa fiyat veren yerler sadece turboyu motora takılıp çıkma yada ucuz yollu intercoolerı vs monte edip verirler, egzos içinde en fazla elindeki susturucuları kullanarak boruları değiştirirler. yazılıma ayarlara vs karışmazlar. bu şartlarda zaten yapacakları işcilik ve malzemelerde 1500-2000 arasında tutar. işcilik ve malzeme kalitesi olarak vasat şekilde yapılır ve yaptıranı üzer, zaten adam akıllı en düşük bütçe için 4 bin liranın gözden çıkarılması gerekli diye belirtmiştim.

Schumi
21-10-2012, 21:01
Bir kere herşeyden önce beyin lazım araca birde wideband. Bunlara 2000 desek.
Stok aracı turbolayacağım deseniz motor içine girmeseniz bile 100k yı geçmiş motorun bütün yataklarını değiştirmeniz gerekir. Hadi çelik conta ile sıkıştırma düşürdünüz 10.8 olan sıkıştırmayı 9 hatta 8.5 yaptınız. Yükselen kapağa göre senteyide ayarladınız diyelim. Bunlarada 1500 harcansa (ucuz yatak kullanılmaz dimi)
Her iki basmada bir çatlamasın istiyorsanız iyi bir egzoz manifoldu gerekiyor. Onuda yaptırmaya bile kalksanız 1500 den aşağı kimse yapmaz herhalde.
Intercooler ve boost borularını ve downpipe ve egzoz borularını felanda 1500 rahat harcarsınız.
Revizyonlu turbo ile olmaz o iş 1500 tl de turbo diyin.

Atmosferik aracı turboya çevirirken inanılmaz adette yağlama vakum cart curt boruları alıcaksınız. Bir çok delik körlenicek bir çoğuda tornacıda yeniden açılıp klavuz ile diş çekilecek. Silikon borular dirsekler bunlarada çok rahat 1500-2000 gidecek. Size bu son kısım çok gelmiş olsada fazlası var eksiği yok. Tornacıyı babanızdan çok görüceksiniz. Eğer tornacı babanız değilse. :D

9500 tl yaptı. Hadi sanayide çok tanıdığınız var daha yukarıda yazmadığım enjektör gibi şeyleri hediye olarka ikinci el buldunuz. Sizi seven kaynakçı bir abiniz var bi çok işçiliği vermesiniz bile krom borunun dirseğin fiyatı belli. En fazla 1500 tl ucuza yaptırabilirsiniz oda ucuza kaçtıkça olucak şeylerin farkındasınız. Daha BOV gibi şeyleri yazmadım ve unuttuğum şeyler de çok. :) Ve stok motor ile rahat 250 hp alırsınız. 300 hp de alınır ama şu anki motor kondisyonunuz çok önemli. Motor içine giricem derseniz bir 4000 de orası yer. :)

UmutRıza
21-10-2012, 21:29
ben zaten bir önceki postumda da belirtmiştim, arkadaşa fiyat veren yerler sadece turboyu motora takılıp çıkma yada ucuz yollu intercoolerı vs monte edip verirler, egzos içinde en fazla elindeki susturucuları kullanarak boruları değiştirirler. yazılıma ayarlara vs karışmazlar. bu şartlarda zaten yapacakları işcilik ve malzemelerde 1500-2000 arasında tutar. işcilik ve malzeme kalitesi olarak vasat şekilde yapılır ve yaptıranı üzer, zaten adam akıllı en düşük bütçe için 4 bin liranın gözden çıkarılması gerekli diye belirtmiştim.

kısaca en yakın zamanda kırılacak bir araç ortaya çıkar diyelim biz şuna :)

Dodoo
21-10-2012, 21:33
Biz anlattık vaktinde çokca, ucuza yırtamazsın diye.. Kısaca, bu iş şimdilik yaş :)

ERY98
21-10-2012, 21:38
Bir kere herşeyden önce beyin lazım araca birde wideband. Bunlara 2000 desek.
Stok aracı turbolayacağım deseniz motor içine girmeseniz bile 100k yı geçmiş motorun bütün yataklarını değiştirmeniz gerekir. Hadi çelik conta ile sıkıştırma düşürdünüz 10.8 olan sıkıştırmayı 9 hatta 8.5 yaptınız. Yükselen kapağa göre senteyide ayarladınız diyelim. Bunlarada 1500 harcansa (ucuz yatak kullanılmaz dimi)
Her iki basmada bir çatlamasın istiyorsanız iyi bir egzoz manifoldu gerekiyor. Onuda yaptırmaya bile kalksanız 1500 den aşağı kimse yapmaz herhalde.
Intercooler ve boost borularını ve downpipe ve egzoz borularını felanda 1500 rahat harcarsınız.
Revizyonlu turbo ile olmaz o iş 1500 tl de turbo diyin.

Atmosferik aracı turboya çevirirken inanılmaz adette yağlama vakum cart curt boruları alıcaksınız. Bir çok delik körlenicek bir çoğuda tornacıda yeniden açılıp klavuz ile diş çekilecek. Silikon borular dirsekler bunlarada çok rahat 1500-2000 gidecek. Size bu son kısım çok gelmiş olsada fazlası var eksiği yok. Tornacıyı babanızdan çok görüceksiniz. Eğer tornacı babanız değilse. :D

9500 tl yaptı. Hadi sanayide çok tanıdığınız var daha yukarıda yazmadığım enjektör gibi şeyleri hediye olarka ikinci el buldunuz. Sizi seven kaynakçı bir abiniz var bi çok işçiliği vermesiniz bile krom borunun dirseğin fiyatı belli. En fazla 1500 tl ucuza yaptırabilirsiniz oda ucuza kaçtıkça olucak şeylerin farkındasınız. Daha BOV gibi şeyleri yazmadım ve unuttuğum şeyler de çok. :) Ve stok motor ile rahat 250 hp alırsınız. 300 hp de alınır ama şu anki motor kondisyonunuz çok önemli. Motor içine giricem derseniz bir 4000 de orası yer. :)

Naaptın abi beni soğutmayı başardın turbo projesinden tamam.. Atmosferik yüklicem Umut abi saolsun, aracı ve kendisi iyi bir örnek benim için :)

Dodoo
21-10-2012, 21:39
Naaptın abi beni soğutmayı başardın turbo projesinden tamam.. Atmosferik yüklicem Umut abi saolsun, aracı ve kendisi iyi bir örnek benim için :)

En mantıklısı :icon_tup: Ateş edeninden olsun ama :cool:

ERY98
21-10-2012, 21:40
Biz anlattık vaktinde çokca, ucuza yırtamazsın diye.. Kısaca, bu iş şimdilik yaş :)

Aynen sadece şimdilik kanka.. Specials cars in TR de kapak erkeği olucak arabam :D :p muhtemelen Fransa Peugeot a mail atıp turbolusunu istetmek daha ucuza maal olur hee :D

UmutRıza
21-10-2012, 21:56

Doğru yolu buldun :)

ERY98
21-10-2012, 22:03
Doğru yolu buldun :)

Sayenizde abi saolun :D sonuçta bu işe emek verip artısını eksisini zevkle yada üzüntüyle görmüş geçirmişsiniz.. Canlı örnekleri duruyokende herkes gider mersine ben giderim tersine dersem bana yazık olur hemde bahsedilen rakamlara göre epey bi yazık olur :D :D

Schumi
21-10-2012, 22:39
İlk etapta 10 bin sonradan toplamda 15 bine çıkarım diyorsan turbo yap. Ben dahil forumda yardımcı olucak çokca kişi var. Ama 10 un altını düşünüyorsan kesinlikle başlama bu işe. :)

ERY98
21-10-2012, 22:41
İlk etapta 10 bin sonradan toplamda 15 bine çıkarım diyorsan turbo yap. Ben dahil forumda yardımcı olucak çokca kişi var. Ama 10 un altını düşünüyorsan kesinlikle başlama bu işe. :)

Anladım.. saolasın :) atmosferik takılalım ozaman zengin oluncaya kadar :D