PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : İzinsiz grafik logo kullanımı ?

Yiğit G.
01-11-2012, 16:46
Kız arkadasım (nişanlım) grafiker ve shutershockda sayfası var baya satış yapıyor.Türk firmalardan biri bilirsiniz "days in colours" izin almadan / satın almadan grafiklerden ürünlerine bastırmış ve şu anda faal biçimde satışta bu ürünler.. Bu konuda ne yapabiliriz , dava yolu ile iyi bir rakam elde etmek mumkunmu ? Kaç para olabilir böyle birşeyin cezası bilen varmıdır ?Satılan ürünlerden biri...

http://cdn.positive.com.tr/mormani/_docs/i400/3/307bc_Days-In-Colours-Plaj-Havlusu---4010---Yesil.jpg

Days In Colours Plaj Havlusu - 4010 - Yeşil - Ürün Detayı - Mormani.com - Bağımlısıyım! (http://www.mormani.com/urun/38ffa2a77728a9069f4dde2ed79a5e7e/DAYS-IN-COLOURS-Plaj-Havlusu---4010---Yesil)

Dava açmayı düşünüyoruz ve anlaşma yoluna gidilicek ama firma sahibi ile görüşülmüş firma sahiplarinden bir bayan benim eşim çizdi onu diyip yalan söylüyor... Size dönücez dedi dönmedi şimdide telefonlarını açmıyor...

Grafikde bu..
http://www.shutterstock.com/pic-6577492/stock-vector-retro-vector-flipflops-with-retro-flowers.html?src=09325b69f74e15cfade1dbbd03762783-2-12

TaGo
01-11-2012, 16:48
Açmaz, çünkü resmin patenti sendemi die araştırıyorlar. Peki çizimlerin patenti sizdemi?

baretta
01-11-2012, 16:51
Patentli çizim değilse , tescil edilmemişse davadan birşey çıkmaz.

Yiğit G.
01-11-2012, 16:53
şimdi sordum shuttershockda otomatik olarak patentleniyormuş.Patent olarak kullanılabilir yani.

TaGo
01-11-2012, 16:55
Yok öyle birşey. Bunu size kim söylüyorsa. Motif yada resim neyse patent altına alınma zorunluluğu var.

cookies
01-11-2012, 16:57
shutterstock'a patentlenir aslında yüklenen görsel öğeler shutterstock ile irtibat kurun yasal mevzuatı onlar bilir.. Ama desenlerde değişim yaptılarsa patentini alsanız da kazanmanız güç diye düşünüyorum memlekette fikir eserlerine karşı bir savunma sistemi yok.. Bende grafikerim çalma çırpma üzerine kurulu bir sistem üzerindeyiz maalesef.. Ama satın almışlarda olabilirler bu çizimi sizden..

Yiğit G.
01-11-2012, 16:58
Yok öyle birşey. Bunu size kim söylüyorsa. Motif yada resim neyse patent altına alınma zorunluluğu var.

O zaman koca paşabahçe neden arayıp anlaşma istiyor veya baska şirketler... Bu siteden iyi bir grafiker 3-5 bin kazanıyor ayda...Öyle olsa idi herkes burdan çalar kullanır.Sitede hiç iş yapamaz.Hukuk bilginlemi bunu söylüyorsun yoksa genel bildiğin içinmi eğer gerçekten dogruysa dediğin çok kötü durum çünkü yok tahmin ediyorum diyorsan bizi yanlış yönlendirme yinede biz avukatla görüşücez bu gecede shuttershocka mail atıp sorucam.

baretta
01-11-2012, 17:00
O dediğiniz shutterstock dan almak için patentleniyordur ki onun adı da patent değil...

Dediğiniz firma shutterstock a üye olup da yıllık üyelik ücreti ödeyip aldıysa zaten hak iddia edilemez. Yok shutterstock dan almayıp kopyalamayla vs. aldıysa shutterstock dava açabilir....

Ki nerden bilsinler o çizimi siteye yükleyenin(yani kız arkadaşınızın) shutterstock dışında başka bir yere yükleyip de paylaşıma sunmadığını...

İşin özü ; internete birşeyi upload ettiyseniz ve etmeden önce tescil , patent vs. kullanım haklarını üstünüze almadıysanız hak iddia etmeniz çok zor...

Tabi bunlar benim fikrim , reklam ajansı işletmecisi olarak...

Yiğit G.
01-11-2012, 17:01
shutterstock'a patentlenir aslında yüklenen görsel öğeler shutterstock ile irtibat kurun yasal mevzuatı onlar bilir.. Ama desenlerde değişim yaptılarsa patentini alsanız da kazanmanız güç diye düşünüyorum memlekette fikir eserlerine karşı bir savunma sistemi yok.. Bende grafikerim çalma çırpma üzerine kurulu bir sistem üzerindeyiz maalesef.. Ama satın almışlarda olabilirler bu çizimi sizden..

Satın alınmamış bu grafik.Alınsa idi zaten shuttershock da yazıyor eğer bunu tekstil ustune yapıyorsanız "designed by vs" diye tasarımcının adını yazma zorunlulugu var diye birde zaten full lisansı alınmamıs bu logonun biz görebiliyoruz hangi ürünün nesi alınmış.Shuttershockda da patent altındadır diyor ama tam arastırmadım henuz.Bakıcam.

SOMEONESPECIAL
01-11-2012, 17:10
ABİ İMAGE I İNDİRMİŞ ÜZERİNDEN BAL GİBİ ÇİZMİŞ İŞTE...

shutterstock.com'A üyeyseniz sözleşme maddelerini de bilirsiniz.
Bizde alım satım yapıyoruz ama aldığımız image ı 1 kere ve ticari amaçla kullanmıyoruz.
Kurumsal takvimlerimizde manzara fotoğrafları kullandık mesela parasını vererek.

Ama burada ticari bi rant var. Mahkeme ile değil de adı geçen site ile çözebilirsiniz.
Yani aldığın image ı ticari olarak çoğaltıpta kullanamazsın !

Yiğit G.
01-11-2012, 17:11
işimiz zor yani... şerefsizler 5 dolar verip alıcagına çalma yoluna gidiyor koca firma.. Yazık değilmi bu kızın emeğine... Nasıl gurursuz şerefsiz insanlar var..

Yiğit G.
01-11-2012, 17:13
ABİ İMAGE I İNDİRMİŞ ÜZERİNDEN BAL GİBİ ÇİZMİŞ İŞTE...

shutterstock.com'A üyeyseniz sözleşme maddelerini de bilirsiniz.
Bizde alım satım yapıyoruz ama aldığımız image ı 1 kere ve ticari amaçla kullanmıyoruz.
Kurumsal takvimlerimizde manzara fotoğrafları kullandık mesela parasını vererek.

Ama burada ticari bi rant var. Mahkeme ile değil de adı geçen site ile çözebilirsiniz.
Yani aldığın image ı ticari olarak çoğaltıpta kullanamazsın !

Aynen öyle... Üye olmayı bırak yıllardır kız ordan satış yapıyor iyide bir grafiker çok satıyor yani... Olmadı avukkattan ve shuttershockdan bu şirkete yazı çektirip firmayı biraz korkutup anlaşma yoluna gideceğiz.

Adam olan firma böle soruyor

Merve Hanim,
Ben xxx xxxx - Pasabahce Magazalari AS, Camdisi Urun Grubu yoneticisiyim.
Shutterstock'taki 14978218 no'lu grafiginizi kupa ustunde uygulamak ile ilgili bir projemiz var. Ilgilenirseniz bizimle 0216 xxx no'lu telefondan irtibata gecmenizi rica ediyorum.
Iyi calismalar,

SOMEONESPECIAL
01-11-2012, 17:19
Aynen öyle... Üye olmayı bırak yıllardır kız ordan satış yapıyor iyide bir grafiker çok satıyor yani... Olmadı avukkattan ve shuttershockdan bu şirkete yazı çektirip firmayı biraz korkutup anlaşma yoluna gideceğiz.

Adam olan firma böle soruyor

Merve Hanim,
Ben xxx xxxx - Pasabahce Magazalari AS, Camdisi Urun Grubu yoneticisiyim.
Shutterstock'taki 14978218 no'lu grafiginizi kupa ustunde uygulamak ile ilgili bir projemiz var. Ilgilenirseniz bizimle 0216 xxx no'lu telefondan irtibata gecmenizi rica ediyorum.
Iyi calismalar,

Aynen gözlerini korkutup ne kopartırsam kardır yoluna gideceksin...
Ama önce site ile bi konuşun, noter avukat resmi bi yolla da uyarın.
Mahkemelik olursanız iş uzadıkça uzar o sattığı havluların parasını cukka
etmiş midesine indirmiş olur...

FAGE12
01-11-2012, 17:46
Tıcarette artık saygı kalmamıs ya rekabet ugruna neler yapıyorlar ....

TaGo
01-11-2012, 19:06
O zaman koca paşabahçe neden arayıp anlaşma istiyor veya baska şirketler... Bu siteden iyi bir grafiker 3-5 bin kazanıyor ayda...Öyle olsa idi herkes burdan çalar kullanır.Sitede hiç iş yapamaz.Hukuk bilginlemi bunu söylüyorsun yoksa genel bildiğin içinmi eğer gerçekten dogruysa dediğin çok kötü durum çünkü yok tahmin ediyorum diyorsan bizi yanlış yönlendirme yinede biz avukatla görüşücez bu gecede shuttershocka mail atıp sorucam.

İstersen tork group üzerine kaç patent var araştır. Allah aşkına amblemimizi dahi patentlemek zorunda kaldık. Başkası senin ismini bile patentle alabiliyor. Buyur acun örneği, tarkan örneği. Öyle site üstünden patent alınsa biz niye bu paraları bayılalım?

xshot
01-11-2012, 22:43
Tasarımı yapan kişi Shutterstock dan, arkadasınızın hesabındaki bir imajı paralı almıssa bişey iddia edilemiyor, iddia edilecek olsa shutter o fotografları vektorleri neden parayla satsın satana kar versin. ( Özel mülkler, kurum imajları v.s ) haric zaten onları download da ettirmiyor parayla almak istensede.

XoR
01-11-2012, 22:54
Shutter'dan hangi lisans karşılığı aldıkları önemli bu noktada. Kullanıcının ödediği lisans karşılığı satın aldığı resimleri bastırabileceği rakamlar bellidir. Lisansa bağlı olarak hangi ürünler üzerinde kullanabileceği bellidir. Lisans satın alma bölümüne girip dikkatlice okursanız söylediklerimi daha iyi anlayacaksınız. Bizimde senelik 2000+ usd ödediğimiz bir lisansımız var ama download ettiğimiz görsellerde baskı yapabileceğimiz sayılar sınırlı.

Bence bu işi shutterstock ile ortak yürütmeniz gerekiyor. Yapmış olduğunuz tespiti detaylı bir şekilde mail atın ve action almalarını isteyin. Lisans sözleşmesi ciddi yaptırımlar içeriyor. İzinsiz kullanımın büyük cezaları var peşini bırakmayın.

Schumi
01-11-2012, 23:15
Türkiye'deki tekstil şirketlerinin grafiker departmanlarında ellerinde korsan yada kopya cd-dvd kataloglar önlerinde internet buldukları resimlerin vektör halleri yoksa normal jpegden vectöre çevirmek gibi işleri yapıyor. Hatta iş görüşmelerinden normal resimden vektöre çevirmede nasılsınız hızlımısınız felan diye soruyorlar. :)

ef186
01-11-2012, 23:17
Shutter'dan hangi lisans karşılığı aldıkları önemli bu noktada. Kullanıcının ödediği lisans karşılığı satın aldığı resimleri bastırabileceği rakamlar bellidir. Lisansa bağlı olarak hangi ürünler üzerinde kullanabileceği bellidir. Lisans satın alma bölümüne girip dikkatlice okursanız söylediklerimi daha iyi anlayacaksınız. Bizimde senelik 2000+ usd ödediğimiz bir lisansımız var ama download ettiğimiz görsellerde baskı yapabileceğimiz sayılar sınırlı.

Bence bu işi shutterstock ile ortak yürütmeniz gerekiyor. Yapmış olduğunuz tespiti detaylı bir şekilde mail atın ve action almalarını isteyin. Lisans sözleşmesi ciddi yaptırımlar içeriyor. İzinsiz kullanımın büyük cezaları var peşini bırakmayın.

Tamamen katiliyorum . Korayin dedigi gibi yapmaniz yarariniza olur .

YsfTzcn
02-11-2012, 08:34
Resmi bir belge olmadan, Türkiye'de hak talep etmek çok zordur. Patent işlemleri yoksa, siz bile sorun yaşayabilirsiniz. Örnek veriyorum, o çizimi belkide daha önce başka biri çizdi, sizde alıntı yaparak shutter'e yüklediniz. Yani işin içinden çıkılmaz bir hal alıyor yada adamlar biz cizdik, siz bizden birşekilde alıp yüklemişsiniz diyebilir. Dolayısıyla shutter'a yüklenen işlerin kesinlikle size ait olduğunu iddia edemeyiz.

Şimdi haklı olarak 5 $ verip download etmek gerekir diyebiliyoruz ama firma tarafından düşünürsek, bu iş gibi belkide yüzlerce iş yapıyorlar. Ek bir ödenek çıkarmak gerekir ki firmaların işine gelmez böyle bir durum, zaten Türkiye'de yaratıcı insan çok az, bu tür durumları siz de yaşadınız biz de, ne yazıkki herkes bunu yapıyor.

Shutter ile iletişime geçip, telif hakları ihlali konusunda yardım alın. Umarım güzel sonuçlar ve emeğin karşılığını alırsınız.

fangio
02-11-2012, 09:26
Arkadaşlar patent ve endüstriyel tasarım karıştırılmış. Faydalı model veya patent bir ürün geliştirmesi yada proses için alınır. Görseller için endüstriyel tasarım belgesi alabilirsiniz. Ayrıca 5486 sayılı fikir ve sanat eserleri koruma kanunu da bir açıp incelemenizi tavsiye ederim.

Yiğit G.
02-11-2012, 12:20

daha öncede yazdım full lisans alınıp satın alınmamış bu grafik.Hiç satın alınmamış zaten.Hangi tasarım nasıl satın alındı kullanıcı görebiliyor bu tasarımda öylebirşey yok.Kaldıki zaten shutter full lisans da söylüyor ne olursa olsun tekstil üstünebaskı yapılıcaksa tasarımcının adının yazılma zorunlulugu vardır diye... Ama bu ürün satın alınmamış.Pazartesi avukatla görüşücez bu aksamda ben shutter a mail yazıcam.

darkmoon
02-11-2012, 12:41
Bence bir hukuk bürosuna gidip konuşun netten bu yolla bir şey elde etmeniz şahsi fikrim zor..
hukukçu takımıyla konuşursanız benim fikrim hakkınızı alabilirsiniz neticede upload zamanı bellidir siteye ve en öenmlisi o tasarımı kız arkadaşınız yapmışsa her sanatçının bir imzası olur resimde kız arkadaşınızında vardır herhalde resmin bir yerinde ince minnacık olsada kendini simgeleyen temsil eden bir şey.. render yapılırken resimler misal 3d de yapılmışsa 3d zaten lisanslı olduğu için her resime o lisansa göre bir kod uygular eğer resmi direk almışlarsa zaten o resimden bile anlaşılır.. ama bu detaylı bir hukuki savaş demekdir.