PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Daihatsu Terios ve Sorento Takası, fikirlerinizi rica etsem..

fore
27-11-2012, 17:55
Merhaba herkese,

Babam ve annem, 2008 model Terios Gold kullanıyor otomatik ve lpg'li, hiçbir şekilde de binek arabaya binme niyetleri yok.

Bu arada Terios'la bir vale kaza yaptı, daha doğrusu Bahçelievler'de eski JFK Hastanesi vardı, vale aracı aldı, biz içeri girdik, o da arabayla arkamızdan girdi:)
Kaput ve çamurluk değişti. Terios 90bin km'de. Yol bilgisayarına bakarsak 15 litre gibi bir tüketim gösteriyor:S

2003 Kia Sorento 2.5 CRDi EX 29.800 TL Galeriden satılık ikinci el - 106396127 (http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-arazi-suv-pick-up-kia-masrafsiz-bakimli-kia-sorento-2.5-crdi-ex-140-hp-yeni-motor-106396127/detay)

Linkteki Sorento tanıdığım bir galeri.
Geçen hafta gösterdim aileme, beğendiler ama ben kararsız kaldım acaba yanlış bir iş mi yapmış oluruz diye.

Bu arada Sorento'da hatrı sayılır miktarda siyah duman var, onun haricinde döşemeler, ön göğüs vs. hatasız denebilecek düzeyde. Aynı şekilde gidiş, şanzıman sorunsuz.

Sorento konularını okudum, yüksek tüketim, yol tutuş zayıflığı, arkadan kayma eğilimi var.Kullandım birkaç saat, hakkaten çok yaylanıyor. Ama kıyaslamayı Terios'la yaparsanız ne dersiniz? Arkadan kaymayı o kadar çok söylemişki herkes, sanki yolda 80-90 düz giderken ufak suya girse arkası kopacak izlenimi oldu bende:)

Bizimkiler günde 20km yol yaparlar, Bahçelievler-G.O.Paşa, birde yılda 1-2 kere Saroz'a giderler, Terios çok ufak geliyor. Ki Terios da oldukça dengesiz geliyor bana.

Sorento yerine şunu düşünseniz demezseniz sevinirim, şu an için bu olasılık var, yoksa asıl hedefim bir Grand Vitara idi.

Bu durumda, yorumlarınız ne olur?

Siyah duman sebebi enjektör ya da pompa mıdır? Nasıl tespit ederiz? Bir carbon celan yaptırsam mı acaba almadan önce?

darkmoon
27-11-2012, 18:03
sorento siyah duman atıyorsa bence motor ömrü yaklaşıyor motorunu sıfırlamak yaklaşık en ucuz rakamda 3500 tl yi buluyor ben enjektör alıcakdım aban enjektöre 2500 tl fiyat verdiler hemde aksarayda öyle servisde falan değil bende enjektörleri revizyon ettirdim..

2007 si yakıyor zaten 2003 ü herhalde biraz daha fazla yakar diye düşünüyorum kabaca bence girmeyin takasa başkada şunu bunu önermeyin demişsin tamam önermiyorum ama bence takasada girmeyin mevcut aracınız temiz ise eminseniz aracınızdan..

sizin aracında sıkıntıları varsa motor istiyorsa zaten bizimkininde 3 bin tl 5 bin tl masrafı var fazla yakıtta sıkıntı değil diyorsan genel olarak araba güzeldir onuda belirtiyim içi ferahdır konforludur kemiklidir düşük hzlarda gayet sağlam güven verir.. o güvendirki insanı yüksek hızlara tırmantdırtır en büyük hatada odur zaten.. aracı bilir limitlerinde kulnırsan en ufak bir sıkıntı vermez. sorento güven verir ama yalan bri güvendir o güvene fazla güvenip basmıycan..

fore
27-11-2012, 18:05
Sorento'nun motoru sıfırmış...
Terios'ta herhangi bir sıkıntı yok... Gayet sağlam...

darkmoon
27-11-2012, 18:07

sıfır motor siyah duman atmaz ben iki kez sorento motoru yaptırdım ordan biliyorum bir kere usta kurbanı oldum o yüzden ikinci kez yaptırdım..

fore
27-11-2012, 18:16
Motor yapılmış olup enjektör/pompa değişmemiş olabilir mi?
Faturalıymış çünkü parçalar

darkmoon
27-11-2012, 18:24
enjektör pompa değiştirmişse zaten astarı yüzünü geçer işçiliği falan 6-7 bin tl yi bulur hiç bir galerici şahsi fikrim o masrafa girmez üstün körü bir bakım kontrol yaptırmış olabilirler motoru sıfırladıkdan kasıt o olabilir.. alıcaksanız şahsi fikrim bir ekspertize kesin sokun aracı ama kesin.. resmi bir kia servisine götürün ekspertiz yaptırın araca..

fore
27-11-2012, 22:23
Var mı arkadaşlar başka tavsiyesi olan?

berkay_aydin
27-11-2012, 22:28
Siyah dumanı sadece motora bağlamak ne kadar doğru ?

fore
27-11-2012, 23:42
Siyah dumanı sadece motora bağlamak ne kadar doğru ?

Başka ne olabilir?

AEAlmas
28-11-2012, 05:01
turbo bile sebep olur :)

darkmoon
28-11-2012, 05:24
bizde iki tane vardı biri duruyor 2007 birini sattık 2006.. sorento üstünde çok tecrübem var o yüzden 2007 Allah var en ufak bir sıkıntı vermedi normal bakımlarına girip çıkıyor sadece çünkü sıfır gibi aldık arabayı ama 2006 biraz yorgundu fiyatı maküldü sanırım km ilede oynanmışdı zaten peder bey amcamla bilgim dışı almışdı kafalarına buyruk iş yapmışlar sormadan etmeden göstermeden aracı.. çok sıkıntı çıkarttı harcadığım paraları sayarsan zararına sattım 2006 yı...

sorentoda kaputun açılıp en ufak bir motor arızası 1000+ ve üstünden başlar.. üstün körü yalıp şalıp iş yaptırırsan sırf ucuz olsun diye en kısa zamanda araba sana yapdığın o masrafı 5 misli fazlasıyla daha büyük bir arıza olarak iade eder.. :) buda tecrübe ile sabit :)

altını çiziyim kötü bir araç değil yukardada yazdım çok güzel bir suv içi ferah ben inceden çıtır car theatre da yapdım öne navili bluetoothlu double takdım koltuklara ekranlı kafalık takdım geri kamerası takdırdım sisleri xenon yapdım sorentonun çok güzel bir bodykiti var ondan aldım taktırdım çok yakışıyor.. araba güzel oldu memnuniyet bizim için en azından hat safhada doğru turu yapdık karadeniz turu yapdık banamısın demedi.. tabi bir range ilede kıyaslanmaz oda ayrı bir mesele ama yükseklik iç ferahlık falan adama çeyrek bir range keyfi verir.. :)

Minova
28-11-2012, 11:55

Galericilerin arabaların motor hep sıfır olur alırsın kullanırsın 20.000 km sonra bı arıza yada bir sebepten dolayı tamıre bakıma vs götürürsün motor sıfır değil tamırlı motor çıkar arabaya göre değişir 4-5 bin tl kilitlerler adama.

2 sefer başımıza geldi artık 2. el araba alırken motor sıfır yazıyor ıse uzak duruyorum