PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : National Geographic İstanbul'u dünyaya rezil etti

darkmoon
29-11-2012, 05:23
National Geographic İstanbul'u dünyaya rezil etti-HABERTÜRK (http://www.haberturk.com/yasam/haber/798170-national-geographic-istanbulu-dunyaya-rezil-etti)

uzun zamandır nationalda takip ettiğim bir belgesel adam tüm dünyadaki ülkeleri gezip oradaki güvenlik zaafiyetlerine kontrol ediyor yani kendini dolandırtmaya çalışıyor sonrada dolandırıcıların numaralarını öğrenmeye çalışıyor..

ben bütün ülkelerdeki bölümleri izlemişdim istanbula ne zaman gelir acaba diye merak ederken geçen gün istanbulada gelmişler o bölümüde nationalda verdiler.. ama umduğumdanda kötü oldu bu belgeseli izlediğimden beri bu adam en fazla ispanya ve çek cumhuriyetinde dolandırılmışdı oda 200-250 euro gibi bir para istanbul taksimde adam bir pavyona girdi bir bira içdi 1700 tl para ödedi..
Belgeseli izleseniz çok şey daha yazılıp çizilir.

Edit : yanlış yazmışım 1700tl imiş..

levent
29-11-2012, 05:54
parayı ödemek değil de polisin umursamazlığı koymuş adama..

Fatih_
29-11-2012, 05:59
Ancak polis oralı bile olmayınca, gizli kamera görüntüleri eşliğinde ekranda şu ses yankılandı: "Turistlerin dolandırılması İstanbul Emniyeti'nin umurunda bile değil..."

darkmoon
29-11-2012, 06:08
Adama koyan bir şey olduğunu sanmıyorum programın zaten amacı bu.. sadece hiç bu kadar yüksek mevlalarda ve polisin bile umursamıycağını her adım başı dolandırılmaya çalışıcağını düşünmüyordular belki..

ben bu belgeseli hep izlerim bu adamın brezilya gibi bir yerde bile kaptırdığı para bir kaç yüz dolar olmuşdu pragda gene böyle bir pavyon tuzağına düşmüşdü 200 euro gibi bir parayı verip çıkmışdı..

Günkut
29-11-2012, 06:09
tek kelime ile yazık ki taksi olayı turistler için degil baska sehirden gelenler içinde kazık ben bildigim halde beni dolastıra dolastıra götürdü şerefsiz nereye gidiyorsun dedigimdede abi altyapı kazı yol calısması var dedi bende mecburen tamam dedim 20 tl vericegm yerde 50 tl vermek kydu acıkcası..

turbo&quattro
29-11-2012, 06:13
Akli mantigi olan herkes buyuk sehirlerde bu tur dolandirma hikayelerinin oldugunu bilir . İstanbul asigi degilim ayri ama bu tarz olaylar sadece ist da olmuyor . Bugun herkesin hayali olan New york un ara sokaklarinda bulunan yerlere girin bakalim basiniza neler geliyor . Kaptirdiginz para kurtardiginiz caninizin yaninda cerez kalir .

Not videoyu izlemedim .

SULTANOGLU
29-11-2012, 06:14
Nat geo kimseyi dunyaya rezil etmemis. Biz yedimiz kaba sicmisiz. Bu daha oncedende boyleydi adam belgesel yapincami rezil olduk ?

Gry
29-11-2012, 06:20
o adamın 1700 TL si gitmiş yine iyi İstanbul gibi bir yerde böbreğinin 1 tanesini burda bırakmadığına dua etmeli bence..

Maalesef İstanbulda daha ağırsuçlar oluyor şehirdeki suçlara bakarsak bir turistin 1700 TL si gitmiş emniyetin çok ..ikinde olmuyor bu durum. Ama şöyle bir vekilin oğlunu gasp etseler cebinden 100 lirasını alsalar hemen kırmızı alarm adamıı 2 saate buluyorlar.

B.ku çıkt İstanbulun çok samimi söylüyorum, artık istanbula girişleri vize li yapsınlar bu köprü altında yatan suç makinelerini de ötenazi yapıp organlarını suçu günahı olmayan sırf durumu olmadığı için devletten yardım bekleyen ölüme terk edilmiş insanlara versinler.. Bıraksınlar idamı falan ötenazi yapın gitsin..

ensoztrk
29-11-2012, 06:35
Video varmı? Bulamadım.

Bazu
29-11-2012, 06:39
Video:

HABER: Trkleri Kzdran Belgesel haberi (http://www.haberler.com/turkleri-kizdiran-belgesel-4128503-haberi/)

misery1903
29-11-2012, 06:45
Nat geo kimseyi dunyaya rezil etmemis. Biz yedimiz kaba sicmisiz. Bu daha oncedende boyleydi adam belgesel yapincami rezil olduk ?

+1

Zaten olan şeyleri göz önüne vurmuş. Umarım gelenler bunu izlerler de dolandırılmadan İstanbul'u terkederler.
Ukrayna'da hayat kadınlarının erkekleri soyması Tayland'da vücutlarına sürdükleri bir şeyle uyuşturup pasaportları dahil herşeylerini soydukları daha önce haberlere çıkmış şeyler. İstanbul versiyonu da bu çok garipsememek lazım. Gerçi bilmeyen veya herşeyi atlayan adamın sonu Hostel'deki gibi bile olabilir.

karsiyakaliozi
29-11-2012, 06:54
bunun için turist olmaya gerek yok olanlar bence gayet normal olmayan şeyi sunmuyor adamlar kendimizi düzeltmemiz lazım belki polise uyarı olur program .

freelife
29-11-2012, 06:54
şimdik haberlerde seyrettim ,bence nationel g. rezil etmemiş bu rezilliklere dur diyemeyenler etmiş...onlar haberlerini yapmış demekki o kadra sık yapılıyorki dolandırılma olayı adamlar emek bile sarf etmemiş hemencecik gerçekleşmiş olaylar.

RCkid
29-11-2012, 07:17
Bu adam tum buyuk sehirler icin program yapiyor
yetkililer bilmiyor mu gercekleri
ah vah rezil olduk diyeceklerine cozum bulmayi demeleri gerekmez mi?

Evrenoz
29-11-2012, 07:24
Neden kızıyoruz ki discovery'ye..

1 biraya 1700 TL isteyen dolandırıcıyı ve buna ses etmeyen polisi adam edelim de discovery çekecek bir şey bulamasın

Low-Rider
29-11-2012, 07:24
Dün Nihat Sırdarın progrmaında dinlemiştim, adam gerçekleri çekmiş yayınlamış işte..

KingoAtmo
29-11-2012, 07:32
Keni kendimizi rezil etmişiz, turizm anlayışımız bu işte

ReßeL
29-11-2012, 07:37
Kizilcak bir durum yok, degil turiste, vatandasa da boyle...

bi biraya 1700tl vericek kadar da ebleh degil kimse tabii o ayri mesele.

Semii
29-11-2012, 07:39
şanzelizeye götüreydiler de hayatı göreydi

YavuzNaz
29-11-2012, 07:39
İyide Sadece turiste yönelik bir kazıklama değilki bu aksaraya gitseydi g.tündeki donu bile alırlardı, aynı program brezilyaya gitti g.tü zor kurtardı hem parasını alıp hemde geberteceklerdi, bu sadece bizde olan bişey değil dünyanın bir çok yerinde çok daha fazla meydana gelen bir olay, arkadaşlarımın ben en çok ispanyaya gidip te soyulmayan insan yok dediklerinde çok şaşırmıştım.

F.Dogan
29-11-2012, 07:45
dürüst belgesel çekmiş adam rezil olduysak onlara ne?

her büyük şehirde olur bunlar da her büyük şehrin polisi bizimki gibi midir orası tartışılır

Yiğit Ş.
29-11-2012, 07:47
iyi yapmışlar. daha fazlasını yapsalarmış keşke. belki bi çözüm getirirler bu saatten sonra.

XoR
29-11-2012, 07:50
Otelde müşterilerin başına neler geliyordu bir bilseniz. *** korkusundan oteli kapalı otopark'dan taksiyle terk eden ve 2 gün havalimanında uyuyanlar olmuştu.

yucelebeci
29-11-2012, 08:00
Tv kanalinin ne gunahi var ki durumun boyle oldugunu bilmiyomuydun, ayrica adam alismis zone realty de ki polis memuru tipine o yuzden bizim memurlari gorunce sasirmistir haliyle

Edit: adam iyiki benzin almamis o zaman gorurdu dolandiriciligin has babasini

ulasoztas1
29-11-2012, 08:04
Bunda rezil olucak birşe yok çünkü adam gerçekleri göstermiş, sanki bu adam bunu yayınlamadan önce hiç böyle birşey olmamış gibi tepki verilmesi yanlış. Bildiğimiz ama görmediğimiz şeyleri görmemizi sağlamış..
Hoş birşey mi? tabikide değil. Ama böyle yerler ve olalar var malesef..

bskone
29-11-2012, 08:04
Scam City - İstanbul - Video - Alkışlarla Yaşıyorum (http://alkislarlayasiyorum.com/icerik/94919/scam-city-istanbul)

darkmoon
29-11-2012, 08:08
bu belgesel bir seri.. adam büyük şehirleri geziyor ve büyük şehirlerdeki dolandırıcılıkları gösteriyorki bu numaralar her şehirde tıpkı istanbulda olduğu gibi yıllanmış numaralar yani adam yeni bir şeyi göstermiyor.. istanbul belgeselinde farklı olan şey meblağ yani bu adam bürsürü şehirde kendini dolandırttı bir biraya 1700 tl vermedi ve üstüne polis faktörü.. yoksa her şehirde var bu numaralar ve bu programın zaten yapılış amacı bu şehirlerdeki bu tip numaraları ifşa etmek.

onursumer
29-11-2012, 08:19
belki bu videodan sonra biraz adam etme çalışmaları başlar

malesef gerçekler bunlar

BARR
29-11-2012, 08:20
Her hafta düzenli şekilde izliyorum. Dünyanın her büyük şehrindeki meşhur dolandırma yöntemlerinin içine girip anlatıyor, gösteriyor abimiz. Gezmedii yerde yok. Sanki sadece İstanbula yapılmış gibi gösterilmesi bizimkilerin kompleksi olmuş.

Barselonadakileri görseniz aklınız şaşardı bütün İspanya küfretsin adama o zaman....

Emre Ekrem
29-11-2012, 08:21
Bence yurdum insanı kendini rezil etmiş ki hepimizin bildiği bir gerçek, NG sadece kayda almış

darkmoon
29-11-2012, 08:23
Her hafta düzenli şekilde izliyorum. Dünyanın her büyük şehrindeki meşhur dolandırma yöntemlerinin içine girip anlatıyor, gösteriyor abimiz. Gezmedii yerde yok. Sanki sadece İstanbula yapılmış gibi gösterilmesi bizimkilerin kompleksi olmuş.

Barselonadakileri görseniz aklınız şaşardı bütün İspanya küfretsin adama o zaman....

bende izliyorum barcelonada dönen üç kağıt çokdu ama mevlalar hep cüzzi idi.. cepciler falan vardı.. izliyorsan bilirsin bir biraya 1700tl verdiği bir yer oldumu ben hatırlamıyorum bir pragda bir pavyon gibi biryerde tuzağa düşdü ordada cüzdanında ne varsa verdi oda 100-200 euro gibi bir paraydı.. artı nerde polisden yardım istedide polis yardım etmedi.

trgy
29-11-2012, 08:32
8 Aralık saat 19 da tekrarı var.belgeseldeki herşey gercek kimse kızmasın,adam gercekleri gün yüzüne çıkartmış.buarada sadece bizim ülkemize has bir olay değil sadece polisin umursamaz tavrı için tepki gösterebiliriz.

individual
29-11-2012, 08:35
Bence yurdum insanı kendini rezil etmiş ki hepimizin bildiği bir gerçek, NG sadece kayda almış

Katılıyorum iyi olmuş türkiye'ye.Bakanlar uğraşsın bu sorunu çözsün zor birşey değil 20-25 tane sivil polis yapıcaklar turist taklidi tamam işte.Zamanında bir kaç gazteci bayan'da bu sorunu dile getirmişti ama türkiye içinde örtbas oldu.şimdi tüm dünyaya rezil olduk.

onursumer
29-11-2012, 08:38
aslında konu başlığı

National Geographic gerçekleri çekti dunyaya rezil olduk diye değişebilir :)

darkmoon
29-11-2012, 08:40
habertürk ün başlığını attım direk :)

elpadre
29-11-2012, 08:51
aksaraya gıdıpte kol gıbı hesap odemıyen kac kısı vardır ?

sweatcaptain
29-11-2012, 08:57
Akli mantigi olan herkes buyuk sehirlerde bu tur dolandirma hikayelerinin oldugunu bilir . İstanbul asigi degilim ayri ama bu tarz olaylar sadece ist da olmuyor . Bugun herkesin hayali olan New york un ara sokaklarinda bulunan yerlere girin bakalim basiniza neler geliyor . Kaptirdiginz para kurtardiginiz caninizin yaninda cerez kalir .

Not videoyu izlemedim .

+ ben meslegım dolaysıyla dunyanın 4 bır tarafını gezıyorum (denızcıyım) her ulkede butarz seylerı goruyorum...hee dogrumu normal mı tabıkıde deıl onada lafım yok..ayıptır yahu

SekoLive
29-11-2012, 09:01
Aleme gidip herşeyini orada bırakan türklerde var.

istanbul görmemiş ilkkez gelen herkese yapılan uygulama...

bizimkiler Bu adamı bidaha tr ye sokmazlar önlemini böyle alırlar :D

yapılanlarda harbi terbiyesizlik.

M_PROJECT
29-11-2012, 09:04
kizilcak bir durum yok , artik ne eskisi gibi durust esnaf kaldi nede duyarli insanlar , soyle bir ornek verim . ankarali arkadaslar bilirler belki , eskiden sehit oldugu zaman ankaranin bazi semtlerindeki koklu pavyonlar kapatirdi . sehitlere saygi duyduklari icin , simdi 7/24 ...

kelalper
29-11-2012, 09:06
Barcelona garip bir yer. Biz 3 aile katedral ararken ara sokaklara girdik kestirme diye. Zenci bir herif geldi kafa sırf rasta bildiğin Bob Marley. Yarım ingilizce uyuşturucu lazım mı şu var bu var diye cebinden çıkardı. Güpe gündüz sokak ortasında. Ohaa dedik geçtik ileride benim güneş gözlüğü kırılmıştı idareten işporta aliim dedim. Herif işporta gözlüğe 50 Euro dedi. Bide taktın artık alacaksın demeye getirdi. Herife dalıodum tırstı tamam tamam dedi bıraktı. Dedim adamlara bak gündüz kazık atmaya çalışıolar bide.

Maxiboost
29-11-2012, 09:32
bende izliyorum barcelonada dönen üç kağıt çokdu ama mevlalar hep cüzzi idi.. cepciler falan vardı.. izliyorsan bilirsin bir biraya 1700tl verdiği bir yer oldumu ben hatırlamıyorum bir pragda bir pavyon gibi biryerde tuzağa düşdü ordada cüzdanında ne varsa verdi oda 100-200 euro gibi bir paraydı.. artı nerde polisden yardım istedide polis yardım etmedi.

Ya allahini seviyosan biraz imla kurallarina goz gezdir :) tamam bizde uymuyoruz ama tamamende yoldan cikmayalim :D her okudugumda gozum takiliyor :D mevla degil meblag, yapdi etdi çokdu degil yapTi, çokTu. Kisaltmalar vs neysede su ekler ve kelimeler dikkat dagitiyo resmen :D

Day Walker
29-11-2012, 09:40
aksaraya gıdıpte kol gıbı hesap odemıyen kac kısı vardır ?

Ben :D

JapanVsGermany
29-11-2012, 09:50
adam rezil etmemiş, adam olanı yansıtmış sadece...

gece de 150 turist aynı şekilde dolandırılıyormuş...

senede 50bin tursit olsa... onların her biri 10 kişiye söölese bu olay her sene tekrarlansa...

hayırlısı ne diyelim...

elpadre
29-11-2012, 09:52
Ben :D

sen gıtmemısındır oraya :D

Vintage
29-11-2012, 09:58
rezillik yok gerçeklik var bence

matthardy
29-11-2012, 10:00
bu adam işi bilmiyor :D çakala çakal olucan :D

taa bi zamanda aksarayadan bir pavyon sahibinin telefonunu almıştım:D
gecen dedik gidelim.5 kişiyiz birde elemanımız var ama bodyguard gibi bişe.

aradım bizim pavyon sahibi osmanı.
- osman dedim ben burak abin (yalan) beni tanıdınmı??
- yo abi tanımadım.
- osman inmim aksaraya bulurum bak seni :D
- abi gel akşam misafirim ol.
- ben şehir dışındayım osman ama benim yiğenlerim sana gelicek bu akşam bunlardan biri inşaatçı,öteki milletvekili oğlu dikkatli ol yamuk yapma keserim kulağını..
- aman abi beklerim ne demek

bla bla tel kapanır :D

5 dk sonra osman mesaj attı abi ben seni telefonda tanıyamadım akşam arkadaşlarını kesin bekliyorum diye :D

akşam gittik 5 kişi bide bodyguardımızla :D
özel köşe masa masada luzumsuz herşey var :D
5 şişe jack masaya giden belli değil 1700 hesap geldi.

aradım dışarı çıkıp osmanı :D

- osmannnn ben burak bizim cocuklara 1700 rakam çekmişssin.
- abi çok içtiler
- 1000 yeter osman,ben gelince hesaplaşırız.
- peki abi..

sonuç hesap 1000 tl :D

cihan
29-11-2012, 10:01
gerçeklik de var rezillik de. y,ne ucuz kurtulmuş. burada turiste turist demezler.

videoyu izlemedim haberi okudum.

hddsheriff
29-11-2012, 10:01
Gecen gun ya sabah yada haberturk gazetesinde okumustum. Taksimde turistleri kazikliyorlar diye bir haber vardi. Meblag 1700 filanda degildi 4-5 bin tl lerden bahsediliyordu.

Emir_b16a
29-11-2012, 10:05
neden kızıyosunuzki ?

programı izledim kızılıcak bir durum yok adamlar aleni dolandırıcı polisin umurunda değil

adam tatile geliyo 1 biraya ciddi paralar ödüyo ödemezse sabaha kdr mokoko

polise gitse umursamaz kanıtlayamaz

hiç kimse k bakmasın istanbulun anasını bu tip o.ç ları belledi .

BURAKALTAC
29-11-2012, 10:10
Hey gidi hey.Gençliğimizde Aksaraya ilk gidişimizde 2 bardak vişne suyu,5 tabak meyve ve bir tabak antep fıstığına 800 Lira vermiştik iki kişi.Sonra başka bir mekanın sahibiyle tanıştık.Yiyip içiyorduk hesabı sorunca atın bişeyler diyordu.Ercan pavyon sahibi falandır ama kral adamdır.Hala bayramlarda,kandillerde mesaj atar :D

StyleALP
29-11-2012, 10:11
Son derece doğru açık bir çekim olmuş.

Ranthor
29-11-2012, 10:13
Yahu her ülkede dolandırıcı olur, bu programa tepki göstermek kadar komik birşey olabilir mi ya?

10 amerikan filminin 5inde dolandırıcı polis başkan vb var.

VioLee
29-11-2012, 10:14
Yahu her ülkede dolandırıcı olur, bu programa tepki göstermek kadar komik birşey olabilir mi ya?

10 amerikan filminin 5inde dolandırıcı polis başkan vb var.

aynen öylee

miniks
29-11-2012, 10:17
Bende izledim

Bence çok iyi yapmışlar Türkiyeye gelip gezicek turisti engellemez bu programlar sadece onların dolandırılmasını engeller

rezil oldugumuzda yok dünyanın her yerinde var bunlar hiç yurt dışına kendiniz çıkmadınızmı :)

Turisti bilinçlendirmek çok iyi birşey hemde haksız kazanç da elde edemez bizim igrenc ticaretçiler

ulasstoprak
29-11-2012, 10:21
Brezilya bölümünü izledim adam cüzdanı kaptırdı kamera çekemedi.. :D

ghibli06
29-11-2012, 10:21
çok turist giden ülkelerin hemen hemen tamamında bu olaylar oluyor, maalesef ülkemizde olması da çok şaşırtıcı değil... Turizm jandarması, turizm polisi, turizm bakanlığı vsvsvs bir sürü şey var, işleri bunları önlemek milletin içtiği içkiye karışmak değil...

MeRtCaN
29-11-2012, 10:23
Videoyu izledim

Bence yanlış olan bir sey yok Bizim Ulkemizin ayıbı
Istanbulda boyle
pekı ya sahıl yorelerınde daha farklı degıl pet sıse su turıste 10 tl bıze 1 tl ( Marmarıste gozumun onunde yasandı )

RottingChrist
29-11-2012, 10:39
ilk defa gideceğin memleketi her insan gibi araştırır ne yenir ne içilir nerde kalınır nelere dikkat edilir öğrenirsin. bu herif kaşınmaya gelmiş kaşımışar. tek zoruma giden polisin umursamaması. başka ülkedesin tanımadığın adam sokakta içki içelim diyor gidiyorsun bara masana karı oturtuyorsun eee sonuç bu olmayacak ta ne olacak.

dt8677
29-11-2012, 10:40
Yaşananlar tabiki çok kötü fakat bunu istanbul da böyle oluyo başka yerlerde böyle olmuo die yansıtmak ve anlamak yanlış, bu adamın kayıt ettiklerinin benzerleri veya daha kötüleri dünyanın her yerinde yaşanıyor. Pis adi insanlar her yerde var fakat bu programda esas ilgilenilmesi gereken polislerin tavrı. Polisler yüzünden rezil olmuşuz orası doğru.

ulasstoprak
29-11-2012, 10:55
Ülkemiz turizm cenneti bu fiyatlara bu güzellikler varken gene gelecekelrdir ki bu olay sadece İstanbuldaki bi istisna turizm bölgelrinde böyle bi olay asla olmaz..

umut01
29-11-2012, 11:01
iki gün sonra unutulur, aynı düzen devam eder. itiraz edecek, yok biz böyle değiliz diyecek halimiz yok malesef. ülkemizin heryerinde sadece yabancı turistlere değil yerli turistlere de aynı muamele yapılıyor.

FATİH
29-11-2012, 11:56
şanzelizeye götüreydiler de hayatı göreydi.
hahahaha!!! :D :D :D bu bana rahat üç gün yeter. :D :D :D

Shadow_Dancer
29-11-2012, 12:01
Dolandırıcının, üç kagıtcının olmadıgı bi şehir var mı ya dünya üzerinde? BU lavuklar gitsinler bakalım Taylanda, Cape Town'a, ya da Rusya tarafına, bak bakalım götünü kesiyolar mı kesmiyorlar mı..

coolvtec
29-11-2012, 12:04
ne üçkaatçı bir memleket olduğumuz ortaya çıkmış, öyle değilmiyiz, forumda daha yeni 6000tl dolandıran arkadaşın konusu açılmadı mı? 40.000tl fabrika çıkışı aracı 80.000tl ye almıyormuyuz....

darkmoon
29-11-2012, 12:08
Ya allahini seviyosan biraz imla kurallarina goz gezdir :) tamam bizde uymuyoruz ama tamamende yoldan cikmayalim :D her okudugumda gozum takiliyor :D mevla degil meblag, yapdi etdi çokdu degil yapTi, çokTu. Kisaltmalar vs neysede su ekler ve kelimeler dikkat dagitiyo resmen :D

tamam kusura bakma :)

Ome_RS
29-11-2012, 12:09
Adam bisey yapmamiski kimsenin bisey demeye hakki yok dolandiri cok memlekette ki istanbulda boktan bi sehir vatandasimiz birbirini dudukleme pesinde turisti havada ...kerler bu sekilde daha cok rezil oluruz

RSBurak
29-11-2012, 12:12
turist kazıklanır malesef dünyanın her yerinde bu böyledir.zaten programda diğer şehirler hakkındada çok iyi şeyler söylenmemiş diye biliyorum.bunlar bizi hala Osmanlı dönemindeki gibi sanıyor galiba.

ACYV
29-11-2012, 12:13
Belgeseli seyrederken arkadaşları aradım açın bakın bizi nasıl rezil ediyorlar diye. Cidden polis'in takındığı tavırdan çok utandım. Dolandırıcılar illa olacaktır ancak bunu telafi edememek ve böylesine dünyaya rezil olmak çok daha kötü.

Onurkk06
29-11-2012, 12:16
Ben o programı iZledim geçen italyadalardı oradaki hırsızlarla kanka olup hırsızlık yapıyodu adam o program galiba

Tuncer M.
29-11-2012, 12:21
ne üçkaatçı bir memleket olduğumuz ortaya çıkmış, öyle değilmiyiz, forumda daha yeni 6000tl dolandıran arkadaşın konusu açılmadı mı? 40.000tl fabrika çıkışı aracı 80.000tl ye almıyormuyuz....

Aynen. Sanki olmayan bir şeyi, yazıp göstermişler. Güzellikleri gösterseydi o ne ala memleket, fakat çarpıklığı gösterince tü kaka. Olmaz ki böyle. Neden eksik ya da aksayan yanımızın gösterilmesi bize bu kadar koyuyor ki?

B.Battal
29-11-2012, 12:52
Bu adam zaten dünyada nerede kazıklanılacak başı mafyayla belaya girecek bir yer var oraya gidiyor işi bu böyle yerleri çekmek

Bence Ankara'ya gidip pavyonda çekmeliydi :D

Tuncer M.
29-11-2012, 12:58
Örneğin gizli kamerayla Antalya'da herhangi plajda turistlerin gözle ve fiziki olarak nasıl taciz edildiğini yansıtsa vay kansıza bak Türkiye'yi kötü tanıtıyor mu diyeceğiz? Yoksa vay şu kansızların yaptıklarına bak turistleri ne zor durumlara sokuyorlar mı diyeceğiz?
Bizim sorunumuz bu bence öz eleştiri yapamıyoruz, birisi bizi eleştirdiğinde de yanlışımızı algılayacağımıza; küplere biniyoruz. :)

ArMy
29-11-2012, 12:58
Adamın işi bu.Böyle olayları çekip göstermek.Yadırgamamak lazım.

Ama benim yardırgadığım bi durum var.Sürekli bi kara çarşaflılara zoom yapılıyor.Türkiye'de çekilen yabancı filmlerde sürekli kara çarşaflılar fesliler gösteriliyor.Çalan müzik arap müziği.Asıl bunlarla bizi geri kalmış çağdaş olmayan toplum olarak gösteriyorlar..

Maxiboost
29-11-2012, 12:59
tamam kusura bakma :)

Takintili hale geldim dayanamadim artik :D yanlis anlama :)

darkmoon
29-11-2012, 13:05
Takintili hale geldim dayanamadim artik :D yanlis anlama :)

yok haklısın :) elimden geleni yapıcam :)

baymustang
29-11-2012, 13:17
bence adam çok iyi bir iş yapıyor zaten amacı ülkeleri gezip nasıl dolandırılacağını öğrenmek.

- istediği mekana gidebilir fakat o pavyonların zaten adı çıktı ama kimse pek müdahele etmiyor çünkü para damlamıyor akıyor kardeşim.

- bizi kimse rezil etmedi biz kendi kendimiz rezil konumuna sokuyoruz.

- ihracat yaparız gömleklerin kolu yoktur.
- turist gelir nasıl yontarım deriz.
- ithalat yaparız karşı firmayı suçlarız.

eeedaha ne?

doncarlo
29-11-2012, 13:17
National'ın değil bizim ayıbımız.Adam haklı olarak yayınlıycak tabi ne yapıcaktı ?

Onurkk06
29-11-2012, 13:19
videoyu şimdi izledimde biz ne iğrenç bi millet olmuşuz hakkaten de öyle ama o yüzden ben artık gitdiğim mekanlarda herşeyi soruyorum sormayıp neden rezil kepaze olayım ki turistleri düşünemiyorum bile tamam hadi bize 100 ise turiste 150 olsun ama resmen 30 40 katı fazla isteniyor

baymustang
29-11-2012, 13:20
yabancı bir dilde komple videoyu izledim tabii anlamadım ama adam baya bişeyler yaşamış

http://www.youtube.com/watch?v=Zh4uBNF89VU

Splendour
29-11-2012, 21:50
videoyu tamamen izledimde,yarın birgün yandaşlık yapan nuri adındaki turistleri barlara çeken adamın başı yanabilir :D

Onamdar
29-11-2012, 22:01
Bende izlerken acaba foruma baslik acsammi diye dusundum herkes takip etsin diye ama son zamanlardaki gereksiz konu populasyonunu dusunup vazgecmistim :)
Adami pragda mekanda bi hatun arka odaya cagirmisti orda hafiften bi hirpaliyip 500 yada 600 euro istemislerdide 375 eurosu cikmisti oyle kurtulmustuda burda baya bildiin gore gore s.ktiler adami 5 bira icti 1000 dolar hesap odettiler. Adam polise gidiyor derdini anlatmaya calisiyo polis hic muhattap bile olmuyor. Adamin elinde adisyon polise gosteriyo gayet net hiiic umrunda degil. Utandim izlerken. Yinede belgselin genelinde oyle cok kotu bi hava yoktu. Herkesin gormesi gereken bi sehir filan dedi tarihini anlatti yani tam rezil olma olayi yok.

Vtec-SEDAN
29-11-2012, 22:11
Aksaray'a doğru insin daha neler oluyor bakalım :)

rezillik..

darkmoon
29-11-2012, 22:13
1000 dolar birde sadece kendi hesabı.. sonradan o ispanyol bir çocuk kurban seçiyorlar onunda parasını ödüyorlar..

birde bu 1970 model reno12 sw ları istanbulda arasan bulamassın.. arkadaş ne zaman bu tip belgeseller oluyor devamlı kadrajda bu tip araçlar giriyor şansmıdır nedir..

Onamdar
29-11-2012, 22:17
1000 dolar birde sadece kendi hesabı.. sonradan o ispanyol bir çocuk kurban seçiyorlar onunda parasını ödüyorlar..

birde bu 1970 model reno12 sw ları istanbulda arasan bulamassın.. arkadaş ne zaman bu tip belgeseller oluyor devamlı kadrajda bu tip araçlar giriyor şansmıdır nedir..

Yine nuri insafli ciktida o cocua fazla kitlemediler hesabin yarisinida nuri aldi zaten :D
Yalniz nuriyi sevdim :D
2-3 gune picakliyip atarlar nuriyi bi kenara :cool:

darkmoon
29-11-2012, 22:25
birde dikkat ettiysen diğer şehirlerde çok direniyor para vermemek için hatta dolandırıcılarla bazı şehirlerde ağız dalaşına giriyor romada falan ama türkiyede büyük ihtimal gelmeden önce buna dediler sakın fazla itiraz etme direnme atarlanma neyse hesabı öde diye :) hiç fazla itiraz etmiyor dikkat ettinmi direk bankamatiğe gidip ödüyor parayı ona şaşırdım brezilyada bile atarlanmışdı epey..

dj_batukaan
29-11-2012, 22:25
Belkide takıldığı Mekanlardaki kişilerde adamın programını izliyorlar :) baktılarki adam içeri girdi amaçta belli TR yi düşünen zaten yok yapıştır :))

Maalesefki ülkemizinde durumu bu ama bırakın yabancıyı ilk bodruma gidişimde hiç unutmuyorum 2 kutu kolaya 40 TL verdim üzerinden 7 yıl geçti ama bendeki acı hiç geçmedi :))

Onamdar
29-11-2012, 22:31
birde dikkat ettiysen diğer şehirlerde çok direniyor para vermemek için hatta dolandırıcılarla bazı şehirlerde ağız dalaşına giriyor romada falan ama türkiyede büyük ihtimal gelmeden önce buna dediler sakın fazla itiraz etme direnme atarlanma neyse hesabı öde diye :) hiç fazla itiraz etmiyor dikkat ettinmi direk bankamatiğe gidip ödüyor parayı ona şaşırdım brezilyada bile atarlanmışdı epey..

Skype dan abd li bi elemanla konustu ya dovmusler daha onceden 3 5 kisiyi orda :D
Mudur zaten koluna girdi direk atmye goturdu harbiden bu kadar serefsiz nasil olunabilir dedirten goruntuler izledik

darkmoon
29-11-2012, 22:34
Neyse iyi yanından bakmak lazım Allah dan aksaray civarına inmedi :D arkadaşların dediği gibi orda bir pavyona filan girseydi çekim ekibi bütün çekim bütçesi yol paraları dahil bırakır çıkarlardı.. :D tüm ekibin cebinde simit alıcak paraları kalmazdı :D Neyse bunada şükür beyoğluyla yırtttık :D

misery1903
29-11-2012, 22:57

Brezilya'daydı sanırsam gizli polis referansıyla gittiğinden rahat gidiyor. Burada polisi görüyor hiç bir yardım blie alamıyor fark burda bence :)
Hepsini sıradan izlemeye başladım çok ilginç şeyler var.

darkmoon
29-11-2012, 22:59
Brezilya'daydı sanırsam gizli polis referansıyla gittiğinden rahat gidiyor. Burada polisi görüyor hiç bir yardım blie alamıyor fark burda bence :)
Hepsini sıradan izlemeye başladım çok ilginç şeyler var.

Gizli polis yok brezilyada kumsalda bir çocuk çantasını çalıyor sonra çalan çocuğu çağırıyor kafalıyor onu anlattıyor program çekimi yapdıklarını o çocuk ona bütün alemi raconu gösteriyor. :)

bond777
29-11-2012, 23:16
bu kabul edilemez o ayri ama pragda da polisin bastigi bardan parasi olmasa cikarmicaklardi,

ayni sekilde brezilyada odasina cikip ickisine ilac atacak kadinda yaninda ne varsa alacakti hicbiri digerinde kotu degil aslinda buyuk turistik sehirlerin

crused
30-11-2012, 01:06
agustos ta 2 tane norvecli arkadasim antalya ya gitmisti 2 vodka enerjiye 300 tl istemisler demistimde kendini avukat sanan bir arkadas demedigini birakmamisti burdan ona kapak olan bu haber icin teskur ediyorum....

arkadaşının soyulup soyulmadığını bilmiyorumda , şunu anlamam kim olursa olsun hayatında hiç içki içmeyen biri bile o hesaba itiraz eder ben inanmadım kusura bakma.. İşim turizm antalya bölgesinide bilirim kimse 2 barda vodka enerjiye 300 tl yazacak kadar totosu geniş değil.. en lux lounge bar da bile liste fiyatı absolute smirnoff ki 34 tl "double" enerjiye "12" yazarlar 34+12= 46 * 2=92 he bunun yanında ıvır zıvır vardır onlarada 50 yazsalar bile 300 olmaz. Sonuçta buraya bişeler yazıyorsun bizde burada yaşıyoruz eyvallah turizmde turistlere çok iyi davranılmadığını bende biliyorum ama abartmamak lazım anlatabiliyormuyum kardeşim ;)

crused´isimli üyeden Alıntı
evet arkadasım yalan soluyorum bunu beklıyorsun anlamıyorum kı. butun antalya mekanları senden mı soruluyo neden bu kadar emınsın yok o kadar hesap gelmezde ınanma arkadasım ama konuyuda baltalıyıp bızı yalancımı cıkartmak ıstıyosun. serefsızın bırı getırmıs 2 vodka 2 enerjı ıcın 300 tl almıs ıste yukarda bı takım hesaplar. adam turist cebınde parası var gıtmıs vermıs bana sadece sordu abı bukadar sey ıctık bu kadar para verdık normal mı dedı bende sen salakmısın ne normalı dedım buraya konu actım.

arkadaşım arkadaşım arkadaşım.. Bütün mekanlar benden soruluyor evet.. Sen neden bu kadar gerildin ki? Cahille muhattap olmaya gerek yok...

http://www.techturkey.com/forum/sohbet/130174-antaly-dan-hizli-gencler-yardim.html

S.Özeren
30-11-2012, 03:27
dünyaya rezil ettiği bi durum yok başındada sölüyor zaten fazla turist var ise bu kaçınılmaz diyor doğruda sölüyor , kaldıki tek bizim ülkemizdede olmuyor bu başka ülkelerdede buna benzer ve daha beter şekilde yapılan dolandırıcılıklar mevcut :) Nuri'de sahaları terk eder mi acaba :D

redbaron
30-11-2012, 03:51
niye rezil olmuşuz onu anlamıyorum ? Zaten bu türkiye nin bir gerçeği.Bunu yayına almak mı rezillik ? Kendi vatandaşımızın yaptığı şerefsizlik mi rezillik ?

Bu turist zikmece olayı dünyanın çoğu yerinde olan birşey.Eğer aptal değilsen bunlardan kurtulursun.Mal bir turistsen bu tuzaklara düşersin.Yabancılar bizden çok araştırır.Tr ye gelmeden önce incik cincik ederler.Aşağı yukarı fiyatlar kitaplarda yazar.

Ayrıca başımdan geçen bir olayı anlatayım. Bu olay amerikada oluyor.Ne kadar iyi ingilizce bilsemde aksandan ve hal hareketlerden yabancı olduğunu anlıyorlar.

Miami de araç kiralamadan önce 2 hafta taksiyle gezdim her yeri. Bazı çakal taksicileri işi anladığında yolu uzatıyorlar , farklı yollara giriyorlar.ama Artık bir süre sonra aşağı yukarı ücretleri ,yolları öğrendim.Bazılarında skldim.

Öğrendikten sonra her zaman gittiğim mesafeye gidecektim.Gece miami beachten coral gables A yani otelimin oraya aşağı yukarı 30 dolar civarı tutuyordu.Gece bindik arkadaşlarla dönüyoruz.Ordaki taksicilerin %90 ı kübalı.Biz arabada farklı dil konuşunca anladı durumu birde alkollüydük.Başta adresi söylediğimizdede biliyorum orayı demişti.

sora baktım saçma sapan yollara girmeye başladı.Gide gele yolları öğrenmiştim.Dedim yanlış gidiyorsun.Adam yok doğru yoldan gidiyorum burası daha kısa falan dedi.Sonra yolumuzun otobanla alakası yokken otobana girip orlarda birkaç tur attık.Zor bela otelin oraya geldiğimizde taksimetredeki tutar 100 dolardı.

Biz itiraz ettik ödemicez falan diye.Bizim arkadaşlardan bir fırlamada alkolün etkisiyle polisi arıcam dedi.O demeseydi 70 dolarda anlaşcaktık.Normalde böyle pazarlıkta etmem öderim yabancı ülke başıma bela almiyim diye fakat haksızlığada gelemiyorum uyuz oldum lavuğa.Poliste devreye girince adam sinirlendi bekliyoruz polisi dedi.

bizim arkadaşta polisi aradı.Bu arada türkiyeye *** atarız ama o meşhur amerikan polisi her yere hızır giderken tam 1 saatte geldi.1 saat hepimiz bekledik. Adamda iyice pisliğe vurmuş işi biz arabanın dışında bekledik oda bir köşeye çekildi.Bu arada kontağı açıp bekleme yazdırmış. olmuş taksimetre 130 dolar.

Polis geldi hepimiz konuştuk adamla.İnanılmaz sallamaz bir tavırla adam dedi şu an bi cinayet olayı var acil gitmem lazım.Ya parayı ödeyin yada sizi hapse atarım dedi . Bizde tırsıp vermek zorunda kaldık , çünkü hiç bir dediğimizi dinlemedi . 30 dolarlık yere 130 dolar vermiş olduk. ama allahın sopası yok biz ordan çıktık ,taksicinin arabası bozuldu gidemedi bi yere :D

Yani bu tarz olaylar her yerde oluyor,bence normal.Eğer bi turist böyle her önüne gelenle bir yere gidiyorsa onun salaklığı.Fakat bizim ülkemizde artık bu müdahele edilmesi gereken noktaya geldi.

weST.27
30-11-2012, 03:52
kimsede demiyor ki adam haklı türkiyenin gerçeğini yüzümüze vurdu :)

berkay_aydin
30-11-2012, 03:55
O kadar gerçek varken bunlar hikaye geliyor aslında :D birazda program olması için abarttılarsa tamamdır :)

!KO
30-11-2012, 04:16
O kadar gerçek varken bunlar hikaye geliyor aslında :D birazda program olması için abarttılarsa tamamdır :)

kanka birebir yaşadım biliyosun :D adam doğruları anlatmış ben anlatınca gülüyodunuz !!!

meLaNchoLic
30-11-2012, 04:42
o adam burda bi benzinli araba kiralayıp kiralayıp 2 gün gezip bi benzin alaymış ya :D ondan sonra 1 biraya 3500 verip helali hoş olsun demezse noliym :D

darkred
30-11-2012, 06:52
Ben belgesel yayınlandığı gün baştan sona izledim programı...Aslında adam bizi rezil etmemiş bir avuç şerefsiz yüzünden TÜRK'lerin hepsi damga yedi.

Skype'den daha önce Türkiye'ye gelmiş ve aynı olayı yaşamış bir turist ile konuştu ve o adamın yaşadıklarının aynısını yaşadı. Adamı götürdükleri mekan ile Nuri'nin İspanyol turisti götürdüğü mekan aynı. Demek ki İstiklal Caddesinde bu işi yapanlar aynı mekana çalışıyor.

Polis mekana geldiğinde çok sövdüm klasik Türk polisi sözde görevini çok iyi yapar ama gördük yaptıklarını. Yapımcı görüntüleri polise izletmiş ve mekan sahibi dahil 35 gözaltı olmuş. Mekan sahibini de 60 bin TL kefalet ile serbest bırakmışlar.

Hukukçu olmasam da bu olay bence nitelikli dolandırıcılığa girer ve cezası kesinlikle hapis olmalıydı. Sen ülke tanıtımın, reklamın için milyar dolarlar harca ama şerefsizin biri gelsin seni cümle aleme rezil etsin sende 60 bin TL ceza ver. Aç olduğu için fırından simit çalan çocuklarda hapislerde yatsınlar...

XSi
30-11-2012, 08:26

doğru söz..

Calderon
17-03-2013, 16:44
o adam burda bi benzinli araba kiralayıp kiralayıp 2 gün gezip bi benzin alaymış ya :D ondan sonra 1 biraya 3500 verip helali hoş olsun demezse noliym :D

Doğru söze ne denir sahane tespit olmuş :icon_tup:

Dodoo
17-03-2013, 16:48
Dünya HortingenŞtrayze haftası mıdır nedir.

bilalMW
17-03-2013, 16:49
adam hemşerim çıktı beyler temkinli olalım.

Ahmet Saraçoğlu
17-03-2013, 17:28
Dolandırıcılar Şehri - İstanbul (Scam City) National Geographic - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=k7Qq-TYQdUk)

MrtYILDIZ
17-03-2013, 18:10
:icon_tup:

sakhee
17-03-2013, 20:57
Dünya HortingenŞtrayze haftası mıdır nedir.

bu yil KONU BASLIGINA BAKIP POST ATMA HAFTASI na denk geldi bir de
onun da etkisi var