PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yurtdışından sipariş sorunu

qulozet
20-11-2012, 19:14
Merhaba arkadaşlar,

Yurtdışından düzenli olarak (2 ayda 1 kez) sipariş veriyorum, gümrük vergisini verip alıyorum. Ama bu siparişte beklemediğim birşey oldu, gönderici birkaç farklı üründen oluşan siparişimi bana söylemeden 2 kutuya bölmüş ve bu kutulardan biri 25$ değerinde öteki de 400$ değerinde büyük bir kutu. Bugün 25$ lık kutunun geldiğini söylediler ama henüz almadım. Diğer kutu ise henüz İstanbul'da gözüküyor, o gümrüklü gelecek zaten. Ama sorun şurda başlıyor 2 ayda 1 kez sipariş diye bir limit var *****. Şimdi ben bunu ister istemez ihlal etmiş oluyor muyum yoksa ilk geçen mal gümrüksüz olduğu için sayılmıyor mu? Ya da ben bu vaziyeti anlatsam, memur iniyatif kullanabilir mi? Mevzuatı tam olarak bilen ya da benzer bir olayı yaşayan bir arkadaş yardımcı olabilirse çok sevinirim.

Kargo Firması: USPS Express Parçalar: Otomobil parçaları :D

(Türkiye'ye giriş tarihi aynı, takip kodları peşpeşe.)

Osman Bahadır
20-11-2012, 19:24
2 ayda 1 sınırı 75 avro altı gönderilerde vergi muafiyeti için gereken şart. Eğer vergisini ödemeye razıysanız hergün de kargo alabilirsiniz. Bunda bir sınırlama yok.

Şu durumda, gelen ikinci kargonuzu da vergisini ödeyip alırsınız.

qulozet
20-11-2012, 19:41
2 ayda 1 sınırı 75 avro altı gönderilerde vergi muafiyeti için gereken şart. Eğer vergisini ödemeye razıysanız hergün de kargo alabilirsiniz. Bunda bir sınırlama yok.

Şu durumda, gelen ikinci kargonuzu da vergisini ödeyip alırsınız.

Çok teşekkür ederim cevabınız için içim rahatladı. Tam vize haftasındayım, bıraktım sınavları düşünmeyi bunun telaşı aldı. Bu ayrıntıyı bilmem iyi oldu ilerisi için :)

Nightfish
20-11-2012, 19:51
2 ayda 1 sınırı sadece göz korkutmak için. Çok aşırı paket getirirseniz gözlerine batıyor, yoksa sıkıntı yaşamazsınız.

qulozet
20-11-2012, 19:57
İnşallah öyledir, zaten hepsi birebir aracımın parçaları, ticari amacımın olmadığını göstermek için ruhsatımla gidicem, ama terslik çıkar mı diye korktum. Kanun işe yaramış demek ki :D