PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 2.el 1.8t alımı ve yardım.

Görsel Menekşe
04-11-2012, 17:26
Öncelikle herkese iyi akşamlar, 1.8t severlerin tavsiyelerine ihtiyacım var:)
Hayırlısıyla bankadan kredimi ayarladıktan sonra octavia 1.8t almayı düşünüyorum.
1-Kontrol ettirmek için istanbul avrupa yakasında(özellikle gaziosmanpaşa civarı çok iyi olur) 1.8t konusunda deneyimli motoru bilen bir servis veya usta kimi önerirsiniz.
2-Motor ve yürüyen haricinde boya kontrolü de yaptıracağım alacağım araç için bu konuda da yer önerisi bekliyorum.
Bir de yetkili servisden expertiz almak sizce mantıklı mı, yeterli kontroller yapılıyomu sizce
Kendi kullanan, çevresinden bilen vs herkesin tavsiyesine açığım, deneyimlerini paylaşan arkadaşlara abilere sonsuz teşekkürler.

Görsel Menekşe
04-11-2012, 20:55
Anlaşılan expertizi yetkili serviste yaptırıcam.

DOHC
04-11-2012, 21:24
Yağ hortumunun pompanın yanından geçmediği model motorlu alın mutlaka.............

MehmetCanA.
04-11-2012, 21:35
Genelde turbo ömürleri bilinçsiz kullanıldığı için bitmiş oluyor diye duydum. Ona dikkat etmek gerek sanırım. Ne kadar doğrudur bilmiyorum dediğim gibi sadece duydum. Bilgisi olan abilerimiz açıklamayı yaparlar zaten

onurdestan
04-11-2012, 21:45
bakım kayıtları tamsa al bakılıcak biyeri yok 1.8t nin

mrttncr
04-11-2012, 21:50
VAG 1.8T alacaksan AEB kodlu olanı al. Skoda kullandı mı bilmiyorum ama..

fore
04-11-2012, 22:21
http://www.techturkey.com/forum/members/8739-turboampquattro.html

Arkadaş satacak bildiğim kadarıyla arabasını..
A4 1.8TQ...
İstersen bir görüş...

1.8T'den kastının hangi modeller olduğunu bilmiyorum ama genel itibariyle en az 7-8 yaşında araçlar olacak. Doğal olarak iyi kötü boya olacaktır bu araçlarda.
Hiç boyasızı çıkar mı? Çıkar, mesela bende bir A3 1.8T vardı 1997 model ilk sahibinden komple yetkili bakımlı ve hiç boya yoktu.. Ama binde bir belki vardır belki yoktur. Fiyat da uçuk olur.
O yüzden boya tabi yine mümkün olduğu kadar az olsun ama şasi direk tavan vs. daha fazla dikkat et. Motor içinde ben olsam gider herhangi bir Bosch servise, kompresyonu ölçtürürüm. Sıkıntı yoksa da alırım. Baş ağrıtmaz 1.8T.

Yine yaştan dolayı muhtemelen aldığınız araba, bobin değişimi isteyebilir.
Dikine yerleşmiş motorlardan olursa( Passat,A4) triger değişimi biraz eziyet.
Kaza yapmış kadar soyuluyor araba.
Yan motorlar daha performanslı.
AGU motor (A3,Golf 1.8gti) emme portları daha genişti bildiğim kadarıyla.
Gaz kelebekleri telli, elektronik değil o yüzden gaz tepkileri de daha iyi.
Birde, Golf GTI motoru için AGU'da forged karışımı var denirdi bir zamanlar. Şehir efsanesi mi bilemem ama GT28'le stock motorla yürüyen var birkaç tane.
Yalnız yan motor daki AGU'nun dik yerleşenlerde karşılığı AEB miydi APU muydu unuttum.
Benim Passat AEB gaz telli ama portları çıkaramadım şimdi. Sanki AGU ile aynı.

Turboya çok takılmamak lazım. Olacak arıza yeterki turboda olsun. Sebil var her yerde turbosu.
Onun haricinde modele bağlı olarak yol bilg. ekranları pikselli olabilir. 250TL civarı tutar.
Triger, devirdaim, V kayışı gergi bilya vs. 600-700 civarı tutar.
Ön takım parçaları çok pahalı değil, 1000TL'ye komple çıkar.
Yolda bırakmaz kolay kolay. Benim dördüncü 1.8T bu kullandığım hiç kalmadım.
VW genellikle termostat arızasına yatkındır. Değiştirmekte fayda var.
Direksiyon pompaları 150binden sonra sorun çıkarabilir, 200-250 TL civarı tutar.
Kilit mekanizmaları biraz problemlidir. Bozulur.
İç aksamda soyulmalar olur.
Climatronic iyidir. Can sıkmaz.
10lt civarı tüketimi vardır standartlarda.
Sadece yazılım, downpipe, kutu içi filtre ile birlikte bile kullanımı çok zevkli olur.

Passat olacaksa Highline2, A4 olacaksa TQ, Golf olacaksa GTI olmasında fayda var.
Donanım olarak tatmin ederler.

Bu kadar yazdıktan sonra Octavia olduğunu gördüm:):):)
Mümkün ise eğer Passat ya da A4 olsun derim.

@mrtncr; mutlaka vardır Skoda'da aynı motor ama kodu nedir onu bilmiyorum.

Octavia 1.8T kullanmadım ama 1.9TDI kullandım 110 hp, yol tutuş olarak diğerlerinin gerisinde kalır. Bora şasisi üzerinde olduğundan, arasında ufak bir fark olur Passat ve A4 ile konfor açısından da. Ama aralarında en yumuşak olanı Passat ve zaman zaman çok rahatsız ediyor o yumuşaklığı. Viraj da huzursuz edebiliyor.
Ama motor özellikleri olarak aynı sayılır.

Şimdi aklıma geldi de, bu Doğuş garip bir şirket, belki yanılıyorumdur bu sadece şahsi fikrim ama Bora 1.8T getirmiş olsalarda V5 yerine, yok satarlardı. Şahsen ben vazgeçmezdim o arabadan kolay kolay..

m. ali öz
04-11-2012, 23:46
Şimdi aklıma geldi de, bu Doğuş garip bir şirket, belki yanılıyorumdur bu sadece şahsi fikrim ama Bora 1.8T getirmiş olsalarda V5 yerine, yok satarlardı. Şahsen ben vazgeçmezdim o arabadan kolay kolay..

Volkswagen / Bora / 1.8 T Highline / KONFOR VE SÜRAT İSTEYENE 1.8T 150 BEYGİR sahibinden.com'da - 102182786 (http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-volkswagen-konfor-ve-surat-isteyene-1-8t-150-beygir-102182786/detay)

nadir mi rastlanır yoksa hiç mi gelmedi ?
bora aşkım depreşti bakarken ilanlarda rastladım

akarags1905
05-11-2012, 00:46
Volkswagen / Bora / 1.8 T Highline / KONFOR VE SÜRAT İSTEYENE 1.8T 150 BEYGİR sahibinden.com'da - 102182786 (http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-volkswagen-konfor-ve-surat-isteyene-1-8t-150-beygir-102182786/detay)

hiç gelmedi, bu araba motor değişikliği diye biliyorum ve yanılmıyorsam uzun zamandır da satılık..

alperkirman
05-11-2012, 10:19

ilk önce yurtdışından özel getirildi dendi ama işin aslı motor sonradan atılmış bu araçta

türkiyeye 1.8t bora getirlmedi

Spook
05-11-2012, 11:05
bakılacak bir sürü yeri var.. bostancıda vw tech ilkan ustaya götürebilirsiniz, yetkili servistende kontrol yaptırabilirsiniz. servis bakımlıysa zaten herşeyi orda yapılmıştır. iyi araba zaten belli eder kendini.

Görsel Menekşe
05-11-2012, 18:41
Evet arkadaşlar sonunda bilgisayarıma ulaşabildim, yorumları henüz okuyabiliyorum(işyerimde erişimim sınırlı da)
A4 ve passat açıkçası düşünmüyorum çünkü çünkü hesabım 17-18 bin civarında yorulmamış bir aracı alıp bütçem yettiğince yüklemek.17bine satılan passat ve a4ler gerçekten çok yıpranmış araçlar, iyi durumdakilere istenen paralara da octavia alıp gt28 takarım zaten.
Bunun haricinde sormak istediğim bir şey var, yetkiliservisler kompresyon testi ve boya kontrolü yapıyolar mı?

mrttncr
06-11-2012, 07:29
17-18 bin için beklentini bu kadar yüksek tutmak sonunda hayal kırıklığı getirir.Aramakta fayda var yine.

R_Kaptan
06-11-2012, 07:36
servis kayıtlı ise hiç düşünmeden al 1,8t iyidir.