PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : bu kaZADA hangisi suçLu

CdemireL
25-11-2012, 08:07
http://a1211.hizliresim.com/13/t/g8588.jpg (http://bit.ly/c25MCx)

herkes farklı şey söylüyor ama bilemedim :S bir de sizlere sormak istedim.

mechanic
25-11-2012, 08:18
ne kadar hasar vermiş ki kaza tutanağı tuttunuz?

levent
25-11-2012, 08:20
Arkadan çarpan daima suçludur..

Burak Mehmet
http://a1211.hizliresim.com/13/t/g8588.jpg (http://bit.ly/c25MCx)

herkes farklı şey söylüyor ama bilemedim :S bir de sizlere sormak istedim.

1 numaralı araç kontrolsüz hareket ettiği için kusurlu..
Tramer kusur durumlarından madde 8 di sanırım..kontrolsüz geri manevra..

kickbuttowski

Yani biri geri geri gelip sana çarparsa suçlusun öyle mi?

CdemireL
25-11-2012, 08:22
abi peki takip mesafi cart curt burada geri gelme 1metre yoktur...

Burak Mehmet
25-11-2012, 08:22

Bunca yıldır bu işi yapıyorum bu kadar net hiç konuşamadım...:icon_tup:

CdemireL
25-11-2012, 08:23
ne kadar hasar vermiş ki kaza tutanağı tuttunuz?

tutanak tuttur. hasar bilmiyorum tampon tırnakları kırılmış dedi adam. sınava gidiyordum tutanaqı yazıp yürüdüm ben

levent
25-11-2012, 08:24
Yani biri geri geri gelip sana çarparsa suçlusun öyle mi?

Bunca yıldır bu işi yapıyorum bu kadar net hiç konuşamadım...:icon_tup:

Türkiye burası, öndeki çirkef çıkarsa seni - beni suçlu çıkartırlar..

Burak Mehmet
25-11-2012, 08:33
Türkiye burası, öndeki çirkef çıkarsa seni - beni suçlu çıkartırlar..

yani?? İlk söylediğin hala geçerlimi ? Hala Arkadan çarpan daima kusurlumu? Arkadakinin çirkef çıkma şansı yokmu ?

forum bilgi paylaşımı için bildiğimizi paylaşsak sadece?

levent
25-11-2012, 08:41
yani?? İlk söylediğin hala geçerlimi ? Hala Arkadan çarpan daima kusurlumu? Arkadakinin çirkef çıkma şansı yokmu ?

Bu sinir niye peki sabah sabah? Arkadan vuran da sen misin yoksa?

Hukukta arkadan vuran suçludur. Diğer maddeleri / detayları bilmiyorum. Emredersin, daha da yazmam, merak etme. ;)

Burak Mehmet
25-11-2012, 08:47
Bu sinir niye peki sabah sabah? Arkadan vuran da sen misin yoksa?

Hukukta arkadan vuran suçludur. Diğer maddeleri / detayları bilmiyorum. Emredersin, daha da yazmam, merak etme. ;)

Sinirli falan değilim sinirlenicek bişey yok..hiç bir kanunda hukukta vs de senin dediğin gibi bişey de yok...yanlış bilgilendirmek yanlış yönlendirmek zaman ve para kaybına neden olabilir..

Bu konuyu açan arkadaşın öndeki araç olduğunu düşün.kaskosu yok,Sen arkadan çarpan suçludur dedin diye aracını götürdü servise bıraktı,2gün eksper bekledi 3 gün tramer sonucu bekledi ..Sonuç??? 5 gün arabasız kaldı...yazık...

atarktan
25-11-2012, 08:52
Mobese varsa kazanın olduğu yerde, çirkefliği sökmeyebilir, tabi kim suçlu çıkacak o da var.

dirk
25-11-2012, 08:54
kaza tutanağına yazdığınız yorumlardan yola cıkacaklardır.. Arkadan carpan değil arkasını çarpan var :) o zman geri geri gezerim her vurduğum suçlu olur :)

CdemireL
25-11-2012, 09:01
kaza tutanaqında. yaya yolunda durulduqundan 1mtre kadar geri kaydırılmıştır. yazıyor. peki o kadar yakın durması sıkıntı değil mi? :D

BURAKALTAC
25-11-2012, 09:01
Dururken öndeki araç geri geri gelip bana çarpacak ve ben durduğum yerde suçlu olacam.Bunu aklın kesiyor mu hiç?

CdemireL
25-11-2012, 09:02
Dururken öndeki araç geri geri gelip bana çarpacak ve ben durduğum yerde suçlu olacam.Bunu aklın kesiyor mu hiç?

1 metredan az yakın durmak sıkıntı değilmi.S

BURAKALTAC
25-11-2012, 09:02
Takip mesafesi hızının metre cinsinden yarısı olduğuna göre sıkıntı yok mesafede :)

CdemireL
25-11-2012, 09:04
Takip mesafesi hızının metre cinsinden yarısı olduğuna göre sıkıntı yok mesafede :)

yani buna göre kırmızı ışıkta öndeki aracında tamponda durulabilir mi_

BURAKALTAC
25-11-2012, 09:05
Takip mesafesi kuralına göre öyle oluyor ama sanırım onun 30 cm geri kaydırma payı gibi birşey var tam hatırlamıyorum

murat_ileri
25-11-2012, 09:06

yazım şeklinize bakarsak arkadan çarpan daima suçludur.

öndeki suçunu kabul etmez, kamera veya tanıklar aracılığı ile ispatlayamazsa ( bu tür kazalarda fren izine çok zor rastlanır) tutanakta arkadan çarpma olarak değerlendirirler. tutanağı bu şekilde tutmak inceleme yapmayı gerekli kılmadığı için, savunmalarıda hakkınızı mahkemede arayabilirsiniz şeklinde olur.

BURAKALTAC
25-11-2012, 09:06
Sınavlarda araç kalkışlarında 25 cmden fazla geri kaydırmak hata sayılıyormuş..

murat_ileri
25-11-2012, 09:10
kaza tutanaqında. yaya yolunda durulduqundan 1mtre kadar geri kaydırılmıştır. yazıyor. peki o kadar yakın durması sıkıntı değil mi? :D

sevgili kardeşim, şu raporu tam olarak buraya koysan bizde neyin ne olduğunu anlasak. boşu boşuna aramızda tartışıyoruz, sana yardımcıda olamıyoruz.

CdemireL
25-11-2012, 09:11
Sınavlarda araç kalkışlarında 25 cmden fazla geri kaydırmak hata sayılıyormuş..

(: yapcak birşey yok. eee kaskoda yok (: sigortanında karşılamayacağını düşünürsek 5.nesil ford fiesta nın ön tampon tırnakları kırıldıysa bana maliyeti ne olur =)

levent
25-11-2012, 09:13
http://www.mapfregenelsigorta.com/belgeler/KTT_Kaza_Senaryolari.pdf

Durum 1 - C gibi görünüyor, tamam ben hatalıyım .

Işıklardaki beklemelerde takip mesafesi muhabbeti olup olmadığını hatırlamıyorum ancak, 30 ya da 50 cm mesafe bırakılması gerek diye biliyorum ben 2 araç arasında. Ancak netten baktım böyle bir şey de göremedim kitapçıklarda..

@Cdemirel :

Keşke geri gitmeseymişsin.. :)

CdemireL
25-11-2012, 09:13
sevgili kardeşim, şu raporu tam olarak buraya koysan bizde neyin ne olduğunu anlasak. boşu boşuna aramızda tartışıyoruz, sana yardımcıda olamıyoruz.

yavs adama verdim ben gittim :( sınava yetişmeye çalışıodum :)

"yaya yolunda durduğundan araç 1 metre geri kaydırılmıştır. arkadaki araca dokundurulmuştur. yazıyor.

Resimleri falan çektik. resimlerde bişiy yok belli bile değil adam herhalde beni kandırmaz diye düşünüom şu an ama :)

CdemireL
25-11-2012, 09:15
http://www.mapfregenelsigorta.com/belgeler/KTT_Kaza_Senaryolari.pdf

Durum 1 - C gibi görünüyor, tamam ben hatalıyım .

Işıklardaki beklemelerde takip mesafesi muhabbeti olup olmadığını hatırlamıyorum ancak, 30 ya da 50 cm mesafe bırakılması gerek diye biliyorum ben 2 araç arasında. Ancak netten baktım böyle bir şey de göremedim kitapçıklarda..

@Cdemirel :

Keşke geri gitmeseymişsin.. :)

:D hiç sorma ya. bu arada yeşil yanmıyordu hala kırmızıdaydık:D hatta yeni yanmıştı ne zaman arkama geçmiş fark bile etmemişim :)

murat_ileri
25-11-2012, 09:18
yavs adama verdim ben gittim :( sınava yetişmeye çalışıodum :)

"yaya yolunda durduğundan araç 1 metre geri kaydırılmıştır. arkadaki araca dokundurulmuştur. yazıyor.

Resimleri falan çektik. resimlerde bişiy yok belli bile değil adam herhalde beni kandırmaz diye düşünüom şu an ama :)

kardeşim inşallah insan evladına denk gelmişsindir, bence adamı bul işini kesinleştir. bu tür kaza durumlarında hiç ummadığın şeyler olabiliyor.

levent
25-11-2012, 09:18
:D hiç sorma ya. bu arada yeşil yanmıyordu hala kırmızıdaydık:D hatta yeni yanmıştı ne zaman arkama geçmiş fark bile etmemişim :)

Eğer bekleme sürecinde bir mesafe sınırı var ve arkadaki arkadaş bu sınırı aşmışsa %20 - %80 dağıtıp suçu sana verirler bence :)

Neyse geçmiş olsun diyelim, geri gitmeden önce arkayı kollarsın artık :) EDS'ye yakalanmiyim derken oldu dimi olay? :D

CdemireL
25-11-2012, 09:20
kardeşim inşallah insan evladına denk gelmişsindir, bence adamı bul işini kesinleştir. bu tür kaza durumlarında hiç ummadığın şeyler olabiliyor.

hacı hocaydı ama adamın numarasını bile almayı unuttum. :( adam önce bi sigortaya sorim demişti :(

Eğer bekleme sürecinde bir mesafe sınırı var ve arkadaki arkadaş bu sınırı aşmışsa %20 - %80 dağıtıp suçu sana verirler bence :)

Neyse geçmiş olsun diyelim, geri gitmeden önce arkayı kollarsın artık :) EDS'ye yakalanmiyim derken oldu dimi olay? :D

hiç sorma ya dün kesin 2 tanede radara girmişimdir. sırf zarar :D

iLk ve s0n oLur inş .:)

coolvtec
25-11-2012, 13:25
yaya yolu üzerinde normal şartlarda durulmaz zaten. ya hızlı gidiyordur duramamıştır, ya da lambayı son anda görmüştür vs. çarpan suçlu yani 1 nolu araç bence.

GokhanRS
25-11-2012, 13:31
bakın bu saçma sapan kanun biliyormuş havası gereksiz.

tamam arkadan çarpan daima suçludur. ama arkadaki çarpmamış öndeki geri vitese takıp gelip çarptıysa arkadaki çarpmış değildir.

şurdaki ince çizgiyi anlayın lütfen. arkadan çarpan suçludur. adam arkadan çarpmamış! öndeki gelip arkadkine çarpmış. araçlarda geri vites yokmu ki her zaman arkadaki çarpmış olsun?

TigeR
25-11-2012, 13:53
şöyle bi düşünün araba zaten hasarlı ama para ödemeyim zaten arkadan vuran suçlu diyorum geri vitese takıp vuruyorum sonra o adam ödüyor böyle saçmalık mı olur onun da bi oranı vardır yani

HkN
26-11-2012, 00:25
Olaydaki durumda Öndeki araç geri geri gelip arkadakine vurmuşsa, doğal olarak öndeki suçludur ve Tramerde öyle karar verir. Tecrübelerle sabit,hem mesleğim gereği ve hemde geçen sene aynısı bana oldu.

Takip mesafesine uymayıpta arkadan çarparsanız suç her zaman arkadan çarpana verilir.

cabrioleter
26-11-2012, 00:30
abi peki takip mesafi cart curt burada geri gelme 1metre yoktur...

hızımızın 0 olduğu kırmızı ışıklarda takip mesafesi kaç mt olmalıdır?

ALy
26-11-2012, 00:31
tutanağa yorumları nasıl yazdıysanız o suçludur sonuçta resme göre değil yorumlara göre suçluyu belirliycekler ama adam çirkeflik yapıyorsa denildiği gibi mobese yada çevre kameralardan görüntü alınabilinir inş öyle bir durum olmaz

İbrahim33
26-11-2012, 00:41
Arkadaki araç nizami takip mesafesine uyuyormu ? Bu önemli gibi biraz...

CdemireL
26-11-2012, 11:02
Arkadaki araç nizami takip mesafesine uyuyormu ? Bu önemli gibi biraz...

bende düşük bir sabırsızlıkla bunu bekliyorum. kırmızı ışıkta diye öndeki tampona sıfır mı durulur ?

ki sağına soluna baksa zaten arada kaldıqını görecekS:

GokhanRS
26-11-2012, 22:02
bende düşük bir sabırsızlıkla bunu bekliyorum. kırmızı ışıkta diye öndeki tampona sıfır mı durulur ?

ki sağına soluna baksa zaten arada kaldıqını görecekS:

sandırım öndeki araç sendin. ama kendini adamın yerine koy. öndeki araç çizgiyi geçti diye geri takıp sana vursa aynı mı düşünürsün. geri vitese takıp arkadakine çarpan suçludur. bunun savunması olamaz. yokuşta aracı kaydırsan takip mesafesi muhabbeti olabilirdi. ama geri vites olayında önemli olmayabilir...