PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Cezayı sadece trafik polisleri kesmeyecek

sword
14-11-2012, 21:20
"1 Ocak 2013 tarihi itibariyle sürücülerin trafik kurallarına uymalarının sağlanması, uymayanlara ise cezai müeyyide uygulanması amacıyla tespit tutanağı düzenleme yetkisi trafik ekipleri yanında il ve ilçelerimizde resmi ekip araçlarıyla görev yapan önleyici hizmetler, asayiş ve polis merkezi ekiplerine de verilecektir. Yetkilendirilecek personelin eğitimlerine başlanmıştır. Tespit tutanağı düzenleme yetkisine sahip personel trafik kural ihlali ile karşılaştığında araç durdurmadan plakasına göre tespit tutanağı düzenleyebilecektir. Düzenlenen ihbar tutanakları Trafik İdari para cezasına dönüştürülerek araçların tescil adresine posta yoluyla gönderilecektir. Tespit tutanağı düzenlemeye yetkili personelimiz öncelikli olarak trafik kazalarına neden olan ve sıklıkla ihlal edilen trafik kuralları hakkında tespit tutanağı düzenleyeceklerdir."

Milliyet - Cezayı sadece trafik polisleri kesmeyecek (http://gundem.milliyet.com.tr/cezayi-sadece-trafik-polisleri-kesmeyecek/gundem/gundemdetay/14.11.2012/1626955/default.htm)

rebelh
14-11-2012, 21:24
ya ben bişi sormak istiyorum

bizim anayasamızda cezaların şahsiliği ilkesi var

yani yapaılan cezanın tarafı suçu işleyen olmalıdır

peki benim arabamla bi arkadaşım hata yaparsa ceza bnm plakama geliyor

ama ben değildim yapan bu plakaya ceza anayasaya aykırı değil mi

daha önce bu sebepten mahkemelerden dönüyor diye iptal edilmesi gündemde değilmiydi?

İbrahim Erdem
Fahri trafik müfettişi gibi birşey çıkacak sanırım. Artık can sıkıntısına plakaya ceza yazmalar falan çıkar ortaya.

Faruk'S
al bide burdan yak :D

kuralların iyileştirilmesi açısından gelişmeler var.Bakalım vatana millete hayırlı olsun :)

Low-Rider
1ocağa kadar hepsi kuralları herşeyi yalayıp yutacaklar sonra da ceza yazacaklar

yersen

kafalarına göre yazar yollarlar

Osman Bahadır
14-11-2012, 21:25
Meali;

Artık sadece trafik polisi ceza kesmeyecek, diğer birim polisleri de ceza kesmeye yetkili olacak.

Bence yeterli eğitim verildikten sonra yerinde bir uygulama. Zaten bi bizde var bu kadar net trafik polisi ayrımı... Birçok ülkede tüm polisler trafik de dahil her türlü olaya müdahale ediyor zaten.

alihan_27
14-11-2012, 21:26
Kesilen yoğun cezalar bile açığı kapatmayınca, böyle bir uygulamaya geçmişler demek ki. Ansızın, geçmediğimiz yerlerden bile eve ceza gelebilecek anlaşılan.

Emir_b16a
14-11-2012, 21:26
hee nası ispat edicek yazdım olduylamı ?

darkmoon
14-11-2012, 21:30
yollarda makas ata ata gidenler artık daha dikkatli olur.. daha bugün araba sürdüğünü sanan bir zibidi makas atıyım derken benle yan şeritteki cayanne arasında kalıyordu zibidinin serseriliği yüzünden benim e90 da yan şeritteki cayanne de patlıycakdı.. patlasak Allah bilir durmazdı bile kaçar giderdi.

ycLbLgn
14-11-2012, 21:31
Kesilen yoğun cezalar bile açığı kapatmayınca, böyle bir uygulamaya geçmişler demek ki. Ansızın, geçmediğimiz yerlerden bile eve ceza gelebilecek anlaşılan.

valla araba sürmekten tiksinicez anlaşılan :)

orasıda soru işareti haklısın

halilkarakas
14-11-2012, 21:33
bu ülkeden kaçıp gitmek lazım artık.

imprezaWRC
14-11-2012, 21:35
Hayırlı olsun, kafaya göre ceza gönderimleri başlar yapmadığının ispatıda sürücüye düşer.

İyi bari bende araç içine, dışına, sağına, soluna dvr kameralardan takayım, ne olur ne olmaz...

rebelh
14-11-2012, 21:40
Hayırlı olsun, kafaya göre ceza gönderimleri başlar yapmadığının ispatıda sürücüye düşer.

İyi bari bende araç içine, dışına, sağına, soluna dvr kameralardan takayım, ne olur ne olmaz...

eğer gerçekten yapmamışsam mahkemeye veririm kaybedersem temyize giderim onuda kaybedersem anayasa mahk. gücüm yeterse aihm e kadar giderim sonuçta bireysel başvuruların hepsi dilekçeyle yapılabiliyor

İbrahim Erdem
14-11-2012, 21:41
Yakında aracın fabrikadan çıktığı günden beri sınırından bile geçmediği bir yerden ceza yersek şaşırmayacağım.

Schumi
14-11-2012, 21:58
Hareketli plakayı seneler önce takmak gerekirdi diye hatırlatan haber.

dahan
14-11-2012, 22:03
trafikten kaçıyoduk ,,bide bu çıktı yakında zabıtayada verirler yetkiyi,

alihan_27
14-11-2012, 22:12
eğer gerçekten yapmamışsam mahkemeye veririm kaybedersem temyize giderim onuda kaybedersem anayasa mahk. gücüm yeterse aihm e kadar giderim sonuçta bireysel başvuruların hepsi dilekçeyle yapılabiliyor

Heh işte ne gerek var birton işle uğraşmaya. Ben akşam eve gelebilirsem memnun oluyorum. Birde mahkemesi, kağıdı, dilekçesi gibi işlerle uğraşmak düşman başına. +Cezaya itiraz etmek için, önce cezayı ödemek gerektiği gibi saçmalıkta cabası.

exca-
14-11-2012, 22:13
kazanınca da ödenen cezayı geri alamıyosunuz bildiğim kadarıyla içerde paranız kalıyo başka birşeyin ödemesinde düşülüyo sanırım..

orhan_guney
14-11-2012, 22:16
asayiş polisleri trafıkden daha çok ve bir cogu daha sert şimdi düşünsene sokakda gidiyorusun asayiş durdurcak ceza kesıcek egzoz var cam filmi var falan filan atar yapacaklar bak görürsünüz .olan gine bize olacak.

SGTI
14-11-2012, 22:23
o söylediğiniz cezaları ispatlama olayıda gayet açık zaten.2 şeyden ele alalım.Filmden cezayı yazıcak sen gidiceksin itiraz ediceksin dosya masrafı bilmemne masrafı film cezasıyla aynı paraya gelicek.Yok mahkemeye gelme gitme uzun süre bekleme sonunda ulan ne uğraşıcam diyip film cezasını ödiyeceksin.Eksozdan 1 hafta mühlet vericek.Yine dava 2-3 ay sürücek.E bu süre içerisinde 1 kez bile arabanı ya çıkaramıycaksın yada yakalanırsan çekiciyle götürücekler.Kısaca öpmedikleri yer yok.Yani gerçekten uygar, vatandaşın memnuniyetini önemseyen devletimiz olsaydı.Film için bir makine.Eksoz gazı için bi desibelmetre kullanmak zorunda bırakılabilirdi. sivil görünümlü ekip denetleyici araçlarda piyasaya sürülebilirdi ama nerdee varsın halkımıza girelim..

131mirafiori
14-11-2012, 22:40
Fahri trafik müfettişi gibi birşey çıkacak sanırım. Artık can sıkıntısına plakaya ceza yazmalar falan çıkar ortaya.

Çıkacak mı? Ulan 308 i eve yollamışlar bile sen ne konuşuyosun, soruşturduk tanıdık memurlarla, fahri trafik memuru çıktı makbuzda isimleri yazanlar :D :D :D

Her türlü ödemek durumundayız kaçarı yok bunun :D Yazdıysa ÖDENECEK :)

rebelh
14-11-2012, 22:43
o söylediğiniz cezaları ispatlama olayıda gayet açık zaten.2 şeyden ele alalım.Filmden cezayı yazıcak sen gidiceksin itiraz ediceksin dosya masrafı bilmemne masrafı film cezasıyla aynı paraya gelicek.Yok mahkemeye gelme gitme uzun süre bekleme sonunda ulan ne uğraşıcam diyip film cezasını ödiyeceksin.Eksozdan 1 hafta mühlet vericek.Yine dava 2-3 ay sürücek.E bu süre içerisinde 1 kez bile arabanı ya çıkaramıycaksın yada yakalanırsan çekiciyle götürücekler.Kısaca öpmedikleri yer yok.Yani gerçekten uygar, vatandaşın memnuniyetini önemseyen devletimiz olsaydı.Film için bir makine.Eksoz gazı için bi desibelmetre kullanmak zorunda bırakılabilirdi. sivil görünümlü ekip denetleyici araçlarda piyasaya sürülebilirdi ama nerdee varsın halkımıza girelim..

eksoz projelendirilip ruhsata işlendirilmediyse dava açmanın ztn anlamı yok ya da ön camda film varsa

bi gün olurda plakanıza ''trafiği tehlikeye düşürücek şekilde araç kullanmak'' diye bir ceza yazılır sizde olay günü orada değilsinizdir ya da başkasındadır aracınız buna dava açabilirsiniz

cezayı öder dilekçe yazarsınız mahkeme sonucunda ceza iptal olursa mahkeme sonucuyla beraber vergi dairesine gidip başvurup iadenizi alırsınız

İbrahim Erdem
14-11-2012, 22:44
Çıkacak mı? Ulan 308 i eve yollamışlar bile sen ne konuşuyosun, soruşturduk tanıdık memurlarla, fahri trafik memuru çıktı makbuzda isimleri yazanlar :D :D :D

Her türlü ödemek durumundayız kaçarı yok bunun :D Yazdıysa ÖDENECEK :)

merak etme zamanında sıfır aldığımız aracın hiç yakınından bile geçmediği bir yerden ve sadece trafik ihlali diye açıklamasız bir sebepten ceza yazmışlardı. sırf oç bir fahri trafik müfettişi plaka doldurma için yazmış.

EM-RE
14-11-2012, 22:47
Memleketin bütün pisliklerini temizlediler hiç bir yerde hırsız tecavüzcü tacizci yankısici tinerci,uyuşturucu kullanıp huzur bozanlar bitti çok boş vakit var..birde bu işi yapsınlar..

bskone
14-11-2012, 22:57
hayırlı işler...

Ali K.
14-11-2012, 23:02
Zaten fark yok gibiydi resmen normal ekip çeviriyor egzosu görünce direk trafiği arıyor geliyor hallediyorlar cezayı kesip yolluyorlar.

AtmoSpheriC
14-11-2012, 23:06
kafalarına göre yazıyolar işte sonra bana mersinden ceza geliyo ankarada oturuyorum arabamla bırak mersini ankara il sınırını bile geçmiş değilimdir bide faize bindirmişler.. çok garip bunların işleri..

weST.27
14-11-2012, 23:09
ya ben bişi sormak istiyorum

bizim anayasamızda cezaların şahsiliği ilkesi var

yani yapaılan cezanın tarafı suçu işleyen olmalıdır

peki benim arabamla bi arkadaşım hata yaparsa ceza bnm plakama geliyor

ama ben değildim yapan bu plakaya ceza anayasaya aykırı değil mi

daha önce bu sebepten mahkemelerden dönüyor diye iptal edilmesi gündemde değilmiydi?

doğru söze ne hacet ? :

Sanki arabamızı bir tek biz sürüyoruz arkadaş

devil_berk22
14-11-2012, 23:10
evet işte tam bunu demek istiyorum artık

bi bitmediniz a.k. :))))) - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=n-O0mSUNVlU)

ismailozkan_01
15-11-2012, 19:04
konuya açıklık getireyim :D türkiyede polis teşkilatında görev ayrımı vardır. asayiş , trafik , karakol , çevik kuvvet gibi bu birimlerin görevleri farklı olmaktadır lakin pvsk gibi ilgili kanunlarda polisin ihbar şikayet gibi durumlarda olay yerine intikal eden ilk ekibin görev ve sorumlulukları vardır , kendi birimini ilgilendirsede ilgilendirmese de ilgili ekip gelene kadar olay yerini muhafaza eder ve olay tutanağı ile ilgili ekipe görevi devreder , örneğin asayiş ekibi tehlikeli araç kullanan veya rutin kimlik uygulamasında direksiyon başında alkollü sürücüye denk geldiği zaman trafik ekibi olay yerine istenilirdi , gelen trafik ekibi işlem yapardı yukardaki düzenlemede artık tüm ekipler konuyla ilgilenecekler ve gerekli işlemleri yapacaklardır. saygılar ...

tolgapitbull
15-11-2012, 19:36
Memleketin bütün pisliklerini temizlediler hiç bir yerde hırsız tecavüzcü tacizci yankısici tinerci,uyuşturucu kullanıp huzur bozanlar bitti çok boş vakit var..birde bu işi yapsınlar..

valla çok güzel söyledin abi :)

K0213
15-11-2012, 19:40
off terledim haaaa :o

Sezgin
15-11-2012, 19:41
Kardesim o egitimsiz kor cahil zabitalarada bu yetkileri verirlerse bu is cigirindan cikar. Zaten sert tavirli zabita memurlarina hep gulmusumdur bu sefer is trajikomik olacak gibi :D

FB10ur
16-11-2012, 01:55
desenize artık tamamen keyfi cezalar gelir... herkes kendi branşı ile uğraşşa ne olur eğer açık varsa yetişemiyorsa o zaman her sokak başında 3-4 arabayla çevirme yapmasınlar...

leventrc
16-11-2012, 05:07
Bence uygulama yerinde olmuş. Otobanda bir çok kendini bilmez gereksiz insanların neler yaptığı ortada. Ne kadar çok yakalansalar bu ülkenin huzuru açısından o kadar mantıklı olur.

Şimdi bir de şöyle bir durum var:

Bu zamana kadar tek biri hariç hiçbir trafik polisi ile bir sorunum olmamıştır ki bende bir çoğumuz gibi haftada en azından 3 kere çevirmeye giriyorum... Durdurur, görevini yapar ve gönderir. Olması gerekende budur. Ama işini düzgün yapmıyor; kin, nefret duygusuyla hareket ediyorsa bu tamamen profesyonellik dışı bir durum oluyor. Bu da bizlerin canını yakıyor. ( Bunu yalnızca trafik polisi olarak algılamayın. Ticari mesleklerde de vb. mesleklerde de bu her zaman böyle)

Geçen sene bir trafık polisi tarafından durduruldum. Ehliyetimi ve ruhsatımı alıp gitti. Daha sonra kibar ve saygılı bir biçimde ehliyetim, ruhsatım ve elinde ceza makbuzuyla birlikte geldi ve gayet düzgün bir üslupla bana cam filminden ceza yazdığını belirtti. Bende müsaade isteyerek otomobilimden inip filmlerin arka ve yan camlarda orjinalden karartmalı konduğunu, benim özel olarak herhangi bir şey yapmadığımı terbiye sınırları içinde anlattım. O da bana hak verdi ve hatta zamanımı çaldığı için bile özür dileyerek gidip cezayı iptal etti :).
Aynı olayın bir değişik versiyonunu yine geçen sene aynı otomobilimde yaşadım. Durduruldum. Cam filminden ceza yazmak için makbuz çıkarttı genç bir trafik polisi arkadaşımız. Bende yine geçen seferki üslupla düzgün bir biçimde camların orjinal olduğunu izah etmeye çalıştım. Fakat aldığım cevaplar benim üslubumun yanında çok sert ve terbiyesizceydi. Bir an kendimi bir mafya babasının tetikçisiyle konuşuyormuş gibi hissettim :D. Sonuç olarak orjinal otomobile cezayı yazdı ve hiç abartısız olarak son cümlesi ( Beni ilgilendirmez gardaşşşş o zaman başka araba alaydın) oldu....

Yani demek istediğim şey, uygulama güzel ama zihniyet önemli :)...

h.savas
16-11-2012, 07:38
la tam egsoz alma kararı veriyorum böyle konuları görünce anında R yapıyorum ...
kafalarına göre ceza zaten normalde geliyordu şimdi daha da artacak

mechanic
16-11-2012, 08:22
gülim de boşa gitmesin.
bu hükümetin çıkardığı kanunların yarısı diğer kanunlara aykırı.
yine birisi anaysa mahk. dava açar ve iptal edilir.
yazdım oldu ancak badem kafalarına uyuyor, yasa diye birşey var.
mongol bunlar ya

erhann
16-11-2012, 08:46
resmi soyguncu bunlar:Deli:

M.A.D
16-11-2012, 08:54
o zaman kıl olduğumuz adamlara canımız sıkılınca keselim radar spec yollayalım :D

mody
16-11-2012, 09:17
konuya açıklık getireyim :D türkiyede polis teşkilatında görev ayrımı vardır. asayiş , trafik , karakol , çevik kuvvet gibi bu birimlerin görevleri farklı olmaktadır lakin pvsk gibi ilgili kanunlarda polisin ihbar şikayet gibi durumlarda olay yerine intikal eden ilk ekibin görev ve sorumlulukları vardır , kendi birimini ilgilendirsede ilgilendirmese de ilgili ekip gelene kadar olay yerini muhafaza eder ve olay tutanağı ile ilgili ekipe görevi devreder , örneğin asayiş ekibi tehlikeli araç kullanan veya rutin kimlik uygulamasında direksiyon başında alkollü sürücüye denk geldiği zaman trafik ekibi olay yerine istenilirdi , gelen trafik ekibi işlem yapardı yukardaki düzenlemede artık tüm ekipler konuyla ilgilenecekler ve gerekli işlemleri yapacaklardır. saygılar ...

"resmi ekip araçlarıyla görev yapan önleyici hizmetler"
bu bahsedilenler yine polis mi? zabıta falan değil di mi?

jay-b
16-11-2012, 10:05
sacmalık ben senın tıpını begenmedım... kes cezayı
kullandıgı arabayı hıcbır zaman alamayacagım... kes cezayı
ulan zaten polıs cellat gıbı gıdıyor.... suc ıslıyor ama onlara ceza kesen yok... madem oyle bızlerede ceza kesme yetkısı versınler bızde makamlara keselım cezayı

sokayım boyle ıse... cok ozur dılerım arkadaslar bı anda sınırlendım :(

Onrcn
16-11-2012, 10:38
Cok gereksiz mevzu, zaten trafigi tehlikeye atacak bir seyi polis onunde yaparsaniz asayis te olsa durdurup trafik ekibi cagiriyor. Bu sadece arkadan yapistirmak icin resmen...

yaşar
16-11-2012, 10:45
yollarda makas ata ata gidenler artık daha dikkatli olur.. daha bugün araba sürdüğünü sanan bir zibidi makas atıyım derken benle yan şeritteki cayanne arasında kalıyordu zibidinin serseriliği yüzünden benim e90 da yan şeritteki cayanne de patlıycakdı.. patlasak Allah bilir durmazdı bile kaçar giderdi.

Makas atmayanda dikkatli olsun bence :)

Anıl E.
16-11-2012, 10:47
Evet yine saçmalardan seçmeler ,saçlar jöleli karı kızın götüne bakan havalı polislerimiz bize rahatlıkla ceza yazabilir .

Anıl E.
16-11-2012, 10:52
Kıraathanelerde takılan bıyıklı zabıtacı emmilerde yazar cezayı yollar ,çok tatlı bir ülke ya valla yeme de yanında yat seviyorum bu ülkeyi aşığıyım hastasıyım bitiyorum bu ülke için .. Yaşamak bu ülkeyle güzel

akbaba78
16-11-2012, 10:56
A.M.K gazetesi diyorum baska bisey demiyorum:ofk:

MuratCan07
16-11-2012, 11:11
Geçen şehiriçinde radara girmişsiniz diye ceza gelmiş eve birde posta kutusuna atmışlar tabi görmedik 15 günüde geçmiş. ne fotoğraf var ne bişey arabayı kim kullanıyordu belli değil :D babam diyo sen girmişsindir ben ne radar arabası ne çevirme gördüm, e bende görmedim o yoldan hiç geçmedim diyom ödeme, itiraz et dedim gitmiş ödemiş. Şu caddece şu tarih saatte şu hızla bitti.

TigeR
16-11-2012, 11:21
b.ku yedik canı sıkıldıkça durdurur artık gerçi durdurmasınada gerek yokmuş hangi cezayı neden yediğimizden haberimiz olmıycak suçlu suçsuz soran yok zaten açık varsada kafasına göre ceza yazar oh ne ala memleket

serdar_yuksel06
16-11-2012, 11:27
Artk plakaları sökup öle gezıcez bu gıdısle ceza yemıyelım dıye

RIDVAN
16-11-2012, 11:34
Şehir içinde geziyoruz aracın içinde 5 kişi süren arkadaşta ehliyet yok gittiğimiz yerde az ilerde trafik kontrol durdurma olduğunu fark ettik arkadaş hemen sağa çekti arabanın içinde bir anda sağ koltuktaki arkadaşımla yer değişti ama polis bize doğru ışığı tutuyor şüphelendi neyse durdurmaya girdik

Polis - Ehliyet , Ruhsat

Arkadaşım - Buyur Abi

Polis - Emniyet Kemeri Neden Takılı Değil ? Ceza Yazmam Gerek !

Arkadaşım - Yok Aracı Normalde Yanımdaki Arkadaşım Sürüyordu Az İlerde Direksiyon Değiştikte Unutmuşum , Gerek Yok CezayA Normalde Ben Hep Takarım ABİ !!! İşte Bu Son Noktayı Koymuştu :( :( O An Polisin Yüzündeki İfade Bizim Arkadaşımıza Bakışlarımızı Unutmuyorum.

mert_leon
16-11-2012, 11:41
Aslında bu yapılıo gibi birşey. Ben şöförlük yaparken yanımdaki polis yolda abuk subuk gidenlerin plakasını alıp bi kağıda yazıyordu akşam karakolda ilgili kişiye veriodu, cezalarda postalanıodu.

Sezgin
16-11-2012, 12:04
Bilinçsiz adam çok. Geçen bizede oldu aynısı, benim e92 ile Şahin arasında kalıyordu bırtanesı az kalsın. Dikkat etmek lazım

wekoo
16-11-2012, 12:06
yakında herkesin eline wericekler ceza makbuzu du bakalım...