PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bios ' dan anlayanlar ???

matthardy
21-10-2012, 15:18
ekran kartının paylaşım ayarlarını değiştirmek için advanced chipset features bölümüne ulaşmam gerekiyor ama öyle secenek biosta çıkmıyor.

anakartım Gigabyte GA-G31M-ES2L

bilgisi olan lütfen yardım edebilirmi ?:soru:

phantom
21-10-2012, 15:53
entegre GPU ayarını advanced BIOS features bölümünden yapıyorsun. on-chip frame buffer size kısmına girip ayarlaman lazım.

bu bölüm BIOS ana ekranında mevcut. opsiyonel olarak kapatıldığını görmedim.

ama diyorsan ki yok, ana ekrandaki load optimal values ya da load fail-safe values komutu ile sorunu çözmeyi deneyebilirsin. ancak bu komutları kullanırsan bazı BIOS ayarların (boot sequence vs.) değişebilir, aklında olsun.

FaBeRgE
21-10-2012, 15:56
ne tarz bir değişim yapacaksınız ? Çünkü on board olan tüm hardware sistemler ikincisi takıldığında otomatik pasif duruma düşer.

matthardy
21-10-2012, 16:01
ne tarz bir değişim yapacaksınız ? Çünkü on board olan tüm hardware sistemler ikincisi takıldığında otomatik pasif duruma düşer.

amacım ekran kartının ayrılmış video belleğini arttırıp oyunlarda daha yüksek fps almak.

bir kaç yerde okudum ayrılmış bellek arttırabilir diye ama bu sadece onboard ekran kartıları içinimidir ?

http://imageshack.us/a/img836/4597/adszqz.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/836/adszqz.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

entegre GPU ayarını advanced BIOS features bölümünden yapıyorsun. on-chip frame buffer size kısmına girip ayarlaman lazım.

bu bölüm BIOS ana ekranında mevcut. opsiyonel olarak kapatıldığını görmedim.

ama diyorsan ki yok, ana ekrandaki load optimal values ya da load fail-safe values komutu ile sorunu çözmeyi deneyebilirsin. ancak bu komutları kullanırsan bazı BIOS ayarların (boot sequence vs.) değişebilir, aklında olsun.

on chip frame bufferda ayrılmış bellek için bir rakamlal (256mb , 512mb vs ) seçenek yok sadece 3 secenek var ;
normal
fast
turbo diye.

Evrenoz
21-10-2012, 16:04

Biosumda herhangi bir ayar yapılı değil.. Onboard ekran kartımı değil, ayrıca taktığım ekran kartını kullanıyorum.. Ekran kartımın 1 çıkışına monitör, 1 çıkışına tv bağlı.. Bazen duplicate bazen extended kullanıyorum..

üstteki anlatıma ek olarak, Onboard ekran kartı çıkışıma 2. monitör bağladığımda herhangi bir ayar yapmadan istersem uzatılmış desktop, istersem duplicate olarak görüntü alabiliyorum..

matthardy
21-10-2012, 16:24
birkarç arttırım yaptım ama fps hiç bir değişiklik olmadığı gibi pcde aşırı yavaşladı...

Rec.O
21-10-2012, 16:27
Onboard ekran kartı zaten ramden yiyor onu arttırdıkca ekran kartın yükselecek oda pek fark etmeyecek zaten, normal olarak da pc yavaşlayacak ramdan yediğinden dolayı :)

phantom
21-10-2012, 19:03
video memory arttırınca FP arttıramazsın. GPU daha hızlı çalışırsa FPS artar. o nedenle BIOS'la vaktini kaybetme.

board'unun üstünde herhalde boş PCI Express slot vardır, 2. el alabildiğin en üst seviye Nvidia video controller kartı al, rahat rahat FPS'ı arttır derim...

matthardy
21-10-2012, 20:10
video memory arttırınca FP arttıramazsın. GPU daha hızlı çalışırsa FPS artar. o nedenle BIOS'la vaktini kaybetme.

board'unun üstünde herhalde boş PCI Express slot vardır, 2. el alabildiğin en üst seviye Nvidia video controller kartı al, rahat rahat FPS'ı arttır derim...

ya cahillime verin kusura bakmayın bu dediğiniz nası bişe?? ekran kartı falan mı?
nerden alınır , satılır?

phantom
21-10-2012, 20:14
GPU=video controller=ekran kartı
video memory=ekran kartının kullandığı hafıza
FP'yi yanlış yazmışım FPS olacak.
özetle bi tane PCI Express Nvidia chip'li ekran kartı al geç ;)