PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : KGS & OGS & HGS Otoyol Geçiş Sistemi

mcy
22-11-2012, 16:13
Merhaba Arkadaşlar.

İki yıl aradan sonra tekrar araç aldım ve otoyol geçiş sistemi seçimi yapmam gerekiyor. Avrupa yakasında oturuyorum ve anadolu yakasına sadece gezme amaçlı geçiyorum. Bunun için OGS sistemini tercih etmiyorum ama KGS ve HGS arasında kararsız kaldım. Klasik KGS ile istediğim zaman doldurup geçebiliyordum ama bu sistemin kalkıp HGS olacağını söyleniyor ama kgm.gov.tr 'de bununla ilgili bir açıklama yok. Konu hakkında bilgisi olanların paylaşım yapmasını rica ediyorum.

Teşekkürler
Cenk

SekoLive
22-11-2012, 16:17
Hgs almanızı öneririm.

kgs artık satılmıyor diye hatırlıyorm

ogs'yide en az 60tl ye alıcaksnz hgs ise 5tl

en az 30tl yükleyebiliyorsnz HGS ye bakiyeniz düşerse yine geçiş yapabilirsiniz. Geçişten 7 gün içinde yeniden yükleme yapmanız gerekiyor.

OGS vardı kredi kartının azizliğiyle iptal oldu. HGS aldım boğaziçi köprüsündede fsm köprüsündede tam ogs ile kgs nin arasında 1 gişe var. sıra olmadan geçebiliyorsunuz. ocak itibariyle kgsler hgs ye dönecek diye acıklandı

umarım yrdımcı olmşumdur.

edit: PTT atm lerindende hgsnize para yükleyebiliyorsunuz.

cihan
22-11-2012, 16:17
kgs 1 ocakta kaldırılıyor. hgs'yi ptt'den bulabilirsiniz. diğer bilgiler forumda konuşuldu. ararsanız bulursunuz.

Selcuk_RoL
22-11-2012, 16:18
Kgs aralik sonu kalkiyor ogs de seneye kalkicak diyolar ama emin degilim ama kggs kesin kalkiyormus hgs aldim bende bugun oda kgs gibi bitince git ptt den doldur gitsin:)

ToNy
22-11-2012, 16:22
KGS Yeni yılda olmayacaksa elimizdeki KGS leri değiştirecek miyiz yoksa atıp HGS mi alacağız... ?

SekoLive
22-11-2012, 16:25
KGS Yeni yılda olmayacaksa elimizdeki KGS leri değiştirecek miyiz yoksa atıp HGS mi alacağız... ?

söylentiler içindeki bakiyeyi hgs ye aktaracaklar yönünde

kendi görüşüm ise biz uyardık ocakda kalkacakdı yüklemeseydinz diyip iptal edecekleri yönünde umarım insanları mağdur etmezler

ToNy
22-11-2012, 16:27

kendi görüşüm ise biz uyardık ocakda kalkacakdı yüklemeseydinz diyip iptal edecekleri yönünde umarım insanları mağdur etmezler

Vay arkadaş gene bir muamma ile karşı karşıyayız, :D
Ben çok az kullanıyorum bir defa 50 liralık aldım hala içinde 25-30 lira falan vardır KGS nin, umarım benim bakiyenin üzerine yatmazlar... :D
Eyv.Seko... :)

dkaya87
22-11-2012, 16:29
hgs artık 35 TL, dün aldım içim acıdı.

B.Battal
22-11-2012, 16:30
HGS'yi nereden temin edebiliriz? Yalnızca köprü gişelerindeki satış yerinden mi? PTT'den mi? Yada başka nereden?

HGS'nin içinde 0 bakiye kalması durumunda yine paralı yol ve köprüleri kullanaibiliyoruz sonraki yüklememizde hesaptan mı düşüyor?

mcy
22-11-2012, 16:31
@SekoLive, çok anlaşılır ve açıklayıcı oldu teşekkür ederim. PTT dışında da SMS ile yükleme seçeneğide gelecekmiş galiba sitede öyle yazıyordu.

XSi
22-11-2012, 16:34
garanti bankasında hesabım var, 60 tl ogs ücreti.. 2 arabamızda da var.

Garanti internet bankacılığından talimat verdim, 10 tl nin altına düşünce, otomatik 10 tl yükleniyor :)

Ben hiç OGS ödeme yapma vs derdini düşünmüyorum bile..

Sırf bu nedenden OGS tercih edilebilir bence.

MECOO
22-11-2012, 16:44

Geçen hafta köprü girişinden HGS aldım (5TL etiket, 30TL bakiye ile toplam 35TL ödedim) KGS içindeki bakiyeyi büyük PTT merkezlerinden yapabilirsiniz dediler. Dün büyük bir postaneye gittim, gişedeki bayan KGS aktarımı yok dedi, biran şok oldum, acaba belirli PTT lerdenmi yapılıyor aktarma, yoksa KGS yi kullandıktan sonra içindeki kalan bakiyenin üzerinemi yatacaklar anlamadım.

akay
22-11-2012, 16:47
benim kgs de 44-50 tl var yav. istanbuldan ayrıldıktan sonra ihtiyacım kalmadı. ama hgs ye aktaramayacaksam yazık olur.

1.8 turbo
22-11-2012, 16:50
dun otoban gıselerınde kgs doldurayım dedım. doldurmadılar hgs almaya mecbur bırakıyorlar.

SekoLive
22-11-2012, 17:02
HGS'yi nereden temin edebiliriz? Yalnızca köprü gişelerindeki satış yerinden mi? PTT'den mi? Yada başka nereden?

HGS'nin içinde 0 bakiye kalması durumunda yine paralı yol ve köprüleri kullanaibiliyoruz sonraki yüklememizde hesaptan mı düşüyor?

HGS postanelere ruhsat ve kimlikle gidip alıyorsun bilal, bi saçmalıkda bu aşamada var illa araç sahibini istiyorlar , nihat sırdar radyoda anlatmıs öyle bi zorunluluk yok memura söleyin göstersin böyle bi genelge oldugunu diye sizde bastırın.
hgs de sıfıra düşsede bakiye geçişe izin veriyor 7 gün içinde yükleme yapınca ordan düşüyor..

şuan hgs si olmayan varsa hgs almadan hgsden geçiş yapıp 7 gün içinde hgs yi alırsa yine cezasız şekilde ücretlendiriliyor buda aklınzda olsn acil işiniz olur kgs de sıra coktur beklemeden geçip 7 gün içinde hgs ye başvurabilirsiniz

bide kiralık araba kullananlarda sıkıntı var adam araba kiralamıs ogs hgs yoksa adam karşıya geçerken külliyen sıkıntı geçen arkadaş araba kiraladı yana döne kgs arıyor bulamıyordu gece geç saatte aradı bendede yokdu sonra naptı bilmiyorum :)

35tl hgs ye verdim yazan arkadaş 5 tl hgs eğer köprüyü yılda 1 kullanıyorsan cidden kötü ama köprüyü kullanan birisi isen 5tl hgs ücreti diğeri zaten sizin geçiş ücretiniz.

edit yaşı görmedim arkadaş yerine meco bey diyim saygısızlık olmasın:)

orhan_guney
22-11-2012, 17:09
diyelimki ben şimdi 35TL Verdim kullandım içindede 3 TL kaldı ankaraya gidiyorum ne olcak ben gınede gecıp sonrada içine yukleme yaptıgım zamanmı dusuyor ayrıca dıyelımkı 3 veya 5 TL kaldı yuklemede yapmadım ne oluyor ıptal oluyormu hgs ?

SekoLive
22-11-2012, 17:12
diyelimki ben şimdi 35TL Verdim kullandım içindede 3 TL kaldı ankaraya gidiyorum ne olcak ben gınede gecıp sonrada içine yukleme yaptıgım zamanmı dusuyor ayrıca dıyelımkı 3 veya 5 TL kaldı yuklemede yapmadım ne oluyor ıptal oluyormu hgs ?

orhan abi benim attıgım msjları oku :D

kıssadan hisse 7 gün içinde ödersen sorun yok.

orhan_guney
22-11-2012, 17:16
okudum anlamadım bırdaha soruyorum :) şaka maka kafama takılan ıcınde 3 lira veya 5 lira ile kalsa ne oluyor ?
orhan abi benim attıgım msjları oku :D

kıssadan hisse 7 gün içinde ödersen sorun yok.

SekoLive
22-11-2012, 17:19
okudum anlamadım bırdaha soruyorum :) şaka maka kafama takılan ıcınde 3 lira veya 5 lira ile kalsa ne oluyor ?

abi 3 lira kaldı atıyorm 4 liralık yerden geçtin sorun yok -1 tlye düşüyorsun 7 gün geçmeden 30 tl yüklediğinde 29tl den devam ediyorsun.

orhan_guney
22-11-2012, 17:24
yarın bırtane alıcam postaneden. saol kardeşim bilgilendırmen için.

SekoLive
22-11-2012, 17:25
yarın bırtane alıcam postaneden. saol kardeşim bilgilendırmen için.

rica ederim abi :)

dkaya87
22-11-2012, 20:48
35tl hgs ye verdim yazan arkadaş 5 tl hgs eğer köprüyü yılda 1 kullanıyorsan cidden kötü ama köprüyü kullanan birisi isen 5tl hgs ücreti diğeri zaten sizin geçiş ücretiniz.

ben de oyle umuyordum ama maalesef oyle degil, ilk ciktiginda hgs 5 tl idi ve ben almak icin gittigimde ruhsat sahibinin gelmesi zorunlu dedi ki arac babamin uzerine. kimligini ibraz ettigim halde vermediler ve babam da burada olmadigi icin alamadik. dun annem postaneye gittiginde sadece ruhsatla, 35tl hgs ucreti + 30tl gecis ucreti olmak uzere toplam 65tl'ye pasalar gibi hgs sahibi olduk.

ne ruhsat sahibini istediler, ne de kimlik ibrazi beklediler 35tl bayildiktan sonra hgsye.

imprezaWRC
22-11-2012, 20:51
ben de oyle umuyordum ama maalesef oyle degil, ilk ciktiginda hgs 5 tl idi ve ben almak icin gittigimde ruhsat sahibinin gelmesi zorunlu dedi ki arac babamin uzerine. kimligini ibraz ettigim halde vermediler ve babam da burada olmadigi icin alamadik. dun annem postaneye gittiginde sadece ruhsatla, 35tl hgs ucreti + 30tl gecis ucreti olmak uzere toplam 65tl'ye pasalar gibi hgs sahibi olduk.

ne ruhsat sahibini istediler, ne de kimlik ibrazi beklediler 35tl bayildiktan sonra hgsye.

Nası ya, ne ara 5 TL'lik zımbırtı 35 TL oldu ya :ofk::ofk::ofk:

RSBurak
22-11-2012, 20:52
benim kgs kartımda 45 lira var.Bunu aktaramazmıyım 35 lik kart ücretine razıyım ama üstünede 30 TL bakiye yüklersem ağır olur.

darkmoon
22-11-2012, 20:53
peki bende kafama takılan bir soruyu sorıyım ogs de başıma 2 defa geldi çünki.. hgs dede gelebilir misal geçdik hgs mizdede 100 tl var ama geçerken makina okumadı tanımadı v.b bir şey oldu ogs de başıma 2 kez geldi ne olucak ???

ogs gibi bakiyedenmi düşüyorlar.. yoksa cezamı kesiyorlar.. bende ogs de bakiyeden düşmüşler misal..

lethaldoze
22-11-2012, 20:56
2 Hafta önce sordum 5 Tl+30 Tl içine yüklüyoruz dedi. Toplam 35 yani. 65 nerden çıktı yahu...

sinan-s
22-11-2012, 21:10
Hgs aldım çok mutluyum..Sadece etıketın cama yapıştırılması dışında :D

mcy
22-11-2012, 21:40
Hgs aldım çok mutluyum..Sadece etıketın cama yapıştırılması dışında :D

etiket mi yapıştırıyorlar?

kelalper
22-11-2012, 22:02
peki bende kafama takılan bir soruyu sorıyım ogs de başıma 2 defa geldi çünki.. hgs dede gelebilir misal geçdik hgs mizdede 100 tl var ama geçerken makina okumadı tanımadı v.b bir şey oldu ogs de başıma 2 kez geldi ne olucak ???

ogs gibi bakiyedenmi düşüyorlar.. yoksa cezamı kesiyorlar.. bende ogs de bakiyeden düşmüşler misal..

okumadığı zaman plakaya bakıyorlar kayıtlı OGS varsa oradan düşüyorlar. 10 kere aynı şekilde okumadan geçersen hemen arayıp artık geçmeyin ceza gelecek OGS dedektörünü değiştirin diyorlar. Ben garanti ile yoğun çalıştığım için Otomatik olarak bedavaya verdiler. 20 TL nin altına düştüğü zaman karttan 20 Tl lik çekiyor. OGS de bakiye var mı yok mu takip etmek zorunda kalmıyorsun.

dkaya87
22-11-2012, 22:03
evet etiket cama yapistiriliyor, ogs ile ayni yerde. bi sticker sadece ve bedeli 35tl daha dun aldim arkadaslar. 5tl iken vermek icin binbir zorluk cikardilar, 35tl ye ruhsat bile olmadan verecekler sanki.

darkmoon
22-11-2012, 22:04
okumadığı zaman plakaya bakıyorlar kayıtlı OGS varsa oradan düşüyorlar. 10 kere aynı şekilde okumadan geçersen hemen arayıp artık geçmeyin ceza gelecek OGS dedektörünü değiştirin diyorlar. Ben garanti ile yoğun çalıştığım için Otomatik olarak bedavaya verdiler. 20 TL nin altına düştüğü zaman karttan 20 Tl lik çekiyor. OGS de bakiye var mı yok mu takip etmek zorunda kalmıyorsun.

ama ben ogs demiyorum hgs diyorum..

SekoLive
22-11-2012, 22:08
dkaya ya arkadaş bi sorun oldugunu düşünüyorm keşke bide sizler gitseydinz anneyi kandırmış olabilirler belki satış kotası varsa.

ben heryerde 5 tl olarak okudum cidden saçmalık olur 35 tl ise bir etiket.

darkmoon abi ben yazdım aslında ilk sayfada var ogs gibi eksiye düşüyorsn bir hafta içinde yükleme yapman gerekiyor sadece.

kelalper abi bunda da takip kolay baakiye bitince mesaj geliyor sıfıra düştünz yada işte 2 tl bakiyeniz kaldı diye. takibi burdan sağlayabiliyorsunz

sinan-s abi yapstrmasaydın keşke :) plakan kayıtlıysa geçiyorsun sıkıntı olmuyor

mesela ben hiç okurken geçmedim hep 46tl yazıyor 1 saat sonra msj geliyo boğaziçi köprsünden yaptıgınız geçişin ücreti 3.40 krş diye :)

darkmoon
22-11-2012, 22:18
sekolive ben onu okudumda o benim dediğim değil pek orda paran kalmassa okuyor doldurdunmu düşüyor..

benim dediğim tam tersi hgs den geçerken okumuyor.. hgsendede paran var ama geçiş ihlali oldu okumadı hgs ne oluyor plakana cezamı geliyor yoksa direk hesabındanmı düşüyor.??

SekoLive
22-11-2012, 22:38
abi onuda yazdımya?

geçiş ihlali yani okumama durumunda adamlar direkt düşüyolar ceza falan gelmiyor...

ben şuana kadar bir kere okuyarak geçemedim halbuki doğru yerede yapstırdım bantı.

hep 46 lira ceza gösteriyo alarm ötüyor 1 saat sonra msj geliyor 3.40 kurusdu diye devam ediyorsnz?
yani ogs deki sistemle birerbir aynı eğer plakanıza kayıtlı hgs varsa okumasada ceza gelmiyor.

darkmoon
22-11-2012, 23:02
abi onuda yazdımya?

geçiş ihlali yani okumama durumunda adamlar direkt düşüyolar ceza falan gelmiyor...

ben şuana kadar bir kere okuyarak geçemedim halbuki doğru yerede yapstırdım bantı.

hep 46 lira ceza gösteriyo alarm ötüyor 1 saat sonra msj geliyor 3.40 kurusdu diye devam ediyorsnz?
yani ogs deki sistemle birerbir aynı eğer plakanıza kayıtlı hgs varsa okumasada ceza gelmiyor.

ok çok sağol :)

cnrsrn
23-11-2012, 00:47
bide bu hgs lerin etiket yerine kart olanları varmış bilgisi olan var mıdır

erkin006
23-11-2012, 00:56
diyelimki şuan kullandığım arabaya aldım yapıştırdımyada yapıştırmadım o çok önemli değilde...arabayı sattım diyelim bu zımbırtı arabaya kayıtlı olduğu için uçup gidecek arabayla öylemi? yeni arabaya bidaha al...

RSBurak
23-11-2012, 13:54
az önce gittim aldım 5 lira etiket ücreti 30 lirada bakiye yükledi.KGS nin içindeki parayı ne yapacağız diye sordum otoban girişlerindeki yerlerde aktarma yapabiliyormuşuz.hiçte estetik değil bu arada.bant yapıştırmışın gibi duruyor.

imprezaWRC
23-11-2012, 14:10
Şirket aracı için HGS alan oldu mu aramızda?

Birde araç kiralam şirketleri bu işin içinden nasıl çıkacaklar merak içindeyim. Adamlar her araca HGS ya da OGS'mi alacak ?

aslan
23-11-2012, 14:17
Sabah işe gelirken gördüm üst geçide asmışlardı KGS 31 aralıkta sona eriyor HGS nizi alın diye

RSBurak
23-11-2012, 14:22
vaktiniz varsa şimdiden gidip alın bence.. son günlere doğru çok yoğun olacak gibi.

imprezaWRC
23-11-2012, 14:29
vaktiniz varsa şimdiden gidip alın bence.. son günlere doğru çok yoğun olacak gibi.

Vatandaşa eziyet etmeyi hizmet sanıyorlar, bir zahmet uzatıversinler o süreyi. :ofk:

RSBurak
23-11-2012, 14:38
Vatandaşa eziyet etmeyi hizmet sanıyorlar, bir zahmet uzatıversinler o süreyi. :ofk:

oturduğum bölgede ptt şubesi var hemde ana dağıtım yeri gittim adama anlatıyorum derdimi bize böyle bir eğitim verilmedi çarşıdaki ofisten halledin işinizi diyor.Gittim çarşıya bir tane memuru görevlendirmişler 10 tane normal sıra geçiyor 1 tane hgs sırası 6 kişi vardı önümde 1 saat bekledim.Son günlerde dahada kötü olur.

EM-RE
23-11-2012, 14:52

Bence bir zahmet artık uzatmasalarda 2 saatten önce evimize gidebilsek (önümüzde ki 1 ayla beraber bu muhabbet 3 aydır dönüyor.).belki bir faydası dokunur trafige,hoş ben yine fsm nin açılacağını zannetmiyorum da bir umut işte...
İçi boş kgs yüzünden özellikle cumartesi kilit trafik..Hafta içi kgs zaten pek problem yaratmıyor.KGS trafigi sadece cumartesilerine yansıyor.

mcy
23-11-2012, 14:55
Bence bir zahmet artık uzatmasalarda 2 saatten önce evimize gidebilsek (önümüzde ki 1 ayla beraber bu muhabbet 3 aydır dönüyor.).belki bir faydası dokunur trafige,hoş ben yine fsm nin açılacağını zannetmiyorum da bir umut işte...
İçi boş kgs yüzünden özellikle cumartesi kilit trafik..Hafta içi kgs zaten pek problem yaratmıyor.KGS trafigi sadece cumartesilerine yansıyor.

konuyla ilgili ciddi bir yaptırım yok anladığım kadarıyla. 31 aralık günü KGS ile gişelerde takılı kalan insanları çok görürüz biz. Yıl başı gecesi/sabahına hazırlıklı olun bence. HGS sistemine geçmemiş insanlar kilitleyebilir gişeleri.

imprezaWRC
23-11-2012, 15:02

HGS ile gişelerden sonra oluşacak trafiğe frene basmadan yetişmiş olacaksın birşey değişmeyecek.

EM-RE
23-11-2012, 15:07
HGS ile gişelerden sonra oluşacak trafiğe frene basmadan yetişmiş olacaksın birşey değişmeyecek.

İşim gişelere kadar zaten :D köprü üstü çok mühim değil :)

Emre Ekrem
23-11-2012, 15:18
Hgs nin bir alt sınırı yok, içindeki bakiye bittiği sürece PTT den yükleyebilirsiniz ayrıca bakiye olmadan geçiş yaptığınız da 7 iş günü içerisinde ödeme yapmanız gerekir, aksi takdirde kara listeye alınırsınız.

Eskiden en az 3o tl devamlı olmak zorunda idi fakat aşırı tepki alınca ulaştırma bakanlığı vazgeçti.

imprezaWRC
23-11-2012, 15:55
İşim gişelere kadar zaten :D köprü üstü çok mühim değil :)

Keşke tüm trafiğin çözümü HGS'de veya OGS'de olsaydı.

Birbirinin kıçının dibinden ve hatta sol şeritten giden ağır kanlı özellikle de ticari araç sürücülerini de bir zahmet psikolojik destek versinler, başka şeritlerin olduğunu fark etsinler.

Birde trafiğin yoğun olduğu saatlerde kaza yapıp trafiği felç edenlerede ceza kessinler belki o zaman trafik problemi çözülür.

Sanada hak veriyorum, hıyar gibi kgs'sinde bakiye kalmayanlar gişenin içine kadar gidip diğer araç sürücülerinden kgs dileniyorlar, bana öylesi denk geldiğinde geç birader cezası neyse öde diyorum eminim içinden bana epey saydırıyordur, ama umrumda değil. :D

YavuzNaz
23-11-2012, 16:25
Son güne kadar beklememenizi tavsiye ederim bende kgs kartımın bitmesini fırsat bilerek, 16 kasım günü şişli postanesinden HGS etiketimi aldım 5 Tl. etiket ücreti 30 lirada kontor yüklendi kullanmaya başladı, bence OGS den daha avantajlı çünki depozitosu yok ve yüklediğiniz tutarı zaten kullanmaya başlıyorsunuz, birde gişelerde bekleme olayı yok bence hem yeni fiyat düzenlemelerine maruz kalmamak, hemde postanelerdeki yoğunluğu yaşamak istemiyorsanız şimdiden alın.
Not: HGS sadece merkez postanelerde var mahalle arasında ufak posta şubelerinde yok bilginiz olsun.

mcy
13-12-2012, 13:59
Beylikdüzü, PTT şubesinden 15TL kart bedeli 30TL Kontör ile 45TL den HGS alımı yaptım. Almak isteyen arkadaşlara bilgi amaçlı paylaşıyorum. Etiket şeklinde olan HGS'ler tükenmiş sadece kart şeklinde olanlar var. Kart şeklinde olanların kılıfları da tükenmiş durumda. Bir ara uğrayın verelim dediler.

Sezgin
13-12-2012, 14:05
Beylikdüzü, PTT şubesinden 15TL kart bedeli 30TL Kontör ile 45TL den HGS alımı yaptım. Almak isteyen arkadaşlara bilgi amaçlı paylaşıyorum. Etiket şeklinde olan HGS'ler tükenmiş sadece kart şeklinde olanlar var. Kart şeklinde olanların kılıfları da tükenmiş durumda. Bir ara uğrayın verelim dediler.

Aynen öyle illa etkiket isteyenler en yakın adres bahcesehır subesınden alabılırler.

SekoLive
13-12-2012, 14:36
ben etiketin tükendiğini sanmıyorum

bana kalırsa kasıtlı yapılıyor bu kadar hgs alın reklamının peşine iyi kâr elde ediceklerdir.

tanıdık pttci bulup bence alınırı vardır :)

RSBurak
13-12-2012, 15:28
kart işi nasıl oluyor ben onu anlamadım gişeye gelirken elimizdemi tutuyoruz ?

raptor
13-12-2012, 15:36
Birden çok araca sahip olan kişiler ne yapacak peki ? Her araca ayrı HGS mi alınacak ? Cüzdanımda taşıyordum ne güzel KGS mi , araç fark etmeksizin çıkarıp basıyordum bu HGS kart gibide değilki koy cüzdana taşı :mad:

lucky Jackal
13-12-2012, 15:37
beyler benimde yardıma ihtiyacım var,***** Ankara içi ogs kgs lazım değil diye bizde hiç kullanmıyorduk. KGS kartım vardı istanbula giderken yükleyip gidiyordum. Şimdi haftaya istanbula gidicem ama nasıl gidicem :) şimdi bu kgs'ye bir şey yükleyemicez anladığım kadarı ile,mecburen hgs veya ogs mi alıcam

ahmetbaha-drs
13-12-2012, 15:38
Ayın 15'ine kadar KGS'ye yükleme yapabiliyorsun 2012'nin son gününe kadarda kullanılabiliyor KGS.

lucky Jackal
13-12-2012, 15:42
Ayın 15'ine kadar KGS'ye yükleme yapabiliyorsun 2012'nin son gününe kadarda kullanılabiliyor KGS.eyvallah sağolasın,15 i olmadan yükliyim o zaman ben.Haftaya sıkıntı olmasın

imprezaWRC
14-12-2012, 09:21
Kart tipi HGS nedir cama kartı mı tutacağız nedir neyin nesidir?

mcy
14-12-2012, 10:01
Kart tipi HGS nedir cama kartı mı tutacağız nedir neyin nesidir?

evet hocam cama doğru tutuyorum. rezillik!

cihan
14-12-2012, 10:12
evet hocam cama doğru tutuyorum. rezillik!

niye rezillik hocam?

darkmoon
14-12-2012, 10:34
cam termik ise algılamada sıkıntı olabilir camın petekli siyah kısmına tutması gerekir oda hakkatten rezillik. ben almadım henüz ama alan arkadaşlarımda geçerken bazen okumuyormuş bu sıkıntıyı çeken varmı.. sistem tam oturmamış sanırsam bir geçiyormuş okuyomuş bir geçiyormuş okumuyormuş. sanırım ogs en iyisi şimdilik..

SekoLive
14-12-2012, 12:05
cam termik ise algılamada sıkıntı olabilir camın petekli siyah kısmına tutması gerekir oda hakkatten rezillik. ben almadım henüz ama alan arkadaşlarımda geçerken bazen okumuyormuş bu sıkıntıyı çeken varmı.. sistem tam oturmamış sanırsam bir geçiyormuş okuyomuş bir geçiyormuş okumuyormuş. sanırım ogs en iyisi şimdilik..

ben 2.5 aydır kullanıyorm kesinlikle 1 kere dahi okumadı

sorun okuyup okumaması değil

plakaya kayıtlıysa dert tasa yok onlar parayı cekiyolar yasal tutarı neyse.

hgs nin tek sıkıntısı bana göre kiralık araçlarda olur adam kiraladıgı arabaya hgs mi alacak aldıgı arabanınkinin durmadan taşımak zorndamı kalacak saçma sapan iş

imprezaWRC
14-12-2012, 12:42
ben 2.5 aydır kullanıyorm kesinlikle 1 kere dahi okumadı

sorun okuyup okumaması değil

plakaya kayıtlıysa dert tasa yok onlar parayı cekiyolar yasal tutarı neyse.

hgs nin tek sıkıntısı bana göre kiralık araçlarda olur adam kiraladıgı arabaya hgs mi alacak aldıgı arabanınkinin durmadan taşımak zorndamı kalacak saçma sapan iş

İstanbul dışında araç kiraladığımda eskiden cebime kgs'mi koyuyordum otobanlardan rahat rahat geçip gidiyordum. Şimdi kiralama şirketlerine ve benim gibi sık araç kiralayanlara resmen eziyet. Misal Avis, adamların havuzunda deli gibi araç var, ne yapacak her araç için hgs'mi alsın ya da ogs'mi, sonra aracı satarken otur sil baştan bir daha uğraş dur.

Merak ediyorum birşeyi yaparken en azından bir bilene, ufku geniş birine soruyorlar mı, birader biz böyle bir sistem getireceğiz, pilot bölgede seçmeyeceğiz, biz yaptık oldu olacak ne dersin, olmaz yapmayın, tamam hemen yapıyoruz :D :D

HGS ile trafik çözülecek mi şimdi, özellikle köprü gişeleri çok rahatlayacak değil mi?
4 şerit bir anda 30 şerit olsun, millet hurra saldırsın gişelere, sonra o huni bir anda tekrar 4 şeride düşsün, millet köprünün bacağında veya gişelerden sonra yine üst üste yığılsın. Sonra ileriye arıza şeridine eds niyetine 2 tane polis dik, millet o polisleri görüncede frene asılsın, 10 numara 5 regenerative braking yaparız. Bu kadar çok frene bastırıyorlar ya, gideyim Yaris Hybrid alayım hiç değilse bu kadar frenlemeye garibimin aküleri dolar.

Ya birader madem bu sistem tam oturmadı ne halet etmeye insanları zorluyorsun, iki ayağı bir pabuca sokturuyorsun, bu kadar kesin bir son tarih koyuyorsun. Yetmiyor 15 aralıktan sonra kgs dolumu yapılmayacak diyorsun.

Birde dikkatimi çekiyor; hgs gişelerini çoğu yerde en dibe atmışlar, madem millete kolaylık sağlayacaksın ne halt etmeye adamı kgs kuyruğuna girenlerin arasından zıplattırıyorsun.

darkmoon
14-12-2012, 13:06
bende motorsikletde var geçen kgs ile geçdim ama hgs ile nasıl geçicez orasıda ayrı bir muamma bu iş çok saçma oldu..

mcy
14-12-2012, 13:10
niye rezillik hocam?

cevabı darkmoon vermiş. bazen okuyor bazen okumuyor. bende tereddütte kalıyorum. acaba ben mi okutamadım diye. kartın arkasını çeviriyorum acaba yanlış mı tuttum diye. geçtikten sonra ekranada çok geç bilgi yazıyor. okuyamıyorsun. bir saçmalık var. her geçişinde ne olduğunu bilmeden geçiyorsun.

imprezaWRC
14-12-2012, 13:20
bende motorsikletde var geçen kgs ile geçdim ama hgs ile nasıl geçicez orasıda ayrı bir muamma bu iş çok saçma oldu..

Fenamı işte, motorsikletle akrobasiyi öğrenirsin :D :D :D

darkmoon
14-12-2012, 13:24
Fenamı işte, motorsikletle akrobasiyi öğrenirsin :D :D :D

uğraşamam valla bazı motorcular gibi kıvırır plakayı geçerim ötsün arkamdan :D

BARR
14-12-2012, 13:50
Etiket tipi Hgs aldim, 3 kere kopruden gectm skntisiz gayet memnunum:)

mmustu
14-12-2012, 14:06
Ya gidin hesabiniz olan bi bankadan ogs alin bakiyesi biti pttye git yatir derdi olmasin :)t

imprezaWRC
14-12-2012, 14:11
Ya gidin hesabiniz olan bi bankadan ogs alin bakiyesi biti pttye git yatir derdi olmasin :)t

Ziraat'ten ogs alıp, x bankadan otm. ödeme talimatı versek nasıl olur :D

Bende PTT ile uğraşmak istemiyorum.

darkmoon
14-12-2012, 14:20
hgs sağlam olsa atıcam bir 100 tl kafam kulağım rahat eder 100 tl beni 2 sene götürürde şu okumama sorunu canımı sıkdı.. otomatik hesap bakiyesinden düşüyormuş kaçak geçiş olsada ama onunda sayısı varmış mail attım hgs ye 9 dan fazla kaçak ihlal olursa gene galiba cezai yaptırıma giriyormuş yada öyle bir şey..

SekoLive
14-12-2012, 14:49
hgs sağlam olsa atıcam bir 100 tl kafam kulağım rahat eder 100 tl beni 2 sene götürürde şu okumama sorunu canımı sıkdı.. otomatik hesap bakiyesinden düşüyormuş kaçak geçiş olsada ama onunda sayısı varmış mail attım hgs ye 9 dan fazla kaçak ihlal olursa gene galiba cezai yaptırıma giriyormuş yada öyle bir şey..

o mail elinde varsa merak ediyorm abi banada atarmsın en az 40 geçişim var kaçak hepsi ceza v.s.de olmadı

darkmoon
14-12-2012, 15:04
o mail elinde varsa merak ediyorm abi banada atarmsın en az 40 geçişim var kaçak hepsi ceza v.s.de olmadı

maili silmişim ama sent klasöründe yolladığım mail duruyor aynen buraya yapıştırıyım.. bu arada hgs@ptt.gov.tr ye mail çekersen cevaplıyorlar ben iki sorum oldu biraz geç cevap verdiler ama verdiler..

merhaba merak ettiğim iki mevzu var hgs hakkında

1) bende iki araba bir motorsiklet var motorsiklet için etiketi yapıştırabiliceğim bir alan yok bana kart lazım ama bugün 3ptt ye gittim ellerinde kart olmadığını etiket olduğunu söylediler sanırım bu kart eski kgs gibi oluyor okutucaz makineye geçerken yanlışmıyım acaba??

2) misal arabayla geçerken hgs gişesinden hgs yi okumadı bu yönde internette bazı şeyler okudum çünkü ama hgs hesabımdada misal 100tl var bu okumadan geçen geçiş ihlalinde para cezalı olarakmı geliyor yoksa direk cezamı yiyoruz yoksa ogs gibi okumadan geçsede bakiyemizde para varsa bakiyemizden otomatik düşüm oluyormu..

birinciye verdikleri cevap kartın kgs gibi olmadığı aracın içinden gene okutmak zorunca olduğumuz yönündeydi..

ikinciye verdikleri cevap bakiyeden düşdüğü ama belli 7 yada 9 du yanlış hatırlamıyorsam üst üste geçiş ihalli olursa cezai yaptırım mı ne öyle bir şey yazmışlardı olucağı yönündeydi.. yani cezanın gelebiliceği yönündeydi..

istersen sende sor..

SekoLive
14-12-2012, 15:10
abi şimdi yazılanlara göre bana haciz gelmeli.

her geçişimde okumadı ama 1 saat içinde msj geldi hatta son 1 haftadır geçişlerde plakada yazıyo 34xxxxx plakalı aracınızla yapms oldugunuz geçişin ücreti 3.40 tl dir diye

kafam karıstı arkadşım hgs call center'ında calsıyırodu ona soracağm aksam herhalde en iyi o bilir

darkmoon
14-12-2012, 15:14
abi şimdi yazılanlara göre bana haciz gelmeli.

her geçişimde okumadı ama 1 saat içinde msj geldi hatta son 1 haftadır geçişlerde plakada yazıyo 34xxxxx plakalı aracınızla yapms oldugunuz geçişin ücreti 3.40 tl dir diye

kafam karıstı arkadşım hgs call center'ında calsıyırodu ona soracağm aksam herhalde en iyi o bilir

ok bir sor öyle sınırsız ise ihlalli geçiş o zaman bende direk hgs alırım ogs makine banka ile uğraşmak istemiyorum.. ben 100 tl atsam zaten bana yeter bir buçuk yıl hatta iki yıl..

zafer_0403
14-12-2012, 15:20
Shell Halkbankası anlaşmalı KGS Kartı olup içindeki bakiye ne olacak diyenler için yazıyorum Halbankasını aradım KGS bankoları yılbaşında kaldırıldıktan sonra aşağıdaki linkteki şubelerden paraları ödeyeceklerini söylediler. Genel Müdürlükten yazı gelmiş bilginize.

TRKYE HALK BANKASI A.. (http://www.halkbank.com.tr/channels/1.asp?id=2344)

CaN92
14-12-2012, 17:51
Merhaba İzmir Çeşme otoyolunda çalışıyorum bu işlerle uğraştığım için sorulara bildiğim kadarıyla yanıt verebilirim.

HGS niz var geçerken okumadı ceza gelmez ama bunun belli bir geçiş sınırı var o sınırı geçerseniz karalisteye alır ondan sonraki geçişlerinizde ceza gelir.

mcy
14-12-2012, 19:22
Merhaba İzmir Çeşme otoyolunda çalışıyorum bu işlerle uğraştığım için sorulara bildiğim kadarıyla yanıt verebilirim.

HGS niz var geçerken okumadı ceza gelmez ama bunun belli bir geçiş sınırı var o sınırı geçerseniz karalisteye alır ondan sonraki geçişlerinizde ceza gelir.

bu sınır kaç kaçak geçiş için geçerli.

CaN92
14-12-2012, 19:29
bu sınır kaç kaçak geçiş için geçerli.

OGS için 9 geçiştir.Ben OGS ve KGS ilgileniyorum HGS ye ptt görevlileri bakıyor.

deniz
14-12-2012, 19:53
bugun hgs ıle sıftah yaptım bomboştu ama ılerde yıne gırdık :D

mcy
24-12-2012, 16:49
aynen hgs'ler bomboş.. :D

SekoLive
24-12-2012, 16:51
OGS için 9 geçiştir.Ben OGS ve KGS ilgileniyorum HGS ye ptt görevlileri bakıyor.

hgs de'de bu olay gerçekmidir? yoksa sadece ogs içinmi var

ErenErdem
24-12-2012, 17:00
30 la geçtiğimde bile arabanın arka lastiği gişeden çıkarken yeşik ışık yanıyor, her seferinde kaçak geçmiş olma şüphesiyle geçiyorum.

Ogs nin biip ini aramamak elde değil :)

Tunacan
26-12-2012, 10:01
İki sorum olacak;

1) Mevcut OGS ler ne zamana kadar kullanılabilecek?

2) Sattığımız araca ait OGS yi ne yapabiliriz?

Teşekkürler:..

SekoLive
26-12-2012, 10:04
1) Şuan net bir tarih yok ama en az 1 yıl daha ogs devam edicek

2) bankaya bildirim yapmanız lazım sattıgınz arac plaka değişmediyse ogs geçişleri sizden çıkmasın diye.

imprezaWRC
26-12-2012, 10:36
1) Şuan net bir tarih yok ama en az 1 yıl daha ogs devam edicek

2) bankaya bildirim yapmanız lazım sattıgınz arac plaka değişmediyse ogs geçişleri sizden çıkmasın diye.

Nasıl yani, bu adamlar OGS'yide mi kaldıracaklar.

SekoLive
26-12-2012, 10:41
Nasıl yani, bu adamlar OGS'yide mi kaldıracaklar.

abi sölenenler o yönde bence kalkmaz diyorm ama gel görki neleri değiştirdiler neleri kaldırdılar ogs cok büyük bişi deil kaldırabilirler.

edit: haberi yazan egs diye yazmıs acaba trakyalımı h yerine e kullanmıs :)))

KGS ve OGS NE Zaman Kalkacak 2012 Haber | İşkur (http://www.iskur.us/genel/kgs-ve-ogs-ne-zaman-kalkacak-2012-haber.html)

darkmoon
26-12-2012, 11:14
hgs de ogs de mantığı aynı iki sistemi teke çekebilirler..

CaN92
26-12-2012, 15:36
OGS de olduğu gibi HGS dede kaçak geçişlerde bir sınır var.HGS de tam sayısını bilmiyorum ama belli bir kaçak geçişten sonra kara listeye alır ve ceza gelir.

SekoLive
26-12-2012, 16:04
OGS de olduğu gibi HGS dede kaçak geçişlerde bir sınır var.HGS de tam sayısını bilmiyorum ama belli bir kaçak geçişten sonra kara listeye alır ve ceza gelir.

aradım sordum arkadaşım call centerlıgını yapıyor böyle bişi yok dendi.

ancak limit yoksa kaçak geciyosanz belli bi geçişden sonra 9-10 vs. sizin dediğiniz gibi olabilir, oda hakkıdır yani.

lethaldoze
26-12-2012, 17:17
Sonunda başardım hgs almayı. Sıfır km f458 italia almış kadar sevindim yemin ediyorum ellerim titredi yapıştırıken. Postanedeki kzı bile şaşırdı sevincime altı üstü hgs işte.
Ama sen 1 hafta içinde alırsan sıkıtı yok die 2 kere hgs den geçtikten sonra 5 gün dolaşmadığın ptt kalmasın, gittiğin ptt nin yarısında hgs yok diye, yarısından çoğundada 40-45 dk beklemene rağmen sisitem gitsin tabi sevinirim.
Bi iş yapıyolar ama altyapıları sistemleri yok doğru düzgğün çalışan. Hem Amak zorundasın hem sisitem yok bi türkiyede olur ancak.

darkmoon
26-12-2012, 19:58
arkadaşlar şehir efsanesi olmuş şu kartın aparatını gören duyan resmini bilen varmı.. bir kartın aparatı var deniyor ama yalan rüzgarı olmuş tam..

Boost Up
26-12-2012, 20:16
hgs yi yapıştırdım bugün, içimde okumayacakmış gibi bir his var. beyaz kısım ön camdanda bir o kadar iğrenç gözüküyor.

soru olarak, ön cam filmi olupta hs yapıştıran var mı aranızda?

SErhat.
26-12-2012, 20:17
Bugün akşam önümdeki ticari taksi HGS gişesinden geçti. Geçer geçmez ekranda "Kaçak Geçiş - 46.50 TL" yazdı.

Benimkini de okumazsa diye işkillendim ama 3.40'la kurtardık yine günü..:D

c20let
26-12-2012, 20:39
İş bankası internet şubesinden başvurdum. Paşalar bi güzel çekti ücreti karttan kuryeye verildi dedi :D ama ne gelen var ne giden arayınca sistemden kontrol edemiyoruz kuryeyi çok yeni bi hizmet hgs efendim zart efendim zurt efendim :D özetle iş bankası internet şubesinden işler rayına oturana kadar uzak durun

ahmetbaha-drs
26-12-2012, 21:10
Bu HGS'yi diyelim ki aldık bir süre sonra aracı satarken nasıl olacak? Araç üzerinde mi kalıyor yoksa devredebiliyormuyuz? :S Gerçi sticker ama.

SErhat.
26-12-2012, 21:51
@c20let
Ben İş Bankası'nın şubesinden aldım. Ücretsiz verdiler zaten. Sadece içine yükleme yapıldı. Keşke sen de öyle yapsaydın.

@ahmetbaha-drs
Bana söylenen araç satıldığı anda HGS etiketinin de Ptt'ye gidip iptalini gerçekleştirmekmiş. Araç üzerinde devri gibi bir durum söz konusu değilmiş.

SOMEONESPECIAL
27-12-2012, 08:49
HGS kullanıpta memnun olan var mı ?
Almayı düşünüyorum. 3 Tane şirket arabasına aldık.
Hepsinde de okumama yapar mı ya ?

OGS mi alsam ? OGS iptal olacak filan deniliyor ama
8 Milyon OGS kullanıcısına 40TL cihaz bedelini nasıl
öderler bilemiyorum ?

onursumer
27-12-2012, 09:04
geçmiş yazılara bakmadımda hgs ye otomatik odeme talimatı geldimi ?

dün bitane araç aldım geldiyse hgs alıym ama yoksa ogsden devam :)

ahk
27-12-2012, 09:05
kredili hesabın yani ek hesaplı bi hesabın varsa hesaptan ödemeyi kabul ediyorlar.

onursumer
27-12-2012, 09:09
o bankada hesap zorunluluğu var yani ozaman ogs alıym ben

Frid
27-12-2012, 10:01
garantiden talepte bulundum da bu garantinin kurye kısmının sorunlu olduğunu unutmuşum 1 haftadır gelemedi :D

SekoLive
27-12-2012, 10:08
garantiden talepte bulundum da bu garantinin kurye kısmının sorunlu olduğunu unutmuşum 1 haftadır gelemedi :D

ilk ve tek işim ogs aldıgımda oldu onlarla.

şöle söliyim cinayet işleyeleri anladım...

merkezlerinden o cihazı getirenlere kadar hepsinde sıkıntı var

laf anlatamıyorsun.

üstüne üstük para verdiğin cihaz cıktıgı tarihden günler sonra ya geliyo ya gelmiyor.

mcy
27-12-2012, 10:08
Bugün akşam önümdeki ticari taksi HGS gişesinden geçti. Geçer geçmez ekranda "Kaçak Geçiş - 46.50 TL" yazdı.

Benimkini de okumazsa diye işkillendim ama 3.40'la kurtardık yine günü..:D

ekran çok geç yazıyor ben okuyamıyorum yavaşlayıp bakmak lazım aslında. 46.50tl tek geçiş cezasımı acaba.

free-hifi
27-12-2012, 10:11
ya arkadaşlar strese sokmayın okumaz felan deyipte :(

SekoLive
27-12-2012, 10:14
ekran çok geç yazıyor ben okuyamıyorum yavaşlayıp bakmak lazım aslında. 46.50tl tek geçiş cezasımı acaba.

evet tek kaçak geçiş cezası.

Frid
27-12-2012, 10:16

laf anlatamıyorsun.

üstüne üstük para verdiğin cihaz cıktıgı tarihden günler sonra ya geliyo ya gelmiyor.

haklısın Serkan, maaş müşterisi olmasam hiç yanından geçmem o derece sığır dolu,

Frid
27-12-2012, 10:17
ya arkadaşlar strese sokmayın okumaz felan deyipte :(

plakaya tanımlı olduktan sonra korkacak bir şey yok

SekoLive
27-12-2012, 10:18
haklısın Serkan, maaş müşterisi olmasam hiç yanından geçmem o derece sığır dolu,

kanka o kurye firmasının adının unuttum ama onlar garantidekilerden cok kötü derecedeler yani garantiyi bi dahaki aramanda mutlulukla ararsın..

ben hayatımda böyle sorunlu bi yer görmedm ismini bile sinirden unutmusum

adamlara diyorm kardesm uzun yola gidicedm 1 haftadır gelmesi gerken şey bakırköy gibi merkezi yere gelemedi ben vazgeçtim getirmeyn adres verin ben gelip alayım yok efendim gizliymis yok olmazmıs onların cozemediği işi ben çözeyim dedim ondada delirttler.

umarım böyle sorunlar yaşamazsın

Frid
27-12-2012, 10:25
kanka o kurye firmasının adının unuttum ama onlar garantidekilerden cok kötü derecedeler yani garantiyi bi dahaki aramanda mutlulukla ararsın..

ben hayatımda böyle sorunlu bi yer görmedm ismini bile sinirden unutmusum

adamlara diyorm kardesm uzun yola gidicedm 1 haftadır gelmesi gerken şey bakırköy gibi merkezi yere gelemedi ben vazgeçtim getirmeyn adres verin ben gelip alayım yok efendim gizliymis yok olmazmıs onların cozemediği işi ben çözeyim dedim ondada delirttler.

umarım böyle sorunlar yaşamazsın

maaş yada kk hangisi hatırlamıyorum aynı sorunu yaşadım aynı yöntemi izledim bana da gizli dediler, kuryenet olması lazımdı

MR2
27-12-2012, 10:41
Bende elimde kalan KGS yi bitirmek için kaç gündür KGS gişelerini kullanıyorum Esenyurt AKBATI gişelerinden çıkıyorum okuttuktan sonra para eksiliyor yeşil ışık yanıyor bariyer kalkıyor tam geçiyorum siren çalıyor(kaçak geçiş sireni) :)
Ulen iki gün sonra ceza gelirmi acaba diyorum kendi kendime. Bahçeşehir gişelerinden çıkarken bu uyarıyı yapmıyor ama esenyurt gişelerinde bi iş var !

lethaldoze
27-12-2012, 10:42
ben 10 km hızla geçtim hatta durudm sona doğru yinede yazıyı zor okudum. Biraz kıt beyinli bi sistem geç ayıkıyo mevzuya...

imprezaWRC
27-12-2012, 11:05

laf anlatamıyorsun.

Bankaların çalıştığı bir firma var merkezi Ayazağa'da birde Bahçeköy'de yerleri var. Muhtemelen o firma olabilir. Ayazağa'daki yerlerinde kapı otomatik açılıyor, içeri giriyorsun siyah bir camın arkasından birileri seninle konuşuyor, bir Allah'ın kulunu göremiyorsun :D Resmen camlarla, duvarlarla konuşuyorsun :D
Bahçeköy'deki yerde insan yüzü görüp birileriyle konuşabiliyorsun. Ama genel olarak hemen hemen herkesin bilgilerinin olduğu bir firmaya elini kolunu sallayıp gitsende içeri almazlar.

SekoLive
27-12-2012, 11:24
abicim haklısın içeri almasınlarda ben şunu sundum günlerdir sizin yüzünüzden ulaşmadı ben geliyim kargonuzdan kapıda alıyım hatta verin motokuryeyi telefonundan arıyım .

hiç birine olur yön göstermediler.

imprezaWRC
27-12-2012, 11:32
abicim haklısın içeri almasınlarda ben şunu sundum günlerdir sizin yüzünüzden ulaşmadı ben geliyim kargonuzdan kapıda alıyım hatta verin motokuryeyi telefonundan arıyım .

hiç birine olur yön göstermediler.

Şimdi onların yönünden bakarsan onlarda bu bilgileri vermemekte haklılar. Ama seni mağdur etmişler, o yüzden de işi hızlandırmaları lazımdı.

ruudvan
27-12-2012, 11:46
ıyı hatırlattınız kredılı kgs kartım vardı pedere soledım onu hgs ye cevırsın dıe :D uyuz olmaya basladım bu kopru olayına .ıdo zaten ıs saatlerınde ferıbot fıyatlarına zamlı tarıfeyle gecırıyor en guzelı karsıya gecmemmek.

imprezaWRC
27-12-2012, 12:44
ıyı hatırlattınız kredılı kgs kartım vardı pedere soledım onu hgs ye cevırsın dıe :D uyuz olmaya basladım bu kopru olayına .ıdo zaten ıs saatlerınde ferıbot fıyatlarına zamlı tarıfeyle gecırıyor en guzelı karsıya gecmemmek.

En güzeli İstanbul'dan gitmek.

bektas_talay
27-12-2012, 12:48
garantiden hgs aldım ilk geçişte girdi yok dedi 15 tl kesi uyuz oldum sonraki geçişlerdede ışık sonradan yanıyor kaçla geçmeliyiz 40 50 gibi geçiyorum ama durmak gerekyiro sanırım böyle olacaksa ogs ye dönücem oda sıkıntılı samandıra gişesi bozukmuş bana 300 tl ceza geldi 2 kere ogs yi kaldırıp attım

darkmoon
27-12-2012, 12:52
En güzeli İstanbul'dan gitmek.

benimde tek hayalim biraz sabit gelirim olsa iki dakka durmam direk ege yada akdenizde güzel bir sahil kasabası..

Ramcho®
27-12-2012, 12:57
hgs nin kart biçiminde olanları varmış onu aldığımızda her araçta kullanabiliyor muyuz?

imprezaWRC
27-12-2012, 13:01
benimde tek hayalim biraz sabit gelirim olsa iki dakka durmam direk ege yada akdenizde güzel bir sahil kasabası..

Aklımı okudun, artık hangimize önce kısmet olursa diyeyim. :)
İki gündür demir takviyesi alıyorum, hastaneden çıkar çıkmaz aldığım demiri trafikteki sinir harbi nedeniyle geri veriyorum. Hastaneden 5'te çıkıyorum evime 1 saatte anca gidebiliyorum. Artık sinirden arıza şeridinde gidenleri videoya çekmeye başladım.
Trafiğinden, isparkından, avm'sinden, vergisinden...herşeyinden bıktım.
Yarında Edirne'de işim var, artık kimbilir kaç saatte gider, kaç saatte dönerim. Ama bu sefer gişelerden KGS ile geçeceğim. HGS ile geçip üstüne birde kaçak geçtiniz yazısı görürsem o hızla karayolları binasından içeri frensiz dalarım.
Yakındır cinnete bağlıycam, az kaldı.

imprezaWRC
27-12-2012, 13:03
hgs nin kart biçiminde olanları varmış onu aldığımızda her araçta kullanabiliyor muyuz?

HGS kartı okutabiliyormusun diye sorsan...
Diğerinide bilmiyorum ama sistem daha oturmadığından, plakaya kayıtlı hgs'ni gidip başka araçta kullanıp üstüne birde kaçak geçiş uyarısı görürsen plakaya kayıtlı olmayan araçla geçtiğinden haşırt diye kaçak geçişi saplarlar diye düşünüyorum.

darkmoon
27-12-2012, 13:09
Aklımı okudun, artık hangimize önce kısmet olursa diyeyim. :) .

valla son 5 senedir sırf bu hususda yatırım yapıyorum biraz sabit gelir amaçlı bir iki yerden sabit gelir gelirse direk gidicem emekli olmamada az kaldı zaten o tip yerlerde bir parada gitmiyor istesende harcayamıyosun.. benzin masrafın yok ufacık yerler istesende yakamıyorsun :) trafik yok dert yok tasa yok..

imprezaWRC
27-12-2012, 13:32
valla son 5 senedir sırf bu hususda yatırım yapıyorum biraz sabit gelir amaçlı bir iki yerden sabit gelir gelirse direk gidicem emekli olmamada az kaldı zaten o tip yerlerde bir parada gitmiyor istesende harcayamıyosun.. benzin masrafın yok ufacık yerler istesende yakamıyorsun :) trafik yok dert yok tasa yok..

Yanlız gidilecek yerde, hastanenin, itfaiyenin...vs'nin çok yakında olması ve yazında yazlıkçı tayfa tarafından işgal edilmemesi lazım, yoksa büyükşehirden kaçmanın pek bir anlamı kalmaz.
Bende her istanbul dışı seyahatimde gittiğim bölgeleri analiz ediyorum. Dönüyor dolaşıyor bütün yollar Ege sahillerine çıkıyor.
Ulan konu HGS'den nerelere geldi yine :D

ruudvan
27-12-2012, 13:32
peder aradı kgs yı ıptal ettırdım hgs arac camından sokulup alınmıyormus dedı ogs alıyorum dedı.
ogs paralı baba dedım yok masraf almıyorlar dedı bnde oww shıt dedım :D

ogs ye para verılmıomus ya.

imprezaWRC
27-12-2012, 13:34
peder aradı kgs yı ıptal ettırdım hgs arac camından sokulup alınmıyormus dedı ogs alıyorum dedı.
ogs paralı baba dedım yok masraf almıyorlar dedı bnde oww shıt dedım :D

ogs ye para verılmıomus ya.

Peder OGS'yi nereden aldı ki? Etiket olayı biraz ters, cam kırıldı, çatladı..vs gittin camı değiştirdin, sonra iş bitmedi bu sefer soluğu yine PTT'de aldın, benim aldığım HGS varya hee o yandı bitti kül oldu bana yenisini verin dedin, gişedeki fatal error verir :D :D

darkmoon
27-12-2012, 13:36
Yanlız gidilecek yerde, hastanenin, itfaiyenin...vs'nin çok yakında olması ve yazında yazlıkçı tayfa tarafından işgal edilmemesi lazım, yoksa büyükşehirden kaçmanın pek bir anlamı kalmaz.
Bende her istanbul dışı seyahatimde gittiğim bölgeleri analiz ediyorum. Dönüyor dolaşıyor bütün yollar Ege sahillerine çıkıyor.
Ulan konu HGS'den nerelere geldi yine :D

neyse konuyu kapatalım ama o konuda elimde iyi doneler var :)

ruudvan
27-12-2012, 13:36
Peder OGS'yi nereden aldı ki? Etiket olayı biraz ters, cam kırıldı, çatladı..vs gittin camı değiştirdin, sonra iş bitmedi bu sefer soluğu yine PTT'de aldın, benim aldığım HGS varya hee o yandı bitti kül oldu bana yenisini verin dedin, gişedeki fatal error verir :D :D

kgs mde ıs bankasından alınmaydı 30 tl vardı ıcerısınde sureklı .onu ıptal ettık sımdı ogs ye masraf almıyorlar dedı yanı bankadan alındı sanırım pederın bankayla olan ılıskılerınden oldu bu olay bn gıtsem 50yse 100 ısterler :D

Frid
27-12-2012, 15:41
kuryenet aradı teslimat için, adamlara giydirdik diye hissettiler sanırım :D

mcy
27-12-2012, 16:06
şu hgs kılıf işini çözebilen var mı? hiç bir yerde kılıf yok. bulan gören alan varsa hangi ptt'den aldığını buraya yazsında akın edelim :D

c20let
27-12-2012, 16:22
Bu arada iş bankası internet şubesinden hgs almayın diye *** atmıştım ama :D bugün elime ulaştı 10 gün kadar sürdü gelmesi bunu göze alarak başvurun derim.

mcy
27-12-2012, 16:52
Bu arada iş bankası internet şubesinden hgs almayın diye *** atmıştım ama :D bugün elime ulaştı 10 gün kadar sürdü gelmesi bunu göze alarak başvurun derim.

Frid, 'i de kuryeden aramışlar. biraz yavaş çalışıyor galiba banka sistemi ama dışarıda koşturamayacaklar için iyi bir çözüm. hayırlı olsun. :)

makif84
28-12-2012, 17:21
Bugün tam 4 ptt şubesi 2 de banka şubasine baktım,elimde olan karayollarından alınma kgs kartımım iade veya değişim yapamadım.Aramızda ankarada bu değişim iadeyi yapabilen varmı?nerelerden yapabilirim yardımcı olabilecek varmı? 4441788i aradım ama öğlen 1den beri şebeke meşgul uyarısı vermekte.

Sezgin
28-12-2012, 17:34
şu hgs kılıf işini çözebilen var mı? hiç bir yerde kılıf yok. bulan gören alan varsa hangi ptt'den aldığını buraya yazsında akın edelim :D

Hgs Kılıf ? :D

Osman Bahadır
28-12-2012, 20:36
Bugün Ankara otoban giriş gişelerine yolum düştü. Tam bir curcuna... Birkaç günlük kiraladığı aracıyla otobana giremeyen adamın dramını mı sorarsınız, şirketinden yetki belgesi olmadığı için şirketi adına hgs alamayan tır şoförlerini mi, yoksa askeri araçla debelenenleri mi... Herşey muallak, herşey gelişigüzel...

@makif84;
Ankara için kgs bakiye aktarımı sadece otoban gişelerinde yapılıyor maalesef. Koskoca Ankara'da karayolları ile ptt'nin tek kesiştiği noktaymış orası. Ortak projeye imza atan bu iki koskoca kurum koskoca başkentte bir tane dahi büro açıp da vatandaşa yardımcı olamıyorlar... Gişelerdeki ptt şubelerindeki karayolları yetkilisi sizin bakiyenizi okuyup yeni hgs'nize aktarmak üzere, "el ile bir forma not alıyor". Artık ne zaman ne kadarı aktarılır meçhul... KGS'nizde milyar bakiyeniz olsa dahi hgs alışında 5tldepozit+30tl ilk bakiye yüklemesini yaptırmanız gerekiyor. Aktarım için hgs'yi oradan almanıza gerek yok. Herhangi bir HGS barkod numarası verin yeter.

Ayrıca bugün ptt müşteri hizmetlerini aradığımda yetkili bana yıl sonu itibariyle artık kgs kart bakiyelerinin tamamen geçersiz olacağını, aktarım yapılmayacağını söyledi.

Tavsiyem şehiriçindeki müsait, boş olan ptt'lerden sıra beklemeden hgs'nizi alın. Yıl sonuna kadar yolunuz düşerse de KGS aktarımı için uğrarsınız gişelere... Bu arada bazı bankalar da müşiterilerinden 5tl olan depozito ücretini de almıyorlarmış. Bankadan da alınabilir hgs.

Büyük proje diye sunup daha doğru dürüst bir web sayfası ile bile bu sistemi ve geçişi tanıtmaktan aciz karayolları ve ptt'ye şükran, iyi dilek ve en içten temennilerimi sunarım.

darkmoon
28-12-2012, 22:22
bizim pederde arabasına almışda bu tam olarak camın neresine yapıştırılıyor.. bu aynanın arkasında siyah bir kesim var oranın içinemi yani o siyah kısmın tam içinemi yoksa siyah kısmın tam altınamı bir okuyorum birileri siyah kısmın içi yazmış resimlere bakıyorum siyah kısmın altına yapıştırmışlar..

Osman Bahadır
28-12-2012, 22:26
bizim pederde arabasına almışda bu tam olarak camın neresine yapıştırılıyor.. bu aynanın arkasında siyah bir kesim var oranın içinemi yani o siyah kısmın tam içinemi yoksa siyah kısmın tam altınamı bir okuyorum birileri siyah kısmın içi yazmış resimlere bakıyorum siyah kısmın altına yapıştırmışlar..

O siyah kısım tüm ışınları yansıtan atermik camlarda yansıtmayan, sensör ve kart yapıştırmak için özel olarak ayrılmış kısımdır. O siyah benekli kısım içinde kalarak uygun bir yere yapıştırabilirsiniz.

SErhat.
28-12-2012, 22:38

Bankadan alırken bana bir kağıt verdiler. Üzerinde dikiz aynası cama monteli olan araçlar ve dikiz aynası tavana monteli olan araçlar diye ayırmışlar.

Benimki tavana monteli olduğu için camın üst orta hizasından 5-10 cm aşağıya yapıştırın diyordu. Aynanın arkasına yapıştırdım.

Sizin aracın da aynası bu şekilde ise böyle yapın.

Ayna cama monte ise aynanın aşağısında olması gerek diye biliyorum.

Bir de Audi, Lancia, Renault ve birkaç marka daha saymışlar. Bunların da camlarının neresine yapıştırılacağı yazıyordu o kağıtta.

Kağıdı maalesef yapıştırdıktan sonra attım. O kağıdı bulmaya ya da Ptt'nin filan sitesinde bilgi var mı ona bakın derim.

Bankadaki görevli yanlış yere yapıştırma okumaz, yeniden etiket almak zorunda kalırsın demişti..

darkmoon
28-12-2012, 22:47
sağolun arkadaşlar tavana monte pederinki siyah benekli kısmın içine yapıştırıyım.

bskone
28-12-2012, 23:56
Bugün Ankara otoban giriş gişelerine yolum düştü. Tam bir curcuna... Birkaç günlük kiraladığı aracıyla otobana giremeyen adamın dramını mı sorarsınız, şirketinden yetki belgesi olmadığı için şirketi adına hgs alamayan tır şoförlerini mi, yoksa askeri araçla debelenenleri mi... Herşey muallak, herşey gelişigüzel...

@makif84;
Ankara için kgs bakiye aktarımı sadece otoban gişelerinde yapılıyor maalesef. Koskoca Ankara'da karayolları ile ptt'nin tek kesiştiği noktaymış orası. Ortak projeye imza atan bu iki koskoca kurum koskoca başkentte bir tane dahi büro açıp da vatandaşa yardımcı olamıyorlar... Gişelerdeki ptt şubelerindeki karayolları yetkilisi sizin bakiyenizi okuyup yeni hgs'nize aktarmak üzere, "el ile bir forma not alıyor". Artık ne zaman ne kadarı aktarılır meçhul... KGS'nizde milyar bakiyeniz olsa dahi hgs alışında 5tldepozit+30tl ilk bakiye yüklemesini yaptırmanız gerekiyor. Aktarım için hgs'yi oradan almanıza gerek yok. Herhangi bir HGS barkod numarası verin yeter.

Ayrıca bugün ptt müşteri hizmetlerini aradığımda yetkili bana yıl sonu itibariyle artık kgs kart bakiyelerinin tamamen geçersiz olacağını, aktarım yapılmayacağını söyledi.

Tavsiyem şehiriçindeki müsait, boş olan ptt'lerden sıra beklemeden hgs'nizi alın. Yıl sonuna kadar yolunuz düşerse de KGS aktarımı için uğrarsınız gişelere... Bu arada bazı bankalar da müşiterilerinden 5tl olan depozito ücretini de almıyorlarmış. Bankadan da alınabilir hgs.

Büyük proje diye sunup daha doğru dürüst bir web sayfası ile bile bu sistemi ve geçişi tanıtmaktan aciz karayolları ve ptt'ye şükran, iyi dilek ve en içten temennilerimi sunarım.

yani şimdi kgs'lerin içindeki paralar uçtumu! (kimin cebine giricek o paralar acaba )

yusufbatırel
29-12-2012, 01:14
Olurda hgs almadıysanız henüz biletsiz gecmek zorunda kalırsanız
Kgs den gecmeyin 33ytl yazıyor hgs den gecerseniz 3 ytl alıyor
Onuda hgs aldıgınızda icinden dusuyor kopru gişelerdeki ptt den solediler
Bilginiz olsun

onursumer
29-12-2012, 01:36
ya bu hgs okuduğum kadarıyla bildiğiniz eziyet 50 lira fazla verin ogs alın otomatik odeme talimatıda verin cihaz bozulana kadar kafanız rahat olsun derim ben

onurgoyunc
29-12-2012, 09:59
Bana kgs deki paraların yıl başından sonra bank asyalardan alınabileceği söylendi

cihan
29-12-2012, 10:04
ya bu hgs okuduğum kadarıyla bildiğiniz eziyet 50 lira fazla verin ogs alın otomatik odeme talimatıda verin cihaz bozulana kadar kafanız rahat olsun derim ben

bişe eziyet değil, yeni olduğu için büyüten büyütene. halbuki oldukça basit. cihazın bozulma derdi yok. yılda 3 araba değişsen bile (yasal sınır bu), 2 senede 6 hgs etiketi yapar, 30 lira. yine ogs cihazından uygun.indirimli geçiş de cabası.

imprezaWRC
29-12-2012, 12:04
Dün gişelerden geçerken KGS'yi kullanayım dedim; baktım dünya kadar kuyruk var; .ıçtık HGS karta kaldık ve yine okumayacak beni deli edecek diye düşünürüken hızımı 30km/h'a düşürüp dikiz aynasının altına beyaz tarafı dışarıyı görecek şekilde hgs kartı bildiğiniz elimle cama yapıştırdım, gişeye girerken ne bir ses, ne bir yazı, ne bir bip...vs hiçbir uyarı yok çıkarken ulan dedim yine kaçak geçiş yazacak kırdırtacak kartı bana derken 3,40 TL yazısını gördüm. :D

Boost Up
29-12-2012, 12:18
Ben camın yanına yapıştırdım, korka korka geçtim okuyacak mı acaba diye, ama okudu:D epeycene yavaş geçtim 20-30 civarı bir hız.

Benim düşünce, bir ara laf ortaya çıkmıştı, 30 km/h ın üstüdne bir hızla ogs den geçerseniz okumaz, ceza yazar diye. Sanki hızlı geçince gişeden (HGS) okumayacakmış gibime geliyor.

c20let
29-12-2012, 19:39
http://img6.imageshack.us/img6/1738/hgsqp.jpg

Hgs sitesinde üye olmak istedim geçişlerimi görürüm vs niyetiyle ama hem aktivasyon yapamıyorum hemde bir türlü önünü alamıyorum hgs bana sürekli mail atıyor :D var mı başına gelen

koraycano
29-12-2012, 20:03
http://img6.imageshack.us/img6/1738/hgsqp.jpg

Hgs sitesinde üye olmak istedim geçişlerimi görürüm vs niyetiyle ama hem aktivasyon yapamıyorum hemde bir türlü önünü alamıyorum hgs bana sürekli mail atıyor :D var mı başına gelen

banada sımdı 25 tane mail geldi ama aktivasyon kabul olmuyor.

c20let
29-12-2012, 20:08
banada sımdı 25 tane mail geldi ama aktivasyon kabul olmuyor.

Telefonunda internet bağlantısını kapatmak zorunda kaldım :D sabahtan beri 37 oldu şuan mailler.

darkmoon
29-12-2012, 21:18
Telefonunda internet bağlantısını kapatmak zorunda kaldım :D sabahtan beri 37 oldu şuan mailler.

aynen banada 30 tane gelmiş..

bskone
30-12-2012, 05:08
KGS gişeleri 31 Ocak'ta kapatılacak'mış

KGS gişeleri 31 Ocak'ta kapatılacak - Ülke Ana Haber Videoları (http://www.beyazgazete.com/video/anahaber/ulke-77/2012/12/30/kgs-giseleri-31-ocak-ta-kapatilacak-360551.html)

KGS'ye bir ay daha devam - Tv8 Ana Haber Videoları (http://www.beyazgazete.com/video/anahaber/tv8-74/2012/12/30/kgs-ye-bir-ay-daha-devam-360382.html)

Berkan
30-12-2012, 05:47
babamda hgsle 1.5-2 aydır haşır neşir ama.işkillendirdiniz şimdi
1- geçen beraber gişelerden geçerken tabelayı okudum hatta babam bile gördü karaliste 70küsürlü bişey yazdı bizemi öndekinemi çözemedim öndekiyle 1 araba mesafede geçtik
2-okuyup okumadığı nası çözüyorz biplemiyo heralde bu zımbırtı :D
3-yol yakınken ogs'yemi döniyim diyip duruyoda babam ,ben ne gerek var diyorm kararsız kaldım/k şimdide:D

bora1311
30-12-2012, 09:40
gecen gun babamda ptt den hgs almiş. ama bu etiket tarzinda olanlardan vermemisler, bildiginiz kredi karti gibi, bunu da mi cama yapistiracaz? yoksa kgs gibi durup okutup mu gecicez?

imprezaWRC
30-12-2012, 12:07
gecen gun babamda ptt den hgs almiş. ama bu etiket tarzinda olanlardan vermemisler, bildiginiz kredi karti gibi, bunu da mi cama yapistiracaz? yoksa kgs gibi durup okutup mu gecicez?

Kart tipini dikiz aynasının altına denk gelecek şekilde elinle cama yapıştırmışcasına tutacaksın, ekranda geçiş ücreti ile ilgili yazıyı görene kadarda elini camdan kaldırmayacaksın.
Ben kartında beyaz tarafı dışa gelcek şekilde camda tutuyorum. 2 kez gişeden geçtim, bu şekilde sorun yaşamadım :)

lethaldoze
30-12-2012, 12:36

Onun aparatı varmış güya ve o apartla cama takılıyormuş. O kartı veren etikette olduğu gibi kullanım talimatı vermemiş mi. Tam şehir efsane si oldu bu kart olayı.

imprezaWRC
30-12-2012, 12:49
Onun aparatı varmış güya ve o apartla cama takılıyormuş. O kartı veren etikette olduğu gibi kullanım talimatı vermemiş mi. Tam şehir efsane si oldu bu kart olayı.

Türkiye Cumhuriyeti burası, sence nasıl uygulanacağını anlatmışlarmıdır. Kendi sitelerinde bile kartı nasıl kullanacağı yazılmamış.

makif84
30-12-2012, 19:04

@makif84;

Detaylı anlatımınız ve ilginizden dolayı teşekkürler.Eğer bankadan almış olsaydım kgsmi banka iade ediyordu.Sanırım hatam kgs yi karayollarından almak oldu.Koskoca başkentte KGS-hGS dönüşümü olmaması düşündürücü.

darkmoon
30-12-2012, 19:10
o aparat zaten tam bir efsane varmı yokmu bilinmiyor aparatın ismi var kendi cismi yok.. resmi bile yok googleda arattım resmini bulamadım..

34btr1907
30-12-2012, 19:24
Kart tipini dikiz aynasının altına denk gelecek şekilde elinle cama yapıştırmışcasına tutacaksın, ekranda geçiş ücreti ile ilgili yazıyı görene kadarda elini camdan kaldırmayacaksın.
Ben kartında beyaz tarafı dışa gelcek şekilde camda tutuyorum. 2 kez gişeden geçtim, bu şekilde sorun yaşamadım :)

:D o trafik dahada tıkanmazssa ben bişey bilmiyorum , 2 elinle 1 mikiyi doğrultamayanlar var sinyal vermekten aciz, o süratte senin saydıklarını hiç yapamazlar... gişelerede ortadan çok patlayan olur, senin bu yazıyı yetenek yoksulları okumaz inşallah :p

VioLee
30-12-2012, 19:43
Bi hgs alamadim ya

imprezaWRC
30-12-2012, 19:58
:D o trafik dahada tıkanmazssa ben bişey bilmiyorum , 2 elinle 1 mikiyi doğrultamayanlar var sinyal vermekten aciz o süratte senin saydıklarını hiç yapamazlar o gişelerede ortadan çok patlayan olur, senin bu yazıyı yetenek yoksulları okumaz inşallah :p

:D :D :D bencede patlayanlar olacaktır :D :D

mcy
27-02-2013, 14:49
dün bir arkadaşımızın konusunda HGS ve OGS kaçak geçişlerin tespit için önden çekilen resimleri gördüğünü söyledi. hafta sonu karşıya geçeceğim muhtemel bir kaçak geçiş yaşarsam ön plakam olmadığı için başım derde girer mi? bence girer :D acaba önden plakası olmayan araçlar için arkadan da bir resim çekimi var mı bu karayollarının elektronik sisteminde? bilgisi olan var mı? bir arkadaşımız vardı orada çalışan şimdi hatırlamıyorum bilgi verebilirse sevinirim. yada yorumu olan arkadaşlar var mı?

free-hifi
27-02-2013, 15:41
Cuma akşamı memlekete tekirdağa gideceğim hala almadım ogs mi hgs mi ?

gökberk
27-02-2013, 16:11
HGS Stickerını şeffaf plastiğe yapıştırabilir, ihtiyacınız olduğunda cama tutturabilirsiniz.
Protonclub'da biri bu sistemi yapmış ve sorunsuz geçmiş köprüden, otobandan vs.

http://i44.photobucket.com/albums/f24/Gurzan/Proty/111hgs_zpsac7cbdab.jpg

Şimdi sorun şu:

Babama o kadar yapıştırma dememe rağmen bu PTT'deki arkadaşı HGS stickerını malesef yapıştırmış arabamızın cama.
Çok çirkin görünüyor. Bu stickerı söküp yerine yine nasıl sticker alabilirim ?
Sıfırdan almış gibi işlem mi yapılıyor ? Çetrefilli bir işse o cama yapıştıran adama aldırtacağım.

jr1905
27-02-2013, 16:37
Konu denk gelmişken bende bişey sorayım aynı ogs yi farklı arabalarda kullanabilir miyiz? mesela babamın arabasındaki ogsyi bende kendi aracımda kullanabilir miyim?

cihan
27-02-2013, 16:40
HGS Stickerını şeffaf plastiğe yapıştırabilir, ihtiyacınız olduğunda cama tutturabilirsiniz.

Şimdi sorun şu:

Babama o kadar yapıştırma dememe rağmen bu PTT'deki arkadaşı HGS stickerını malesef yapıştırmış arabamızın cama.
Sıfırdan almış gibi işlem mi yapılıyor ? Çetrefilli bir işse o cama yapıştıran adama aldırtacağım.

sticker camdan söküldüğünde deforme olup bir daha çalışmıyor. yeni etiket almalısın.

mcy
27-02-2013, 16:51

http://i44.photobucket.com/albums/f24/Gurzan/Proty/111hgs_zpsac7cbdab.jpg

Şimdi sorun şu:

sistem üzerindeki id numarası ile kart şeklindeki HGS lerden yaptır. etiketle falan uğraşmazsın. kartı cama doğru tutup geçiyorsun.

gökberk
27-02-2013, 17:02
Çok sağolun.

Kadyr
27-02-2013, 17:06
Posta nin internet haberinde okudum ptt ci aciklama yapmis hgd okumasada ceza gelmeyecek plakasan dusuluyor demis.kaynak koyamiyorum simdi telefondayim.yalniz simdi diyelim adam camlicadan girdi orda okumadi sonra kartaldan cikti onudami manuel bakicaklar?
Bu arada ogs ile bilgi yok benim bildigim ogs 2-3 okumamada skinti olmuyor bundan sonra oluyor.ozaman hgs daha avantajli oluyor.

Ferhat_V
27-02-2013, 18:27
geçen hgs ile gişelerden geçtim 13 lira ceza yemişim hiç fark etmedim yanımda oturan abim söyledi ceza yedin diye :D ne garip iştir hızlı geçince okumuyomu camda yapışık duruyo bant..

ahk
28-02-2013, 07:42
Hgs :
-Arkadaşın arabayla kaçak geçiş yaptık bunun üstüne hgs alalım dedik. 1 hafta içinde alırsanız ceza yok dedi ptt.
-Araç şirket üstüneydi shell hgs vermedi ptt sorunsuz verdi.
-Rahatça geçiş yapmaya başlamıştı ki, camı kırıldı. Cam değişti hgs aktarıldı fakat camcı çalışmaz artık dedi.
-Artık geçerken hep kaçak geçiş yazıyor ve siren çalıyor. Tabi hemen ardından bikaç gün içinde telefona sms geliyor yaptığın geçişin ücretinide yazan. ( mesela 09:24 narlıdere şehitlik 1,80TL )
Kısaca kaçak geçsende ücret yansımıyor kayıt sırasındaki telefonuna gelen sms'le cihazın okuyup okumadığını anlıyorsun. Bu arada ogs'de de ses çıkmayanları mevcut aynı durum onlarda da var. Fakat ogs'de sms hiç görmedim.

ahk
28-02-2013, 07:44
geçen hgs ile gişelerden geçtim 13 lira ceza yemişim hiç fark etmedim yanımda oturan abim söyledi ceza yedin diye :D ne garip iştir hızlı geçince okumuyomu camda yapışık duruyo bant..

Ceza değildir bakiyeni falan bişiler görmüştür.
ogs'den daha kötü okuyor fakat 150'ye kadar sorunsuz. Ogs 200+'da da sorunsuz.

SekoLive
28-02-2013, 12:30
ferhat 13 tl ceza yazıcak bı geçişyok dıye hatlıyorum en az 11 katını yazıyorlar 1tl olan geçiş yok diye hatrlıyorum. Bu arada hgs yı ilk alanlardanm bayagada yazdım şöyle iyi böyle iyi diye kafamn bu ara dalgın olmasndan öturu para yokken gecs yaptm yedi gun ıcındede odemeyı unutmsum 46lira ceza gelicekmiş henuz ulasmadıı :)

Uur
28-02-2013, 13:31
HGS radyo frekansı ile çalıştığından belirli bir hızdan sonrası mantar.
Kredi kartına bağlattım garantiden. 15 liraya düştüğü an 30 lira yüklüyor. 15 in altına istesem de düşemedim.

KA®ANLIK
28-02-2013, 14:08
ben yanlışlıkla HGS den geçmek zorunda kaldım. ayın 21 inde..
bugün de HGS tanımlattım plakaya...

ama hala bakiyem ilk yatırdığım şekilde 30TL olarak gözüküyor... (1 saat önce açtıldı HGS)

bu cezai yaptırımdan kurtulmuş olmam lazım, bugün 7. gün diye düşünüyorum...

ne zaman o eski geçişim düşecek daha önce bu şekilde HGS alıp, önceden kaçak geçtiği tutarın ne zaman çekildiği hakkında bilgisi olan var mıdır :)

free-hifi
28-02-2013, 14:11
BUGÜN alacağım bakalım ykb den sıkıntılı adamım inş bir sorun olmaz :D

Uur
28-02-2013, 14:11
Hocam bakiye düşme eğer internet bankacılığından bakıyosan geç düşüyo. Ama ptt nin sitede ne sıklıkla bakiye düşer bilmiyorum. Hemen düşmediği kesin ama.

KA®ANLIK
28-02-2013, 14:12
Hocam bakiye düşme eğer internet bankacılığından bakıyosan geç düşüyo. Ama ptt nin sitede ne sıklıkla bakiye düşer bilmiyorum. Hemen düşmediği kesin ama.

PTT nin sitesinden bakıyorum, hala 30TL ama tabi daha HGS açılalı 1 saat oldu...

derdim önceden geçtiğim kaçak geçişin 10 katı ile karşıma çıkmaması...
mail'de attım bakalım, ne olacak bekliyoruz :)

KA®ANLIK
28-02-2013, 16:21
evet bilgi olsun...

21.02.2013 akşam saat 20:00 civarı kaçak geçiş yapmıştım HGS den...
bugün yani 28.02.2013 öğlen 14:00 de (tam 7. gün) HGS tanımlattım iş bankası direk şubeden. şubeden yapınca hemen aktif oldu...

biraz önce telefonuma 21.02.2013 de FSM koprusunden yapmis oldugunuz gecise ait ucret 3.40TL dir diye mesaj geldi...

hemen HGS kaçak geçiş sorgulama sayfasına girdim,
plakama ait kaçak geçiş bulunamadı uyarısı verdi... bugün gün içinde bu mesaj gelene kadar baktığımda kaçak geçiş gözüküyordu...

Benzer durumda olan arkadaşlara bilgi olsun ;)

redbaron
28-02-2013, 16:31
2 haftadır piyasada pttler ve sheller dahil hgs yok .nası b.ktan iş belli değil.Adamlar bir sistem yapıyo daha alt yapısı hazır değil.hgs olmadığı için mecbur kaçak geçtik . Kaçak geçtiğimden sonra iki haftadır sormadığım shell kalmadı hepsinde bitti abi 2 haftadır gelmiyor cevabını alıyorum.Ptt de zaten uzun süredir yok .Bildiğiniz çevrenizde avrupa ykasında hgs satan bir yer varsa tavsiyenizi bekliyorum...

KA®ANLIK
28-02-2013, 16:39
2 haftadır piyasada pttler ve sheller dahil hgs yok .nası b.ktan iş belli değil.Adamlar bir sistem yapıyo daha alt yapısı hazır değil.hgs olmadığı için mecbur kaçak geçtik . Kaçak geçtiğimden sonra iki haftadır sormadığım shell kalmadı hepsinde bitti abi 2 haftadır gelmiyor cevabını alıyorum.Ptt de zaten uzun süredir yok .Bildiğiniz çevrenizde avrupa ykasında hgs satan bir yer varsa tavsiyenizi bekliyorum...

anadolu yakasında ben bugün sordum,
kızıltoprak PTT de HGS vardı...

aynı zamanda kızıltoprak iş bankasında da vardı, iş bankasından hesabıma tanımlattırdım direk...

bilginize,

darkmoon
28-02-2013, 17:13
iş bankası hgs etiketleri için plastik bir kılıf veriyormuş onu nerden temin edebiliriz..

mcy
28-02-2013, 20:46
iş bankası hgs etiketleri için plastik bir kılıf veriyormuş onu nerden temin edebiliriz..

ptt de veriyor ücretsiz.

free-hifi
04-03-2013, 09:31
arkadaşlar o kadar takıntıdan sonra perşembe ykb den aldım hgs yi world karta bağlattım cuma akşamı tekirdağa gittim pazar döndüm hgs ye girmeden önce telefonları arka koltuğa attım :D radyo teybi vs kapattık 10 hızla girdim okudu 5 geçişimdede sıkıntı yokmuş D:

19gokhan90
04-03-2013, 14:12
konuyu okumadan yazıyorum ama bu hgs etiketini cama yapıştırmasak görüyomu?

fatih(fb)
04-03-2013, 14:38
ptt genel müdürünün açıklamasına binaen söylüyorum plakaya alıp hiç yapıştırmasakta sıkıntı olmuyor o zaman nasıl olsa plakaya bağlı hesaptan düşüyor?

mcy
06-05-2013, 10:13
10gün önce kaçak geçiş yaptım. sonra karta para yatırmadan tekrar geçmek zorunda kaldım. geçtiğimde 75tl falan yazdı. gözlerim yuvalarından fırladı :D
bu sabah 100tl yatırdım. ptt'den çıktığımda atm den baktım ceza düşüşü olmamıştı.

http://n1305.hizliresim.com/19/6/mt9z5.jpg

onursumer
06-05-2013, 10:34
şuan ogs gişeleri hgs destekliyormu yani şuan hgs alsam sıkıntı yaşarmıyım

yoksa gidip paraya kıyıp tekrar ogs mi almalı ?

mcy
06-05-2013, 11:01
şuan ogs gişeleri hgs destekliyormu yani şuan hgs alsam sıkıntı yaşarmıyım

yoksa gidip paraya kıyıp tekrar ogs mi almalı ?

şuan desteklediğini düşünmüyorum çünkü henüz tabelalar ayrı. ama yinede sormak lazım memur bürosuna.

onursumer
06-05-2013, 14:33
diğer arabamda yok almamda lazım karar veremedim :D

by.gkn
17-08-2014, 22:16
Yeni konu açmadan buradan yazayım dedim.

Arkadaşlar araçtaki ogs baz istasyonlarının yanından geçerken ötmeye başladı. Netten baktım kimisi bozulmuş diyor, kimisi pili bitecek diyor, kimisi pil değişmiyor diyor. Bilen daha önce başına gelen var mı acaba? Aldığımız bankaya mı gitmek lazım yoksa köprüdeki yere mi götürmek gerekiyor?

slowmotion
11-03-2015, 15:15
hortlatayim konuyu :D

eşimin aracında hgs ogs yok.gişede hgs bittiğinden sonra alırız diye kaçak geçiş yaptık. Hgs sorgusunda çıkmıyor, ama ogs sorgusunda çıkıyor. Ancak ben Hgs satın aldım, hgs bakiyesindenmi düşecek yoksa cezayı yedikmi :(

free-hifi
01-07-2015, 08:54
Arkadaşlar olayı açıklayabilecek biri var mı

http://i.hizliresim.com/9403vO.png

Ome_RS
01-07-2015, 09:00
Bugün yine geçtim HGS den.
girişi okumamış aptal alet.
çıkışta giriş yok die 15tl yazdı. Düzeltiyolar ama eger atlarlarsa ugraş dur.