PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : motor değişimi hakkında son yasa bumu

ramorex
05-11-2012, 20:11
sınırlı tadilat bildiriminde bu kanunlar en son olanmı bilgisi olan varsa yardımcı olabilirmi

resmi gazetede yayınlanan
22 02 2011 tarihli araç proje uygulama usul ve esasları

Müsaade edilen tadilatlar ile ilgili teknik esaslar aĢağıda verilmiĢ olup; Ġnsicamın sağlanması
açısından madde numaralarında AĠTM‟ deki numaralar esas alınmıĢtır.
4.1. Motor değiĢikliği veya tadilatı:
4.1.1. Tip Onayı Belgesine istinaden uygunluk belgesiyle tescil iĢlemi yapılmıĢ olan
araçlar üzerinde yapılacak motor değiĢikliğinde, ülkemizde yürürlükte olan ilgili
yönetmeliklerin güncel seviyelerini sağlayan motorlar kullanılmalıdır.
4.1.2. Ġmalat Yeterlilik Belgesine istinaden teknik belgeyle tescili yapılmıĢ araçlar
üzerinde yapılacak motor değiĢikliğinde, ilgili yönetmeliklerin en az temel seviyesini
sağlayan motorlar kullanılmalıdır.
4.1.3. Motorun gücü vb. genel özelliklerini etkileyecek, parça değiĢiklikleri, tadilat seti
kullanımı veya iĢlemci programlarında değiĢiklik yapılması durumunda, egzoz emisyon ve
araç gürültüsünün ilgili yönetmelikler de belirtilen değerler içinde kaldığı tevsik edilmelidir.
Orijinal tipinin haricindeki motor değiĢikliğinde;
-Aracın imal yılı (modeli) esas alınarak aynısı veya daha sonra imal edilen motorlar
kullanıldığında ve Motor Mukayese Raporunda benzinli araçlarda %30 dan fazla güç farkı,
dizel araçlarda %50 den fazla güç farkı olmadığında, tadil edilen motor için egzoz emisyonu
ve araç dıĢ gürültüsünün ilgili yönetmeliklere göre tip onay belgesi veya teknik servis raporu
aranmayacaktır.
-Güç farkının yukarıda belirtilen değerlerden daha fazla olması veya aracın imal yılından
(modeli) daha önce imal edilen motor kullanılması durumunda ya da yakıt sisteminin benzinli
motordan dizel motora, dizel motordan benzinli motora tadil edildiğinde, tadil edilen motor
için;
- Egzoz emisyonu:70/220/AT veya 88/77/AT,
- Araç dıĢ gürültüsü: 70/157/AT veya ECE-R 51,
- Motor gücü: 80/1269/AT,
- Dizel Egzoz Dumanı: 72/306/AT,
Yönetmeliklerine göre tip onay belgesi veya teknik servis raporu aranacaktır.
Proje ekleri: Mukayese raporu, aranıyorsa tip onay belgesi veya teknik servis raporu,
Ruhsat aslı veya noter tasdikli sureti, motor faturası (marka, tip, yakıt türü bilgileri olacak)
4.1.4. Aracın orijinal tipindeki motor, yenileme iĢlemi yapılmıĢ olanlar dâhil,
kullanıldığı takdirde, bu Ekin madde 4.1.1 ve madde 4.1.2 hükümleri uygulanmaz. Sınırlı
tadilat bildirimiyle, proje gerektirmeden değiĢiklik yapılır.
Aracın orijinal tipindeki motor (yeni, çıkma veya yenileme yapılmıĢ olanlar dâhil)
kullanıldığı takdirde, sadece Sınırlı Tadilat Bildirimi onaylanır.
Sınırlı Tadilat Bildirimi ekleri: Ruhsat aslı veya noter tasdikli sureti, motor faturası (marka,
tip, yakıt türü bilgileri olacak), gerektiğinde orijinal motora ait bilgileri içeren kayıt (uygunluk
belgesi, broĢür, katalog, vb.)
Model yılı eski ancak özellikleri aynı (en az aracın imal yılının güncel seviyesinde), çıkma
veya hiç kullanılmamıĢ motorların tadilatında mukayese raporu ile proje düzenlenecektir.
4.2. Aktarma organları tadilatı ve PTO (yardımcı güç çıkıĢı) uygulaması

EREN34
05-11-2012, 20:22
Aynen bu.

En son 3 4 ay once bir arkadasim tecrube etti.

Bende Gumruk evraginda 1.2 ruhsatta 1.4 yazan ama aslen 2.0 olan aracimda tecrube ettim. Zaman Nisan 2012.

ramorex
05-11-2012, 20:28
buysa sıkıntı yok demektir

EREN34
05-11-2012, 20:32
buysa sıkıntı yok demektir

Sknti devlet dairelerinden cok Tuvturkte yasanabiliyor. Ruhsatta 1.4 yazdigi halde 2.0 motor koyduk. Adamlara orj 2.0 oldugunu inandiramayinca yetkili servisten teknik yazi aldim. Zorlarina gitti ya. Yok Adapazari yada İst avrupa yakasinda bilmem ne fren yeterlilik testi vs bir ton yokus yaptilar.

www.mevzuat.gov.tr ye 1 mesai gunumu ayirip tum mevzuati suratlarina vurarak normal muayeneye sokabildik araci. Tabi tum vu kavga yokus istasyonda degil merkezi ile oldu.

ramorex
05-11-2012, 21:17
bilgi için saol

rekord2000
05-11-2012, 21:52
Guzel bilgi saol:)

Schumi
05-11-2012, 22:55
Sistem biraz daha düzelmiş mi ben mi yanlış anladım. Eskiden %30dan güçlü motor yada aracın modelinden eski motor koyulamıyordu. Şimdi bunlarda mümkün. Sadece emisyon ve egzoz sesi kurallar dahilinde olsun yeterli.

BthnKrkt
05-11-2012, 23:02
Dizel benzin-benzin dizel donusumu diyor yasaklandi denmemismiydi?

peace
06-11-2012, 08:22
2.0 zetec motoru sıkıntısız bi şekilde sierra ya koyabiliyorum sanırım.

ramorex
06-11-2012, 10:58
kesinlikle koyabilirsin ama bu proje mühendislerinin bu yasadan haberi yok galiba

senna
06-11-2012, 11:31
mevzuatta geçen hafta biraz değişikliğe gidildi haberiniz olsun

despe
06-11-2012, 11:32
ne tür bi değişiklik ?

peace
06-11-2012, 11:44
ne tür değişiklikler oldu?

ramorex
06-11-2012, 11:45
resmi gazetede yayınlandımıki ben bulamadım

Rox
06-11-2012, 12:02
şimdi 1.6 motora 3.23-328-330- vb motor koyabilirmiyim yasal olarak?

senna
06-11-2012, 12:09
Eskiden ayni blogu kydugunuzda ucretsiz tespit yaptrabiliyodunuz muayenesi varsa simdi muayeneye girmesi gerekiyor

Tse den kaynaklanan bazi degisiklikler var

mechanic
06-11-2012, 12:22
bu iş dikiş tutmaz.
bir tarafta sanayi bakanlığı benim söz hakkım var diyor
diğer tarafta trafik kanunu kambur olcam diyor,
bunlar eksik ya tse ile tüv(türk!) laçka olmaya başladı bir de...

levent
06-11-2012, 12:31
2.0 zetec motoru sıkıntısız bi şekilde sierra ya koyabiliyorum sanırım.

şanzıman uyuyor mu hacı? zetec cossy mi yapıcaksın yoksa :)

Eskiden ayni blogu kydugunuzda ucretsiz tespit yaptrabiliyodunuz muayenesi varsa simdi muayeneye girmesi gerekiyor

Tse den kaynaklanan bazi degisiklikler var

aynı blok derken abi, b16 çıkarıp başka bi b16 koymak gibi mi mesela? yoksa aracın üzerindeki blok mu?

peace
06-11-2012, 12:37
@levent
şanzıman uygun diye biliyorum sıkıntı çıkarmıyo. cosy değilde daha güncel bi motorla daha iyi yürüsün istiyorum.

bide motor değişiminde izlenmesi gereken yol nedir. faturalı motorumuzu aldık diyelim. nerelere gidicez sırasıyla

suprolla
06-11-2012, 12:43
son satırda bahsedilen aktarma organlarındaki değişikliklerde ne gibi sınırlar var?
fwd olan aracı rwd yada awd yapmak istesek ?
birde
- Egzoz emisyonu:70/220/AT veya 88/77/AT,
- Araç dıĢ gürültüsü: 70/157/AT veya ECE-R 51,
- Motor gücü: 80/1269/AT,
- Dizel Egzoz Dumanı: 72/306/AT,
yukardaki şartlar nelerdir? 70/220/AT nedir mesela?

ramorex
06-11-2012, 13:17
@levent
şanzıman uygun diye biliyorum sıkıntı çıkarmıyo. cosy değilde daha güncel bi motorla daha iyi yürüsün istiyorum.

bide motor değişiminde izlenmesi gereken yol nedir. faturalı motorumuzu aldık diyelim. nerelere gidicez sırasıyla

önce pilan proje garanti verme yetkisi olan yani yetkili serviste montaj %30 dan fazla hacimli araçlarda büyük ihtimalle itü de uygunluk raporu daha sonra tüv muayne istasyonu uygun ek 1 formu ve trafik tescilden alınan sınırlı tadilat bildirimi ile tüv muayne istasyonu daha sonra trafik tescil eyer numarasız bir bloksa numara çakıldıktan sonra tekrar tüv muayne sinde tespit tekrar trafik tesci :D bu ne kardeşim böyle yaa

peace
06-11-2012, 14:32
@ramorex

hacim büyütmuyoruz ikisi de 2.0 ve ford motoru itü den uygunluk raporu almamız gerekmiyo sanırım.
Aslında bu işi muameleciler filan yapmaz mı ,bizim adımıza takibini, çünkü ben cinnet geçiririm :D.
Zaten çok fazla bürokrasi işleri varsa kendi motorumdan devam edicem.
Sen ne yapmayı düşünüyosun?

ramorex
06-11-2012, 15:05
bende muameleciye vercemde muamelecilerin çoğu bu işin yasal prosedürünü bilmiyor sen 2.0 koycaksan senin aracından yüksek veya aynı modelse proje muayne işletim o kadar

peace
06-11-2012, 15:23
2.0 zetec benim düşündüğüm motor yıl ve hacimden kurtarıyo. Farklı markanın motoru koyulmuyo bildiğim kadarıyla o şekilde olsa 2.o da çok seçenek var :)

Emre Ekrem
06-11-2012, 15:36
Benzinli aracı diesel e çevirebiliyor muyuz?

Seven7
06-11-2012, 15:42
Hazır konusu açılmışken benim de bir kaç sorum var.
Faturasız motor alındığında ruhsata işletilemiyor değil mi? Ruhsata işletmesem polis durdurup bu araca swap yapmışsın demez sonuçta, yani günlük hayatta sıkıntı yaşatmaz tahminimce, muayeneye götürdüğümde kaputu açmadılar bile. Motoru inceliyorlar mı normal şartlarda?
Bu şartlar altında yeni Civic dizel motorunu veya elektrikli motoru kendi Civic'ime takabilir miyim yani?

ramorex
06-11-2012, 15:45
o kadar yerlermi bilmem

Asil
09-02-2016, 06:44
Arkadaşlar bu motor değişim mevzuatında herhangi bir değişiklik oldu mu?
Halen benzinli araç için %30 güç artışına müsade ediliyor mu ?
Eğer birisi bu mevzuatı eksiksiz bie şekilde bulabileceğim bir link paylaşırsa çok sevinirim.