PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : gümrük müşavirliği yardım

onat
29-10-2012, 14:29
Arkadaşlar sitemizde her türlü meslekte çalışanlar var olduğundan danışmak istediğim bir husus var. Geçte olsa uluslararası ticaret bölümünden bu sene mezun oluyorum. Gümrük müşavirliği işi yapan özel şirketler var. Bende hayatımı bu noktadan devam ettirmek istiyorum. google amcadan istediği bilgileri bulamadım.

elimde şuan bilgi olarak şunlar var. 3 sene sınava hazırlanıp gümrük müş. yardımcısı oluyorsun sınavı kazanırsan. ardından bir 3 sene daha hazırlanıp gümrük müş.'lik sınavına giriyorsun. kazanırsan mülakat ve bunuda geçersen gümrük müş. oluyorsun. bu bilgiler bana yüzeysel geldi.

aynı zamanda imza yetkisi, bunun parasal ve prosedürel yükümlülükleri, imza yetkisinin verilen şirket tarafından kötüye kullanımı gibi önemli konuları da merak ediyorum.

bu konuda yardımcı olucak, konuyu bilen kişiler varsa aydınlatırlarsa sevinirim.

konu gereksiz görülürse silinebilir.

by_BuRoCk
29-10-2012, 15:53
istanbula gönderelim seni :) e-batı gümrük ;)

onat
29-10-2012, 16:20
istanbula gönderelim seni :) e-batı gümrük ;)

detaylıca araştırıyorum işte kafaya çok kötü taktım. bu hafta içi bilgi olarak cevapları alıcam inşallah.

by_BuRoCk
29-10-2012, 17:49
detaylıca araştırıyorum işte kafaya çok kötü taktım. bu hafta içi bilgi olarak cevapları alıcam inşallah.

abisinin yardımcı oluruz ist da arkadaşım var onunla görüştürüm seni ;)

powERS
29-10-2012, 20:37
3+3 staj/çalışma olayı doğru.

önce ilk 3 için stajını başlatıyorsun bunun için bulugudun bolgedeı gumruk musavırlerı odası/derneğine gidip staj baslatmak ıcın gereklı evrakları calıstıgın yerden temın edıp sunuyorsun ufak bı bedelı var 50 tl gıbı. sonra stajın baslamıs oluyor 3 yıl sonra devlet snav acarsa gırıyorsun B karneyı alıyorsun bu karne aynı zamanda gumruk musavırı yardımcısı demek.

sonra 3 sene daha kovalamaya devam. devlet acarsa sınav gırıyorsun kazanırsan mulakatlara gırıyorsun sozlu fılan. onuda kazanırsan A karneyı alıyorsun kı buda zaten gumruk musavırı demek oluyor.

ımza yetkısı derken? neyı kastettın dam anlamadımda.

calıstıgın fırmaların adına gumrukte attıgın ımzalardan bahsedıyorsan. vekalet verıyorlar sana. bıldıgın noterden onaylı su su su işler için su kadar teminat a kadar ımza yetkısıne sahıptır. dıye.

o vekaletı duzenlerken dıkkat edılmesı gerekır. hersey orda bıter.

benım patrona gecen aylarda ceza geldı vekalet ustu ıslem yaptıgı ıcın..

ama kotu nıyet degıl gozden kactıgı ve guvenlı bı fırma oldugu ıcın bu sekıl bısey oldu..

çağlarcoskun
29-10-2012, 21:06
powers yazmış gerekli olan bilgiyi =) imza olayıda gümrük beyannamesine atılan imzayı diyorsun heralde A karneli olunca firma adına vekalet veriyorlar ve gümrük beyannamelerine müşavir olarak o belgeyi senin düzenlediğin ve kontrolünü yaptığını gösterir. o imza attığın beyannamede herhangi bir sorunla karşılaşılırsa firma yanında sende gidersin kontrolünü yapıp imzanı attığın için.. bende şuan stajımı devam ettiriyorum. müşavir olmak okadarda kolay değil. bütün tarifeleri gümrük kanunlarını falan bilmen gerekiyor. rejimleri tanıman bilmen gerekiyo. ilk olarak bi gümrük müşaviri yanında işin nasıl işlendiğini gör ondan sonra zaten kendinde çözersin.

onat
29-10-2012, 21:10
imzadan kastım eczacıların diplomasını çalışıtırdıkları gibi gümrük müş.leride diploma çalışıtırıyorlarmış. en azından bunu olduğu söyleniyor onu kast etmiştim.

staj ve ardından gelen aşamalarda maaş aralıkları nedir bu konuda tam net bilgi yok. mesela 3 yıl stajer ardından yardımcı ve müşavir sıralamasında günümüz koşullarında ne kazanıyorlar ?

çağlarcoskun
29-10-2012, 21:25
o çalıştığın firmaya göre değişir. stajerken genelde 800-1200 arası değişir. B karne alırsın 1200-1500 arası maaş alırsın. ama dediğim gibi bu değişir. ben askerden önce 1400 alıyodum karnem yokken. ama b karneli bi abim vardı 7 yıldır çalıştığı firmadan 1200 tl alıyodu.

gelelim müşavir imzası konusuna. benim bildiğim 3 firmadan en fazla vekalet alıp imza atabiliyosun. kirasıda 2000-5000 arası değişiyor tek firmadan.. sıkntılı firma olur bu değişir. ama büyük bi firmaya imza atarsın sıkıntılı işi olmaz gayet düzenli evraklarla iş yapar yani garantide olursun bilirsin sana zarar gelmez. onlar ücreti az tutuyor.

Alican
29-10-2012, 21:43
edit..
Her kafadan bir ses çıkmış

onat
29-10-2012, 21:48
o çalıştığın firmaya göre değişir. stajerken genelde 800-1200 arası değişir. B karne alırsın 1200-1500 arası maaş alırsın. ama dediğim gibi bu değişir. ben askerden önce 1400 alıyodum karnem yokken. ama b karneli bi abim vardı 7 yıldır çalıştığı firmadan 1200 tl alıyodu.

gelelim müşavir imzası konusuna. benim bildiğim 3 firmadan en fazla vekalet alıp imza atabiliyosun. kirasıda 2000-5000 arası değişiyor tek firmadan.. sıkntılı firma olur bu değişir. ama büyük bi firmaya imza atarsın sıkıntılı işi olmaz gayet düzenli evraklarla iş yapar yani garantide olursun bilirsin sana zarar gelmez. onlar ücreti az tutuyor.

7 yıl çalışıp 1200 tl mi alıyor ?? arkadaşım aylık 150 bin tl kazanan müşavirler var. hadi tamam 150 bin tl de çok uçuk rakamlar ama bu devirde 1200 tl yi çaycılar alıyor emin misin ?

ek olarak askerden önce 1400 tl alıyordum demişsin stajerken 1400 tl alırken 7 sene çalışan b karneli müş.yardımcısı nasıl 1200 tl alıyor ? kafam karıştı :D

çağlarcoskun
29-10-2012, 21:53
7 yıl çalışıp 1200 tl mi alıyor ?? arkadaşım aylık 150 bin tl kazanan müşavirler var. hadi tamam 150 bin tl de çok uçuk rakamlar ama bu devirde 1200 tl yi çaycılar alıyor emin misin ?

dediğim gibi firmasına göre değişiyor o fiyat. adam 1200 tl alıyor ama o maaşını aylık 3000-4000 e getirir. patronu maaşı az tutar ama gümrük masraflarını , nakliyeyi , ardiyeyi sana verir + olarak yol yemek verir sen halledersin gümrükte işleri ordanda kalır. bazılarıda 2000 tl verir kuru maaş gümrükte masrafta yaptırtmaz =) yani yüzyüze olsak detaylarına kadar anlatayım ama burda olmaz bence. bende lise stajım için 2004 te girdim o tarihten beri hep gümrüklerdeyim. uniyide dış ticaret okudum 2 yıl. şimdi staj yapıyorum.

onat
29-10-2012, 21:56
dediğim gibi firmasına göre değişiyor o fiyat. adam 1200 tl alıyor ama o maaşını aylık 3000-4000 e getirir. patronu maaşı az tutar ama gümrük masraflarını , nakliyeyi , ardiyeyi sana verir + olarak yol yemek verir sen halledersin gümrükte işleri ordanda kalır. bazılarıda 2000 tl verir kuru maaş gümrükte masrafta yaptırtmaz =) yani yüzyüze olsak detaylarına kadar anlatayım ama burda olmaz bence. bende lise stajım için 2004 te girdim o tarihten beri hep gümrüklerdeyim. uniyide dış ticaret okudum 2 yıl. şimdi staj yapıyorum.

sıkıntılı noktaları var anladığım kadarıyla burada konuşulamayacak şekilde ;)

bende 4 sene bitiriyorum inşallah. hedef a karnesi almak. bakıcaz işte bilgileri atıyorum kafaya sağolasın.

çağlarcoskun
29-10-2012, 22:02
sıkıntılı noktaları var anladığım kadarıyla burada konuşulamayacak şekilde ;)

bende 4 sene bitiriyorum inşallah. hedef a karnesi almak. bakıcaz işte bilgileri atıyorum kafaya sağolasın.

aynen öyle işten işe değişir maaş =) dediğim gibi bazı firmalar var gümrükte işleri sıkıntısızdır herhangi bir masraf vermeden işlerini yaparlar ve burda çalışan kişilerin maaşlarıda sabittir.

ama bazı firmalar maaşını az tutar çünkü gümrükte extralardan para kazancağını bilir patronun sonuçta o da bu işten gelme oluyor =)

hayırlısı olsun inşallah hedefine ulaşırsın :icon_tup:

onat
29-10-2012, 22:06
aynen öyle işten işe değişir maaş =) dediğim gibi bazı firmalar var gümrükte işleri sıkıntısızdır herhangi bir masraf vermeden işlerini yaparlar ve burda çalışan kişilerin maaşlarıda sabittir.

ama bazı firmalar maaşını az tutar çünkü gümrükte extralardan para kazancağını bilir patronun sonuçta o da bu işten gelme oluyor =)

hayırlısı olsun inşallah hedefine ulaşırsın :icon_tup:

valla dostum net konuşayım,

gümrükte harcamalaar 500 olur sen 1500 der cebine 1000 atarsın mantığında hiçbir zaman çalışamam. ben zaten ticaretin kolpalarından usandığım için, doğru ve huzurlu bir hayat yaşamak için ticaret yapmaktan vazgeçiyorum. yoksa allaha şükür kafam ticarete çok iyi basar. ben ayda yüksek meblalar kazanıp huzursuz bir hayat yaşamak istemediğim için böyle bir hayatı seçmeği tercih ediyorum. ama bu hayatta gümrükteki kolpalar üzerineyse hayat beni katil olmaya zorluyor demektir.

umarım daha detaylı bilgiler öğrenirimi bu hafta içinde. haber beklediğim 3 kişi var. onlar umarım beklediğim şeyleri söylerlerde hayatım huzurluca devam eder.

zeuss
29-10-2012, 22:06
3 yıl staj (b karne sınavına giriş hakkı kazanabilmek için) + 3 yıl B karneli çalışma (a karne sınavına giriş hakkı kazanabilmek için), sınavlara girebilmek için bulunduğun ildeki Müşavirler derneğine sürekli üye olman gerekiyor ki sınavlara burdan başvuru yapabiliyorsun. Sınavlar her yıl düzenli olmuyor.Müsteşarlık kafasına göre yapıyor. Sınavlar Ankara'da yapılıyor. Geçen seneden beri sanki düzene girecekmiş gibi bir hava var. Sınavda iptal olan sorular ve kıl payı karneyi kaçıranlar sürekli dava açtığı için. Eskiden olsa ki bundan 10-12 yıl öncesi için aylık 4000-5000 TL ye sadece imza atıp yan gelir yatardın ama şimdi bu rakamlar epey düştü. ***** karneli personel arttı. Gümrükten emekli olanlar eskiden sınavsız karne sahibi olabiliyordu bir kısmı. Onlar çok ekmek yediler bu işten. Daha da eskisi için Londra'da ev sahibi olanlar vardı. Ama o dönemde fatura bedeli üstünden komisyon alınıyordu. Şimdiyse 50 TL gibi komik bir rakama ihracat beyannamesi açtırabilirsiniz. Şu an A karneli arkadaşlar İst.de 4000 gibi rakamları alabilirler. Diğer iller için bu rakam biraz yüksek. Artık tek kişi LTD şirkette açılabildiğinden kimsenin pasif ortağa da ihtiyacı kalmadı. Başka merak ettiğin bi şey olursa öm den yazabilirsin. Sürekli takip edemediğim zamanlar oluyor. Bunları nereden mi biliyorum?
Ablam müşavir , bende eski ortağıyım:)

çağlarcoskun
29-10-2012, 22:11
valla dostum net konuşayım,

gümrükte harcamalaar 500 olur sen 1500 der cebine 1000 atarsın mantığında hiçbir zaman çalışamam. ben zaten ticaretin kolpalarından usandığım için, doğru ve huzurlu bir hayat yaşamak için ticaret yapmaktan vazgeçiyorum. yoksa allaha şükür kafam ticarete çok iyi basar. ben ayda yüksek meblalar kazanıp huzursuz bir hayat yaşamak istemediğim için böyle bir hayatı seçmeği tercih ediyorum. ama bu hayatta gümrükteki kolpalar üzerineyse hayat beni katil olmaya zorluyor demektir.

umarım daha detaylı bilgiler öğrenirimi bu hafta içinde. haber beklediğim 3 kişi var. onlar umarım beklediğim şeyleri söylerlerde hayatım huzurluca devam eder.

o senin tercihin sana kalmış. dediğim gibi normal çalışan firmalarda var sabit ücretinle sıkıntısız istediğin şekilde hayatına devam edersin. ben genel olarak bilgi verdim. neyse o yani 2 taraf içinde olan biteni yazdım :icon_tup:

onat
29-10-2012, 22:12
3 yıl staj (b karne sınavına giriş hakkı kazanabilmek için) + 3 yıl B karneli çalışma (a karne sınavına giriş hakkı kazanabilmek için), sınavlara girebilmek için bulunduğun ildeki Müşavirler derneğine sürekli üye olman gerekiyor ki sınavlara burdan başvuru yapabiliyorsun. Sınavlar her yıl düzenli olmuyor.Müsteşarlık kafasına göre yapıyor. Sınavlar Ankara'da yapılıyor. Geçen seneden beri sanki düzene girecekmiş gibi bir hava var. Sınavda iptal olan sorular ve kıl payı karneyi kaçıranlar sürekli dava açtığı için. Eskiden olsa ki bundan 10-12 yıl öncesi için aylık 4000-5000 TL ye sadece imza atıp yan gelir yatardın ama şimdi bu rakamlar epey düştü. ***** karneli personel arttı. Gümrükten emekli olanlar eskiden sınavsız karne sahibi olabiliyordu bir kısmı. Onlar çok ekmek yediler bu işten. Daha da eskisi için Londra'da ev sahibi olanlar vardı. Ama o dönemde fatura bedeli üstünden komisyon alınıyordu. Şimdiyse 50 TL gibi komik bir rakama ihracat beyannamesi açtırabilirsiniz. Şu an A karneli arkadaşlar İst.de 4000 gibi rakamları alabilirler. Diğer iller için bu rakam biraz yüksek. Artık tek kişi LTD şirkette açılabildiğinden kimsenin pasif ortağa da ihtiyacı kalmadı. Başka merak ettiğin bi şey olursa öm den yazabilirsin. Sürekli takip edemediğim zamanlar oluyor. Bunları nereden mi biliyorum?
Ablam müşavir , bende eski ortağıyım:)

teşekkürler bilgileriniz için.

powERS
31-10-2012, 14:03
kolpasız yer arıyosan yersız kalırsın hoca. soyle soyleyım gumrukte kolpa yok dıyen yalan soyler.

hanı herhangı bı sıkıntısı olmayan memurlar bıle nasıl karıstırıyor lar ortalıgı bıldıgın gıbı degıl.

da hakkaten burda konusulcak seyelr degıl.

kaldıkı o 150k kazanan gumruk musavırı kımse sor bakalım arkadasına kac yıldır bu ısı yapıyor? ne kadar buyuk bır fırma ve hadı buyuk olsun 30 yıllık olsun tek basınamı yıyor adam 150k yı yoksa sırket olarak kazanıyorlar bolunuyormu ortaklara.

bıraz sıkıntılı olmus o muhabbet :)

34 kısının calıstıgı bır gumruk fırması bıle tum gıderlerı masrafları dustukten sonra 30 lira kar yapamıyor bazen. 150 k bıraz ucuk olmus.

konuya donelım.

senın dedıgın ımza atma.

kıralama olayı.

dıyelımkı sen ısı bılıyorsun a karne sahıbısın ama ıse baslamak ıcın sermayen yok sonucta karne alıpta gumrukte ben gumruk musavırıyım bana ıs ver dıyemezsın kımseye. ofıstı oydu buydu. kısacası ofısı kuramadın.

ne oluyo ortak arayan yerler oluyor yada adamın karnesı YOK ama bu ısı az bucuk bılıyor ve parası var. dukkan accak ama A karne sahıbı lazım.

adama dıyorkı gel kardesım calısalım benım portfoyumm var ama yetkım yok. al sana 1.5k karnen ıcın otur burada calıs onun ıcınde ayrıca yazdıgın beyanname yada ımza attıgın beyanname ıcın de su kadar para nedır oda artık kendın anlasırsın.

normal calısıyo olursun yanı. durum bu.

ben gumrugun ıcını pek bılmıyorum cunku operasyoncu degılım ben ıcerdeyım. ama bı ara tır parklarına gırdım cıktımda operasyon sıkıntılı ıs. zevklı ama sıkıntılı. fızıkı olarak bıseylerı hareket ettırmek onun la cebellesmek guzel.

ahmetaggun
28-01-2013, 17:33
Bende daha öncesinde iki yıl çalışmıştım.Şimdi okul bitti bir firmaya girip staj başlatsam mı diyorum ama müsteşarlığın her yıl sınav yapmaması yani mali müşavirler gibi belirli bir sınav takvimi olsa insan güvenip staj başlatabilir yardımcı karne için.

ahmetaggun
28-01-2013, 17:39
Keşke şu dernek değilde oda olabilse çok çok daha güzel bir sisteme oturur şu meslek.