PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Dükkan Önü Park Sorunu

Faruk'S
06-11-2012, 16:20
Birkaç saat önce başıma şöyle bir olay geldi.
Oturduğum apartmanın hemen karşısında marketler/sıra dukkanlar var tek katlı.Her gün arabamı oraya park ederim.Hem pencereden bakınca görebiliyorum hem de dışarı çıkınca birkaç adım sonra arabama ulaşabiliyorum.
Eve bugün erken geldim biraz(15:30 civarı) dukkandan bi adam çıkarak oraya park etme felan filan müşterilerin yeri tarzı şeyler söyledi.Bende ona onların kendi araçlarının da oraya park ettiklerini eğer müşteri yeriyse onların da park etmemesi gerektiklerini söyledim.Ufak bi tartıştık bana alaycı bi tavırla iyi peki o zaman dedi.Sanki rahat durmıyacakmış gibi geliyo bana da bakalım :D

İçime kurt düştü şimdi benimde :D ancak merak ettiğim bir şey var resmiyette oranın onlara ait bir hak durumu varmı ?

Ayrıca belirteyim dükkanı olanlar felan şimdi benim hatalı olduğumu söyliyecekler ama o adam kendi arabasını oraya park etmese bende etmem.Ben o tavrı o adamın bencilliğine karşılık sergiliyorum.Yani onun dukkanının onuyse benimde evimin önü sonuçta..

Emrecan-R
06-11-2012, 16:22
bende takipteyim :D

SOMEONESPECIAL
06-11-2012, 16:25
Spora gelen genç 2 hocayı öldürdü, istanbul, maltepe, cinayet-HABERTÜRK (http://www.haberturk.com/gundem/haber/762885-unlu-tekvandocu-ve-arkadasi-park-tartismasinda-olduruldu)

Değer mi sizce ?

ProdriveSTI
Bahçelievler'de bizim dükkanın önüne koyanlara ağır küfür ediyorum ben,daha 3 gün önce polo marka aracı sabah bırakmışlar akşam 5'e kadar gelmedi sahibi...Müşterilerimin hiç birisini içeri alamadım.Bu o gün işime de engel oldu,daha sonra geliriz dediler ve gelmediler.

Polis'e haber verdik çekici gönderip alsınlar diye gelen giden yok,neymiş efendim sıra varmış bakmaları gereken başka yerler varmış.

Ayrıca park girişi olduğu için sadece bize ait,binadan hiç kimse park edemez bu ev sahibi dahi olsa...

arm
Bence haklısın ama aynı zamanda haksızsın,

Haklı olduğun taraf orası babasının yeri değil devletin yeri herkesin hakkı var , tabiki seninde.

Haksız olduğun taraf, senin tartıştığın adamın dükkanının nasıl bir yer olduğunu bilmiyorum ama esnaf orda iş yapıyor ve dükkanının önünün çalışma saatleri içinde daha ferah ve görünür olabilmesi için boş olsun ister ve bence haklıda. Ayrıca mal indirip bindiriyor da olabilir..

tayreep_john
06-11-2012, 16:27
arabanın başına bi iş gelmeden çek bence sonra ufak tartışma kan davasına dönmesin :)

SOMEONESPECIAL
06-11-2012, 16:28
İşin özü hoşgörü...

Sen evden arabanı görmek istiyorsun ama o adamın ekmeğine engel oluyorsun.

Evrenoz
Otopark girişi, bina girişi, hemzemin bölgeler ve türevlerini tenzih ederek diyorum ki..

Dükkan önü benimdir diyen arkadaşların ceplerinde o alana dair herhangi bir tapu ya da belediyeden kiralama belgesi var mı? Varsa eyvallah.. Ancak yoksa yapılan iş gasp'tır ve suçtur.. Bu suçu işleyen dükan sahiplerini şikayet etmek gerek..

Ha hoşgörü gösterip oraya parketmeyebilirsin. Ama bu kural ya da kanun değildir. Dükkan sahibi oraya "benim" dememelidir.. Diyorsa, inadına parket.. Babasının malı değil ya..

B.cihangir
şu dünyada en nefret ettiğim insalar dükkanımın önüne izinsiz park edenler (sözüm meclisten dışarı)

RIDVAN
İkinizde komşusunuz kardeşim senin içinde onun içinde söylüyorum erkeklik yapmaya hiç gerek yok güzel tatlı bir dille orta yolun bulun güzel güzel geçinin gidin yüz yüze bakan insanlarsınız...

Evrenoz
06-11-2012, 16:30
şu dünyada en nefret ettiğim insalar dükkanımın önüne izinsiz park edenler (sözüm meclisten dışarı)

Dükkanının önü kamuya açık bir park alanı mı?
Eğer öyle ise tekeline almak için herhangi bir kiralama bedeli ödüyor musun?
Eğer ödemiyorsan tapunda o bölgenin sana ait olduğuna dair bir ibare var mı?

NHT39
06-11-2012, 16:30
KIMSENINI EKMEĞİYLE OYNAMAYA GEREK YOK,şu anda dukkanımın önunde de adamın bırı bıraktı çok kalacak mı aracınız dedım abı 2 dakıkaya gelıyorum kıtap alıp geleceğim dedi 2 saatı geçtı gelecek müşterı geliyor duramıyor gıdıyor vs.... çatsan bı dert çatmasan ayrı dert sabır dıyorum...Arkadaşım sen uzerıne alınma lafım sana değil çünkü ben aracımı 2 mahalle aşağıya boş bır arsa dıyelım oraya park edıyorum...

B.cihangir
06-11-2012, 16:32
Dükkanının önü kamuya açık bir park alanı mı?
Eğer öyle ise tekeline almak için herhangi bir kiralama bedeli ödüyor musun?
Eğer ödemiyorsan tapunda o bölgenin sana ait olduğuna dair bir ibare var mı?

peki evren abi bu dediklerin sende de yok ayrıca park etmek için yüzlerce otopark yada benzeri yer var benim ticaretimi baltalamak gibi bir hakkı yok ki kimsenin ayrıca kardeşim 5 dk ya çıkıcaz diyen kimseyede yok demiyorum lafım abartanlara

Edit: Dükkanımın önü kamuya açık park alanı değil

ERTAN
Park ettiğin yerin resmini koyabilirmisin?

c.sar
Aslında bir manevi boyutu var işin birde yasal tarafı.
Yani adamın dükkanın önünde olan bir araç onun müşterisi için engelse ve sırf senin aracın için rızkı o günlük azaldıysa bu senin sayende olabilceğini düşünüp oraya çekmeyebilirsin.

Bir diğer tarafı eğer belediye tarafından işgal parası verilmeyip o kısmı onlara tahsis etmediyseler yasal olarak bırakmanda sakınca yok.

Ne yalan söylüyeyim bizim dükkanımızın önüne park eden velinimet harici her araca öfkeyle bakıyoruz :)

aslan
Gel kardeş sen vazgeç bu sevdadan al arabanı oradan ne olurr ne olmazz

SOMEONESPECIAL
06-11-2012, 16:33
Aslında bir manevi boyutu var işin birde yasal tarafı.
Yani adamın dükkanın önünde olan bir araç onun müşterisi için engelse ve sırf senin aracın için rızkı o günlük azaldıysa bu senin sayende olabilceğini düşünüp oraya çekmeyebilirsin.

Bir diğer tarafı eğer belediye tarafından işgal parası verilmeyip o kısmı onlara tahsis etmediyseler yasal olarak bırakmanda sakınca yok.

Ne yalan söylüyeyim bizim dükkanımızın önüne park eden her araca öfkeyle bakıyoruz.

Manevi boyutuyla bakarsan kul hakkı yiyorsun...

ProdriveSTI
06-11-2012, 16:33
Dükkanın önündeki park girişi bize ait,bu tapu'da da yer alıyor ama halen inatla park edip gidenler var...

Eğer ki biri gelip güzel bir üslupla aracım bikaç saat durabilir mi dediğinde anahtar'ı istiyorum ve bırakmasına izin veriyorum.Ama bana sormadan aracını koyanları hemen uyarıyorum çekmek zorunda kalıyorlar.

SOMEONESPECIAL
06-11-2012, 16:34
Dükkanın önündeki park girişi bize ait,bu tapu'da da yer alıyor ama halen inatla park edip gidenler var...

Eğer ki biri gelip güzel bir üslupla aracım bikaç saat durabilir mi dediğinde anahtar'ı istiyorum ve bırakmasına izin veriyorum.Ama bana sormadan aracını koyanları hemen uyarıyorum çekmek zorunda kalıyorlar.

Kuka ya da hacıyatmaz konabilir aslında

Evrenoz
06-11-2012, 16:35
peki evren abi bu dediklerin sende de yok ayrıca park etmek için yüzlerce otopark yada benzeri yer var benim ticaretimi baltalamak gibi bir hakkı yok ki kimsenin ayrıca kardeşim 5 dk ya çıkıcaz diyen kimseyede yok demiyorum lafım abartanlara

Dükkan sahibi değilim, ama olsam da aha buraya yazıyorum gelip parkedene "burası benim" demem. Ha rica ederim, dinlerse dua ederim. Dinlemezse de beddua etmem..

Neticede kamuya açık yer, sizler oraya dükkan açtığınızda o alanı satın almıyorsunuz. Gasptır, kul hakkıdır oraya "benim" demek.. Yapmayın, etmeyin.. Kanun var bu ülkede.. Ha rica edin, karşıdaki de insansa insan gibi söyleyene zaten insan gibi karşılık verir.. Bana gelip desen ki "buraya parketmeseniz sevinirim, dükkanım burada ve ekmeime mani oluyor rica etsem 1 sokak arkaya parkeder misiniz" başım üstüne.. Ama gelip de "burası benim" dersen, inadına parkeder bir de üstüne gerekli yere şikayet ederim. Kanunen ben haklıyım neticede..

edit:

Edit: Dükkanımın önü kamuya açık park alanı değil

O zaman sorun yok, park yasağı olan bir yer ise çekici ile çektirtmek de en doğal hakkındır senin :)

ProdriveSTI
06-11-2012, 16:37

onu da koyuyorum abi ama ne fayda...ben müşteri ile ilgileniyorken bi bakmışım araba var...sonra saatlerce bekle dur,park halinde olan müşterilerin arabalarını çıkaramıyorum,yeni gelen müşterinin aracını alamıyorum vs. vs. hakikaten sinir durum.

Evrenoz
06-11-2012, 16:38

Bildiğim kadarıyla herhangi bir legal kiralama yoksa cezası var bunun. Yani kamuya ait bir alanı kuka ile tekeline alamazsın.

ido
06-11-2012, 16:38
sımdı ben dukkan sahıbı olarak sole dıyorum elbette kapı onu benım dııl ama 4-5 mılyar kıra verırken ben o adam oraya sabah koyup aksam cekerse arabasını soverım rıcala soluyorum ceken cekıo elbette yarım saat 1 saat durcak ama sabah koyup aksam ceken olmaz ve benım onum arac dolu oldunda bana araclı gelen musterım durmuyo gıdıyo dukkan sahıplerınıde dusunmelı bence

SOMEONESPECIAL
06-11-2012, 16:39
Bildiğim kadarıyla herhangi bir legal kiralama yoksa cezası var bunun. Yani kamuya ait bir alanı kuka ile tekeline alamazsın.

Tatlı dil ve hoşgörü... O kadar

ido
06-11-2012, 16:39
sahıplenım koyma demek olmaz tabii ricala zaten anlayıslı ınsansa hak verır

Faruk'S
06-11-2012, 16:40
Ya dediğim gibi onun orada kalkınması bana da yarar ancak bencilliğine sinir oldum.An itibari ile cektim fotoğraf..

http://a1211.hizliresim.com/13/6/fphg3.jpg

işaretlediklerim kendi araçları.Ben aracı biraz daha aşağıya park ettim sorun çıkmasın diye.Bana onları söyleyen ladanın sahibi kendi arabası orada duruyo artistliği bana

Evrenoz
06-11-2012, 16:41

Hacı abim o mevzu başka. Dedim ya yukarıda,

Biri bana gelip dese ki;

"arkadaşım ekmeğime mani olur burda rica etsem xxx yere parkeder misin"

Başım üstüne..

Ama aynı adam dese ki;

"Hüüüop buraya park yassah, tükkan önü burası"

İnadına parkederim :) Bi de üstüne şikayet ederim. Benim derdim "dükkan önü benimdir, kimse parkedemez" deyicilerle

c.sar
06-11-2012, 16:42

Biz o yüzden ''Vale'' koyduk dükkanımıza :)

ProdriveSTI
06-11-2012, 16:42
Buyrun örneği,polo yüzünden saatlerce park yerinden arabaları çıkaramadım ve içeri araba alamadım.

https://fbcdn-sphotos-g-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn1/530719_10151214641068236_863876480_n.jpg

SekoLive
06-11-2012, 16:43
ben arabayı bırakıp üstüne bi iletişim numarası bile koymayan rahat adamlara hasta oluyorum...

tanımadıgım yere arabayı cekerken on kere düşünür bakarım sağa sola illa cama bi numara koyarım bişi olursa arasınlar diye.

tavsiyemdir sizlerde illa camınıza bi numara koyun acil bişi olur v.s. sinirli cins birisine denk gelirsiniz size gücü yetmeyn adam arabanıza zarar verir gider geldiğiniz de ettiğiniz küfürle kalırsınız

SOMEONESPECIAL

Biri bana gelip dese ki;

Başım üstüne..

Ama aynı adam dese ki;

İnadına parkederim :) Bi de üstüne şikayet ederim. Benim derdim dükkan önü benimdir, kimse parkedemez deyicilerle

Hocam o zaman her iki taraf içinde hoşgörü ve tatlı dil diyorum :hahaha:

B.cihangir
Dükkan sahibi değilim, ama olsam da aha buraya yazıyorum gelip parkedene "burası benim" demem. Ha rica ederim, dinlerse dua ederim. Dinlemezse de beddua etmem..

Neticede kamuya açık yer, sizler oraya dükkan açtığınızda o alanı satın almıyorsunuz. Gasptır, kul hakkıdır oraya "benim" demek.. Yapmayın, etmeyin.. Kanun var bu ülkede.. Ha rica edin, karşıdaki de insansa insan gibi söyleyene zaten insan gibi karşılık verir.. Bana gelip desen ki "buraya parketmeseniz sevinirim, dükkanım burada ve ekmeime mani oluyor rica etsem 1 sokak arkaya parkeder misiniz" başım üstüne.. Ama gelip de "burası benim" dersen, inadına parkeder bir de üstüne gerekli yere şikayet ederim. Kanunen ben haklıyım neticede..

edit:

O zaman sorun yok, park yasağı olan bir yer ise çekici ile çektirtmek de en doğal hakkındır senin :)

telefonun kablosu olsada resmini çekip atsam adam arabasını bıraktı dükkanın önüne 2 şeritli yol ışıklar falan zaten kalabalık hiç umrumda değil trafik sıkışmış sıkışmamış umrunda değil adamın

sanctuary35
06-11-2012, 16:45
dükkan sahipleri başka yere gittiklerinde arabalarını çantaya dönüştürüp yanınamı alıyor?

bnm evin altındaki çiçekcide dükkanının önüymüş diye (halbuki dükkan L şeklinde ve ben sokak içinde koyuyorum) koydurmuo yahu snn dükkanında bnmde evim

Evrenoz
06-11-2012, 16:45
telefonun kablosu olsada resmini çekip atsam adam arabasını bıraktı dükkanın önüne 2 şeritli yol ışıklar falan zaten kalabalık hiç umrumda değil trafik sıkışmış sıkışmamış umrunda değil adamın

Dedim ya park yasağı olan bir yer ise hemen 155'i ara. Yap şikayetini.. Emin ol bi daha yapmaz o cezayı yedikten sonra.. Terbiye edilmiş 1 kişi, edilmemiş 1 kişiden iyidir. ;)

Faruk'S
06-11-2012, 16:46
Yani ben belirteyim bi yer kapatma ,yolu engelleme ,dükkan-garaj çıkışı durumu felan yok ortada.

initial-D
06-11-2012, 16:46
2 senedir kartvizitim ön camın altında duruyor.arıyorlar gidip alıyorum nerdeyse

hatta geçen gün biri ödemeli arama yaptı.aradım "polis memuruyum, arabaları sıradan çekmeye başladık, gel kurtar seninkide gitmeden" dedi.gittim çektim

SOMEONESPECIAL
06-11-2012, 16:47
2 senedir kartvizitim ön camın altında duruyor.arıyorlar gidip alıyorum nerdeyse

hatta geçen gün biri ödemeli arama yaptı.aradım "polis memuruyum, arabaları sıradan çekmeye başladık, gel kurtar seninkide gitmeden" dedi.gittim çektim

Valla o memura helal olsun :icon_tup:

özgür67
06-11-2012, 16:47
bende dükkanımın önüne park eden araçlara ses etmiyorum hakkımda yok zaten kanuni olarak.Sadece yüksek araç park etmek istediğinde kibarca uyarıyorum.Takı işi ile uğraştığım için vitrin kapandığında sıkıntı oluyor.

SekoLive
06-11-2012, 16:50

aynısı başıma geldi :D senin kadar insaflisı deildi ruhsatı aldı gitti hastanedeyim diye hastan vardır bi de taksi parası girmesn dedi gel otpparkdan cekici paranı öde ruhsatını al dedi :) gittik aldık haliyle en azından taksi ve park cezasından yırttık

c.sar
06-11-2012, 16:50
Tatlı dil yılanı deliğinden çıkartır demişler. Olay bence bu kadar basit.

ERTAN
06-11-2012, 16:56
Yani ben belirteyim bi yer kapatma ,yolu engelleme ,dükkan-garaj çıkışı durumu felan yok ortada.

Market herhalde orası? Adamlar kendi aracını koyuyor herhalde, müşterisinede sanada yetecek kadar alan var.

Alican
06-11-2012, 16:56
:) fazla atar gö.. batar demişler bence çek aracını ordan bu sabah kapının önündeki 6 aracında lastiklerini yarmış yada yarmışlar uğraşmaya değmez ..

Faruk'S
06-11-2012, 17:01
Market herhalde orası? Adamlar kendi aracını koyuyor herhalde, müşterisinede sanada yetecek kadar alan var.

Bana park etme diyen'in avize/ampul vs dukkanı var :) Yer var.Benim park etceğim yer Lada'nın hemen arkasıydı.Bende Aldım önüne park ettim.İnerkende bi göz göze geldik :D

:) fazla atar gö.. batar demişler bence çek aracını ordan bu sabah kapının önündeki 6 aracında lastiklerini yarmış yada yarmışlar uğraşmaya değmez ..

Abi yani kimseyle sorunum yok.Gece dükkanlar kapalı olunca binadaki çoğu insan arabasını oraya park ediyo.Sabahda işe giderken alıyorlar.(annem babam dahil) Eğer sabah uyandığımda sadece benm lastiğe bıçak saplanmış olarak görürsem ilk aklıma o dukkanın sahibi gelir .

hasan çağri
06-11-2012, 17:03
Evimin altında İddaa bayisi, yanında nalbur, yanında yemekçi, karşısında iki tane bayan kuaförü var hepsinin önü sürekli bayrak duba, müşteri arabası dolu. Garajımın girişine kadar park eden oluyor mesela. Her dışarı çıkıp geldiğimde en az 15 dakika araba çektirmek için sahibini bulmaya uğraşıyorum, yol dar trafik tıkanıyo kornası ıvır zıvır diğer araçlarla didişmesi vs vs vs. Yani her akşam başka bir çile.

Bense bir dükkanın önüne park etmemek için kırk takla atıyorum, istersem park edebileceğim halde rıskını kesmemek için. Ama ben evimin önünü geçtim otoparkıma girmek için bile cebelleşmek durumunda kalıyorum. Esnaf da haklı abi müşteri boş gördüğü yere bırakıyor takip edemeyiz ki diyor. Dubayı çekiyor falan filan.

Özetle bu tam bir paradoks, iki ucu değnek saçma sapan bir iş. Yurdumuzda gördüğümüz üzere hak hukuk sopaya bıçağa kalabiliyor sıkıntılı durum.

Çözüm değil ama içimi döktüm en azından. Esnafında orada yaşayan halka karşı ugun davranması gerekli.

ruudvan
06-11-2012, 17:05
mahallede kuruyemıs dukkanı var sureklı ordayım dır kımı zaman bn bakarım kımı zaman arkadaslarım yan tarafta bı dukkan var koyuyor dubaları yola park ettırmıyor kımseyı ben aracımı azıcık onun dukkan hızasına getırıyorum arabanı cek burdan tarzı seyler soyluyor. ***** araba ılgı alanımız az bucuk sokme takma ıslemlerınıde bazen dukkan onunde yapıyorum gecenlerde yıne arabayla ugrasırken bana dedıklerı su sekılde.

yolda bı yag ızı var bunu sen mı yaptın dedı
bnle ne alakası var dedım
sen ugrasıyorsun arabalarla dedı
ne alakası fln var dedım
buraya bunu yapana kufur edıcem dedı
bnde kufur edene kufur edıcem dedım baya bı atıstık
kendısı 60 - 70 yaslarında bı adam keske dedım genc olsaydın da o zmn bn sana gerekenı soylerdım dedım .

caddede sokakta oturuyorsan oraya arac koymak en dogal hakkın lakın esnaf dukkanların onunde arac bırakmak sıkıntı olabılıyor mısal sabah bırakıp aksam almak ama yapıcak bırseyde yok karsılıklı nezaket durumu olustuktan sonra bnce arac park etmenın kımseye zararı yok.

yol devletındır ve o yola herkesın cıkma hakkı vardır .
kımse yolun bır kısmına dukkanın onune sahıp deıldır.
dukkan onundekı kaldırımlar bıle beledıyenındır.
eger o kaldırımıda kullanmak ıstıyorsan oraya tezgah acmak ıstıyorsan vergısını odersın oda kaldırımın hepsı deıl bır kısmına hak sahıbı olursun. gerı kalanındada hıcbır hak ıddaa edemezsın.

freelife
06-11-2012, 17:13
bence mesai saatleri içinde sende oraya çekmemelisin ( hoşgörü iyi niyet olarak ) adam kendi arabasını ne olursa olsun dükkanının önüne çekmek ister birşey olduğunda orda yer açabilmek , bu tamamiyle karşılıklı iyi niyet ve hoşgörüye dayanan birşey sonuçta komşu sayılırsınız hergün yüzyüze bakıyorsunuz .fotodan görünen adam araba kendi dükkanının önüne çekmiş arkasıda boş ama oraya çekmemiş demekki belli bir nizama alışmışlar .

Faruk'S
06-11-2012, 17:19
bence mesai saatleri içinde sende oraya çekmemelisin ( hoşgörü iyi niyet olarak ) adam kendi arabasını ne olursa olsun dükkanının önüne çekmek ister birşey olduğunda orda yer açabilmek , bu tamamiyle karşılıklı iyi niyet ve hoşgörüye dayanan birşey sonuçta komşu sayılırsınız hergün yüzyüze bakıyorsunuz .fotodan görünen adam araba kendi dükkanının önüne çekmiş arkasıda boş ama oraya çekmemiş demekki belli bir nizama alışmışlar .

Abi tamamen haklısın benim düşüncemde bu doğrultuda ancak onların mesai saatleri 8/9-aksam da 10 a kadar felan o saatler de zaten eve pek gelmem..Ayda yılda bi gelirsem de yarım saat bi saat durur çıkarım.Ha çıkmayacaksam da başka park yeri var zaten oraya bırakırım.
Dediğim gibi benim için kolay oluyo bu tarz.Gece ben araba mı kontrol etmeye camdan bakınca o adamın dükkanını da görüyorum.Kapıyı biri zorluyosa o gece rahat yatağında uyurken ilk tepkiyi o kapıyla uğraşan adama ben veririm.

Fotoğrafta emin ol öyle denk gelmiş.Kaldırımı ne kadar işgal ettikleri ortada zaten.Açıkcası müşteri gelince de ben arabalarını kaldırdıklarına hiç şahit olmadım.

Yani işin özü komşuyuz yüz yüze bakıyoruz tatsızlık çıkarmadım ben :)

hasan çağri
06-11-2012, 17:20

Mesela bunu okuyunca aklıma geldi benim eski patronum dükkanın 3-4 araçlık otoparkı olmasına rağmen 2-3 sokak arkaya park ederdi müşteriye her zaman en çok yerkalsın diye :) Buda bir esnaf örneği :)

McS_R53
06-11-2012, 17:38
bence ispark gelsin görün ikinizde gününüzü hahahaha:D

painkller
06-11-2012, 17:54
dükkanın önüne otomobil çekilse neyse, emlakçının ofisini önemli kılan vitrinidir. Vitrinin en azından yoldan gözükmesi gerekir diye düşünüyorum ama ne duyarlı insanlarımızda varki dükkanın önüne minibüs, panelvan minibüs&kamyonet (sanırım tabir doğrudur) çekip 2-3 gün süresince bırakabiliyorlarki kaldırım mesafeside 1 metre kadar. yani dükkan gözükmüyor bile.
Evet yol dükkan sahibinin değil, fakat çekeninde yaptığı bir saygısızlık var. bazı insanlar düşünmeden çekebiliyorlarki. Rica etsen bile de anlamayacak insanlar var.

Ama dediğiniz gibi burası benim, ben çekerim gibi uçan keçilik yapan artistlere inada inat yapmak gerekiyor bence.

Ne yazıkki park yeri olarak kullanan arsada (15 araç kapasiteli olsun) 8 aracın çıkamayacağı gibi park edip, numara bile bırakmadan arabasını bırakıp 6-7 saat sonra gelen insanlar var.

joker
06-11-2012, 17:59
bence ispark gelsin görün ikinizde gününüzü hahahaha:D

Valla esnaf isini dogru yapmak istedikten sonra ispark sikinti degil ark dukkaninin onune ispark geldi ilk is aylik uyelik aldi 150 tl koydu kukalarida kimse sesini cikartamiyor bizim esnafimiz hem para odemiim hemde yol benim olsun diyip deynekcilige soyunuyor bigun biri beni tehdit etti hemde kadin dedimki arac full kaskolu eger basina bisey gelirse beni tehdik ettiginizi polise bildiricm ben parami kaskodan alirim kasko sizinle ugrassin diye kadin nasil kacti iceriye goremedim bile okadar hizli oldu :D

DetailEF
06-11-2012, 18:02
Hadi uzmanlık sorusu, aracımı çoğunlukla annemin dükkanının yanındaki kaldırıma koyuyorum, herkeste giremez zaten öyle değişik bi park yeri yanaşamıyorlar falan neyse, bu park ettiğim yer bir apartmanın bahçesinin önü, fakat bahçenin duvarı ve parmaklıkları var. Park ettiğim yer ise bildiğimiz dükkan önü kaldırımının devamı, geçenlerde biz burayı satın aldık kaldırın arabanızı yoksa bizim bahçemize bakan klimanızı söktüreceğiz dediler, ne yapmam lazım bunları savuşturmam için, adama ne diyeyim ne sorayım ?

http://sphotos-c.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash3/599687_10151074124612192_474617351_n.jpg

Durum bu klimada gözüküyo bahçede kaldırımda arabada park yeride :D

Yiğit G.
06-11-2012, 18:23
Hadi uzmanlık sorusu, aracımı çoğunlukla annemin dükkanının yanındaki kaldırıma koyuyorum, herkeste giremez zaten öyle değişik bi park yeri yanaşamıyorlar falan neyse, bu park ettiğim yer bir apartmanın bahçesinin önü, fakat bahçenin duvarı ve parmaklıkları var. Park ettiğim yer ise bildiğimiz dükkan önü kaldırımının devamı, geçenlerde biz burayı satın aldık kaldırın arabanızı yoksa bizim bahçemize bakan klimanızı söktüreceğiz dediler, ne yapmam lazım bunları savuşturmam için, adama ne diyeyim ne sorayım ?

http://sphotos-c.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash3/599687_10151074124612192_474617351_n.jpg

burası o bahçeye ait değil isteyen park eder , ama klimanı söktürebilir onun alanına giriyorsun.Kısaca klimayı baska yere tak , arabanda orda kalsın :)

Chatin
06-11-2012, 18:35
Otopark girişi, bina girişi, hemzemin bölgeler ve türevlerini tenzih ederek diyorum ki..

Dükkan önü benimdir diyen arkadaşların ceplerinde o alana dair herhangi bir tapu ya da belediyeden kiralama belgesi var mı? Varsa eyvallah.. Ancak yoksa yapılan iş gasp'tır ve suçtur.. Bu suçu işleyen dükan sahiplerini şikayet etmek gerek..

Ha hoşgörü gösterip oraya parketmeyebilirsin. Ama bu kural ya da kanun değildir. Dükkan sahibi oraya "benim" dememelidir.. Diyorsa, inadına parket.. Babasının malı değil ya..

belediyeler kanununa göre dükkan önlerinin durumua göre 7 ile 10 metre önü açık kalmak zorunda. bu kanuni bir hak.

bir de siz kendinizi o kişinin yerine koyun. siz olsanız sizin dükkan önünüze müşteri yerine ilgisiz birinin park etmesini ister misiniz? adam ekmeğinin peşinde. bence hoş görmek lazım ki kanunen de böyle bir hakkı var.

bırakın da şu zor ekonomik günlerde insanlar ekmeklerini daha da zor kazanmasın.

Faruk'S
06-11-2012, 18:35
burası o bahçeye ait değil isteyen park eder , ama klimanı söktürebilir onun alanına giriyorsun.Kısaca klimayı baska yere tak , arabanda orda kalsın :)

+
araba da insanların geçişini engelliyosa bence onu da kaldırmalısınız :)

Evrenoz
06-11-2012, 18:42
belediyeler kanununa göre dükkan önlerinin durumua göre 7 ile 10 metre önü açık kalmak zorunda. bu kanuni bir hak.

bir de siz kendinizi o kişinin yerine koyun. siz olsanız sizin dükkan önünüze müşteri yerine ilgisiz birinin park etmesini ister misiniz? adam ekmeğinin peşinde. bence hoş görmek lazım ki kanunen de böyle bir hakkı var.

bırakın da şu zor ekonomik günlerde insanlar ekmeklerini daha da zor kazanmasın.

Bu kanun maddesini görebilir miyim? Yüzlerce örnek gösterebilirim dükkan önündeki kaldırımın resmi parkedilebilir alan olarak ayrıldığına dair. Kanunen kamuya ait bir alanı nasıl "benim" deme hakkı olduğunu gösteren maddeleri özellikle görmek istiyorum.

Ben daha önce de yazdım, bir kez daha yazayım..

Eğer ben kendimi o adamların yerine koyacak olsam.. Parkeden oldu mu insan gibi rica ederim. Ekmek parası kazandığımı, arabanın burada kalması halinde çoluğumun çocuğunun rıskının kesileceğini anlatırım.. Başka bir yere parketmesini rica ederim.

Ortaya çıkıp "bura yassah parkedemezsin, tükkan önü" diyerek bana ait olmayan alanı gasp etmem.

İnsan gibi rica edene boynum kıldan önce.. Gasp edene de inadına parkeder bir de şikayette bulunurum..

yaşar
06-11-2012, 18:46
Belediyeler kanunu eğer gerçekse bir yaşıma daha gireceğim :)

DetailEF
06-11-2012, 18:46

Klimacıda çalışıyorum dükkana bi split klima alıp o deliği kapattırıp rahatıma bakayım o zaman peki satın aldım diyor satın alabilir mi ya da kira falan ? Bizim sokakta kaldırıma park yasak tek yön olduğu için, ama karşıyakanın en işlek yerinde oturuyorum ben bazen ara sokaklardan 1-2 tanesini kapatıyorlar park etmek için bu durumdayız yani park yeri muhabbeti canımı sıkıyor bir yere gidiyorum bi geliyorum 20 dakika tavaf ediyorum mahalleyi burayada herkes koyamıyor o yüzden güzel bi yer ama bu hakkı var mı yoksa atıl durumda bi anadol falan alıp oraya koyucam çekemeyecekleri bi şekilde :D

yaşar
06-11-2012, 18:49

Eger boş olan yer onların aldığı yer ise,boş arazide sizin klimanızın onlara verdiği zarar nedir _?

DetailEF
06-11-2012, 18:55
Eger boş olan yer onların aldığı yer ise,boş arazide sizin klimanızın onlara verdiği zarar nedir _?

Boş alan zaten kendilerine ait ama bahçe, bahçenin arkasını otopark olarak kullanıyorlar, fakat bizim binamızla onların binası ayrı, ama klimamız bahçeye bakıyor gerçi diğer klimalarda o tarafa bakıyor ama dükkan olduğumuz için bizimki göze batıyor herhalde, aracımı koyduğum yerde yolun kaldırımı yani onlarla bi alakası yok yazı yazmışlar park etmeyin diye ama orası çit yani, çıktıkları kapı onun sol tarafı arabamla da hiç bir alakaları yok, dönemiyorlarmış bilmem ne, benim arabam direğin arkasında duruyor direğe çarpmıyorsun da arabama mı çarpacaksın dediğimde kem küm oldular gerçi de bu araba buradan kalkacak dediler, arabayı 2 haftadır koymuyorum, bugün tiki bi oğulları var kıs kıs güldü tam ben arabayı çıkarırken o da çıkıyodu sinirlendim tabi bende yasal yaptırımlarımı öğrenmek istiyorum ne yapabilirim diye :)

BLuEBoY
06-11-2012, 18:55
bu durumu bende hep merak etmişimdir.. kapımın önünde yan dükkandakı pimapencinin araçları, karşı kaldırımda sucu onun yanında çay ocağı, köşede büfe görünümlü korsan taksi yapan araçların dükkan.. araçlı oldugum zaman her akşam biriyle kavga ediyordum.. yahu esnafa çay dağıtan çay ocağının önünde araba dursa ne olucak durmasa ne olucak zaten akşam 8'de gelmişim.. diğerleride zaten saçmalık ötesi oldugundan artık mılletle ters düşmemek için bende evin karşı kaldırıma çıkartıyordum aracı.. :(

Sezgin
06-11-2012, 18:57

Biri bana gelip dese ki;

Başım üstüne..

Ama aynı adam dese ki;

İnadına parkederim :) Bi de üstüne şikayet ederim. Benim derdim "dükkan önü benimdir, kimse parkedemez" deyicilerle

işte tam olarak olay budur.

freelife
06-11-2012, 19:05
bu kadar yazıdan anladığım İşpark iyi yapıyor yoksa birbirini vuranlar çoğalacak ,demekki belediyelere para kazandıracağız :)

misery1903
06-11-2012, 19:26
Bence önüne parkedip sürekli müşterisi olun orta yol bulunsun :)

Tel bırakmadan otopark girişlerine bırakanlara ya da bıraktıkları tel ulaşılamaz kapalı olanlara diyecek bir şey yok ben başka yere parkedip eve gidiyor sakinleşince inip silecekleri kaldırıyordum ki silecekler elimde kalmasın diye.

Dükkanın önüne parketti diye lastik indiren delen bıçaklayan dükkan sahiplerinin vitrinleri neyim yok mu onu da merak ediyorum.

Chatin
06-11-2012, 20:26
Bu kanun maddesini görebilir miyim? Yüzlerce örnek gösterebilirim dükkan önündeki kaldırımın resmi parkedilebilir alan olarak ayrıldığına dair. Kanunen kamuya ait bir alanı nasıl "benim" deme hakkı olduğunu gösteren maddeleri özellikle görmek istiyorum.

Ben daha önce de yazdım, bir kez daha yazayım..

Eğer ben kendimi o adamların yerine koyacak olsam.. Parkeden oldu mu insan gibi rica ederim. Ekmek parası kazandığımı, arabanın burada kalması halinde çoluğumun çocuğunun rıskının kesileceğini anlatırım.. Başka bir yere parketmesini rica ederim.

Ortaya çıkıp "bura yassah parkedemezsin, tükkan önü" diyerek bana ait olmayan alanı gasp etmem.

İnsan gibi rica edene boynum kıldan önce.. Gasp edene de inadına parkeder bir de şikayette bulunurum..

ben zamanında gittim ve gördüm. kaldırım başka birşey dükkan önü açık alan başka bir şey. kaldırım önüne kimse karışamaz zaten. ben önünde açık alan yerlerden bahsediyorum. çok görmek istiyorsanız gidin belediye yapı işleri idi sanırım öyle bir birim var gidin ve öğrenin.

tabii ki kaba dille yapılan her şey yersizdir ama iş pratiğe gelince istanbul gibi bir yerde kimse hergün ve gelen her kişiye bunları anlatamaz. anlatma demiyorum bakın anlatamaz. işin pratiği pek öyle olmaz yani.

Belediyeler kanunu eğer gerçekse bir yaşıma daha gireceğim :)

nice yıllara hocam :) ben de böyle bir sorun yaşadım ve gittim belediyeye. yukarıda dediğim gibi sanırım imar ve yapı dairesinde idi. orada çalışan mimar açtı mevzuatı ve sayfayı okudum bir güzel.

neyse durum bu yani. istanbul'da park sorunu çözülmez zaten de karşılıklı hoşgörü ile çözülebilir tabii meseleler.

SekoLive
06-11-2012, 20:42
can sen o arabayı oraya cekersen adam o klimayı size söktürrü ve onun sökme takma masrafınada sen 1-2 ay arabyı otoparka bırakabilrsn adamın suyuna gitmelisin bence.

gökan
06-11-2012, 20:45

dukkan senın dıye on park yerıdemı senın oluyr ne sacma gelsın sıkıyorsa cıkarsın valla

Tuning055
06-11-2012, 20:59
Bizimde halı ve koltuk yıkama yerimiz var ve günde belki aracımız elli kere gidip gelip yük indirip bindiriyor mahalledede bizim yerimize öyle pek park etmezler yabancı araçlar dışında lakin bende dükkan önüne park edenlere söylenirim ve buraya park etmemesini nedeniyle söylerim.. ANCAK yük indirip bindirdiğimiz için.. Bir esnaf olarak başa bir dükkan önüne park etmek istemem. Ama seni park ettirmeyip bahaneside dükkanın önü kapanıyor diyen insanların ertesi gün kendi araçlarını aynı yere park etmiş görünce sinirleniyor insan ve tabiki bunu söylemekten söylemeyede fark vardır hiç bir zaman dükkanımın önüne park eden adama buraya park etme benim yerim demedim.. Rica ederek yük indirip bindiriyoruz biraz aşağıya veya yukarı park edermisiniz dedimmi en gıcık insanın bile olmaz dediğinide görmedim.. Hitap daima çok önemli..

blumenberg
06-11-2012, 21:10
Bende çok kılım o dükkan sahiplerinin bura benim park edemezsin demelerine.. Çoğu zaman da kavga etmişimdir, kaç kere arabayı opark edip gittiğim olmuştur, sıkıysa da çektir görelim demişimdir, sonuçta bu alanlar kamuya ait ve herkes istediği saat istediği kadar bırakabilir, kimsenin birşey demeye ya da kanuni bir yaptırımı yoktur.. Ha insanlık edersin, adam gibi söyler çekersin arabayı başka yere.. Bir de mal gelecek abi demeleri yok mu o zaten tam komedi.. Ankara Bahçeli'de park edecek yer de yok bir de dükkan önlerine kuka koyuyorlar.. Alıyorum koyuyorum kukayı başka yer güzelde park ediyorum..
Tabi hiç bir yerde park edecek alan kalmamışsa, yoksa eskisi kadar uğraşmıyorum gereksiz polemiğe girmiyorum..

kv661
06-11-2012, 22:29
Eğitim şart hocam

Eworen
06-11-2012, 22:56
Şahsen dükkan önü mükkan önü anlamam parkeder giderim.

Yol kenarları park yasağı yoksa kamuya açık bir yerdir işyeri sahipleri asla kimseye laf edemez birşey söyleyemez kesinliklie sadece ve sadece rica edebilirler.

Böylesi durumlarda ricayı ve tatlı dili kırmam başka yere parketmeye çalışırım

Lakin babasının tapulu alanıymış gibi kuka koyanın bana ters çıkanın milletin hakkını gasp ettiğini bilirim başka da bişey demem

Bu sebeple imalat bölümüm Sanayi alanındadır
Kafa rahat park derdi yok önüme yanıma çektin derdi yok..
Kaldıki olması gerekende budur zaten..

07jetta
06-11-2012, 23:05
Yol üzeri Park etmek bana normal geliyor, kimsenin Babasının malı değil isteyen herkes oraya park edebilir, sonuçta bu arabalara Vergiyi, Belediye ye vergiyi bu sebeplerden ödüyoruz.

Bende yolu Babasının malıymış gibi kullananlara gıcık oluyorum, adamlar bide duba felan yaptırıyorlar sorma gitsin.

darkred
07-11-2012, 00:42
Dükkanımın önü diye kuka koyup park yaptırmayan zihniyete acayip gıcığım...

Geçenlerde biryere park edecektim tam dedilerki araba gelicek karşı sırada arabada iyi dedim onun cıktığı yerede ben park ederim amca cıkar cıkmaz dallamanın biri kukayı atıverdi nasıl sinir oldum anlatamam komsusu diye dükkan önüne arabasını parkettirmiş ben hastaneye gidicem park yeri arıyorum acayip gıcık oldum...Tekrar kulakları cınlasın....

Edit : Depo önü olur...Mal gelicek olur o tarz durumlara lafım yok tabiki

Rec.O
07-11-2012, 06:38
Kardeşim başka park edecek yer yokmu? bak ben esnafım dükkanımın önüne park edilmesi husunu hemen hemen her gün yaşıyorum işlek bir caddede dükkanım va lanet olsun ki birisi dükkanın önüne park ettiğinde mal indirecek oldugumda ta yolun karşısında elimde kolilerle dükkana girmek zorunda kalıyorum Allah korusun biri gelse vursa veya o koliler düşse almaya calısırken biri seni görmeyi biçse al buyur kim vurduya gittin.Tamam tapumuz felan yok dükkan önü park için ama ayıptır biraz kendini esnafın yerine koy.

HarunToprak
07-11-2012, 08:59
Bu tür durumlarda en iyi yapılması gereken aracı bırak bir yere akşam saatinde onlar marketini kapattığnda çek önünne hem gece bildiğin yerde olur araç hemde adamların gönlü olur. Haklılık durumuna gelirsek onlarda haklı sende karşılıklı tatlıdil hoş görüşle halledilmeli yoksa istanbulda trafik park muhabbetinde kan gövdeyi götürür.

İbrahim33
07-11-2012, 10:10
Bizim sokaktaki esnaflar olarak , öyle bir psikoloji salmışızki olduğumuz sokağa , millet durmak isterken izin istiyor , sokakta evi bulunan adam , aracı koyabilir miyiz diyor :)

nostra
07-11-2012, 10:34
geçen gün bir yere parkettim..dükkan önü fakat cadde üstü biyerdi..adam hemen çıktı mal gelcek çek aracı dedi..birazdan gidicem ve arabanın içindeyim..malın gelsin zaten çekerim bir yere gitmiyorum bırakıp dememe rağmen 15 dakka içinde adam 3 kere karısı 2 kere çıkıp homurdanıp durdular..anlayışsızlık bambaşka bişey..

luca55
07-11-2012, 10:44
Buyrun okuyun arkadaşlar.dükkan sahipleri ekmek paramız diyor ama park edecek baska yer yoksa benım evımde oradaysa ne yapabılırm ki başka.ayrıca o kaldırım ve yolların yapılması için bende herkes gibi vergi ödüyorum,o yuzden en dogal hakkımdır oraya park etmek.

Dükkan önü kapatmak suç! - Posta (http://www.posta.com.tr/yasam/HaberDetay/Dukkan-onu-kapatmak-suc-.htm?ArticleID=101948)

luca55
07-11-2012, 10:47
buyrun buda kanunu

KABAHATLER KANUNU

Kanun Numarası: 5326

Kanun Kabul Tarihi: 13/03/205

Yayımlandığı Resmi Gazete No: 25772 Mükerrer

Yayımlandığı Resmi Gazete Tarihi: 31/03/2005

İŞGAL

Madde 38 - (1) Yetkili makamların açık ve yazılı izni olmaksızın meydan, cadde, sokak veya yayaların gelip geçtiği kaldırımları işgal eden veya buralarda mal satışa arz eden kişiye, belediye zabıta görevlileri tarafından elli Türk Lirası idari para cezası verilir.

(2) Yetkili makamların açık ve yazılı izni olmaksızın meydan, cadde, sokak veya yayaların gelip geçtiği kaldırımlar üzerine inşaat malzemesi yığan kişiye, belediye zabıta görevlileri tarafından yüz Türk Lirasından beşyüz Türk Lirasına kadar idari para cezası verilir.

(3) Özel kanunlardaki hükümler saklıdır.

highpower
07-11-2012, 10:53
Bazen çok işlek caddelerde bir yerden durup birşeyler almam gerekiyon o dükkanın önünde boş yer olmadığı için duramıyorum arkadan trafik akıyor daha tenha yerlerden almaya çalışıyorum alacağım şeyi bu olay o esnafa iş kaybı yaşatıyor bundan dolayı nezaketen uzun süreli parklarda oralara bırakmamaya dikkat ederim ha dükkanın sahibi orayı müşteriye ayırmamış kendi aracını başköşeye parketmişse ozaman herkes eşit haklara sahip herkes istediği gibi kullanır

bLackModeL
07-11-2012, 10:57
ben aşşadaki asansorcu ile bu tartısmayı yasadım hatta ılerıye gıttık baya bı benzettım adamı gecen sene orucun ıcındeydı mahkemelık olduk mahkeme gunu ozur dıleyıp butun mahkeme masraflarını karsılayacagını davadan vazgecmemı soyledı hakım onunde ıkımızde vaz gectık olay tatlıya bagladı yedıgı dayakla kaldı .. ama hakımın soyledıgı apartmada oturuyosan dukkan onemlı deıl ne olursa olsun park yapma hakkın var

by_BuRoCk
07-11-2012, 11:43
bu konudan bende çok muzdarip avukat arkadaşımla görüştüm bu konuda hiçbirşey yapamayacagımı söledi artık nezaket içinde idare etmeye çalışıyoruz :)

Evrenoz
07-11-2012, 12:19
Bu kanun maddelerinden sonra dükkan önündeki herkesin park etmesine açık kamu alanını gasp ederek "bura benim, buraya park yassah" diyen çıkmaz herhalde..

Bakın bir kez daha altını çiziyorum, "bura benim, buraya park yassah" diyen çıkmaz herhalde.. "Arkadaşım rica etsem aracını çeker misin" diyenlerden bahsetmiyorum..

Bayrampaşalı
07-11-2012, 12:30
şu dükkan önü park yüzünden cocukluk arkadaşımla kavga ettım işi içinde olmayan bilmiyo tamam kimsenin malı degıl ama anlayışlı olmak gerekiyo mecburen

Eyüp
07-11-2012, 12:48
İşin özü hoşgörü...

Her zaman karşılıklı hoşgörü olacak , bizimde Bostancıda tartıştığımız oluyor bazen..

Adam kendi apartmanının önünü yani sokağı kendinin zannediyor :)

mertrs
07-11-2012, 14:23
Mal getirir yada dükkana gelen müsteriler için zor oluyor diye tatlı bir dille rica eder anlarızda, Yolun kenarına, çek arabanı dükkanımın önü diyen dükkan sahiplerine gıcık oluyorum, sanki babasının yolu :)
Haklılık olarak bakınca iki taraftada haklılık payı var, adam müsterisini düşünür, bizde gece araba gözümüzün önünde olsun isteriz, karşılıklı kırmadan hoşgörülü hareket etmekte fayda var :)

Birde apartman önüne sahiplenenler var :) 20 senedir arabayı evin önüne hep aynı yere bırakırız, boş oldu mu bırakırım, girdimmide 1 ay çıkartmam arabayı :D, yeni taşınan sevgili komşuma batmış baş köşede durması arabayı boydan boya çizdi :mad: fazlada uymamak lazım

crazydog
07-11-2012, 16:08
Allahtan mahallemdeki esnafları tanıyorum da böyle sorunlar yaşamıyorum :) ama cins bi durum cidden :D

SekoLive
07-11-2012, 16:11
yaw bide evinin önüne ispark kurulanlar var beyler en kötüsüde o :D

crazydog
07-11-2012, 16:19
yaw bide evinin önüne ispark kurulanlar var beyler en kötüsüde o :D

aynen ya ben esnafa razıyım en azından arada ekşın oluyor bazen geyiğine bile laf ediyoruz birbirimize park edemessin dio kuka fln varsa arabayla itekleyip giriyorum tanımayanlar aha kavga çıkıcak diye bekliyo ahaushuuahua eğlenceli oluyor.

Konuya dönecek olursak işgaliye ödemiyorsa hiç kimse hak idda edemez dükkan önünde zamanında belediye ile görüşmüştüm işgaliye ödeyende zaten tabela koyup bunu yazıyor bebek tarafında bir kaç apartmanın önünde görmüştüm ara sokaklarda en temizi mahallenizdeki esnafsa siz onu oda sizi idare edecek bende yeri geliyor bırakıyorum arabayı çıkartmayacak oluyorum arıyo cepten evden anahtar yollatıyorum yada kendisi alıp müsait düzgün yere çekiyor herşey bir yana iki tarafta birbirini idare edince sıkıntısız olup bitiyor herşey

aslan
07-11-2012, 16:22
konuyu açan arkadaş ne oldu acaba inşallah kavga felan etmemiştir bir cevap yazarsa iyi olur

zetto
07-11-2012, 18:07
benim bildigim dükkan önündeki kaldırım hakkında sadece hakkı olabildiği yola karışamaz. ama kaldırıma karışabilir. çünkü kapısının direkt önü sayılır. ürün satıyor sonuçta. ama yol üzerindeki bir yaptırımı olamaz. dükkan sahipleri eger kot farkı eksideyse yani yer altı girişe sahip bir dükkan ise merdiven vergisi öderler. kaldırımdan asagıya inen merdivenleri icin. aynı şekilde güz ayak girişli ve merdiveni kaldırma sarkan dükkanlar icin de gecerlidir vergi alınır. bu nedenle de kaldırımda yaptırım hakkı vardır. yola yoktur. fakat işlek caddelerde dukkan konumlarına göre dükkan önüne uzun surelı park etmek cok etik bir davranıs değildir Türk halkına göre. Bunu da karsılıklı hoşgörüyle anlasarak çözümlenir.

Faruk'S
07-11-2012, 21:59
konuyu açan arkadaş ne oldu acaba inşallah kavga felan etmemiştir bir cevap yazarsa iyi olur

arada bi göz göze geliyoruz da sıkıntı olmadı henüz.Ben park ediyorum yine onun arabasıda orada .. :)

mert_leon
07-11-2012, 22:15
Bizimde dükkanımız var ama bügüne kadar kimseye çek arabanı demedik. Çokta saçma geliyor bana. Dükkanım gözüksün diosan git yaptır kocaman tabela gözüksün.